DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geboeid.. FEUILLETON. Geoffrey Chetwynd." 45ste Jaargang. Zaterdag 14 Januari 1922. No. 13235. Bureau KOEMARKT ƒ4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EKIISTË CLAD. BuitenSandsefe Nieuws DE CONFERENTIE TE CANNES. Aan de Duitschers is gisterenochtend te Can nes het volgende bekend gemaakt De commissie van herstel heeft besloten aan de Duitsche regeering een voorloopig uitstel toe te staan voor de betalingen der op 15 Januari en 15 Februari 1922 verval lende termijnen, voor zoover deze termijnen niet zijn gedekt door deels in natura gedane betalingen of in baar. A. Gedurende deze uitstelperiode zal de Duitsche regeering in buitenlandsche devi- sen de som van 31 millioen goudmarken moeten betalen en wel iedere 10 dagen. De eerste stor ting zal 15 dezer moeten plaats hebben. B. de Duitsche regeering zal binnen 14 dagen aan de commissie van herstel een hervormings- ontwerp moeten voorleggen, met geschikte waar borgen voor de begrooting en de muntcirculatie, evenals een volledig program van betaling in baar en leverancies in natura over het jaar 1922. C. Deze voorloopige uitstelperiode zal eindigen zoo dra de Commissie van Herstel of de Geallieerde regeeringen een beslissing zul len hebben genomen over het ontwerp en het program, in de voorgaande alinea genoemd, be halve wat verder anders mocht worden beslist. Het verschil tusschen het tijdens het uit stel betaalde bedrag en de sommen, welke over die periode werkelijk zijn verschuldigd in verband met den staat van betaling, zal op- eischbaar en betaalbaar zijn binnen 14 dagen na een beslissing, al naar gelang van de commis sie van herstel of der Geallieerde regeeringen. Wanneer het ontwerp en het program, waar van hierboven sprake is geweest, door de com missie van herstel zullen zijn ontvangen, zullen deze onmiddellijk door deze commissie aan de Geallieerde regeeringen worden medegedeeld, die aldus in staat zullen zijn of wel zelf de kwestie verder te behandelen, of haar naar de commissie van herstel ter verdere afdoening te verwijzen. De Duitsche delegatie is gisteravond uit Cannes vertrokken. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Naar uit Washington gemeld wordt, zijn China en Japan tot overeenstemming geko- inen over de bijzonderheden van den bouw van drie uitbreidingen van den Sjantoeng- spoorweg in het pachtgebied van Kiautsjau. De eerste twee zullen gebouwd worden door een internationale groep, terwijl de derde door China zal gebouwd worden. Thans worden pogingen gedaan om overeenstemming te be reiken in de kwestie der opening van de havenvan Tsingtao voor allen handel op gelijke voorwaar den. Reuter seint nog uit Washington De onderhandelingen tusschen de Japan- sche en de Chineesche delegatie hebben tot een oplossing der Sjantoengkwestie geleid. Tsjingtow en het heele Kiautsjaugebied worden voor den handel van alle volkeren opengesteld. FRANKRIJK. Havas seint dat Poincaré de opdracht om een kabinet te vormen heeft aanvaard. In de Temps" wordt de politieke toestand nagegaan, welke is ontstaan na de onder breking der huidige besprekingen te Cannes. 16 En zijn dienaar verscheen met twee brieven op een presenteerbord. Geoffrey wierp er een vluchtigen blik op. De een was blijkbaar een zakenbrief en op het adres van den andere her kende hij Lady Temple's handschrift en scheurde hem haastig open. De brief luide „Beste Mr. Chetwynd Herinnert gij U nogde aardige Mrs. Elton, die tijdens uw oponthoud te Sandbeach zoo zeer uwe belangstelling trok? Gisteren vond ik haar, bij den thnisrit van een bezoek in de buurt, ongeveer een halve mijl van onze poort met haar kleinen jongen op den schoot op een grooten steen bij den rijweg zitten vlug sprong ik uit den wagen en zag, dat de kleine, die pas van een ernstige ziekte genezen is, bewusteloos was geworden. Ik nam beiden in mijn wagen mede naar huis en de arme kleine ligt nu te bed, te zwak om zich ook maar te verroeren, maar hij ver angt voorturend naar u. Zijne moeder zei me, dat u door groote goedheid het hart van t kind gewonnen had en dat het steeds vurig naar U verlangde. De arme vertelde mij ook hare geschiedenis. Het blad constateert dat terwijl het vraagstuk der schadevergoeding nog zorg vuldige studie vereischt en terwijl het congres van Genua nog slechts een kwestie is van de toe komst, er één daad is, welke men onmiddellijk zou kunnen volvoeren en welke niet alleen den toestand tusschen de twee betrokken landen, maar ook dien van geheel Europa zou verbeteren. Deze zou den vrede kunnen bevestigen en het be gin kunnen zijn van een nieuwe acra, waarin onrust plaats zou maken voor gemeenschap- pelijken arbeid en voorspoed. In goedingelichte kringen te Londen wordt ee- nige teleurstelling gevoeld over het feit, dat de economische en politieke resultaten van de conferentie te Cannes tijdelijk op losse schroeven wordt gesteld. Er wordt echter rekening mede gehouden, dat Engeland niet gemoeid is bij de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk en dat het, zooals altijd, tegenover Frankrijk vriendschappelijk gezind blijft. In Londen is men er van overtuigd, dat wanneer Poincaré de teu gels van het bewind in handen neemt, en mis schien in eenig opzicht Briand verschilt in zijn opvatting over de wijze, waarop de gï-oote vraag stukken moeten worden opgelost,hij toch tevens de meest krachtige voorstander is geweest voor een nauwe samenwerking tusschen de beide landen. Men verwacht te Londen dan ook, dat hij onmiddellijk maatregelen zal nemen om de be sprekingen met de Engelsche staatslieden voort te zetten. Flet voorgestelde Engolsch-Fransch verdrag is, zegt de diplomatieke correspondent van de „Evening Standard" het vraagstuk, dat het meest de aandacht blijft trekken. Ofschoon er natuurlijk wijzigingen in het ontwerp kunnen worden gebracht, blijft het toch de belicha ming van den Engelschen goeden wil tegenover Frankrijk en de hoeksteen van de Engelsche politiek ook jegens het kabinet van Pomcaré. Reuter meldt uit Washington dat Briand's aftreden in conferentiekringen met ontmoediging is ontvangen, daar er onzekerheid door wordt geschapen ten aanzien der vlootregeling, omdat de houding van Briand's opvolgers daartegen over onbekend is. Inmiddels blijft Sarraut voor loopig te Washington Balfour is intusschen van meening, dat Briand's ontslag de conferentie niet noemenswaard zal beinvloeden, welke mee ning door de voornaamste Amerikaansche gede legeerden wordt gedeeld. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksraad heeft Donderdag het wetsontwerp betreffende den goudvoorraad der Duitsche bank goedgekeurd. De bank is van zin 50 millioen marken goud bij de bank van Engeland te verpanden. Die lombardeering zal echter niet uitsluitend geschieden voor de be taling van vorderingen in ponden sterling, maar ook van schulden in andere valuta. Bij de Ncder- landsche Bank wordt eveneens goud gedepo neerd en wel voor 20 millioen gulden Dit pand zal echter alleen dienen voor betaling van vor deringen in guldens. Het wetsontwerp nu geeft aan het bestuur der Duitsche bank het recht om die depo sito's van goud in het buitenland bij haar goudvoorraad te rekenen, wanneer er ten minste voor gezorgd is dat het goud op ieder oogenblik kan teruggevraagd worden. Vroeger mocht het bankbestuur zulks niet doen. Verder merkt Wolff in zijn telegram over deze kwestie nog op, dat dit goud niet voor de- betaling der schadevergoeding mag in aanmer king komen het mag alleen worden aangewend om over de ernstige moeilijkheden van het oogen blik been te komen. De totale goudvoorraad van de Duitsche bank Zij is geen weduwe haar echtgenoot leeft, is echter zulk een slechte kerel, dat zij wel genoodzaakt was van hem heen te gaan. Ik wil trachten haar over te halen, eenigen tijd te blijven, maar het kind heeft werkelijk ver driet over uwe afwezigheid, en als uw tijd het veroorlooft zoudt gij een goed werk doen, als u voor eenige weken als gast bij ons wildet logeeren. Henry neemt het u heel kwalijk, dat u zijne uitnoodiging voor de jacht dit keer hebt afgewezen. Kapitein Lee verliet ons met gebroken hart en Milly Dayrell is met Mr. Digby verloofd. Ik vrees haast, dat Eva een te groote kokette is, om tot een huwelijk te besluiten. Mogen wij de hoop koesteren, u binnen enkele dagen bij ons te zien Het zou het grootste genoegen voor ons zijn. Met de hartelijkste groeten verblijf ik uwe Adelaide Temple." Met een korten, harden lach legde Geoffrey den brief neer. Werd ooit een man zoo op de proef ge steld als ik mompelde Geoffrey half luid. Wat zal ik doen Liet zou afschuwelijk zijn het arme zieke kind niet het genoegen te doen en misschien is het 't beste voor mij, als ik Sibyl in gezelschap van anderen als gehuwde vrouw zie optreden. Ik zou elk oogenblik kunnen vertrekken. En om in zijn besluit niet meer te wankelen zette hij zich aanstonds neer en schreef is thans niet meer ten volle een milliard. Dit dient behouden te worden als grondslag voor het financieel herstel. HONGARIJE. Naar de „Berner Bund" uit Boedapest ver neemt, stollen prins Sixtus van Parma, de broeder van koningin Zita, en andere leden van de familie Bourbon Parma, alles in het werk om van de Entente gedaan te krijgen, dat het koninklijk echtpaar Madeira als verblijfplaats zal mogen verlaten, om aan de Italiaansche Riviera te gaan wonen. RUSLAND. Uit Moskou meldt men Volgens de „Isvestia" heeft het leger der repu bliek van het verre Oosten het offensief over het geheele front ingezet. De Sovjetrepubliek houdt stand tegen de tallooze provocaties, welke aan de grenzen plaats hebben. Op dit front leeft de boerenbe volking door het afslachten van haar vee. In dorpen, die vroeger verschillende duizenden inwoners telden, leeft thans bijna niemand meer. ENGELSCH-INDIE. Te Madras hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad in den morgen van den dag, dat de kroonprins aldaar zijn intrede deed. Er had een gevecht plaats tusschen inboorlingen en politie op gepantserde auto's. Er zijn verscheide ne dooden. Binnenland. Statistiek van het sterftecijfer in 1921. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert in no. 329 zijner bijdragen, de Statis tiek van de sterfte naar den leeftijd en de oor zaken van den dood in 1920. Aan de inleiding tot deze publicatie wordt het volgende ont leend Het jaar 1920 wijst een sterfte-cijfer aan van nog geen 12 per duizend (12.21 mannen en 11.78 vrouwen een cijfer, dat kleiner is dan alle vorige jaren en dat 0.31 per duizend kleiner is, dan dat van 1913 (normaal jaar) zijnde 12.30. Sedert tal van jaren is een daling der sterfte verhoudingen te constateeren. Van 26.56 in de jaren 1840/49, daalde het sterftecijfer tot 13,01 in 1910/14 en tot 12.89 in 1916. In 1917 bedroeg het 13.12 0/00 in 1918 (het griepjaar) 17,10 0/00 in 1919 weder 13.17 0/00 om in 1920 nog verder te dalen tot 11,99. Deze daling is sedert 1889 meer het mannelijke dan het vrouwelijke geslacht ten goede gekomen, wijl de vrouwen- sterfte steeds kleiner is dan die der mannen, terwijl het verschil der sterfte-quotienten van beide geslachten vrijwel geregeld minder wordt 1880/89, 1,80 1910/19, 0.62 en 1920, 0,43. De afneming der sterfte is voor een deel veroorzaakt door de afneming der kindersterf te. In 1880/84 bedroeg de kindersterfte 19.09 per 100 levend aangegevenen, in 1915/19, 8.71, in 1919, 8.41 en in 1920 7.28. Werd in vorige jaren bij de zuigelingen sterfte steeds in den regel in Augustus ofjoeptem- ber het hoogste cijfer bereikt, voor 1915/18 valt van een zomertop, door de koele zomers niets te zien. In 1919 is de zuigelingensterfte in de zo mermaanden opvallend gering een betrekkelijk lage zomertop valt echter in September waar te nemen. In 1920 (eveneens een lage zuigelingen sterfte) is de zomertop duidelijk waarneembaar, zij begint in Juli, wordt in Augustus hooger om daarna weer te dalen. Bij do sterfte naar de doodsoorzaken treedt de tuberculose het meest op den voorgrond. „Waarde Lady Temple. Uw brief kwam op het gunstige oogenblik, toen de eenzijdigheid van mijn tegenwoordig leven haar hoogtepunt bereikt had. Ik hunker naar vroolijk ge zelschap en zal reeds morgen bij u aankomen. Het spijt mij, dat mijn kleine vriend Cecil weer ziek is, maar ik verheug mij,dat ik hier door in dc gelegenheid vond, om met zijn ver laten moeder nader in kennis te komen. Ik wist, dat haar echtgenoot nog in leven is, hij was een schoolkameraad van mij. De beste groeten van uw toegenegen Het laatste gedeelte van dezen brief was met opzet er aan toegevoegd, al was die omstandig heid voor vóór den dag van heden onbekend. Noch Lady Temple noch iemand anders zou nu argwaan koesteren, dat hij Mrs. Elton een genegenheid had toegedragen, waaraan hij nu verzaken moest, en hij hoefde immers niet te zeggen,' hoe lang hij reeds wist, dat haar echtge noot nog leefde. Maar zeer onaangenaam was hem 't bericht, dat Eva Dayrell haar vurigen vereerder onverhoord had laten heengaan. Hij vreesde haar scherpe oogon en ooren, als zij nog in Newland-Abboy vertoefde maar het zou een goede les voor hem zijn. Den volgenden dag donkerde het reeds, toen Geoffrey het naaste station bij Sandbeach be reikte waarde kleine jachtwagen op hem wachte. Gemiddeld stierven daaraan per 10.000 van elk geslacht in de jaren 1911-1915, 14.19 en 14.87. Voor longtuberculose alleen bedroegen deze cijfers 10.67 en 11.43. Was in 1916 de sterfte aan longtuberculose reeds veel hooger dan in de jaren daarvóór in 1917 en 1918 zijn de cij fers zóó gestegen, dat in laatstgenoemd jaar, het gemiddelde van 1901/5 voor beide geslach ten ver overschreden wordt. In 1919 stierven aan longtuberculose op 10.000 van elk ge slacht 12,21 mannen en 14.01 vrouwen. In 1920 (10.12 en 11.96) zijn zij ongeveer gelijk gewor den aan ciie van 1911-1915. De sterfte aan kanker en andere kwaadaar dige gezwellen is stijgende die aan gastroente ritis bij kinderen, dalende. Aan pneumonie stierven in 1920 per 10.000 der gemiddelde bevolking 6.97 mannen en 5.68 vrouwen, deze cijfers bedroegen voor bronchitis 3,31 en 2.98 en voor andere ziekten der adem halingsorganen 9.55 en 7.80. Apoplexie en he'rsenvcrweeking komt bij vrouwen, belangrijk meer voor dan bij mannen. Ook bij de organische hartgebreken is de vrou- wensterfte beduidend grooter dan bij de man nen, wat ook, hoewel in mindere mate, het geval is met acute nephritis en ziekte van Bright. Aangeboren zwakte en gebreken veroor zaakten in 1911/15 een sterfte van 5.898 jon gens en 4.33 meisjes por 10.000 der gemiddel de bevolking. In 1920 waren deze cijfers 5,34 en 3.65. Gewelddadige dood (in hoofdzaak ver drinken) komt bij mannen ongeveer 3-maal meer voor dan bij vrouwen. Zelfmoord wordt meer gepieegd door mannen dan door vrouwen. De sterfte aan kraamvrouwenkoorts en aan andere ziekte van zwangerschap en kraambed is in 1920 resp. 0.47 en 0.89 tegen 0,37 en 0.89 in de periode 1911-1915, per 10.000 vrouwen. Voor dc sterfte aan besmettelijke ziekten zijn afzonderlijke overzichten gepubliceerd. Waar, voor de voornaamste besmettelijke ziekten naast het aantal sterfgevallen ook het aantal ziektegevallen bekend is, kon van het jaar 1894 af de letaliteit (verhouding van ziekte- tot sterfgevallen) worden vastgesteld. Het aantal kinderen dat levend ter wereld kwam, doch levenloos aangegeven werd, be droeg voor het Rijk 3/10 van het totaal,zobdat het aantal levenloos aangegevenen, dat in 1920 3.74 per 100 geborenen bedroeg, moet worden teruggebracht tot 2.66. Het aantal niet geneeskundig behandelden neemt geregeld en vrij belangrijk afhet hoogste percentage komt voor bij de zeer jonge kinderen. De boter. Gisteren werd, zooals gemeld door het be stuur van de Vereeniging van Handelaren in melk, boter en kaas, te 's-Gravenhage de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel telegrafisch in kennis gesteld met het besluit der roomboterfabrikanten om voorloopig geen versche boter af te leveren. Aan den Minister werd tevens verzocht, in dien mogelijk, bemiddeling te willen verleenen. In verband met het bovenstaande bericht, verneemt het „Hbl." uit deskundige kringen, dat er van een volkomen stopzetting van de leverantie van versche beter door de fabrieken geen sprake is. Het zijn voornamelijk de klei ne boterverkoopers, die groote moeite hebben versche boter te verkrijgen. Van deze vernamhet blad, dat zij op hun bestellingen niet alleen geen boter, maar ook geen antwoord krijgen. Van groote boterhandelaren in 's-Gravenhage hoor de men weinig klachten over de leveranties. Zij geven wel toe eenige moeite te hebben maar zij wijten dit aan jaarlijks terugkeerende om standigheden. Bij het huis kwam Mrs. Elton hem tegemoet. Geoffrey begon Flet spoet mij zoozeer wederom van de ziekte van den kleinen Cecil te hooren. O, u was steeds zoo goed voor den kleine, riep Sihyl uit. Ik ben zeer bezorgd voor het kind het is zoo zwak. Hij zal krachtiger worden, als dit slechte jaargetijde voorbij is. In elk geval ben ik blij, dat gij u gericht hebt tot Lady Temple. Heb ik teveel van haar beweerd. Neen, zeker niet, Zij is een edele, lieftallige dame en sir .Henry is de goedheid in persoon. Thans hadden zij het huis bereikt. In de hal troffen zij Eva Dayrell. Lady Temple ging naar boven om naar den kleinen Cecil te zien. Voor de open deur van de kleedkamer, die men voor den kleinen gereed gemaakt had, bleven ze een oogenblik stilstaan. Geoffrey zat op een schamel stoeltje, tegen zijn schouder geleund het kind, terwijl het bleeke gezichtje met een stralende uitdrukking naar hem had opgeheven, en met begeestering naar het verhaal van een jachtavontuur luisterde Mrs. Elton bevond zich niet in de Kamer. Zij betrad het vriende ijk vertrek en vroeg den klei nen Cecil hoe 't er mee stond. O, bijna heel wel, antwoordde de k'eine g'imlachend. Het is toch zoo mooi, dat Mr. Geoff- frey weer hier is. Geoffrey lachte, om een zucht te verber gen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1