DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geboeid.. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 21 Januari 1922. No. 13241. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. mmÊÊÊÊMmmmam Dit nummer bestaat uit twee bladen Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandse!? Nieuws. Z. H. DE PAUS. Betreffende de ziekte van Z. H. den Paus is gisteravond om 6 uur het volgende bulletin uitgegeven ,.De toestand van den Paus blijft ernstig het longontstekingsproces heeft zich niet uit gebreid. Temperatuur 38.3, pols 104, ademha ling 60". Heden (Zaterdag) ochtend ontvingen wij het navolgend telegram uit Rome De geneesheeren hebben den ganschen nacht aan het ziekbed van den Paus gewaakt. De Paus wenschte gisteren zelf zijn testament aan kardinaal Caspari te overhandigen. In kringen, die met het Vaticaan in nauwe relatie staan, gaat het gerucht datdePaus stervende is. Het persagentschap Stefani seint uit Rome De Paus heeft, na de laatste H. H. Sacra menten te hebben ontvangen, eenonderhoud o-ehad met den kardinaal-staatssecretaris. Dit onderhoud duurde 20 minuten. Er was niemand anders bij tegenwoordig. Bij het overlijden van een Paus is de kardinaal-staatssecretaiis de leider van de wereldsche aangelegenheden der kerk. Men denkt, dat de Paus zijn laatste aan wijzingen aan den kardinaal-staatssecretaris heeft willen geven. De „Msb." verneemt -og de volgende bijzon derheden Over de verergering in 's Pausen toestand valt nog mede te deelen De vererge.ing heeft zich vooral in den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 4 uur voorgedaan, toen een catarrhale aandoening zich openbaarde op een wijze, dat een crisis intrad. Het bleek spoedig, dat de aandoening de beide longen bereikte, welke aandoening echter niet aan longontsteking kon worden toe geschreven. Dr. Cherubini, die in het Vaticaan was ge bleven, werd onmiddellijk geroepen en kon niet anders dan een verergëiing constateeren. Hij bevond Zijne Heiligheid in gedeprimeerden toestand, terwijl de moeilijke ademhaling den Paus in agitatie hield. Hij gaf onmiddellijk kalmeerende middelen, doch de uitwerking liet zich wachten. Hij liet daarop onmiddellijk professor Bignami roepen, die reeds sinds giste ren zeer geimpressioneerd was door het uitblij ven van hoest. Hij was daarom gaan sprekep met professor Marchiafava, den Italiaanschen senator, die een zeer beroemd geneesheer is, met wien hij zich naar het Vativaan begaf. Evenwel trad geen verbetering in. Om 11 uur 's ochtends was de toestand der mate verergerd en was de ademhaling zoodanig bemoeilijkt, dat men zijn toevlucht moest nemen tot zuurstof inhalatie. Kardinaal Merry d.el Val was een der eersten, die hedenochtend op hef VaUcaan aankwam Hij was te voet van het paleis St. Martha ge komen en begaf zich onmiddellijk naar de Pause lijke appartementen. Vervolgens kwamen ook de kardinalen Vannutelli, Vulva di Bonzo, Tacci enBicletti. De bureaux van het staatssecretariaat hebben de afdoening van de loopende zaken opgeheven. Dr. Battistini was tot 2 uur in den nacht bij Z. H. gebleven, die daarop was ingeslapen;' Mgr. Migone, geheim kamerheer en ridder Vagini, kameradjudant, dr. Angeli en enkele familie leden waren blijven waken. Tegen half 11 's ochtends zijn de kardinalen naar de Palatijnsche kapel gegaan, waar Mgr. Zampini het H. Oliesel kwam halen om dit aan Zijne Heiligheid te brengen. Gisteravond had Zijne Heiligheid zich onder houden met zijn notaris betreffende zijn laat- sten wil, zulks niettegenstaande oogenschijnlijk een kleine verbeteiing in den toestand was ingetreden. Tijdens een gesprek met een prelaat uit zijn omgeving gedurende de laatste drie dagen had de Paus meermalen gesproken over het consis torie, dat in zijn voornemen lag omstreeks Paschen te doen plaats hebben. Hij had boven dien zijn bijzondere voldoening er over uitge sproken, eerstdaags het Belgische vorstenpaar te ontvangen, wat wel een bewijs is, dat Z. H. zelf niet bijzonder ongerust over zijn toestand was. Toen Z. H. gevraagd werd, wat het beste middel zou zijn om d.e buitenwereld op de hoogte te stellen van zijn toestand, teneinde de geloo- vigen voor hem te doen bidden, antwoordde de Paus „Laat het medisch bulletin afdrukken inde „Osservatore Romano". Voorts verneemt het blad De zuurstof-inhallatie! en de kamferinspui- tingen worden voortgezet. Toen de geneesheeren den Paus aanrieden, zich gewillig aan hun voorschriften te onder werpen, riep hij uit „Indien het God zal behagen, mij nog voor Zijn Kerk te laten werken, ben ik daartoe be reid. Indien Hij zal zeggen, dat het voldoende is, moge Zijn Heilige Wil geschieden". De woorden van den Paus verdoekten een diepe ontroering onder de aanwezigen. In den avond begaf de groot-poenitentiarius, kardinaal Giorgi, zich naar het ziekbed des Pausen. Omstreeks 10 uur 's avonds werd de Paus ook bezocht door Zijn neef, markies Delia Chiesa. De Paus, die nog steeds volkomen helder van geest is, vroeg aan zijn neef, of men voor hem zou bidden. In de nabijheid des Pausen bevinden zich voortdurend Mgr. Migone, een religieus-verple ger en zijn kamerdienaar, de substituut-staats secretaris, Mgr. Pizzardo, en de kamerheer Mgr. Caccia Dominioni. De Paus heeft oogenblikken van benauwd heid, maar schijnt overigens rustig. De ademhaling is echter zeer hijgend en het opgeven blijft geheel en al uit. gelegd,worden behandeld.Deze voorstellen voor zien een uitbreiding van de Duitsch-Russische overeenkomst van 6 Mei. Tevens zal dan ook het hervatten van de diplomatieke betrekkingen ter tafel komen. Op het oogenblik vertoeven te Berlijn gevol machtigde vertegenwoordigers van de Russische regeering. Deze vertegenwoordigers hebben de opdracht, aan de Duitsche regeering al de ge- wenscht.e waarborgen te bieden, ten einde voor Rusland zoo spoedig mogelijk de medewerking van het economische Duitschland te verkrijgen. Het herstel van het vroegere particuliere bezit maakt eveneens een punt van bespreking uit. Ui terlijk einde Juni zal het monopolie voor buiten- landsche zaken der sowjet-regeering worden af geschaft en de vrijhandel wee.r worden ingevoerd. Een der leiders van het Russische volkscommis sariaat van buitenlandschen handel zal tot hoofd van de Russische handelsdelegatie te Berlijn worden benoemd. ZWEDEN. In verband met de ziekte van den koning is het bezoek van den koning van Denemarken aan Zweden, dat in de volgende week zou plaats hebben, uitgesteld. daarvan gekozen, en Churchill tot onder-voorzit- ter. Sir Gordon ITewart verklaarde, bij het steunen van de motie, dat men zich niet voorstelde, een nieuwe partij te stichten maar de liberale klach ten over het geheele land te vereenigen en te vet- ste.ken. Eveneens verwachtte zijn partij den krachti- gen steun en samenwerking van al de liberaal- gezinde menschen, die niet officieel liberalen wa ren. ZWITSERLAND. Volgens een bericht in de „Westminster Gazette" heeft keizerin Zita geen oogenblik het ziekenhuis veilaten, waarin haar zoon geopereerd is. Zij is van plan Zwitsenand e verlaten en tegen eind Januari in Parijs aan te komen. Vandaar zal zij ovei Madrid naar Madei ra vertrekken. De geneesheeren, die de operatie op raar zoon verricht hebben, zullen morgen consul- teeren om te beslissen wanneer de patiënt het ziekenhuis mag verlaten. I.H Al EN. Wegens het aan den ministei-president van Litauen, Grinius, gegeven ontslag, is het geheele Litausche kabinet afgetreden. 22 XIII. Het Kerstfeest stond voor de deur de winter had met volle kracht zijn intocht gehouden. Sibyl, wier mooie oogen de moede uitdrukking heelemaal verloren hadden, zat op een stoeltje bij het aangename haardvuur van haar woon vertrek en keek voortdurend in de helder flik kerende vlammen. Aangename gedachten moes ten wel haar geest bezig houden, want een gelukkige glimlach speelde om haar lippen. Ze was alleen, want het achtste uur \an den avond was verstreken en Cecil reeds ter ruste gegaan, gelukkig over het vooruitzicht, zijn bi minden Mr. Geoffrey misschien den volgenden dag weer te zien. De kleine vermoedde niet met welke gewichtige zending de goedige vriend zich naar Londen had begeven. Hij vermoedde niet, dat de dag reeds nader was, waarop hij hem vader mocht noemen. Ja, Sibyl was voor d,en aandrang van den beminde bezweken en reeds den 26 December zou de dag der huwelijksvoltrekking zijn. Geoffrey was in Londen om voor de noodi- ge stukken te zorgen. Daar werd Sibyl plotseling door een zacht tikken op de blinden opgeschrikt en voor ze den tijd had om op te staan, herhaalde het zich he viger en geduriger. Sibyl was van nature niet bang aangelegd, zij opende het venster, stiet de lijnden open en bemerkte in den helderen mane- DUITSCHLAND EN RUSLAND. Het „Acht Uhr Abendblatt" meldt In de parlementaire commissie van buiten- landsche zaken zal Maandag de Russische kwestie ter sprake worden gebracht. Deze be spreking moest eigenlijk worden gehouden, maar is ten gevolge van een ongesteldheid van den afgevaardigde Stresemann, den voorzitter der commissie, tot Maandag uitgesteld. Maandag zullen dan ook de voorstellen, die de volkscom missaris Krestinski bij zijn jongste bezoek uit Moskou naar Berlijn heeft medegebracht, en die hij gisteren aan rijkskanselier Wirth heeft voor schijn op het kiezelpad van den tuin. een man van middelmatige grootte, met een langen jas en grooten hoed gekleed. Een dichte, zwarte baard liet zijn trekken nauwelijks onderscheiden, maar Sibyl wankelde bij zijn aanblik en moest zich aan het vensterkluis vasthouden, om niet in elkaar te zinken. Wie zijt u Wat verlangt u vroeg ze, piaar haar stem klonk ongewoon scherp, haar gelaat was bleek als de dood. De man stiet een korten luiden lach uit. Heel goed gedaan, dame, antwoordde hij op een toon, waarin men de innerlijke bevredi ging hoorde, maar uw gelaat, mevrouw, toont duidelijk genoeg, dat u weet, wie ik ben. Een vrouw vergeet haar echtgenoot zoo gauw niet. Ik heb geen echtgenoot, antwoordde Sibyl op scherpen toon. Hij is twee maanden overk leden. Ik weet niet wie u bent. Misschien zul je ook zeggen, dat je de echtgenoote van John Chursto Lawrell bent ge weest, meende de man spottend. Dat was geen slechte truc met mijn voorgewenden dood, niet waar vrouwtje Maar toevallig was het mijn broer Frank, die uit het raam sprong. Maar om dat mijn schuldeischers aandrongen en een klei ne aangelegenheid mijn afwezigheid in Engeland gewenscht maakten, daarom dacht ik, konden wij van plaats verwisselen. Ik ben thans voor eenieder, behalve voor jou. Mr. Frank Lawrell. Wij gelijken zoo sprekend op elkander, dat het geen achterdocht zal wekken. Maar ik ben hier om mij trouwe echtgenoote te verzoeken mij een jaarlijksche som voor mijn onderhoud te geven. Bevend over al haar ledematen, had Sibyl deze onthullingen aangehoord zij voelde zich een beroerte nabij, en het was dringend, nood- ENGELAND. Reuter seint uit Londen In de vergadering van gister van de coalitie liberalen heeft Churchill de geruchten tegenge sproken over een splitsing tusschen de coalitie- regeering. Hij zeide, dat de werkelijke dominee- rende feiten van den toestand moeten worden gezocht. Het centrale feit in den politieleen toe stand is de Iersche regeling. Een zoo geweldig be sluit van de zijde van de regeering en de huizen van het parlement, een zoo groote verandering in de politieke wereld kon niet anders dan op schudding verwekken onder de twee historische en politieke partijen, die daarbij betrokken zijn. Aan den eenen kant hadden de unionisten den raam zelf van hun partij volkomen ontoepasselijk zien worden door de besluiten, die zij zelf hadden genomen met een groote en groeiende meerder heid. Aan den anderen kant verheugden de libe ralen van elke kleur zich erin, dat het werk, dat Gladstone in 1886 is begonnen, eindelijk zijn be slag heeft gekregen, na al deze jaren van strijd en misverstand, door een overeenkomst, die met overweldigende meerderheid door het volk is aangenomen. Dit was tot stand gebracht door de samenwerking van de twee historische partijen. Churchill verklaarde, dat de kracht van de coalitie der beide partijen zeer groot was. Het bondgenootschap tot gemeenschappelijke actie der machtige krachten, die thans samenge bracht zijn onder het leiderschap van den eersten minister zou niet makkelijk omver geworpen wor den. Het zou zoo lang duren als vereischt werd in het algemeen belang van de natie. Overal waren vertrouwen en continuiteit noodig.- De conferentie nam met a'gemeene stemmen een motie aan, waarbij de coa'itie-'ibera'en den naam van „nationale libeialen" aannemen. Het vo,men van een nat ionaal-libe> alen ,aad weid goedgekeurd. Lloyd George werd tot voorzitter zakelijk, dat de man zich verwijderde, voordat iemand van het dienstpersoneel hem bemerkte. Zij vatte al haar kracht samen en zeide, zoo kalm mogelijk Thans erken ik je, John Lawerell maar het is mij onmogelijk nu met je te onder handelen. Kom morgen om 't zelfde uur terug, dan zal ik met je praten. Maar maak nu dat je aanstonds wegkomt. Heel goed en de man keerde zich om en ging er van door. Sibyl luisterde tot het geluid van zijn schreden heel in de verte wegstierfvervolgens sloot zij het venster en nam haar vroegere zitplaats weer in. Nauwelijks tien minuten waren voldoende om haar van het toppunt van haar geluk te doen neerstorten in de diepste diepte der wan hoop. Ze voelde zich niet treurig of tot schreien bewogen, maar hard en trotsch. En erger dan haar eigen ongeluk scheen haar de vreeselijke taak Geoffrey dit bericht, mede te deelen, hem voor den tweeden keer terug te stooten. Maar toen had zij slechts diep medelijden, kalme vriendschap voor hem gevoeld terwijl ze hem thans beminde. Sibyl bracht een verschrikkelijken nacht door. Ik moet Geoffrey voor dezen slag behoeden ik moet hem voor de ellende redden, waarin het verlies van mij hem zou storten, zeide ze altijd en altijd weer. Ze wist dat 't berouw moest komen ze wist, dat ze maar half bij verstand was. Het zien van Cecil's onschuldig gezichtje maakte haar ongelukkig ze wist immers, dat (.e ag zo komen, waarop de knaap blozen zou moeder. Hoe echter, als John L™n wilde hem niet meer als haar echtgenoo be schouwen niet zou toestaan, da zij z< ,p zou Zinken, als hij met afschuw op haar neer ALLERLEI. Uit Praag wordt gemeld In het geheele bruinkolenbekkcn van Karls bad. hebben de mijneigenaars loonsverlagingen ingevoerd en reeds de verlaagde loonen uitbe taald. Men rekent erop, dat de mijnwerkers met een staking zullen antwoorden. Binnenland. Nederland en Belgie. De „Tel." verneemt van welingelichte Bel gische zijde, dat een dezer dagen de betrokken staatsleden weder contact zullen zoeken ten einde te geraken tot eene hervatting van de Belgisch-Nederlndsche onderhandelingen. Een der eerste vragen, waarover men het eens moet worden, is, in welke stad en op wiens grondgebied de onderhandelingen zullen worden gevoerd. Ofschoon dit niet een zaak van primordiaal belang is, moeten er, bij de oplossing van deze vraag, toch zooveel natio nale gevoeligheden worden ontzien, dat het nog even moeite zal kosten, den knoop door te hakken. Onze zegsman, die dezer dagen in de gele genheid is geweest, het oordeel te vernemen van Belgische regeeringskringen, gaf ons de verzekering, dat de stemming in België ten op zichte van Nederland den laatsten tijd zeer veel is verbeterd, al staat men ten opzichte van het vraagstuk der Wielingen nog op hetzelfde intransigante standpunt van verleden jaar. Wij namen de gelegenheid te baat om te in, formeeren naar de beteekenis van de woorden die de Belgische oud-premier Delacroix, presi dent van de Commissie van Herstel, te Cannes tot den correspondent van de „Derniere Heure moet hebben gesproken. De heer Delacroix zou namelijk hebben gezegd „Wij hebben een grooten stap vooruit gedaan en de conferentie van Cannes zal voor België de beste resultaten opleveren. Het militair Engelsch-Fransch verbond zal ons, ik ben er zeker van, veroorlooven de Hollandsch-Beigische kwestie te regelen." Zit er in deze woorden een bedreiging tegen Holland zou zien en de bedreiging uit zou spreken, liever alles op 't spel te zetten, dan zulke vernedering •zijner echtgenoote stilzwijgend in te willigen Het hart ontzonk haar bij de gedachte aan deze mogelijkheid, terwijl ze kort voor het thee- uur in onaangename stemming bij het vuur zat Cicil lag op het schoorsteentapijt uitgestrekt zijn blond hoofdje rustte op haar voetbankje en zijn oogen waren hij de gloeiende kolen gericht Plotseling begon op op ernstigen toon Mamahiet was toch wonder boven wonder, dat ik niet dood ben gebleven, toen ik iri de hal viel Als mijn engelbewaarder niet over my gewaakthad dan zoudt u thans moeder van. een engeltje zijn,Zou dat niet heerlijk zijn snrnr Neen, mijn kind, en een diepe smart sprak ui't de stem der v<*' ',CVCr Maar mama, volhardde het kind, dan had u altiid ZOO goed moeten zijn 1 Als u ooit iets kwaads had willen zeggen of doen, dan was u geschrokken bij de gedachte Neen, ik mag dat niet doen, anders zou Cecil m den heme zich over mij schamen. Ik geloof, dat het t beste zou zijn, als ik aanstonds stierfdan zoudt u nooit iets'kwaads kunnen doen, mama. Sibyl antwoordde niet. De kinderlijke woorden doorboorden haar hart. Cecil was opgestaan en vlijde zich vol liefde tegen haar aan.Het kwam haar voor, alsof zijn blikken tot in haar hart doordrongen, alsof hij de ontzettende schuld raadde, die ze op zich dacht te laden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT T'ofrpla f 1.75 elke regel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1