SumlightZeep DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUI LLETOIM. 45ste Jaargang. Maandag 16 Januari 1922. No. 13236. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week lo cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buiteniandseb Nieuws DE CONFERENTIES TE CANNES. In het interview, dat Lloyd George voor zijn vertrek uit Cannes aan de correspondent van de „Daily Chronicle" toestond, verklaarce hij vol gens de „Crt.", o.m. met betrekking tot het Engelsch-Fransche garantieverdrag dat de hassis voor dit verdrag aan Frank rijk was medegedeeld op gezag van het Britsche kabinet, natuurlijk met voorbehoud wat betreft de goedkeuring van het Britsche parlement. Het was louter een ontwerp-overeenkomst, welke op het oogenblik nog in geen enkel opzicht bin dend is. Wat het later worden zal, aldus Lloyd George, hangt natuurlijk af van de houding welke de nieuwe Fransche regeering zal aannemen. Met betrekking tot de schadeloosstelling zei- de de Britsche premier: De Opperste Raad was daaromtrent bijna geheel tot overeenstem ming gekomen, toen Briand aftrad. Wanneer de nieuwe Fransche premier niet bereid zal zijn tot de ratificatie van de voorstellen in zake de schadeloosstelling, of dienaangaande een an dere meening zal zijn toegedaan, dan zal er een nieuwe bijeenkomst van den Oppersten Raad noodig zijn om het vraagstuk opnieuw te bespre ken. Vervolgens verklaarde Lloyd George, dat hij hooge verwachtingen koesterde van de confe rentie te Genua. Hij zeide haar te beschouwen als een van de belangrijkste vergaderingen, welke de wereld ooit heeft gekend. Voor de eerste maal zouden alle naties van Euopa bijeenkomen om den Europeescben vrede te bespreken. Het herstel van den vrede is van bet groot ste belang, aldus Lloyd George, want wanneer de vrede niet verzekerd is, kan het economisch herstel niet plaats vinden. Over tien dagen zal te Londen een commissie bijeenkomen welke over de agenda van de conferentie te Genua moet beslissen. Engeland zal te Genua zijn bescheiden rol spelen, zeide de Britsche premier, en hij ver klaarde te hopen, dat zich daaruit een associa tie of verbond van naties Amerika, Duitsch- land- en Rusland, zouden zijn begrepen. Tot Bonomi, als eerste minister van Italië, het land, waar de conferentie gehouden wordt, is door Briand als voorzitter van de conferentie van Cannes het Verzoek gericht, de uitnoodi- gingen aan de Europeesche naties en aan Ame rika te verzenden, De medewerking van Ame rika is absoluut noodzakelijk voor het welsla gen van de conferentie te Genua, evenals trou wens de medewerking van Duitschland en Rus land. De uitnoodiging aan Rusland zal geen bij zondere voorwaarden bevatten, afgezien van die welke betrekking hebben bij de vrijheid en de bescherming van den handel. Ook de Iersche Vrijstaat zal uitgenoodigd worden, wanneer tenminste het wetsontwerp tot ratificatie van de instelling der Iersche regeering voor 8 Maart a.s. door het Britsche parlement is aangenomen. Lloyd George ver klaarde, van harte te hopen, dat het mogelijk zou blijken lerland's medewerking te verkrij gen, want alle geallieerden verlangen er naar zeide hij, dat de Iersche vertegenwoordigers aan de conferentie van Genua zullen deelnemen. De Britsche premier gaf ten slotte els zijn overtuiging te kennen, dat er tusschen brank- rijk en Engeland spoedig overeenstemming ten aanzien van het Naaste Oosten zal komen. Ik moet thans gaan, mijn kleine vriend, om mij te kleeden voor 't diner, zei hij, terwijl hij het kind behoedzaam op zijn voetjes plaatste en zich vlug ophief: Goeden nacht. Ga thans ter ruste en. sta morgen heel gezond op. Hij boog voorover en kuste bet bleeke ge zichtje van Cecil toen verliet hij na eenige op helderende woorden tot Lady Icmple gericht, de kamer, juist op het oogenblik dat Sibyl binnen Geoffrey, die zich langzaam voor het dmer aankleedde, dacht ondertusschen, dat hij niet het recht had, hier lang te toeven en dat hij onder welk voorwendsel ook, zoo spoedig mogelijk ie huis moest verlaten. Het was een waagstuk, mompelde hij voor zich heen. De volgende week vertrek ik naar Egypte misschien nog verder als ik maar buiten haar bereik ben. Ik wil mij niet wetens en willens aan de zonde schuldig maken, de echtgenootr van een andere te beminnen, n beloof het nogmaals, zoo lang 'k noodgec wongen h'er verblijven moet, zal 'k mij zooveel mogelijk op een afstand van haar houden. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Washington wordt gemeld, dat de open stelling van Tsing-Tao en bet pachtgebied af hankelijk zullen zijn van een algemeene overeen komst, terwijl de kwestie van de teruggave van het pachtgebied aan China door de Japanners en de Chineezen nader zal worden besproken. Naar Reuter uit Washington seint, heeft Japan er in toegestemd het bestuur van Kiaut- sjou aan China over te laten. FRANKRIJK. Het nieuwe ministerie is thans definitief samengesteld. De volgende personen zullen er in zittii g hebben Poincaré minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken. Barthou, vice-minister- president en minister van Justitie. Manoury, Binnenlandsche Zaken. De Lasteyrie, Financiën. Maginot, Oorlog en Pensioenen. Leon Berard, Onderwijs. Sarraut, Koloniën. Le Troquer, Openbare Werken. Albert Peyronnet, Arbeid. Raiberti, Marine. Paul Strauss, Openbare Ge zondheid. Cheron, Landbouw. Reibel, Bevrijde Gebieden. Dior, Handel. Tot onderstaatssecretarissen zijn benoemd Colrat, Departement van den premier. Rio, Marine en Handel. Paul Laffont, Posterijen en Telegrafie. Laurent Eynac, Luchtvaart. Gaston Vidal, Onderwijs. De .jRevue des deux Mondes" bevat een artikel van Poincaré, waarin hij zijn standpunt inzake de ernstige problemen welke thans hangende zijn uiteenzet. Poincaré verklaart geen tegenstander van de heropening der handelsrelaties met Rusland te zijn, doch van de conferentie te Genua zegt hij „Nous nous plongeons dans 1' inconnu". Wat de reparaties betreft zegt hij „Het is veel minder belangrijk voor ons morgen honderd of tweehonderd millioen meer te ontvangen dan ons te verzekeren voor overmorgen en later de totale handhaving van onze schuld vordering en van 't recht ons te doen be talen". Over het Fransch-Engelsche verdrag zegt hij „Alvorens dit verbond aan te gaan, hetwelk overigens zeer wenschelijk is, zal het goed zijn eerst over te gaan tot een algemeene likwi- datie der hangende moeilijkheden. In een Fransch-Engelsche alliantie is het noodzake lijk, dat de stem van Frankrijk zich even vrij: kan laten hooren als die van Engeland". RUSLAND. De door de Noorsche regeering verleende en dooi Nansen gewaarborgde voedselcredicten zullen door de Russisehe regeering als een staatsleening voor den tijd van tien jaar met een rente van 4 pCt. worden erkend. Dit zal de eerste leenmg van Sovjet-Rusland zijn. - POLEN. Naar allen schijn staat Polen weder eens aan den vooravond eener kabinetscrisis. Dit maal betreft het, zooals de „Voss. Ztg." uit Warschau verneemt, niet zooals bij vroegere crisis een strijd tusschen rechts en links, doch wenschen van alle partijen. Aan de linkerzijde is men zeer verontwaar digd over Ponikofski's neiging naar rechts, terwijl de nationalisten diens veronderstelde plannen om het gebied van Wilna en Oost- Galicië uitgebreide autonomie te verleenen, landverraad noemen. Bovendien schijnen sedert eenige dagen geheime onderhandelingen te worden gevoerd tusschen de boerenpartij van X. Toen Geoffrey den voegenden morgen de ontbijtkamer bmnentrad, vond hij daar S'by1 ai'een, de „Tmes" in de hand, bij het knetteren de haardvuur staan. Ze keek op toen hij bmnen trad en 'egde de krant op zij. \V at bent u een wonderdokter, ze* ze, ter- wij' een g^na'ach om haar 'ippen spee'de. Cec; 's vandaag haast met terug te kennen. Voor den eersten keer srnds een week, gebrmkt hij het ont bijt bmten het bed.Enkel en alleen omdat Mr. Geoffrey gekomen is, zeide ze. - Het doet me haast pijn, dit te hooren, antwoordde Geoffrey bedroefd, want ik heb het besluit genomen zoo spoedig mogelijk weer te vertrekken en ik zou het nauwelijks kunnen ver dragen, te moeten denken, dat de kleine om mij verdriet heeft. Sibyl was zichtbaar getroffen. U wilt reeds weer vertrekken vroeg ze zacht. Wat zal Sir Henry zeggen Ik kan niet anders, antwoordde Geoffrey ernstig. De menschep mogen denken en zeggen wat ze willen, zoolang ze niet de waarheid ken nen. Het kan niet langer, Mrs. Elton. Ik moet strenger maatregelen treffen. De volgende week zal ik op reis gaan en niet eer terugkeeren, alvorens ik weer mijn gevoelens bestreden heb. Op dit oogenblik trad Eva Dayrell de kamer Witos en de socialisten, welke den val van Ponikofski en de vorming eener regeering van socialisten en boeren ten doel hebben. DUITSCHLAND. De Duitsche Pers houdt zich nog bezig met de kwestie van uitstel van betaling. Het „Berliner Tageblatt" spreekt de meening uit, dat een provisorium geen ander doel zou hebben dan tijd te winnen om de kwestie van betalingen door Duitschland opnieuw met de nieuwe Fransche regeering te onderzoeken. Het blad acht het opmerkelijk, dat- het initiatief voor het opstellen van nieuwe plannen van be taling thans aan Duitschland wordt toegeschre- V6]3e „Vorwarts" acht het uitstel van betaling een gewichtige precedent, in zooverre, dat het eerste in gebreke blijven van Duitschland niet onmiddellijk door de Entente is aangegrepen om met maatregelen van geweld op te treden. Liet blad zegt, dat de Duitsche politiek, om al het mogelijke te doen, ten einde haar verplich tingen na te komen, door dit eerste resultaat gerechtvaardigd is geworden. Reeds de omstan digheid, dat Duitschland thans zonder opwin ding Poincaré aan het bewind ziet komen, is het°beste bewijs, dat de geduldige arbeid van den laatsten tijd niet zonder vrudht is gebleven. De „Freiheit" begroet het uitstel vair betaling als een pauze om adem te halen. Het blad 'preekt eveneens de meening uit, dat de poli tiek van voldoen aan de verplichtingen de beste weg is, om tot herziening van het vredesverdrag te geraken. Uit Berlijn meldt het LI.N. Volgens besprekingen, welke gevoerd zijn tus schen den Rijkskanselier en den leider der po litieke partijen, zal het belastingplan, waarover in de laatste weken zooveel onderhandeld is, werkelijkheid worden. Ook zal de Rijksregeering een nieuw program uitwerken voor betalingen in natura, welke aan de geallieerden zullen wor den gegeven, zooals ook reeds de Duitsche de legatie in Cannes heeft te verstaan gegeven. Binnen 14 dagen zal dit plan aan den Duitschen rijksdag worden voorgelegd. Het Duitsche rijkskabinetzal zich eerst (Maan dag) na den terugkeer van de Duitsche afvaai- diging uit Cannes met het vraagstuk van het moratorium bezigheden. Naar van gezaghebben de zijde wordt medegedeeld, berust de voor- loopige opschorting der betaling slechts op de overeenkomst, welke reeds in December gemaakt is met de waarborgcommissie te Berlijn, bij welke overeenkomst overwogen werd dat een schade loosstelling van 31 millioen iedere 10 dagen zou worden gegeven. Onder voorwaarde, dat tot het begin van de conferentie te Genua deze betaling gewaarborgd zou zijn, zou er tot midden Maart ongeveer in het geheel 126 millioen gouden mar ken worden betaald. IERLAND. Het parlement van Zuid-Ierland heeft met algemeene stemmen de Engelsch-Iersche over eenkomst goedgekeurd. De Valera en zijn aanhangers waren met op de zitting tegenwoordig. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De Neue Freie Presse" vindt de komst van graaf Bethlen en graaf Banffy te Weenen ge wichtig, omdat er uit blijkt, dat de verbittering over de West-Hongaarsche kwestie is geluwd en het herstel van de vriendschappelijke betrek kingen mogelijk is geworden. Geen Oostenrijker, gaat 't blad voort, kan aan de gebeurtenissen in het Burgenland terugdenken, zonder dat er binnen. Ze keek vlug van het een naar t ander. Mrs. Elton staarde als in diepe gedachten ver zonken in 't vuur en Geoffrey's trekken waren koud en rustig. Wat is het heden koud zei ze, terwijl ze beiden de hand reikte en dan ae „Times" op nam. Mr. Chetwynd., u in 't zelfde vertrek met de „Times", zonder ze te lezen. Wonder bo ven wonder. Ik ben nauwelijks twee minuten h'er, antwoordde hij op onverschdl'gen toon. Staat er belangrijk meuws ;n Ik weet, welk deel u het meest mteresseert, ze; ze, glimlachend tot hem opz:ende Koersbe- richten, bmtenlandsche aangelegenheden ofwat anders IUer 's een rubriek „Misdaden en on gelukken" die lees ik altijd ernstig door. Ineen aanval van delirium tremens sprong een heer uit de derde verdieping van liet Palace-hotel. De verongelukte is twee en dertig jaar oud en heet John Lawrell Almachtige hemelriep Geoffrey uit, ter wijl hij hevig schrok, alsof hij door een schotge- Hoffen was. Is hij dood Zonder een enkel woord te spreken, nam Sibyl bet dagblad uit de hand van de verraste Eva en wierp er een blik in toen verliet ze haastig met doodsbleek gelaat het vertrek. -- Wat beteekent dit Natuurlijk was hij op slag dood, antwoordde Eva kortaf. U en Mrs. 'sZ&^erd&g's gaan ve in de tobbe en dan vascht AXoedeU ons met 198 28 iets in hem natrilt, maar de toestand in Oosten rijk is zoo bedeneklijk, dat het land geen keus heeft of het een aangeboden hand wil weigeren of niet. De „Neue Freie Presse" voorziet, dat de onder handelingen moeilijk zullen zijn, aangezien de eischen, die Hongarije op grond van de scheiding der monarchje en het verlies van het Burgen- land stelt, buitensporig hoog zijn. Geraakt Oostenrijk met Hongarije tot een overeenstemming, zoo besluit het blad, dan is daarmede de zekerheid verkregen, dat de over eenkomst van Lana, met Tsjecho-Slowakije ge sloten, tegen niemand is gericht en Oostenrijk in geen agressieve politiek kan worden gedrongen ENGELSCH-INDIE. Men meldt aan de „Times" uit Madras, dat de schitterende ontvangst, welke men daar den prins van Wales had bereid, werd verstoord door ernstige onlusten, gelijk ook eenigen tijd geleden bij de aankomst van den prins te Bombay had den plaats gehad. Er zijn bij deze onlusten twee dooden gevallen. Regeeringstroepen patrouilleeren in pantser auto's door de straten van de stad. De overheid schijnt den toestand meester te zijn. ALLERLEI. Op 10 Januari was de termijn verloopen waar binnen de Danzigers hun wensch om de Duitsche nationaliteit te hebben, konden kenbaar maken. Vierduizend vijfhonderd hebben van dat recht gebruik gemaakt. Belga seint uit Parijs Ten gevolge van de tusschenkomst van den minister van Arbeid hebben werkgevers en werk nemers in de mijnen .van het Noorden en het Nauw van Calais een schikking aanvaard. De dreigende staking is derhalve afgewend. Zondag zijn Lloyd George en de overige leden der Britsche delegatie naar Cannes te Londen aangekomen. Woensdag heeft een verschrikkelijke storm boven New-York gewoed, waarbij drie personen gedood en 50 gewond werden. De dag was be gonnen met een hevigen sneeuwval, gevolgd door hagel, waardoor de straten door 'n dikken ijs korst Werden bedekt. Tegelijk was een hevige wind opgestoken, zoodat de voetgangers niet Elton schijnen er meer van af te weten dan ik. Was hij misschien uw beider vriend Geoffrey was blij, dat het binnentreden van meerdere gasten een antwoord overbodig maakte Hij waagde het niet in bijzijn van anderen aan alles te denken, wat dit mcuws voor hem bc- teekendo. Onder een voorwendsel verwijderde hij zich en zocht Lady Temple op, om haar van het voorval op de hoogte te brengen. Het 'S nauwelijks aan twijfel onderhev'g, of het hier om den echtgenoot var Mrs. Elton gaat, zei hij. Naam en leeftijd zijn juist. A ill, u tot haar gaan Het moet een verschrikkelijke schok voor haar zijn, hoe weinig genegenheid zii ook voor hem voelde en zeg u haar als t u blieft dat ik mij heelemaal tot hare beschikking stel, wanneer ik in iets haar behulpzaam kan zijn. ja ik zal de arme aanstonds opzoeken en haar uwe opdracht overbrengen. Lady Temple ging de trap op en Geoffrey wachtte ongeduldig in de hoop,eveneens geroe pen te worden. Terwijl hij in groote opgewonden heid in de hal op en neer liep, kwam Eva uit het salon. Wacht u op de andere heeren, Mr. Chet wynd vroeg zij. Zonder geweer en jachttasch ziet u er niet erg jachtvaardig uit. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S*Sit 17 tracl- ui r DE LEVED'S ZEEPMU. VLAAUDIMGIN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1