s*x.'rüu*bes",sci °,ct DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN 44ste Jaargang. Zaterdag 10 December 1921. No. 13207. Bureau - KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. A bon nemen ten per 3 maanden f2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TWEEDE BLAD. Binnenland. Spoorwegtarieven. Naar men verneemt zullen de prijzen vooi het vervoer van reizigers ingaande I Januar 1922 bedragen per kilometer le klasse 6 cent 2e klasse 4,877* cent, 3e klasse 3,25 ent Kilometerkaarten vervallen. Voor de D-treinen naar en van Groninger wordt geen toeslag meer gegeven. De werkmanskaarten vervallen en worden Vervangen door maandkaarten, kostende 0,50 per K.M., minimum 5.acht dagen te voren aan te vragen. De prijzen der abonnements kaarten worden met 7 procent verhoogd. Nederland en de verkecrsconferentie. te Barcelona. De bijzondere ,,Msb."-correspondent te Gene ve meldt Jonkheer van Panhnys, gezant te Bei" en tevens vertegenwoordiger van ons land bij den Volkenbond, heeft dezer dagen namens de Nederlandsche regeering op het Volkenbonds secretariaat te Genéve de Conventie van Bar celona betreffende vrij transit-verkeer, onder teekend, alsmede de Verklaring over het recht, op een vlag van Staten zonder zee-grens. Invoerverbod van varkens. Naar men verneemt zal de invoer van var kens uit Nederland naar België van at' Zater dag, 10 December a.s. verboden zijn In net ministerieel besluit wordt medegedeeld dat .dit verbod gedaan is wegens het voorkomen van gevallen van varkenspest m Nederland. De nieuwe dienstplichtwet. In een nota naar aanleiding van n vei slag betreffende het vernieuwde a .ee mgs. onderzoek van het wetsontwerp „Nieuwe re geling van den dienstplicht" geelt de regee- ring eene gevraagde nadere speci ica it va dagkosten. De meening der commissie van rapporteurs dat voor de uitrusting van hem, die bij den V rij willigen Landstorm werd voorgeoefend, en van hem. die zijn eerste oefening m het. leger aanvangt, een gelijk bedrag is uitgetrokken, moet zegt de Minister, op een misverstand, berusten. Bij den aanvang van de vervolgoefe- hing heeft de uitrusting van denvoorgeoefenc en dienstplichtige 100 100 en die van den niet-voorgeoefenden dienstplichtige evnee ns 200 gekost maar op dat oogenbhk zijn de Uitrustingen van beiden ook volkomen ge- De regeering deelt verder nog mede, dat zoo dra het aanhangige ontwerp tot wet zal zijn vergeven, op de begroeting 1922 alsnog het bedrag zal worden aangevraagd oor c en bouw van één kampement en voor den aan vang van den bouw van de drie andere en op de begrooting voor 1923 het overige. Mocht de volksvertegenwoordiging met de regeering het standpunt innemen, dat de -bouw r ei tam pementen urgent is, dan zou zoo wort de nota vervolgd op grond van die instemming de voorgenomen bouw reeds kuiuun \\oi< ju aangevangen, vooruitloopende op dc we c ij bekrachtiging, zoodat alsdan één der kampe menten op 15 Juli 1922 gereed zou ™>nen ^Jn' terwijl de drie overige op 15 Juli Hte3mgeb zouden kunnen worden genomen. De Minister van Oorlog zal tot dit doel op de ontwerp-be- grooting van zijn Departement voor 1922 een memorie-post doen opnemen. Bij liet bovenstaande zoo wordt ten slo gezegd wordt overwogen, dat het jaar ld-- een overgangsjaar zal zijn de sterkte die tijc ens de vervolgs-oefeningen zal worden bereikt zal in 1922 niet meer bedragen dan de som van die sterkte van de eerste ploeg en ie voor-geoefenden, naar schatting 7«>. man. genen van deze 7500, die niet in het kampemen kunnen worden gelegerd, zullen m tenten kampen, dan wel in thans nog bestaande barakkenkampen van ouderen datum, one er gebracht worden. De juiste wijze waarop ie zal geschieden, hangt af van de vraag, in hoe verre laatstbedoelde kampen, tengevolge van de reorganisatie op 15 Juli 1922 reeds door de thans daarin ondergebrachte troepen zullen zijn ontruimd. Lot' voor Mgr. Nolens. t) De Zwitsersche correspondent van de „Msb. meldt In een hoofdartikel van het te Genéve ver schijnende dagblad „La Suisse" van 2 De cember bespreekt Prof. André de Maday de Uitkomsten der Derde Internationale Arbeids- conferentie. Hij wijst er op, dat ondanks de verscheidenheid van inzichten en belangen, ie de gedelegeerden, meer nog dan ter Vol- uenbondsvergadering, scheidden, toch ten aan- i« 'u Vaj'i 'e(^er punt nagenoeg eenstemmigheid den -f't l v-aard oor de Conferentie gewor- 01 eeU „machtige manifestatie van deze levende solidariteit, die de verschillende volkeren en de verschillende klassen der maat schappij tot elkander brengt." In 't bijzonder is, naar Prof. de Madany opmerkt, ook op nieuw de onjuistheid gebleken van de grief, die in de socialistische kringen wel tegen de sa menstelling der Arbeidsconferenties wordt in gebracht, dat n.l. tegenover één arbeiders gedelegeerde drie vertegenwoordigers van „het kapitaal" staan, twee Regeeringsgedelegcer- den en één werkgever, die steeds gezamenlijk zich tegen de arheiderswcnschen zouden ver zetten. De ervaring heeft geleerd, dat bij menig amendement de Regeeringsgedelegeerden voor staanders bleken te zijn van door de werkgevers bestreden hervormingen. In dit verband roemt prof. de Maday het, onpartijdige optreden, in het bijzonder van de Regeeringsgedelegeerden de Michelis (Italië), Justin Godart (Frankrijk) en Mgr. Nolens, „die verschillende malen een kraehtigen steun gaven aan een door de arbeiders groep bepleite zaak." De „Neue Zürichcr Nachrichten" en enkele andere Zwitsersche bladen herdachten, dezei dagen Mgr. Nolens 25-jarig jubileum als licl der Tweede Kamer. Tegen de winkelsuiting. In aansluiting op de reeds door de Neder landsche Vereeniging van Vischhandelaren en de onderlinge vischwinkeliersvereeniging „Ons Belang", beide te 's-Gravenhage, inge zette actie tegen de beperking van den ver- kooptijd in de- levensmiddelen-winkelbedrijven, welke algemeen als een nadeel der dreigende Rijks-winkelsluitings-wetgevirig wordt gevreesd heeft dezer dagen te 's-Gravenhage de oprichting plaats gehad van een Landelijk Comité tegen bedoelde strekking der wet. De daartoe belegde vergadering werd bij gewoond door vertegenwordigérs van orga nisaties uit Rotterdam, Utrecht, Haarlem Delft en andere plaatsen. Verscheidene sprekers gaven bezwaren tegen de voorgestelde wet te hooren. Als een princi- pieele fout werd genoemd het feit, dat de Middenstandsraad vooruitgeloopen is op de meening der belanghebbende groepen. Men zag daarin al te zeer een gevolg der centralisatie zucht, die het raden stelsel kenmerkt. Men meende dan ook allereerst dc Regeering te moe ten overtuigen van de onbillijke bejegening, welk verschillende groepen der handeldrijvenden zou den moeten ervaren. Vooral een bedrijf als dat, der vischwinke- liers inzonderheid in de volkswijken kan niet worden aan banden gelegd. De kwa liteit der artikelen zou er onder lijden, daar zij spoedig aan bederf onderhevig zijn. Dan hangt de vraag naar artikelen als fruit, chocolade, koek en banket zoo werd be- t.oogd af van opkomende begeerten of be hoeften en deze laten zich niet regelen. De vergadering machtigde een commissie, te trachten in bespreking te komen met den Hoogen Raad van Arbeid en met den direc teur-generaal der Visscherijen, met het doel te verkrijgen, dat de wenschen der belang hebbenden zullen worden gekend en in de wet, vastgelegd. Arbeidstijd spoorwegpersoneel. De Spoorwegdirectie heeft het ontwerp wij ziging diensttijden voor het personeel den vakorganisaties toegezonden ter beoordeeling. Op 21 December zal er over beslist worden met de vakbonden. Betreffende locomotief- en treinpersoneel werden belangrijke wijzigingen voorgesteld, zoowel wat betreft veilenging maximum aantal uren in de 14 etmaal als in het maximum aantal uren per dag, resp. met 6 en 2 uren. Verder wordt in het ontwerp over al van arbeidstijden gesproken, waar op he ken van diensttijden sprake is. Ook het per soneel genoemd in art. 89 mag volgens 't ont werp 2 maal in 14 dagen 14 uren per dag dienst worden gegeven als maximum (thans 10 uren per dag). Het artikel rusttijden en poozen wordt eveneens belangrijk gewijzigd voorgesteld. On der arbeidstijd wil de directie verstaan den tijd «.durende welken werkzaamheden in een spoor wegonderneming worden verricht. De verlenging van dienstttijden komt dus in hoofdzaak baj lo comotief- en treinpersoneel. Beperking vacatiegelden. Manr de Tel." Verneemt is dooi den minis ter van Binnenlandsche Zaken aan Je Voor zitters van de verschillende Rijks- en btaats- eommiasies- een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat de regeering tot haar leedwe zen wegens noodzakelijke bezuiniging de toe- f"imr van vacatiegelden aan commissies zal beperken en per 1 Januari a.s. een nieuwe regeling zonder overgangsbepaling zal tot stam brengen, waardoor de gewensc.hte inkrimpi g kan worden verkregen. wfdiik De regeering heeft, gelet op n- - heeft uit eigen beweging vacatiegeld toe tc kennen doch aan de commissies over te laten of zij zich tot de regeering zullen wenden. Gaarne zal de minister daarom van de commissies Vernemen of zij op behoud van de toekenning van vacatiegeld prijs stellen. Stoomwet. liet bestuur van liet Verbond van Ned.erl. fabrikanten-vereenigingen heeft n.a. van het ontwerp van wet lol wijziging en aanvulling van de Stoomwet, een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Daarin wordt opgemerkt dat het gebruik van stoomtoestellen een integreerend deel der huidige productie vormt een wetswijziging waarbij de kosten van het verplichte onderzoek op de gebruikers worden verhaald, beteekent een belasting van de productie, en wel een zeer willekeurige en onbillijke belasting, daar dc wet, op grond waarvan de belasting wordt geheven, uitsluitend de publieke veiligheid beoogt te vergrooten en geenerlei fiscale strekking heeft. Het Verbond acht het zeer ongewenscht, dat door deze wetswijziging langs indirecten weg een nieuwe finanoieele verplichting aan de produc ten wordt opgelegd. Verzocht wordt aan de Kamer, er niet toe mede te werken, het ontwerp tot wet te verhef fen. U.K. Staatsprogram. InaJdeelingCte Amsterdan werd de volgende motie aangenomen in verband met wenschen tot uitbreiding van het R.K. Staatsprogram. „De Kiesvereeniging Afd. C. van den Rijks- kieskring Amsterdam, in vergadering bijeen op 30 November 1921, overwegende dat op het R.K. Staatsprogram te weinig aandacht wordt gevestigd op het groote werk der Jeugd-Or- ganisatie in Nederland, geeft als haar wensch te kennen, dat alsnog in overleg met de R.K. Jeugd-Organisatie in Nederland meer aandacht worde geschonken door de R.K. Staatspartij, aan bet groote werk der Jeugd-Organisatie een meer uitgewerkt program van deze orga nisatie in het R.K. Staatsprogram worde opge nomen en gaat. over tot de orde van de vergade- ring. Gemengd Nieuws. De malversati e's teGen' dringen Omtrent de te Gendringen aan het licht gekomen onregelmatigheden met de gemeentekas kan nog het volgende worden gemeld: Voor eenigen tijd besloot de raad tot electrificatie der gemeente door liet betrekken van stroom van de centrale te Wesel. Nadat dit besluit gevallen was, heeft de burgemeester met toestemming van den wethouder Geuring bij de Hanzebank een bedrag van 120.000 opgenomen en daarvoor drie millioen marken ad vier cent gekocht Ged. Staten weigerden echter het betrokken raadsbesluit goed te keuren, (Ged. Staten wenschten aansluiting aan het provinciaal net) van welke beslissing do raad in beroep ging bij' de Kroon. Inmiddels daalde de Mark tot ongeveer eon cent, zoodat van het opgenomen geld circa 90.000 verloren was. Om het geld in de kas te storten, werd door den burgemeester een deel van de bezittingen der gemeente beleend, een vrij belangrijk aantal aandeelen in de Geldersche Stoomtram. Een en ander kwam ter oore Van de raadscommissie voor de financiën. Terstond heelt toen wethouder Snelting met eenige raadsleden den commissaris der politie op de hoogte gesteld, die Zaterdag ten gemeente- huize van Gcndringen poolshoogte kwam nemen. Woensdag werd dit bezoek herhaald. De commis saris was toen Vergezeld van de heeren de Visser en Kronenburg, leden van Ged. Staten en de Justitie. Deze laatste vond blijkbaar geen reden to.t ingrijpen, want de reeds ontboden marechaus sees konden weer huiswaarts gaan. In dit verhand zij medegedeeld, dat de burge meester niet verdwenen is. Dit valsch gerucht is ontstaan, doordat hij dien avond de gemeente per auto verliet. Hij is echter gewoon teruggekeerd en toefde er heden nog. Het laat zich aanzien, dat de gemeente er zonder schade afkomt. Wethouder Geuring en naar verluidt eenige anderen zijn borg. De 72-jarige wethouder zal tengevolge van deze affaire vermoedelijk op straat komen te staan. De burgemeester, de heer A. Stoot, staat eerst sedert Januari aan het hoofd der gemeente. Vroeger was hij ambtenaar ter secretarie van Ze venaar en aldaar belast met het doen van uitkee- ringen aan de gezinnen van Hollandsche gemo- biliseerden in Duitschland. Zijn financieele opera ties daarbij waren van dien aard, dat de raad hem ongevraagd ontslag heeft gegeven. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1922 is door een der leden den Minister van Binnenlandsche Zaken dan ook gevraagd, of voor de benoeming van den heer Stoot tot burgemeester van Gendringen in lichtingen zijn gevraagd omtrent zijn staat van dienst te Zevenaar. Iloe deze aangelegenheid verder zal ver- loojien is nog niet te zeggen. Alle autoriteiten bewaren het diepste stil zwijgen. Bezuiniging op drukwerk. Men schrijft aan het „Hbld." Deelden wij dezer dagen iets mede over be zuiniging en vereenvoudiging in de briefwis seling door het departement van Oorlog, het departement van Onderwijs slaat thans ook nieuwe wegen in. De burgemeesters ontvin gen n.l. van- den minister een gedrukten brief op een vel folio schrijf formaat, waarbij in lichtingen worden gevraagd omtrent het getal kinderen in de gemeente, het getal leerlingen en het getal scholen, welke inlichtingen op het stuk zelf door invulling en terugzending zon der begeleidenden brief kunnen worden gege ven, terwijl hiervoor papier gebezigd werd dat aan de achterzijde reeds eerder tot ander doeleinde (aanvraag verlof veldarbeid inge volge de leerplichtwet) bedrukt was, doch on gebruikt moest blijven. Dc overlanddienst tusschen Genua en Nederland. De Stoomvaart- Maatschappij Nederland deelt aan het Haagsche Aheta-kantoor het volgende mede Voor het overland-vervoer tusschen Genua en Nederland zijn voor de passagiers die met onzen sneldienst BataviaGenuaBatavia zul len reizen, dc volgende schikkingen getroffen. De passagiers zullen de vrijheid hebben pas sage tc nemen van Batavia naar Genua of van Batavia naar Amsterdam, tegen het normale tarief. De eerstgenoemden zullen op eigen ge legenheid van Genua naar Nederland moeten reizen. Die passage naar Amsterdam genomen heeft, krijgt zonder prijsverhoogmg eenscheeps- biljet tot Genua en een spoorbiljet met een door de Nederland aangelegden extra trein van Genua naar Amsterdam. Dit spoorbiljet geeft tevens recht op de noodige maaltijden in den trein en op nachtlogies en ontbijt in een hotel in een der grootere plaatsen onderweg,vermoedelijk Basel. Daar in verband met de toegestane samenstel ling van zoo'n trein geen voldoende slaapwagens kunnen worden toegevoegd, moet men zich be perken tot dagvervoer en zal men den eersten dag van Genua naar de plaats, waar overnacht zal wórden, reizen en den tweeden dag van daar naar Amsterdam De trein vertrekt van Genua op den ochtend volgende op den .aankomstdag van het schip de passagiers kunnen aan boord blijven en zich direct van liet schip naar den trein begeven. Er zullen ervaren koeriers met deze treinen medercizen de visitatie der handbagage wordt met do douanen op de grensstations zoodanig geregeld, dat daaruit geen oponthoud voor den trein en geen moeilijkheden voor de passagiers zal voortvloeien. In verband met de capaciteit van den trein zal het vervoer der bagage niet overland kun nen geschieden, doch zal hiervoor een goede regeling met de schepen der Maatschappij wor den gemaakt. De gewone bepalingen van vrij dom van bagage en overvracht voor het daar boven vervoerde zullen onveranderd van toepas sing zijn geen overscheepskosten zullen aan dc passagiers worden berekend. Behalve de handbagage zal voor iederen pas sagier gelegenheid worden gegeven tot vervoer met den trein van een hutkoffer tot maximum grootte als voor de schepen is vastgesteld (0.17 M3.) en tot een gewicht van 50 K.G. In omgekeerde richting zal deze extra trein circa 7 uur uit Amsterdam, circa 8 uur uit Amersfoort en circa 9 uur uit Nijmegen ver trekken, voor welke drie plaatsen aan de pas sagiers keuze van instappen wordt gegeven de verdere reis zal zijn zooals boven aangegeven. De trein zal den tweeden dag ongeveer 8 uur 'savonds te Genua arriveeren, alwaar de pas sagiers desgcwenscht dadelijk zullen kunnen in schepen op de sneldienstboot, die den volgenden dag raar Indië vertrekken zal. Een verrader veroordeeld. Te Parijs is., naar de „Times" verneemt een ver rader tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Door zijn handelingen was hij tijdens den oorlog de oorzaak van den dood van vele Belgen bij den slag aan de Marne. 1914 onderging de man, Gilbert Verin ge- heeten, die toen twintig jaar oud was, een gevangenisstraf in een gevangenis in het noor den van Frankrijk. Toen vond de Duitsche inval plaats Hij werd door de Duitschers uit zijn ge vangenis verlost op voorwaarde dat hij in België als spion voor hen zou fungeeren. Yldus deed hij, voorgevende een bij de Duit schers ontvluchte Fransche gevangene te zijn die zich thans op weg bevond naar de Nederland- schegrens.Doorophctgemoedvan zijn gastheeren te werken, wist hij hen te bewegen, hem in ver trouwen te nemen en kon hen daardoor in handen van de Duitschers spelen. In een van zijn meest schandelijke gevallen verraadde hij een geheel gezin, dat zich beijverde om ontvluchte gevange nen te helpen de grens te bereiken. Ook liet hij zich wel in gevangenissen opsluiten om de gevan genen te bespionneeran. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5