goede en voldoende surveillance, het politie korps, wat liet aantal agenten betreft, noodza kelijk uitbreiding behoeft. Mocht dan ook dit jaar, wegens de tegenwoor dige moeilijke financieele omstandigheden nog geen post voor uitbreiding op de begrooting zijn gebracht, het ligt in het voornemen van den Burgemeester, het volgend jaar daartoe een voorstel te doen de uitbreiding desnoods gelei delijk over eenige jaren te verdeelen. De Burge meester vestigt er daarbij de aandacht op, dat, waar de uitbreidingen in de jaren 1918 en 1920 uitsluitend plaats hadden om tot ver korting der diensttijden te geraken en dat de laatste eigenlijke versterking plaats had in 1912 met 5 man, terwijl sedert dien het bevolkingscijfer is gestegen van 33235 (begin 1912) op 40481 (begin 1921) en het bebouwde gedeelte der Gemeente en ook het wegennet aan merkelijk is uitgebreid, terwijl wegens justitieele bemoeiingen uitvoering der Aibeids- en Kinder wetten, regeling van het verkeer enz., veel meer diensten van de politie, buiten de eigen lijke surveillance, gevergd worden dan vroe ger het geval was. Volgnr. 162. Subsidie aan de Vereeniging, De Schiedamsche Burgerwacht. Waar dit jaar over de aan de Burgerwacht te verleenen subsidie reeds in beginsel een be slissing is genomen en subsidie verleend werd, niet met het oog op dit jaar alleen, mocht deze post op de begrooting niet ontbreken. Overigens mogen wij ten aanzien van de motieven voor die beslissing verwijzen naar het toen daarover verhandelde. Volgnr. 175. Subsidie aan de Vereeniging ,,Schiedamsch Volksbadhuis" De punten, onder dit nummer genoemd, zullen door ons nader onder het oog worden gen inzake de herziening van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente. Volgnr. 272. Kosten wegens het uitoefenen van conlróle op de echtheid van Schiedamsche jenever Wat dit punt betreft, refereeren wij ons aan de Memorie van Antwoord op het verslag van het Onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1921, waar wij schreven: „Afgezien daarvan, of men voor of tegen „een dergelijk etiket is, is het, wanneer men „het eenmaal heeft ingevoerd, tegenover hen „die dit in den handel hebben gebracht, zeer „bezwaarlijk, daarmede op te houden". [Wordt vervolgd). gezien. Volgnr. 179. Kosten van keuring van slacht vee en vleesch. Wij kunnen opmerken, dat bij het IC. B. tot uitvoering van de nieuwe Vleeschkeurings- wet het vervoer van vleeschwordt geregeld. Volgnr. 184. Onderhoud van markten, beur zen en hallen. Het is ons gebleken, dat, met het oog op verschillende werkzaamheden, de Beursbediende niet gemist kan worden. Van de bovenlokalen van de Beurs, die, het zij in het voorbijgaan gezegd, slechts aan uiterst matige eischen voldoen, wordt eene zeer nut tig gebruik gemaakt voor diverse doeleinden. Wij kunnen noemende Muziekschool, den Slojdcursus, de cursussen in Eerste hulp bij ongelukken, de Vergaderingen van verschillen de vereenigingen, als Padvinders, Arbeiders- Jeugd-Centrale, Christelijke ICnapenvereeni- ging enz. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. Wij mogen opmerken, dat, zullen de plantsoe nen behoorlijk kunnen worden onderhouden, op de kosten niet kan worden bezuinigd. Volgnr. 186. Onderhoud en bedieifing van klok ken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. Het plaatsen van klokken in verschillende stadsgedeelten heeft ontegenzeggelijk veel aan trekkelijks doch het meest eenvoudige net, waarbij op slechts enkele punten een klok wordt geplaatst, is nog te kostbaar, om in dezen tijd van bezuiniging voor te stellen. Plaatste men klokken op het Hoofdplein, bij de Gasfabriek, bij de Rotterdamsche Poort, hij het Station en bij het Ziekenhuis, om slechts enkele punten te noemen, dan zou dat alleen reeds 16000. kosten medebrengend Volgnr. 239. Subsidien aan Valt scholen). Naar wij vernemen, is het voor de Ambachts school bezwaarlijk, een balans en inventaris over te leggen, doch wordt door haar reeds aan de wenschen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen tegemoet gekomen, door overlegging van een staat van schulden. Volgnr. 211: Kosten voor hel Gymnasium. Volkomen terecht wordt in het verslag gewezen op de hooge kosten van het Gymnasium tegen over het kleine aantal leerlingen, welk aantal zelfs zeer gering is, als men de Rotterdamsche leerlingen uitschakelt en uiterst gering als men ziet op de Schiedamsche leerlingen alleen. Naar aanleiding daarvan kan worden opge merkt, dat het voor korten tijd bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp-Middelbaar-Onderwijswet, een nieuwe oplossing opent voor het voorbereidend Hooger Onderwijs. Op deze zaak is onze volle aandacht gevestigd. Volgnr. 253. Kosten van het onderwijs aan volwassenen. fn het Uwen Raad bekende adres van de onderscheidene Bestuurdersbonden, wordt een van de zijde der Onderwijscommissie geinspi- reerde oplossing voorgesteld, waardoor dit on derwijs op afdoende wijze zou zijn geregeld. Wij vertrouwen, dat een dergelijke regeling binnen korten tijd zal kunnen tot stand komen. Volgnr. 256. Uitgaven voor volksfeesten. Wij meenen, dat een goede oplossing is gevon den door voor de Muziekgezelschappen beschik baar te stellen de tent aan de Groote markt. Om verschillende redenen achten wij het be ter, dat de uitvoeringen in de binnenstad plaats hebben en niet in het Volkspark. Volgnr. 258. Belooning van doctoren, heelmees ters, vroedmeesiers en vroedvrouwen enz. Bij verschillende aanvragen om verloskundige hulp bleek, dat de aanvragers reeds zelf die hulp hadden besproken, terwijl ook anderen dit zelf wenschten te doen. Teneinde de vrije keuze zooveel mogelijk te bevorderen en gezien de bedragen, is de oplos sing gevonden in het verstrekken van de kosten als voorschot. Volgnr. 259. Kosten van overbrenging, plaat sing en verpleging van arme krankzinnigen. In dezen mogen wij verwijzen naar onze „Utile Dulci." Gisteravond heeft in „Maison v.d. Ileyden" de uitreiking van den gedenkpenning plaats gehad, dié het Eere-comité aan de leden beloofd had, hij gelegenheid van de feestviering van het tienjarig jubileum. Op verzoek van den voorzit ter, Burgemeester Gij sen, die door ambtsplichten verhinderd was, overhandigde de heer Horn den gedenkpenning aan „Utile Dulci" met een korte toespraak, waarop hij den voorzitter van „Utile Dulci", mr. Visser, verzocht den ge denkpenning aan de leden te willen geven. Deze deed dit met een voor ieder lid toepasselijk woord waarna de heer J. Bitter den penning aan den heer Visser zelf aanbood. De voorzijde van den gedenkpenning stelt voor, hoe het Tooneel door krans, palmtakken en wierook wordt gehuldigd. Aan de achterzijde staat„De Schiedamsche Tooneelvereenigina „Utile Dulci" 1911—1921". S De voorzitter bedankte ten slotte het Eere- Comité hartelijk voor deze mooie herinnering die door de leden op hoogen prijs werd gesteld! Door eenige bewoners van de Hoofdstraat is eenigen tijd geleden een verzoek tot den Gemeenteraad gericht om te besluiten dat voortaan bij hoogwater niet meer gebruik wordt gemaakt van het knalsignaal als sein voor de bewoners van de Hoofdstraat, maar dat evenals vroeger aandehuizenwordtgewaarschuwd wijl de schoten met dit klein kanon zulk eenl schrik veroorzaken dat menschen met zwakke zenuwen a.s. moeders, zieken en kleine kinderen daarvan de nadeelige, soms ernstige gevolgen ondervinden. Burgemeester en Wethouders hierop den Raad van advies dienend, zeggen dat tengevolge van opheffing van de politiepost aan de Hoofdstraat het waarschuwen niet meer op den ouden voet kan plaats hebben, bovendien bleek deze maat regel te langzaam werkend, zoodat het niet ge- wenscht is dit weder in te voeren. Een sein blijft dus noodig, temeer nog waar het blok geheel tusschen Voorhaven en dijk is ingesloten. Wel Kan aan het verzoek worden tegemoetgekomen door het kanon van minder lading te voorzien '"erdoor zal de doeltreffendheid van den tegen- woordigen maatregel niet worden geschaad. B ij het. de vorige maand te Rot- terd am gehouden examen Boekhouden voor de5 Vereeniging van Leeraren is van hier geslaagd de heer N. Sc heffer. aantal stakingen niet zoo groot als in 1919, n.„. 456 tegen 622 en wel was ook het aantal stakers minder, n.l. 47000 tegen 55900, maar het aantal verloren arbeidsdagen was nooit zoo groot als in dit jaar. Het cijfer beliep 1.720.000 tegen 1.006.000 m 1919 en overtrof het middencijfer van 191620 met bijna 1 millioen. Dit enorme verlies aan arbeidsdagen is hoofdzakelijk veroor zaakt door de stakingen in het transportbedrijf te Amsterdam en Rotterdam. Door uitsluitingen gingen bovendien voor 19.400 man nog 615.000 arbeidsdagen verloren, meest in de bouwvakken, in totaal dus 2.335.000 arbeidsdagen. Het verlies aan loon, het verlies aan producten wordt door de Statistiek niet opgegeven. Maar als men één dag op 5 stelt, dan nadert men al het cijfer van 12 millioen gulden. Van de 456 stakingen werden door de sta kers nog geen 16 pCt. gewonnen 35 pCt. wer den verloren en bij 44 pCt. had een schikking plaats. De rest is blijkbaar verloopen of het re sultaat is niet bekend geworden. U it het m ij n. b e d r ij f. De hoofdbestu ren van de mijnwerkersbonden hebben gister avond te Heerlen een conferentie gehad met de directeuren van de Domaniale mijn over de bij die mijnonderneming in te voeren loonsverlaging, waartegen de hoofdbesturen zich verzetten. De directie kon geen bepaalde toezegging doen, zon- dei alsnog den raad van beheer van haar maat schappij daarin te kennen. Een spoedige beslissing wordt verwacht. Ge en misdaad. Door de politie te Tijnje is bij het lijk van den 24-jarigen timmerman een geladen revolver gevonden, waaruit een schot was gelost. De revolver is als die van den over ledene herkend en in beslag genomen. Men verzekerd, dat hier geen misdaad gepleegd is. langstelling van de zijde der boeren. Het hoofd bestuur en de commissie willen de zekerheid heb ben, dat de leden de landbouwweek wenschen De heer P. Qualm, eveneens lid van de com missie, is het daarmede niet eens. Hij meent, dat er nog wel krachtiger propaganda voor het plan gevoerd kan worden dan tot dusver gedaan is en dat deze nog kan worden voortgezet, als op de eerstvolgende vergadering der commissie op 22 dezer blijkt, dat het fonds nog niet is voltee- kendAan een besluit van de commissie, om allen leden een circulaire te doen toekomen, is nog geen gevolg gegeven. De heer Wilton handhaafde zijn standpunt. Na nog eenige gedachtenwisseling besloot de vergadering, dat de afdeeling haar leden per circulaire tot inschrijving voor het garantiefonds zal opwekken, onder mededeeling, dat de land- bouwweek stellig niet doorgaat, als het fonds niet bijeenkomt. Inplaats van de heeren M. D. Noordzij en A. van Capelien, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar waren, koos do vergadering tot leden van het bestuur de heeren B. J. Kranen burg (Gharlois) en W. de Kroes (Overschie). Inplaats van den penningmeester, notaris W F H. van Schouwen, die bedankt had, den heer Joh. Knegt, notaris te Rotterdam. De secretaris, mr. F. A. Nelcmans jr., werd bij acclamatie herkozen. Burgerlijke Stand. Geboren; Dec. 13. Cornelisz.v. L. v.d. Net en J. v. Smaalen, Beierlandschestraat Overleden: Dec. 14. Wilhelmina Helena Klepke, oud 6 weken, Broersveld. Gehuwd. Dec. 14. J. W. Houtbraken 23 j. en H. F. Scharloo 19 j. J. Oosterveer 54 j. en P. E. A. Hartman 44 j. De bomaanslag te 's-G r a v e n li a- ge. Naar het Corr. Bur. thans verneemt, zal de zaak tegen de bedrijvers van den bomaanslag tegen het huis van majoor Verspeyk dit jaar niet meer voor de rechtbank in Den Haag worden behandeld. De malversaties te Gen dringen Naar de Staatscourant van gisteren meldt, is aan den burgemeester van Gendringen A. Stoot met ingang van 12 December j.l. (ongevraagd) ontslag verleend als zoodanig Door den heer W. L. B, J. Dekker is eervol ontslag gevraagd als lid van deCommissie voor het Stads Ziekenhuis. Zooals bekend werd door eenige vischventcrs te dezer stede aan den Gemeente raad het verzoek gedaan, voor een 3 tal maanden de Vischmarkt te sluiten en wel omdat de groote aanvoer aldaar hen in hun broodwinning schade berokkent. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede dat dit niet mogelijk is, de Visch markt is van een te groot belang voor een deel der burgerij dan dat dit ondergeschikt zou wor den gemaakt aan dat van eenigevischverkoopers. Ongelukken Door den heviger mist zijn Woensdagmiddag tusschen Êlten en Emme rik twee spoorwegarbeiders, tijdens het verrich ten van werkzaamheden aan de lijn, door een passeerendc losse locmoticf gegrepen en gedood. IV2 jarig kind van den landbouwer Beef tink te Doetichem dronk Zondag in een onbewaakt oogenblik uit een ketel met kokende koffie. De kleine brandde zich daarbij zóó hevig dat het gisteren aan de gevolgen is overleden. Aan het strand te Oostvoorne is bij het zoe ken naar kolen verdronken een zoon van de Wed. P. Zijn lijk is op een der zandplaten na bij het strand gevonden. Vermoedelijk is de jongen door het opkomen van een dikken mist op drijfzand terecht gekomen en bij het opkomen van het water verdronken. - Te Delft is gistermiddag in het Ziekenhuis Bethel in de kliniek het plafond naar beneden gevallen gelukkig bevonden zich geen patiënten of andere personen in de zaal. Scheepvaart, slcojjwme» Hesk va» S 16 Dec. v.m. 2.49, n.m. 3.01. 17 Dec. v.m. 3.30, n.m. 3.43. 18 Dec. v.m. 4.11, n.m. 4.25. 19 Dec. v.m. 4.54 n.m. 5.13. 20 Dec. v.m. 5.44, n.m. 6.—. SCHIEDAM, 15 Dec. Aangekomen Noorsch s.s. „Horda", ledig van Rotterdam om hier te dokken m de Wilhelminahaven. s.s. „Export" kapt. J. Goossen, van Londen geladen met, machinerieën voor de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg" in de Wilhelminahaver SCHIEDAM, 15 Dec. Vertrokken Spaansch S.S. „Elcano kapt. A. Aguirre, ledig naar New- _hleans; motorschoener „Zeemeeuw", kapt. J. Kuipers, geladen met ledige flesschen naar Londen. Handelsberichten. frawler-s stilgelegd. In verband met de te IJnmiden uitgebroken staking der visch- lossers zullen verscheidene schepen der stoom trawler vloot worden stilgelegd. Kerknieuws. Naar aanleiding van het ver zoek van klein fabrikanten en eigen werkers iri de sigarenindustrie, om de Zaterdagavondmarkt, uit een oogpunt van ernstige concurrentie bij hun bedrijf af te schaffen of op een andere dag in de week te bepalen, deelen Burgemeester en Wet houders aan den Raad mede, dat zij bij wijze van proefvoor den tijdvan drie maanden,ingaande 17 December op de Zaterdagavondmarkt aan siga- renverkoopers geen vergunning voor een stand plaats zullen verleenen. UIT ROTTERDAM. Bewoners van den Middensteiger werden gisteravond om IOV2 hur opgeschrikt door een I geweldigen slag, die ook in den Houttuin en omgeving werd gehoord. Er bleek een ontplof- fing te hebben plaats gehad in een brandgang, die langs het café-restaurant „Monopole", aan den Middensteiger no. 10 loopt. In de brandgang werd een scherpe kruitdamp waargenomen en daar werden ook gevonden de overblijfselen van het ontplofte voorwerp Op het door de politie in beslag genomen omhulsel is een in het Duitsch gestelde gebruiks aanwijzing geplakt, waarboven het woord Ka- nonenschlag. Vermeedelijk heeft men met een misplaatste grap of een soort vreesaanjaging te doen. Schade is niet aangericht. UIT DELFT. Te Delft zijn thans, naar de „Msb." meldt, vele personen meer of minder ongesteld. De menschen zijn lijdende aan diarrhee, gepaard met brakingen de oorzaak wordt aan het drinkwater toegeschreven. Zooals bekend, betrekt Dieft het drinkwater grootendeels van Rotterdam. Gemengd Nieuws. op n.frkmgcn ond -r af ,v uv n Verloren werkt ij d. Het 'm- jaar 1920 Priesterjubile. Op 17 Dec. a.s. hoopt de zeereerw. heer J. B. van den Berg, pastoor te Bergschenhoek den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar de II. Priesterwijding ontving. De toestand van den Hoogecrw. Heer Mgr J. J. Hopstaken,president van het Groot-SemL narie te Hoeven, is langzaam achteruitgaande Land- en Tuinbouw. Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. De afdeekng, Rotterdam, Sclredam en omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft g'ster te Rotterdam een vergadermg gehouden. In deze vergadermg is de rekening en verantwoord mg van den pennmgmeester goed gekeurd, welke shrt met, een nadeel'g saldo van 2124,381/2. De voorzitter, mr. J. M. J. van der Minne, achtte toe hoe dit, nadeelig saldo is ontstaan. Het is in hoofdzaak toe te schrijven aan de kosten gemaakt ter voorbereiding van de tentoonstel ling 1920, welke wegens het uitbreken van mond en klauwzeer niet is doorgegaan. De ten toonstelling 1921 heeft intusschen een batig sal do van 421 opgeleverd. Er zijn plannen aldus deelde de voorzitter verder mede om in September 1922, ter gele genheid van het 75 jarig bestaan der maatschap pij, te 's-Gravenhage een landbouwweek te hou den. Daar is een garantiefonds van f 100000 voor noodig, om o.m. de kosten van een ten toonstelling op Houtrust uit te bestrijden.Door middel van een advertentie in het orgaan der maatschappij is den leden verzocht voor het garantiefonds in te schrijven, doch de resultaten daarvan zijn niet groot geweest. De heer B. Wilton, lid van de commissie ter voorbereiding van de landbouwweek, gaf als zijn indruk te kennen, dat de tentoonstelling niet zal doorgaan, als het garantiefonds niet tijdig bij eenkomt. Het is nog niet zoozeer om het geld A V. lijk v,; -,c. Keurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Dec. Men noteert voor binnen 1. spiritus, dir. levering f 35. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Dec. Men noteert voor moutwijn 46 12. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied Spoelmgvereeniging". Heden f 2.90 per ketel. Mededeelingen der Kamervan Koophandel on Fabrieken te Schiedam (bui ten hare verantwoordelijkheid). Bij de voornoemde Kamer zijn ingekomen lo. een in het Fransch gesteld bericht van Courras, te Smyrna, dat hij in zakenrelatie wenscht te treden met de fabrikanten van alco hol in Holland ten einde in Smyrna alcohol van 9o en 15 temperatuur kleurloos en reukloos in te voeren 2o. een in het Duitsch gesteld schrijven van f-. H. Sigle, te Amsterdam, de Ruyterstraat 1, waarin hij prijsopgaaf vraagt van 1° prima spiri tus, niet gedenatureerd, ter levering van 3-5000 L„ 2° spiritus, welke met het door de Holland sche Regeering voorgeschreven denatureerings- middel „Ethylmethylketon" vermengd is, ter levering van 12000 L. 3o. een in het Fransch gesteld schrijven van D. S. Amar, te Casablanca (Marocco), waarin hij mededeelt, dat hij exporteur is naar Marocco en in verbinding wenscht te treden met eerste klas fwma's 'n Nederland voor den verkoop der pro ducten, welke hij U'tvoert, en de vertegenwoor diging te verkrijgen van huizen van het district der Kamer, welke in Marocco de voornaaamste artikel en kunnen importeeren, welke hem inter- resseeren.. (Een bij het schrijven gevoegde lijst der mt- en mvoerproducten van Marocco be- vmdt z'ch bij den secretaris der voornoemde Kamer). VEEMARKT DELFT, 15 Dec. Aanvoer: 154 runderen, 99 schapen oi lammeren, 6 paarden, 171 varkens, 1 vette kalveren, 142 biggen, 101 magere kalveren, 9 geiten of bokken, vette vaikens, - veulens Vette koeien le kw. 1400—625, 2e kw. f225—f400, kalfkoeien le kw. f400—f625 2« kw. f 250f 400, vaarkoeien f-f2a kw ffvette kalveren le kw. f - 2e kw. fvette schapen le kw. f kw.f.weischapen le kw. f2e kw fvette lammeren le kw fW3j lammeren, f -magere varkens 1kw. 7 1 1 6~f 15' nuchtere kalv.- ren le kw. f 10—f26, paarden f 100-f400 Rundvleesch per kilo f 1 50—f 1,20 10.90 vette varkens f-f— Aanvoer 210 Boter. is O .1 2/„ 10/8 en 1/Tfi 2.35 21,7 wp(fpn3e f-» rom*v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3