Ijl Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 33, Tel. 580 kaansch-Oostenrijksche vredesverdrag in wer king is getreden, Arthur Hugh Frazer, die tot dusver Hooge Commissaris der Vereenigde Sta ten in Oostenrijk was, als voorloopig Ameri- kaansch zaakgelastigde te Weenen heeft erkend. De Berlijnsche onafhankelijken hebhen met het oog op hun aanstaande congres een motie aangenomen waarin zij zich opnieuw voor de dictatuur van het proletariaat en den klasse- strijd uitspreken. De Zwitsersche correspondent van de „Times" meldt, dat in tegenwoordigheid van Zwitsersche en Italiaansche autoriteiten de tweede Simplontunnel in ingewijd. De „Reichsanzeiger" te Berlijn bevatte 5 dezer nieuwe uitvoerveiboden voor talrijke goederen, welke op 15 December in werking tre den. De „Times" verneemt uit New-York: In een boodschap aan het Congres zeide president Harding o.a. dat Amerika de Sovjet-regeering van Rusland niet erkend en evenmin de sovjet propaganda zal toelaten, doch dat hij naar aan leiding van het beroep van de sovjet-regeering in zake de ondersteuning van de hongerlijdenden in Rusland heeft aanbevolen ten behoeve van het Amerikaansche reliefcomité beschikbaar te stel len 10 millioen schepel broodkoren en 1 millioen schepel zaaigraan. In verband met de spoedige bijeenkomst van het parlement is Lloyd George tegen zijn zin genoodzaakt zijn voornemen om naar Washing ton te gaan, op te geven. B i a k e n 1 n 11 d. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gisteren is de eerste bijeenkomst in de na jaarszitting gehouden in het gebouw der Eerste Kamer onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin Baron Sweerts de Landas Wyborgh, terwijl als waarnemend griffier op trad het lid van Gedep. Staten jhr. mr. von Fi- senne. Het nieuwbenoemd verklaarde lid der Staten, de heer H. A. van der Hoeven, te Dordrecht werd na beëediging toegelaten. Voorts werd, behoudens een enkele wij ziging, overeenkomstig de gedane voorstel len besloten tot behandeling der op de agen da gebrachte onderwerpen. Ten aanzien van den brief van Gedep. Sta ten, houdende voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek van Ir. C. P. Vijverberg e.a. te 's-Gravenhage, om toekenning van Pro vinciaal subsidie in de kosten van drooglegging der Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen. waaromtrent was voorgesteld dit punt nader aan de orde te stellen werd, op verzoek van den heer van Stapele, besloten, deze zaak te verzenden naar de afdeelingen. Van het lid der Staten de Bruin was in gekomen een verzoek om, evenals voor de Vereeniging Zuigelingenzorg te Leiden wordt voorgesteld, ook aan de Schiedamsche Ver eeniging tot bescherming van zuigelingen het subsidie van 500 te brengen op 1000. Besloten is om de tweede bijeenkomst der Staten in deze najaarszitting te houden op Dinsdag 20 dezer des voormiddags te 11 uur in het gebouw der Eerste Kamer. Aangezien dien dag slechts tot 5 uur des namiddags zal kunnen worden vergaderd in dit gebouw, in verband met de bijeenkomst den avond'van dien dag van de Eerste Ka mer zelve, deed de voorzitter het voorstel om aangezien de dan eerstvolgende da gen, voor zoover bekend, over geen voldoend Vergaderlokaal zal kunnen worden beschikt voor het geval men op 20 dezer niet gereed is gekomen met de afdoening der zaken, dan nog weer op Dinsdag 27 Dec. te vergaderen. (Dan zou ook weer niet later dan tot 5 uur vergaderd kunnen worden). Hiertegen bestond bij verschei dene leden bezwaar, o.a. bij de leden der S.D. A.P., in verband met hun Kerstcongres. Daarom werd besloten over den datum van een eventueel noodige bijeenkomst na 26 Dec. alsdan nader te beslissen. De bijeenkomst werd hierna gesloten. De nieuwe weg Rotterdam—Den Haag. Blijkens de plannen van betrokken auto riteiten strekt de voorgenomen onteigening tot aanleg van een weg voor gewoon ver keer van 's-Gravenhage via Delft naar Rot terdam, waarbij tevens rekening wordt ge houden met de mogelijkheid van latere ver breeding. De weg vangt aan bij 'de Hoornbrug, waar van de opritten gewijzigd worden loopt dan op ongev. 650 M. achter den bestaanden Delftschen weg, buigt vervolgens oostwaarts, kruist de Brasserkade, nabij de voormalige tol, loopt oostelijk van Delft, kruist de Twee Molentjes vaart ten Oosten van de Schutsluis, gaat met een boog buiten de bebouwing van den Wippolder om en loopt vervolgens de diepe droogmakerijen zooveel mogelijk vermijdende, naar Overschie alwaar de Rotterdamsche Schie op ongeveer 350 M. oostelijk aan de „Lage Brug" wordt overgegaan om aan te sluiten op den bestaanden weg van Overschie naar Rotterdam op ongeveer 800 M. voor de „Schans." De vaart van Delft naar Nootdorp, die van Delft naar Pijnacker en De Zweth, zullen met vaste bruggen worden overgegaan. De overbrugging van de Rotterdamsche Schie, welke eveneens vast zal zijn, is op zoo danige hoogte gedacht, dat de langs de Schie loopende wegen onder de brug door kunnen worden geleid. In de verbinding van landwegen, welke worden gesneden en het behoud van afwaterin gen, welke worden gekruist, zal worden voorzien. De weg zal voorshands een kruinbreedte verkrijgen van 32 1/2 M. waarvan 14 M. voor rijweg, 5 M. voor rijwielpad en twee voetpa den, elk van 3 M. op tramaanleg is gerekend. Het ligt in de bedoeling vier rijen boomen aan te brengen. De weg is lang ongeveer 15.2 K.M. en hier van komen ongeveer 3.4 K.M. in de gemeente Rijswijk,, 3.6. K.M. in de gemeente Delft, 2.8 K.M. in de gemeente Pijnacker en 4.4. K.M. in de gemeente Overschie te liggen. Van de Hoornbrug zal de weg loopen door de volgende poldersNieuwe-Broekpolder, Oude- Broekpolder, Droogmakerij „Klein-Vrijen- bansche Polder," Bieslandsche BoVenpolder, Noordpolder van D31fgauw, Ackerdijksche Pol der Schieveensche Polder, Hoog-Zestienhoven- sche Polder, Nieuw of Kleinpolder en Polder Blij dorp. Nederland en de conferentie te Washington. Uit Washington seint men aan de „N.R.Crt." Het is thans vastgesteld, dat de Nederlandsche delegatie niet vóór 29 December doch indien mogelijk ook niet later dan 4 Januari mit de Ver. Staten vertrekt. De heer Moresco vertrekt reeds 13 December, omdat hij spoedig naar Indic moet terugkeeren. Congres der S.D.A.P. Het bestuur der S.D.A.P. deelt in het Volk mee, dat het partij-congres, dat ditmaal met het oog op de voorbereiding der verkiezingen van 1922metKerstmis in plaats van met Paschen wordt gehouden,ongeveer geheel aan de verkie zingen zal moeten worden gewijd. Behalve de behandeling van de door de afdeelingen ingezon den voorstellen moet het geheele congresdienen om het verkiezingsprogram, waarvan het ont werp in den loop van deze week zal verschijnen vast te stellen, en de verkiezingscampagne zelf in te zetten. Het congres zal twee dagen duren. De rede van den Internuntius. In antwoord op het door den bijzonderen Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amster dam aan II.M. de Koningin op gezonden protest inzake de woorden, die de pauselijke internun tius bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven, meende te mogen uitspreken, heeft de Kerkeraad naar het Pred Blad. meldt, volgend antwoord ontvangen Het Loo, 18 Nov. 1921. Voldoende aan de bevelen van Hare Maje steit de Koningin, heb ik de eer den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam Harer Majesteits dank over te brengen voor de in zijn adres van den 7en November j.l. geuite gevoelens van verknochtheid aan Haar en Haar Pluis. Hare Majesteit verbindt daaraan den wensch, dat zoowel de Kerkeraad dier Geeente als geheel de Necl. Herv. Kerk den bloei van het Konink rijk van Christus in ons Vaderland krachtig blijve bevorderen. De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin (w.g.) Van Geen. Prins Hendrik De Prins is gisterenochtend omstreeks half negen per Hollandsche Spoor naar Parijs ver trokken voor het aangekondigde verblijf voor korten tijd in Frankrijk, tijdens hetwelk de Prins o.a. voornemens is een bezoek tebrengen aan het dusgenaamde Nederlandsche dorp te Lens. De Prins wordt op zijn reis vergezeld door zijn adjudant, kapitein ter zee jhr. von Mühlen. De Vleesckkeuringswet. Bij Kon. besluit van 17 November is bepaald dat de nog niet in werking getreden bepalingen van de Vlehschkeuringswet (Stbl. 1919, no. 524), alsmede de Kon. besluiten van 5 Juni 1920, Stbl. no. 285 en 6 Juni 1921, Stbl. no. 754, in werking treden met ingang van 1 Juni 1922. Ministerie van Koloniën. Het ambt van chef van het kabinet van den minister van koloniën, opengekomen door de benoeming van mr. G. J. Bisschop tot burgemees ter van Hoof-n, zal voorloopig niet worden ver vuld, maar worden waargenomen door den lieer J. Th. Petrus Bloembergen, assistent-resident met verlof, die reeds geruimen tijd geleden aan het kabinet werd gedetacheerd. Rotterdam-Hamburg. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer maakt bekend, dat er een nieuwe trein verbinding van Holland met Noord-Duitschland en Scandinavië is tot stand gekomen. Deze ver binding gaat over Groningen. De duur der reis Rotterdam-Hamburg via Groningen is 4 uur korter dan via Oldenzaal- Bentheim eerstgenöemde verbinding geeft dus een belangrijke tijdsbesparing. Deze nieuwe verbinding zal echter slechts gehandhaafd blij ven, wanneer een voldoend aantal reizigers daar van gebruik maakt. Verkiezing van een lid der Eerste Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland is aan de orde gekomen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, in de vacature-mr. P. C. 't Hooft. Bij herstemming verkreeg de heer jhr. J. Beelaerts van Blokland van de 52 stemmen, waarvan 1 blanco, 30 stemmen en mr. A. J. baron van Nagell 21 stemmen, zoodat Jhr. J. Beelaerts van Blokland gekozen is. juistheid van geloofwaardige geruchten en ver halen, dat in de grensgebieden tusschen Ne derland en Duitschland de Nederlanders, die thans in Duitschland goederen koopen in het goed vertrouwen en zelfs op grond van inlichtin gen van Duitsche zijde "(belastingambtenaren), dat zij deze goederen de grens mogen overbrengen blootgesteld staan aan willekeur van Duitsche grensbeambten, terwijl hun de onnoozelste din gen worden afgenomen, zij hooge boete beko men, gevangenisstraf moeten ondergaan en hooge borgstellingen gevorderd worden 2. Is de Minister van Financiën indien de fei ten inderdaad juist zijn, van oordeel, dat de Duitsche grensbeambten in hun recht zijn, wanneer zij aldus tegen onze landgenooten op treden 3. Indien de Regeering van de juistheid van dit optreden der Duitsche grensbeambten over tuigd is, wil dan de tijdelijke Mipister van Bui- tcnlandsche Zaken, zoo dit althans nog niet ge schied mocht zijn, een ernstig vertoog tot de Duitsche Regeering richten, waarin gepro testeerd wordt tegen dusdanig optreden door grensbeambten, die, zijn de geruchten op dit punt eveneens juist, zelfs meermalen niet op de hoogte blijken van de dienstvoorschriften betreffende hetgeen wel en niet de grens mag passeëren en daardoor onduldbaar willekeurig optreden De nieuwe dienstregeling. Volgens het „U.D." zal in de eerstvolgende dienstregeling een late sneltrein worden inge legd, zoowel uit Rotterdam als uit Den Haag naar Utrecht. Tevens wordt ernstig overwogen, om ook den laatsten trein van Arnhem naar U- trecht belangrijk te verlaten. Is genoemd blad goed ingelicht, dan moet bij de volgende dienstregeling óók voor het binnelandschverkeerde toeslag voor 'L gebruik maken van D-treinen geheel worden opgeheven. Willekeur van Duitsche grensambtenareu De heer Ter Hall heeft aan de Minister van Financiën en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld. 1. Wat is de Regeering bekend, bijv. uit rap porten der consulaire ambtenaren, omtrent de Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 6 December. Opening 1.10 uur. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. M o t i e-0 u dD resselhuys. Aan de orde is de motie van orde van de heeren Oud (V. D.) en Dresselhuys (V. B.), voorgesteld bij hoofdstuk 10A der Staatsbe- grooting voor 1922. De Voorzitter stelt voor, in verband met een door hem ontvangen schrijven van de regeering, de verdere behandeling van hoofd stuk 10A (arbeid) uit te stellen tot na de algemee- ne beschouwingen van de Staatsbegrooting en hedenavond voort te gaan met de behandeling Grondwetsherziening. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken bestaat hiertegen geen bezwaar De heeren Oud en Dresselhuys kunnen dan hun motie desgewenscht wijzigen in eenc mo tie van algemeene strekking. In verband hierme de stelt spreker voor de bedoelde moLie van de agenda af te voeren. Dienovereenkomstig wordt, besloten. Grondwetsherziening. Aan de orde is voortzetting van de behan deling van het voorstel tot grondwetsherzie ning. De beraadslagingen over de wijziging van art. 89 worden voortgezet. De heer Van Ravesteijn (C. P.) kant zich tegen de meening, als zouliet Kamerlidmaat schap niet den geheelen mensch vorderen. Verder is spr. tegen 't voorstel der regeering en 't amen dement Rutgers, wijl beide uitgaan van de stel ling, dat het lidmaatschap der Kamer alleen moet worden waargenomen door meer gegoeden. Volgens 't door spr. ingediende amendement moet en de schadeloosstelling en het pensioen bij de wet worden geregeld. Minister Ruys de Beercnbrouck neemt het amendement Troelstra over en ver klaart zich tegen de amendementen-v. Ravesteijn en Rutgers. Het amendement-van Ravesteijn om de ver goeding van de Kamerleden bij de wet vast te stellen wordt verworpen met 55 tegen 16 stem men. Het amendement-Braat wordt verworpen met 70 tegen 1 stemmen. Voor de heer Braat. Het amendement Rutgers wordt verworpen •met 55 tegen 16 stemmen. Het amendemcnt-Rutgers om geen weduwen- en weezen-pensioen te verleenen wordt verwor pen met 58 tegen 14 stemmen. Artikel 89 wordt hierna aangenomen met 55 tegen 15 stemmen. Het aangehouden artikel 84 wordt na eenige wijziging vastgesteld met 67 tegen 3 st. Verkiezing leden Eerste Kamer. Bij art. 91 verdedigt de heer Bongaerts (R. K.) een amendement, om het eerste lid, eerste zinsnede van dit artikel te lezen De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor zes jaren. (De regeering stelt voor de leden te kiezen, voor 4 jaren, terwijl, die leden thans voor 9 jaren zitting hebben). De heer Troelstra /S.D.) maakt bezwa ren hiertegen De heer v. S c h a i k (R. K.) is het eens met het regeeringsvoorstel. Eveneens de heer Dresselhuys (V. B.) Het amendement-Bongaerts (zesjarige zit tingsduur van de Eerste Kamer) wordt ver worpen met 50 tegen 25 stemmen. De lieer Marchant (V. D.) verdedigt thans zijn amendement om de mogelijkheid te openen, dat speciale afgevaardigden uit de Koloniën in de Stateri-Generaal komen om daarin deel te nemen aan de beraadslagingen over onderwerpen rakende het belang der kolo niën. Zij zullen een raadgevende stem hebben. De lieer Dresselhuys (V. B.) staat sym pathiek tegenover dit amendement. Hij wenscht dit alleen aan te vullen met de bepaling dat de wet deze tijdelijke afvaardiging nader zal regelen Andere leden sympathiseeren er niet mee. Het amendement (aangevuld met. hef sub- amendement-Dressellmys, dat de heer Marchant overnam) wordt verworpen met 39 tegen 29 stem men. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wetsvoorstellen betreffend de.Grondwetsher ziening. Aan de orde is de verdere behandeling van art. 105, inhoudende dat elke Kamer en de Ver eenigde Vergadering bepaalt bij haar Regle ment van Orde hoeveel leden tegenwoordig moeten zijn, alvorens de vergadering kan wor den geopend. Meerdere leden achten 't voorstel geen ver betering Stemming erover wordt bepaald op heden. De heer B e u m e r (A. 11.) geeft in overwe ging de behandeling van art. 106 aan te houden tot na de beslissing over art. 105, waartoe op voorstel van den Voorzitter wordt beslo ten. Aan de orde is hierna een amendement-v.d. Waerden tot invoeging van een nieuwe para graaf 11 bis tot invoering van het facultieve referendum wat echter na eenige discussie wordt ingetrokken. Over art. 124, inh. de moge lijkheid var twee jaarlijksche begrootingen, zal heden worden gestemd. HOOFDSTUK IV. P r ov. Staten en Ge me entebest u ren Na eenige disucssie wordt besloten over art. 128 van 3 Ontbindbaarheid der Prov. Staten bij ontbinding der Eerste Kamer, heden te stem men. De heer Ketelaar (V. D.) licht een amendement-Marchant toe tot invoeging van een nieuwe paragraaf 3 bis, luidende Het eer ste lid van art. 30 der Grondwet vervaltde aanhef van het tweede lid wordt gelezen als volgtDe vergaderingen van de Staten zijn openbaar enz. De bedoeling is dat de Staten vrij zijn te be palen wanneer zij vergaderen. Ook hierover wordt heden gestemd. Bij par. 5 (regeling bij de wet van de be noeming van den voorzitter, ook buiten den Raad art. 143.) verdedigt de heer Van R a v c- s t e y n (C. P.) een amendement om de benoe ming van den voorzitter van den Raad door een volksstemming te doen geschieden, door de kie zers voor den Raad. De heer K. T e r Laan (S. D.) dient een amendement in om de benoeming van den voor zitter, ook buiten de leden van den Raad, te doen geschieden door den Raad, volgens regels door de wet te stellen. Stemming erover heden. De vergadering wordt danverdaagd tot heden 1 uur. CITKOEN-JENEVER. A. BOSCOotmtrja^63, Tel. 580 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Winkelsluiting. De politie veszoekt ons, er aan te herinneren, dat de winkels vanaf heden avond weer gewoon om 8 uur moeten gesloten worden. Experimentenavond Bert Astron. Zondag a.s., 's avonds 8 uur, zal, blijkens een advertentie in ons blad van heden, Bert Astron uit Weenen, een experimentenavond geven m, het gebouw van den R. K. Volksbond, L. Haven. Bert Astron is reeds in verschillende steden, o.a. Den Haag,-met veel succes opgetreden. Hij zal populair-wetenschappelijkc proeven ge ven betreffende de macht der gedachte, criminal- psychologic, hypnose, suggestie en over de vraag: leven de dooden Tot slot zal optreden de droomdanseres „Blan che de Creneville" (somnambulisme). Gemengd Nieuws. Gasontploffing. Te Amsterdam had Maandagavond een hevige gasontploffingplaats ten huize van L. Langras, Ingogo- straat 24. De familie was aan het St. Nieolaas vieren,toen eensklaps een zware slag weerklonk en de ruiten en meubelen stukgeslagen werden. Het bleek, dat tevens de vloer tusschen de ach terkamer en jelder totaal opgelicht was. Toen de brandweer was gekomen werd door haar nog een kleine brand in den kelder ge- bluscht. De oorzaak >s onbekend. Het staat daarentegen vast, dat de hoofdbu's van de gasleiding gesprongen is. Gelijkstraats, waar de familie woont, is natuurlijk ernstige schade aan gericht. De slag bracht in den omtrek heel wat. schrik teweeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Tel.) Bran d. Zondagavond is aan de Laan van Koot te Wassenaar de houten Villa van de heer II. geheel afgebrand,. Het perceel, dat dezer dagen was klaar gekomen en voor een deel reeds was gemeubileerd, werd droog gestookt, 0111 over enkele dagen te worden betrokken. Ongelukken. Maandagavond zijn drie jongens onder een brug over de Lauriergracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2