DMGBLMB VOOR SGHiEOMMEM Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per 3 cent. post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers TWEEDE BLAD. Stads- en Gewestelijk Kieuws* Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op nanvraa^ toegezonden. Incassokosten worden berekend. «aenaoM dat het inneemt, Memorie van antwoord van B. en W. op het Afdeelingonderzoek-vcrslag der Gemcente-begrooting 1922. Volgnr. 275. Uitgaven in verband met de steunregeling aan uitgetrokken werknemers Op de begrooting is bovenstaande post pro memorie aangegeven, zulks met het oog op den onzekeren toestand. Waar echter thans wel te voorzien is, dat de werkloosheid nog langen tijd zal aanhouden, achten wij het niet verantwoord, wanneer daar voor geen bedrag zou worden uitgetrokken. Wij moeten daarbij opmerken, dat volgens de nieuwe regeling van den Minister van Ar beid, georganiseerden, in 1921 uitgetrokken niet opnieuw uit de kassen kunnen trekken, doch als nitgetrokkenen zullen blijven behan deld. Trouwens, si was dit anders, dan zou toch de Gemeente in de uitkeeringeu, die tot nog toe het Rijk geheel op zich nam, 1/3 moeten deel en (na aftrek van den bijslag op de contributies). Het blijft echter moeilijk, daarvoor een be drag te bepalen, aangezien een vaste grondslag daarvoor ontbreekt. Wij zouden daarom dit bedrag in verband willen brengen met het bedrag, dat bespaard wordt, door omzetting van de één tienden voor aflossing van de Crisislasten in een afschrijving van 2Va zijnde 55000.zoodat wij stellen den post op dat bedrag te stellen, waar mede dan de opbrengst der Inkomstenbelasting ware te verhoogen. Overigens willen wij het standpunt, Rijk inzake de Werkloosheidszorg niet onweersproken laten. Terecht heeft het Rijk de Werkloozenvoorzie- ning, die door de Gemeentebesturen als pionier-, werd ter hand genomen, tot zich getrokken. Deze voorziening wordt geheel uit Den Ilaag geregeld alleen moeten de Gemeentebesturen behulpzaam zijn bij de controle der kassen door het Rijk. In deze omstandigheden is het onbillijk, dat het Rijk een gedeelte der kosten op de Gemeen ten verhaalt. Wentelde het Rijk deze kosten, evenals dio van verzekering tegen ongevallen en invalidi teit, geheel of gedeeltelijk af op de industri dat ware begrijpelijk, doch voor overdracht van een gedeelte op de Gemeente is geen redelijke grond. Nu worden hierdoor de industriepl^ciiseii getroffen, die toch reeds in ongunstiger toestand zijn dan de andere Gemeen ten. In de eerste plaats, omdat zij, ook wanneer er geen werkloosheid heerscht, minder draag krachtig zijn, met het oogop de groote arbei dersbevolking in de tweede plaats, omdat zij bij werkloosheid, boven en behalve het aandee. dat zij aan het Rijk in den steun moeten op brengen, indirect groot nadeel lijden, door de mindere verdiensten der uitgetrokkenen, w, door de opbrengst der belastingen sterk ver- mindert waarbij dan nog moet worden opge merkt, dat die mindere verdiensten niet alleen betrekking hebben op de werkloozen, maai op alle beroepen terugslaan, wegens de mindere koopkracht der bevolking. Volgnr. 292. Pensioenen. Het pensioen van bedoelden gemeente-tim merman is nog niet bij Koninklijk Besluit vast gesteld. Wij merken echter op, dat voor nog te ver- leenen pensioenen onder dezen post een reserve in de begrooting is opgenomen. Volgnr. 294. Pensionneering der Wethouders. Ons College stelt er prijs op zich buiten deze zaak te houden Volgnr. 334. Kosten van hel maken van een nieuwe brug over de Lange Haven nabij de Koe markt en van de daarmedein verbanA werken. Wij kunnen mededeelen, dat de ningen van den bovenbouw klaar zijn voornaamstte teekeningen ook, zoodat nu ook begonnen wordt met de eekeningen voor den onderbouw. Zijn deze klaar, dan is een juiste begrooting te maken en kan het vraagstuk m den Raad definitief aan de orde worden gesteld. AFZONDERLIJKE BEGROOTINGEN. Grondbedrijf. De vaststelling van hei peil van den Nieuwlandschen Polder kan het vo- gende jaar geschieden, nadat beslist zal zijn o^ deze polder zal worden bebouwd met hoogbouw zooals thans de stichting „Vrede" gaat bouwen of met een verdieping, zooals de Vereemgmg Volkshuisvesting" die steeds heeft gestie i Is deze beslissing gevallen, dan meenen wij, dat de geschillen tusschen Woningdiensten meentewerken gereedelijk kunnen worden op gelost. Overigens veroorloven wij ons de opmerking, dat bij den vertraagden woningbouw, als de gronden, die bouwrijp zijn, worden losgemaakt de handen van diegenen, die toch met bouwen, er weder voldoende grond beschik baar is. Gasfabriek. De opmerking, dat de geraamde prijzen der gaskolen sterk afwijken van de thans geldende prijzen, is zeker juist. Evenwel was de geraamde prijs van 26. m den tijd, toen de begrooting werd samen gesteld, reeds laag in verhouding tot den toen geldenden prijs van 30. Alen houde echter in het oog, dat, wanneer de kolenprijzen dalen, dit ook het geval is met dip van de bijproducten. Met de prijsfluctuaties wordt geregeld rekening gehouden zij geven telkens aanleiding tot het maken van een nieuwe begrooting, terwijl, wan neer daartoe termen zijn, de gasprijzen worden verlaagd. Electriciteitsbedrijf. Het Electriciteitsbedrijf moet zijn tarieven op reëele grondslagen in richten, welke o.a. medebrengen, dat avond- stroom duurder wordt betaald dan dagstroom. Moest het bedrijf een volkomen reëele en geoorloofde en door zijn aard gevorderde ge dragslijn loslaten, om zich te laten leiden door sociale overwegingen niet nog haar zelf, doch andere industrieën aangaande, dan zou haar de bedrijfsvoering onmogelijk worden. Handels-Entrepot, Gemeente-Reiniging, Brand weer, OpenbareLeeszaal. Bij de begrootingen voor het Algemeen HandelsEntrepöt. de Ge meente-Reiniging, de Brandweer en de Open bare Leeszaal zijn vragen gesteld over de af schrijvingen. Inderdaad moet op dit punt in de begroo ting nog eenige verbetering worden aangebracht. Terecht wordt gevraagd, of op verschillende uitgaven van de Gemeente-Reiniging, de Brand weer en de Openbare Leeszaal wel voldoende ordt afgeschreven. O. i. moet men nog verder gaan en vragen, of niet verschillende posten op de buitengewone begrootingen zijn gebracht, die uit den gewonen dienst moeten worden bestreden. Ter toelichting diene, dat eerst een eenigszins ander stelsel is gedacht, waarbij onder de af schrijvingen begrepen werdeen zekere reserve voor onderhoud. Wij hebben het later echter beter gevonden ten aanzien van hetgeen uit den gewonen, dan wel uit den buitengewonen dienst moet worden bestreden, de oude opvattingen te handhaven. Bijv. brengt dit mede en dit is het belang rijkste punt dat, wat aan bestaande straten ten koste wordt gelegd uit onderhoud wordt bestreden. Deze wijziging werd reeds aangebracht. Doch alsnog zullen ten laste van winst- en verlies moeten worden gebracht de navolgende uitgaven, nu voorkomende op de buitengewone begrootingen Havend ienst Vernieuwing schoeiing Noordvest bij Doeleplein 800. Verniewing waterkeering bij den Ha venmeester - 1000. Vernieuwing brugvallen Appelmarkt- brug. - 2000.— Vernieuwing duwpersen Binnensluis - 1500.— Daarbij meenen wij, dat voor het vervolg als vaste regel moet gelden, dat bij de aan te vragen credieten tegelijk een beslissing wordt uitgelok tover de vraag, welk percentage jaar lijks ten laste van de winst- en verlies moet worden afgeschreven. Bovenaangegeven regeling geldt, alleen voor de niet productieve bedrijven. Voor de andere geldt reeds jaren een afschrij vingsregeling, die blijft gehandhaafd. Alleen is deze regeling nu ook toegepast op het Algemeen Handels-Entrepot, het Woning bedrijf en het Burgerlijk Armbestuur (als Ver huurster van woningen). Voor deze bedrijven bedragen de totaal af schrijvingen Algemeen Handels-Entrepot1630. Woningbedrijf: gewone afschrijving1619.32 buitengewone afschrijving- 2616. Burgerlijk Armbestuur- 3220. band slaande bereke- en de 5300.- Brandweer Vernieuwing waterleidingslang 750- Vernieuwing stoomspuitslang- 1200- Aankoop van een wagen met ladder - 1000- - 2950.- Zwemplaals Maken van een loopplank tusschen het diepe en ondiepe bassin in het Heerenbad1500.- Begraafplaats Ophooging terrein - 1000.- Totnalƒ10750.- Dit bedrag zal dus nog ten laste gebracht moeten worden van de verschillende begrootin gen, wat tot gevolg zal hebben, dat ook de ver schillende posten van Hoofdstuk VI der Uit gaven (kosten van inrichtingen van nijver heid en bedrijf)met die bedragen zullen moeten worden verhoogd, terwijl de Onvoorziene Uitga ven der Gemeente-begrooting met genoemd to taal-bedrag zijn te Verminderen. Wat nu de Vraag betreft, of op de andere pos ten der buitengewone begrootingen voldoende is afgeschreven, geven wij toe, dat dit schijn baar niet het geval is. Echter houde men in het oog, dat gemiddeld 272 van alle uitgaven is afgeschreven, wat voor sommige te laag, voor andere te hoog is- Intusschen achten ook wij het juister, dat in het vervolg de afschrijving voor iedere -uitgave afzonderlijk wordt bepaald, in verband met den levensduur. Wij zullen dit nog toepassen op alle uitgaven, die nog niet uij, vaste leening zijn be streden Voor deze laatste blijft als overgangs maatregel de afschrijving gelijk aan de aflossing op de leening. Waar het, gelijk opgemerkt, niet gezegd is, dat daardoor het gemiddelde van 272 waar- rop nu bij de begrooting is gerekend, zal wor den overschreden, behoeft ten dezen ten aan zien van de begrooting thans geen nadere voorziening te worden getroffen. r|, 9085.32 trekt men hiervan af de buitengewone af schrijvingen voor verbouwingskosten van de wo ningen aan de Polderstraat, die van de Gas fabriek en van de noodwoningen in de zieken barak ad. ƒ2616.dan blijft over 6469.32, een bedrag dat wel hooger is dan het zou zijn, wanneer men de methode boven, voor de niet- productieve bedrijven aangenomen, volgde, doch die toch niet exorbitant is. Bovendien kwam het bij de verhuring van woningen gewenscht voor, de afschrijving te be rekenen naar de geschatte waarde, zonder rekening te houden met wat werkelijk aan de bezittingen is ten koste gelegd, zulks om een zuiverder vergelijking te verkrijgen met de resultaten van de exploitatie van woningen in het vrije bedrijf. Een soortgelijke overweging gold ook voor het Algemeen Handels-Entrepot. Gemeentewerken. In het begin van elk jaar wordt een staat opgemaakt, waarin staan ver meld alle straten, waarvan de herstrating noo- dig wordt geoordeeld. Een afschrift daarvan wordt verzonden naar de Technische Bedrijven, opdat deze vooraf hunne leidingen kunnen nazien. Reeds in het begin van dit jaar is de Tuin- laan op boven- genoemde lijst geplaatst, om dat door het opgraven van de straat voor gas, electriciteit en telefoon, de baan hol was gaan liggen, en dus bij nat weer blank stond. Boven dien waren de stootvoegen zoo ruim geworden, dat snelle slijtage, waardoor de keien ronde kanten krijgen en moeten worden afgekeurd, ezker zou volgen. Het herstraten was dus ook zuinigheidshalve strikt noodzakelijk. Dat aan de hoofdverkeerswegen de meeste zorg wordt be-steed, spreekt vanzelfde andere straten worden echter ook niet vergeten, getuige de herstrating van de Noordvest, die dit jaar plaats vond. De herstrating van de Nieuwe Haven tussch en Hoofd- en Hagastraat staat ook op de lijst echter is men daaraan nog niet toegekomen, zoodat andere werken, als meer, noodig moesten voorgaan. Wat de vervuiling dezer straat be treft, zullen Gemeente-Reiniging en Gasfabriek worden opgedragen in dezen minder gunstigen toestand verbetering te brengen. Het verlengen van het hek langs de Korte Haven achter de Beurs lijkt ons niet noodig, daar het reikt tot aan de Westelijke rooilijn van het plein achter de Beurs en tot aan de boomenrij op de Korte Haven. Wat betreft de bestrating van de Grofbaan kunnen wijmededeelen, dat maatregelen geno men worden om den toe stand aldaar te ver beteren. De eigenaren zijn aangeschreven tot het aanbrengen van een behoorlijken toestand. Openbare Leeszaal. Van de aanschaffing van een catalogus totnogtoe, met het oog op de hooge drukkosten^ afgezien. Waar een catalogus onontbeerlijk is, blijft het oog op eens poedige aanschaffing gevestigd. Echter zijn voor 1922 daarvoor geen gelden uitgetrokken. Gemeente- Ziekenhuis. Waar de dakbedekking van het Ziekenhuis in verband wordt gebracht met den laatsten storm, mogen wij opmerken, dat van het Ziekenhuis bij die gelegenheid naar verhouding niet meer pannen waren afge waaid, dan van de andere gebouwen in de omgeving. Burgerlijk ArmbestuurDe uitkeeringsbe- dragen worden naar vaste regelen bepaald in verband met de omstandigheden. Inkomsten van andere zijde, t.w. hulp van kinderen, ker kelijke armbesturen enz., worden in aanmerking genomen, zoomede inkomsten van inwonende kinderen. In Vergelijking met andere gemeenten zijn de normen hier zeker niet te laag. Naar aanleiding van de vraag, waarom nog geen benoeming van een Secretaris bij het Bur gerlijk Armbestuur plaats had, moeten wij op merken, dat bij de reorganisatie van het Burger lijk Armbestuur reeds werd geconstateerd, dat, waar de werkzaamheden, aan het Secre tariaat verbonden, slechts weinige bleven, deze functie en de belooning daaraan verbon den, voor den opvolger van den toenmaligen titularis, grondig zouden moeten worden herzien. Omstandigheden hebben ons tot nog toe weerhouden, die herziening te bevorderen. Overigens is in de werkzaamheden voor- loopig voorzien door deze op te dragen aan een ambtenaar ter Secretarie, wat dadelijk na het ontstaan der vacature plaats had. Openbare Zwemplaats. Het komt ons voor, dat de zwemtarieven niet te hoog kunnen wor den genoemd. Algemeene Begraafplaats. De oprichting van een nieuwe begraafplaats wordt met ernst voor bereid, daar het onze overtuiging is, dat binnen een jaar of drie deze er moet zijn. Er zal op worden gelet, dat, wanneer be graven wordt, in de omgeving van de begraaf plaats geen muziek wordt gemaakt. Reeds eenige jaren geleden is de aanschaf fing van een automatische begraaftoestel overwogen, doch op grond, dat de ondervin ding daarmede, in andere gemeenten niet on verdeeld gunstig was, werd niet tot aanschaf fing besloten. Er bestaat echter geen bezwaar om nogmaals een onderzoek in te stellen en mocht dan blijken, dat de vroegere bezwaren met meer aanwezig zijn, dan kan de aanschaffing nader worden overwogen. Het groote gasverbruik is vermoedelijk voor een deel het gevolg van het gebruik van een gaskachel. Ook is een kleine lekkage in de leiding gevonden, die ongeveer 7 kub. meter gas per maand verloren deed gaan. Den betrokken ambtenaar is door ons aan gezegd, dat het gasverbruik binnen normale grenzen moet worden teruggebracht. Financiën. Kwijtschelding belasting werkloozen. Wat de betaling van belasting door werkloozen betreft, merken wij op, dat zeer velen wegens ver minderd inkomen op grond van de desbe treffende bepaling van de verordening, ont heffing hebben bekomen.Daarbij is een zeer vrijgevige gedragslijn ingenomen. Wat betreft de belasting, die ook na evcn- tuecle ontheffing verschuldigd is, deze kan met worden kwijtgescholden. Wel kan uitstel worden Verleend. Ook in deze wordt alle consideratie gebruikt. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag, als postscriptum aan het verslag toege voegd, kunnen wij mededeelen, dat ons College voorstander is van een goed geregeld overleg met de organisaties der ambtenaren en werk lieden, mits dit een adviseerend karakter blijft behouden. In dien zin is de regeling hier ge troffen. De vraag omtrent medezeggenschap vindt daarin haar beantwoording. Binnenland. Een Duitsehe Boekententoonstelling in Nederland. v. den gevolge eener uitnoodiging van de Ne- derlandsch Duitsehe Vereer.iging aan de „Deut sche Gesellschaft für Auslandsbuchhandel" te Leipzig, waarvan de meeste groote Duitsehe uitgevers lid zijn, zal op 7 Januari a.s. in de Kon. Kunstzaal Kleykamp te 's Gravenhage een tentoonstelling onder den naam „Das Deutsche Buch" worden geopend. De Duitsehe boekhandel heeft de uitnoodi ging zeer op prijs gesteld en haar volgaarne aanvaard. De zorgvuldige keuze zal het mo gelijk zijn een volledig overzicht van de he- dendaagsche Duitsehe boekkunst te geven. Meer dan honderd groote boek- en kunstuitge vers en de beste Duitsehe particuliere persen zullen hun best geslaagde en fraaiste schep pingen aanbieden. De tentoonstelling zelf staat onder artistiek toezicht van den bekenden boek kunstenaar prof. Walter Tiemann, directeur der Leipziger Akademie voor Graphische Kun sten en Boeknijverheid. De loonaete in het vissehersbedrijf. Men meldt uit IJnmiden, d.d. 14 Dec. Een drietal groote reederijen heeft de mede- deehng van de organisaties der werklieden, dat bij niet-inwilliging van hun eischcn met ingang van 19 December het lossingswerk aan de stoomtreilcrs zou worden gestaakt, beantwoord met de aankondiging tegen denzelfden datum van een algeheel ontslag van werklieden en opvarenden hunner schepen. De stoomtreilers dezer drie groote maatschappijen, de V.E.M., de Praxis en de Marezaten, zullen alle worden opgelegd. De loonkwestie betreft alleen de los sing der stoomtreilers. Alle andere visschers- vaartuigen vallen er buiten. Scheepvaart. Hoogwatei te Hoek van 16 Dec. v.m. 2.49, n.m. 3.01. 17 Dec. v.m. 3.30, n.m. 3.43. 18 Dec. v.m. 4.11, n.m. 4.25. 19 Dec. v.m. 4.54 n.m. 5.13. 20 Dec. v.m. 5.44, n.m. 6.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5