Nieuwjaarswenschen. heer Troelstra op de rechterzijde als min derheid bouwt, ineen. Intusschen, de kans blijft dat de rech terzijde de vijftig niet haalt, en er is niets tegen, dat de heer Troelstra met deze mo gelijkheid rekening houdt Wordt deze mogelijkheid werkelijkheid, dan rekent hij vast op de nieuwe Demo cratische partij van professor Heeres, op de vrijzinnig democratische partij en want deze twee partijen brengen in politieken zin geen zoden aan den dijk de katholieken, om een regeering te vormer waarin hij zijn partij denkt te spelen. Ook over dit optimisme van den heer Troelstra mag men zich verbazen. Immers, om met de katholieken (de rest is franje) een regeeringspartij te kunnen vor men, moet men toch eenige aanleiding hebben, eventueel op hen te kunnen rekenen. Dien grond hebben de katholieken den heer Troelstra niet gegeven. Wij gaan uit op behoud van de rechtsche coalitie en van het christelijk ministerie een ander doel streven wij niet na. Binnenland. Nieuwjaar. Daar de Nieuwjaarsdag op Zondag valt, zal de receptie ten hove, waarop de Koningin de hoogere autoriteiten en de in Den Haag aanwezi ge leden der hofhouding in de gelegenheid stelt Haar hun gelukwenschen aan te bieden, plaats hebben op Maandag 2 Januari. De malaise. Naar men meldt, ligt het niet in de bedoeling om, zooals door den Nijverheidsraad en ook van andere zijden is gevraagd, de sub-commissie uit de commissie voor de economische politiek, die zich bezig houdt met het overwegen van de vraag, welke maatregelen moeten worden ge nomen ter vermindering van de malaise in de nijverheid met meer leden uit te breiden. De sub-commissie houdt 4 Januari a.s. weder een vergadering, terwijl gehoopt wordt, dat zij in den loop van die maand met haar arbeid zal gereed komen. lijsten heeft samengesteld voor de aanstaande verkiezingen Friesland: Sannes, Hiemstra, H. de Boer K. Sikkema. OverijsselAlbarda, v. d. Sluys, v. Ruyven, A. Leendertz-Ladenius, Vogt. Utrecht: Hugenholtz, v. d. Hoeve, Moltma- ker, Reynders, Weykamp. HaarlemHelder: Duys, v. d. Waerden, Thomassen, v. Meurs, Wes'terhoff, A. de Vries. Rotterdam— DordrechtJ. ter Laan, Suze Groeneweg, Zadelhoff, Brautigam, v. Stapele Bergmeyer, P. de Bruin. Groningen en DrentheSchaper, mevr. de Vries—Bruins, Rugge, Brok, Bergmeyer, Bar- tels. GelderlandKleerekoper, Braambeek, Ds. Faber, Nannenberg, Werkhoven. Amsterdam: Troelstra, Van- den Tempel, Gerhard, Loopuit, E. Polak, mr, v. d. Bergh. Den HaagLeidenTer Laan, Ossendorp IJzerman, Drees, van Meurs. Brabant'Limburg—Zeeland Vliegen, De Jonge, Lindeyer, Gruys, Drop, v. d. Bilt, v. d. Ploeg. Vorstelijk bezoek. Prinses Alice en de Earl of Athlone, met hunne kinderen zijn heden uit Engeland te Hoek van Holland aangekomen tot het brengen van een bezoek aan de Koninklijke Familie. Zij zul len hun intrek nemen ten Koninklijken Paleize Noordeinde, te 's-Grav'enhage. Prinses Alice is een dochter van de her- toging van Albany, een zuster van TT. M. de Koningin-Moeder. Wethouder Vliegen. In verhand met de plaatsing van den heer Vliegen als nummer 1 op de soc.-dem. lijst voor de Kamerverkiezingen in de drie zuide lijke provincies, meldt het „Hbld." nog dat de heer Vliegen, tot Kamerlid gekozen, het wet houderschap van Amsterdam zal neerleggen en zich hoogstwaarschijnlijk metterwoon in Maas tricht zal vestigen. Het R. K. Staatsprogram. Het bestuur der Nederl. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" heeft de R.K. Staatspartij verzocht, de volgende punten op het program te brengen 1. Zoodanige regeling der arbeidersbemidde ling te treffen, dat aan bijzondere arbeidsbeur zen, die voldoen aan vast te stellen regelen, subsidie worde verleend als aan openbare ar beidsbeurzen. 2. Spoedige herziening en aanvulling van het Wetboek van Koophandel, waarbij worde ge dacht aan de rechtspositie der handelsreizigers en handelsagenten. 3. De loongrens, waarbinnen verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en invaliditeit moge lijk is, uit te breiden tot f 5000. 4. Rijks-controle inzake hygiënische en per soonlijke gevaren bij middelen van verkeer (Spoor, tram, boot en autodienst) en verblijf (hotels etc.) Consulaten. J_Bij Kon. besl. is de heer A. Diaz Pache erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Rot terdam. Katholiek-geworden. Prof. mr. J. H. Valckenier Kips, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft,i s met Kerstmis tot de R.-.K. Kerk overgegaan De doopplechtigheid had plaats in tegenwoordig heid van den hoog-eerw. pater mr. dr. Charles Raaymaekers S.J. Uit Oosterhout meldt men aan dc ,,'s-Bos- sche Crt.", dat dr. Fred, van Eeden aldaar Woensdag in het klooster der Fransche Paters is gedoopt. De vleeschkeuringswet. Op de vraag van den heer Braat betreffende de wijziging van art. 46 der Vleeschkeuringswet heeft de minister van Arbeid geantwoord Aan het departement van den minister is een wetsont werp in voorbereiding, voor zooveel betreft de huisslachtingen. Wordt dat ontwerp wet, dan bestaan er geen termen voor een wijziging van artikel 46 der wet, indien daartoe overigens aanleiding zou zijn, wat nog geenszins wordt toegestemd. Nederland en Rusland. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat een vertegenwoordiger van Nederland- sche firma's te Moskou is aangekomen, om met de sovjet-regeering besprekingen aan te knoopen betreffende het herstel der handelsbe trekkingen Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat in t begin van deze maand de minister van buitenlandsche zaken den heer Schmidt heeft gemachtigd, om zich naar Rusland te begeven en daar de belangen van Nederland te behar- llgen- (Vad.) Adviescommissie opgeheven. Met 1 Januari 1922 wordt opgeheven de Com missie van Advies inzake de Schepenvorderings- wet, onder toekenning van eervol ontslag aan de leden, met dankbetuiging voor de door hen aan den lande bewezen diensten. Ned. gezant te Brussel. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. dr. Van Vredenburch, die eenige weken met Kerst- verlof to 's-Gravenhage heeft doorgebracht keert heden naar zijn post terug. De a.s. Kamerverkiezingen. ,,Het Volk" meldt, dat de Partijraad der S. A. P. de volgende Voorloopige candidaten- Begrooting Landsdrukkerij 1922. In zijn memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het staatsbe drijf der algemeene landsdrukkerij voor 1922 zegt de minister, dat het z.i. geen aanbeveling verdient tot uitbreiding der werkzaamheden van de algemeene landsdrukkerij over te gaan. Aangaande de aesthetische verzorging van het drukwerk, zegt de minister, dat hij het denkbeeld van het uitschrijven eener prijsvraag aan zijn ambtenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in overweging had gegeven, zich daarbij op het standpunt stellende, dat het houden van een dergelijke prijsvraag van dien minister zou dienen uit te gaan. Deze heeft te kennen gegeven, dat het uitschrijven van een prijsvraag van regeeringswege hem niet gewenscht voorkwam, omdat dit tot con sequenties zou kunnen leiden, welker ontstaan de minister niet gaarne zou willen bevorderen. De minister van Binnenlandsche Zaken sluit zich daarbij aan. De minister wijst er voorts op, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de landsdruk kerij zich nimmer zou kunnen stellen aan de spits der Nederlandsche typografie. Zij is geen kunst drukkerij. I Iet aantal stukken, dat door de landsdruk kerij portvrij verzonden wordt, betreft voor het grootste deel de Verschillende uitgaven van de Nederlandsche Staatscourant en loopt derhalve niet over het staatsbedrijf. Zoodra de regeling voor de opheffing van den portvrijdom in werking treedt, zal ook het bedrijf een afkoopsom aan het staatsbedrijf der posterijen en telegrafie moeten uitkeeren. De minister heeft geen bezwaar van de na dere zienswijze van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de landsdruk kerij aangaande de uitvoering der loonregeling mededeeling te doen aan de Kamer. ITij verklaart echter reeds bij voorbaat niet aan daartoe strekkende verlangens te zullen voldoen. Gemeenteraad. Gemeen t ebegrooting 192 2. De begrooting van de Arbeidsbeurs komt nu aan de orde. De heer D i n k e 1 a a r vraagt of de bedra gen in verband met de Rijkstoelagen niet ver hoogd moeten wordenAls de Arbeidsbeurs ver plaatst wordt, zal het Rijk toch een deel der kos ten mee kunnen betalen. Weth. B o d d e s zegt, dat, zooals bekend, het de bedoeling is Armbestuur en Arbeidsbeurs in één gebouw onder te brengen. De kosten be hoeven niet groot te zijn. Als het noodig is, zal met de opmerking van den heer Dinkelaar reke ning worden gehouden. De begrooting wordt z.h.st. goedgekeurd. Bij de begrooting van den Dienst van het Onderwijs vraagt dc heer Brounts in verband met de laatste voordracht ter benoeming van school hoofden, voortaan meer verscheidenheid in de lijst der aanbevolenen te betrachten. Verder verzoekt hij maatregelen te nemen tegen den hinder, die de nieuwe bijzondere school in de Nassaustraat speciaal van de vrachtauto's der gemeente ondervindt. De heer Dinkelaar vraagt of de post 200 voor aanschaffing van schoonmaakartikelen nog noodig is tot genoemd bedrag. De voorzitter verzoekt den heer Dinke laar op deze opmerking terug te komen bij den begrootingspost. Weth. de Bruin vindt het vreemd, dat de heer Brounts eerst nu over de voordracht aan merking maakt. Llij wil wel toe/eggen in 't ver volg een voordracht in te dienen met een zoo groot mogelijk aantal sollicitanten als practised m°gehjk is. De klacht over hinder in de school aan de Nassaustraat behoort bij Gemeente werken thuis. Met een vriendelijk verzoek aan den betrokken dienst zal minstens zooveel bereikt worden als bij de begrooUngsdebatten. Weth. zal overleg plegen met Gemeentewerken. De begrooting wordt z.h.st. aangenomen, evenals die van den Dienst der Bezit tingen. Alsnu komt in behandeling de begrooting van Gemeentewerken. Weth. Houtman zegt, dat er eenige wijzi gingen moeten aangebracht worden in de cijfers, waardoor het verliessaldo op 16.000 dient te komen. De heer C o 11 vraagt inlichtingen over het loon dat aan te werk gestelde werkloozen zal worden uitbetaald. Bij gemeentewerken is aan deze werkloozen medegedeeld, dat zij't hun toe gedachte loon hebben te aanvaarden of anders ontslagen zullen worden. Spr. wenscht te verne men of er al een besluit van B. en W. is. Dcvoorzi tter deelt mede, dat om de sub sidie der regeering niet in gevaar te brengen, voorloopig de bedragen door den minister be paald, worden uitgekeerd. Het is de bedoeling in een vergadering van de commissie voor de werkloozen deze aangelegenheid te bespreken. Weth. Houtman is van meening, dat de gemeente gebonden is aan de bedragen door den minister vastgesteld. Weth. kan begrijpen dat men meer loon w;l hebben, maar men heeft ten slotte met het mogelijke rekening te houden. De heer G o 11 stelt zich voor op deze aange legenheid in de commissie voor de werkloozen nader terug te komen. De heer Evers vraagt of liet op blz. 119 uit getrokken bedrag van 8500 voor onderhoud der scholen niet te laag is. Of dient dit bedrag voor kleine karweitjes. Weth. II ontman zegt dat dit inderdaad voor kleine karweitjes is, die anders door particu liere bazen zouden moeten worden verricht. Op een vraag van mr. Kavelaars ant woordt weth. dat dit geld dient voor gewoon on derhoud. De heer Evers zegt, dat bij gelijkstelling van het openb. en bijz. onderwijs ook het bijz. onder wijs dus zijn kleine reparaties aldus in rekening kan brengen. Spr. kan er zich dan mee vereeni- gen. Weth. II o u t m a n zegt, dat de begrooting voor 1922 niet is opgeschroefd, zooals beweerd werd. Weth. De Bruin merkt óp, dat vroeger ongeveer 10 voor onderhoud werd uitgetrok ken. Uit die bedragen werden ook de kosten van verfwerk bestreden. Het geldt hier dus gewoon onderhoud De heer Seheffers vindt op blz. 127 een post uitgetrokken voor den aanleg van electrischc licht in het gebouw van gemeentewerken ten bedrage van/2000. Spr. vraagt of die aanleg wel noodig is. Weth. Houtman antwoordt, dat tengevolge van de daling van de prijzen der materialen deze aanleg voor 900 gld zal kunnen geschieden.Het elccLrische licht is noodig voor de teekenkamer van den woningdienst en andere vertrekken De heer Slavenburg vraagt nog inlich tingen over de kosten van het onderhoud der bijz. scholen. Weth. Houtman antwoordt, dat die zaak nog geregeld zal worden. De secretaris heeft er zich reeds mede bezig gehouden. Op een vraag van den heer Dinkelaar betreffende de boeking van uitgaafposten inzake nieuw werk antwoordt weth, daL het de gewoonte is die op buitengewone uitgaven te brengen. De afschrijving geschiedt volgens de gewone bedrijfs boekhouding. De begrooting van Gemeentewerken wordt z.h.st. goedgekeurd. (Wordt vervolgd) Ingezonden Mededeelingen. Sterkt Zenuwen en Lichaam TEBSpaaJ In het nummer onze* Courant van Zaterdag 31 December zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1.— per annonce. Tijdige toezending dezer advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Propagandavergadering. (Slot). Nu gewezen te hebben op het werk van minis ter Aalberse en het streven der R. K. om in plaats van socialisatie, die de-socialisten willen, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in te voeren, bespreekt de heer de Wolf verschillende uit latingen van socialisten om te doen zien dat wij, katholieken, hun opvattingen niet kunnen aan vaarden. Spr. citeert uitlatingen van mevr. Suze Groeneweg, Kleerekooper, mevr. Wibaut, Bebel, Friedr. Engels met betrekking tot de vrouw, het huwelijk en de opvoeding der kinderen om aan te toonen, dat wij met de S.D.A.P. onmogelijk kun nen samengaan. Men spreekt van de reactie die overal den kop opsteekt. Maar, vraagt spr., waar is die reactie te zoeken Deze Vraag beantwoordend, stelt hij in 't licht hoe minister Aalberse tegenover Drion en Dresselhuys zich had te verweren. Hij wijst op de anti-Roomsche tactiek van den Vrijheidsbond, die bovendien stemmen van R. K. werkgevers, middenstanders en hoeren tracht te verzamelen. Deze Vrijheidsbond stelt 't voor alsof door de sociale maatregelen van deze regeering het land in 'n poel van ellende zal worden gebracht. Ook de tegenwoordige houding van de „N. R. Crt." vergelijkt spr. met die in November 1918. Toen kroop dit blad in z'n schulp en wilde aan allerlei eischen toegeven, thans is het radicaal van richting veranderd en pleit het tegen allerlei sociale hervormingen en loonsverhoogingen. Overal waar we rondkijken hooren we gekweel en geschetter. De katholieken moeten dit alles voorbij laten trekken en alleen bedacht zijn op zelfbehoud. Wij zijn krachtig genoeg en be hoeven geen samenwerking met anderen. Wat wij in den a. s. verkiezingsstrijd te doen hebben is principieel Roomsch stemmen en ons te spit sen op het opvoeren van de kracht van onze eigen partij. Wanneer dan de stembus van 1922 ge sproken zal hebben, zal blijken, dat de R. K. krachtiger zijn dan ooit te voren. Met een opwekking om krachtig mee te doen aan de propaganda besloot de heer de Wolf het eerste gedeelte zijner rede. Gedurende de pauze werd gelegenheid geboden zich als propagandist op te geven. Het tweede gedeelte van zijn rede begon spr. met devraag te behandelen: Is dan de coalitie een ideaal Spr. herinnert aan een uitlating van oud minister Kolkman, die betoogde dat onze R. K. veteranen goed werk gedaan hebben door met onze coalitie-vrienden samen te werken. Minis ter Ruys de Beerenbrouck verklaarde, dat hij niet in zake het processieverbod is gaan wijken voor een groepje dominé's, maar om zakelijke reden niet verder is willen gaan. Dit zal voor ons, R. K., dus geen aanleiding behoeven te zijn om op te houden met onze actie ter verkrijging van opheffing van het processieverbod. De groote voordeelen, welke dit christelijk ka binet heeft opgeleverd, worden door spr. op gesomd. Allereerst noemt hij de financieele ge lijkstelling van het openhaar en bijzonder onder wijs, waardoor dit laatste flink zal kunnen op groeien. Niettegenstaande liet ministerie met groote moeilijkheden te kampen heeft gehad, wist het verder nog veel tot stand te brengen. Het is heel gemakkelijk om den staf te breken over dit kabinet, maar waarom hebben die onte vredenen in Nov. 1918 hun geluid niet laten hooren Ontevreden middenstanders, hoeren en werk gevers, die dit kabinet ten val zouden helpen brengen, mogen zich wel eens de vraag stellen of zij er dan zouden zijn. Bij een nederlaag van dit ministerie kan men slechts een radicaal socialistisch bewind tegemoet zien. Wat dit beteekent leert de geschiedenis van Frankrijk. De zweep van Troelstra zal dan danig klappen Achter 1 roelstra staat nog een andere figuur David Wijnkoop. Als de revolutiegolf van een roode overgaat in de vuurroode van het communisme, dan zul len zeer zeker de boeren, middenstanders enwerk- gevers hun bestaan met één pennestreek zien weggevaagd (applaus). De moeilijkheden aanstippend, welke dit ministerie in de 4 oorlogsjaren heeft meegemaakt gelooft spr. dat ieder zal waardeeren wat er zooal is tot standgebracht. Na zijn optreden had het kabinet al dadelijk te maken met de herrie in de Harskamp, de inter- neering van den Duitschen keizer en kroonprins, de verzorging van den stroom buitenlandsche vluchtelingen en de revolutiepoging van Troel stra in November. Dit alles geschiedde dus nadat het ministerie pas in Sept. 1918 aan het bewind was gekomen. Als verdere moeilijkheden konden worden genoemd de nota's van de geallieerden in zake de uitlevering van den Duitschen keizer, de post staking de havenarbeidersstaking enz. Zes ministers gingen er sinds 1918 heen en moesten door anderen Vervangen worden. De demobilisatie van leger en vloot moest in den zittingstijd van dit kabinet ook al haar beslag krijgen en tal van andere maatregelen in verband met do oorlogscrisis worden genomen. Het opbouwend werk door het kabinet- Ruys de Beerenbrouck verricht, is zoo belang rijk, dat gerust gezegd kan worden dat geen an der kabinet na 1848 zooveel heeft tot stand ge bracht. Spr. stipt O.a. aaninvoering van vrouwenkies recht, herziening van het weth. v. strafvorderin gen, wijziging der Arbeidswet, invoering van den 8-urigen arbeidsdag, invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, de gezondheidswet, waren- en wo ningwet, de instelling van den Hoo'gen Raad van Arbied en herziening der Grondwet, die pas haar beslag heeft gekregen. Commissies zijn benoemd om nog tal van gewichtige wetten voor te bereiden. Men heeft dus stof genoeg om het geheugen van onze tegenstanders eens op te frisschen. De Lijfarts van wijlen Koning Ed ward VII van Engeland, Dr. ERNST OTT, Marienbad, schreef: „Bijzonder goede resultaten verkreeg ik door uet voorschrijven van Sanatogen 11a zware ziekten en bij oudere personen, wanneer het or op aankwam de kranhten te doen toenemen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2