DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 7 Januari 1922. No. 13229. Bureau: KOEMARKT Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertcntiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal bei'ekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokoster^ worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Het Kohier van het te heffen Schoolgeld voor hetGymnasium, in de GemeenteSchiedam, dienst 1921, door den Gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 16 December 1921 en den 27 December 1921 door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitge reikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden,op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe Van vervolging volgens de wet. S c h i e d a m, 6 Januari 1922. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 5 Januaii 1922 vergunning verleend aan A. BITTER tot op richting van een distilleerderij in het pand El- zensteeg 2, kadaster Sectie C. no. 1048. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 5 Januari 1922 het verzoek van lo. MüNSTERMAN'S ISOLEERWERKEN om vergunning tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van isolatiestoffen in het pand Westmolenstraat 29, kadaster Sectie G. no. 1274, met 2 electromotoren elk van 5 P.K. en een elec tromotor van 57 P.K. en 2o. het TECHNISCHE BUREAU Ir. F. DUBBELMAN om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het smelten en roeren van asphaltproducten en een maalderij van steen achtige stoffen op het terrein achter de perceelen Hoofdstraat 40/42, kadaster Sectie L. no. 2047 met een electromotor van 1 P.K., drijvende een maalinrichting en een electromotor van 5 P.K. drijvende een roerwerk, VERDAAGD, aangezien het deskundig onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 6 Januari 1922. Buitenlandse^ Nieuws DE CONFERENTIE TE CANNES. Gister hield de Conferentie te Cannes haar eer ste zitting. Zooals reeds gemeld, zal de Conferentie zich bezig houden met het vraagstuk van de economische en financieelc reconstructie van Europa. De conferentie werd desmorgens om elf uur in het gebouw van de Cercle Nautique geopend, onder voorzitterschap van Briand. Rechts van hem zat Lloyd George, links Dourner. Alle dele gaties waren aanwezig. Ook werd opgemerkt kolonel Harvey als vertegenwoordiger der Ver- eenigde Staten. Volgens telegrammen uit Cannes legde Lloyd George in zijn heden gehouden redevoering voor al den nadruk op de noodzakelijkheid om de lan den van Europa tot vrede en kalmte te laten Lerugkeeren en de afzetmarkten van Centraal- Europa weer voor de industrie toegankelijk te maken. Hij wees erop, hoezeer het wel en wee ii Wat ben ik blij, dat u gekomen bent, zei ze, terwijl ze nauwelijks het hoofd bewoog. Hij vraagt voortdurend naar u, maar nu is hij, naar ik geloof, weer bewusteloos geworden. O, hoe lang zal dr. Bell nog blijven. De diepe smart, die in hare stem lag, trof Geoffrey. Het is misschien niet zoo erg, als u vreest, zei hij op zachten toon. Misschien heeft hij slechts een arm- of beenbreuk gekregen, en dat is, alhoewel ook zeer smartelijk, toch niet gevaarlijk. De linkerarm is gebroken, dat weet ik, antwoordde zij kalm, maar het schijnt dat er ook een inwendige kneuzing bij is. O, mijn kind is alles wat ik heb. God is te barmhartig hij kan mij mijn kleine niet ontnemen. De eenige zoon zijner moeder en zij was weduwe, antwoordde Geoffrey. Hij werd haar teruggegeven, zoo staat in den bijbel. Zij hui verde. O neen, neen hijgde zij. Ik ben geen oh, hier is Dr. Bell. En haar gelaat werd helder, toen het kleine mannetje met groote plechtig heid, gevolgd door Mrs. Hughes, de kamer bin nentrad en de sofa' naderde. Met een blik zoo vol wanhoop, zoo vol smeekende bede, keek zij jU het gelaat van den ouden man, dat Geoffrey van geheel Europa, met de posities der afzonder lijke staten is saaiflgeweven. Nopens de Russische kwestie gaf de Engel- sche premier te kennen dat het een niet te loochenen feit was, dat de treurige toestand van dit land een ernstigen terugslag gaf op eco nomische bronnen van Duitschland, dat voor den oorlog een aanzienlijk deel van zijn wel vaart aan Rusland had te danken geha<J. Daarna ging Lloyd George uitvoerig in op de huidige betrekkingen tusschen Oost- en West- Europa. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat het ook in zake de door Frankrijk geëischte betalingen der Duitsche schadevergoeding van belang was, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Ruslqnd wederom zouden wor den aangeknoopt, doch hij legde er tevens den nadruk op, dat men van de Sowjet-regeering solide waarborgen moest verlangen. In de eerste plaats moest men volgens hem beginnen met de erkenning van de Russische .staatsschuld door de Sovjet-regeering te eischen. De rede van Lloyd George maakte grooten indruk op de gedelegeerden. Na hem zetten de Belgische en de Italiaan- sche gedelegeerden hun standpunt uiteen. Zij sloten zich bij de conclusies van den Britschen premier aan. Briand verklaarde, dat de conslusies van den Britschen premier wel onderlegd waren. Hij drong er echter op aan, dat er voldoende waarborgen van Duitschland geëisclit zouden worden. In den loop van de zitting van gistermiddag heeft de conferentie het voorstel, dat door Lloyd George na zijn rede over de noodzakelijkheid van het economisch herstel van Europa in het bij zonder van Rusland was gedaan, met eenige wijzigingen aangenomen. In de aangenomen resolutie wordt gezegd, dat in Maart van dit jaar te Genua een confe rentie zal worden gehoudenwaaraan zullen deelenemen gedelegeerden van alle landen, Duitschland en Rusland inbegrepen. Op deze conferentie zullen worden behandeld de loon- kwesties, de middelen om de lasten van zekere volken te verlichten en de mogelijkheid tot het verleenen van credieteri, ter gemeenschappe lijke samenwerking aan het herstel. De na ties, die hulpbehoevenden landen steun gaan verleenen, zullen zich van elke inmenging in de binnenlandsche politieke of maatschappe lijke organisatie dezer landen onthouden. De kapitalen en tegoeden der landen, die fondsen zullen verschaffen voor het herstel, zullen ge ëerbiedigd moeten worden. De schulden en verplichtingen, met inbe grip van die welke door gemeenten zijn aan gegaan, zullen gewaarborgd moeten worden. Deze clausule heeft de bedoeling de Belgische belangen in Rusland te beschermen. Vele Belgische ondernemingen hadden na melijk voor den oorlog contracten afgesloten in Rusland, waarvoor de gemeenten zich borg hadden gesteld. Het is dan ook op verzoek van de Belgische gedelegeerden, dat deze clau sule in het voorstel werd ingelascht. Alle handelscontracten, ten minste wdt be treft gemeenten, zullen moeten worden nage komen. Rusland en eventueel andere landen, aan welke hulp zal worden verleend, zullen faciliteiten op handelsgebied moeten verleenen en zich van elke propaganda moeten onthou den, welke ten doel heeft, de orde te versto ren en het politieke regime in een of ander land omver te werpen. Indien de Russische zich getroffen afwendde. Ja, ja, we zullen zien, zal niet veel te beduiden hebben, zei Dr. Bell als antwoord op de stomme vraag der moeder. Hij viel over de trapleuning in de gang. Jongens moeten altijd dwaze streken uithalen. Ze hebben overi gens een taaier leven dan katten. Nu, Mrs.Elton, als u zacht uwen arm wilt wegtrekken en de kamer wilt verlaten, zal ik eens naar het kind kijken,want bij zulke karweitjes kunnen we geen moeders gebruiken, die worden altijd bewuste loos of halen iets anders uit, of wacht, het zal 't beste zijn als de kleine patiënt eerst op zijn slaapkamer komt. Deze heer zal hem misschien naar boven willen brengen. Mr. Chetwynd, naar ik meen Geoffrey maakte een buiging en trad een paar schreden naar voren, terwijl Mrs Elton, na eenige minuten lang stilzwijgen aarzelend zeide Mr. Chetwynd is steeds zoo vriendelijk tegenover Cecil, en deze verlangt voortdurend naar hem, zoodat ik mij genoodzaakt zag den heer hierheen te ontbieden. Zeer goed, zeer goed. Nu, Mr. Chetwynd, schuift u voorzichtig uwen arm onder het hoofd van den kleine, terwijl Mrs. Elton den hare weg trekt. Langzaam, langzaam Toen Cecil luide steunde en de oogen opende. Vol teederc zorg droeg Geoffrey zijn kleinen vriend naar boven en legde hem op zijn bedje Daarna bood hij den dokter en Mrs. Hughes zijn behulpzame hand bij het uitkleeden van den kleine, terwijl beneden de arme jonge moeder regeering ter verzekering van de voorwaar den, noodzakelijk voor de ontwikkeling van den handel in Rusland, haar officieele erkei- ning e;schte, zouden de geallieerde mogend- hede deze erkenning slechts kunnen toestaan, indien de Russische regeering alle bepalingen van deze resolutie aanneemt. Alle geallieerde landen hebben deze resolutie aangenomen. IERLAND. De voorspellingen omtrent de ratificaties van het Engelseh-ïersche vredesverdrag worden hoe langer hoe pessimistischer. Eerst werd gespro ken van een flinke meerderheid, de laatste dagen was deze reeds in de prognostics geslonken tot tien en nu heeft, blijkens een mededeeling in het ochtendblad een voorstander der ratificatie (Walsh,een der vertegenwoordigers der stad Cork, al voorspeld, dat het verdrag met twee stemmen meerderheid zou verworpen worden. Het zijn vooral de vrouwen, die zich in de Dail Eireann tegen de ratificatie verzetten juffrouw Mc. Swiney, de zuster van den overle den lord-mayor van Cork, gravin Markievicz,de „roode gravin". Bij haar heeft zich Woensdag de grijze moeder gevoegd van den leider van den Panschopstand van 1916, Padraic Pearce, die door de rebellen tot president werd geprocla meerd. Hij en zijn broeder werden ter dood gebracht na het mislukken van den opstand. De moeder zeide uit naam van haar zoons te spre ken, die nooit dit verdrag zouden hebben aan vaard. Zij verklaarde gelukkig te zijn, dat zij hun broeder was geweest. Zij eindigde met een beroep op de moeders Van Ierland, die volgens haar tegen dit verdrag zijn. Binnenland. DUITSCHLAND. Over de begrooting der rijksspoorwegen, welke thans bij den Rijksdag is ingediend, wordt het volgende medegedeeldDe gewone begrooting voor 1922 sluit met een bedrag van ongeveer 68 milliard mark aan uitgaven en met hetzelfde bedrag aan inkomsten. De bijdrage van het rijk, die in 1921 nog 11 milliard mark bedroog, is voor 1922 verdwenen. In de buitengewone begrooting worden de uitgaven geschat op 6.789 millioen mark en de inkomsten op 6.500.000 mark, zoo dat hier dus een bijdrage noodig i3 van onge veer 6.782 millioen mark. Over 1921 bedroeg daar de bijdrage van het rijk 35.631 millioen mark ALLERLEI. Een salarisvermindering van 15 en hooger zal onmiddellijk in werking worden gesteld door den bond van eigenaars van Amerikaansche stoomschepen. De salarissen der officieren zullen met 15 worden verminderd, terwijl een groote- re vermindering is aangekondigd voor sommige andere categoriën van het personeel. De salaris vermindering wordt noodzakelijk geacht, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de con currentie der buitenlandsche schepen. Men meldt uit Berlijn Volgens de opgave van het rijksbureau voor de statistiek heeft de duurte in December verderen voortgang gemaakt. Het index-cijfer voor de kos ten van het levensonderhoud is gestegen tot 1550 tegen 1397 in November. In vergelijking met Dec. 1920 bedraagt de stijging 66 en met Mei 1921, de goedkoopste maand van het afge- loopen jaar 76.1 met beide handen haar ooren dichthield, om de smartkreten niet te moeten aanhooren, die haar hart doorsneden. Hoe zeer Geoffrey zich steeds op sterke zu- nnwen had beroemd, zou hij toch veel gegeven hebben, om het half uur, dat thans volgde te kun nen ontgaan, maar hij voelde zich later tijd be loond door den dankbaren blik en heb zacht bevende ,,o, hoe dank ik u", der moeder, wie men thans eindelijk verlof gaf om weer de kamer te betreden. -Niet gevaarlijk, madame,zei de oude dokter, terwijl hij zijn bril zorgvuldig afwischte en hem in het etui stal£ Hij heeft den linkerarm en twee ribben ge broken, maar dat heeft niets te beteekenen. Bij kinderen voegen zich de beenderen weer gauw bij elkaar, binnen enkele weken zal hij weer rondspringen en dartelen houdt u hem maar heel rustig. Mr. Chetwynd zal zich in dezen zeer verdienstelijk kunnen maken, naar 't mij voorkomt. Bonjour, en met een diepe buiging verliet de kleine man de kamer. Mrs. Elton knielde voor het bedje van haar kind en had voor niets anders oor noch oog. Geoffrey voelde met zekeren tact, dat hij, nu de dokter weg was, en Mrs Elton aanwezig was., niet langer mocht blijven. Nu moet ik gaan Cecil mijn jongen, zei hij aarzelend.Mama is thans weer bij je en je hebt mij niet langer meer noodig. Maar het kind hield zijne hand des te vaster omklemd Ach, ga toch niet je mag niet gaan Mama, zeg hem, dat hij blijft, smeekte het op De slaking in de Metaalindustrie. Aangaande het getroffen accoord tusschen den Metaalbond en de Combinatie der werk nemersorganisaties verneemt ,,de Msb." nog het volgende Namens de werkgevers is in de conferen tie door den Metaalbond de belofte afgelegd dat geen rancunemaatregelen zouden geno men worden. Dit sluit echter niet in, dat alle stakers wederom dadelijk aan het werk zul len gaan. Dit hangt af van het werk in de onderscheidene bedrijven, zoodat het niet bui tengesloten "s, dat ;n den specalen tak der re paratiebedrijven, waar de slapte groot is, een bedmdend aantal stakers ook na-beëindiging werkloos zullen blijven. Hoewel door de com binatie pogingen zijn aangewend om voor dezo personen een wachtgeldregeling te verkrijgen, is door den Metaalbond daaraan niet tegemoet gekomen, zoodat deze werkloozen ten laste zul len komen van de organisaties. Allo verdere ge schillen, welke nog uit den afloop zouden kunnen voortvloeien, zullen geregeld worden in onderling overleg tusschen de afdeelingsbesturen van den Metaalbond en de werknemersorganisaties. Welke de wederzijdsche schade van de sta king is geweest, valt niet nauwkeurig te be cijferen. Doch alleen aan de werknemers heeft dit conflict rond vier millioen gekost, n.l.twee millioen aan uitkeeringen en twee millioen loonverlies. En aan de zijde der werkgevers zal het verlies alles bij elkaar genomen niet veel minder zijn. Had deze staking door overleg voorkomen kunnen worden Van werknemerszijde houdt men zulks nadrukkelijk vol. Men verwijst hier voor naar een geval van loonsverlaging in een metaalfabriek te Dordrecht, even voor het uitbreken der staking, waar na het openleggen der bedrijfsrekening zelfs de federatie van metaalbewerkers de loonsverlaging accepteerde. Moge in elk geval dit conflict van 10 weken, waarbij aan elke zijde zooveel ijzeren wilskracht is getoond, een wijze les vflor de toekomst zijn. Vacatiegelden voor Commissieleden. Stbl. 1452 bevat het Kon. Besl. waarbij is bepaald, dat aan de leden van bij eene wet, Kon. besluit, of ministerieele "beschikking in gestelde commissiën kan, tenzij bij de wet anders is bepaald, voor elke vergadering, het zij van de volle commissie of van een harcr subcommissiën, die zij bijwonen, een vacatie geld worden verleend van ten hoogste 8. Twee of /neer vergaderingen op denzelfden dag gelden voor één vergadering. In de daarvoor in aanmerking komende ge vallen geschiedt de toekenning van het va catiegeld door den minister, onder wiens Depar tement de commissie ressorteert, met medewer king van den minister van financiën Aan bezoldigde burgerlijke en militaire lands dienaren wordt geen vacatiegeld toegekend deze bepaling geldt niet ten aanzien van exa- mencommissiën, tenzij een bezoldigde burger lijke of militaire landsdienaar ambtelijk in een dergelijke commissie zitting heeft. De regeering behoudt zich voor in stede van vacatiegeld, een vaste belooning toe te ken^ nen bij een besluit, te nemen op voordracht van den minister, onder wiens Departement de commissie ressorteert, met medewerking van den minister van financiën. Alle in andere besluiten nog van kracht ge- klagenden toon. Ik geloof, dat Mr. Chetwynd inderdaad moet gaan, mijn hartje, zei ze gejaagd, maar hij zal terugkomen en je misschien gezelschap hou den als ik niet thuis ben. Tranen kwamen in de oogen van het kind. Mrs Elton zag er zeer gedrukt en bezorgd uit, maar voordat Cecil spreken kon kwam Geoffrey haar ter hulp.—-Kijk eens, mijn kleine vriend, je mag je arme mama, die reeds zoo bedroefd over je ongeluk is, niet nog meer leed veroorzaken.Ik zal tot je komen, zoo vaak ik maar kan, maar be denk, dat groote menschen een massa brieven moeten schrijven en dan moet ik ook zoo nu en dan mijnvrienden in Newland Abbey gaan opzoe ken, dus kan ik niet altijd hier bij je zijn en als ik niet kom, dan moet je bij je zelf denken Hij heeft iets anders te doen, waarvan hij echter niet half zooveel houdt, als van een bezoek bij den kleinen Cecil. Heden namiddag zal ik naar Stilborough rijden en het aardigste sprookjes boekje, dat ik vinden kan, voor je kooper, en als je heel zoet en geduldig bent, zal mama je daaruit voorlezen. Vind je dat goed Ja, ik dank je zeer je bent een beste man en er kwam een beetje leven in de moede oogen toen zij in Geoffrey's gelaat blikten, dat zich zacht over hem heenboog. Geoffrey drukte een kus op het bleeke voorhoofd van den kleine en stond toen op, om te gaan. Mrs. Elton deed hem uit geleide tot aan de deur en reikte hem de hand. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1