DMGBLAD I/OOR SOHÊEDMM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. s 44sle Jaargang. Woeusdag 7jDecember" 1921 No. 13205. Bureau KO EM All KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Wegens den feestdag van O. L. VROUW ONBEVLEKTE ONTVANGENIS, zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT", dagblad voor Schiedam en émstreken, DONDERDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandse^ Nieuws ENGELAND EN IERLAND. Uit Londen komen de volgende nadere be richten omtrent het eindelijk verkregen vergelijk inzake de Iersche kwestie Om drie uur gistermorgen is de overeenkomst tusschen de Engelsche regeering en de Sinn Fein-delegatie geteekend, namens de Britsche regeering door Lloyd George, Chamberlain, Winston Churchill, sir Worthington Evans, den lord-kanselier en den proc.-generaal, alsmede door twee secretarissen van de Britsche delega tie, en namens Sinn Fein door de vijf Iersche gedelegeerden, w.o. Arthur Griffith en Michael Collins. Twee Sinn Fein gedelegeerden zijn heden naar Dublin vertrokken met een afschrift voor goed- keüring van de Dail Eirean. Welke ook de houding der regeering van Ulster moge zijn, zij kan in geen geval de uitvoering van deze overeenkomst verhinderen, omdat Ulster volkomen vrij is gelaten, al of niet toe te treden tot den te stichten Ierschen Vrijstaat. De uitvoering hangt echter af van de goedkeu ring van de Dail Eirean en van het Britsche parlement. De lord-kanselier sprak gisteren te Birming ham in de conservatieve club en gaf een overzicht van de overeenkomst. Hij zeide o.a., dat het Britsche parlement zoo spoedig mogelijk zal worden bijeengeroepen om de overeenkomst goed te keuren. Mocht het parlement die goedkeuring weigeren, wat niet waarschijnlijk is, dan zal de regeering de kiezers uitspraak laten doen. Ook verwachtte hij, dat het Sinn Fein-parle- ment met de overeenkomst accoord zou gaan. De hoofdinhoud der overeenkomst komt op 't volgende neer Ierland zal denzelfden constitutioneekm sta tus in de gemeenschap van naties, bekend als het Britsche lijk, hebben als Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika, met een eigen parlement en een daaraan verantwoordelijke regeering en zal worden genoemd den „Ierschen Vrijstaat". De verhouding van den Ierschen Vrijstaat tot het rijksparlement en de rijksregeering zal dezelfde zijn als die van Canada. De vertegenwoordiger van de kroon in Ier land zal worden benoemd op dezelfde wijze als de gouverneur-generaal van Canada. Verder verplicht zich de Iersche Vrijstaat, om o.m. de huidige^ nationale schulden mede te helpen dragen. Ze mag een eigen weermacht op de been hou den en kan schepen bouwen voor de bescherming der Iersche visscherij en douane. De havens van Groot-Brittannië en Ierland zullen|voor schepen, van beide fanden openstaan tegen betaling van de gewone havenrechten. De Iersche Vrijstaat zal een billijk aandeel dragen in de kosten van de rechterlijke macht en van den gewonen politiedienst. Vijf artikelen hebben betrekking op de positie van Ulster. De regeeringsmacht van den Ier schen Vrijstaat zal niet op Ulster worden toe gepast, noch zullen verkiezingen voor het parle ment van den Vrijstaat in Ulster worden uit geschreven, tenzij beide Huizen van het parle ment van Noord-Ierland bij resolutie daarmede 48 Daphne's rechterhand hing bij haar zijde neer en Lorrimer moest de zijne terugtrekken. Ze bleef staan en bood haar bezoeker geen stoel aan. „Mijn vader is ziek, Mr. Lorrimer," zei ze, „en mijn oom Devereux is op het oogenblik bij hem. Kan ik soms de boodschap voor u over brengen „Kom, kom, niet zoo uit de hoogte, als 't je blieft," viel hij haar met een leelijken grijnslach in de rede. Hij had een litteeken bij zijn mond, dat zijn knap gezicht bedierf en dubbel zichtbaar werd als hij lachte. „Dus ik kan geen goed woord van je krijgen he En dat nog wel van een oud vriend van je." „Wat kan. ik voor u doen herhaalde Daphne. „Wel, om je de waarheid te zeggen, kom ik om Mr. Devereux je oom, niet je vader, te spre ken over zaken." In Daphne's blik lag een onbeschrijfelijke minachting. „Als u even wilt wachten," zei ze, „twijfel ik niet of mijn oom zal dadelijk hier zijn." instemmen. Verkiest Ulster, buiten den Vrijstaat te blijven, dan zal dit besluit worden geëerbie digd, met behoud van Ulster's tegenwoordige regeeringsmacht, maar in dat geval zal de grens tusschen Noord en Zuid -Ierland overeenkom stig den wensch van de inwoners nader worden geregeld De koning heeft aan Lloyd George een, tele gram gezonden, waarin hij zijn vreugde te ken nen geeft over het gelukkige resultaat der Ier sche conferentie. De koning wenscht zich er voorts geluk mee, dat hij door zijn rede te Bel fast, iets heeft bijgedragen tot het verkrijgen van dit- resultaat. Speciale edities van de ochtendbladen ver schenen om het belangrijke nieuws inzake Ier land aan te kondigen, dat door het publiek met groote voldoening werd bégroet. Men koestert groote verwachting, dat, nu de voornaamste hinderpaal voor een vrede met Ierland uit den weg is geruimd, Ulster een algemeenc regeling voor Ierland niet zal weerstreven. De nieuwe voorstellen, waarin de Sinn Fein- afgevaardigden hebben toegestemd, werden on middellijk per torpedojager, die gereed lag, naar Belfast gezonden, waar zij door een bijzonderen koerier aan Sir James Craig zullen worden over handigd. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter seint uit Washington Naar medegedeeld wordt, schijnt Amerika op het oogenblik niet voornemens te zijn, tot eenige drievoudige of viervoudige overeenkomst toe te treden,ofschoon een dergelijk voorstel later wel licht overwogen zou kunnen worden, vooropge steld natuurlijk, dat een dergelijke overeenkomst niet in strijd zal zijn met de Amerikaansche openbare meening. Van hooge gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat het vlootprogram- ma, dat aan de regeering te Tokio is voorge legd, geen voorstellen in zake een politieke over eenkomst van eenigerlei aard bevat. Hoewel er allerlei geruchten en lezingen de ronde doen, is het geheel onbekend, hoever Amerika in zake een verbond zou willen"gaan IIET MORATORIUM AAN DUITSCHLAND. Dc Temps" behandelt in oen hoofdartikel de kwestie van hef toestaan van een morato rium aan Duitschland. Het Fransche blad is van meening, dat- dit moratorium slechts onder zekere voorwaarden in overweging kan wor den genomen. De voornaamste daarvan zijn a. v. Het toestaan van het bedoelde morato rium mag in geen geval gepaard gaan met een reductie van het totale bedrag der schadever goeding. Het moratorium kan slechts op de geldbetaling betrekking hebben en niet op de betalingen in natura. De overeenkomst van Wiesbaden zou dus onveranderd moeten door gaan. Het moratorium mag slechts toegestaan worden tegen dc erkenning van zekere finan- c'eele verplichtingen door Duitschland strek kende tot het h&rstel der Duitsche financiën. Deze zouden zijn le autonomie van de Rijks bank, waarvan de uitgiften door een geallieer den of neutralen raad zouden worden gecon troleerd. Een bijzondere taak van dezen Raad zou gelegen zijn in de reductie der biljetten- circulatie 2e vaststelling van een maximum bedrag voor de staatsuitgaven 3e bepaling van een min'mum-bedrag voor de staatsont- vangsten. Te gelijk met het moratorum zou Divtsch- land een leemng moeten ontvangen, waarvan de opbrengst voornamelijk tot het vervangen der uitgestelde betal ngen- zou moeten worden Ze ging bedaard naar de deur, maar Lorrimer hield haar tegen. „Als ik hier moet wachten, moet jij mij ge zelschap houden, Daphne. Ik zou graag eens gezellig met je praten. Je hebt altijd bij mij in een goed blaadje gestaan, dat weetje." Het bloed steeg Daphnè naar de wangen „Wees zoo goed mij te laten voorbijgaan," zei ze. Hij keek haar aan met ruwe bewondering, maar bewoog zich niet. „Luister even naar mij," zei hij, „het kan mis schien in je voordeel zijn en in dat van je va der. Ik heb je een voorstel te doen." „Goed," zei ze kalm, „ik luister." Ze was nu niet meer bang voor zijn bedreigin gen. Ze bleef staan, doch hij nam de vrijheid in een stoel neer te vallen. „Kijk eens hier, Daphne," begon hij, haar nog steeds met onbeschaamd-bewonderende blikken aanstarend, „het is omdat ik je zoo graag mag lijden, dat ik je een concessie wildoen. Ik heb je vader in mijn macht, zie je de oude schelm, goed, goed stil maar" dit in antwoord op een afwerend gevaar van Daphne „ik trek mijn woorden weer in Maar ik kan hem toch moeilijk als een engel afschilderen, wel Hij grinnikte en keek het meisje aan, alsof hij verwachtte dat ze in zijn vroolijkheid zou deelen. Toen ging hij voort, zonder zich aan haar minachtenden blik te storen. „Zie je, we hadden heel vriendschappelijk gebru'kt. Het blad verbest niet u;L het oog, dat tegen de verleening van een crediet aan Duitschland te Londen verzet valt ,waar te nemen. In verband, hiermede merkt do Temps" het volgende op Indien het voorgestelde mo ratorium ten gevolge zal hebben, dat Duitsch land solvent wordt, waarom dan de credieten te weigeren Indien men echter aanneemt, dat Duitsch land niettegenstaande het moratorium insol vent zal blijven, dan heeft het toestaan van een moratorium geen doel en dan dient men te trachten een middel te vinden om Duitsch land tot de betaling van zijne schulden te dwin- gen. De kanselier van de Engelsche Schatkist ver zekerde gister in een rede te Belfast, dat er geen enkele overeenkomst door Engeland met Duitsch land zal gesloten worden, zonder voorafgaande bespreking met de geallieerden. Spreker ziet in de economische moeilijkheden van de centrale lan den van Europa de voornaamste oorzaken van de huidige mala'se van Engeland. Ilij geeft toe, dat een nieuwe krachtige pres sie op Duitschland het. voordeel zou geven, dat de geallieerden betreffende zijn betf lingscapaci- teiten vastheid kregen. Spr. zeide nog, dat, indien er al concessiesge- daan moeten worden het van belang zal zijn, om Duitschland er op te wijzen, dat het zich zelf m vele gevallen belet aan zijn verplichtingen te voldoen. Zoo b.v. wanneer het zijn bloeien de industrieën uit de staatskas steunt. Dc kanse lier acht het allernoodzakelijkst, dat Duitsch land zijn onnutte uitgaven geheel afschaft. In de Rijkskanselarij te Berlijn waren gislei- morgen de vertegenwoordigers der beide coalitie partijen, de afgevaardigden dr. Spain voor het Centrum en Hermann Muller voor de sociaal democraten, tot liet voeren van besprekingen, bijeen gekomen. De rijkskanselier heeft, met het oog op de besprekingen, welke d.Rathenau te Londen als vertegenwoordiger der democraten heeft gevoerd, de afgevaardigde Koch tevens uitgenoodigd. De besprekingen betreffen de kwestie der betaling van de Januarischuld aan de commissie van Herstel en in verband daarmede de kwestie der steeds meer nood zakelijk wordende overeenstemming in zake het belasting-vraagstuk. DUITSCHLAND EN RUSLAND. In Sovjet-Russische kringen te Berlijn ver wacht men de aankomst van vertegenwoordigers van de startsbank te Petrograd om met de Duit sche banken weer relaties aan te knoopen. ITALIË EN RUSLAND. Belga seint uit Rome De minister van buitenlandsche zaken heeft in antwoord op eenige interpellaties nopens de verhouding van Italië tot Ri sland gezegd, dat de tekst van een voorloopige handelsovereen komst met Rusland, analoog is aan die, welke te Londen is gesloten tusschen Engeland en So\ j et - regeeiing. Delia Torretta voegde hieraan toe, dat de regeering wel bereid was om een handelsverdrag te sluiten, doch geen politieke overeenkomst. Hij herinnerde aan de opgenomen clausule, waarin de partijen zich verbinden geen propaganda te voeren. Hij eindigde met de wensch uit te spre ken, dat deze overeenkomst tusschen de beide landen zou worden onderteekend. AMERIKA. Reuter seint uit. Washington: Als een der middelen om de Amerikaansche begrooting sluitend te maken, beveelt president Harding in zijn boodschap het Congres aan, machtiging te geven, om den begrootingspost voor marine-uitgaven met 100 millioen dollar te verlagen. ALLERLEI. De „Tagespost" verneemt uit Belgrado, dat de regeering een nieuw communistisch complot tegen koning Alexander en minister-president Pasjitsj op het spoor is gekomen. Het had haar opmerkzaamheid getrokken, dat in den laatsten lijd verscheidene verdachte individuen uit het buitenland te Belgrado waren aangekomen De „Politische Korrespondenz" meldt, dat de Oostenrijksche regeering, nu het Ameri- ..JajTievrouvs', met' den kruidenier !Cxn pal^zeep bjj de b te!i nc/;'3un! ighi'Zcep, zeg!' Natuur; IjjkjKverkpopoecn andere! G1 mijn Klanten Dc Levens ecpnijj. V Wrdinêen een spelltje kaart gespeeld en je vader had de onbeschoftheid gehad mij te verwijten dat ik niet eerlijk, speelde. Hij sloeg mij hier en hier." Hij raakte zijn voorhoofd en zijn lip aan. „En nu kun je toch moeilijk verwachten dat ik hem heel genegen zal zijn, hé 1 Daphne had niet den geringsten twij KI dat haar vader volkomen gerechtvaardigd was te doen, wat hij gedaan en gezegd had. Norton Lorrimer stond onder zijn kameraden bekend als een valsche speler. Ze was blij dat hij zijn ver diende loon had gekregen en dat nog wel door baar vader' Maar ze sprak haar gedachten niet uit. „Gelukkig had ik een zweep om hem te kastijden," vervolgde Lorrimer. „Je weet mis schien, Daphne, „dat ik met je oom gecor respondeerd heb over een valschen wissel hoe lijkt je dat Dc eer van de Devereux ligt op de weegschaalStel je het tooneel in de recht zaal voor. Welnu, ik zei je vader dat ik den "wissel niet onder de twintigduizend pond wilde afstaan, dat ik tienduizend moest hebben voor eiken slag, bovendien nog 3000 schuldig. Hij is ziek geworden en ik hoor dat hij wel eens het hoekje kan omgaan. Maar hij kon mij toch niet betalen, ofschoon hij zijn hand wel had willen afsnijden om het zaakje geheim te houden. Daarom scheef ik aan Mr. Devereux. Dat was mijn wraak en ik ben overtuk d dat je oom graag wil opdokken om mij dat papiertje afhandig te maken." 'Met een voldaan gebaar streek Norton Lor rimer zich over de kin. „Ik heb de troeven in handen," vervolg de hij, „waarom zou ik die niet uitspelen? En nu weet je de reden van mijn bezoek. „Wat heb ik met dit alles te maken, als ik vragen mag vroeg Daphne, op kouden kalmen toon. „Dit Daphne," zei hij een beetje verlegen, „ik heb er over nagedacht en wil het met je op een accoordje gooien. Wil jij dat noodlottig document van mij koopen Begrijp je niet wat ik bedoel, Daphne Je bent een verduiveld mooi meisje, het mooiste, dat ik ken. Ik heb altijd een gevoel gehad, dat wij het bijzonder goed samen zouden kunnen vinden en je zoudt een goed leventje bij mij hebben, - op mijn woord dat zou je." Nu begreep Daphne hem. Haar wangen vlam den. Ze keek hem aan met vernietigenden blik. „Mij geven aan jou aan jou Mijn hemel, ik zou niet willen dat je mij aanraakte, al was het ook om mijn leven te redden. Hij sprong van zijn stoel op. Ik haat je niet haat is een te mooi woord voor een zoo laag gezonken schepsel als jij, maar ik minacht je uit den grond van mijn hart." Een vloek ontsnapte aan Lorrimer's lippen. Hij sprong van zijn stoel op. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JölHAWNA ■COSrtR.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1