Aan de rechterzijde komt meer teekening i._ de situatie. Ook daar groeit het verzet tegen het groot-kapitaal. Het gaat echter langzaam want de politieke molens malen in Holland altijd langzaam. Men is zoekende en tastendeEr is een ver langen naar voltooiing der democratie en liet gaat daarbij om de vraag welken invloed de verbruikers op het economische leven zuilen oefenen. De arbeiders verlangen naar medezeg genschap. De socialisten eischen socialisatie. De keuzetegen de revolutie trekt niet meer. Daarvan is niets terecht gekomen. De heer Dresselhuys roept de scharen op voor de vrij heid, economisch en filosofisch. Die vrijheid is een bedreiging voor het bedrijfsleven omdat de algemeene vrijheid een dwang wordt voorliet leven. De tirannie van de ondernemers is het gevolg van de vrijheid, die de heer Dresselhuys wil. Verder becritiseert spr. weer de regeering, die volgens hem voor het grootkapitaal bukt en toch feitelijk op de arbeiders moest steunen. De vergadering wordt dan verdaagd tot 8 uur. Avondzitting. Staatsbegrooting voor 1 922. Aan de orde zijn de algemeene beraadsla gingen over de Staatsbegrooting voor 1922 met de daarop ingediende moties-Oud en Dressel huys en Braat. De heer Nolens (R. K.) bepleit dat dc re geering geen schuld draagt aan de lmidige ma laise. Regeering en kamer kunnen dan ook slechts indirect medewerken aan de verbetering van den toestand, waarvoor echter de socialisa tie geen goed middel is. Als een oorzaak der malaise noemt spr. de ongunstige positie van onze industrie tegenover het buitenland, tot wier verbetering misschien een tijdelijke bescherming veel zou bijdragen.Men moet thans deze kwestie zuiver practisch be schouwen. De arbeidslust waarvan zooveel afhangt voor het welslagen van het bedrijf kan worden ver levendigd door de arbeiders meer in het bedrijf te doen medeleven, door hen meer op de hoogte te houden van het geen in het bedrijf omgaat. Verder verdedigt spr. nog het huidige kabinet dat het eenige is gebleken, dat levensvatbaar was Spr. komt hierop tot de partijverhoudingen. Eerst na den uitslag der stembus zal hierover concreet worden gesproken. Spr. leest voor wat hij verleden jaar gezegd heeft over de samenwerking der rechterpartijen. Hoe meer daarop gehamerd wordt des te hechter zij wordt. De sociaal-democraten zijn er, naar spr. meent, niet in geslaagd Rooinsch-Katho- lieke Kiezers te trekken. Wij kennen geen arbeidersafgevaardigden, evenmin als agra riërsafgevaardigden of werkgeversafgevaar digden. Onze afgevaardigden zijn afgevaar digden van het Katholieke volk. In het Voorloopig Verslag wordt gesproken over de vorming van een nieuwe politieke basis. De R. K. Staatspartij zal haar eigen verkiezings program opstellen, doch spr. gelooft dat in dien de verkiezingen een voldoende meerderheid opleveren de programma's der rechterpartijen voldoende gemeenschappelijke bases zullen be vatten, voor het voortbestaan van dit kabinet of voor de vorming van een gereconstrueerd of ander kabinet der rechterzijde Daarbij zal in practische onderdeden ook met andere groepen samenwerking niet zijn uitgesloten. tenslotte pleit spr. voor practische bezui niging, voor een landbouwwet enwerkloozensteun en tegen overdreven staatsbemoeiing in de bedrij ven. Onder verhuurder wordt verstaan een per soon, die hetzij voor zichzelf, hetzij in eenige hoedanigheid, een woning schriftelijk of monde ling verhuurt. Waar het betreft zedelijke lichamen, vennoot- schappen of coöperatieve vereenigingen, zijn de bestuurders voor de naleving dezer verorde ning aansprakelijk. Onder meer wordt een woning geacht telxuur of te koop te zijn, wanneer deze bij een woning bureau als zoodanig is ingeschreven of dit ten opzichte van die woning, door middel van een advertentie of op eenige andere wijze bekend gemaakt is. (art. 3). De hierboven genoemde aangiften moeten geschieden op de daarvoor vastgestelde formu lieren, welke gratis verkrijgbaar zijn aan het bureau Woningdienst Deze zullen cok tegen betaling der frankeerkosten, tot een beperkt aantal op schriftelijk Verzoek wordentoegezonden met vermelding van naam en adres van den eigenaar of beheerder en van het aantal woningen iil diens bezit of beheer. 1 en bureele Van den woningdienst worden mondelinge inlichtingen gegeven betreffende de ingeschreven woningen, de woningmarkt en de woningstatistiek. Inlichtingen omtrent de hoedanigheid eener woning worden niet gegeven dan na ver kregen schriftelijke toestemming van dengene, die de woning te huur of te koop heeft. Hiervoor kan de Verhuurder op het bureau een formulier invullen ter nadere omschrijving van de woning. Overeenkomstig artikel 43 der Woningwet wordt hij die niet of niet behoorlijk voldoetaan een dezer verplichtingen, gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De Woningbeurs is gevestigd in het bureau v/d Woningdienst Nieuwstraat 30 en is geopend alle werkdagen van 9—12 en van 2—5 uur, des Zaterdags alleen van 91272uur- Volksbadhuis. In de week van 11—17 Dec. '21 werden geno men 558 baden. lste Klasse kuipbaden 38 regenbaden 76. 2de Klasse kuipbaden 41 regenbaden 392 kinderbaden 11. De heer de M o n t Ver L o r e n (A. R.) wijst er op, dat de regeering wel degelijk bezui- uiging voorstaat. In feiten toont spr. dit aan en hoopt, dat de regeermg zoo zal blijven voortgaan. De heer Kolkman (R. K.) zegt, dat hij over de begrooting zeer tevreden zal zijn, als de minister ze zonder belastingverhooging sluitend kan maken. De heer v. G r o e n e n d a a 1 (R. K.) verde digt zijn houding tegen over de nieuwe dienst plichtwet. Hij stemde tegen uit 'n oogpunt van bezuiniging. De Minister Ruys de Beerenbrouck beantwoordt in een lange rede de verschillende sprekers en constateert dat het aan critiek in groote lijnen op het regeeringsbeleid heeft ontbroken. Ov.er de industrie-kwestie kan de regeermg nog geen beslissing nemen wijl ze wacht op het rapport der commissie van de handelspolitiek. spr. deelt verder mede, dat in voorbereiding is een wetsontwerp tot herziening der sociale verzekering. In hot ontwerp Zondagswet zal niemand een bepaling kunnen aanwijzen, die heilige rechten van wie ook aantast. ion slotte meent spr. dat het kabinet op den ingeslagen weg moet blijven voortgaan. Het woord is hierop aan denM inistervan I inaneiën, doch wegens het vergevorderd uur (11.35 uur) verdaagt de V oorzitter dej/ergadering tot heden 11 uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Woningbeurs. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat 1 Januari 1922 in werking-treedt de door den Gemeenteraad in zijn Vergadering van 15 Juli 1921 vastgestelde Verordening op de Gemeente lijke Woningbeurs. olgens art. 2 dier Verordening is ieder ver huurder, die een woning, hetzij in aanbouw hetzij voltooid, te huur heeft af Verhuurd heeft, zoomede ieder eigenaar, die een onbewoonde woning te koop aanbiedt of verkocht heeft verplicht hiervan binnen 3x24 uur, nadat dé woning te huur is gekomen of verhuurd is, dan wel onbewoond of verkocht is geworden, aan gifte te doen bij de Woningbeurs. Concert. In Januari is de mannen zangver. ,,St. Cecilia," dir. den heer Jaap Vranken, van plan haar win- terconcert te geven. Om den concertavond goed te doen slagen, heeft het bestuur zich de mede werking verzekerd van het symphonie orkest ,,L v. Beethoven." Uitgevoerd zal worden o.m. „Albregt Beding", concert-drama van Brandts Buys, voor koor sopruun-tenor-bariton-bas-soli met orkestbege leiding. Verder het 3de piano concert van Beet hoven (piano-orkestbegeleiding) te spelen door den heer Vranken. I e n nadeele van A. van B. is gistei een rijwiel ontvreemd, hetwelk hij eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor een pand aan de Lange Haven alhier. LA UIT OVERSCHIE. De gemeenteoegrooting en de bedrijfsbegroo- tingen zijn bijna geheel volgens het ontwerp van B. en W. vastgesteld. De Raad kon zich niet mei heLgetal opcenten op de grondbelasting vereeni gen, hetgeen tot gevolg had, dat de post hoofde lijke omslag verhoogd moest worden. De verordening op de heffing van schoolgeld werd vastgesteld. Het minimum is 3, het maxi mum 35. Bij een inkomen beneden 1000 is geen schoolgeld verschuldigd. Aan de R. E. I. M. zal om een beteren dienst van de tram worden gevraagd. Tegen een eventueele annexatie door Rotter dam zal krachtig geprotesteerd worden. UIT ROTTERDAM. De heer A. H. M., uit de Havenstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing uit zijn portefeuille van een bedrag van ƒ6440. Hij moet dat bedrag in de Roentgenstraat zijn kwijt geraakt. Gemeenteraad. Zitting van Maandag 19 December. Gemeentebegrooting 192 2. De voorzitter stelt aan de orde de Ge meentebegrooting 1922. Algemeene beschouwingen. De heer Dinkelaar (S. D. A. P.) zal niet over de samenstelling van het college van B. en W., noch over de algemeene politiek in onze ge meente hct.woord voeren, doch zich meer bepa len tot den financieelen toestand en denwoning- bouw. Sprekers vrienden zullen over andere dingen spreken. Dc fractie van spr. geeft toe, dat Schiedam slechts in tijdelijke financieele zorgen zit. Schie dam staat er nog zoo slecht niet voor, en is nog steeds credietwaardig. Spr. noemt haar een der beste gemeenten van ons land. Uitvoerig bespreekt hij een artikel over den bouw van beton woningen, in de „Schied. Crt." verschenen en betoogt dat de gemeente al vorens een beslissing te nemen in zake het vraag stuk van betonbouw onder de oogen dient te zien of aan dien bouw geen ernstige bezwaren zijn ver bonden. De regeering is van plan een zeker bedrag be schikbaar te stellen voor den bouw van wonin gen in 1922. Hij hooptdat Schiedam er zoo spoe - dig mogelijk bij zal zijn om van dien regeerings- steun een en ander binnen te halen. Het is sprekers meening, dat de Gemeentebe grooting 1922 is opgezet met het doel om den indruk te vestigen dat bet er met de gemeente slecht voor staat. Z.i. is er niet voldoende bezuinigd. Daar B. en Nv zulks niet hebben gedaan, hebben spr. en den heer v. d. Hoek de noodige bezuinigingsvoorstel len bij den Raad ingediend. In de eerste plaats dient er op licht en vuur bezuinigd te worden. Er is geen rekening gehouden, met de prijsverlaging van gas, kolen enz. B. en W. rekenen op uitbrei ding, maar daar pleegt men toch bij de samen stelling der begrooting al rekening mede te hou den. Spr. erkent, dat hij had kunnen voorstellen post G. op de begrooting van Gemeentewerken te verminderen. De commercieele boekhouding heeft dit over het hoofd doer zien. Bezuiniging op kleeding en schoeisel. Ook voor deze artikelen is de prijs gedaald. Niettemin stel len B. en Wvoor, 16.900 voor kleeding en schoeisel van' de politie, terwijl dit cijfer voor 1921 op 11.730 begroot was. Spr. en zijn vrienden zullen zich tegen uit breiding der politie verzetten. Een grootere po litiemacht is in Schiedam overbodig. Hoort men in deze dagen van relletjes Absoluut niet. De burgerwacht is er ook nog om in sommige ge vallen op te treden. Hij wijst met nadruk op de enorme stijging van de kosten der politie. In 1912 kostte de politie per hoofd Van de bevolking 1.21, nu bedragen die kosten ƒ4.60, dus viermaal zoo veel. Men zal dus voorzichtig moeter wezen met het doen van voorstellen om tot uitbreiding van het politiecorps over te gaan. Onze fractie zal zich ten sterkste tegen de uit breiding verzetten. Ook op bureaubehoeften kan zeer veel be zuinigd worden. Deze kosten beliepen in 1912 1.20 thans 3.80 p. hoofd. erder meent hij dat op de posten Onderhouds kosten belangrijk kan bezuinigd worden. Men kan gerust zeggen, dat verschillende materiaal- prijzen in verhouding tot de cijfers 31 zijn gedaald. De vergoeding voor de schoolhoofden voor on derhoudskosten der scholen kan gemakkelijk van 2000 tot 1000 worden teruggebracht. Men kan nu nog meer met 1000 doen dan in het vorig jaar. Spr. wijst voorts op den post aankoop hout, die van 15.000 op 20.000 is gebracht, terwijl het hout toch zeer aanzienlijken prijs is gedaald. Hij noemt verschillende cijfers van houtprijzen waarmee hij tracht aan te toonen, dat ook sedert Jan. 1921 de verlaging van dit artikel zeer be langrijk is. Cement is eveneens in prijs gedaald. Voorheen was de prijs 3.50, nu 1.75. Ook de ijzerprijzen zijn gezakt. Draadnagels, schroeven enz. daal den eveneens in prijs. IJzer voor beton is van 80 op 12 p. ton gekomen, terwijl buizen wel de helft goedkooper zijn geworden. Z.i. kan er op tal van posten aanmerkelijk bezuinigd worden. De kosten vervoer van materialen bedroeg in 1921 19.000, thans wil men een crediet van ƒ25.000. Indertijd werd bij de aanschaffing van vracht auto s gezegd, dat het vervoer goedkooper zou worden. Spr. vraagt dus inlichtingen over deze belangrijke stijging. De kosten van het Ziekenhuis zijn ook al be langrijk gestegen. Men moet voorzichtig zijn met het doen van uitgaven, die niet strikt noodzake lijk zijn. De post levensmiddelen is in de begroo- ting v. h. Ziekenhuis tot 28.000 gestegen. Men had zeker vroeger niet te eten, dat dit ver schil zoo enorm is. De v o o r z i 11 e r Er zijn nu meer patiënten De heer D inkelaar: Verschilt dat nu zoo veel, dat die meerdere uitgaven gemotiveerd zijn? Ook vuur en licht zijn enorm gestegen. In 1920 gaf men 8000 uit, nu vraagt men 18.500. Er is toch niet stiekum wat bij het ziekenhuis bijgebouwd. Men heeft spr. gezegd, dat alleen voor de centrale verwarming overdag 30 H.L. kolen noo- dig zijn. Dat is toch enorm. Een groote fabriek verbruikt nog niet zooveel kolen. De kosten van den tuin zijn nu geraamd op ƒ3750 tegen 3000 in 1921. Spr., thans komende in het schuitje van den heer Schreuder, vraagt of ook die vermeerdering gemotiveerd is. Ook de post ƒ4000 onderhoud gebouw acht spr. te hoog. Er wordt aan het gebouw gescharreld zonder dat de Raad dit weet. Spr. hoopt dat dit niet meer zal gebeuren. Noodeloos is de begrooting 1922 door hoogere uitgaafposten gedrukt. Hij geeft bij B. en W. in overweging de door hem en den heer Hoek inge diende bezuinigingsvoorstellen over te nemen. Zoo B. en W. dit niet doen, zal hij verder strek kende voorstellen moeten indienen. Spr. eindigt met te zeggen maakt mij één maand dictator en ik zal U/2 ton bezuinigen. De heer K o r p e 1 (S. D. A. P.) meent, dat B. en W. zich te gemakkelijk van het vraagstuk der werkloozen hebben afgemaakt. Er zijn nu al 1600 werkloozen in onze stad en spr. vreest, dat dit cijfer, in verband met de slechte economische toestanden, nog zal stijgen. Hij begrijpt, dat het vraagstuk der productie ve werkverschaffing moeilijk is, maar vraagt er toch volle aandacht voor. Dan houdt spr. weer een pleidooi voor het dem pen van grachten in onze stad, waarmee werkloo zen zouden kunnen worden belast. Verder bespreekt hij de toestanden in het St. Jacobsgasthuis. Dit onderwerp is al zoo dik wijls ter sprake gebracht, dat het nu toch tijd gaat worden om een daad te stellen. De behandeling van de menschen is vrij goed, maar de inrichting van het gebouw deugt niet. B. en W. zullen zelf moeten erkennen, dat het gebouw niet langer voor ouden van dagen dienst kan doen. De indeeling van het gebouw is zoo, dat er elke gezelligheid voor de verpleegden ontbreekt. Verschillende lokalen zijn van steenen vloeren vooi zien, tei wijl andere lokalen slechts weinig licht hebben. De slaapvertrekken zijn koude, kille hokken. Alles is er even kil wat je om je heen ziet. De waschinrichting voldoet nergens aan, zoo dat het gewenscht is de wasch voortaan aan een waschinrichting ter behandeling te geven. Het portierstelsel deugt ook niet. De oude mannen worden verplicht om in een klein hokje om beurten eenige uren per dag als portier te zit ten. Er kleven zooveel fouten aan de geheele in richting, dat de vraag naar een nieuw, gezellig tehuis zich sterk opdringt. Spr. stelt ten slotte een motie voor van den volgenden inhoud "De Raad noodigt B. en W. uit binnen 6 maan den met voorstellen te komen voor een nieuw te huis voor ouden van dagen." Het woord is daarna aan den heer C o 11 Wordt vervolgd Gemengd Nieuws. Ongelukken. Op het Hollandsche Spoor station in Den Haag trachtte de 22-jarige dienst bode J. v. Z., te Rotterdam, op een reeds in be weging zijnden trein te springen, welke naar Rotterdam vertrok. Zij kwam daarbij te vallen en geraakte tusschen het perron en den trein bekneld Zwaar gewond werd zij opgenomen en per auto naar het Ziekenhuis in Den Haag ver- voeid. Hier bleek, dat zij zware kneuzingen ge- kiegen had haar toestand is hoogst ernstig De Haagsche politie meldt, dat de betrokken maatschappij, alvorens hulp te verleenen en mej. v. Z. te vervoeren, haar een biljet heeft laten teekenen, waarin zij verklaren moest, dat de maatschappij geen schuld aan het ongeval had. - Te Heerlen is gisteren het echtpaar IT. in de slaapkamer door kolendamp bedwelmd gevonden De man is later overleden de toestand van de vrouw is zorgelijk. Te Zuilen is in een onbewaakt oogenblik het 4-jarig zoontje van S., in het Merwede- kanaal geraakt en verdronken. Te Oudepekela is de arbeider V., werk zaam op de dorschmachine, door een riem gegrepen en levensgevaarlijk gewond. ~7 /c Spaarndam is een 5-jarig kind van de familie V. verdronken. De hoofdmonteur M. van de electrische centrale te Nijmegen kwam bij werk aan den transformator op den Gangenheuvel in aan raking met de hoogspanning. Zijn hand en ge laat werden deerlijk verbrand, de man moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Dronken in de dakgoot. Gister morgen was er op het Heemraadsplein te Rotter dam een oploopje. De menschen keken naar een paai mannen, van wie de een in een gevaarlijke houding half over een dakgoot van pand no. 8 aldaar hing. De politie vond de beide mannen twee metselaars, die een schoorsteen op het dak van het huis moesten herstellen, dronken in de dakgoot liggen. Zij hadden een paar fesschen wijn op een zolder gevonden en leeggedronken. De mannen werden eerst met een auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis ge bracht, waar evenwel werd vastgesteld, dat zij geen lptsel hadden gekregen. Daarna zijn zij op het politiebureau in de Groote Paauwensteeg ter ontnuchtering opgesloten. De staking in de metaalindustrie De staking bij de firma Smulders te Utrecht is een week uitgesteld, in verband met de bemidde lingspogingen van prof. Aengenent. Zaterdagmorgen bij de uitbetaling van het loon aan de Kon. Metaalwarenfabriek v.h. H. N. Daalderop Zonen te Iiel werd het personeel een bekendmaking ter hand gesteld, waarin de directie het er op wees, dat het de wettelijke vast gestelde opzeggingstermijn niet in acht had ge nomen, en de directie zich, onder verwijzing naar het desbetreffende artikel in de Wet op de Arbeidsovereenkomst, alle rechten voorbehield. Postrijtuig uitgebrand. Men meldt uit Uden De postwagen in den sneltrein Vlissingen Berlijn, die gistermorgen ongeveer half 9 aldaar passeerde, geraakte tusschen Veghel en Uden in brand. Zoodra men den brand bemerkte werd gestopt en de brandende wagen uitgeschakeld. De postzakken werden zooveel men kon uit den wagen geworpen, de vlammen sloegen weldra zoo hevig uit, dan men een groot aantal postzak ken moest laten verbranden. Ook had nog een ontploffing plaats, zoodat de redders op een eerbiedigen afstand bleven. De brandspuit was spoedig ter plaatse, maar kon wegens watergebrek niet direct werken, daar het water aan de boterfabriek moest gehaald worden.De heele wagen is totaal uitgebrand, zoo dat slechts, 'n ijzeren geraamte is overgebleven. Hoe de brand is ontstaan ligt nog in het duister, dit zal een nader onderzoek n*g moeten uitmaken maar de assen waren niet heet geloopen. Een 70-tal postzakken, waarvan sommigen erg beschadigd,zijn naar het postkantoor alhier vervoerd Daar het de Engelsche mail was naar Duitsch- land, veronderstelt men, dat er waarschijnlijk voor een groote waarde is verbrand. Salomons wijsheid gevraagd. Op de spinnerijen over de Duitsche grens werken circa 1700 arbeiders uit Losser en Lonneker, die van de Nederlandsche regeering een z.g. Marken toeslag ontvangen. De 1 wentsche katoenspinnerijen zijn daar nu bij de Regeering tegen op gekomen in een adres, waar op 't eerste gezicht ieder buiten staander mee zal instemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2