b^gblms voors&hieumm en omstreken. 44ste Jaargang. Donderdag 22 Deeember 1921. IVo. 13217. Buitenlandse!* Nieuws. Binnenland. SCHE COU Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.7o elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Men verwacht, dat voor de conferentie met Kerst-reces gaat de duikbootenquaestie in open vergadering zal worden ter sprake gebracht. Naar algemeen bekend is, zou Engeland de vol ledige afschaffing wenschen van dit wapen, om dat het onmenschelijk en onnoodig is. De kwestie zal ter sprake worden gebracht door den eersten lord van de admiraliteit, lord Lee. Deze zal het technische punt naar voren brengen, dat de duikboot enkel als defensief wapen van groot nut is. De correspondent te Washington van de Daily Chronicle" meent dat de poging om dit- maalde duikbooten afgeschaft te krijgen zal moe ten mislukken, doch dat de beraadslagingen daarover van zeer groot nut zullen zijn, om de vraagstukken beter te leeren kennen hetgeen de afschaffing in de toekomst in de hand zal werken. Indien het ditmaal niet komt tot totale af schaffing zullen voorstellen worden gedaan om op het aantal duikbooten voor de verdediging drastisch te besnoeien. Zeer sterk wordt gevoeld, dat indien de confe rentie er enkel in slaagt het aantal van deze mach tige aanvalswapenen te verminderen zooals de Amerikanen hebben voorgesteld het nut der conferentie aanmerkelijk zal zijn vermindei d De briefwisseling tusscher Hughen en Briand over de tonnenmaat van Frankrijk, is openbaar gemaakt. Hughes zegt, na de voordeden te hebben opge somd, die Frankrijk zal ontleenen aan de voorgc stelde vlootovereenkomst „de bijzondere toe stand van Frankrijk met betrekking tot do bewa pening te land wijst op het zeer groote belang var de beperking van de bewapening ter zee. Op een tijd, dat wij verlangend zijn, Frankrijk te helpen bij het volledige herstel van zijn economische leven, zou het teleurstellend zijn te merken, dat het honderden nnllioenen uitgeeft aan slagsc ie Pen. De bewering, dat Frankrijk tien nieuwe ka pitale schepen behoort te bouwen, wijst op een programma van zoo groote omvang, dat het de A O VA. IU11 ZjV/W giuui"^ grootste moeilijkheden te weeg zou brengen. betreur het inderdaad, te zeggen, dat ik gedwon gen ben, daaruit te concludeeren, dat het met mogelijk zal zijn, op dezen grondslag de overeenkomst door te voeren. vloot- DE CONFERENTIE TE LONDEN. Reuter verneemt, dat'het zoo goed a s ze er is, dat Lord Curzon 8 Januari naar Parijs zal gaan Voor een conferentie tusschen de,gea ïeer e mi listers van buiten'andsche zaken over de vraa^, stukken van het naburige Oosten. De con eren ie za' waarschijnhjk enkele weken duren. Met het oog op de mogelijkheid, dat de i spie kingen met Briand tot het eind van de week zul len duren, heeft Lloyd George zijn verbintenis om de Kerstdagen in Wales door te brengen, ar gezegd. Naar verluidt, zal Briand misschien niet vóór Zaterdag uit Londen vertrekken. De Engelsch Fransche conferentie heelt va - ochtend de bespreking van de kwestie van schadevergoeding voortgezet, en den mancei len deskundigen om nader verslag gevraagd daaruit voortspruitende aangelegenheden, termiddag is er weer een vergadering g< iou DE OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN. De Opperste Raad komt in de eerste week van Januari bijeen. Lloyd George vertrekt ongeveer het midden van de volgende week naar Cannes. Duitschland zal met vertegenwoordigd zij P de bijeenkomst van den Oppersten Raad, maar de Duitsche vertegenwoordigers zul en rcül] Lt over Gis- rentie kunnen worden geroepen. zooals dit het geval was op de laatste conferentie te Londen De Opperste Raad zal zich ook bezig houden met den economischen toestand van Europa. RUSLAND. ÜjVolgens de „Chicago Tribune" zou de Sovjet- regeering voornemens zijn, vóór 1 re im een constitueerende vergadering bijeen te 10CP' waarin alle politieke partijen zouden zijn ver i genwoordigd. 10 Januari POLEN. De „Times" verneemt uit Warschau Het Poolsche parlement is tot Uiteen gegaan. Voor het uiteengaan is wetsvoorstel aangenomen inzake eeni a Lnancieele heffing, teneinde lmL" n£(ar wicht te brengen^Genoemde^he mg z wordt geraamd langen duur der lendo deze heffing, noodzakelijk tweede heffing van 30 mnhara 'TveTkiezingen veer de verg.de- r,ng van Wilna zijn op 8 Januari a. vergadering van de Dail Eireann gehouden werd, was die van Garan Duffy, den gezant van Sinn Fein te Rome, die een van de onderteekenaars van het Engelsch-Iersche verdrag is. Duffy gaf een uiteenzetting van de redenen waarom hij „tegenstrevend maar oprecht" de overeenkomst had aanbevolen. Hij zeide, dat hij geen sympathie gevoelde voor hen, die over dit voorgestelde verdrag plach ten te spreken alsof het volkomen waardeloos was. „Ik wensch dat het Iersche volk zich voor oogen stelt,dat het een groot dingheeftvolbracht, aangezien dit verdrag het iets geeft, dat het eeuwen lang niet gehad heeft. Het geeft het de macht tot toezicht op de regeering en de weer macht. Het ;s een werkelijke macht, die in de handen van ons e-'gen volk is gelegd." Duffy wees erop, dat het samenstellen van een constitutie was overgelaten aan het Iersche volk, overeenkomstig de bepahngen van het ver drag. De Iersche bmnenlandsche aangelegenhe den zullen worden gevormd door het Iersche volk. Ofschoon de vitale fout van de overeenkomst, volgens zijn meening was de trouw aan den koning van Engeland, wees hij d'egenen af, d:e onware dmgen zeiden, en het volk wenschten te doen gelooven, dat Engelsche officieren het bevel ove» het Iersche leger zouden voeren, of dat de Union Jack de Iersche vlag zon zijn. Hij verheelde zijn ontevredenheid over het ver drag met. Maar toen hij gevolmachtigde te Lon den was, werd hij gesteld voor de keus tusschen aanvaarding van het verdrag, dat, naar hij toegaf „vrede met macht" beteckende, of onnrdclellijk oorlog. „Wij hebben de repubhek verloren om het volk te redden," verklaarde hij op dramat;schen toon. Duffy eind'gde „het ;s noodzakelijk dat gij, voor gij het verdrag verwerpt, met een redelijk alternat;ef voor den dag komt. Mijn hart ;s met hen, d;e tegen het verdrag zijn, maar mijn ver stand ;s tegen hen, omdat ;k geen redelijk alter natief z'e." Hij drong er op aan, dat de Dail het verdrag zóu bekrachtigen, in het belang van het volk. Duggan, een ander van de onderteekenaars, hield ook een redevoering vóór de ratificatie. Met het oog op de mededeeling van Duffy, dat hij te Londen gesteld was voor het alternatief van het aanvaarden van het verdrag of onmid dellijk oorlog, verdiende het de aandacht, dat Duggan verklaarde, dat hij de overeenkomst te Londen na rijp beraad had onderteekend, en vol komen bewust van zijn verantwoordelijkheid. Als het Iersche volk, zoo zeide hij, geen vrijheid volgens het verdrag kon verkrijgen, zou het zijn eigen schuld zijn. Sprekende over het gepraat der onverzoenlij- ken over „principes" zeide hij, dat ieder mensch gerechtigd was, uit te gaan en voor zijn principes te sterven, maar dat niemand gerechtigd was, het Iersche volk naar den dood te sturen voor zijn principes. Een afdee'ing van het Iersche repub'ikein- Sche 'eger is bmnengeva"en in Dorry, een van de graafschappen van U'ster. Zij namen 15 Sinn Feiners gevangen, en namen die mede, waar schijn'ijk vo'gens een of andere inbreuk op de discip'ine. De po'itie vervo'gde hen met auto's, waarna een gevecht vo'gde in het Sperin-dal in Tyrone, waar een repub'ikeinsch kamp was. Zes republi keinen zijn gedood, 20 gewond en 15 gevangen genomen. De ontvoerde Sinn Feiners werden bevrijd. De po'itie heeft tien landmijnen in be- s'ag genomen, en een groote hoeveelheid wapens en munitie. De oom van den tegenwoordigen Jerome Napoleon was Attorney-General der Vereenigde Staten, Charles J. Bonaparte geheeten, terwijl Daniël Webster zijn grootvader van moeders zijde was. Zijn vader kolonel Jerome Bonaparte, is twintig jaar geleden gestorven. Hij had nog onder Napoleon III gestreden. JAPAN EN SIBERIE. Men meldt uit Tokio aan de „Daily Mail" dat een bevredigende afloop van de voortgezette con ferentie te Dairen tusschen Russen en Japanners aanstaande is. De „Asahi" deelt mede, dat de verschillende Japansche eischen zijn aanvaard, behalve die, betreffende de ontruiming van de forten te Wladiwostok door de Russen, zoodat de haven- alleen een handelshaven zou worden. Wanneer de besprekingen vlot verloopen, is het waarschijnlijk, dat alle Japansche strijdkrachten die zich thans in Siberië bevinden, tegen Maart a.s. zullen worden teruggetrokken. ALLERLEI. „Svenska Dagbladet" bevestigt, dat Karl Kilborn, directeur van het .bolsjewistische blad „Golkets Dagbladet" en lid van de Derde Inter nationale, 300.000 Duitsche geweren heeft aan gekocht voor rekening van de Sovjetregeering. Een deel dezer partij bevindt zich reeds in Zwe den op weg naar Rusland. Ook in Zweden, Dene marken en andere landen werden wapenen aange kocht. Naar verluidt, zouden twee Zweedsche bolsjewisten voor deze transacties een commissie loon van 50.000 kronen hebben ontvangen. Wolff seint uit Leipzig In het proces tegen von Jagow werd gisteren middag vonnis gewezen. De beklaagde is wegens medewerking aan hoogverraad, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden tot vijf jaar vestingstraf veroordeeld. De vervolging van de beide beklaagden, dr. Schiele en von Wangenheim is opgeschort, daar zij niet als leiders te beschouwen zijn. De proces kosten komen ten laste van de schatkist. De ove 'rige kosten komen ten laste van von Jagow. Naar Wolff uit Warschau seint, is daar U't Parijs bericht ontvangen, dat de Sovjetre geering besloten heeft, aan de verschillende Europeesche regeeringen te vragen haar de gel den terug te geven, welke op verschillende tijd stippen voor rekening van de Russische Keizer lijke faiml e bij bmtenlandsche banken werden gedeponeerd en welke ongeveer Rbl. 980 mdlioen beloopen, waarvan Rbl. 180 millioen in goud en Rbl. 800 millioen in papieren tsarenroebels.- Van dit bedrag bevinden zich, naar de Sovjetregee ring mededeelt, 300 millioen gouden roebel te Londen, 116 millioen te Parijs en 15 millioen te Stockholm. Het Nederlandsche standpunt in zake afschaffing van duikbooten. Blijkens een bericht uit Washington vraagt de Engelsche delegatie ter conferentie een openbare zitting ter behandeling van haar dringend verzoek tot het afschaffen der duik booten. Frankrijk kan met het Engelsche voor stel niet accoord gaan, daar een mogelijke ver mindering van de tonnenmaat der Fransche groote schepen door de Fransche woordvoer ders ter conferentie wordt vastgeknoopt aan een krachtige positie ten opzichtevan het kleine materieel. Naar de correspondent te Washington van het „Hbl." verneemt, zal Nederland waar schijnlijk indien zijn meening wordt gevraagd, van de hand wijzen zich aan een verklaring te binden op grond van de overweging, dat het vraagstuk behoort tot het gebied eener conferen tie van alle naties met marine-strijdkrachten. Dat is een uiterst belangrijk en zeer ver blijdend bericht. Wij hebben het van harte toegejuicht, dat vijf groote mogendheden af zonderlijk beraadslagen over het vraagstuk der ontwapening omdat van eenigc beperking op dit gebied practisch alleen dan iets kan terecht komen, wanneer de groote mogendheden het goede voorbeeld geven door hun strijdkrachten te land en ter zee te verminderen. Maar het zou onbillijk zijn, wanneer „en petit comité" door de groote mogendheden werd uitgemaakt en gedecreteerd welke wapemen de andere naties ter verdediging van hun gebied al dan niet mogen gebruiken. Nederland kan niet aannemen dat er „sür nous et sans nous" over onze le vensbelangen wordt beslist. De strijd tusschen de voorstanders van groot en klein materieel is in Nederland nu definitief opgelost ten gunste van 't kleine materieel. In hét ontwerp-Vlootwet wordt dan ook geen groot materieel aangevraagd. Het feit, dat de groote mogendheden ter conferentie alleen streven naar beperking der bewapening wijst erop, dat ook zij steeds nog met de mogelijkheid van gewapende conflicten in het Verre Oosten wenschen rekening te houden zoolang deze mogelijkheid niet geheel is uitge sloten, zal Nederland, bij gebrek aan geldmid delen om groote slagschepen aan te schaf fen, voor de bescherming van onze lange kust aan de Noordzee, zoowel als voor de verdedi ging van ons bezit buiten Europa, mede op het gebruik van duikbooten zijn aangewezen. Het kan niet in de bedoeling der conferentie te Washington liggen, dit' vraagstuk in een handomdraaien op tc lossen, zonder alle belang hebbende mogendheden te hebben gehoord en men mag hopen, dat een zoo rechtmatig voor stel om de quaestie te laten uitmaken door een conferentie van alle naties met marinestrijd krachten, zal worden aanvaard. OOSTENRIJK EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Bij de jongste besprekingen tusschen de pre sidenten van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije te Lana heeft Tsjecho-Slowakije aan Oostenrijk be langrijke concessies Verleend. Zoo zal de hoeveel- De belangrijkste redevoering,die gister in de heid kolen,welkeOostenrijk dagelijksuitBohemen ontvangt van 510 wagons op 810 wagons worden gebracht. Bovendien krijgt Oostenrijk een cre- diet van ongeveer 25 milliard kronen voor de levering van kolen en suiker. ALBANIË. De Albaneesche commissaris in de Vereenigde Staten, Chekrezi, heeft volgens den „Times"- correspondent te New-York den Albaneeschen troon aangeboden aan Jerome Napoleon Bona parte. Deze heeft daarop geantwoord: „Ik heb nog niet besloten, of ik uw aanbod zal aanne men of van de hand wijzen, aangezien de toe stand in Albanië nog van dien aard is, dat het koningsschap een zeer zware taak aan mij zou opleggen. Jerome Napoleon is een achter-kleinzoon van Jerome Bonaparte en Betsy Patterson uit Bal- timore, die na de Verbanning van den eerste uit Frankrijk met elkander in het huwelijk waren getreden. Toen Jerome later koning van West- falen was geworden, werd dit huwelijk ongeldig Verklaard. Jerome was de jongste broeder van Napoleon I en déze was het, die hem uit hrank- rijk had verbannen. Belgie en Nederland. De passage nopens de Nederlandsch-Belgische betrekkingen voorkomende in de ministeriecle verklaring, die in de Belgische Kamer werd voor gelezen, luidt als volgt „De geleidelijke verbetering van onze be trekkingen met Nederland veroorlooft de her vatting van de besprekingen ten aanzien van de herziening der verdragen van 1839 tege moet te zien. De Belgische en Nederlandsche naties vul len elkaar op economische gebied op gelukkige wijze aan en in talrijke gevallen zijn hun be langen één. De Belgische regeering heeft de overtui ging dat het kabinet in Den Haag van den zelfden geest van verzoening bezield is. Het zal dus gemakkelijk zijn formules te vinden, die op definitieve wijze de wederzijdsche be trekkingen zullen verzekeren en die, onder eerbiediging onzer rechten en onzer veiligheid, de volledige ontwikkeling van onze industrieele en commercieele belangen zullen mogelijk ma ken." De forensenbelasting. De heer Kolthek heeft aan den minister van Financiën gevraagd, wanneer de regeling van de forensenbelasting voor hen, die wonen in een gemeente die pas met ingang van 1 Januari 1922 haar belastingen door het Rijk zal doen innen, doch werken in een gemeente, die dat reeds met ingang van 1 Januari 1921 heeft ge daan (krachtens de bepalingen van de wet van 20 December 1920, Staatsblad no. 923), haar beslag zal krijgen. Voorts vraagt hij er een eind aan te maken dat personen, die in het belasting jaar 1921/1922 verhuizen van een gemeente, die de inning harer belastingen reeds aan het Rijk heeft overgedragen, naar een andere gemeente, die dat nog niet heeft gedaan, in beide gemeen ten voor het volle bedrag van den hoofdelijken omslag, doch in do gemeente, Waar zij zich vestigen, overeenkomstig den tijdsduur wor den aangeslagen en geen ontheffing kunnen krijgen. Spoorwegpersoneel. Gister heeft de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht een betooging gehouden tegen het ontwerp van de directie der Nederl. spoorwegen inzake den arbeidstijd. De heeren Moltmaker en Joustra zetten nogmaals het standpunt van de Nederl. Vereeniging uiteen, dat neergelegd was in "een uitvoerig adres, het welk in optocht naar de directie zou worden gebracht. Er werd een stoet gevormd, die duizenden personen omvatte. Door de binnenstad werd naar de administratiegebouwen getrokken, waar het hoofdbestuur het adres aan de directie zou over handigen. De directie was evenwel verhinderd, het hoofdbestuur te ontvangen, doordat zij een conferentie had met de vertegenwoordigers van de andere bonden van spoorwegpersoneel. De brief werd nu aan den bode afgegeven. Ver- volgens trok de stoet naar bet Stationsplein, waar hij door den heer Moltmaker ontbonden werd. liet Fransche paspoort-visum. Volgens de officieele berichten zou van af 1 De cember j.l. het paspoortvisum voor Nederlanders die naar Frankrijk reizen zijn opgeheven. Naar wij vernemen, doet zich echter aan do Fransch-Zwitsersche grens het eigenaardige ge val voor, dat de Fransche beambten en ook de Fransche consuls te Lausanne en Gcnéve toch een visum eischen van de Hollanders, die zich naar Frankrijk wenschen te begeven. De Fransche consuls beweren, van deze visum opheffing niet officieel af te weten. Verschei dene Hollanders, die te goeder trouw dachten vrij op vertoon van hun ongeviseerd paspoort de Fransche grens te kunnen passeeren, wa ren genoodzaakt terug te keeren en een visum aan te vragen. De Nederlandsche Regocring heeft zich naar aanleiding van de klacht, van den consul te Bern over deze zaak reeds tot Parijs om nadere inlichtingen gewend,' Stopzetting premiebouw. Naar wij vernemen, heeft minister Aal- berse besloten, de verstrekking van rijks- premiebouw voor middenstandsbouw' in de 4 groote steden te staken en om aan dit be sluit zelfs terugwerkende kracht te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1