DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON, (3r€?t)OGid. 44ste Jaargang. Vrijdag 30 December 1921. No. 13223. Bureau KOEM A R K4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. By of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offleieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Sch'edam Gelet op arkkei 13 der Verordenmg op het rij den te Sch'edam (Gemeentebladen Nos. 28van 1908 47 van 1911 en 43 van 1913) Mede gelet op art'kel 3 der Verordenmg ter regeling van het verkeer op de wegen in de Ge meente Schiedam, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, (Gemeentebla den nos. 10 van 1908 en 7 van 1909) Besluiten: In te trekken hun besluit, betreffende het verkeer op de Tuinlaan, afgekondigd den 20en November 1909 en te bepalen dat in het belang van de in standhouding en bruikbaarheid van de straat de TUINLAAN, tusschen de Gerrit Verboonstraaten deMakkersstr. is AFGESLOTEN voor het verkeer met BE SPANNEN RIJ- EN VOERTUIGEN EN MO TORRIJTUIGEN op meer dan twee wielen, MET ASBELASTING ZWAARDER DAN 1500 K.G. S c h i e d a m, 27 December 1921. Buitenlandsek Nieuws DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De besprekingen van de vloot-commissie der Washingtonsche conferentie, in zake de kwestie der duikbooten, zijn op het oogenblik vastgeloopen. De pogingen om tot overeen stemming te komen in zake de beperking der tonnage der duikbooten en hulpschepen wer den opgegeven, nadat de Fransche gedele geerde Sarraut, had te kennen gegeven, dat zijn land blijft vasthouden aan een minimum tonnage van 90.000 ton voor duikbooten en 330.000 ton VQQI de Jmlpsekepen. De -Ame- rikaansche, Italiaansche en Japansche gedele geerden betuigden daarop hun leedwezen, dat dienaangaande op deze wijze geen overeen stemming valt te bereiken. De door Amerika voorgestelde oplossing van het duikboot-vraagstuk wordt, na het Fransche antwoord, derhalve als hopeloos beschouwd.Som mige beoordeelaars zijn echter van meening, da deFranschen alsnog zouden kunnen toestemmen, indien zij hun garantie-verdrag krijgen. Intusschen teekent zich bij het publiek m e Ver. Staten een krachtige beweging voor ce afschaffing van de duikboot. Root heeft bij de marine-commissie een voor stel ingediend, waarbij hij het in acht nemen van de voorschriften der beschaving bij den duikboo oorlog geëischt wordt, het torpedeeren van handelsschepen zonder voorafgaande waar schuwing verboden wordt en aangedrongen wordt op het in acht nemenjvan de gebruikelijke regelen van onderzoek van schepen, liet voois c is naar een sub-commissie verzonden tei over weging. DE CONFERENTIE TE CANNES. De conferentie te Cannes.zal bijeenkomen in het gebouw der Cercle Nautique. Verscheidene delegaties worden in het begin van Januari e Cannes verwachtBriand zal op 4 Januan aan komen. De conferentie, die op 6 Januari zo woi den geopend, zal verscheidene dagen duren. De Fransche commissie van handelsdeskundigen was Woensdag nog niet volledig samengesteld dit zal echter heden geschieden. Loucheur zal hedenavond voorzitten aan een diner, dat aan twee delegaties van deskundigen wordt gege ven. De besprekingen zullen feitelijk eerst begin nen op Vrijdag met de aankomst der Belgi sche en Italiaansche delegaties. De bladen vernemen, dat op de bijeenkomst der handelsdeskundigen het eerst het herstel van Oost-Europa en dat van Rusland zal wor den besproken. Engeland koestert groote verwachtingen van de conferentie te Cannes ten einde verbetering te brengen in den uit een economisch en so ciaal oogpunt beschouwd ongunstigen toestand waarin het thans verkeert. IERLAND. Naar men weet, zal Dail Eireann a.s. Dinsdag te Dublin de beraadslagingen hervatten over de goedkeuring van de Britsch-Iersche overeen komst. Men vertrouwt, dat nu de ledeü van Dail Eire ann de duidelijke openbare meening van Ierland hebben leeren kennen, de goedkeuring niet zal worden geweigerd. Mocht dit onverhoopt ge schieden, dan zou het er zeer ernstig uitzien Wij hebben reeds gemeld, dat de Britsche regeering met de instelling van den Ierschen vrijstaat binnen het rijksverband tot het uiter ste is gegaan. Dit wordt thans bevestigd door Lloyd George, die op een aan hem gestelde vraag van uit Frankrijks Zuiden het volgende antwoord zond geen Britsch staatsman zal verder kunnen gaan, dan wij zijn gegaan geen Britsch staatsman zou eenig voorstel in be raad kunnen nemen, dat Ierlands afscheiding van het Britsche Rijk insluit. Het geteckcnde verdrag plaatst Ierland op gelijken voet met de andere staten van het Britsche Rijk, geeft aan Ierland recht op het lidmaatschap van den Volkenbond en verleent het ieder ander recht, dat Canada bezit. Niet alleen verwerping, maar zelfs wijziging Van het verdrag zou een en ander van nul en «eener waarde maken. De Britsche regöênng is met dit verdrag tot het alleruiterste gegaan en de heropening van de discussies, die na het uitgebreidste onderzoek van ieder punt werden gesloten, zou even onmogelijk zijn als zij nut teloos is. van het plan, dat door den Volkenbond op Ooste rijk werd toegepast. Men hoopt, dat tot het con sortium ook Amerikaansche zakenmenschen zullen toetreden. Ook Duitschers zullen dat kunnen doen, mits de helft van de winst, aldus door hen te maken, voor vergoeding wordt, aan gewend. DUITSCHLAND. Uit Frankfort wordt gemeldDe vereeniging van spoorwegarbeiders alhier weigert onvoor waardelijk deel te nemen aan particuliere sta kingen. Zij verlangt nadrukkelijk dat het hoofd bestuur bijeenkomt en eischt, dat de inwilliging der eischen van 3 December niet alle middelen zoo noodig door algemeene staking aan de regee ring wordt afgedwongen. FRANKRIJK EN HET VATIC A AN. De Senaat heeft het crediet ten behoeve der Fransche ambassade bij het Vaticaan goedge keurd met 183 tegen 130 stemmen. Met eenige stappen stond hij aan e zij der dame, en als verschrikt draaide deze zici om, toen hij haar zoo plotseling en onvcrwaci zijn hand toestak. Mr. Chetwynd, wat ben ik blij u te zien Ik had reeds vernomen, dat u hiei was, ei waren van plan u hedenmiddag eens op ken. Voelt u zich beter? Dank u, ja, antwoordde Geoffrey, ik me heelemaal genezen, doch ik begin andere ziekte te lijden, door gebre aaJ1 heid. Weet u, dat ik sinds drie weken m g^ man gesproken heb, uitgezonderd n woord met eenvisscher of matroos? Gist ren sloot ik vriendschap met een kiemen jongenen diens moeder en dit was het eei s verlichting bij dit onafgebroken de - Ik zou eens graag willen wetenolf U d e jonge weduwe Mr. Elton be Tehple vlug. en ik sioten Precies, die bedoel ik. vandaag vriendschap door een klem bocdjejm indaag heb ik ook kennis gemaa eerder ge- Had ik het maar reeds drie weken eerde, ge HANDEL MET RUSLAND. Gister begonnen te Parijs de besprekingen tus schen de Engëlsche en Fransche financiers over de Engelsche stichting van een internationaal consortium tot herstel van den handel met Rus land. Het kostte moeite omFransche leden voor deze commissie te vinden. Van deze zijde is het werk niet volstrekt voorbereid. Daar de be sprekingen slechts vier dagen zullen duren, ver wacht men daarvan niet veel. Het doel is het par ticulier iniriatief aan te moedigen, maar daartoe geen geld uit de schatkist beschikbaar te stellen. Wel zullen de regeeringen toezicht houden en zoo noodig de uitgifte van bankpapier beperken en nieuw geld uitgeven. Particuliere maatschap pijen kunnen echter alleen spoorwegen in Rus land weer op de been helpen en grondstoffen leveren- fabrieken zullen worden opgericht, ruines opgeruimd en alle beletselen zullen worden Weggenomen, die het verdrag van Versailles aan de hervatting van den ruilhandel m den weg legt. Als voorwaarden worden alleen gesteld, de erkenning van het recht van particulier bezit De ,,Echo de Paris" ziet hierin een herhaling EGYPTE. Volgens de laatste ontvangen berichten uit Egypte begint in den toestand aldaar groote verbetering te komen. In een hoofdartikel merkt de „Times" haar aanleiding der Egyptische troebelen op, dat wanneer er maar voldoende Britsche troepen bij de hand zijn, voor vreemdelingen geen onmid dellijk gevaar bestaat. Na de in Alexandrië in Mei 11. opgedane ondervinding zou het zeer dom zijn op inlandsche troepen en op de politie ter bescherming te rekenen. Het blad is van gevoelen, dat de deportatie van Zagloel Pasja zeer gerechtvaardigd is, daar de ongebreidelde persoonlijke eerzucht van dezen man en zijn voortdurende intrigues voor het grootste gedeelte de oorzaak zijn van de troebelen welke in het afgeloopen jaar Egypte hebben geteisterd. CHILI EN PERU. Naar de „Chicago Triunbe" uit Santiago (Chili) verneemt, heeft de Chileensche regee ring besloten tot aanvaarding van het voor stel der regeering van Peru in zake de bemidde ling der Vereenigde Staten. Volgens dit voor stel zullen Chili en Peru gedelegeerden naar Washington zenden, waar zij, onder voorzitter schap van een vertegenwoordiger der Ameri kaansche regeering zullen onderhandelen over de oplossing van het Tacna- en Arica-vraag- stuk, dat voortdurend aanleiding heeft gegeven tot conflicten tusschen de beide Zuid-Ameri- kaansche republieken. EN GELSCH-INDIE. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de prins van Wales daar met veel geestdrift ontvangen is. De gave, die de Indiërs hebben, voor pronk en praal kwam volop tot uiting in de versiering en de feestelijke verlichting. De prins heeft een indrukwekkende gedenk- poort voor koningin Victoria ingewijd. wie Is zij niet bekoorlijk? Toen wij met Paschen beneden in de kerk waren, voelde ik mij door haar lief gezichtje aangetrokken en alhoewel ik heelemaal geen nadere bijzonderhe den omtrent haar wist, bracht ik haar spoedig daarna een bezoek en verzocht haar op een diner. Maar zij wilde niet komen. Zij houdt zich hier opden achtergrond en wenscht met niemand omgang. Zij deelde mij mede, dat haar overleden vader arts geweest was in het buitenland en da zij geen naaste bloedverwanten meer had. Ik zou maar wat graag geweten hebben, haar echtgenoot was, maar ofschoon ik er vaak zinspelingen op maakte, was zij toch in dit op zicht zeer gesloten. Ik geloof, dat zij het be koorlijkste wezen is, dat ik ooit gezien heb. Wat is het toch een vergissing, te zeggen, dat vrouwen elkaar niet bewonderen, merkte Geoffrey met een blijden glimlach om de lippen op en dacht, wat voor een buitengewoon lieve dame toch die lieve dame Lady Temple was. Ik geloof, dat u met betrekking tot uw eigen geslacht, heel wat goedaardiger bent dan wij mannen. Geoffrey en Lady Temple waren nu uit de lommerijke laan gekomen en het huis stond precies voor hen, met zijn van ouderdom grijze muren, de ouderwetsche met klimop omzoomde vensters, met zijn vele gevels en aardige balkons en de diepe zaal, waaronder een rijtuig met vier paarden gemakkelijk kon staan.Heerlijke bloemt ALLERLEI. De Amerikaansche maatschappijen, d;e z:ch vereemgd hebben voor de bere'dmg van che mische en pharmaceutische producten, hebben het reeht verkregen om voor een duur van 20 jaar de asbestmijnen in het d'strict Alpajewsk ;n den Oeral te explo'teeren. De maatschap pijen hebben z;ch verbonden om gedurende de eerste 5 jaar de producUe op 100.000 poed as best per jaar te brengen, d.w.z. v;er maal de product'e van voor den oorlog verder zullen ze de mijnen voorz;en van moderne mstalla- t'cs. De Amer;kaai>sche concessionarissen heb ben op de Russ'sche Staatsbank een waarborg som van 150.000 gouden dollars gestort. 50 van de concessionarissen zullen Russen zijn. De sovjetregeermg zal 10 ontvangen van de asbestproducten of een equivalente som >n bmtenlandsche papieren. Het verdrag is in Mos kou geteekend door Kartins, in naam van den Economischen oppersten raad van Rusland. Uit Kopenhagen meldt men: De Noordsche 1 elegraaf Mpij., die van de Sowjet-regeering concessie heeft, gekregen om in den telegraaf dienst van Rusland naar het buitenland te voorzien, heeft gisteravond opnieuw zeven tele grafisten naar St. Petersburg gezonden. De reorganisatie van het station te St. Peters- burg zal binnen enkele weken voltooid zijn,doch het staat nog niet vast wanneer het trans- Russische verkeer met het Verre Oosten ksn worden hervat. Men meldt ons uit Kopenhagen, dat een overeenkomst tusschen de Zweedsche en de Nederl. luchtvaartmij. is tot stand gekomen. 1 Mei wordt de dienst KopenhagenLonden, via Rotterdam, geopend. De kosten zijn voor één jaar geraamd op 1millioen kronen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Banca Ita- liana di Sconto surséance van betaling herft aangevraagd en haar betalingen over geheel Italië heeft geschorst. De kantoren der bank worden door de politic bewaakt. De directie zegt in een communiqué dat ze surcéance van betaling heeft verzocht en dat tot de beslissing van de rechtbank de zaak stilstaat. Te Parijs zijn de kantoren der bank tot het gewone uur open gebleven. Uit New York meldt Reuter, dat de Ita lian Discunt and 1 rust Cy, aldaar gisteren na een run van haar inleggers haar deuren heeft gesloten. De deposito's beloopen circa 13 mil lioen- dollar. De bank is correspondent van de Banca Italiana di Sconto te Rome. Naar de „\ossische Zeitung" uit Weenen verneemt, zullen Karei en Zita van Habs- burg binnenkort naar Wight verhuizen, waar efen kasteel voor hen in gereedheid wordt ge bracht. Binnenland. Het politieke werk in de komende maanden Van verschillende zijden is aan het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Bond gevraagd een overzicht te geven van den gang van zaken in de komende maanden, voor wat betreft de politieke actie van de R.K. Staatspartij. Het dagelijksch bestuur voldoet gaarne aan dit verzoek en meent den besten weg t.e bewande len door in de R.K. Pers 't gevraagde overzicht te geven. Want al kan het niet instemmen met de hier en daar geuite klachten, als zoude de be langstelling in de politieke actie onder onze katholieke landgenooten zoo uitermate gering zijn (de deelname aan de candidaatstellingen in de kiesvereenigingen en aan de indiening van wenschen omtrent wijziging en aanvulling van het Staatsprogram bewijzen het onjuiste dier bewering), toch zal dit overzicht strekken tot verheldering van inzicht in het politieke werk dat te doen staat, en daarnaast een aansproring zij'n om daar, waar de noodige en gewenschto be langstelling nog niet voldoende aanwezig mocht zijn, deze te doen toenemen. Wij moeten eener- zijds niet zwartgallig, doch anderzijds niet spoedg tevreden zijn. Gelijk hekend, moesten de groslijsten van perken gaven leven aan het grasperk, aan den rechterkant strekte zich een zachte graszode tot aan een ondiepe maar breede rivier uit, waar boven knoestige beuken en sierlijke olmen hun schaduw wierpen, terwijl aan den linkerkant het terrein zacht glooiend opliep en een prachtgroep magnolia's en rhododendrons slechts even het mooie geveldak der stallen zien liet. Een flinke slanke man van ongeveer vijf en dertig tot veer tig jaar, met mooie, maar op leed wijzende trek ken, stond in de nabijheid van het huis met een jager te praten. Toen Lady Temple en Geoffrey naderbij kwamen, ging hij hen vriendelijk en ghmlachend tegemoet. Nou, Geoffrey, beste jongen, hoe ben jij m ons verlaten nest verdwaald We wilden je vanmiddag in je rust storen, maar zoo is 't nog beter. Zoo juist heeft de bel voor het ont bijt geluid en de meid is naar Haardy aan 't zoeken. Loop maar binnen, kleine man Toen de knaap met zijn moeder verdwenen was schoof Henry Temple zijn arm onder dien van zijn vriend en bracht hem naar boven naar zijn kleedkamer. Je hebt geluk, Geoffrey, beste jongen begon hij, toen de deur achter hen d'cht was gevallen Je oude vlam Eva Dayrell is hier met haar zus ter Milly en Jack Digby en Tom Lee, een zeer vroolijke troep. Ik vrees, dat ge u doorTom een beetje op zij zult gedrongen voelen; hij doet zich veel moeite teneinde in hare gunst te ko men. Mijn toestemming heeft hij, antwoordde Geoffrey, terwijl hij opgewonden het haar van zijn voorhoofd streek. Ik ben absoulut niet van plan brekespcl te zijn. Ik stolde eens zes weken lang belang in haar, 't is waar, maar ik had haar bestaan haast vergeten, totdat gij er van hebt gesproken. Zij heeft geld en Tom niet, aldus is een het partij, die hee' goed past. Gij koudhartige hartedief, 'achto Kir Henry, Eva is een bekoorlijk, lief meisje en het zou juist goed voor je zijn, als ze je weer opnieuw boeide en dan met Tom in hot huwelijk zou treden om je te straffen. Mag ik vragen of haar plaats in uw hert door een andere ingeno men is Geoffrey lachte en opende de deur om naar beneden te gaan. In dit afschuwelijke nest is het niet erg waarschijnlijk, antwoordde hij onverschillig, terwijl zij de breede eikenhouten trap afdaalden. Temple, kerel, je kleine villa bevalt mij uitstekend. Laat mij weten, wanneer je er over kunt beschikken. Hoe maakt u het, miss Dayrell, zeide hij tot het mooie meisje met de donkere oogen, dat hun in de vestibule tege- noet kwam. Hoe aardig van u, dat u van zoo ver af komt, om mij te zien. U zoudt in staat zijn, u dat te verbeelden, lachte de jonge dame, terwijl een hoog roode eur over haar wangen kwam. Trotsch genoeg bent u er voor. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT cl&ctn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1