DAGBLAD W&OR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Geboeid. 45ste Jaargang. Woensdag 11 Januari 1922. No. 13232. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Inter communa al 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere olficieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 9 Januari 1922 vergunning verleend aan de N.V. STOOMVER- VERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ „CE- TRA AL" tot uitbreiding van de wasscherij, Ver verij en uitstoomingsinrichting in het pand Lan ge Nieuwstraat 41, kadaster Sectie L. nos. 1601 en 1845, met een chemische wasscherij en door bijplaatsing van een electromotor van 3 P.K. en een stoomketel van 7 M2. verwarmingsopper vlak ter vervanging van de bestaande van 4 M2. verwarmingsoppervlak. Schieda m, 11 Januari 1922. Buitenlandssh Nieuws. DE CONFERENTIE TE CANNES. De Opperste Raad behandelde in zijn bijeen komst Maandagavond de vraag van het bedrag aan schadevergoeding dat in 1922 van Duitsch- land gevorderd zal worden. De Raad bepaalde dat bedrag ten slotte op 720 millioen goudmark. Dit getal was door de Belgen voorgesteld in- plaats van de som van 500 millioen goudmark die bij de besprekingen te Londen als vordering over 1922 was bepaald De Franschen gingen accoord zoowel met het totaalbedrag van 720 millioen als met de na volgende verdeeling daarvan 50 millioen voor Engeland ter tegemoetkoming in de kosten van zijn bezettingsleger, 140 millioen voor Fran- kijk, welk bedrag Engeland van zijn vordering in zake de bezettingslegers aan Frankrijk over draagt, en ten slotte 530 millioen voor België Zoo zal dus België, dat aanvankelijk slechts aanspraak kon doen gelden op 250 millioen zijnde de helft van de 500 millioen bij de be- besprekingen te Londen vastgesteld, thans 530 millioen ontvangen uit krachte van zijn priori teitsrecht over 1922. De Fransche gedelegeerden hebben de getrof fen regeling goedgekeurd echter zal deze nog morgen door de te Parijs achtergebleven mi nisters moeten worden geratificeerd. Van het eerste milliard door Duitschland op 1 Augustus j.l. gestort zal België 519 millioen ontvangen, Engeland 450 millioen voor de kos ten van zijn bezettingsleger, en Italië 31 mil lioen. De Duitsche afgevaardigden zullen heden (Woensdag) te Cannes aankomen. De Commissie van Herstel zal belast worden met de mededeeling der definitieve besluiten van de conferentie aan Duitschland. In afwachting van de komt der Duitsche ge delegeerden, bespreekt men in Fransche en Engelsche kringen het militaire garantie-verdrag De geallieerde ministers hebben het te Parijs uitgewerkte ontwerp nopens de vorming van een internationale consortium voor het economisch herstel van Europa definitief vast gesteld. Er was hierbij sprake van twee ontwer pen het eene is van Engelschen oorsprong en voorziet in de oprichting eener vereeniging met een kapitaal van 20 millioen pond sterling. Dit zou echter moeilijkheden opleveren voor de lan den met gedeprecieerd geld en dezen verlie zen berokkenen. Loucheur had aangeraden een centrale vereeniging op te richten met een 14 Hij zeide, dat hij dezen middag niet kon terug komen, maar als hij eenigszins kan zal hij mij hedenavond bezoeken en morgen heel zeker. Ik zou wel willen, dat hij voor goed bij ons woon de u niet, mama In plaats van elk antwoord boog Sibyl zich over Cecil heen en drukte een zoen op zijn voor hoofdje niet eens zelfs waagde zij het deze vraag te beantwoorden. In den namiddag hadden Mrs.Elton enGeoffrcy een onderhoud. Geoffrey zat daar, het hoofd op de hand ge steund en tuurde peinzend op de schitterende watervlakte Sibyl streek de plooien van haar bruin kleed glad, met het pijnlijke gevoel niet te kunnen spreken, zoolang hij totaal geen at tentie van haar nam. Het scheen, alsof hij haar aanwezigheid heelemaal was vergeten en niet in staat was dit langer te verdragen riep ze plot seling Mr. Chetwynd, zal ik maar gaan Wilt u niet vernemen, wat ik u zoo graag zou zeg gen Neen, ik zou graag alles willen hooren, zei hij, terwijl hij nog altijd recht voor zich uit staarde. Ik ben overtuigd, dat geen schuld op u rust ik zeg ook niet dat u onrecht deed, het kapitaal van slechts 2 millioen pond sterling, waarmede zouden worden verbonden een aan tal surrersale vereenigingen in de verschil lende belanghebbende landen, welker kapitaal zou worden bijeengebracht in het geld der betrokken landen. Het laatste ontwerp is thans definitief aangenomen. Het biedt het voordeel, de koers-verliezen tot hun minimum terug te brengen. Tot het consortium voor het Economisch herstel zullen behooren Engeland, Duitschland, België, Frankrijk, Italië en Japan. Tsjitsjerin heeft aan den Oppersten Raad te Cannes nopens Ruslands deelneming aan de con ferentie te Genua als volgt geseind „De Russische rcgecring neemt de uitnoodi- ging tot het deelnemen aan een tegen Maart bij een te roepen Europeesche conferentie met vol doening aan. De Centrale Uitvoerende Commis sie zal in een buitengewone zitting de Russische delegatie benoemen en haar de meest uitgebreide volmachten verleenen. Indien de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Lenin, door zijn veelzijdige werkzaamheden, in het bijzonder in verband met den hongersnood verhinderd mocht zijn het land te verlaten, zal de samenstelling en de competentie der dele gatie dezelfde zijn, als wanneer burger Lenin er deel van zou uitmaken. Van onze zijde zal dus geen enkel bezwaar aan de spoedige bijeen komst der conferentie in den weg worden gelegd.' DE CONFERENTIE TE GENUA. De Opperste Raad heeft de lijst opgesteld der landen, die zullen worden uitgenoodigd, aan de conferentie te Genua deel te nemen. Een uitnoodiging zal worden gezonden aan de Vereenigde Staten, Japan en het meeren- cleel der Europeesche staten, Nederland daar onder begrepen, evenals de landen, welke deel uitmaakten van het vroegere Rusland, benoor den den Kaukasus. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Thans wordt definitief uit Washington gemeld dat Balfour, het hoofd van de Britsche delegatie en Lord Lee, Eerste Lord van de Admiraliteit Zaterdag a.s. naar Engeland zullen vertrekken Hierna zal de Britsche ambassadeur in Amerika Sir Auckland Geddes, de Britsche delegatie lei den. Het werk der conferentie wordt gunstig besproken door de bladen. Men voelt weliswaar teleurstelling over het feit, dat het geheele Britsche programma niet is aanvaard, doch met voldoening wordt gewezen op de vorderin gen, die in de richting van ontwapening zijn gemaakt en dat de wijziging in de politiek, voornamelijk in zake den Stillen Oceaan de kans op een toekomstigen oorlog nog meer heeft verminderd. Ongeschreven overeenkom sten tusschen Engeland en Amerika zijn tot stand gekomen en deze worden van het hoogste belang geacht. Drie definitieve overeenkomsten zijn door de conferentie tot stand gebracht, welke thans op goedkeuring wachten ten eerste het Viervou dig Verdrag, >n de tweede plaats de overeen komst der vijf maritieme mogendheden over de bewapening met groote schepen en de regelin gen betreffende duikbooten, gassen en lucht strijdkrachten, en in de derde plaats de over eenkomst tusschen de negen mogendheden be treffende China. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE SCHULD AAN DEN OORLOG. Volgens bericht uit Berlijn, bereidt het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken feit, dat uw echtgenoot nog in leven is, geheim te houden. Ja, er kunnen omstandigheden zijn, die dit raadzaam maakten. Het zou vriendelijker van u geweest zijn mij vroeger te waarschuwen. Bij deze laatste woorden daalde zijn stem een weinig, maar zij beefde niet. Ik was blind ik dacht, ik vermoedde zoo iets niet, antwoordde Sibyl haast fluiste rend, terwijl heete tranen over hare wangen biggelden. Hij antwoordde niet, maar in zijn gedachten doorleefde hij nog eens de laatste weken. Ja, zij had gelijk hij was zeer terughoudend ge weest. Maar toch, als hij alles geweten had, zou hem oneindig veel leed bespaard gebleven zijn. Ik moet trachten alles te vergeten en u mijn geschiedenis te verhalen, zooals ik ze aan dokter Beel zou verhalen, zeide Sibyl thans treu rig. U kunt u dan zelf een oordeel vormen in hoeverre ik te berispen ben of medelijden ver dien. Mijn vader was arts in een klein, afgelegen dorpje in het Zuiden van Frankrijk, dat slechts zelden door Engelschen bezocht werd. Mijn moe der stierf, toen ik nog een kind was, en mijn vader en ik waren alles voor elkaar en trokken ons weinig aan wat er in de wereld rondging. Tijdens een mooien zomer kwam daar een jonge Engelschmau, John Lawrell genaamd is u deze naam bekend onderbrak zij, toen Geoffrey haastig opkeek. Ik had een schoolkameraad John Law- de uitgave voor van officieele documenten be trekking hebbende op de hooge politiek der Europeesche kabinetten van 1871 tot 1914. De Duitsche bladen vewachten dat hierdoor nieuw licht zal worden geworpen op het vraagstuk van de schuld aan den oorlog. RUSLAND. Te Kopenhagen is bericht ontvangen, dat de Sovjet-regeering in Rusland den tweejarigen dienstplicht heeft ingevoerd voor jongelieden van achttien jaar. IERLAND. Na een heftige discussie over een door Col lins ingediende motie en nadat de meerderheid deze motie had goedgekeurd, hebben de Valera en zijn vrienden het Dail Eireann verlaten. Daarna werd Griffith met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Hij stelde aan de ver gadering voor zelf een kabinet te kiezen. Wat deze gedaan heeft Collins is als minister van fi nanciën herkozen. ZUID-AFRIKA. Reuter verneemt uit Johannesburg In ver band met de algemeene mijnwerkersstaking is de opening van het parlement verdaagd tot 17 Febr. Waarschijnlijk zal het geheele kabinet spoedig te Pretoria bijeenkomen. Te Johannes burg is alles rustig de cafe's zijn gesloten. Het aantal stakers wordt op 20.000 geschat. ALLERLEI. De Zweedsche regeering zal eerlang bij den Rijksdag een ontwerp tot verhooging van de tabaksbelasting indienen. Ten einde in den tijd tusschen de indiening van en de beslissing door den Rijksdag over dit ontwerp een sterke vermeerdering van den tabaksinvoer te beletten, heeft de regeering een tijdelijk invoerverbod op tabak afgekondigd. De verloving van koning Alexander van Joegoslavië mot prinses Marie van Roemenië is officieel bekend gemaakt. Binnenland. Program van actie der A.-R. Partij. Op het Centrale convent van de Antirevo lutionaire partij, 27 dezer te Utrecht te houden zal een program van actie worden behandeld. Het slot daarvan behandelt de mogelijkheid van samenwerking met andere partijen. In het ontwerp wordt daaromtrent het volgende ge schreven a. De twee partijen, die elkaar in beginsel het meest nabij komen, de Chr.-Partij en de Anti-Rev., kunnen gezamenlijk op niet veel meer dan 1/5 der Kamerzetels rekenen. Aan het overnemen van het bewind, zonder samenwer king met een derde groep, valt dus niet te den ken. b. Er schijnen slechts twee combinaties mo gelijk, die kans geven op een regeeringsmeer- derheid, t.w. die van R.-Katholieken met sociaal-democraten of die van A.R. en C.-.H. met de R.-Katholieken. c. Nog daargelaten de vraag, of de R.-K. Staatspartij tot eene coalitie met de sociaal democraten te vinden zou zijn, wordt die samen werking door ons niet in 's lands belang geaeht. d. Ondanks alle verscmllen en ondanks de bedenkmgen, d'e ;n den laatsten tijd met betrekkmg tot de bestaande samenwerkmg onder ons vernomen werden, hebben de Pro- testantsch Christelijke partijen en de Roomsch- rell, dien ik bijna 'n keer om 't leven gebracht had.We hadden samen ruzie en hij kwam op een voorwerp te vallen, dat hem haast het hoofd spleet. Hij had een broer Bob, een verschrikke- lijken deugniet, die wegens diefstal de school uitgegooid werd. Dat is allemaal juist. John Lawrell is mijn echtgenoot. Ik heb het litteeken gezien en de geschiedenis gehoord. Bob heb ik nooit gezien, hij was wegens slechte streken, die hij uitgehaald had, naar het buitenland gevlucht. Hoe merk waardig dat gij elkander gekend hebt. Nu, John Lawrell kwam in ons dorpje, om schetsen te maken hij sloot vriendschap met mijn dierbaren ouden vader, en kwam bijna dagelijks in ons huis. Hij was een mooi, zeer innemend man en hij beviel ons beiden, die zoo weimg aan beschaafden omgang gewend waren. Ik was juist zeventien jaar oud. Hij vroeg verlof mij te mogen teekenen en mijn vader gaf dat verlof met genoegen. Toen kwam de gruwelijke dag, die al mijn geluk vernietigde. Men bracht mijn vader ster vend naar huis door een dolk doorboord, bij de poging om vechtende mannen te scheiden. Hij kon nauwelijks nog eenige woorden van afscheid tot mij richtten - toen sloot hij de oogen en ik bleef alleen achter, heel alleen, op de groote, uitgestrekte wereld. Ze hield op en bedekte haar gelaat met beide handen, na eenige minuten ging ze op meer vastberaden toon voortJohn Lawrell gedroeg Kathoheke d'eper liggende grondbeginselen ge meen, d;e samenwerking mogelijk maken, ter wijl pracrisch gesproken de bestendiging van de bestaande samenwerking de eenige moge lijkheid schijnt te bieden voor de vorming van een parlementair Kabinet. e. De in de laatste jaren nu en dan onder vonden teleurstellingen hebben echter onder ons een gevoel van onlust gewekt, dat dreigt schade te doen aan de liefde en daardoor is het gevaar ontstaan, dat de actie van de A.-.R. partij aan kracht zal gaan inboeten. f. Dit mag intusschen niet leiden tot licht vaardige verbreking der bestaande samenwer king. Veeleer moet worden gezocht naar waar borgen om herhaling van zulke teleurstellingen te voorkomen, ten einde de daaraan verbonden gevaren te ontgaan. g. Zoodanige waarborgen zijn voornamelijk te verkrijgen door een samenwerking op een behoorlijk doordacht werkprogram. h. Om do bestaande bezwaren onder ons volk te ondervangen, zal daarnaast evenwel in ruimer mate het vertrouwen moeten bestaan dat Anti-revolutionairen, die eventueel in 'n Rechtsch Kabinet zitting nemen, bereid zijn met hun geheele persoon voor déAnti-revolutio- naire beginselen in het Kabinet op te komen voor zoover dit binnen de grenzen van hetgeen overeengekomen werd, maar eenigszins mogelijk is. Het is op grond van bovenstaande beschou wingen, dat de Deputaten-vergadering hare wenschen in zake de samenwerking met andore partijen als volgt formuleert „Indien het resultaat van de verkiezingen zoodanig zijn mocht, dat de tegenwoordige partijen der rechterzijde te zamen eene meer derheid in de Tweede Kamer hebben, behoort de vraag of 's lands belang wordt gediend door bestendiging van de bestaande samenwerking beantwoord te worden in het licht van de volgen de voorwaarden a. dat het werkprogram van het Kabinet der volgende vierjarige periode zich in ruime mate aansluite bij het Program van Begin selen en het Program van Actie. b. Dat omtrent de uitwerking van dit werk program te voren volledige overeenstemming tusschen het Kabinet en de partijen in de Kamer verkregen zij. Verontreiniging van openbare wateren. De Minister van Arbeid heeft tot Ged. Sta ten van de onderscheidene provincies een cir culaire gericht, in zake het tegengaan van de verontreiniging van openbaar water. De minis ter verzocht in deze circulaire den Ged. Staten de gemeentebesturen u;t de nood'gen om, alvo rens vergunnmg 'ngevolge de lvnderwet te verleenen tot het oprichten van fabrieken, over de vraag, welke maatregelen tot het tegengaan van de verontrem'g;ng van openbare wateren behoorden genomen te worden, de voorbchtmg te vragen van den mspecteur van de volksge zondheid belast met de hyg'ëne van bodem, wa ter en lucht, d'e de gezonden stukken, na daarop voor zooveel nood'g met het oog op de volks gezondheid adv'es te hebben udgebracht, ter verdere behandelmg zal doorzenden aan den d'Tecteur van het rijksmsrituut voor zmvering van afvalwater. Het mwmnen van adv;es, als h;er bedoeld, verd;ent met name aanbevelmg ten aanz-en van de navolgende inrichtingenmouterijen, brouwerijen, branderijen, spiritusfabrieken, sui kerfabrieken en raffinaderijen, zuivelfabrieken, aardappel-, glucose- en jamfabrieken, stroocar- zich heel goedig tegenover mij. Ik geloof wer kelijk, dat hij toen tertijd liefde voor mij koester de, maar ik twijfel er aan, of hij mij tot echt genoot zou gekozen hebbe indien hij niet daags te voren door mijn vader op de hoogte was gebracht van een gewichtige ons van nabij betreffende zaak. Mijn vader bezat in de City van Londen drie kleine winkels in een nauwe straat die hem samen jaarlijks ongeveer 300 pond opbrach ten. Toen schreef hij op zekeren dag de beheer der der zaken, die hem steeds de verschuldigde huur overstuurde, dat een spoorwegmaatschappij juist op deze plaats een groot station wilde laten bouwen en dat het hem met veel moeite en taaie volharding gelukt was een som voor het kleine bezit te krijgen, die ons in gunstige gevallen jaarlijks 2000 pond zou opbrengen. Dit was nu voor mij, maar een vloek scheen er aan te kleven want ik geloof niet, dat John Lawrell, zonder dat, mij zijne hand had aangebode. Maar daar hij van alles nauwkeurig op de hoogte was, benutte hij mijn toestand en zeide mij, dat hij mij bemin de en reeds vroeger de toestemming van mijn vader voor een huwelijk had gekregen. Ik was nauwelijks achttien jaar oud, door de smart over den dood mijns vaders overweldigd, John beviel mij ,van liefde wist ik niets, zoo gaf ik dan mijn toestemming en drie weken later volgde ik hem naar het altaar, maar niet, voordat de beheerder mijn geld zoodanig had vastgelegd, dat het in alle geval voor mij verzekerd was. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iwii mini

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1