DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FE UI LLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 10 December®!921. No. 13207. K O E M AüKT 4.! Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per Bureau Abonnementen per Afzonderlijke nummers 3 cent. post 2.50 per kwartaal. EERSTE BLAD. Advertenatiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws DE CONFERENTIE TE WASHINGTON Te New-York bevestigt men dat men tot een aecoord gekomen is over een viervoudig verge lijk, lie New-York te Was zangen t.~ -- van de viervoudige overeenkomst Punt 1 regelt de territoriale integriteit van het /.uid-zee-gebieden stelt vast, dat iedere mogeni - beid gehouden is, het gebied der overige met aan te vallen Punt 2 verklaart, dat indien de levensbelangen van eenigerlei mogendheid in de Zuidzee worden bedreigd, deze mogendheden de moreele plicht 1 - - - adplegen, alvoren handelend De JNew-ï orK „Times" heeft van haar corres pondent, te Washington de volgende samenvat ting ontvangen over de voornaamste vier punten van de viervou Punt 1 regelt Zuid-zee-gebied t heeft, de andere te ra op te treden. Punt 3 bepaalt, dat indien er tusschen twee van de cont.racteerende partijen een geoc u on staat, aan de beide andere zal worden verzooi,, te bemiddelen en als scheidsrechters uitspraak te doen. Punt 4 voorziet in de afschaffing van 1 Britsch-Japansche verdrag, 'L welk za eim iöen als de nieuwe overeenkomst wordt gera i ïceeic De New York „Times" voegt ei»nog aan toe, dat de nieuwe overeenkomst geen bepalingen bevat ten aanzien van de ontwapening ot van de Chineesche vraagstukken. De Japanners erkennen thans da zij m cone pondentic zijn met Tokio. Zij spreken ec i r .i gen, dat zij een definitief antwoord zouden heb ben ontvangen. Zij gaven echter de meening kennen, dat het bericht uit Tokio, vo gens het welk Japan er in toestemt de Bntsch-Japan.che aliantie te doen vervangen door een vur g vergelijk, zeer waarschijnlijk is. In Japansche kringen gelooft men, da1 de vlootkwestie grooterc moeilijkhec.cn oorzaken en in ieder geval eenige c age gen. De toestand is dus als volgtde Amerika nen blijven zwijgen, de Engelsehen zijn mededeel zaam, maar wafzij zeggen is een wat Zij wenschen. De Japanners staan, angstig, tusschen die beide in. Voorts is er een groot aan tal geruchten in omloop, van welke er waarschijn lijk eenige juist zijn. kwestie vor. Inmiddels zijn met de Ghinee iOVreden- deringen gemaakt. De resultaten zij bieden nog weinig houvast Woensdag, vermaant hij het volk strikte tucht in acht te nemen. De Valera voegde hieraan toe, dat twee minis ters hem in zijn houding steunden. Volgens nadere berichten hebben Griffith, Barton, Cosgrave en Collins zich in den kabinets raad voor de Engelsch-Iersche overeenkomst, verklaard, de Valera, Stack en Brugha ertegen. Griffith is bekend als het intellect van de Sia-n-Fein-beweging, Collins is opperbevelheb ber van Sinn-Fein's militaire organisatie. Griffith zeide in een mededeeling: Ik geloof dat het Londensche tractaat den grondslag zal leggen van vrede en vriendschap tusschen de twee volkerf. Wat ik geteekend heb, zal ik staan de houden in de overtuiging, dat het einde van een strijd van eeuwen aanstaande is. Vijfduizend Ieren te Londen van alle klassen, onder wie Fetz Alan, de onderkoning van Ier land, en verscheidene leden van de oude nationa listische parlementaire partij hebben gisteren avond een plechtigen dankdienst in de R. K. kathedraal van Westminster bijgewoond. schijnlijk als volgt zijn samengesteld Minister-president en financiën Theunis buitenlandsche zaken JasparNationale ver dediging Devéze Economische Zaken Van- dervyvere Justitie BerryerBinneidandsche ZakenHelleruie of Poulet Spoorwegen Neujean Koloniën Franck Arbeid Mahain of Nerinkx Wetenschappen en Kunsten Hu bert. DUITSCHLAND. De Rijksraad keurde het voorstel goed tot verhooging van dc post-, telegraaf- en telefoon tarieven vanaf 1 Januari 1922. Een brief tot 20 gram zal in plaatselijk verkeer 1 mark, bin- ncnlandsch verkeer 1.50 mark kosten. Voor een briefkaart zijn die cijfers resp. 0.60 en 1 mark. De telefoontarieven worden met 80 verhoogd. stellend, doch dat Italië Te Washington wordt verteld bereid is zich bij de andere mogendheden aan R sluiten en deel te nemen aan de op wi Jlpee- China. Daarom wenscht Italic e wor t laten tot het bestaande consortiun van deze. mogendheden. Men verwacht dat Italië 8 -ijn gesloten, formeele stappen te de conferentie zal zi in dien zm zal doen. De Engelsche admiraal Beatty is. gistci Southampton aangekomen en heeft ten aainzien van de vlootovereepkomst gezegd ca a sche bezwaren uit den weg geruimd waren e vriendschap tusschen Amerika en Enge c gevestigd is. IERLAND. In de mededeeling, die Verschenen is nadat het kabinet van Dail Eireann vergaderd had heeft d Valera bekend gemaakt, dat hij het ontworpen vredestractaat noch aan de Dad noc aan land kon aanbevelen. De bepalingen van de oVe - eenkomst waren in feilen strijd met c e wensc ie van de meerderheid van de natie. In afwachting van de openbare vergadering van de Pad op DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Frankrijk staat principieel niet vijandig tegen over het verleenen van uitstel van betaling der door Duitschland te betalen schadevergoeding. Alles hangt echter van een noodzaak af, namelijk dat Frankrijk krijgt waarop het recht heeft. Dc regeering toch kan de voorschotten aan scha- delijders in het, verwoeste gebied niet meer voort zetten. Dat beteekent, dus stilstand van den weder-opbouw en de onmogelijkheid nieuwe be lastbare waarden te scheppen. Deze schade treft zoowel particulier als gemeenschap. In dit. verband houdt de aandrang dergenen aan, die meenen, dat Duitschland betalen kan, mits het uit zijn kapitaal en niet uit zijn inkomsten wi betalen, daar het in den oorlog ook kapitaal ver nietigde. In Frankrijk werden zeshonderd dui zend huizen vernield, in Duitschland niet één. Als Duitschland dus uitstel werd verleend zou Frankrijk waarborgen moeten hebben, dat het daarbij niet te kort komt. Men denkt aan een commissie van toezicht, uit cle geallieerden, die de verdere uitgifte van papieren marken zou moeten verbieden en de Duitsche regeering nopens de overtollige uitgaven te bemoeienenbe lastingen te verhoogen. De Franschman betaalt anderhalf maal meer belasting dan de Duitschor. Zal Duitschland zich echter zulke „verturking laten welgevallen Loucheur heeft de kwestie van herstel in na tura heL eerst behandeld. Grondige verschillen schijnen dienaangaande tusschen Londen en Parijs niet te bestaan. Engeland wil slechts voor de nadeclige gevolgen van het accoord van Wiesbaden gevrijwaard worden. De bedoeling zou zijn België en Engeland zelf tot het aangaan van dergelijke overeenkomsten te bewegen. Loucheur voorzag de instorting van don mark al maanden met, het oog daarop sloot hij dat ac coord. Zij» missie zou nog verder strekken. De kwestie van de depreciatie van het geld van Mid del-Europa in het algemeen wil hij ter sprake brengen. Verbetering daarvan is toch een noodza ITALIË. De Italiaansche minister van financiën heeft in de Kamer de begrooting voor 1922/1923 in gediend. I-lij verklaarde daarbij, dat het karakte ristieke van deze begrooting is, dat daaruit alle uitgaven zijn verdwenen, welke een direct gevolg van. den oorlog zijn. De uitgaven toonen een aan zienlijke verlaging aan, n.l. van 3288 milliocn lire, waarvan die voor leger en vloot een vermin dering van 604 millioen. Op de bcgrooting voor 1922/1923 zijn de uitgaven geraamd op 18,525 millioen lire, terwijl de ontvangsten daarop met 15,763 milliocn lire voorkomen. De uitgaven voor het aanleggen van spoorwegen en andere dergelijke ondernemingen in aanmerking geno men, stijgen de uitgaven op de begrooting 1922/ 1923 tot een totaal van 20,454 millioen lire en de ontvangsten tot 17,602 milliocn lire, een deficit latende van 28o2 milliocn, dat echter wel tot ongeveei 3 milliard zal stijgen, wanneer men en kele eventueele nieuwe lasten en enkele cventu- eele verminderingen in de ontvangsten in aan merking neemt. SPANJE. Volgens eenige bladen te Madrid heeft de minister van buitenlandsche zaken aan den voor- zil.tei van den ministerraad kennis gegeven van het mislukken der onderhandelingen met Frank rijk nopens één handelsovereenkomst. 49 dit de wijze, lk meen bleef bij haar „Daphne," riep hij uit, „is waarop je mijn woorden opneemt wat ik zei." Ze trok zich terug, maar ze woorden. „Zei je niet dat mijn vader je geslagen heeft Nu daar ben ik blij om, je hebt liet ruimschoots verdiend. Hij zal je ongetwijfeld nog eens afranselen als hij weer krachtig "en gezond is." Norton Lorrimer verbleekte van woede en ergernis, toch lachte hij een valschen, drei genden lach. „Wat een boosaardig katje. Ik beloof je, jonge dame, dat je gauw genoeg een toontje lager zult aanslaan. En intusschen hij kwam op het meisje toe met schitterende oo- gen en uitgestrekten arm „zal ik je voor je lieve woorden beloonen. Ja, mijn liefje, of je wilt of niet, ik zal je beloonen met een kus. Daphne trachtte naar de electrische bel te djen, maar hij was haar te vlug af. Hij greep haar <*en pols en trok haar naar zich toe, reeds voe de ze zijn heeten adem op haar wangen, oen sloeg ze hem, hijgend, met haar vrije maar hij lachte en greep ook die vast. kelijke aanvulling van een regeling ten opz'chte van Duitschland. Anders zou dit land Mid del-Europa econimisch kunnen beheerschen. Ten slotte zou Loucheur de algemeene verhou ding tusschen beide geallieerden bespreken. Loucheur is gister naar Parijs vertrokken en zal Briand uitnoodigen voor een conferen tie met Lloyd George te Londen. Het nieuwe BELGIE. Belgische kabinet zal waar- ALLERLEI. Uit Baltimore wordt gemeld, daRhet Amer. Inst, van Scheik. Ingenieurs een rede heeft aangehoord van den chef van het regeerings- bureau voor oorlogsscheikunde. No afloop der voordracht nam de vergadering een resolutie aan, waarin er voor werd gepleit, dat de Ver. Staten zich zouden voorzien van groote hoeveelheden giftig gas om in een oorlog te kunnenworden ge bruikt. De chef van het regeeringsbi reau had betoogd, dat de scheikunde natuurlijke verdedi gingsmiddelen leverde. De vergiftige gassen zijn wetenschappelijk en-veroorzaken minder blijven de lichamelijke gebrekkigheid dan alle andere oorlogswapenen. Naar „Morgenbladet" verneemt zal de heer J. Irgens, de Noorsche gezant te Kopen hagen tot gezant te Rome worden benoemd ter vervanging van den heer Lei, die benoemd is tot gezant te Madrid. Als Irgens opvolger te Kopen hagen worden o.a. genoemd de lieeren E. Huit- feldt, gezantschapsraad te 's-Gravenhage en Bentzon, directeur-generaal aan buitenlandsche zaken. - Duitschland zal geen nieuwe uitvoerconsen- ten voor cement meer verstrekken met het oo« op de groote binnelandsche behoefte aan dit Op dit oogenblik ging de deur open en Gif- fard Devcreux trad de kamer binnen. Lorrimer liet Daphne's hand los en ging op een afstand an haar staan. Hij vervloekte zijn eigen dwaasheid, die hem op deze wijze voor het eerst tegenover den man deed staan, met wien hij te onderhandelen had, van wien hij een gou den buit meende te zullen halen. Eén blik op het strenge gelaat van Giffard Devereux, was voor Lorrimer voldoende liet onderscheid te voelen tusschen de beide broeders. Hij voelde zich als een schooljongen, die op heeterdaad wordt betrapt. „Mr Devereux, nietwaar vroeg hij. „Daphne en "ik zijn oude vrienden en we waren samen een beetje aan 't gekheid maken." H»j rukte zenuwachtig aan zijn boord. „Ik ben Mr. Lorrimer," voegde hij er veelbetèekenend aan toe. Giffard bekeek hem van het hoofd tot cle voe ten, elk onderdeel van den man in zich op nemend, Toen zei hij tot Daphne „Heeft deze vent je beleedigd, mijn kind „Vent Neem me niet kwalijk, Mr Devereux zoo spreekt men niet over een heer. Ik hac gedacht dat u beter zoudt weten Giffard hief zijn smalle, blanke hand op en Lorrimer zweeg. Hij wilde dat hij zich niet zoo belachelijk onhandig voelde. „Ik geloof dat hij op het punt stond di oom, maar u kwaamt nog juist bijtijds, Daphne. „Goed, Daphne. Het is beter dat jij maai heengaat, kind. Ik zal met Mr. Lorrimer spre ken." Het meisje verliet haastig dc kamer en liet. de beide mannen alleen. „Wees zoo goed te gaan zitten, Mr. Lorrimer," zei Giffard. „Ik geloof niet dat we nader behoeven te spreken over hetgeen er gebeurd is. We heb ben niets anders te doen dan een rekening te vereffenen. Wc zullen dus dadelijk met de zaken kunnen beginnen." Beide mannen zaten tegenover elkaar, aan weerszijden van bet. vuur, dat vroolijk in den baard brandde. Een bediende bracht de thee binnen, maar Giffard beval hem het blad, tot nader order, weer mee te nemen. „Ik geloof, Mr. Lorrimer, dat u van plan is mij een gewichtig document te verkoopen En n denkt dat ik er goedkoop aan zou komen voor twintigduizend pond „Den aard van het document in aanmerking genomen, zeker," antwoordde Lorrimer. Hij begon zijn gewoon-brutale gemakkelijk heid terug te krijgen toch had hij niets op met den kouden, kalmeii toon, waarop hij aange sproken werd. „Een wissel van drieduizend pond door mij geëndosseerd. Ik hoor van mijn broer dat hij zijn aandeel daarvan heeft af betaald. Is dit zoo Of liever dat hij u vijftienhonderd pond schuldig was en dat u de volle drieduizend ontvangen had artikel. Voorloopig zullen slechts reeds verleende en nog niet verstrekte nitvoerconsenten worden afgehandeld. Nieuwe uitvoerconsenten zullen slechts worden verleend voor cement, welke met buitenlandsche kolen is geproduceerd. - Naar men meldt, eischt de nieuwe Anieri- kaansche wet op de inkomstenbelasting ook foor „foreign paithneiships" inhouding van 8 pet. tax op „non tax free bonds." De Raad van den Volkenbond is tegen 10 Januari bijeengeroepen. Blaiieniajaü. De Merken wet. Door den heer Bijleveld zijn aan den minister van landbouw, nijverheid en handel de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat, naar het oordeel van handel en industrie, dd Merkenwet Van 1893 op zeer onvoldoende wijze bescherming verleent aan handels- en fabrieksmerken en derhalve dringend herziening eischt 2. Is het den minister beke d, dat de organisa tie bij en de werkwijze van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom zoomede de wisselende uitspraken der rechtscolleges in merkenzaken, oorzaak zijn, dat in Nederland geen rechtsze kerheid bestaat voor bandels- en fabrieksmer ken en het gemis daarvan niet slechts gevaarlijk en schadelijk is voor handel en industrie, doch tevens tot misleiding van het publiek 3. Is het den minister bekend, dat hel perso neel met het vooronderzoek der aangeboden merken belast, niet commercieel onderlegd is en, met uitzondering van een enkel ambtenaar, ge heel ondeskundig en slechts bestaat uit eenige meisjes, een gewezen hulptelegrafist en een jong onderwijzer 4. Is het de minister bereid mede te deelen, waarom bij het merkenbureau geen officieelé warenklasseindeeling bestaat, terwijl zulks bii den Octrooiraad wél het geval is 5. I s de minister niet van oordeel, dat waar bij de Voorbereiding en totstandkoming van nieuwe wetten als de Handelsregisterwet, wet op het auteursrecht, wet op de oneerlijke'con currentie, niet gezorgd is voor tijdige aanvulling van dc Merkenwet, zoodat deze zich aanpaste aan cle bepalingen van genoemde wetten, deze aanvulling thans urgent is geworden en'is de minister bereid deze aanvulling alsnog te bevor deren 6. Is het den minister bekend, dat door het Bureau voor den industrieelen Eigendom merken worden ingeschreven met algeheelen voorbiiffans' van het auteursrecht Is de minister bereid ten spoedigste overleg te plegen met handel en industrie ter voorberei ding van grondige wijziging der Merkenwet Prins Hendrik le Parijs. Men meldt dd 9 dezer aan de „Tel." uit Parijs Heden morgen kwart over tienen legde Prins endlik aan de Are de Triomph e een grooten pTans op het graf van den onbekenden soldaat Daarbij waren aanwezig onze gezant Jhr.Loudon de adjudant van den Prins Von Mühlen, en eenig hooger personeel van de Ned. Legatie. De Prins werd ontvangen door een Franschen kolonel van c en generalen staf, waarbij hij zichtbaar aange ef aan den krans neerlegde. Er werd niet gespro- Op den krans stonden de woorden Le Prince des Pays-Bas. Hij was gemaakt van' oranje- bloemen. Na afloop dankte de Fransche kolo nel namens president Mil'erand den Prins voor diens beleefde attentie. „De kolonel verloor drieduizend pond aan mij bij het kaartspelen, antwoordde Lorrimer „en is mij nog 'n klein bedrag schuldig. Ik houd' den wissel als onderpand." „Een speelschuld die men volgens de wet niet opeischen kan. Ik geloof niet dat mijn broer u dat geld zal betalen. Mr Lorrimer. Hij zegt dat u hem bedrogen heeft en ik twijfel niet of hij zou zoo noodig, zijn bewering kunnen bewijzen." Lorrimer sprong op. „Dat is een leugen riep hij uit. Giffard Devereux maakte opnieuw een gebaar met zijn hand een gebaar, dat Lorrimer be gon te vreezen „Mijn broer is met uw antecedenten beter op de hoogte dan ik," zei hij. „Maar het doet op liet oogenblik weinig ter zake. Het voornaam ste is, dat, volgens u, mijn naam vervalscht, is op den wissel." „Volgens mij Ik weet het zeker riep Lor rimer uit. „Zoo Mag ik vragen hoe Omdat ik zelf uw broer uw naam heb teekencn met mijn eigen oogen." „Ha Giffard Devereux haalde diep adem. „Dan vrees ik, Mr. Lorrimer, dat u medeplichtig is aan het feit, want u heeft na dien tijd, wetend dat de wissel valsch was, daarmee zaken ge daan,. Een dergelijk misdrijf wordt streng ge straft, als het publiek wordt." Norton Lorrimer werd doodsbleek. (Wordt vervolgd) zien NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT x ivvv-t mn. Döpddltj "au i.i i 1 Tl' G.UI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1