W itwasseherij. N.V. DE PHOENIX A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 589 iehe watervallen. Noorwegen beschikt over grootere hoeveelheden waterkracht maar de afstand tusschen Denemarken en de Zweeclsche krachtstations, bijv. Trollhattan, is korter. Uit New York meldt men Generaal Pershing heeft gisteren geweigerd, een eereteeken, hem aangeboden door de leger- commissie voor toewijzingen, te aanvaarden. Hij zeide, dat de diensten, waarvoor de orde was toegekend, niet van buitengewonen aard ge weest waren en hij had alleen gedaan wat in de lijn van zijn plicht lag. Het eereteeken was be doeld als erkenning van Pershing's dapperheid ten tijde der gevechten tegen Moros in 1913. Pershing heeft reeds eerder de eeremedaille, van het congres, die hem was aangeboden, af gewezen. De Fransche regeering heeft, naar Belga uit Parijs seint, besloten, dat de kinderen van Karei van Habsburg op hun reis van Zwitser land naar Madeira door Frankrijk mogen gaan. Binnenland. Het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In de Balzaal van de Grafelijke Zalen te den Haag is gisteravond een bijeenkomst gehouden van ver tegenwoordigers van vereenigingen en organisa ties, die deelnemen aan de viering van het 25- jarig regeeringsjubileum Van H. M. de Koningin. De vergadering, die uitging van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, was zeer druk be zocht. In zijn openingswoord deelde mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, mede, dat de burge meester door uitstedifheid verhinderd was aan zijn voornemen om de vergadering bij te wonen, gevolg te geven. Spreker sprak vervolgens enkele woorden tot nagedachtenis van den dezer dagen over leden rector Hageraats, onder-voorzitter van het Haagsch Comité. Hij was een waar vader lander en een goed Hagenaar. Het doel dezer Vergadering is een comité op te richten, dat tot taak moet hebben de vie ring van het regeerings-jubileum voor te be reiden. Nu reeds plannen daarvoor te maken, zou niet gaan. Spreker meende echter, dat de viering van het feest zou moeten bestaan in een kerkelijke plechtigheid, een nationale ten toonstelling of iets dergelijks, terwijl men verder aan Hare Majesteit moet laten zien, wat er in het volk leeft, door het geven van tooneel- en muziekuitvoeringen, sport- en kinderfeesten. Het comité en sub-comité's zullen de plannen echter hebben uit te werken. In totaal hebben zich ruim 130 vereenigingen tot medewerking bereid verklaard. Hierna zijn de ontwerp-statuten voor het nieuwe comité, dat den naam zal dragen „Co mité voor de luisterrijke viering van de 25- jarige regeering van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage", aan de orde gesteld. Na eenige discussie, waarbij enkele wijzigingen werden aangebracht, werden de statuten goedgekeurd en constateerde de voorzitter, dat het nieuwe comité was opgericht. Eveneens werd vastge steld een huishoudelijk reglement. Besloten werd tot instelling van een 12-tal commissies, met machtiging aan het Uitvoe rend Comité om hieraan uitbreiding te geven. De voorzitter noemde voor verschillende com missies eenige namen van personen en vereeni gingen, die daarin zitting zouden kunnen nemen. Later kunnen deze commissies uitgebreid en definitief vastgesteld worden. De vergadering vereenigde zich met een en ander. De bijeenkomst is hierna gesloten De Nederl. gedelegeerde naar de Int. arbeids- confcrentie. De bestuursraad van het Internationaal Arbeidsbureau heeft besloten het Permanente Hof van Internationale Justitie advies te ver zoeken in zake de volgende vraag Wat is de juiste beteekenis van de uitdrukking. „Les organisations professionelles les plus re- présentatives, soit des employeurs, soit des tra- vailleurs du pays considéré", voorkomende in artikel 389 van het Verdrag van Versailles voor de uitlegging van dit artikel De bestuursraad zal het Hof een dossier overleggen betreffende de benoeming van den Nederlandschen gedelegeerde voor de laatste Internationale Arbeidsconferentie, benevens in lichtingen verschaffen over dergelijke gevallen, plaats gehad hebbende bij de conferentie te Washington en Genua. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Friesland verkozen gisteren tot lid van de Eerste Kamer ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlij den van mr. H. Binnerts, bij tweede stemming dr. J. J. van Weideren Baron Rengers, te IJs- brechtum, vrijzinnig, oud-voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, met 24 stemmen. Voorts verkreeg mr. J. J. Croles (A.-R.) 19 stemmen, terwijl 4 blanco stemmen werden uitgebracht. De Inspecteur-Generaal van het Nijverheids onderwijs gehuldigd. Zaterdag heeft de Vereeniging van Directies van Nijverheidsscholen te Utrecht den hoofd inspecteur van het nijverheidsonderwijs ge huldigd, naar aanleiding van de totstandko ming van de nijverheidsonderwijswet, waar aan de heer de Groot zijn beste krachten heeft gegeven. De voorzitter van de vereeniging, de heer C. Zander, sprak den heer de Groot toe en bood hem en zijn echtgenoote een gedenk- portefeuille aan, voorzien van de handteeke- ningen van alle deelnemers aan het eerbetoon. Verder werden de familie de Groot twee clubfeauteuils met twee daarbij passende stoe len met gobelin bekleed aangeboden. De heer de Groot antwoordde op de rede van den voorzitter. Een gezellige maaltijd, waar bij een ongedwongen toon heerschte, besloot de plechtigheid. Middenstanders. Op een Zaterdag gehouden gecombineerde bestuursvergadering van de Amsterdamsche Neutrale Partij en de Nieuwe Middenstands-Par tij werd besloten om, onder nadere goedkeuring van de beide ledenvergaderingen samen te smelten in een nieuwe organisatie onder den naam van Neutraal Blok aller Middenstanders. Het voornemen bestaat om deel te nemen aan de verkiezingen van do Tweede Kamer. De hoer D. Manassen oud-lid van den gemeen teraad van Amsterdam en oud-consul der Neder landen is uitgenoodigd om voor de partij de eerste candidatuur te aanvaarden. De heer Manassen heeft zich daartoe bereid verklaard. Visa voor reizen via Polen. Het Poolsche Consulaat te Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 17 Jan. a.s. de kosten voor een transito visum geldig voor een maand voor een reis naar Danzig of West Pruisen via de Poolsche Corridor alsook een transito visum via het Poolsche Rijk in het al gemeen zijn vermeerderd van 1.32 op 1.60. Uit de Veens treken. Terwijl de meerderheid der Drentsche Ver- veners het bedrijf in het komende werkseizoen geheel of gedeeltelijk stop zal zetten, zal in de veenderijen van Oost-Groningen, o.a. te Belling- wolde, hoogst waarschijnlijk meer turf worden gegraven dan verleden jaar. Voor de daar wo nende veenarbeiders is het een gunstig vooruit zicht. Internationaal Gerechtshof. Belga seint uit Geneve, d.d. 24 Januari De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de permanente rechters van het Inter nationaal Gerechtshof tegen 30 dezer bijeen geroepen in het Vredespaleis te Den Haag, tot vaststelling van het reglement van het Int. Gerechtshof. Telef. No. 15. 304 8 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R.K. Volkshond. De aangekondigde cursusavond met licht beelden op 26 Januari is uitgesteld tot later da tum. De eerstvolgende cursusavond is 16 Februari. „Lorenzo Perosi". De tweede uitvoering van „die H. Ebsabeth" is een succes geworden, niet gering r, dan op het eerste concert werd behaald. Weer was de groote zaal tot in alle hoeken met opgetogen bezoekers bezet, bij wie allen 't gezongen werk geweldig insloeg, waarom wij dan ook vrij durven zeggen, dat Perosi's muzi kale prestatie's de „Schlager" van dit winter seizoen zijn geworden. 't Dunkt ons niet meer noodig, veel over de uitvoering Van gisteravond te zeggen we kun nen zelfs heel kort zijn en schrijven, dat solisten, orkest en koor (een enkele onvolmaaktheid over 't hoofd gezien) schitterend voldeden. Niets viel meer mee dan het optreden van mevr. Suze Luger. 't Was voor haar geen lichte taak, om een beroemdheid als mevr. v. d. Meer Offers te vervangen, maar zij slaagde er met haar prachtig geluid en expressieve Voordracht uit stekend in, o.i. behoeft zij zelfs bijna niet voor genoemde operasoliste onder te doenalleen is haar geluid wat minder forsch en allicht wat minder geschoold. Zoo behooren dan thans ook deze concerten weer tot het verleden, maar de herinnering eraan zal nog lang blijven voortduren en Perosi's naam dankbaar in aller harten doen voortleven. Nogmaals achten wij hier een woord van hulde aan den directeur P. v. d. Putten zeer op zijn plaats en last not least worden niet vergeten het eminente bestuur van L. P. en de feest commissie, wier werkzaamheden en zorgen voor het slagen van het groote feest, niet genoeg op prijs kunnen worden gesteld. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. I Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij 25 van de hand zou kunnen doen door tusschen- komst van een kennis, die bij een bank te Trier werkzaam was. Ten slotte begaf de geheele bende zich naar Trier. Schumacher was hen echter voor geweest, had een a's po'itiebeambte verkleeden handlanger naar de bank gebracht en toen op de aankomst van de andere leden der bende ge wacht. Bij hun aankomst vroeg hij de valscbe biljetten en ging weer het bankgebouw binnen, terwijl de anderen buiten wachtten. In het ge bouw overhandigde bij de bankbiljetten aan den „po'itiebeambte", die hem daarop bij den arm pakte en met hem naar buiten ging, zoodat het dus den schijn had, alsof S. gearresteerd was. Wimmer en de andere valsche munters dach ten niet anders of hun plan was ontdekt, namen in ajlerijl de vlucht en hielden zich de eerste dagen angstvallig verborgen. Heden wordt de behandeling voortgezet en morgen wordt de uitspraak verwacht. (Tel.) Treinbotsing. Gistermorgen te 6.20 is een trein van Haarlem naar Zandvoortop het Kruispunt van Noordelijke en Zuidelijke split sing der spoorbaan bij den Julianaweg te Haar lem op een stilstaanden goederentrein geloo- pen. Een der wagens van dezen trein is ge heel versplinterd en ligt schuin op de helling. Van de zware locomotief van den aanrijdenden trein, die nog niet veel vaart had, is aan den rechterkant alleen een luchtpomp en een buf fer afgebroken. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Gistermorgen ondervond het treinverkeer naar Zandvoort nog vertraging. Ongelukken. Te Oosterbeek is onder de spoorbrug uit denRijn het in staat van ontbinding verkeerende lijk opgevischt van een man. Het is herkend als te zijn van L. ten C., een Arnhemsche brugknechc, die voor enkele weken op een avond van de brug in het water is gevallen. Een provincie in 't donker. Naar het „D. v. N.B." meldte was er wegens bedrijfsstoormssen van de P.N.E.M. van Maan dagavond 11 uur tot 's nachts 1 uur over de geheele provincie Noord-Brabant geen electri- sche stroom. Van Dinsdagmorgen half zes tot kwart voor negen was zulks eveneens het geval. Verdwijnend natuurschoo n.De be kende korenmolen, zoo schilderachtig gelegen aan de Hoornbrug tusschen Delft en Den Haag zal binnenkort verdwijnen hij wordt geamoveerd tei'wijl op het terrein gebouwd zal worden een electrische maalinrichting van de R.K. Goop. Land- en Trinbouwvereeniging de Eendracht te Rijswijk. Opgelicht. De wissellooper L. der Natio nale Bank te Bergen op Zoom is met een bedrag van f 2000 spoorloos verdwenen. Veroordeeld. De rechtbank te Heidel- berg heeft uitspraak gedaan in het proces tegen Sievert, den moordenaar van Büsse en Werner, resp. burgemeester en oud-burgemeester van Herford. De jury sprak het schuldig uit en de moordenaar werd veroordeed tot de doodstraf. De veroordeelde nam het vonnis met groote kalmte op. Auto-ongeluk. Op den weg van Gibral tar naar Algeciras is een ontzettend ongeluk ge beurd. Een auto, waarin een gezelschap, dat van een bal naar huis terugkeerde, is door den trein gegrepen. Van de inzittenden werden drie personen op slag gedood. De beide beenen van een dokter werden versplinterd en een dame kreeg verschil lende gebroken ribben. Beehtzaken, De moord in de Hoofdstraat. Voor de rechtbank te Rotterdam werd gister behandeld de zaak tegen den 28-jarigen ijzer- werker P. van W., alhier, beklaagd wegens moord op zijn vrouw. In de dagvaarding werd bekl. ten laste ge legd dat hij te Schiedam op 27 November 1921 opzettelijk en met voorbedachten rade zijn echt genoote Johanna Willemsteyn van het leven heeft beroofd, door haar met een mes een vijftal steken toe te brengen.Daardoor waren ontstaan twee buikwonden, zonder letsel van de onder liggende deelen, een links in den borsthuid, een snede in het bovenste deel van den rechterboven- arm nabij den oksel ter lengte van 5 c.m., voorts drie wonden, waarbij onderliggende deelen getroffen waren en belangrijke bloedvaten waren aangesneden een 4 d.M. lange wond, vlak onder het rechter-ravcnbekuitsteeksel, welke wond toegang geeft tot een steek, die doorging tot aan de rechter arteria subclavia, die met een ronde opening openstond, voorts een wond van De R. K. Universiteit. De collcte voor de R. K. universiteit bracht te Oirschot in de parochie St. Pieter de som van 3128.62 op. Te Oudewater bracht de collecte voor de R. K. universiteit 5000 op. De malaise. Naar men verneemt, zijn de werkzaamheden van de subcommissie uit de commissie voor de Economische Politiek, die ten doel heeft maat regelen te overwegen, ter vermindering van de malaise, waarin de industrie verkeert, als gevolg van de valuta-concurrentie, goed gevorderd. De sub-commissie zal 26 dezer weder een vergadering houden. Paus Benedictus f. Vrijdagochtend te half elf uur zal een plechtige Requiemmis worden opgedragen in de St. Jaco- bus-kerk, Parkstraat te 's-Gravenhage, waartoe de leden der Regeering, het Corps diplomatique en andere personen, een officieele betrekking bekleedend, zijn uitgenoodigd door Mgr. Kalde- wey, den secretaris der Internuntiatuur. Kilometerkaarten. Tn een Vriidao' te Amsterdam cahmiden Jubileum. Dezen middag werd ter gelegenheid van het 25-jarig Directeurschap van het Frankelandsche Koor van den heer C. J. Wouterlood te diens hui ze een receptie gehouden. Namens het feest comité en leden van genoemd koor sprak de zeereerw. heer pastoor Schraag eenige hartelijke woorden, waarin hij den jubilaris prees als een eminent leider, die steeds alle moeilijkheden wist te overwinnen en aan wien 't koor veel had te danken. Tevens wees hij er op, dat de viering van dit jubileum met deze receptie zeker niet was afgedaan en bood ten slotte nog een prachti ge bloemenmand aan. Bescheiden als altijd, wilde de jubilaris in zijn dankwoord niet veel van den hem bewezen lof weten en bracht dezen terug op 't koorgezel schap zelf, dat steeds zoo prettig met hem samen werkte en hem daarom zijn taak zoo licht maakte Ook kwamen eerw. heeren geestelijken, af gevaardigden der andere kerkkoren, van Vin- centiusvereeniging en van de Broeders den ju bilaris complimenteeren en werden nog diverse bloemstukken aangeboden. Zondag na de Hoog mis zullen de heeren zangers van het Franke landsche Koor aan de pastorie nog eens de specia le gelegenheid hebben, hun hooggeachten direc teur geluk te wenschen. vergadering, waar een negen en dertigtal ver eenigingen en lichamen uit Groningen, Drente Limburg en Zeeland vertegenwoordigd waren en eveneens van meewerking van betrokken vereenigingen uit Friesland bleek, is besloten dat vanuit de vijf genoemde provincies een krachtige actie zal worden op touw gezet om te komen tot weerinVoering van de kilometer- kaarten, waarvan de afschaffing een groot extra nadeel is voor de bewoners drie provincies, welke hen zwaar treft naast de gewone verdu ring, waaronder geheel Nederland te lijden heeft. Tevens werd op de bedoelde vergadering be sloten om stappen te doen tot oprichting van een geheel Algemeene Nederlandsche Reizi- gers-Vereeniging, die als vertegenwoordiger der reizigers op de spoorwegen, tramlijnen en stoom bootdiensten door het geheele land met de di recties dier instellingen overleg plegen over de belangen der reizigers en die, zoo noodig, ook zal requestreeren en procedeeren om zekere misstanden opgeheven te krijgen en om aan het recht van den enkeling tegenover deze groote lichamen meer nadruk te verleenen. Het secretariaat der bedoelde vereeniging is voorloopig gevestigd O. Ebb. straat 44 te Groningen. Marken en Ameland geïsoleerd. Door de strenge vorst is de Gouwzee ge heel bedekt met grondijs. De motorboot Mar ken-Monnikendam kan wegens het ijs geen dienst doen. Ook de post kwam niet over. Bij den Marker vuurtoren is een motorboot met meel gestrand. De vuurtorenwachter heeft de bemanning gered en bij hem ondergebracht. Ten gevolge van den lagen waterstand op de Wadden is het vast verkeer tusschen Hol- lum op Ameland met Holwerd sinds een paar dagen gestremd. Ameland is dus geisoleerd. Ook de beurtvaart op Harlingen is gesloten. Gemengd Nieuws. Valsche Nederlandsche bank biljetten. Gisteren is voor de rechtbank te Dusseldorp begonnen het proces tegen de bende valsche Nederlandsche bankbiljetten- vervaardigers, wier hoofdkwartier was te Keu- Ier, met filialen te Dusseldorp, München-Glad- bach, Bonn, Trier en andere steden. Er zijn twintig beklaagden, die voor het meerendeel hebben bekend. De lithograaf A. Hamrath, uit München- Gladbach vervaardigde in den beginne alleen valsche vijftig mark bankbiljetten en Neder landsche zilverbons van een gulden. In het voorjaar 1920 vroeg bekl. Wimmer hem om ook cliché s voor Nederlandsche bankbiljetten van j 25 te vervaardigen. Hij maakte deze cliché's fotografisch naar een echt biljet en vervaardigde tweehonderd valsche biljetten. Het papier er voor is uit het magazijn van een boekdrukker gestolen. Een Nederlander te Arnhem werd gevraagd of hij ook zilverbons van een gulden kon gebrui ken. Daarop werden hem een Valsche zilverbon als monster toegezonden en honderdtachtig dezer bons voor tachtig mark per stuk aange boden. Hoe de onderlinge verhouding der beklaagden was, bleek bij het verhoor van beklaagde Schu macher uit Bonn. Deze was in relatie gekomen met de valsche munters en had hun medege deeld, dat hij wel honderd valsche biljetten van B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2