LMB SC///ED4M HM Z. tt. Paus Benedicts XV. t Geboeid.. W w m m&m FEUILLETON. 45ste Jaargang. I "ll liÜ-aUi - Woensdag 25 Jaanari 1»22. No. 13244. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale |aonditiën voor herhaaldelijk adverteeren toegezonden. Incassokosten worden berekend. Tarieven worden op aanvraag Bij of krachtens watteu of verosdeuiagea vas«- geschreveu en andsse offleieeie ai» en aan kondlgingo» van het Gameantobastuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. TECHNISCH HANDELSBUREAU „SCHIEDAM" voorheen Ir. A. A. MOL om vergunning tot uitbreiding ^van de gereed- schappenfabriek in het pand Mariastraat 15, kadaster Sectie M. no. 2525, door bijplaatsing van 2 veerhamers, 1 draaibank, 1 boor- en I knipmachine Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 8 Februari a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 25 Januari 1922. De b ij zetting. Vandaag zal do datum worden vastgesteld, waarop het stoffelijk overschot van den Paus zal worden bijgezet in de Vaticaansche grotten. In de St. Pieter is gister een plechtige H. Mis van Requiem gecelebreerd. Hiermede zijn de „Novemdiales de Requiem" begonnen. Het stoffelijk overschot van den Paus rust thans nog in de Sacramentskapel, waar tal van Rouwmissen worden opgedragen. Het conclaaf. De Fransche regeering heeft een extra trein beschikbaar gesteld voor de kardinalen, die van Frankrijk uit de reis naar Rome maken. In Parijs gaan geruchten, dat de toekomstige Paus ditmaal geen Italiaan zal zijn. Men noemt de namen van de kardinalen van Rossum en Mercier. Naar uit Napels gemeld wordt, zal de 86jarige kardinaal Prisco, aartsbisschop van Napels, niet aan het conclaaf deelnemen. Secretaris van het Conclaaf is Mgr. Sincero. Fransche persstemmen. Veuillot schrijft in de Libre Parole", na verklaard te hebben, dat het een groote vol doening moet zijn geweest voor den Vriend van Frankrijk, de oudste dochter der Kerk weer in officieelc betrekkingen te zien met het Va- ticaan. „In het concert der naties, die van de geheele aarde en alle godsdiensten thans ge naderd zijn tot den H. Stoel, was de afwezig heid van Frankrijk in Zijn oogen een betreu renswaardige leemte. Het was inderdaad de groote victorie voor het Pausdom die univer- seele erkenning van Zijn gezag en van zijn invloed op den dag, volgende op de groote ontreddering, toen zooveel kronen en mensche- lijke keizerrijken zijn ineengestort. De behoef te om te leven en de druk der gebeurtenissen triomfeeren over de anti-religieuse conspira ties. De geestelijke souverein, die men tever geefs trachtte te discrediteeren, richtte zich op te midden van de ruine, als een vuurbaken en als een steun. Veuillot zeide reeds 50 jaar geleden „La colonne tient par en haut." Wij schijnen te gaan naar het tijdperk, waarin op het stof der democratiën het gezag slechts als eenige in carnatie zal hebben den Paus En Hij alleen zou het zijn, Die zou kunnen samenvoeren het cement, geschikt om dat stof tot een blok te vereenigen. De regeeringen, die zich rondom den H. Vader verdringen, zien misschien niet zoo hoog en niet zoo ver, maar God leidt hen, huns ondanks vaak, door een levensinstinct en een superieure logica. In het bijzonder schetst Veuillot de opperste liefdadigheid van den Paus tijdens de oorlogs jaren. Ten opzichte van dc Romeinsche quaestie laat Benedictus XV zijn opvolger een geoorloof de hoop. In de „Echo de Paris" schrijft Pichot„De dood van den Paus kan nu het afhandelen der loopende zaken doen opschorten. Hij kan de Kerk echter niet. doen stilstaan, die voortgaat op den weg, welke door den overleden Paus en zijn merkwaardige medewerkers is aange wezen. Ons, Franschen, heeft Benedictus XV gegeven regelmatige betrekkingen, waarbij op voet van gelijkheid de politiek van Kerk en wereld samen gingen. De „Action Frangaise" heeft een artikel, waaraan het volgende is ontleend „In den chaos, waarin het oude Europa is gestort, staat de Katholieke gedachte als een burgwal tegen de anarchie. De Kerk is geïdentificeerd met orde en het is de orde, waaraan de wereld be hoefte heeft. Terwijl de wereld overkropt is met revolutie en democratie en streeft naar ontbinding, manifesteert de Kerk haar eenheid en stabiliteit. Het Katholicisme alleen is orga nisator. Het vormt het fundament, waarop kan gebouwd worden. Het is een macht, waarmede de politiek rekening heeft te houden. Men er kent zulks, hetgeen blijkt uit de eer, welke aan Paus Benedictus wordt gebracht en de hulde van de gansehe wereld." Buchille schrijft in de „Victoire" „De her vatting van de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan is men kan dat gerust zeg gen mogelijk gemaakt door den wensch van den Paus, die de moeilijkheden uit den weg ruimde en de onderhandelingen vergemakke lijkte. Ons land moet Hem erkentelijk zijn, want godsdienstvrede is bij ons een essentieele fac tor." In de „Intransigaent" schrijft Jean de Bon- nefon „Op den dag van Zijn verklaring, vooraleer hij in St. Pieter te Rome verscheen, om de stad en de wereld te zegenen, moest de nieuwe Paus op bekwame handen wachten om nog het kleinste der drie klaargelegde kleederen in te korten. Eindelijk gekleed in het witte ge waad, schreed hij voort in den stoet van het Hof en Hij leek zoo jong, zoo vast van uitdruk king. Maar de zegening ving aan, de armen, verhieven zich met zulk een breed gebaar, de stem ontwikkelde zich onder de koepels me talliek, stoutmoedig, bijna allesomvattend/De zwakke en zoo bleeke priester wist te zegenen en wist te bevelen." Buitenlandse^ Nieuws, j DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De commissie voor de ontwapening heeft een Jbegin gemaakt met de behandeling van het moei lijkste ontwerp op zijn program voor het Verre iOosten, dat betreffende Siberië. Men verwacht dat de te Washington vereenig- do landen zich niet zullen verzetten tegen de 'politiek, j.l. Zaterdag te Tokio in een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken mee- 'gedeeld, n.l., dat Japan zijn troepen niet uit Siberië zal terugtrekken, voor daar een bestendi ge regeering zal zijn gevestigd. Inmiddels zetten Japan en China hun bespre kingen over Sjantoeng voort, met het vooruit zicht dat zij op vriendschappelijke wijze tot een vergelijk zullen komen. DE GEALLIEERDE SCHULDEN. In den Amerikaanschen Senaat begint heden het debat over het wetsontwerp in zake de schul den der geallieerden. Senator Mac Cormick weerlegt in de Chi cago Tribune" de bezwaren tegen zijn voor stellen, en hij betoogt nogmaals, dat het voortdurend toenemende aantal ambtenaren en de handhaving van groote legers bij de Ame- rikaansche burgers twijfel doet ontstaan ten aanzien van de vredelievendheid en de econo mische toekomst van Europa, terwijl deze bur gers zich tevens gaan afvragen, welke rol zij zelve bij het onderhouden van dc Europeesche Igers spelen. a 25 De stem kwam haar niet geheel vreemd voor, maar zij kon zich niet herinneren waar zij deze reeds gehoord had. Niet opgemerkt door den zieke naderde zij met kalmen tred den stoel naast het vuur. De man, die daar aan hevige koorts ten prooi neerlag, mompelde voortdurend afgebroken zin nen, die hoofdzakelijk betrekking hadden op wedden en kaarten, vervolgens stiet hij verschrik kelijke vloeken uit, verwenschte zijn verwaande makkers en al het andere. Sibyl kon een huive ring niet van zich afweren. Ze beschouwde de uitgemergelde handen, de ineengevallen gestalte van den zieke en las in alles de geschiedenis van een losbandig leven. Het gelaat was ondanks dat alles mooi en zij herinnerde zich, dat zij het reeds eenmaal gezien had maar waar of wanneer viel haar, ondanks haar nadenken, niet in. Hij was een man van ongeveer veertig jaren, maar zijn haar was reeds zilver-wit. Thans wendde hij zich om en keek Sibyl aan. Ben jij 't Mary vroeg hij met heesche stem. Kom hier en leg je hand op mijn voorhoofd, het brand als vuur en deze helm is zoo zwaar, dat ik hem nauwelijks dragen kan. Ik zal het regiment verlaten de uniform is een hel- sche plaag. Ah, zoo is 't beter, zeide hij toen Sibyl zijn wensch vervulde. Je had altijd een koele hand en een warm hart, mijn armkind. Men zeide mij, dat je dood waart, jij en ons kind omgekomen bij dien verschrikkelijken brand in hotel Moore toen leek mijn hart voor altijd verdroogd. Vervolgens ging 't bergaf met mij Mary, en ik sloot mij bij dien John Lawrell aan, voor wie je zulken grooten afschuw hebt gehad. Ach, je schriktJa, hij was een deugniet. Neen niet heel slecht, slechts een prooi van den drank duivel. Langzaam, John, je bent weer dronken. Je zult weer een aanval te verduren hebben. Ach houdt hem houdt hem Groote hemel' hij is buiten. Mary, ben je" hier? Waarom neem je uw hand weg Sibyl sidderde over al haar ledematen. Zij kende hem thans het was Richard Lenny, die volgens zijn eigen zeggen bij den dood van John of Frank Lawrell tegenwoordig was, dus 'n aan deel had in het gruwelijk bedrog, dat ze ten offer was gevallen. Maar het was immers Frank en niet John Lawrell, die zich uit het venster had gestort riep ze haastig. In een vaag bewustzijn wendde zich de zieke naar haar toe. Wie ben je vroeg hij kort en zonder haar antwoord af te wachten, ging hij door Frank O, neen, Frank was een gemeene schurk kon John nooit uitstaan. Neem u in acht, John hij zal je nog een keer aanranden. Vertrouw hem RUSLAND EN AMERIKA. De New-York Herald" meldt, dat de regee ring van de Vereenigde Staten op het oogenblik even weinig geneigd is de regeering van Sowj et- Rusland te erkennen, als voor tien maanden. De uitnoodiging tot de conference ;n Genua b;edt het Staatsdepartement de gelegenhe'd zich dieper met den toestand in Rusland bezig te houden. Uit berichten van Amerikaansche agenten heeft de regeering de overtuiging geput, dat in Rusland weliswaar zekere hervormingen op papier bestaan, doch dat de toestand niet alleen uit economisch oogpunt, maar in elk ander op zicht even slecht is als vroeger. Het bolsjewisme heeft zijn hoogtepunt bereikt en zijn invloed kan thans verminderen. De regeering van Ameri ka is evenwel van-meening, dat nog geen vol doende waarborgen voor de veiligheid der eigen dommen, voor het nakomen van overeenkom sten en voor de vrijheid van den arbeid geboden worden. DUITSCHLAND. De Berlijnsche corespondent van de „Petit Parisiën" meldt dat een overeenkomst gesloten is tusschen deEngelsche en de Duitsche regeering waarbij Duitschland 70 Duitsche schepen, mee- rendeels koopvaarders, terugkoopt. re FRANKRIJK EN ENGELAND. Havas seint uit Parijs De Fransche gezant te Londen, de Saint Aulai- zal aan het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken nauwkeurig omlijnde voorstellen doen met betrekking tot de wijzigingen in het ontwerp voor het veiligheidsverdrag tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk. De Fransche re geering stelt voor, den geldigheidsduur van het verdrag te verlengen tot vijftien of twintig jaar. Zij biedt Engeland een wederkeerige waarborg aan. Een Duitsche aanval op de geneutrali- seerde zone van het Rijnland zal als een daad van vijandschap worden beschouwd, waardoor het verdrag van toepassing zal worden. Een permanente overeenkomst tusschen de beide generale staven, en dus geen militaire conven tie, zal de eventueel door beide mogendheden te verleenen wederzijdsche militaire hulp moe ten regelen. Een conferentie der ministers van Buiten, landsche Zaken van Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk zal het Oostersche vraagstuk bespre ken. Het essentieele punt der bespreking zal zijn, na te gaan, welk standpunt de drie mogend heden innemen ten aanzien van de interventie tusschen Grieken en Turken. Ook de status van Tanger zal het onder werp van besprekingen tusschen lord Curzon en de vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje uitmaken. Deze besprekingen zullen te Londen worden gevoerd. Reeds thans schijnt vast te staan, dat Tanger niet onder de souve- reiniteit van een der drie mogendheden zal worden gesteld. Ten slotte zullen de besprekingen waar schijnlijk ook gaan over de conferentie van Genua, daar de Fransche regeering er prijs op stelt met haar geallieerden tot overeen stemming te komen over de beteekenis en de waarborgen, welke moeten worden^toegekend aan de beginselen, die vervat zijn in de te Cannes aangenomen resolutie, ten einde deze beginselen volgens een gemeenschappelijke ba sis te kunnen toepassen, aangezien de con ferentie van Genua op haar eerste bijeenkomst over de practisehe toepassing dezer beginse len zal moeten beraadslagen. De Sovjet-regeering heeft nog niet geant woord op de officièele uitnoodiging om naar Genua te komen, en heeft nog niet onomwon den verklaard, dat zij instemt met de beginse len van de te Cannes aangenomen resoluties. BELGIE EN LUXEMBURG. In de Belgische Kamer zal heden waarschijn lijk het Belgisch-Luxemburgsch economisch accoord aan de orde komen. De katholieke en socialistische groepen hebben zich al vóór de aanneming van het verdrag Verklaard. SPANJE. De koningin van Spanje lijdt aan een lichten aanval van griep. Er zijn definitieve schikkingen getroffen voor het bezoek van koning Alfons aan Melilla. niet. Hij is niet hls mijn broer Frank. Beste jon gen schaamt zich over mij, naar mij dunkt. Arme Frank 1 Ach, het was Mary's dood, wat mij omlaag bracht en het kind beiden dood Wie trekt zich nu nog iets van mij aan O, mijn hoofd Hijgend sprak hij in afgebroken zinnen. Sibyl luisterde ijverig, maar thans dacht hij weer aan spel en wedden. Toen Mrs. Legros eindelijk met de dokter terugkeerde lag hij in 'n koortsachtige bedwelming. Dokter Godfrey schudde bedenke lijk het hoofd Hij is veel erger, het zal wel spoedig met hem ten einde loopen. zeide hij ernstig. Men moet zijn familieleden verwittigen. Weet u nadere bijzonderheden over hem Mrs. Legros ontkende, maar Sibyl zeide kalm. Ik kende hem reeds voor jaren en geloof dat hij geen bloedverwanten meer heeft, behalve een broer. Dien zal ik telegrafeeren. Telegrafeer aanstonds morgen vroeg, als hij tenminste zoo lang nog leeft. Is hij alleen hier Hij keek vragend naar Sibyl. Ik weet het niet, antwoordde zij koud. Ik kwam te weten, dat hij in huis was, toen Mrs. Legros mij verzocht voor korten tijd haar plaats bij het ziekbed in te nemen. loen herkende hem als een ouden vriend van mijn echtcgenoo Ik weet niet eens of hij onder zijn eigen naam hier js# Hij noemde zich Lenny - Richard Lenny, Viel Mrs. Legros in, die zich zeer onwel begon te voelen; hij kwam mij als een gentleman EGYPTE. De Egyptische delegatie of het nationalisti sche comité heeft een manifest uitgevaardigd, waarin een beroep wordt gedaan op de inwo ners om tegen de Engelschcn een politiek van boycot en non-cooperation te gaan voeren, zoo als deze door de extremistische nationalisten ia Britsch-Indië wordt voorgestaan. Volgens een Reuter-bericht uit Kairo is gisteren bevel gegeven tot de in hechtenis neming van acht leden der Egyptische afvaar diging, die het manifest vonderleekendcn. ALLERLEI. Onderhandelingen worden gevoerd tusschen Denemarken, Zweden en Noorwegen over de voorziening van Denemarken met electrischen stroom voortgebracht door Zweedsche en Noor voor. Dat is hij ook, zeide Sibyl en Lenny is zijn werkelijke naam. Hij leidde een buitensporig leven maar ik heb nooit gehoord, dat hij een slecht mensch is. Hij boet thans voor zijn buitensporigheden, merkte Dr. Godfrey ernstig op. Wilt u Mrs. Le gros bij de verpleging ondersteunen of zal ik een verpleegster zenden Mrs. Alton aarzelde, maar plotseling kwam de gedachte bij haar op, dat hij onbewust een of ander bericht omtrent haar echtgenoot zou kun nen geven en dat staafde haar besluit. ja ik wil bij zijn verpleging helpen ^ei ze rustig. Ik heb er niet veel verstand van, maar ik zal mijn best doen. U zult zich een uitstekende verpleegster toonen, merkte de dokter glimlachend op, voor al onder leiding van Mrs. Legros. Zij heeft e» terdege verstand van. Ik dank u, mijnheer, antwoordde Mrs. Le gros, zeer door deze woorden gevleid, en ook Mrs Elton ben ik zeer dankbaar. Zij heeft een zachte stem en kalme bewegingen, en dat is de hoofd zaak De arme heer Hij wordt thans wakker. Dokter Godfrey trad aan het bed en Sibyl doop zacht naar buiten, om van kleeding te verwisselen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1