Twink ée$ '/kenéyd DAGBLADI fOORSCHIEDAM EN Geboeid. e artikelen, M/eschL en venft FEUILLETON. die men óraaö hunne oorópnonkelyke ofzeip een geheel nieuwe kleur* tcou willen eleven, kunnen melT^Afink «Succesvol behandeld worden, U Keejt de keus uit achttien Kleuren! llw verbeelde zyden blouse,Uw verschoten toiletje alles wordt weder als nieuw. 45ste Jaargang. Maandag .9 Januari 1922. No. 13230. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. SuUenlandseb Nieuws. DE CONFERENTIE TE CANNES. Er zijn Zaterdagochtend geen bizondere vorderingen gemaakt in de behandeling der kwestie van het herstel. Er hebben afzon derlijke besprekingen plaats tusschen de gealli eerde ministers ©enerzijds en de deskundigen an derzijds. De Belgen zijn van meening, dat de Duitschers dit jaar ten minste 800 millioen kun nen betalen, dat is 300 millioen meer dan in het besluit.der onderhandelingen van Lloyd George met Briand te Londen voorzien was. De Fran- schen hebben de Belgen bij de verdediging van dit standpunt ondersteund. De Belgische dele gatie zal de noodige documenten voorleggen om de juistheid van haar bewering te bewijzen. Het is waarschijnlijk dat de Opperste Raad de mee ning der Belgen zal aanvaarden. Is men eenmaal zoover, dan komt de tweede kwestie, namelijk die betreffende de verdeeling der Duitsche be talingen onder de verbondenen. De besprekingen der ministers loopen voornamelijk over dit vraag stuk. Havas seint uit Cannes Het gerucht gaat hier in de best ingelichte kringen dat Engeland wegert voor 1922 de 450 milPoen gouden marken te ontvangen, welkohet toekomen. D;t zou verkregen zijn zonder dat Frankrijk 'ets van zijn rechten moet afstaan. Havas seint uit Cannes De morgenuren werden Zaterdag uitsluitend gewijd aan de bespreking van het Engelsche voorstel, om aan Duitschland uitstel teverleenen van de betalingen in 1922, zonder op eenigerlei wijze de rechten van Frankrijk aan te tasten, dat in natura zijn volle aandeel zal ontvangen overeenkomstig het verdrag van Wiesbaden. De Engelsche gedelegeerden motiveerden 't uitstel door te wijzen op de algemeene econo mische crisis, terwijl zij er een herleving van het economische leven van verwachtten, waar door Duitschland in de gelegenheid zou wor den gesteld later zijn verplichtingen na te komen. Duitschland kan of wil echter geen maat regelen nemen ter compenseering van zijn gebrek aan middelen. De geallieerden hebben daarom besloten van Duitschland te eischen, dat het niet voortgaat met zijn huidige f'inancieele politiek. liet uit stel zal slechts worden verleend op de uit drukkelijke voorwaarde, dat Duitschland on der in tergeallieerde controle tie door de gealli eerden aangegeven financieel© politiek zal voe ren, De bevoegdheden van de garantiecommis sie zullen worden uitgebreid, terwijl Duitsch land de inflatie van fiduciaire geldmiddelen zal moete i inkrimpen en er ernstig naar moet streven zijn begrooting in evenwicht te brengen. Engeland handhaaft zijn voornemen slechts 60 a 70 millioen goudmark te eischen van de 500 millioen, die aan dit land toekomen als zijn aandeel in de heffing op den Duitschen uitvoer. Hierbij komen nog 500 millioen voor vergoeding der Engelsche bezettingskosten. Thans moet nog het verdrag worden vastge steld, dat men in 1922 van Duitschland zal eischen. Volgens het Engelsche voorstel zou dat slechts 500 millioen goudmark zijn waar van België de helft zou krijgen. De Belgische gedelegeerden, gesteund door hun Fransc.he collega's, zijn van oordeel, dat Duitschland in staat is om het dubbele van dit bedrag op te brengen. Indien het Belgische standpunt ze geviert, zal men het aan elk der betrokken mogendheden toekomende gedeelte van dit be drag en van het door de Commissie van Her- 12 Ik weet niet hoe ik u genoeg kan danken, zeide ze met bevende stem en haar oogen vulden zich met tranen. Zij wendde zich weer naar het bedje van haar kind en Geoffrey ging heen. VII. Sibyl Elton zat op een stoel in de vcrande juist voor het venster van het salon, toen Geoffrey dien avond den tuin wederom betrad en met een lichten blos op haar wangen keek ze op, toen ze de poort hoorde knarsen. Haar rustige kalm te had haar heelemaal in den steek gelaten, zij was zich duidelijk belust, van een zekere ver legenheid bij zijn nadering, van een verzet om met open oog zijn blik te ontmoeten. Maar ze schreef het toe aan haar zonderlingen toestand, en aan de gedachte, dat zij in het oog der wereld iets zeer onbetamelijks had gedaan, dooi dat zij den jongen man toestond haar, alleenstaande jonge weduwe, te bezoeken. Ik kan het niet veranderen het zal niet lang meer duren. Cecil mag zijn toestand niet door opwinding schaden, met deze woordentracht Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voorherhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. stel ontvangen milliard moeten bepalen en de overeenkomst van 13 Augustus moeten herzien. Uit Cannes wordt nog gemeld De zitting van den Oppersten Raad, welke Zaterdagavond plaats had en van 7 uur tot half negen duurde, is een der belangwekkendste ge weest, hoewel men er geen enkele beslissing heeft genomen in zake de kwestie der schadeloosstel ling. Lloyd George stelde voor, Duitsche ge delegeerden naar Cannes te ontbieden, "ten einde met hen de betalingscapaciteit vanDuitsch- Iand te bespreken.Hij merkte op,dat deze metho de de beste was en te Spa uitstekende resultaten had opgeleverd. Daarentegen voerde Briand aan dat dit niet in overeenstemming was met dé bepalingen van het verdrag te Versailles en dat de Commissie van Herstel moest besluiten, of men aan Duitschland uitstel van betaling- kon toestaan. De Italiaansche gedelegeerde Bonomj sloot zich bij het standpunt van Lloyd George aan. Theunis stelde voor, de Duitsche gedelegeerden niet te ontbieden, voordat de geallieerden het onderling volkomen eens waren geworden. Men zou hen naar Parijs kunnen laten komen, waar zij zich ter beschikking zouden kunnen hou den van den Oppersten Raad. De conferentie betuigde hiermede haar in stemming. De Opperste Raad zal heden (Maandag) weder om bijeenkomen. Zondagmiddag hebben ï.loydGeorge en Briand een vrij langdurig onderhoud gehad, waaromtrent geheimhouding in acht wordlgcnomen.Hetschijnt zeker te zijn, dat de beide premiers zich met iets anders dan alleen met de kwestie der schade loosstelling bezighouden. Het zou niet aan te nemen zijn, dat Frankrijk zich ten slotte zou vereenigen met de Engelsche voorstellen, n.l de bijeenroeping van een conferentie te Genua ter bespreking van het herstel van Europa en het toestaan van betalingsfaciliteiten aan Duitschland, zonder hiervoor zekere tegemoet komingen te krijgen. Indien wij goed zijn in gelicht, bespreken Briand en LloydGeorge op het oogenblik de mogelijkheid van militaire garanties, 'welke Engeland aan Frankrijk zou geven ingeval van een Duitschen aanval. Deze. waarborgen zouden een soort compensatie aan frankrijk zijn voor de opofferingen, die het naar het schijnt, bereid is te doen in zake de Duitsche betalingen in contanten. Inderdaad houdt Frankrijk vast aan de be taling van 1250 millioen goudmark in den vorm van leveringen in na! era ch aan waar borgen van militairen aard. Wat België betreft dat land zou waarschijnlijk 800 6 900 millioen gondmark kunnen krijgen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter se:nt uit Washington Zaterdag is het gebruik van vergiftige gassen in den oorlog afgeschaft verklaard, daar de ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk Italië en Japan het Amerikaansche voorstel om het gebruik daarvan te verbieden, hebben aanvaard. Naar Havas verneemt verwacht men dat de pieliminaire besprekingen tusschen den minister en de deskundigen nog eenige dagen zullen duren. De conferentie zal niet voor het einde van deze week gesloten worden. NOORWEGEN. „Berlihgske Tidende" verneemt, dat van Deensche zijde een protest is ingediend tegen het besluit der Noorsehe regeering om zijn ter ritoriale wateren tien mijlen zeewaarts uit te te zij die opwerpingen van haar geest totzwijgen te brengen. Hij zal spoedig naar Londen terug- keeren en dan zullen we elkaar nooit terugzien. Wat zal Cecil hem missen Wat is hij toch goed 1' Geoffrey trad glimlachend op haar toe. -— Het verheugt mij u hier te vinden, zeide hij, terwijl hij naast haar op de lage vensterbank plaats nam.l J mag niet te veel in de ziekenkamer opgesloten blijven, dat zon nadeelig op uw ge zondheid kunnen werken. Cecil slaapt thans, dus heeft Mrs. Hughes zeer goed mijn plaats vervangen, antwoordde Mrs. Elton. Mijn hoofd deed me zoo'n pijn, dat ik verlangde naar. frissc.he lucht. Hoe heerlijk koel is 't hier. 't Was een harde dag voor u, zei Geoffrey met een blik op haar bleeke wangen. IJ houdt zoo buitengewoon veel van het kind. Cecil is al wat ik op de wereld bezit, het eene lichtpunt in mijn duister leven, antwoordde zij haast fluisterend, l oen ik hedenmorgen ge loofde, dat hij door den va) gedood was, verloor ik bijna het gebruik mijner zinnen. Maar de hemel spaarde hem. Het is onnatuurlijk, gezien uwe groote jeugd, aldus te spreken, riep Geoffrey ongeduldig uit, vol naijver op haar liefde voor den dooden echtgenoot en het levende kind. kunt op zijn hoogst genomen vijf en twintig jaar oud zijn en u praat, alsof heel uw leven voorbij was. Ik geloof, er ligt meer geluk breiden, ten einde de smokkelarij in sterken drank tegen te gaan. De stappen der Deensche regecring zijn echter niet in den vorm van een formeel protest gedaan. Zij heeft er slechts op ge wezen, dat indien de nieuwe wet de wettige Deensche scheepvaart zou beperken, de Deensche regeerng allo voorbehoud moet maken. IERLAND. Reuter seint uit Dublin, dat Dail Eireann het verdragsontwerp met 64 stemmen tegen 57 heeft aangenomen. Dit is ongetwijfeld een verheugend nieuws maar toch kan de vreugde niet onvermengd zijn. De vrede tusschen Engeland en Ierland is thans bijna bereikt het Engelsche parlement moet de noodige wetswijzigingen nog goedkeuren, opdat het verdrag zou kunnen uitgevoerd wor den maar tevens is Ierland zelf voor lange jaren waarschijnlijk in twee partijen verdeeld die elkaar met al den niets ontzienden partijhaat, die de Ieren kenmerkt, zullen bestrijden. De Valera beeft ontslag genomen. DUITSCHLAND. Het afdelingsbestuur van den Bond van Duit sche Spoorwegarbeiders te Elberfeld, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het heet, dat de rijksminister voor het Verkeerswezen, de door hem op 31 December aan de spoorwegarbeiders gedane beloften niet heeft gehouden.Als gevolg daarvanwordt de toestand zeerernstig beschouwd De vertegenwoordigers der verschillende spoor wegorganisaties uit het district Elberfeld houden reeds hedenavondJeen bijeenkomst, ten einde de te nemen maatregelen te bespreken. BELG IE EN LUXEMBURG. De commissies van liuitenlandsche zaken en van economische aangelegenheden uit de Kamer hebben naar uit Brüsse' geme'd wordt kennis genomen van het verlag van Pau' Hy- inans, minister van staat, over de economische overeenkomst met Luxemburg en de gevolgtrok- kingen,welke strekken ten gnnstevan de bekrach tiging van het bedrag, aangenomen niet 1 -tem men tegen eu 2 onthoudingen. MAROKKO. B. T. A. verneemt uit Tetoean, dat de Span jaarden,nadat het onweergeweken was, den strijd hervat hebben. Op alle punten hebben zij het ge stelde doel bereikt, hier en daar zelfs ver over schreden. Op verscheidene plaatsen is er zeer heftig gevochten. JAPAN. In den ouderdom van 84 jaar is in Tokio de bekende staatsman prins Okoema overleden. In 1882 heeft Okoema de progressieve partij gesticht waaruit later de Kokoemintopartij is ontstaan. OPPER-SILEZIE. Calondor hoeft medegedeeld, dat hij ver wacht, dat de Duitsch-Poolsclie onderhan delingen over Opper-Silezië tegen 15 Januari afgeloopen zullen zijn, zelfs indien zich onvoor ziene moeilijkheden mochten voordoen. De voor stellen zullen dan in Genéve onderzocht worden en men kan de uitspraak in Februari verwachten. ZUID-AFRIKA. Naar uit Johannesburg aan dc „Daily Tele graph" wordt gemeld, is de Zuid-Afrikaansche regeering ten gunste van arbitrage in de sta king aan de kolenmijnen. De arbeiders zijn ech ter niet geneigd arbitrage te aanvaarden, tenzij alle ultimatums worden ingetrokken. Generaal Smuts heeft Woensdag j.l. te Jo- voor u Tn de toekomst dan in het verloden. Zij schudde met liet. hoofd en de haar eigen ernstige, moede uitdrukking kwam weer in hare trekken. Onmogelijk. U kunt, het niet begrijpen. Maar ik spreek niet graag, van mij zelf. Ik ben met mijn lot tevreden. Was u heden in Stilborough Cecil spreekt den boelen dag van het beloofde boek. Hier is het. Ik meen, dat met Andersen niets vergeleken kan worden, en hij reikte Mrs. Elton 'n prachtband in rood en goud gebonden over, verheugd over do bevrediging, die hij in haar trekken las. Hoe goed van U. Cecil kan u niet dankbaar genoeg zijn. Hij zal u missen, als u naarLonden terugkeert. Gaat u reeds spoedig weg Ik zou 't u niet kunnen zeggen, antwoordde hij met ietwat onzekere stem, dat zal mee van andere afhangen dan van mij zelf. Mrs. Elton zweeg enkele minuten en sloeg hem scherp gade, vervolgens zei ze aarzelend Ik denk, dat ik 't weet. Ik moest u wel veel succes wcnschen, Mr. Ghetwynd, maar ik doe het toch niet. Hoe bedoelt u? vroeg hij haastig. En zij ging hevig voort Pardon ik had niet het recht dit te zeggen. Zij kan heel beminnelijk zijn en zij is heel mooi maar. brak ze kort af. Mag ik u verzoeken door te gaan, zej VERVAARDIGD DOOR DE FABRIKANT Eh VAN hannesburg een informeclo conferentie gehou den in verband met de staking. Aan dertien mij nen wordt nog gewerkt. Algemeen is men ech ter van meening, dat bij de stemming, die on der de leden der vakvereenigmgen wordt ge houden, de meerderheid zich voor een algemee ne staking zal verklaren. Uit alle doelen van de Unie zijn afdeelingen politie naar liet staking- gebied gerequireerd ALLERLEI. Volgens een telegram aan de „Chicago Tribune" zou Allen Houghton definitief tot Amerikaanseh gezant te Berlijn zijn benoemd. Admiraal Höpfner, de vroegere plaatsver vangende gouverneur vanKiautsjau en bevelheb ber van hot groote slagschip,,Oldenburg" tijdens den oorlog is thans benoemd tot redacteur van de Duitsche „Bergwerkszeiting." Geoffrey, wien thans een licht opging. U weet., dat ik dacht, u maar ik geloofde, dat u bedoelingen had op de hand van de mooie jonge dame, die bij lady Temple op bezoek is. Een zonderlinge, haast booze blik uit zijn oogen trof Mrs. Elton, en vervolgens zei hij kort af :U weet-, dat dit niet het geval is. Ik wist het niet ik dacht slechts nu en dan zoo, antwoordde zij zacht. Maar als t u blieft, wees niet kwaad op mij, ik wilde u met. kwetsen. Ik geloof, dat u 't niet zou klaar krijgen, zelfs indien u 't trachtte, zei Hij en de kracht van zijn gevoelens deed zijn stem lieve en vei brak alle hinderpalen. Weet u niet, dat er buiten u geen vrouw op de wereld bestaat voor mij O, Mr. Ghetwynd, stil, stil, om Gods wil riep zij, terwijl de Woorden haar in de keel ver stikten. Spreekt u 'L verschrikkelijke niet uit Ik ben niet weduwe mijn echtgenoole loeft nog. Geoffrey sprong op en tuimelde haast tegen den muur. O hemel, sta mij bij 1 steunde hij en keek toen zwijgend naar buiten op de maan-beschcnen zeevlakte. Het kwam hem voor, alsof men hem een harden slag had gegeven die zijn zinnen in de war stuurde. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fwink f—pj——

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1