Z. H. Paus Benedictus XV t. DAGBLAD VOOJ? SCHIEDAM OMSTREKEN 6 m T 45ste Jaargang. DissSaf 24 Jaaaari f IVo. 13243. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per ^3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. dvertentiëa: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale^ eonditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incai8®k«»tom worden berekend. ■MH De plechtige overbrenging van hetlijknaardeSt. Pieterskerk. De „Msb." verneemt d.d. gisteren uit Rome de volgende bijzonderheden over de overbren ging van het lijk van Benedictus XV naar de St. Pieterskerk Den ganschen nacht van 22 op 23 Januari hielden, in de troonzaal bij het praalbed, waarop 's Pausen lijk rustte, leerlingen van het Colle gium Capranica biddend de nachtwake, terwijl zes leden der edelgarde de wacht houden bij het lijk. In de aangrenzende kapel worden van 2 uur af H. H. Missen opgedragen. Mgr. Migone, mgr. Nasali Rocca, de aartsbisschop van Bolog na, mgr. Manzani volgden elkander aan het altaar op. Tegen 8 u. 30 hedenochtend kwamen dc kar dinalen en prelaten naar het Vaticaan. Spoedig daarop arriveerden ook de leden van het corps diplomatique en de dignitarissen van den Pause lijken hofstaat, alsmede vertegenwoordigers van het Romeinsch patriciaat, teneinde tegenwoordig te zijn bij de overbrenging van het lijk naar den St. Pieter. De kardinalen droegen ten teeken van rouw de zwarte toga met paarse cappa en cingel. In de „Sala Clementina" had zich een peleton der Zwitsersche garble opgesteld, terwijl in andere zalen peletons der Palatijnsche eere garde, der Pauselijke gendarmerie en edelgarde de wacht betrokken. Even half tien zette de stoet zich in beweging. Voorop ging een peleton der Palatijnsche garde, gevolgd door een peleton der Pauselijke gendar merie. Volgden in twee rijen alle commandanten en bet officierenkorps van het militaire huis des Pausen, de „bussolanti" (dragers van de sediu gestatoria), de kamerheeren met cappa en degen, de geheim-kamerheeren, de hoog- waardigheidsbekleeders, leeken en geestelijken, van het Pauselijk hof. Daarna kwamen de drie sedia-dragers, die brandende kaarsen droegen. Hen volgden de aalmoezeniers, de staf van de edelgarde en markies Sacchetti,- opperkwartiermeester van de Apostolische paleizen. Gedragen door de bussolanti volgde daarop de baar met het stoffelijk overschot van Paus Benedictus. Edelgarden en Zwitsers, kaarsen dragend, omringden het lijk. Achter de baar traden achtereenvolgens aan de neven van den Paus, de kardinalen Gasparri, Vannutelli, De Lui, Vico, Granito, Pompilj, Cagiano, Cagliero, Van Rossum, Bisleti, Früh- wirth, Scapinelli, Ranuzzi, Valfré di Bonzo, Sbarretti, Boggiani, Ragonesi, Merry del Val, Tacci, Marini, Gasquet, Lega, Giorgi, Laurenti, Billot. Achter de kardinalen volgde het corps diplo matique en talrijke koogwaurdigheidsbekleeders, prelaten en bisschoppen, o.w. mgr. Boncompagni vice-Camerlengo der Kerk. De stoet trok door de ,,Sala Clementina"," waar de Zwitsersche garde de militaire eerbe wijzen brachttal van genoodigden waren hier aanwezig, die geknield biddend van het voorbij trekken van don stoet getuigen waren. Door de „Sala Ducale" bereikte dc stoet tenslotte langs den koningstrap de poort van den St. Pieter, waar de leerlingen van het Vaticaansch Colege en het kapittel der St. Pieter de baar met het lijk. opwachtten. Toen het lijk den drempel der basiliek bereikt had, verrichtte mgr. Leva, kanunnik van het kapittel der St. Pieter de absoutc, terwijl de cantores de psalmen „Subvenite" en „Miserere" aanhieven. De stoet trok daarop de St. Pieter binnen, waar andermaal de absoute gegeven werd. Toen werd het lijk gedragen naar de Sacra mentskapel, waar het op een prachtvollcn kata falk werd neergelegd. Rond deze luisterrijke rustplaats staan vier groote candelabres met talrijke kaarsen. Vier edelgarden vormen de eerewacht. Tot zonsondergang was de basiliek voor de geloovigen geopend. In Engeland. Uit Londen meldt men De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan graaf de Salis, den Engelschen gezant bij het Vaticaan, het volgende telegram gezonden „lil opdracht van den koning, ver zoek ik u, den kardinaal-staatssecretaris het diepe leedwezen te betuigen, waarmede zijne Majesteit de tijding van het overlijden van den Paus heeft ontvangen en zijne eminentie de verzekering van Z. M.'s oprechte sympathie te betuigen". De meeste bladen publiceeren hoofdartikelen, waarin .de sympathie voor den overleden Paus en het leedwezen met zijn overlijden wordt uitgedrukt De „Times" schrijft, na in her innering te hebben gebracht, dat Z. H. gedurende den oorlog niet scheen te beseffen, dat de zaak, waarvoor de geallieerden vochten, voor hen een heilige zaak was, als volgt In kalmer tijden terugblikkende op die dagen van nationaal lijden en nationale hartstochten, valt het gemakkelijker de moeilijkheden te be seffen, waarvoor de Paus geplaatst was en het goede te herinneren, wat hij trachtte te doen, evenals de groote daadwerkelijke diensten, die hij aan de krijgsgevangenen van alle oorlog- Voerende naties heeft bewezen. De herhaalde pogingen, welke dc Paus in het werk stelde om een einde te maken aan de verschrikkingen van den oorlog, kunnen slechts bewonderd en op prijs gesteld worden. De overige bladen laten zich in gelijken geest uit. Algemeen wordt herinnerd aan het feit, dat gedurende het pontificaat van Benedictus XV het Engelsche gezantschap bij het Vaticaan is opgericht. In F r a n k r ij k. De chef van het militaire huis van den pre sident van de Republiek heeft aan den nuntius de betuiging van leedwezen van president Mille- rand overgebracht. De directeur van het pro- tokol heeft zich eveneens naar den nuntius be geven en Poincaré persoonlijk ook. De pers wijdt zeer waardeerende woorden aan den bescheiden Paus. In België. Het hof heeft door een oppermaarschalk Jean de Merode zijn deelneming doen betuigen aan de Pauselijke Nuntiatuur. Later kwam de ko ningin persoonlijk den Nuntiushaarcondolances aanbieden. Daarop verschenen de Ministers Jaspar, Thunis en Rusette en het corps diplo matique, onder wie ook de Italiaansche Prins Ruspoli. Een receptie in het Paleis van Laken is afgelast. ^Verschillende bladen bevatten lofprijzende ar tikelen over den gestorven Paus. In Duitschland. Rijkspresident Ebert heeft aan den nuntius Mgr. Pacelli namens het Duitsche rijk de op rechte deelneming betuigd met den dood van den Paus. „Het Duitsche volk gedenkt met dankbaar heid de groote liefdadigheid van den Paus tij dens den oorlog en daarna, evenals zijn stre ven voor den wederopbouw van de wereld in den geest van verzoening tusschen de volken en christenliefde." De Beiersche minister-president, graaf Nor- denfeld heeft aan den Kardinaal Staatssecretaris Gasparri een telegram van deelneming gezonden, waarin hij verklaart, dat de dood van cfen Heili gen Vader een zwaar verlies beduidt voor de geheele mcnschhcid en inzonderheid voor Beieren Het conclaaf. Naar de „Giornale d'Italia" meldt, zal het conclaaf op 2 Februari beginnen. Verschillende kardinalen uit alle oorden der wereld zijn reeds op weg naar Rome om aan het conclaaf deel te nemen. „De Tijd" geeft de volgende bijzonderheden over de wijze, waarop het conclaaf wordt ge houden Tien dagen na den dood des Pausen, moet "met de keuze van een opvolger een aanvang gemaakt worden door de aanwezig zijnde kardi nalen, zonder langer op de afwezigen te wach ten deze laatsten moeten echter bepaaldelijk opgeroepen worden geen enkele kerkelijke censuur kan een kardinaal van zijn stemrecht berooven, zelfs de kerkelijke ban is hiervoor geen beletsel. De keuze moet in het conclaaf, (een afgeslo ten gedeelte van het Vaticaan) geschieden en de nadere bepalingen over de inrichting van het conclaaf moeten vastgesteld worden. De ge kozene moet tweederden van de stemmen op zich vereenigd hebben wanneer dit getal niet bereikt is, dan moet men het door toetreden (per accessum) trachten te bereiken geschiedt de keuze door scheidsrechters, dan mag geen dezer voor zichzelven stemmen. De nieuwbe noemde wordt, wanneer hij nog geen bisschop is, eerst door den kardinaal-deken (die bisschop van Ostia is) tot bisènjiop gewijd. Hij wordt door niemand bevestigd, omdat hij zijn opperste en algemeene macht over de Kerk Van geen mensch, maar onmiddellijk van Christus ont vangt. Hem, wordt de driedubbele kroon opgezet als een zinnebeeld van bet geloof der Katholieke Kerk aan het geheim der H. Drievuldigheid, alsmede van de hoogste macht, de eer en het rechterlijk gezag in geestelijke zaken over de geheele Kerk, en in de wereldlijke over de Kerkelijke Staten. Het voorlezen dezer Bullen en hare plechtige bezwering door de aanwezige kardinalen vor men het eerste gedeelte van de voorbereiding tot de keuze. Onmiddellijk daarna laat de kardi naal-kamerling den door hem verzegelden ring in het zegel van den overleden Paus door den eersten ceremoniemeester verbreken, en neemt de suppüeken en het bullenkistje in bewaring, na afloop waarvan twee geleerde prelaten ge kozen worden, de een om een lijkrede te houden, de andere om de inleidende rede terPauskeuze te ontwerpen en voor te dragen. Vervolgens worden twee kardinalen gekozen, die met het oppertoezicht over het te houden conclaaf be iast worden. Acht congregatiën houden zich bezig met de bevestiging der staatsambtenaren in hunne respectieve betrekkingen met de be noeming van de twee voor het conclaaf bestem de geneesheeren, van den heelmeester, den apotheker, den tiechtvader en zes ceremonie meesters en van de bedienden van minderen rang Voorts met de benoeming vai den biecht vader der kardinalen en met de verloting der cellen in het conckpje, waarbij de jongste kardi naal-deken de lotódf trektverder met het op maken van een register van alle vreemde per sonen, die als noodig bij bet conclaaf mede wor den binnengesloten en van de conclavisten, en eindelijk met de verkiezing van drie kardinalen, die in 't bijzonder toezicht moeten houden over het sluiten en de inwendige materieele werk zaamheden van het conclaaf. Bij deze congrega tiën worden ook de gezzanten der buitenland sche mogendheden en de eventueele deputatiën in oudiëntie ontvangen de toespraken worden meestal door den kardinaal-deken beantwoord. Na afloop der exequiën en congregatiën op den tienden dag, leest de kardinaal in den Sint Pieter de Mis van den H Geest voor de nieuwe Pauskeuze en houdt bovenbedoelde vooraf gekozen prelaat de rede ,,de eligendo summo Pontifice". Na de sluiting dezer godsdienstoefening volgt in plechtige processie de intocht in het conclave. Onder den naam conclave verstaat men zoo wel de vergadering der kardinalen, die voor de keuze van een nieuwen Paus zijn bijeengeko men, als de plaats zelve, waar deze plechtige bijeenkomst wordt gehouden. In de eerste tij den werd het conclave in die stad gehouden, welke hiertoe het meest geschikt voorkwameerst Gregorius X en andere Pausen na dezen, be valen, dat de keuze daar moest geschieden,waar bij den dood van den opper-priester het romein- sche hof zijn verblijf hield. Te Rome werd dus in den regel deze plechtigheid gevierd, en alleen gevallen van oorlog of opstand zooals b.v. in 1800 gebeurde, bij de benoeming van Pius VII in Venetië maakten hierop een uitzonde ring. De keuze van het paleis, waar het conclave moet gehouden worden, hangt af van de kardi nalen. Tot aan Pius VI geschiedde dit meestal in het Vaticaan, en enkele malen in het Quiri naal. Op dezelfde verdieping worden zoovele kleine cellen of kamertjes afgeschoten als er kiesgerechtigden zijnieder kamertje is in tweeën gesplitsthet grootste gedeelte is voor den kardinaal en het andere voor zijn concla visten. Het gevolg van iederen kardinaal be staat aldaar uit twee of drie personen, van welke de een gewoonlijk een geestelijke is en de twee anderen leeken zijn. Aan dit ambt zijn vele voorrechten verbondenhet geeft recht op bet ridderschap en het Romeinsche burgerrecht, alsook op andere gunstige bepalingen. Dat de keuze dezer conclavisten met veel omzichtigheid geschiedt, ligt in den aard der zaak. Pius IV hield het voor noodzakelijk de neven der kardinalen buiten aanmerking te laten. Naast ieder kieskamertje, dat voorzien is van het wapen van zijn bewoner en tevens van een nummer, bevinden zich nog twee andere kleine kamertjeshet eene dient tot kapel, wanneer de kardinaal de H. Mis leest of hooren wil, het andere tot eetkamer. Wanneer de kardinalen hun eerste intrede in het conclave gedaan hebben, dan begeven zij zich naar de kapel, alwaar het Scrutinium zal gehouden worden, en bezweren opnieuw de kiesbullen, na die nog eenmaal gelezen en ver volgens een gebed verricht te hebben. Zelfs dan nog hebben zij de vrijheid naar huis terug te keeren, maar op voorwaarde van des avonds op het conclaaf present te zijn. Het corps diplo matique, de prelaten en de hooge adel mogen nog bezoeken komen afleggen, doch tegen middernacht moeten alle vreemdelingen op een door den opperceremoniemeester met de bel gegeven teeken het conclave verlaten, hetwelk voorts door dezen en den maarschalk van het paleis in tegenwoordigheid der kardinalen (capi d'ordine) (eigenlijk hoofdcommissarissen van orde), n.l. van den eersten kardinaal-bisschop, kardinaal-priester en kardinaal diaken, op plecb tige wijze gesloten wordt. De maarschalk (wiens betrekking erfelijk is, en vroeger in het bezit van de familie Savelli was, doch sedert Clemens IX overgegaan is in de familie Chigi) en een gouverneur, maar die prelaat moet wezen, aan vaarden nu de bewaking van het conclave, en laten alle toegangen en vensters op zoodanige wijze ommuren, dat slechts één deur open blijft, welke van binnen op andere wijze gesloten wordt dan van buitende sleutel voor het binnenslot wordt^ioor den gouverneur, die voor het buiten- slot door den opperceremoniemeester bewaard en gezegeld. Boven aan de deur is er een klein venster en in de daaraan grenzende muren zijn vier openingen aangebracht, in welke zich draaikastjes bevinden, waardoor de spijzen voor de kardinalen in het conclave verschaft en ieder ander geoorloofd verkeer bewerkstelligd wordt over de voltrokken afsluiting van het conclave- wordt een akte opgemaakt. Nog denzelfden avond maakt de kardinaal-deken en de kardi naal-kamerling een ronde, om te zien of alles volgens het voorschrift opgevolgd is. De eerste dag na de sluiting van het conclave is bepaald voor audiënties de afgevaardigden Een eetlepel voop een blouse. Al JÊMë der kardinalen ontvangen voor 't spreekvenster- tje de gezanten der vreemde mogendheden en de voornaamste ambtenaren. Den tweeden dag leest de kardinaal-deken de H. Mis van den H. Geest, waarbij alle kardi nalen communiceeren. Op den derden dag be ginnen de eigenlijke kiesvergaderingen en wel wanneer het conclave in het Vaticaan ge houden wordt in de Sixtijnsche Kapel. jBuileiiRuidiseis Meuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn, dringt Poincaré in zijn nota over de conferentie te Genua aan op een schriftelijke en uitdrukke lijke belofte, dat men de kwestie der schade vergoeding niet bespreken zal. Volgens berichten uit Moskou zouden Jofe en Rakowski Rusland teGeuua vertegenwoordigen. De leider der delegatie is nog niet aangewezen. FRANKRIJK EN ENGELAND. Uit Parijs meldt men, dat de opdrachten Van de Fransche regeering voor haar gezant te Lon den ten aanzien van de wijzigingen in het waar- borgverdrag uit Parijs hem zijn toegezonden. De onderhandelingen met het Engelsche depar tement van buitenlandsche zaken zullen dus onverwijld beginnen. De Fransche voorstellen luiden als volgt le. De geldigheidsduur van het Verdrag zal niet tien, doch vijf-en-twintig jaar beloopen 2e. de overeenkomst zal van toepassing zijn in het geval van Duitsche krijgsverrichtingen in het Rijnland 3e. het verdrag zal wederkeerg zijn 4e. men zal een militaire overeenkomst sluiten, welke de voorwaarden vast zal stellen onder welke beide landen elkaar den voorzienen wederzij dsclnen steun zullen verletnen. De Fransche bladen ontkennen, dat een der vroeger reeds den gezant gezonden nota's be trekking zou hebben op de conferentie van Genua. Hij., heeft slechts lastgevingen van aigemeenen aard ontvangen. ENGELAND. In verband met de regeeringspolitiek van bezuiniging en ontwapening wordt er od'icieel medegedeeld, dat op de groote vlootbasis Roéyth orders zijn ontvangen, dat het aantal werklieden moet worden beperkt tot een maximum van ongeveer 2600. Deze vermindering moet traps gewijze worden doorgevoerd met een aantal van 200 man per week. Tezamen zullen er 3000 man in de eerste drie of vier maanden worden ont slagen, waardobr een besparing van 100,000 per jaar zal worden bereikt. ALLERLEI. K-assin heeft uit Londen aan de autoriteiten te Moskou gemeld, dat de Engelsche scheeps- fab.ikanten een voorstel aan de Russische re geering hebben gedaan, om een erediet van a50 millioen te verstrekken voor het bouwen van een handelsvloot voor Sowjet-Rusland op Engel sche werven. Van zijn leant -verklaarde Krassm, dat in dit geval de bestellingen van de Sowje -autoriteiten in Engeland zich niet moeten beperken tot den scheepsbouw, maar zich eveneens moeten uit strekken tot landbouwwerktuigen en landbouw machines. Wat betreft de garanties die Rusland zal moeten geven, en de afbetaling van de aan Rusland te verstrekken credieteTi,' sprak Ivrassin zich niet uit. De onderhandelingen worden voortgezet. Het aantal Fransche firma's, dat in het Rijnland ondernemingen of filialen van onderne mingen heeft gevestigd, kan volgens de „Textil Woche" op 400 worden berekend. In hoofdzaak zijn deze ondernemingen weverijen en fabrieken van parfumerieën, chemische producten en levensmiddelen. Het meeivn leel der Fransche firma's heeft zich te Mainz gevestigd, n.i. 200, doch men vindt ze ook te Wiesbaden, Keulen en Eudwigshafen. VLAASDinC3H Fabrikanten van aUMUOHT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1