ROTTERDAM EN SCHIEDAM. Het „algemeen belang" of Rotterdamscbe belangen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang Donderdag 12 Januari 1922. No. 13233. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De kwestie van de grenswijziging tusschen de gemeenten Rotterdam en Schiedam, opnieuw in de beide Maassteden-aan de orde gesteld, zal, met het oog op verschillende gewichtige pro blemen, welke daarin wortelen, ook buiten die twee steden met groote aandacht onder de oogen moeten worden gezien. Bij de wet van 1 Juli 1909 (Stbl. 243) is d e eerste wijziging van be teekenis in de grenslijn tusschen Rotterdam en Schiedam tot stand gebracht. Die wijziging geschiedde destijds omdat de ge meente Rotterdam behoefte had aan aansluiting van haar haventerreinen onder oud-Delfts haven met het Nederlandsche spoorwegnet. Toen deze grenswijziging bij de Tweede Kamer in April 1909 werd aanhangig gemaakt, moti veerde de toenmalige minister van Binnenland- sche zaken de noodzakelijkheid daartoe in de vol gende bewoordingen „Met het oog op eene geleidelijke en ra- „tioneele ontwikkeling der stad is het in het „algemeen belang noodig, dat bedoeldgrond- gebied aan de gemeente Rotterdam worde „toegevoegd" Mem. v. Toelichting) Deze omschrijving van de redenen, welke de Hooge Regeering genoopt hadden het betrok ken wetsontwerp bij de Tweede Kamer aan hangig te maken, zijn echter niet in de wet vast gelegd. De considerans der bedoelde wet luidt toch „Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat het WENSCHELIJK is, de grens tus schen de gemeenten Rotterdam en Schiedam te wijzigen." Het groote verschil tusschen de eerste en de tweede omschrijving der beweegredenen springt natuurlijk dadelijk in 'toog en erdientmeerwaar- de aan te worden gehecht in verband met de cri- tiek, die later is losgekomen toen de kwestie van de samenvoeging van Hoek van Holland bij Rotterdam op het tapijt kwam. Tegen de grenswijziging van 1909 werden destijds slechts weinig bezwaren ontwikkeld, te meer waar Rotterdam de gemeente Schiedam in uitzicht had gesteld, dat,zoo noodig, Schiedams territoir van die havenspoorlijn zou kunnen pro- fiteeren, door aansluiting van een zijlijn. Ook de financieele zijde van de grenswijziging had wei nig te beteekenen, daar de overgang van gemeen telijke eigendommen niet van grooten omvang was. Op deze grenswijziging is gevolgd de annexa tie van Hoek van Holland (Wet van 31 December 1913, Stbl. 469). In de Staten-Generaal hebben tegen de annex atie van Hoek van Holland bij Rotterdam weinig leden hun stem doen hooren. Van belang is het echter te vernemen, welke motieven in die dagen „pro" en „contra" in 't debat werden gebracht. Op den voorgrond dient nadrukkelijk te wor den gesteld, dat men in Rotterdam van oordeel was dat de toestanden te Hoek van Holland (zijnde geeu afzonderlijke gemeente) destijds voor de navigatie niet in overeenstemming waren met hetgeen in zake toegangswegen tot gewichtige havensteden als eisch kon worden gesteld. In hoeverre het Rijk, na de vele scheepsram pen in deze buurt, tekort is geschoten in zijn zorg voor den Hoek, blijve buiten beschouwing. Maar men kan zich indenken, dat Rotter dam als de meest belanghebbende bij de verzekering van een goed geoutilleerde toegangs poort tot denRotterdamschen Waterweg datgene ter hand wilde nemen, wat te Hoek van Hol land hetzij door 's-Gravenzande en Naaldwijk, hetzij door het Rijk werd nagelaten. Minister Corfe v. d. Linden, het wetsontwerp verdedigend, zeide, „dat de Kamer diende uit te gaan van de meening, dat 's lands belang mede brengt, dat de Rotterdamsche handel wordt ge steund en bevorderd en tevens dat de Rotterdam sche belangen samengewezen zijn met die van den Hoek van Holland." Natuurlijk spraken de Rotterdamsche Raads leden, die toen in de Kamer zitting hadden, inge- lijken geest en dikten 's ministers woorden over de Rotterdamsche belangen nog wat aan. De wat loslippige heer van Vollenhoven het zich in de Tweede Kamerzitting van 4 Novem ber 1913 deze woorden ontvallen „Dat misschien concessies voor havens „in de buurt van Rotterdam zijn tegengc- werkt, is niet zoo heel moeilijk te begrijpen, „want wanneer er havens komen naast „Rotterdam, dan profiteeren die van de re futatie van Rotterdam en van de kosten, „die Rotterdam voor den Waterweg heeft «meebetaalt en Rotterdam krijgt er niets „Van en loopt slechts het risico als die ha- „vens niet goed beheerd worden. Menheeftin de Kamer tegenover die opmerkin gen gesteld, dat Amsterdam zich wellicht nog belangrijker financieele offers getroostte voor het Noordzeèkanaal en dat er geen sprake van kan zijn om op grond van de te maken kosten voor waterwegen plaatsen als b.v. IJmuiden bij Amsterdam te voegen; Niemand minder dan Jhr. de Savornin Lob man, de grijze staatsman, de man, die die in ons staatsrecht doorkneed is als geen an der, schaarde zich in de Tweede Kamer aan de zijde der tegenstanders van de toevoeging van Hoek van Holland bij Rotterdam. Hij qualificeerde die toevoeging als incon stitutioneel en noemde het „iets nieuws dat de eene gemeente onder de heerschappij van de an dere wordt gebracht." Vooral legde hij den nadruk er op, dat Rotter dam een monopolistische politiek voert en dat zulk een politiek in flagranten strijd is met het groote beginsel van vrije ontwikkeling van han del scheepvaart en industrie, dat ons volk na de Fransche revolutie in onze constitutie gewaar borgd zag. Tijdens de behandeling van het betrokken wetsontwerp wees de heer Lohman in 't bijzonder op een toen pas verschenen werkje, hetwelk de kwestie van annexatie en grenswijziging van gemeenten au fond behandelde. Hij doelde op de voortreffelijke studie van prof. Mr. A. A. H. Struycken: „De Gemeenten en haar gebied." De heer Lobman meende, o.i. terecht, dat die schrijver zijn standpunt deelde. Hoek van Holland'is inmiddels bij Rotterdam ingelijfd. In de periode van 8 jaren welke achter ons ligt, h bben wij er nog niet veel van kunnen be speuren dat het breed-uit gemeten belang dat Rotterdam bij het bezit van H. v. H. zou hebben, sterk tot uitdrukking is gekomen. Naast de pogingen van Rotterdam om van H. v. H. een badplaats te maken en de jacht op het bezit van alle beschikbare oeverterreinen, zagen we in al die jaren van de zoo hoogopge- geschroefde vooruitzichten van een commerci- eelen vooruitgang van het plaatsje al bitter wei nig. Wij staan nu voor nieuwe gebeurte nissen in de verhouding van Rotterdam tot Schiedam. Het gaat in deze niet om de grenswijziging of toevoeging van een plattelandsgemeente aan een der grootste steden van ons land, maar om het wel en wee van een stad van meer dan 40.000 inwoners. Het gaat om het recht van voortbestaan „van het reëele product der natuurlijke volksbeweging, met eigen geaardheid, eigen belangen, eigen middelen van bestaan, eigen toekomst." Een unicum in de historie des lands zou het zijn, indien de wetgever toeliet, dat de vitale belangen van een stad van meer dan 40.000 in woners door een aangrenzende grootere gemeente eenvoudig konden worden doodgedrukt onder een sehijn-leuze van een regeling van wederzij d- sche belangen. Nergens in de stukken is behoorlijk gedocu menteerd aangetoond, dat Rotterdam een nij pende behoefte heeft aan havenruimte. Er is havenruimte in Rotterdam in overvloed en Rotterdam bezit binnen liaar territoir terrei nen te over welke eventueel voor uitbreiding van havens te benutten zijn. Over het algemeen dient de wetgever zich op liet standpunt te stellen, dat grensverande- ring of inlijving tegen den wil van belanghebben den niet dan een uiterste maatregel mag zijn. Het belang van één gemeente bij de grenswij ziging is niet voldoende. Het mercantieel belang van Rotterdam kan en mag niet beslissend zijn. Alleen wanneer een algemeen belang in het be lang van een gemeente, die bij de grenswijzi ging betrokken is, is inbegrepen, kan er sprake zijn van de aanwezigheid van de noodzakelijk heid van grenswijziging. Ook in 't buitenland (b.v. Dqitschland) stelt men zich op het standpunt dat grenswijziging in het geval,hetwelkwij hier op 't oog hebben,slechts toelaatbaai is„sofern das öffentliche Interesse dies erheischt, „Wenn dieselbe im öffentlichen Interesse als notwendiges Bedürfnis sich ergibt." Het algemeen belang is bij de ontworpen over eenkomsten tusschen Rotterdam en Schiedam ver te zoeken. Daarenboven zij ongemerkt, dat in de con cept-overeenkomsten (die sedert verleden jaar geenerlei wijziging hebben ondergaan, wegens de starre houdina van Rotterdam) AAN DE GEMEENTE SCHIEDAM GEEN POSITIEVE GARANTIES ZIJN GEGEVEN MET BETREK KING TOT HAAR COMMERCIEELE- EN SCHEEPVAARTBELANGEN (meer bepaaldelijk ten opzichte van de HANDELSWEGEN TE WATER EN TE LAND IN DE RICHTINGEN HELETSHAVEN EN OVERSCHIE), Adv ertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Zonder die waarborgen kan er o.i. niet ge sproken worden van een regeling van wederzijd- sche belangen. Wat aan Schiedams gemeenteraad ter goed keuring ;s voorgelegd, zijn eenzijdig gunstige overeenkomsten, die aan de gemeente Rotterdam een hechtere basis zal verschaffen om haar mo nopolistisch streven (denk aan haar invloed op de spoorwegplannen e.d. voort te zetten. Het Schiedamsche belang is bij deze regeling van wederzijdsche belangen in groot gevaar en daarnaast dreigt bovendien de vorming van den ongezonden en zeer ongewenschten toestand dat een der grootste steden van ons land een staat in den Staat gaat vormen. Indien aan het monopolistisch drijven van Rotterdam geen paal en perk wordt gesteld, zal niet alleen Schiedam, maar b.v. ook Delft en Den Haag met betrekking tot de binnenvaart er de gevolgen van ondervinden. Aan de Rotterdamsche havenplannen in (Nieuw- en Oud-Mathenesse, aan de verweze- "lijking van het RotteSchiekanaal en aan dé spoorwegplannen in dit deel van Zuid-Holland zit, in onderlingverbandbeschouwd,oneindigveel meer vast dan de oningewijden in Rotterdams expansie-politiek bevroeden. In allen ernst roepen wij dan ook hen, die in onze stad morgen de beslissing in zake de overeenkomst met Rotterdam in handen hebben, toe Laat u niet verschalken door een t ij d e 1 ij k financieel voordeeltje, maar waakt er voor dat aan Schiedams Oost- en Noordgrens geen econo mische slagboomen worden gelegd. Het alge meen belang kan door een „non possumus" van de zijde van Schiedam slechts gebaat zijn. Buitenlandse^ Nieuws DE CONFERENTIE TE CANNES. De Duitsche gedelegeerden zijn gistermorgen te Cannes aangekomen. Zij werden aan het sta tion ontvangen door Garteror, den secretaris van Briand. Per auto's reder de gedelegeerden naar het Park-hotel. Men vermoedt, dat de Duitschers tegenvoor stellen zullen doen. Zij zijn echter in de eer *ste plaats ontboden ter bespreking van het vraag stuk der betalingsfaciliteiten. ENGELAND EN FRANKRIJK. De Engelsche pers publiceert telegrammen van correspondenten in Cannes, die meer bijzonder heden bevatten omtrent het voorstel, betreffen de een Engelsch-Fransch bondgenootschap. De „Daily Chronicle" schrijft, dat de periode, gedurende welke Brittannië door het voorge stelde verdrag waarborgen zou geven voor de verdediging van Frankrijk tegen een directen en niet geprovoceerden aanval van Duitsch- land, tien jaar zal zijn. Geen wijziging, zegt de „Daily Chronicle" is voorgesteld in de artike len 42, 43 en 44, van het verdrag van Versailles, waarbij Dmtschland verboden wordt troepen te hebben of imhtsue acrie te voeren :n de Rijnstreek en dat een pogmg daartoe beschouwd zou worden als een vijandelijke handelmg. De bladen melden, dat onderhandelingen over de bepahngen van de overeenkomst, bevattende de Britsche e<"schen, welke Frankrijk bereid zou zijn te aanvaarden m ruri voor de verlee- n>ng van waarborgen, nog voortduren. De Daily Telegraph" meldt, dat Briand be reid is in te stemmen met de Britsche voor waarden betreffende de beperking van den aanbouw van onderzeeërs en de gedeeltelijke vermindering van de bewapening. De „Times" onderzoekt zorgvuldig en met sympathie de Fransche aarzeling om in te gaan op alle gestelde voorwaarden, maar de correspondent van het blad te Cannes merk op, dat d;e Fransche kringen; d*e een over eenkomst w'Hen verhmderen en tegen de con ferentie van Cannes zijn, een ernst'ge ver antwoordelijkheid op zich laden. De corres pondent voegt der aan toe, dat een belangrijk resultaat van de conferentie het tot stand- komen van een Engelsch-Fransche overeen komst op een basis zal zijn, welke aan Frank rijk de waarborgen geeft, die het noodig heeft en leidt tot een breeder opgezet systeem voor het behoud van den vrede in Europa. Het is het vraagstuk van het herstel in Europa van zulk een vertrouwen en zulke toestanden waardoor de economische crisis onder de oogen kan worden gezien en bestreden kan worden. De „Times" is echter van meening dat er voorloopig alleen een Engelsch-Fransch ver drag moet komen en met betrekking tot het verlangen van Italië, om aan het verdrag deel te nemen, drukt het blad de hoop uit, dat Italë voorloopig niet bij dit verlangen zal volhai- den, daar het daardoor eenigermate zijn nut zou verliezen. De „Times" zegt voorts „De bepalingen van een dergelijk verdrag moeten voorzien m een lat3re toetreding van Italië en België, en sommigen durven zelfs in dit verband de Ver- eenigde Staten te noemen. Lord Gurzon had gisteren een onderhoud met Jaspar. Hij heeft, naar verluidt, krachtig de toetreding van België verdedigd, daar dit toch reeds eenigszins gebonden is door het defensief verdrag met Frankrijk." De „Manchester Guardian" zegt vernomen te hebben, dat de tekst van het ontwerp-ver- drag gisteren door het Britsche kabinet is be sproken en dat er reeds een antwoord naar Cannes zou zijn verzonden. De „Guardian", voegt hieraan toe „Men kan aannemen, dat het antwoord van het thans te Londen bijeen- zijnde kabinet goedkeurend is geweest. IERLAND. Reuter seint uit Dublin Grifftih heeft het parlement voor Zuid- Ierland tegen 14 dezer bijeengeroepen, om het verdrag te ratifieeeren en een voorloopige re geering in te stellen. Naar verluidt zijn bevelen gegeven, dat het plan tot ontruiming van Ierland door de Brit sche troepen zoo spoedig mogelijk moet worden ten uitvoer gebracht. De Valera heeft medegedeeld, dat hij zelf noch een zijner partijgenooten, deel zal nemen aan de door Griffith voor Zaterdag bijeengeroe pen vergadering voor het Dail Eireann. Gisteren is te Belfast een bom in een straat ontploft. Zes kinderen werden door de scherven gewond. ZWEDEN. Branting verklaarde in een rede, dat Zweden het eenige land ter wereld is, waar de sociaal democraten nog een werkelijk krachtige positie innemen. FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van president MU- lerand hebben gister te Parijs de ministers van halfnegen tot kwart voor elf in 't Elyseé verga derd in verband met de onderhandelingen te Cannes, daar Briand telegrafisch naar hun gevoelen gevraagd had in zake eenige bijzonder heden. Het resultaat der besprekingen is onmid dellijk naar Briand overgeseind. Naar de Liberté heeft vernomen, schijnt het, dat men tot everenstemming is geko men over de volgende punten Vooreerst zal geen vermindering van de Duit sche schuld worden toegestaan. Ten tweede zal men niet afzien van de be zetting van het Rijnland. Ten derde zullen de Fransche rechten, om economische en militaire sancties toe te passen, worden gehandhaafd, indien de omstandigheden deze noodzakelijk zouden maken. Naar Belga uit Parijs seint, heeft de pre sident van de financieele commissie uit den Senaat een brief gericht aan Briand, waarin hij dezen om inlichtingen vraagt betreffende de aangekondigde vorming van een internationaal consortium voor het herstel van Europa. ITALIË. Te Bergiola, in de buurt van Carrare, heeft er een botsing tusschen communisten en natio nalisten plaats gehad. De carabinieri moesten tusschen beiden komen. Er zijn vier dooden en vijf gewonden; onder die laatste zijn er drie cara binieri. MAROKKO. De Spanjaarden hebben de stellingen van Dar Drins veroverd, waarbij zij 4 kanonnen en een groote hoeveelheid munitie buitmaakten. De Mooren boden slechts geringen tegenstand. ALLERLEI. De correspondent van do „Matin" to Riga seint aan zijn blad, dat volgens een bericht uit Petro- grad Enver Pasja in een Zuid-Russische stad, gearresteerd zou zijn op bevel van de regeering te Moskou. De nieuwe Belgische gouverneur-generaal der Congo-kolonie heeft besloten het regee- rings en administratiecentrum van Boma naar Kinshasa over te brengen. Die laatsto stad, die vlak naast Leopoldville ligt, wordt dus de hoofd stad van Congo. Naar van Russische Sovjetzijde te Berlijn wordt medegedeeld, zal de Sovjetdelegatie naar Genua samengested worden uit Tsjitsjerm, LitVi- nof en Krassin. Binnenland. Colijn en de verkiezings-campagne. Naar de „Standaard" verneemt, is er ge gronde hoop, dat de laatste phase van de Ver- Iciezings-campagne door den voorzitter van het Centraal Comité ook persoonlijk kan worden medegemaakt, aangezien er alle uitzicht be staat dat hij 1 April a.s. zijn vertegenwoordige betrekking in de industrie zal kunnen neerleggen. Hygiëne en Volkenbond. Door de hygiënische commissie uit den vol kenbond is uitgonoodigd tot deelneming aan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1