DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Z. H. Paus Beaedictus XV. t Geboeid.. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 26 Jaanari 1S22. No. 13845. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2j maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Specialegfconditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. SKi De b ij zetting van het lijk. De vergadering van kardinalen heeft besloten, dat de bijzetting des Pausen hedenmiddag zal plaats hebben. Eveneens is besloten, dat alleen de kardinalen, de leden van het diplomatieke corps en de ver tegenwoordigers van het Romeinsche patriciaat de plechtigheid zullen bijwonen. Het conclaaf. Alle voorbereidingen voor het conclaaf zijn reeds getroffen. Boven de derde loggia is een klok aangebracht, die zal dienen om de verschillende plechtigheden van het conclaaf aan te kondigen. De Sixtijnsche kapel is door inwendige be timmeringen in een groote vergaderzaal ver anderd. Kardinaal Mercier is gisteren (Woensdag) ochtend uit Brussel naar Rome vertrokken. De Fransche kardinalen Dubois, Lucon en Maurin Vertrokken eveneens gisteren naar Rome ter bijwoning van het conclaaf. Zij reizen in gezelschap van den Spaanschen kardinaal Juan Soldevila y Romero, aartsbis schop van Saragossa. Twee groote Fransche bladen de Temps" en de „Figaro" geven reeds thans groote kans bij de pauskeuze aan kardinaal La Fontaine, pa triarch van Venetië. D e,,Temps" doet het met voorzichtigheid, dezen candidaat wel het eerst noemend onder degenen, die het meest in aanmerking komen, maar toch ook op gelijken voet met hem, de kardinalen Ratti, aartsbisschop van Milaan, kardinaal Maffi aartsbisschop van Pisa, en de kardinalen Lualdi, aartsbisschop van Palermo, en Gasparri, secretaris van staat, ver meldend. De „Figaro" daarentegen kiest reeds als het ware geheel partij voor kardinaal La Fontaine, maar vermelde ook de kardinalen Maffi, Lualdi Vico, Ratti en Granito di Belmonte. De Duitsche bladen wijzen vooral die kardi nalen als papabiles aan, van wie zij verwachten, dat zij de vredespolitiek van Benedictus XVzul- len voortzetten. Over de politieke en diplomatieke kwesties, die zich bij de verkiezing zullen stellen, meldt de Romeinsche correspondent van de „Temps" nog „Veel aandacht wordt gewijd aan de kwestie van Rome, dat is de betrekkingen tot de Ita- liaansche regeering, probleem, dat juist weer actueel geworden was in Italië en waarvan men gehoopt had, dat Benedictus XV de zeer moeilijke oplossing tot een goed einde zou heb ben kunnen brengen. De zeer belangrijke po sitie, die het Vatikaan in zake het nabije Oos ten inneemt, houdt de geesten ook zeer bezig. Verder moet vermeld, dat vanwege de ver houdingen in de Italiaanschen binnenlandsche politiek, de katholieke volkspartij, door haar invloed bij tal van Kardinalen, ook haar rol bij de verkiezing zal willen spelen." BuitejutandseM Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. De „Daily Mail" verneemt uit New York dat de Amerikaansche regeering tot het besluit is gekomen, dat deelneming aan de conferentie te Genua onder de bestaande omstandigheden geen nut kan hebben. Naar werd medegedeeld is het kabinet gekant 26 XV. Dien nacht en heel den volgenden dag streed Richard Lenny een zwaren strijd om zijn leven. Sibyl voelde deelname voor den ongeluk kige, die zoo vreeselijk leed. Waré hij haar dier baarste vriend geweest, haar zorg en waakzaam heid zou niet groote geweest kunnen zijn. Zij had zijn broer getelegrafeerd, die, naar zij zich toevallig herinnerde, advocaat was en te Lin coln Jin Field zijn bureau had en deze had ge antwoord, dat hij den volgenden dag zou arri- veeren. Sibyl herinnerde zich zijn persoon nog heel goed het was een mooie groote man met open, indruk makende manieren en volgens zeg gen van haar echtgenoot ook, „van een heel an deren aard" als Dick, een vertrouwde kerel, die zijn weg in de wereld moest vinden. Zij hoopte, dat hij haar niet zou herkennen, en hield het dan ook voor zeer onwaarschijnlijk. De zieke was in een ietwat rustiger slaap ge- Vallen en Sibyl had juist weer haar plaats in de donker gemaakte kamer ingenomen, terwijl Mrs. Legros zich een weinig rust gunde. Daar hield een rijtuig voor het huis stil, een vlugge maar kalme tred kwam de trap op en Frank Lenny Verscheen in de deur. Waarschuwend hief zij den tegen deelneming zoolang Rusland er niet in toestemt zijn roode leger voor het grootste deel af te schaffen, en zoolang Frankrijk zijn leger niet terugbrengt op vredessterkte en het boven dien zijn inkomsten en uitgaven niet met elkaar in overeenstemming brengt. Volgens berichten uit Moskou zijn Lenin en Tsjitsjerin aangewezen als leiders van de Rus sische delegatie te Genua. Verder zullen AVorowski, Krassin, Joffe, Litwinof en Rakowski naar Genua gaan. OOSTENRIJK. Om hulp gevraagd. De verdere val van den koers der kronen en de stijging der prijzen, welke daarvan het gevolg is, heeft een zoodanigen toestand geschapen in Weenen, dat de regeering het noo- dig geoordeeld heeft naar Reuter uit Londen seint een telegram te zenden aan alle Entente- regeeringen, waarin de toestand wordt uiteenge zet en waarin zij verklaart niet aansprakelijk te willen zijn voor wat er staat te gebeuren, indien er binnen enkele dagen geen hulp verleend'wordt. ENGELAND. Een overeenkomst betreffende de zeemans- loonen, aldus seint Reuter uit Londen, stelt voor de bemanningen van schepen in de groote vaart een loonsverlaging van 30 shillings per maand van af 1 Maart en een tweede van 10 sh. op 1 Mei met evenredige verlagingen voor offi cieren. De reeders hadden oorspronkelijk voorgesteld om verlaging van drie pond per maand, ingaande 1 Januari. De onderhandelingen zijn op zeer vriend schappelijke wijze gevoerd. BELGIE EN JOEGO-SLAVIE. Het Zwitsersch Telegraafagentschap publi ceert een bericht, volgens hetwelk de Belgische regeering een nota aan de Joego-Slavische re geering heeft gezonden, die volgens het oordeel in Joego-Slavische kringen tot een verbreking van de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zal kunnen leiden. Het incident is ontstaan door de uitspraak van een Joego-Slavisch Tribunaal in een geschil met een Belgische maatschappij, die eigenares is van tramlijnen te Belgrado. De uitspraak van het Tribunaal gaf aanleiding tot het zenden van de Belgische nota, waarin eischen zouden zijn gesteld, die voor de Joego- Slavische regeering onaannemelijk zijn. De pers is van oordeel, dat het gewenscht zou zijn de bemiddeling van een neutrale mo gendheid, in het bijzonder Van Zwitserland, in te roepen. HONGARIJE. Over de heftige tooneelen, die in de Na tionale Vergadering plaats vonden en het aftreden van den voorzitter Gaal ten gevolge hadden, schrijft de correpondenden van de „Neue Freie Presse nog uit Boedapest, dat zij zoo hevig waren, als het Iiongaarsche par lement nog niet had beleefd. Legitimisten en aanhangers der vrije koningsverkiezing vielen elkaar met gebalde vuisten aan, en slechts met moeite kon het gebruik van vuurwapens worden verhinderd. Deze stormachtige tooneelen leverden we derom het bewijs, dat deggeschillen tusschen vinger in de hoogte en hij sloop heel voorzichtig de kamer in. Hij was gefrappeerd door haar aan blik, toen hij naderbij kwam vervolgens bood hij haar de hand. Mrs. Lawrell, u hier Hoe merk waardig Is John ook hier Ach neem me niet kwalijk ik vergat en hij wierp een blik op haar zwart kleed, dat zij thans altijd weer droeg. Hoe staat 't met den armen Dick? vroeg hij, voor dat zij kon antwoorden, en hoe komt het dat u hem verpleegt Hij is zeer ziek. Door het zuiverste toeval ben ik hier, daar ik in het huis woon en de waar din mij verzocht haar bij de verpleging behulp zaam te zijn. Ik ben blij, dat u gekomen bent maar wilt u mij Mrs. Elton noemen als 't u blieft O, ik heb den naam van mijn echtgenoot afgelegd. Ik zal het niet vergeten. Deze mededee- ling verrast mij niets. Hij trok een ernstig gezicht.Door Dick heb ik veel van hem gehoord en mij vaak verwonderd, dat hij van u geen gewag maakte. Gisteravond zag ik sinds lange jaren uw broer voor den eersten keer weer terug. Ik vrees, dat de dokter zijn toestand voor gevaarlijk houdt. Bent u alieen gekomen Ja, wie zou ook met mij komen Onze eeni- ge zuster is in Indië gehuwd met Dick en mij schijnt de familie in de mannelijke lijn uit te sterven. U bent dus niet getrouwd vroeg Sibyi met eenig aarzelen. Neen. Ik vond nooit een vrouw, die aan al de legimisten en de aanhangers van de vrije koningsverkiezing ook door de onttronings- wet niet uit den weg zijn geruimd, maar dat zij integendeel met den dag feller worden. Het heele indemniteitsdebat, waarvan de voornaam ste woordvoerders der oppositie deelnamen, was niets anders, dan de strijd tusschen legitimisme en vrije- koningsverkiezing. De afgevaardigde Szilagyi, een der strijdvaardigste leden der oppositie nam het woord.In den loop zijner lange redevoering zeide hij, dat de kleine landbouwers zich teleurgesteld moesten voelen, omdat de rijksbestuurder den ministerpresident bij vijf gelegenheden niet uit de meerderheid, maar steeds uit de minderheid had gekozen. Vice-president Bottlik, die het voorzitter schap bekleedde, ontnam spr. het woord, omdat hij ondanks herhaalde waarschuwing de persoon van den rijksbestuurder in de discussie had betrokken. Het rumoer werd zoodanig, dat de zitting vele malen moest worden geschorst. Toen Szilagyi zijn rede wilde voortzetten, stelde de president voor, hem naar de immunitiets-commissie te ver wijzen. De meerderheid van het Huis nam dit voorstel aan. Daarna kam het tot onstuimige toonee len, welke de afgevaardigde Albin Lingauer als volgt beschrijftIk was tijdens de geheele vergadering in het Huis aanwezig. Gaston Gaal, de voorzitter van het Huis, die toen echter niet presideerde, stond na de stemming op en liep met heftige gebaren naar de banken der opposi tie. Tot de oppositie gewend sprak hij van schooi ersbende en greep den afgevaardigde Beniczky bij den schouder. Nu stonden ook de afge vaardigden van de partij der kleine landbou wers op en renden met gebalde vuisten naar de banken der oppositie. Ook de afgevaardigde Gömbös kwam aansnellen en gaf Beniczky een klap. Deze laatste haalde toen zijn revolver voor den dag, die de afgevaardigde Maczky hem ech ter uit de hand rukte. Volgens de officieele voorstelling was Be- neezky in 't midden van de zaal gesprongen en sloeg op de daar liggende boeken. In den loop van een woordentwist kwam Beniczky in de onmiddellijke nabijheid van Gaal, die ook zijn zetel verlaten had en Beniczky wegduwde. Toen afgevaardigden van de partij der kleine landbouwers hen van elkaar scheidden, trok Beniczky in zijn opwinding een revolver, zonder echter op iemand te mikken. Aan verscheidene afgevaardigden, die tusschenbeide kwamen, ge lukte het eindelijk de gemoederen te bedaren. GRIEKENLAND. De „Daily Express" bericht uit Athene, dat koning Constantijn na de vertoogen van den Britschen vertegenwoordiger, dat normale be trekkingen met Griekenland slechts mogelijk zijn, wanneer Constantijn plaats maakt voor zijn zoon George, thans inderdaad tot hetinzichtis gekomen dat zijn aftreden in het belang van het land zou zijn. ENGELSCH-INDIE. Volgens bericht uit Delhi bedraagt het aantal Moplahs, die tijdens de opstanden in Malabar, welke in Augustus begonnen, in geregelde ge vechten werden gedood, 2266. Gewond werden 3625, gevangen genomen 5688 en 38.256 gaven zich over. Het aantal personen gedood door de ongeregelde Moplah-benden, welke naar wille- mijn eischen voldeed. En de arme Richard ver loor vrouw en kind bij den brand van het hotel, waarin zij in de stad logeerden.Hij was uitgegaan, toen de brand uitbrak en bij zijn terugkomst vond hij het gebouw tot op den grond toe afgebrand vrouw en kind waren in de vlammen omgekomen. Ik geloof, dat de vreeselijke schok een tijdlang zijn verstand in de war heeft gestuurd, maar toen gaf hij zich over aan den drank en van toen af ging 't voortdurend bergaf met hem. Ware de arme Mary in leven gebleven dan z,ou 't nooit zoo ver met hem gekomen zijn. Ze was een van de beminnenswaardigste vrouwen, die ik ooit gekend heb. Hoe treurig zeide Sibyl met vochtige oogen. Hij noemt mij steeds Mary en gehoor zaamt mij op 'n woord. U lijkt een weinig op haar, merkte Frank Lenny op en ik ben blij, dat de arme aldus een soort denkbeeldig geluk geniet. Nu kwam dokter Godfrey binnen en keek vragend naar den vreemde. Sibyl stelde hem als een broeder van den zieke voor. Het is goed, dat. u gekomen bent, zei de dokter. De toestand is zeer critiek. Als hij de volgende drie uren nog doorhaalt, dan is hij voor 't oogenblïk gered en mag hij aan Mrs. Elton zijn levendanken. Sibyl had na het binnenkomen van den dok .er het vertrek veriaten, om naar den kleinen Cecil te gaan kijken. Thans werd er op haar deur ge klopt en op haar „binnen" trad dokter Godfrey in.Er is een kleine wending naar betersehap JAPAN. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld De Japansche premier Takahasji^wees in zijn parlementaire rede op de nationale ver antwoordelijkheid en op de behoefte aan so ciale hervormingen. Hij zeide, dat Japan wel iswaar niet veel door den oorlog had geleden, maar de moreele en materieele uitwerking er van was ook in Japan niet gering. Het was derhalve noodig, allerlei staatsinstellingen te hervormen, en ofschoon ieder land dat volgens zijn eigen graad van beschaving moest doen, kon Japan niet anders doen dan gegeven voor beelden volgen. Het is daarom de bedoeling van de regeering, om wetsvoorstellen in te die nen in zake arbeidsverzekering, jury-stelsel, wijziging van de rechtspleging, belasting e.a. De premier betreurde het zeer, dat met de in voering van nieuwe denkbeelden uit het bui tenland sommige personen in Japan ten prooi vielen aan extremistische ideeën, en beproef den de heerscliende orde omver te werpen. Hij deed een beroep op den geest van zelfopoffe ring van het Japansche volk. Binnenland. Consulaten. Bij K. B. is de heer V. Scherrez benoemd tot consul der Nederlanden te Kicheneu (Bes- 6arabië) buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat Bes- sarabië. Aan gonoemden heer moet in de Fran sche taal geschreven worden. Bij Kon. besluit is de heer B. Langeveld be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Boe karest (Roemenië) buiten bezwaar van 's lands schatkist. Prof. van Swaaij. Prof. van Swaay hoogieeraar op non activiteit zal in September a.s. zijn colleges aan de Technische Hoogeschool te Delft hervatten. Plantenuitvoer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel had gisterochtend aan zijn Departe ment een vergadermg met plantenkweekers, welke vergadermg mede werd bijgewoond door onzen gezant te Washington mr. Everwijn. De vergadering had ten doel middelen te beramen tot herstel van onzen plantenuit voer naar de Vereenigde Staten, welke thans zoo goed als geheel stop staat. De Wielingen. Het bericht, als zou door Nederand een loodsboot in de Wielingen gestationneerd zijn, een tijding, welke door sommige bladen werd opgeblazen, is door het ministerie van buiten- landsche zaken tegengesproken. De Belgische keur aanvallen op de Christenen deden, kon niet vastgesteld worden. AMERIKA. Uit Washington verneemt Reuter, dat gisteren onderhandelingen zijn begonnen tusschen Ameri ka en Brittannië over den voorgestelden water weg tusschen de Groote Meren en de St. Laurens rivier. Het wordt wenschelijk geacht tot een internationale overeenkomst te geraken, alvo rens het congres stappen doet. ingetreden, zeide hij. Ik kom u verzoeken, mits u niet vermoeid bent, dezen nacht nog eens bij hem te waken. Hij schijnt aan uwe verpleging boven die van Mrs. Legros de voorkeur te geven. Hij houdt mij voor zijn overleden echtge- boote, antwoorddte Mrs. Elton ernstig. Hoe 't ook zij, uwe tegenwoordigheid heeft een geruststellenden invloed op de zieke, en het zou zeer welwillend van u zijn, als ude volgende paar uren nog voor hem zoudt willen opofferen. Maar als hij tot bewustzijn komt, weest dan voor zichtig. dat hij niet te veel spreekL. Elke opwin ding zou uiterst gevaarlijk zijn. Vervolgens ver zoek ik u zijn broer er op voor te bereiden, dat de zieke nooit weer geheel en al genezen kan, ook als hij dezen aanval overwint. Hij kan nog weken misschien iu het gunstige geval nog enkele maan den leven. Zijn geheele gestel is door onmatig heid verwoest. Naar alles, wat ik gehoord heb, geloof ik nauwelijks, dat zijn dood iemand, wie ook, groot leed zou veroorzaken, antwoordde Sibyl. Maar natuurlijk moeten wij ons best doen om zijn leven te rekken daarom zal ik ook uw wensch vervullen. Dank u, zeide de dokter vriendelijk. Ik wenschte, dat ik herhaaldelijk zulke vrouwen op den weg ontmoette. Morgen zal ik heel vroeg weer hier zijn. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1