DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Donderdag 5 Januari 1922. No. 13228. Bureau KOEHARK TJ4. Telefoon]! Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Minister van Karnebeek op de terugreis. Een Reutertelegram uit Washington meldt, dat minister van Karnebeek heden de terugreis naar Nederland heeft ondernomen met het oog op de belangrijke werkzaamheden die hem wach ten in verband met het internationaal gerechts hof dat binnenkort te 's-Gravènhage bijeenkomt. Ontwerp wet tegen rooken door kinderen. De Gong geeft een afschrift van het Anti rook-ontwerp, dat de Tuchtunie dd 25 Nov. aan den Minister van Justitie heeft gezonden. Het ontwerp vraagt om het dubbele verbod tot het 16e jaar dus verbod van verkoop aan kinde ren en van in 't openbaar rooken door de kin deren en het recht tot inbeslagneming van rook- materiaal door marechaussee, Rijks- en Gemeen tepolitie, die het ontwerp belast wil zien met de opsporing van overtredingen. Van deze bevoegd heid verwacht de toelichting nog meer succes dan van een strafbepaling tegen het rooken. Bezuiniging bij de Haagsclie Politie. Tot de hoofdambtenaren, die ernst maken met de bezuiniging behoort de hoofdcom missaris van politie, Een tijd geleden werd reeds verteld van de reorganisatie ten bureele. Men dacht, dat 't hier alleen vereenvoudiging en versnelling van den dienst gold, maarthans blijkt, dat ook de belastingbetaler daarbij profijt heeft. Op het hoofdbureau zijn nu alle chefs van de afdeelingen met hun generalen staf onderge bracht recherche, zedepolitie, kinderpolitie, brandweer enz. Er is dus dadelijk contact en ge legenheid tot gemeenschappelijk besluit. Het kostbare en tijdroovende heen en weer gecor- respondeer heeft afgedaan. Ook het onzin nige elkaar schriftelijk overdoen van brieven en mededeelingen behoort tot de geschiedenis. Elk ingekomen stuk wordt met data van ont vangst, doorzending en verzending gestempeld en het wordt niet meer eindeloos overgeschreven, geparafeerd enz. Kortom een gezonde, admini stratieve geest is hier ordenend opgetreden enwat het mooiste is, de nieuwe inrichting houdt thans reeds een kwart ton elk jaar in de beurs der belas tingbetalers. Leed de veiligheid er onder, de kwart ton zou te duur betaald kunne zijn, maar juist het omgekeerde is het geval. Alles gaat veel sneller en voor degenen, die in eenig opzicht de hulp der politie noodig hebben, veel gemakke lijker. Men weet waar men zijn moet en behoeft geen kostbaren tijd te vertelefoneeren, eer men bij den grootmogol is aangekomen. („Vad."). Gesubsidieerde woningen. Het ,,Alg. Handelsblad" (lib) schrijft Van verschillende zijden is de laatste jaren geregeld aangedrongen op het bouwen van ruime arbeiderswoningen kamer, keuken, drie slaap kamers, zolder. De overheid is voor dien aan drang bezweken, heeft zelfs door 't verleenen van financieelen steun de stichting van dergelijke huizen in dé hand gewerkt, met het gevolg dat ze over 't geheele land bij duizenden zijn ver rezen. Ze zien er dikwijls niet onaardig uit, zijn practisch ingedeeld, maar ondanks den steun, bij den bouw verleend, moeten ze in de grootere plaatsen van 5.50 tot 7.50 èi 8 huur per week opbrengen. In de weeldejaren van 1918 en 1919 heette dat geen bezwaar,maar op 'toogen- blik zijn de loonen zeker al lang niet meer vol doende voor zulke huren in de bouwvakken wordt door de arbeiders nog ruim geld verdiend maar in de meeste bedrijven beloopen de loonen van het geschoolde personeel in 't algemeen niet meer dan 33, 35 hoogstens 40 per weeken de fiscus vraagt óók van dergelijke loonen een niet onbelangrijk deel. De gevolgen Schrijver dezes woont in een onzer grootste provinciesteden, waar in den loop van dit jaar ongeveer 700 nieuwe arbeiderswo ningen gereed zijn gekomen, waarvan de weke- lijksche huurprijzen liggen tusschen 5 en 7.50 De goedkoopste zijn inderdaad door arbeiders betrokken maar de duurdere, die het grootste percentage ervan vormen, worden thans reeds gevraagd door leeraren, onderwijzers, ingenieurs ambtenaren bij rijk, gemeente of provincie, men- schen met een inkomen van 4000 5000, waarvan in totaal 12 14 aan belasting moet worden opgebracht, weshalve 't hun welkom is, dat ze tegen 350 375 per jaar een huis kun- nenkrijgen,dat voor de vrouw des huizes niet al te bewerkelijk is. En. intusschen blijven de huurcommissies overstelpt met werkzaamheden, daar er steeds maar weer verlenging van huur wordt aange vraagd door menschen met zoo'n ƒ30 ƒ35 weekloon, die in veel vroeger gebouwde woningen zitten van ƒ3 ƒ3.50 p week,en vanwie niet ge vergd mag worden om een huis te betrekken, waarvoor een bedrag aan huur betaald zou moe ten worden, dat in geen verhouding staat tot het wekelijksche inkomen. Hierdoor ontstaat de dwaze toestand, dat er tegelijk woningnood is en woningovervloed er is groote behoefte aan huizen, die aan huur doen een wekelijksch be drag van 4 4.50 hoogstens, er komt een over schot aan huizen in de prijzen van 6.50 h 7.50, daar lang niet alles wat in dat genre ge bouwd is, wordt gevraagd door middenstanders en de best gesitueerden onder de arbeiders. Zou het daarom thans,nu het absoluut spaak loopt met het bouwen van arbeiderswoningen, die en om de inrichting en om den huurprijs, niet bij de arbeiders gewild zijn, geen tijd worden, dat men op dit gebied de bakens gaat verzetten Op 't platteland is men al druk ermee bezig, geholpen door de bepalingen in de landarbeiders wet, laat men in de steden ook hoe eerder hoe liever ertoe overgaan. Met goeden wil kan dat gebeuren, zonder dat aan de eischen der hygiëne te kort wordt gedaan en zoowel aan den arbeiden den stand als aan de gemeenschap zou daarmee een dienst worden bewezen. Schilders contract. De collectieve overkomst voor het schil dersbedrijf loopt 31 Maart 1922 ten einde. Par tijen moesten op 3 December 1921 tot over eenstemming zijn gekomen ten aanzien van een eventueele vernieuwing dezer overeen komst. Een drietal conferenties, waaraan door vertegenwoordigers der contracteerende bon den werd deelgenomen, zijn over deze kwestie gehouden. Contractanten zijnde Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, de R. K Schilderspatroonsbond „St. Lukas" de Chris telijke Bond van Schilderspatroons, de Neder landsche Schildersgezcllenbond, de Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Ned. Christel. Bouwarbeidersbond. De conferenties hebben tot resultaat gehad, dat opnieuw over eenstemming werd bereikt. Het resultaat was, dat de overeenkomst kon worden vernieuwd voor den duur van één jaar, te rekenen vanaf 1 April 1922 tot en met 31 Maart 1923, met hand having van de bepalingen in het thans loopende contract. In de uurloonen, vastgesteld voor de vijf loon- klassen, kwam geen verandering de bepalingen ten aanzien van den werkdag bleven ongewij zigd gehandhaafd. Op enkele andere punten wer den eenige wijzigingen en aanvullingen aange bracht, die door de praktijk noodzakelijk waren gebleken. De patroonsbonden konden zich met het al dus samengestelde contract vereenigen, terwijl ook de gezellenbonden besloten hebben het contract te aanvaarden. Het eerste landelijk contract kwam op 1 April 1919 tot stand, zoodat de overeenkomst thans voor de derde maal is vernieuwd. Gemengd Nieuws. De ontploffing aan boord van de K IV. De „Times of Ceylon" bevat de volgende bijzonderheden over de ontploffing aan boord van de Nederlandsche duikboot „K. IV." De explosie had plaats om 10 minuten voor 8 in den morgen van 9 November. Op het bericht van het ongeluk ging de as sistent-havenarts, dr. D. D. Outshoorn, aan boord. Met de hulp van dr. Schmidt, arts van de Hollandsche boot „Salambanka", welke thans in de haven ligt voor het ondergaan van reparaties aan de machine, werd de eerste ge neeskundige hulp aan de gewonden verleend, die daarna in de launch van den havenarts waar wal werden vervoerd, waar zij in het General-Hospitaal werden opgenomen. Om half één namiddag stierf aldaar de tweede gewonde, terwijl de toestand van den eenig overblijvenden gewonde zeer ernstig geacht werd. De onderzeeboot werd voor het anker gelegd in de nabijheid van de Patent Silp. De onderzeeboot was juist Zaterdag t.v. aan gekomen op weg naar Indië. In tegenwoordigheid van inspecteur Ashton van de havenpolitie, dr. Leembruggen, gerech telijk arts, den heer Van der Spoel, Ncder- landsch consul te Ceylon, commandant Maurits van de „K. IV." en eenige andere autoriteiten werd het lijk van het eerst-overleden slacht offer, den kwartiermeester J. Huisman, door den heer Daniel, City Coroner, geschouwd. De luitenant verklaarde, dat hij op het moment der ontploffing niet aan boord doch in de stad was. Te ongeveer 8 uur werd hem het onheil be richt, waarop hij zich onmiddellijk naar boord begaf, Hij bevond, dat drie zijner manschap pen gewond waren. De mannen hadden zich juist verkleed, daar zij van wal kwamen. De ontploffing had plaats onder hun voeten, onder het dek. Even nadat luitenant Maurits weer aan boord was, overleed de kwartiermeester. Luitenant Maurits kon zich toen geen reken schap geven van de oorzaak der ontploffing. De onderofficier Meyes, batterij-commandant, die zich op het oogenblik der ontploffing :n de buurt bevond, werd eveneens verhoord. Den volgenden m;ddag kon gemeld worden, dat de ontploffmg had plaats gevonden >n de electrische accumulatie-batterij. Het gevolg was, dat het geheele compartiment met een dichten, rook gevuld werd, waardoor de ventilators moesten worden in werking gesteld. De tweede doode, die in het hospitaal over leed, was Martinus Blom, korporaal, 31 jaar oud. Sergeant Meyers verklaarde nog, dat hij te ongeveer kwart voor 8 in de word-room stond, bezig met de electrische batterij te ventileeren, toen hij achter zich een ontploffing hoorde. Hij snelde oogenblikkelijk naar den uitgang en stelde de ventilators in werking om den dichten rook te verdrijven. Drie manschappen snelden Huysmans te hulp. Deze kon slechts zeggen, dat de explosie te wijten was aan een ontbranding van gassen. De oorzaak kon hij niet opgeven. De uitsoraak van den Coroner was, dat de dood van de beide zeelieden was toe te schrij ven aan een ongeluk. Niemand had er schuld aan en de oorzaak kon nog niet met zekerheid vastgesteld worden. De begrafenis van den kwartiermeester Huys- man had met maritieme honneurs plaats op het General Cemetery te Borella. Het lijk was gekist in een eikenhouten doodkist en werd per lijkautomobiel naar het kerkhof vervoerd. De kist was bedekt met de Nederlandsche kleuren, waarop bloemenkransen gelegd wer den. De eerewacht werd gevormd door een de tachement van de Royal Garrison Artillery onder commando van kapitein Pym. De lijk dienst werd gehouden door den Rev F. Ben nett. Korte toespraken werden gehouden door luitenant ter zee Maurits en den kapitein van het Hollandsche s.s. „Salambanka". Onder de aanwezigen waren de heer Van der Spoel, Nederlandsch consul, de heer De Wildt., dr. Schmidt en de kapitein van de „Salam banka" en andere officieren ei manschappen van de „K.IV" en de „Salambanka". Drie kransen werden op het graf gelegd, een van het Nederlandsche consulaat, een van den commandant en de officieren en een van de onderofficieren en manschappen van de „KIV". De begrafenis van korporaal Blom had eerder plaats op hetzelfde kerkhof, eveneens met volle militaire honneurs en bijgewoond door vele officieren en manschappen van de „K IV" en de „Salambanka". De gouverneur van Ceylon, Z.E. Sir William Minning, liet zich vertegenwoordigen. (N.v.d. D.) Een suikeroom. Circa twintig jaar ge leden vertrok uit Dokkum iemand op plm. 50- jarigen leeftijd naar Amerika, om daar lotsver betering te verkrijgen. Zijn familie vernam wei nig meer van hem, en wist dus ook niet, dat door vlijt en spaarzaamheid het hem was gelukt, een aardigen penning over te houden. Toen hij, door 'n slepende ziekte aangetast, zijn einde voelde naderen, dacht hij aan zijn familie en hij bedacht een list om te voorkomen, dat het geld in handen zou komen van de familieleden, die zich nooit om hem hadden bekommerd. Hij schreef aldus vertelt het „N. F. A." hun allen een brief, waarin hij hun ver zocht, wat geld te willen zenden, daar hij zoo dringend iets noodig had,om zich voor de houde te beschermen. Nu zou hij wachten en dan oor- deelen. Hij ontving als antwoord slechts één brief, van een dochter Van zijn overleden broe der, die stuurde hem 125. Zij schreef, dat zij onderwijzeres was en dat geld nu niet noodig had, hopende dat oom zich hierdoor weer wat kon versterken. Eenige weken later ontving zij van een notaris bericht, dat haar oom in Amerika was gestorven. Zij was de eenigste van de familie die door een geldzending, hetwelk hij niet noodig had, voor haar oom getoond had iets te gevoelen en daarom had hij haar erfgename gemaakt van zestien duizend gulden. Nu spijt het de overige familie, dat ook zij oom niet iets gestuurd hadden. In het ziekenhuis getrouwd. Te Versailles werd dezer dagen Louis Del- pierre door. een militairen vrachtauto overre den en dusdanig verwond, dat hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Een genees kundig onderzoek bracht aan het licht, dat hij inwendig ernstig gekneusd was. Niet lang daarna werd ook de verloofde van het slachtoffer binnengedragen zij was door denzelfden auto overreden, als haar aanstaande de man. Den avond voor Kerstmis was de toestand van Delpierre zóó zorgwekkend, dat de dokto ren alle hoop op het behoud van zijn leven opgaven. Op het dringend verzoek der beide jonge menschen zijn zij toen op hun ziekbed in den echt verbonden. Nog denzelfden nacht overleed Delpierre. Hooge posttarieven in Duitse h land. Op 1 Januari zijn de nieuwe posttarieven in Duitschland ingevoerd. Een brief in de stad kost nu 1.25 mark, een binnenlandsche brief 2 mark en een brief naar het buitenland 4 mark. Het publiek is met deze nieuwe belangrijke ver hoogingen niet ingenomen en schijnt vast beslo ten de nieuwe tarieven te bestrijden door zoo weinig mogelijk van de post gebruik te maken. Een gevolg van de hooge posttarieven is, dat het telefonisch verkeer in de stad nog drukker is ge worden. Een gesprek kost gemiddeld maar 40 pfennig en een brief driemaal zooveel. De groote handelshuizen en de banken kondi gen ook reeds maatregelen tegen de hooge tarie ven aan. Zij zullen hun klanten de niet dringende briefwisseling slechts eenmaal per maand in één enveloppe of zoo noodig als postpakket toezenden. De Deutsche Bank stuurt bijvoorbeeld per dag 150 èt 200 brieven aan haar fdiaal te München Indien men al deze brieven samen dringend als postpakket verzendt, komt dit veel goedkooper uit en zal het geen 300 400 mark kosten, zooals thans voor het frankeeren dezer brieven noodig zou zijn. Een postpakket tot een gewicht van 1 kilogram kost 4 mark. Rechtzaken. Diefstal ter griffie van de Rechtban k.Een ontslagen hulpschrijver aan de civiele griffie van de Amsterdamsche Rechtbank is door die Rechtbank wegens dief stal met braak van overtuigingsstukken uit een kast tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een handlanger heeft ook 2 jaar gevangenisstraf gekregen. Een vrouw te water gegooid. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een man, die een vrouw, met wie hij op straat ken nis had gemaakt, 's nachts op het Muntplein over de brugleuning in het water gegooid had, tot zes maanden gevangenisstraf. Scheepvaart. Scheepvaart. In het jaar 1921 zijn te Schiedam uit zee aange komen 130 stoomschepen en 20 zeilschepen, tegen 70 stoomschepen en 46 zeilschepen in 1920. Uit de navolgende havens kwamen in 1921 Amsterdam 9 Alblasserdam 1 Antwerpen 5 Aalborg 1 Avonmoutb 1 Brake a. d. Weser 1 Dalny 4 Dairen 2 Delft 1 Faversham 1 Gouda 1 Groningen 1 Greenock 1 Hoek van Holland 1 Hamburg 1 Huil 1 Jokohama 2 Kobé 4 Liverpool 2 Londen 4 Leith 1 Lobith 1 Pnpendrecht 1 Pernis 1 Plymouth 1 Philadelphia 1 Rotterdam 90 Richborough 1 Shanghai 2 Shimonosiki 1 South Shetland 1 Swansea 1 Scheveningen 1 Vlaardingen 2 voerden de Nederl. vlag 63 Amerik. vlag 2 Belgische vlag 2 Duitsche vlag 4 Engelsche vlag 42 Fransche vlag 2 Grieksche vlag 1 Italiaansche vlag 1 Japansche vlag 1 Noorsche vlag 5 Spaansche vlag 2 Zweedsche vlag 5 diverse schepen waren geladen 1 met balken, 3 met gebroken glas, 1 met naphta en petroleum, 6 met machine rieën, 2 met palmolie en grondnotenolie, 12 met soyaboonolie, 2 met cocosolie, 2 met stukgoederen 1 met phosphaat, 1 met walvischtraan, 2 met ballast, en 116 ledig. Voorts kwamen er 2 Belgische aviso's, 1 onder zeeboot, 2 droogdokken, 10 zeesleepbooten, 26 loggers en 5 stoomdrifters in oze haven binnen, tegen 45 loggers en 10 stoomdrifters in 1920, en 110 liggers en 12 stoomdrifters in 1919. Gedurende de maand December kwamen alhier binnen 13 stoomschepen, 1 zeelichter, 2 zeesleep booten en 2 zeilschepen, tegen verleden jaar 8 stoomschepen en 3 zeilschepen. E SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5