DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Maandag 12 December 1921. No. 13208. „„„„.nirTi Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. sa AdvertenItiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. per week 15 cent franc0 per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per maanuci r Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post /2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers een,. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Biiitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Zaterdag is het concept-verdrag tusschen de Vereen. Staten, Engeland, Frankrijk •Japan ter conferentie ingediend. Dit verdrag betreft de kwestie der Stille Zuidzee en de opheffing van het Engelsch-J •>- pansch verbond. De tekst luidt aldus I. De hooge contracteerende partijen komen onderling overeen om de rechten op hun eiland- bezittingen of eiland-dominions in het gebied van de Stille Zuidzee te eerbiedigen. In geval - tusschen eenige van de contracteerende partij een geschil mocht ontstaan omtrent eenige kwes tie aangaande de Stille Zuidzee, waarbij hun rech ten zijn betrokken, en in geval dat geschil niet naar bevrediging op diplomatieke wijze is op te lossen, en de thans tusschen de hooge contrac teerende partijen bestaande overeenkomst ei bij betrokken mocht worden, zullen de partijen tot oen conferentie worden bijeengeroepen om het geschil te beoordeelen en te vereffenen. II. Ingeval de genoemde rechten bediei worden door de agressieve houding van eenige andere mogendheid, dan zullen de hooge contrac teerende partijen bijeen worden geroepen voor een volledige en openhartige bespreking, teneinde zich met elkaar te verstaan omtrent de mees^ doeltreffende maatregelen, hetzij afzonderlijk o gezamenlijk te nemen ten opzichte van den ont stanen toestand. III. Deze overeenkomst zal van kracht bij ven voor een termijn van tien jaar, van ie oogenblik van haar bekrachtiging af en na afloop van die periode zal zij blijven voo - bestaan, doch twaalf maanden van tevoren door elk der hooge contracteerende partijen kunnen worden opgezegd. IV. Deze overeenkomst zal zoo spoedig moge l'jk worden bekrachtigd in overeenstemming met de constitutioneele methodes van de con tracteerende partijen en zal in werking' ree en zoodra de ratificaties te Washington zijn gemeld Van dat oogenblik af zal de aangegane overeen k°mst tusschen Groot-Brittamë en Japan eindi gen. Reuter teekent hierbij aan, dat dit verdrag niet formeel werd onderteekend, maar slechts an initialen werd voorzien door de vertegenwoor digers van de vier partijen. Volgens een exchange telegram uit as i, ington verklaarde senator Lodge, dat de be krachtiging van deze overeenkomst door Ame rika zal afhangen van de overeenkomst us- schen Amerika en Japan te sluiten nopens het eiland Yap. Verwacht wordt, dat er nog een tweede vei drag zal worden gesloten door alle betrokken lan den ten aanzien van Oost-Azië, in den tian van het Europeesche Noord-Oostzeeverdrag. DUITSCHLAND. Zooals bekend is onlangs besloten de sP®or weg en de posttarieven te verhoogen. og vóór deze verhoogingen in werking zijn ge u e den, worden thans weer meuwe tanefverheogm- gen aangekondigd. Over 't algemeen genomen zullen de post- en de spoortaneven thans het twintigvoudige bedragen van de prijzen vóór den Deze verhoogingen zijn zonder twijfel aan de buitenlandsche pollek van de regeer-ng toe te schrijven. Men wd >n die richting wei ken, dat de staatsbedrijven geen staatssubsi dies meer behoeven om hun uitgaven te kun nen bestrijden. De Duitsche regeering is rr „IJ zoudt het nooit publiek doen worden, hijgde hij, „terwille van uw naam. „Ik zou mijn handteekening erkennen en zeggen dat de wissel afgeloopen is, zei wi- fard bedaard. „Ik geloof met dat u dan nog veel te zeggen zoudt. hebben, als U buiten de gevangenis wenscht te blijven. Ik vrees dat u die twintigduizend pond wel uit uw hoofd kunt zetten, Mr Norton Lorrimer." Lorrimer vloekte. Hij balde de vuisten en zijn gelaatstrekken verwrongen zich boos aardig. „Geen heiligschennis, als 't il blieft, zei Giffard op denzelfden, kalmen toon. „Ik wenst, u niet hardvochtig te behandelen, Mr. Lor- rimer. Ik zal u de somma van honderd pom voor den wissel betalen, alsu het zaakje nu onmiddellijk af wilt doen, Zoo niet, dan moog u een gerechtelijke vervolging indienen," Lorrimer zag in dat hij zich leelijk in de vingers had gesneden ook had hij dringen den geldnood om een persoonlijke schuld ai te doen. aliïjf(Ireisde' smeekte en drong aan, maar alles tevergeefs. 1 ard Dovereux was onverbiddelijk, bin- van overtuigd, dat de entente haar in de kwes tie der Duitsche schadevergoeding alleen dan tegemoet zal komen, wanneer de staatsbe drijven niet meer gesubsideerd worden, en wanneer de nieuwe belastingontwerpen spoe dig zullen worden aangenomen en in wer king zullen treden. In de Zaterdag gehouden vergadering van den economischen rijksraad heeft Dr. Wirt.h, de rijks kanselier o.a. gezegd Ik dring aan op het dadelijk afdoen van het voorstel Hachenburg over de credïetactie van d.e Duitsche industrie. Als gij dit doet, geeft gij de regeering voorloopig een werktuig in de hand om te°t,oonen op welken grondslag een dergelijk credietvraagstuk mogelijkerwijze opgelost kan worden. Wij hebben herhaaldelijk binnen geslo ten deuren, zoowel als in het openbaar ver klaard, dat het rijk zijn verplichtingen alleen maar dan zal kunnen nakomen, als het zich credieten kan verschaffen. Pogingen daartoe zijn langs officieusen en officieelen weg ondernomen. Het zwaartepunt ligthier of daar bij de geldschie ters. Juist dit pogen om credieten te verkrijgen en het ernstige streven der regecring om te zorgen voor de betaling der termijnen van Januari en Februari heeft grootere politieke resultaten met. zich gebracht, dan wij te voren mochten ver wachten. Het credietvraagstuk heeft geleid tot een gedachtenwisseling over het heele probleem der schadeloosstelling. De gevolgen van de beta ling in geld hebben de economische en financieele kringen der geheele wereld in beroering gebracht. Het economische lot, van Duitschland is ver wikkeld met dat van heel Europa en zoodoend, met dat der geheele wereld. Ten tijde, dat t. Londen, thans ook m overleg met Fransche eco nomen en politici, dit vraagstuk wordt bespro ken, is het wenschelijk, dat gij een blijk geeft van uw bereidwilligheid om mee te werken aan de credietactie. Dr. Rathenau zal binnen enkele dagen verslag kunnen uitbrengen van de indruk ken, die hij te Londen heeft opgedaan. Ik geloof niet, dat thans het oogenblik gekomen is om nopens de onderhandelingen te Londen en de stappen, welke de regeering ten aanzien van de credieten Heeft, ondernomen, hier inlichtingei te verschaffen. Dinsdag zal de vergadering worden voorfge zet. Naar de Duitsche bladen vernemen, is dr Mayer, de Duitsche gezant te Parijs uit Berlijn vertrokken, om naar Parijs terug te keeren. Vóór zijn vertrek heeft hij nog een langdurige bespreking gehad met rijkskanselier Wirth over de hangende politieke vraagstukken, in 'tbij- zonder over de kwestie van de schadevergoeding- Loucheur heeft te Parijs aan Briand een uit- noodiging van Lloyd George overhandigd om naar Londen te komen. Zij zijn samen naar den voorzitter van de Kamer gegaan om met hem te beraadslagen over den datum, waarop de toe stand der parlementaire werkzaamheden Briand zou toestaan, naar Engeland te vertrekken. Loucheur is daarna naar het Elysée gegaan om Millerand op de hoogte te stellen van de gedach tenwisseling met verschillende Engelsche minis ters. Millerand had vooraf den Franschen gezant te Berlijn ontvangen. IERLAND. De Iersche correspondenten van de Londen- bladen zijn het er over eens, dat naar alle waar schijnlijkheid een groote meerderheid van de Dail Eireann de Engelsch-Iersche overeenkomst zal goedkeuren, wanneer dit lichaam Woensdag .s. in een openbare zitting bijeenkomt. Alle bladen betreuren echter de ontstane delijk ziende hoe hopeloos de zaak stond, wierp hij den wissel op tafel. „Ik zal uw cheaqe nemen," zei hij schor. Dat behoeft niet," antwoordde Giffard. Ik zal u in bankbiljetten betalen. Ik was zóó overtuigd, Mr. Lorrimer, dat u voor rede vatbaar zoudt zijn, dat ik het noodige bedrag reeds bij mij heb gestoken." Lorrimer nam de bankbiljetten vloekende aan. Giffard stond op en liet den wissel, na de handteekening nauwkeurig bekeken te hebben, in het vuur vallen. Ik geloof niet dat u nog langer hoeft te houden, Mr. Lorrimer," zei hij U bent slim verduiveld slim, mompelde deze, naar de deur gaand. „Ditmaal heeft u het van mij gewonnen. Maar ik mag dood vallen als ik niet eenmaal met u en uw broer afreken. Hij heeft mij geslagen en dat zal hem betaald zetten." Giffard Devereux opende de deur wijd. Ik twijfel niet aan uw goede gezindheid, Mr.' Norton Lorrimer," zei hij fijn sarcastisch. Op dat oogenblik kwam een bediende, gevolge door een bezoeker de trap op. Giffard heiende dadelijk inspecteur Sheldon en schudde h hartelijk de hand. Heb ik u niet den naam van Mr. Nor Lorrimer l.ooren noemen?" vroeg Sheldon fluisterend. „Dat is juist degene, dien we moe ten hebben - de heler. Hij ging onder een an deren naam door, maar Lorrimer is de echte. splitsing in de Sinn Fein-beweging, waardoor de hoop op een Iersche eenheid den bodem wordt ingeslagen. Vermeldenswaard is, dat de partijleiders alles in het werk stellen om het ontbranden van de politieke hartstochten van het Iersche volk te vermijden en De Valera en Griffith hebben beiden te kennen gegeven, dat zij niet voornemens zijn nadere verklaringen omtrent den toestand af te leggen, alvorens de Dail Eireann bijeen is gekomen. De houding van de Iersche geestelijkheid wordt door de bladen van groot belang geacht en men doet opmerken, dat de Roomsch-Ka- tholieke geestelijkheid in Ierland haar warme goedkeuring aan de overeenkomst heeft ge hecht. Veel gewicht wordt ook gehecht aan de verklaring van den bisschop van Killaloe, die steeds een fel aanhanger is geweest van de Sinn Fein-beweging. De bisschop verklaarde o.a. „Deze overeenkomst is de zware offers, die daarvoor zijn gebracht, waardig. Ierland is thans vrij een eigen bestaan te leiden, zon der ingrijpen van buitenlanders." Ook betreffende het Iersche republikeinsche leger is de getroffen overeenkomst van be lang. Dit leger bestond na de onlangs gehou den recruteering uit 200.000 man, schrijft de „Daily Chronicle". Naar thans gemeld wordt, confereert de chef van den gencralen staf, Ri chard Mulcany met De Valera. Anderzijds heeft. Collins, opperbevelhebber van 't Iersche leger 'n groot.cn aanhang en adjudant-gene raal O'Sullivan, die eveneens veel invloed in het leger heeft, steunt Collins. POLEN. De Oppercommissie te Danzig heeft beslist, dat de Poolsche visschers, die de haven en de wa teren om Danzig gebruiken, aan dezelfde bepa lingen zullen zijn onderworpen als alle buiten landsche staatsonderdanen. Verder bestaat er geen vrijheid van belasting voor Poolsch staats bezit in Danzig. Alle Poolsche onderdanen zijn aan de Duitsche rechtspraak onderworpen, met uitzondering van diplomatieke vertegenwoor digers. Er kunnen bijzondere rechten worden toegestaan, doch verplichting bestaat voor de regeering van Danzig niet. OPPER-SÏLEZIE. De Poolsch-Duitsche onderhandelingen over Opper-Silezië zijn begonnen. ALLERLEI. Te Bilbao hebben stakers van een groote fa briek van gouden werken een troep arbeiders, voor het mcerendeel Duitschers, die hen ver vingen, aangevallen, waarbij een persoon werd gedood en vier gewond. Binnenland. Program R.-K. Slaafs parlij. Onderstaande punten zullen, naar De Nederlan sche Hanze meldt, aan het bestuur van de R.K. Staatspartij worden aangeboden en zijn bedoeld als aanvulling van de middenstandsparagraaf van dat program. Tot deze formuleering is besloten, nadat eerst deze punten in het federatiebestuur waren be sproken en na in het centraal bestuur nogmaals besproken en gewijzigd te zijn. I. Verbetering en uitbreiding van den mid denstandsrijksvoorlichtingsdienst op econo misch {[(bedrijfsorganisatorisch), commercieel- administratief en technisch gebied, alsmede het leggen van een duurzaam en doeltreffend ver band tusschen dezen dienst en den georgani- lk heb bevel hem in hechtenis te nemen. U staat mij toe „Ga uw gang, Mr Sheldon," zei Giffard. En zoo verliet Lorrimer het kasteel op een gansch andere wijze, dan hij zich gedacht had. HOOFDSTUK XX. De ware schuldige. Dien avond was er een partij ten huize van Tom Marshall in Lancaster Gate. De heele familie zou weer bijeenkomen. En, ofschoon het nog niet bepaald publiek was, of zou worden, nam men het als van zelf sprekend aan onder de bloedverwanten, dat het diner gegeven werd om een nieuwe verloving te vieren. Rodney had de herinnering aan zijn oude lief de uit het hart gerukt, zoo werd er gefluisterd, en zou de familie laten zien, dat hij die op een waardiger voorwerp had overgebracht. Het gerucht bevatte inderdaad eenige waarheid. Rod ney stond op het punt te bezwijken voor de pressie, die op hem uitgeoefend werd door zijn ouders, en, op meer bedekte wijze door Myra zelve. Myra had hem het hof gemaakt en Rodney had dit niet gemerkt. Hij meende volkomen vrij te zijn terwijl hij voortdurend gedwongen en gedreven werd in de richting, die zij wenschte seerden middenstand eventueel het geldelijk steunen van gelijksoortige diensten, door den georganiseerden middenstand in het leven ge roepen. Iln. Wettelijke regeling en beteugeling der huisindustrie in dier voege, dat de kleine zelf standige ondernemer daardoor zoo weinig mo gelijk wordt geschaad. b. Wettelijke maatregelen ter bestrijding der concurrentie, welke loonarbeiders den patroon aandoen buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd. lila. Verbod tot oprichting en exploitatie van nieuwe gemeentebedrijven of subsidieeren van bepaalde ondernemingen, tenzij en voor zoover en zoolang die kroon dit toestaat op gron den, ontleend aan hetgeen het gemeente welzijn der burgers vordert. b. Verbod aan de gemeenten, om aan eventueel door haar geëxploiteerde bedrijven voordeeliger voorwaarden te bieden dan zij aan gelijksoortige particuliere ondernemingen verleenen. IV.a. Uitbreiding van het begrip oneerlijke concurrentie, zooals omschreven in het art. 328bis. W. van Strafrecht en verhooging van het betreffende strafmaximum. b. Beschermende maatregelen tegen vliegende winkels. V. Afschaffing der personeele belasting op winkels en koffiehuizen. De arbeidstijd van het spoorwegpersoneel. Men meldt uit Utrecht aan de „Tel. Op 21 dezer zullen de spoorwegdirectie en de vakorganisaties andermaal confereeren over diensttijdenverlenging. Het wij zigingsontwerp is reeds den bonden toegezonden. Hierin wordt, waar thans van diensttijd of dienstijden gesproken wordt, voor gesteld van arbeidstijd te spreken. De diensttij den van locomotief- en treinpersoneel ondergaan een belangrijke wijziging en worden in 2 weken verlengd met 6 uren. Ten aanzien van het maxi mum-aantal diensturen per dag wordt voorgestel niet 12 doch 14 te lezen, dat 4 maal in de 14 dagen zou mogen worden bereikt. Ook in een ander artikel wenscht de directie het maximum aantal diensturen per dag van 12 op 14 gebracht te zien. Verder worden de artikelen in zake de rusttijden en de rustdagen belangrijk gewijzigd. Onder arbeidstijd wil de directie verstaan den tijd, gedurende welke werkzaamheden voor eene spoorwegonderneming worden verricht onder rusttijd iedere tijdruimte, waarin geen werkzaamheden voor eene spoorwegonderneming worden verricht. Do kolendistrilmlie. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor om met andere deelgerechtigden een rechtsvor dering in te stellen tegen het Centraal Verreken- kantoor voor brandstoffen tot uitkeering van het restitutiefonds. Prof. Mr. Dr. A. A. H. Struycken. Bij beschikking van den minister van Buiten landsche zaken ad. int. is prol', mr. dr. A. A. H. Struycken benoemd tot voorzitter van de com missie voor zeeoorlogsschade. Democratische partij. In een dezer dagen, onder voorzitterschap van prof. mr. J. E. Heeres, teAmsterdam gehouden vergadering van een aantal bij de voormalige Liberale Unie en andere Vrijzinnige partijen aan gesloten personen is de Democratische Partij opgericht. dat hij zou inslaan. Myra was in alle opzichten een begeerlijke partij voor het toekomstig hoofd van de firma Marshall Co." En nu scheen het dat die hoop verwezenlijkt zou worden. Rodney had zich leidzaam betoond. Myra had toegegeven dat ze meer om Rodney gaf dan om iemand anders ter wereld. Ze had haar vriendinnen toevertrouwd dat haar neef alleen nog fatsoenshalve eenigen tijd wachtte tot de andere ongelukkige geschiedenis vergeten was. Wat Rodney zelf aangaat, hij was dit nieten zou dit. nooit vergeten. Maar hij had alle hoop opgegeven. Als Daphne van hem had gehouden, evenveel als hij van haar, zou ze hem geschreven hebben, Ze had hem na rijp beraad zijn woord te ruggegeven. Het was dwaas, nutteloos, te blij ven treuren om iets, wat nooit kon zijn. En zoo had hij zijn vader half en half meege deeld dat hij dien avond aanzoek om Myra's hand zou doen. Hij voelde dat dit niet het beste was en toch en toch fluisterde hem steeds een zacht stemmetje in het oor „Je hebt Myra niet lief en ben je zeker, ge heel zeker dat Daphne niet meer van je houdt Je hebt gezworen nooit iemand anders tot vrouw te nemen en wil je nu je eed verbreken En zelfs het excuur dat Daphne hem in den steek had gelaten, was niet in staat om die on verbiddelijke stem het zwijgen op te leggen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1