De Hemel op Aarde. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREKEN. Geboeid. FEUIUET JSste^Jaargang. Donderdag 5fJanuari|1922. ¥m F?? No. 13228. Bureau KOE M A H KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Wegens den feestdag van DRIE KO NINGEN zal de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT", dagblad voor Schiedam en omstreken, VRIJDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten dd. 27 Decem ber 1921 no. 244, is bepaald lo. dat het schieten van alle waterwild, aangeduid in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), alsmede het vangen van een den en duikers, vallende onder art. 15 f en h dier wet wordt gesloten op Dinsdag 31 Januari a.s. 2o. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art.. 15 la.e der bovengenoemde wek) is toegelaten van 23 April aanstaande tot en met 28 Juni daarop volgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 3o .dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of ophokken van 1 Juli a.s. tot de opening der jacht op waterwild. De menschenziel is geschapen voor 'n on sterfelijk geluk. Vandaar dat de ziel zoolang zij bier in ballingschap ronddoolt, geen rust vindt. Nimmer wordt uit de ziel weggenomen de aspiratie naar Hem, die er zijn Naam inschreef. Als 'n dorstig hert naar de waterbron, die het versmachtend in de verte ondekt, hunkert de ziel naar God. Door de met jammeren vervulde wereld gaat de ziel zoekende, maar mét haar be stijgt 'n troostende engel de bergen des levens, waarover nu iets aanlicht van den gloed, die eens viel over de velden van Bethlehem. De Christen verstaat die stem van dezen engel des geloofs en heft z'n blik omhoog in het verschiet opent zich reeds het Vaderhuis boven de sterren. Hoe anders met de ziel, die deze stem niet meer hoort. Ook zij heeft dien ingeboren trek en is zoekend en verlangend en smachtend naar bevrediging. We kennen die menschen, met hun slappe hoeden en fladderende dassen. Blind voor 'n hiernamaals, zoeken en tasten ze hier om be vrediging, die hun geheele ziel kan vervullen. Daar zijn er onder, die 't zoo goed meenen en met hun wapperende vaandels denken aan te stappen op de in de verte geopende poort, waar uit bundels gouden stralen over hen heen vallen. Idealisten, wier idealen steeds uitloopen op ontgoochelingen dus haat,tegen al wat vermeend wordt hun streven in den weg te komen, en on rust. Vandaar dat immer onrustig vorschen en tasten. Onrustig, wijl eigen zielerust ontbreekt immer zoekend, omdat 't gevondene telkens op nieuw den zoeker teleurstelt. De'aarde moest worden 'n hemel maar wordt 'n hel, van ge broken en begraven idealen, van teleurstelling en smart, van onrust, haat er. wrok. 10 Hij zag hen al heel spoedig Cecil had een hoop dorre bladeren bij e'kaar gebracht, om zijn moeder een zachte zitplaats te bereiken en hij zat thans naast haar, terwijl zijn hoofdje op haar schoot rustte en terwij' hij aandachtig luisterde naar het verhaa', dat zij hem voorlas. Mrs Elton had haar hoed afgezet en haar blond haar schitterde als zuiver goud in den glans der zonnestralen, die er juist op vielen. Geoffrey aarzelde enkele oogenblikken. Maar plotseling zag Cecil zijn grooten vriend en jubelend riep uit hij luide: Mr. Geoffrey, is het hier niet aardig koel Kom hier en ga naast ons zitten en vertel mama en mij het verhaal van K'ein-duimpje. Geoffrey lachte en s'oeg een blik op Mrs. El- ton. Hij was teleurgesteld, dat ze hem de hand niet reikte, zooals hij dat toch verwacht had. Ik durf Cecils uitnoodiging niet aanne men. zoolang u die niet bevestigt, riep hij. Zal ik erg hinderen Ik ben altijd zoo alleen. Als 't u blieft, blijft u maar, als 'tu plei- zier doet, antwoordde zij op dien ernstigen ge laten toon, die voor een zoo jong wezen haast onnatuurlijk scheen. Ik heb me een boek mee gebracht, voor het geval Cecil er vandoor zou springen en u zult me wel niet storen. Geoffrey bloosde. Dat was toch meer dan hij Er is 'n hemel op aarde. Christus zoeken Voor twee duizend jaar maakten drie Vorste lijke Oosterlingen zich tot de afreis gereed. Een wonderbaar sterrenbeeld hadden ze waargeno men. 't Wekte in hen de zekerheid, dat de Mes sias geboren was. Immers bij de verspreiding der Joden onder de heidenen, waren ook deze laat- sten ongetwijfeld bekend met de voorspellingen en verwachtingen van Israël en wisten ze de aloude profetie „Een ster zal opgaan „uit Ja cob". In ieder geval, ze zijn zeker van de ge boorte van een Koning en van een geestelijken- Koning, want ze zijn gekomen om te aanbidden. Hoe gerust en doelbewust is hun tocht. Zeker, oók zij stuiten op ontgoocheling en teleurstelling! Jerusalem, waar ze alles in feesttooi verwachtten is in de gewone sleur van het dagelijksche leven. Tegenwerking en beproeving ondergaan ook zij van Herodes, die geen page meegeeft, maar hen alleen in het vreemde land naar Bethelehem ver der zendt. In Jerusalem loopt het volk te hoop, dat die vreemdelingen met hun vreemde vraaa belacht. Maar rustig en niet ontmoedigd gaan zij hun eigen weg, altoos't heilige doel voor oogen. En God is getrouw. Waar goede wil is, komt Hij te hulp. En waar de menschen hen verlaten, gaat de ster weer voor, tot, Bethlehem, tot boven' de plaats, waar't. Kind was. Zóó is de pelgrimstocht van ieder onzer. Verlicht en gesteund door de genade Gods op weg naar den Koning, om Hem te aanbidden. Wie zóó wandelt is rustig ondanks alle onrust, gelukkig bij alle ongeluk, blijft vol heerlijke, on- stervelijke idealen temidden van alles wat mis leidt en bedriegt en smaakt een vrede en geluk, dat de wereld niet geeft als voorsmaak en onder pand van het zalige, dat ons wacht hiernamaals. M. J. J. Kammers. Bulienlandsebi Nieuws, DE CONFERENTIE TE CANNES. De Engelsche bladen hechten groote beteekc- nis aan de bijeenkomst van den Oppersten Raad te Cannes, en, hoewel de agenda der conferentie niet bekend is, staat het vast, dat de schadeloos stelling en het economisch herstel van Europa de beide voornaamste onderwerpen van bespreking zullen zijn. De eerste minister en zijn collega's zullen kunnen beschikken over Britsche deskundigen in zake financieele aangelegenheden, en men hoopt, dat met de oplossing van deze twee uiterst belangrijke vraagstukken flinke vor deringen zullen worden gemaakt. Sir John Bradbury en de andere leden der Britsche af- deeling van de Commissie van Herstel zijn te Cannes aangekomen. Onder Britsche auto riteiten op financieel gebied, die de conferentie zullen bijwonen, bevindt zich sir Robert Kin- dersley, een der directeuren van de Bank of England. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. boot-commandant, die deze wet schendt, als zeeroover kan worden gestraft. RUSLAND. Men meldt uit Constantinopel Te Moskou is een overeenkomst gesloten tus- schen een delegatie uit de Krim en de Russische regeering. De krim zal een volledige autonomie ge nieten en slechts, wat de buitenlandsche politiek betreft, van Moskou afhankelijk zijn. De overeenkomst telt 28 artikelen en is 1 Jan. in werking getreden. PORTUGAL. Men meldt uit Lissabon: Tengevolge van een overeenkomst tusschen de partijen onderling zal het ministerie in zijn huidige samenstelling aan het bewind blijven. De republikeinsche na tionale garde zal hervormd worden. DE CONFERENTIE VAN WASHINGTON. In een bespreking van Frankrijk's aanvaar ding der duikbootenbeperkingen zeide Sarraut Frankrijk aanvaardt niet alleen Root's resolutie maar ook Balfour's voorstel ten aanzien van Root's tweede resolutie, strekkende tot het ver bod van het gebruik van duikbooten tegen koop vaardijschepen. Frankrijk, aldus Sarraut, aan- vaardt ten volle den geest van de resolutie. De Fransche gedelegeerden kondigden verder de aanvaarding aan van de aan vullende verklaring van Root, nl. dat de duik- verdragen kon. Dat wil haast zeggen, ik zou u hinderen, liet hij vlug volgen en gezien, dat u zoo weinig in stemming is voor een onderhoud, naar 't mij wil voorkomen, zal ik wel goed doen om verder te gaan. Door den geprikkelden toon, waarop hij sprak keek zij verrast op en bloosde nu op haar beurt. Tk wilde niet onbeleefd zijn, zeide zij. ik wist immers niet, dat u, met mij een gesprek wenschte en ik zal mijn boek op zij leggen, als u dat liever hebt. Natuurlijk, antwoordde Geoffrey glimla- gend en hij ging zitten, terwijl Mrs Elton haar boek sloot. Cecil, mijn kleine vriend, je zult tot morgen geduld moeten hebben, klein duimpje is geen verhaal voor 's Zondags. - Maar, misschien zie ik je morgen niet zei de kleine. Gisteren heb ik je cok al den geheelen dag niet gezien. Waar ben je^toch geweest Ik ben naar Stilbourgh gereden maar ik heb je niet vergeten. Op de latafel in mijn slaapkamer staat 't mooiste bootje, dat ik in de stad kon vinden, en als mama morgen met jou naar t strand wil komen, dan zullen we eens kijken hoe 't zeilt. 1 Ik dank je, ik dank je, beste man riep de knaap, terwijl hij in zijn handjes klapte van pleizier en naar Geoffrey toe klauterde. Wat zal dat mooi worden. Is het een jongens- of een meisjesboothoe is de naam ENGELAND. De „Daily Telegraph" bericht, dat men welhcht staat voor aanzienlijke verminde ring van het personeel der Engelsche marine. In marine-kringen te Portsmouth verluidt al dat het door de regeering ingestelde bezuinigings comité, waarvan sir Eric Geddes voorzitter is, naast andere plannen, een voorstel heeft inge diend tot vermindering van de vloot-beman- ning met 35000 koppen. Zij zou deze verminde ring noodzakelijk achten ten einde werkelijk tot een besparing van 100.000.000 pond te kunnen komen, wat zij zich heeft voorgesteld. Na den oorlog is het Engelsche marine-per soneel reeds aanzienlijk verminderd Bedroeg het in 1917 406.977 man, in 1921 is het gedaald tot 123.700. ALLERLEI. Generaal Weyler is afgetreden als chef van den Spaanschen generalen staf. Het bezoek van het Belgische koningspaar aan Z. H. den Paus zal met het gebruikelijke groot-ceremonieel plaats hebben op denzelfden dag, dat Hunne Majesteiten te Rome arrivee- ren, n.l. op 29 of 30 Januari. De scheepvaartbeweging van de Ham- burgsche haven is in het afgeloopen jaar het dubbele geweest van het vorige en ruim het zes voudige van 1919.Zij bleef slechts een fractie ach ter bij het laatste vredesjaar. De „Matin" verneemt van Britsche zijde Uit Washington, dat de vlootcommissie heeft be sloten, dat de voor schrapping bestemde oorlogs schepen zullen worden omgebouwd tot handels schepen, zoodanig, dat men ze in tijd van oorlog niet voor krijgsdoeleinden zal kunnen gebruiken. Het Russische blad „Krasnaja Gazeta" meldt, dat de invoering van het stelsel der graan- belasting in natura in Rusland, ondanks de vele pogingen, nog maar weinig succes heeft ge had. Inplaats van de geraamde 243 millioen poed zijn nog slechts 143 millioen poed koren inge leverd. Uit een memorandum, door Krestinski, den volkscommissaris voor de financiën, aan het Het heeft nog geen naam, antwoordde Geoffrey, en daar het een meisjes-boot is, denk ik, zullen we haar den naam van je mama ge ven vindt je niet Hij hoopte aldus einde lijk haar voornaam te vernemen. Ja, ja, we zullen haar Sibyl noemen, was het antwoord. En Geoffrey, Verrukt over het succes van zijn list, hastte zich te antwoorden Zeker, dat zullen we, want dat is de mooiste naam, dien ik ken. Hoe dikwijls schijnt een naam volmaakt bij de persoon te passen, die de drager er van.is, voegde hij er peinzend aan toe, toen hij in het bekoorlijk ernstige gelaat van de jonge weduwe keek. Mrs Elton deed, als had zij zijn opmerking niet gehoord. Zij haalde haastig haar horloge te voorschijn en verklaarde tot groote droef heid van Cecil, dat het tijd was om naar huis te gaan. Geoffrey vermoedde, dat zij zijn gezelschap Wenschte te vermijden, maar hij waagde het niet een vraag te stellen. Hij nam den kleine op zijn schouders en zoo sloeg het kleine gezelschap den weg naar huis in. Bij het poortje van de villa nam Geoffrey, meer dan ooit door de be koorlijke jonge weduwe betooverd, afscheid. VI. Den volgenden morgen stond Geoffrey in gedachten verdiept aan het geopende venster toen hij Mrs. Hughes, Cecil's kinderjuffrouw, op 't huis zag aankomen. Door een bang voorgevoel EGYPTE. Volgens officieele berichten uit Kairo is de toestand in Egypte, dank zij de maatregelen der overheid, die zoowel door de plaatselijke politie als door de troepen wordt gesteund, thans bijna overal weder normaal te noemen. Verstoringen van de orde zijn in de laatste dagen niet meer voorgekomen. sowjet-congres voorgelegd, blijkt, dat de staat in 1921 10 duizend milliard papierroebel uitgegeven heeft. Thans zijn er 11 duizend milliard papier roebel in omloop. De ontvangsten in natura worden over 1921 op 2000 milliard geschat. De oude financieele sowjet-politiek sluit dus met een tekort van 8000 milliard. In Augustus is men be gonnen, het belastingstelsel te hervormen. De kosteloosheid der staatsdiensten is afgeschaft. In October begon men belasting van de industrie te heffen. Tot 25 December heeft ze 46 milliard opgebracht. De opbrengst der andere belastingen is 62 milliard. De ontvangsten der spoorwegen bedroegen tot 1 December 264 der post enz. 304 milliard. Op grond van deze resultaten hoopt Krestinski, dat in de toekomst de begrooting sluitend kan worden gemaakt. Te Frankfurt heerscht de griep op het oogenblik zóó hevig, dat. de openbare diensten, voornamelijk de postdienst, er zeer onder lijden. De postchéque-afdeeling kan de opdrachten, bij gebrek aan beschikbaar personeel, alleen met vertraging uitvoeren. Het al-Russische radencongres heeft be sloten, dat het congres voortaan alle jaren zal bijeenkomende groote voorzitterscommissie zal driemaal in 't jaar vergaderen. Daarenboven zal er in iedere provincie jaarlijks ook een pro vinciaal radencongres gehouden worden. - De Parijsche correspondent van het „Ber liner Tageblatt" seint aan zijn blad, dat dr. Wal ter Rathenau niet naar Cannes gaat. Binnenland. De Koninklijke Hollandsche Lloyd. De directie van den Kon. Holl. Lloyd deelt mede, dat zij met machtiging van den raad van commissarissen de stoomschepen Limburgia, Bra bantia, Frisia en Hollandia tot den totalen prijs van 14,000,000, zijnde ongeveer de boekwaaide, heeft verkocht. De schepen worden overgenomen door de American Ship Commerce Corporation (Har- riman) en de Hamburg-Amerika Lijn. De eerste beide schepen zullen onder Amerikaansche vlag in de passagiersvaart tusschen New York en Europa komen de laatste beide zullen in het bedrijf der Hamburg Amerika Lijn worden ge bruikt. Deze transactie zal de maatschappij in staat stellen door de hiermede verkregen versterking van haar geldmiddelen en een reeds in behan deling zijnd crediet te voorzien in rlle verdere geldbehoefte tot einde 1922, onvoorziene omstan digheden voorbehouden. De nieuwgebouwde passagierschepen Orania en Flandria en de zeer moderne schepen Gelria en Zeelandia stellen de maatschappij in staat-, zij het met belangrijke beperking, den geregelden passa- giersdienst op Zuid-Amerika te blijven onderhou den. De vloot der maatschappij zal, na overdracht der 4 verkochte schepen bestaan uit vier passa giersschepen met 41,863 bruto register tons en 13 vrachtschepen met totaal 108,480 tons draag vermogen. De geldelijke resultaten zijn over hel afgeloo pen jaar zeer ongunstig geweest het verlies kan op het oogenblik nog niet geheel beoordeeld wor den. Omtrent de vooruitzichten voor het thans ingetreden jaar valt weinig te voorspellen. De vrachtenmarkt is nog steeds zeer laag, doch door een groot gedeelte der vrachtschepen op te leg gen, worden belangrijke verliezen voorkomen. Maatregelen, die zullen leiden tot ingrijpende bezuiniging zijn genomen, zoodat er alle reden overmeesterd, liep hij haar tegemoet, en ze reikte hem een aardig briefje, dat hij haastig opende. Het bevatte slechts enkele, blijkbaar met be vende hand geschreven regels „Cecil is een ongeluk overkomen en de kleine verlangt voortdurend naar u, Komt u, als 't u blieft aanstonds. Met de meeste hoogachting. SYBYL ELTON. Geoffrey ademde vrijer op en was in tien schreden weer aan de zijde van Mrs. Hughes. Wat voor een ongeluk is er gebeurd vroeg hij, terwijl hij haar in zijn opgewondenheid ietwat onzacht bij den arm nam. Is hij in ge vaar Waarom spreekt u niet rechtuit Hij is door de trapleuning gevallen, steunde zij en wischte met de punt van haar schort de tranen weg, die overvloedig over haar ruw, rood gelaat stroomden. Wij weten niet of hij gekwetst is tot de dokter komt. Hij schreeuwde verschrikke lijk, toen we hem opraapten. O, mijn kindje, mijn schattige jongen 1 en het steunen begon weer opnieuw. Geoffrey liet haar staan en spoedde zich met vluggen tred naar de kleine villa. De zaaldeur was open, hij trad binnen en luisterde aandachtig De~ zachte, zoete stem, die hij zoozeer beminde, voerde hem in het vriendelijke salon. Hier kniel de Mrs. Elton voor de sofa den eenen arm onder het hoofdje van Cecil geschoven en met de ande re het bleeke gelaat niet reukwater besproeiend. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT hhbmmmmh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1