SANAT0i»E| i 'r' jjjj bestaat aan te nemen, dat in de toekomst ver liezen beperkt zullen blijven. Glasblazerijen. Gisteren is te 's-Gravenhage een conferentie ge houden tusschen de glasfabrikanten en de hoofd besturen van de arbeiders-organisaties over de aangeboden loonsverlaging, die door de arbei ders-organisaties van de hand werd gewezen. De werkgevers verlaagden thans hun eisch en stelden voor een loonsverlaging van 918 pet. voor het blazerspersoneel en 25 pet. voor de overige arbeiders, terwijl het de bedoeling der werkgevers is om ook voor het niet blazersperso neel de 50-urige werkweek te vragen. De besturen der organisaties zullen dit nieuwe voorstel aan hun leden ter beslissing voor leggen. Spoorwegpersoneel. Naar de „Tel." meldt, zal de volgende week een conferentie worden gehouden van Vertegen woordigers van de Nederlandsche Spoorwegen, Het Departement van Arbeid, het Departement van Waterstaat en den Raad van Toezicht op deSpoorwegdienstenoverde voorstelen der spoor wegmaatschappijen tot regeling van de arbeids tijden Van het spoorwegpersoneel. Tot deze conferentie zijn de vertegenwoordi gers der organisaties van spoorwegpersoneel niet uitgenoodigd. De strijd in de Metaalindustrie. Naar wij vernemen, is in een gisteren gehouden huishoudelijk congres van den R.K. Metaalbewerkersbond ,,St. Eloy" besloten om de voorstellen van den Metaalbond in zake loons verlaging te aanvaarden. De financieele steun die de stakende katholieke metaalbewerkers uit R.K. kringen ontvingen moet totaal onvoldoende zijn geweest, waardoor een volhouden van den strijd gedurende langen tijd onmogelijk werd ge acht. (Tel...) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Groote brand. Gisteravond ca 6 uur bekwam de politie te lefonisch kennis, dat er in pand Boterstraat 26, alwaar gevestigd de grossierderij in kruideniers- artikelen van K. Bijloo, brand was ontstaan. De politie rukte onmiddellijk met den slan genwagen uit, terwijl ook de brandweer werd ge alarmeerd, welke zeer spoedig met groot mate rieel aanwezig was en 't reeds hel oplaaiende vuur aantastte. De vuurgloed was aanvankelijk vreeswekkend voor de belendende perceeJen, 't gebouw van de „Ator" en eenige particuliere woningen, die ech ter dank zij het krachtig ingrijpen der brand weer voor ondergang werden gered en er met waterschade afkwamen. Om kwart over 7 was 't gevaar voor genoemde perceelen geheel opgeheven, 't pakhuis echter, dat zeer brandbare stoffen, als lucifers, vuurma kers, olie enz bevatte, brandde geholpen door hevige rukwinden nog flink door en moest den geheelen nacht met eenige slangen op de water leiding worden bespoten. 't Groot materieel kon tegen 10 uur gisteravond inrukken. Van 't pakhuis is de zolderverdieping totaal en de derde verdieping nagenoeggeheel uit gebrand, terwijl het parterre en de twee overige verdiepingen groote waterschade opliepen Tal rijke groepen toeschouwers waren van den brand getuige die echter door de politie op behoorlijken afstand werden gehouden. De oorzaak is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Hedenmorgen was men bezig, het labiele bo venste gevelgedeelte, dat dreigde op straat te vallen, af te breken. „Orpheus." Schiedams Mannenkoor „Orpheus" herdacht gisteravond in de gehoorzaal van den R. K.Volks- bond, met een feestconcert zijn elfde lustrum. Te oordeelen naar den „ingeburgerden roem" die Orpheus geniet, hadden we natuurlijk een genotvollen avond verwacht en zijn er ook niet in bedrogen geworden. Op schitteiende wijze heeft 't koor zijn reputatie gehandhaafd, en on getwijfeld nog veel verbeterd. Orpheus begon zijn repretoire met het bekende Orpheuslied, dat in korte trekken den levensloop der veréeniging geeft. Direct werd met groot élan begonnen, misschien wel wat te vurig, want geheel zuiver klonk het slot van het eer ste couplet niet, maar verder den geheelen avond waren en bleven de zangers „er in" en gaven heerlijke en zuivere vertolkingen. Ter eere van Franz Schubert, wiens liederen nu juist een eeuw geleden voor 't eerst werden gezongen, was 't tweede nummer een werk van dezen grooten componist. Gezongen werd n.l. van hem Psalm 23 Gott, meine Zuversicht.een zeer expressief-gecomponeerd werk, dat op waar lijk artistieke wijze, waartoe de eminente leiding van den directeur Paul v. d. Putten zeer veel bijdroeg, werd uitgevoerd. De pianobegeleiding hierbij was in handen van Mej. Coba Rijneke, aan wie ze wel was toevertrouwd. Behalve 't nummer „de Zee" van W. de Haan, dat ook zeer verdienstelijk werd gezongen, maar welk nummer zelf om zijn wat al te lang en breed uitgesponnen toonzetting ons niet geheel bevredigde, kregen we als hoofdnummer van de vereeniging nog te hooren eenige scenen aus der Frithjof-sage, ge componeerd door Max Bruch, naar het bekende Zweedsche heldendicht van den zelfden naam van den bisschop-dichter Esaias Tegner. Dit muziekwerk werd geschreven voor man nenkoor met sopraan en bariton-solo's, kwartet en pianobegeleiding. De zware koren, w.o. vooral het koor uit scene VI, werden alle op zeer loffelijke wijze gezongen envormden samen eenschoon geheel met de solo voordrachten, die waren toevertrouwd aan de beide hier reeds goed bekende solisten, Mej. Sophie Haas, sopraan, uit Rotterdam en den heer Bram van der Stap, bariton uit Delft. Ook de sublieme begeleiding van Mej. Coba Rijneke en de verklanking van het kwartet, gezongen door de heeren Immerseel, Fr. Hengst, Vogel en Landsbergen, resp. als le en 2e tenor, en le en 2e bas, veraangenaamden niet weinig 't genot vol aanhooren. En zeker willen we hier den di recteur niet vergeten, die om zijn bezielende lei ding e^ groot muzikaal talent 't leeuwendeel der passende hulde kan opeischen. De taak der beide genoemde solisten was niet tot de reeds vermelde praestatie's beperkt,ze lie ten zich ook nog in eenige solo-liederen en duet ten hooren. Mej. Haas, wier geluid, hoe meer men ze boort steeds beter en aangenamer wordt, zong o.m. Schuberts bekende lied „Gretcben am Spinrad," dat zij met diep gevoel en voordracht verklank te verder „Allerseelen," van Rich. Strauss, „Si j'etais Jardinier" van Roger Milés en „Mijn Kerel ke" van Hendrika van Tussenbroek, terwijl ze hierna als gedwongen werd eentoegiftjetege- ven, waarvoor zij 't „Liedeken in Mei" van Mar- gareta Kooiman uitkoos. Bram van der Stap begon eveneens met een lied van Schubert, n.l. diens „Erlkönig", dat hij met zijn helder, prachtig geschoold geluid, in de verschillende gemoedsstemmingen artistiek Ver tolkte. Nog mochten we van hem hooren Brahms' „Von ewiger Liebe" en Andriessen's „Lievelings kind", die zeer in den smaak vielen en zongen beide solisten de duetten „Gondoliêra", van Ge- org Henschel en „Nu bist du worden mein eigen" van E. Hildach De toegift,'t duet uit Mozarts „Zauberflöte" „Bei Mannern welche Liebe fühlen," bewees wel dat 't publiek hen hier gaar ne weer terugziet. Ook bij al deze liederen begeleidde Mej. Coba Rijneke op voortreffelijke wijze. 't Talrijke publiek, dat de groote zaal geheel vulde, toonde zich over alles zeer dankbaar en voldaan. Dislrict-Arbeidsheurs-Schiedam. Het aantal inschrijvingen van werkzoekenden bedroeg over het afgeloopen jaar 5075 dat der aanvragen van werkgevers 1344 en dat der plaatsingen 1141. Over 1910 waren deze cijfers resp. 2755, 1202 en 960. Invaliditeitswet. Wij verwijzen naar de advertentie van den Raad van Arbeid te Delft in ons blad van heden, waarin bekend wordt gemaakt, dat personen, dié minder dan ƒ3000 verdienen,on der genoemde wet vallen. In verband met zijn benoeming' te 's-Gravenhage is door den heer H. D. Fritsma,' met ingang van 1 April a.s. den Raad eervol ont-» slag gevraagd als hoofd der school voor gewoons lager onderwijs in deze gemeente aan de Anthony Muysstraat. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe* kend zijn: Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1921. Brieven binnenland: Joh. de Bout, Schiedam Filmbur. Cinema, Amsterdam Het Nieuwe Dagblad31201, Rotterdam; C. van Essen, Rotterdam J. N.. Post, Schiedam Wed. v.d', Heiten, Den Haag; Adm.v/h Leven, Amsterdam.' Cohen p.a. Rugfer, Amsterdam. Briefkaarten binnenland: P. Knaapen, Amsterdam Fam. Mosch, Rotterdam; Mej. Bregard, Rotterdam. Brieven Buitenland: Camilo La- ravua, Mexico. Briefkaarten, buitenland: R. Kor man, Herm. Schmidt, Harpe Karei Schobel, Hamburg, W. Woesik, Ladz A. Maat, New York Een aangeteekende brief, P. Knaapen, Am sterdam zeven briefkaarten zonder adres. UIT DELFT. Te Delft is de bliksem op het telefoonnet ge slagen, tengevolge waarvan bij vele abonné's de verbinding werd gebroken. Gemengd Nieuws. DE MOORD IN DEN TREIN. De „Tel." had nog een onderhoud met den sta- tionskruierKoeleman,in Den Haag,die den moord het eerst heeft ontdekt.Zooals gewoonlijk, liep hij ook Oudejaarsavond langs den trein op zoek naar vrachtjes. Bij den voorlaatsten wagen geko men, zag hij door het portierraampje op den achtergrond een gestalte op den grond zitten, met den rug tegen het portier. Het bovenlijf en het hoofd waren geheel bedekt met een overjas, alleen de beenen, die gestrekt waren, waren zichtbaar. Het coupé was geheel gesloten de ramen dicht evenals de deuren. De kruier waarschuwde oogenblikkelijk den portier, die op zijn beurt den conducteur er bij riep. Deze opende het portier en ging naar binnen. Hij onderstelde, dat efen reiziger in slaap gevallen was en riep „Word wakker „Moet U in Den Haag zijn?" Toen hij geen antwoord kreeg, haalde hij de overjas weg en ontdekte den moord. De politie werd er bij geroepen, en een spoor wegambtenaar, die tevens bevoegd is tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, maakte het vest van het slachtoffer los om te voelen of het hart nog klopte. Hij moest echter den dood constateeren, evenals een dokter, die toevallig met denzelf den trein reisde. Voorts werd waargenomen, dat het lichaam nog warm was, dat bloed uit neus en mond liep en dat het overhemd door weekt was met bloed. De kleeding was geheel in orde en niets wees op een worsteling. Uit de houding van het lijk bleek, dat de moordenaar het tegen het rechterportier had gezet om het vervolgens met den jas van den verslagene te bedekken. Op een der uitklapbordjes, welke in den coupé zijn, lag het boek, waarin de vermoorde had zitten lezen, terwijl op de bank zijn koffer stond, die nog op slot was. Men bracht het lichaam per brancard in een der stationskan toren, vanwaar het door den Eersten Hulp dienst werd weggevoerd, nadat een geneesheer van dezen dienst nog een onderzoek had inge steld. Het „Hbld." meldt, dat het door het ander maal hooren van getuigen thans vast staat, dat mr. Wijsman, toen hij zich naar den trem begaf, zijn brume portefeuille in den binnenzak van zijn vest had. Hij had klein formaat visitekaartjes, waarop stond „J. L. Wijsman, advocaat en procureur, te Amsterdam". Die kaartjes zwier ven als het ware overal in zijn kamer. Hij droeg er ook in zijn portefeuille. Van portefeuille en kaartjes Ontdekte de politie Zaterdagavond op hét lijk geen enkel spoor. Aangaande het op de kamers van mr. Wijsman aan het Rokin gehouden onderzoek, verneemt het blad, dat de politie een grooten stapel corres pondentie in beslag heeft genomen. Die is Dins dagavond naar het bureau Nieuwe Haven in- Den Haag overgebracht, waar twee inspecteurs bezig zijn, alles nauwkeurig te Onderzoeken. Mr. Wijsman had, naar wij vernemen, in zijn testament verklaard, dat zijn stoffelijk overschot verbrand moest worden. In verband met het gewelddadig karakter van zijn dood heeft de officier van justitie dit echter verboden. Het stoffelijk overschot is heden te 's-Gravenhage begraven. Uit den trein geworpen. Men meldt uit Leiden Gistermiddag is van den sneltrein no. 18 die 4.02 uit Rotterdam vertrok en circa 5 uur Leiden passeerde, een passagier le klasse tusschen Leiden en Haarlem uit de coupé ge worpen. De machinist van trein no. 218 welke te 4.10 uit Rotterdam vertrok, zag den man op de rails liggen, waarna de trein stopte. De man werd opgenomen en naar Haarlem gebracht, waar het bleek, dat zijn toestand vrij ernstig was. Men meldt ons nader uit Amsterdam Bij informatie ovet het gebeurde met een reiziger le. klas in den trein van Leiden n.Am sterdam, deelde de politie mede, dat hier geen misdaad in 't spel is. De bewuste persoon is een marktkoopman, ze kere Barber. Hij moest tusschen Haarlem en Am sterdam naar de retirade en opende, de deur van dit compartement gesloten vindende, het portier van het spoorwegrijtuig, waarin hij zich bevond. De man tuimelde toen uit den trein. Passagiers hebben aan den noodrem getrok ken en na eenigen tijd zoeken vond men den man naast de rails liggen. Per trein is hij naar Haarlem vervoerd. Na daar verbonden te zijn is hij overgebracht naar het Gasthuis te Amsterdam, waar hij ter verpleging is opgenomen. De „Sommelsd ij k" in bran d.Lloyds seint uit Queenstown, dat, volgens een draadloos telegram op het ss „Sommelsdijk" van de Hol- land-Amerika lijn, van Baltimore naar Rotter dam, brand is uitgebroken. Het schip heeft om hulp geseind. De Engelsche torpedojager „Tilbury" en het Fransche ss. „Maryland" zijn naar de plaats ■vertrokken waar de „Sommelsdijk" zich bevindt. Werklust! Te Middelburg zijn tal van kantoren, winkels en gemeentelijke bureaux Maandag gesloten geweest, omdat het perso neel aandrong op een vrijen dag wegens het vallen van Nieuwsjaarsdag op Zondag. Dit laat ste geschiedt natuurlijk op regelmatig terugko mende tijden, maar men heeft er vroeger nooit aan gedacht, dat Nieuwjaar bepaald met een extra vrijen dag moest worden gevierd. De „Middelburgsche Courant" acht hetgeen Maandag gebeurd is een typische, maar alles behalve verheffende uiting van de huidige nei- ging, om toch maar zoo min mogelijk te werken. Alsof er niet, juist bij den jaarovergang, in tal van kantoren, bureaux en zaken heel veel te werken was !De wensch van 't personeel schijtt die overweging echter krachteloos gemaakt te hebben, 't iseentreffendvoorbeeld vande achter stelling van 't belang van 't werk, bij 't pleizier van den werker, die één week na den vrijen Kerstdag niet genoeg „rust" had aan een vrijen Zaterdagmiddag en een Zondag, maar er nog een Maandag bij moest hebben. Het blad schaamt zich er heusch niet voor, hooger waarde te hechten aan een tijd, waarin meer gevoeld werd voor 't belang van 't werk zelf, en staatvreemd tegenover de psyche zoowel van den werker, die een dag vrij vroeg op kosten van den werkgever, als van den werker, die een dag loon opgaf methetvooruitzichtvan mogelijke loonsverlaging en werkloosheid. Inbraak. Men meldt ons uit Aalsmeer Gebruik makend van de afwezigheid der bewo ner" is Dinsdagavond bij den landbouwer Keyzer aan den Spier'ngweg te Haarlemmermeer, ;n- braak gepleegd. In den laten avond thmskomend bemerkte den heer K. en echtgenoote, dat alle deuren van hun wonmg open stonden, waardoor zij onm'ddellijk den indruk kregen van met in brekers te doen te hebben. In dit vermoeden werden zij versterkt, toen zij gewaar werden, dat in de verschillende kamers alle meubelen over- Ingezonden Mededeelfngen. Zenuwen en Lichaam I; I) IjJIHlilÜHUljj 111 j 1 j 1 j jjj i j 11j ij' 1 li 1 I hoop gehaald waren. Na eenigen tijd vruchteloos zoeken, vond men in de slaapkamer een persoon, die zich onder de dekens van een der ledikanten verstopt had. In afwachtingvan de inmiddels gewaarschuwde politie hield de heer K. het sujet in verzekerde bewaring. Bij fouilleerng door de politie vond men bij hem een plattegrond van de woning van den heer K. Volgens zijn verklaring had hij deze van een hem onbekend persoon ontvangen. Smokkelen. Het woekergerecht te Aken laat niet met zich spotten. Men oordeele Een Hollandsche herbergier, die 4 hanen en 16 kippen bij Herzogenrathoverde grens tracht te te smokkelen, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 5000 marken boete. Een mijnwerker, die 10 doosjes conserven en drie fleschjes Maggi poogde uit te voeren, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 2000 mark boete. Een 18-jarige arbeider werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 2000 mark boete wegens den uitvoer van 4 konijnen, suiker en boter. Een smokkelaar uit Dusseldorf bracht des avonds 15 K.G. tabak uit Holland mee. Vonnis drie maanden gevangenisstraf en 3000 mark boete. Een smid uit Verviers vervoerde 16 pond boter in het Vaalserqu artier in de richting der Hollandsche grens. Vonnis6 maanden gevan genisstraf en 5000 mark boete. Een Hollander werd met een vrouw uit Wiir- selen in Aken aangehouden, daar zij een zwaren zak droegen. De inhoud bestond uit eieren. Bei den werden veroordeeld tot 4 maanden en 7 maanden gevangenisstraf en 5000 en 10000 mark boete. Een man uit Eupen, die behulpzaam was ge weest bij de poging een paard over de grens naar Holland te brengen, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstarf en 6000 mark boete. Tijdens de zitting werdendemeestebeklaagden gearresteerd. De vonnissen werden in de dagbla den gepubliceerd. Tegen de vonnissen bestaat geen beroep. Rooversbende. Al eenigen tijd hadden in Coevorden kleine diefstallen plaats. In een school werden cahiers en stukjes gummi vermist, bij een bakker trommels met koekjes bij een winkelier een kistje kwatta e.d. De politie heeft nu een drietal van 14 tot 16 jarige leerlingen der R.II.B.S. ingerekend die een rooversclub hadden opgericht en gestolen goederen buiten de stad in den grond verborgen. Deze jongens zijn van nette ouders, en waarschijnlijk van de wijs ge bracht door prikkellectuur. Lugubere vergissing. In het Alg. Burger Gasthuis te Bergen-op-Zoom was een patiënte uit Huibergen gestorven en naar het lijkenhuis overgebracht,waar ook het lijk van een vrouw uit Bergen-op-Zoom lag. De familieleden uit Huibergen waren ter begrafenis overgekomen en plechtig trok de lijkstoet naar Huibergen. Toen de lijkdienst bijna ten einde was, kwam het bericht dat abusievelijk het verkeerde lijk was afgegeven, zoodat de lijkwagen weer naar Bergen-op-Zoom moest komen om het werkelijke familielid af te halen. De kistenmaker was het die de vergissing had opgemerkt, toen hij in het gasthuis een lijk kwam kisten en bemerkte dat de afmetingvan van het lijk niet overeenstemde met dat waarvan hij de maat had genomen. Buitenkansje. De gemeente Mijnshee- renland zal over de eerste vier maanden van dit jaar geen belasting heffen. Een buitenkasje voor de belastingplichtigen. Een reizende hygiëne tentoon stelling. Op aanstichting van het Nederl. Roode Kruis zal naar het Reddingwezen mede deelt, uit de Internationale hygiëne-tentoonstcl- ling van Amsterdam een tentoonstelling worden gevormd, die als reizende hygiëne-tentoonstel- ling in verschillende plaatsen van ons land, begin nende omstreeks half Januari, zal worden ge houden. Belastingen. Te Eindhoven zijn dezer dagen de belastingbiljetten 1921/22 over de inkomsten van het kalenderjaar voor Rijk en gemeente uitgereikt, en hebben vooral in arbei dersgezinnen groote beroering verwekt. Er zijn belastingbedragen onder van ƒ300ƒ900 wat valt te verklaren uit het feit, dat er tal van ge zinnen zijn waar dé totale inkomsten per jaar van ƒ6000 tot ƒ11.000 hebben bedragen. Doch in de meeste gezinnen is er geen cent gespaard. Verduistering. In verband met het bericht omtrent verduisteringen van bedragen !.j( De Lijfarts van wijlen Koning Ed- t:j 0 ward VII van Engeland, Dr. ERNST j i j 1 j OTT, Marienbad, schreef: kË „Bijzonder goede resultaten verkreeg ik li ||l door het voorschrijven van Sanatogen na j ||fl zware ziekten en bij oudere personen, K j wanneer het er op aankwam de kraohten i jf|p te doen toenemen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2