DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Z. H. Paus Beuedictus XV. t Geboeid. FEUILLETON 45ste Jaargang. Vrijdag 27 Januari 1922. No. 13246. Bureau s KOEMARKT 4. -Telefoon Intercommunaal 85. - Postbu,: 39. plaatteuwo'rdt °2 maal 'toeSf 'üg'emndm m?d1de°U?gT^ et™ plv'mge'! Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokoiten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Gister had in de crypte van de St. Pieter de plechtige bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Paus Benedictus XV. In de Sacramentskapel stelde de lijkstoet zich op. De Zwitsers, pauselijke gendarmerie en de Palatijnsche garde stonden in twee rijen langs den weg, dien de droeve stoet volgde. De „Msb." geeft van de plechtigheid de volgen de beschrijving Achter de kruisdrager, die den stoet opende, schreden achtereenvolgens de kanunniken der St. Pieter-Basiliek, die kaarsen droegen, mgr. Palica, vice-vicaris van Rome, de zangers van de Guilin-kapel, het „Miserere" zingend. Daarna de baar met het lijk des Pausen, ge dragen door de sedia-dragers, omgeven door officieren der edel wacht. Achter de baar schreed kardinaal Merry del Val, aartspriester der basiliek, de prelaten hoogwaardigheidsbekleeders aan het Pauselijk hof, prins Aldobrandini, commandant der edel- garde en de officieren der garde. De kardinalen wachtten den stoet op in de koor-kapel, waar ook vertegenwoordigers van de Malthezer-orde zich hadden opgesteld. Rechts van het altaar der koorkapel waren zetels geplaatst voor de leiders van de ge zantschappen en hun personeel. Linhs voor den kardinaal aartspriester Merry del Val, den Camerlengo, Gasparri, en voorts voor de andere prelaten, de congregaties, bisschoppen en vertegenwoordigers van het Romein°ch pa triciaat. Voor het altaar stonden drie lijkkisten, een van cypressenhout, van binnen gevoerd met roode zij, een tweede van lood ter dikte van 4 millimeter en wegende 400 K.G., de derde van iepenhout. Op de looden en ook op de laatste lijkkist staat een kruis, waaronder de volgende ins criptie „Het lichaam van Benedictus XV, Opper priester, gestorven in den ouderdom van 67 jaar, 2 maanden en 1 dag. Hij was gedurende 7 jaar, 4 maanden en 19 dagen het Opperhoofd der kerk en stierf den 22sten Januari van het jaar 1922." Onder dit opschrift staat het wapen van den overleden Paus. Langzaam schrijdt intusschen de lijkstoet door de met electrische lampen verlichte basi liek, onder Miserere-zang, naar de koorkapel. Alle daar aanwezigen rijzen op van hun ze tels, als het. stoffelijk overschot wordt binnen gedragen. Terwijl het zangkoor liturgische zangen aan heft, verricht mgr. Pt lica de laatste absoute. Daarna wordt het lijk van het praalbed ge nomen en in de eerste lijkkist neergelegd. Het proces-verbaal van de plechtigheid wordt voor gelezen, terwijl de prefect van de Apostoli sche paleizen met twee zijden doeken aangezicht en handen van den Paus bedekt. Mgr. Galle, secretaris der breven aan de prinsen, leest vervolgens van een perkament de levensbeschrijving des Pausen voor, sluit het perkament in een bus van geel koper en plaatst deze aan de voeten van den overledene, tegelijk met een fluweelen beurs, waarin zich exemplaren bevinden van alle medailles in goud, zilver en brons, welke tijdens bet pon- 27 Zij maakte zwijgend een buiging en verliet het vertrek. Aldus nam Sibyl nog eens de nacht wake bij den zieke op zich zij luisterde naar den korten hijgenden adem, wisselde omslagen en gaf volgens voorschrift de medicijn, terwijl Frank Lenny met stomme verbazing haar zachte bewegingen, haar rust en behendigheid gadesloeg Zij was een van die geboren ziekenverpleegsters, die voor den arts haast onmisbaar zijn.Sinds het ongeval van den kleinen Cecil had zij dan ook gelegenheid tot oefening gehad. Den volgenden morgen constateerde dokter Godfrey wederom een verbetering van den toe stand en een goed vooruitzicht op tijdelijke ge nezing.Het bewustzijn van den zieke keerde wel voor eenige oogenblikken terug, maar hij had nog geen verrassingen getoond, zijn broer hier te zien. Eerst den volgenden avond stelde hij de vraag hoe zijn broer en Mrs. Elton hier kwamen. Zijn herstel maakte thans vlugge vorderingen, met elk uur van den dag werd het ademhalen gemakkelijker en de krachten namen ziender- oogen toe. Maar toen Sibyl er van sprak, om haar plaats Weer aan Mrs. Legros af te staan, was hij zoo bedroefd, en verzocht zoo smeekend hem toch biet aan de genade van dit oude mensch over tificaat van Benedictus geslagen werden. Dan wordt de eerste lijkkist gesloten. Over bet deksel worden kruiselings twee linten van paarse zijde gelegd, waarop de zegels wor den aangebracht van den kardinaal Camer lengo, den kardinaal aartspriester, den major- domus en den deken der kanunniken. De eerste kist wordt daarop in de looden kist gelegd, welke hermetisch gesloten en eveneens verzegeld wordt en in de derde lijk kist wordt neergelaten. Toen deze plechtigheid was afgeloopen, stelde zich de stoet weer op en werd het lijk, op een, lijkwagen, omgeven door edelgarden en begeleid door de kardinalen en diplomaten naar Imt Confessie-altaar geleid, waar de kist van den lijkwagen werd genomen en in de crypte neerge laten. De aartspriester en de kanunniken begaven zich naar de crypte, om daar nogmaals de absoute te geven aan het lijk, alvorens het werd bijgezet. Het graf van Paus Benedictus XV is gelegen nabij de graven van Paus Innocentius XIII en van koningin Christina van Zweden. Buiieixlstiidsek Nieuws, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. In Engeland rekent men erop, dat de conferen tie te Washington, die tegen de verwachting in langer heeft geduurd tengevolge van de moeilijk heden met de kwesties van het Verre Oosten, nu weldra zal zijn afgeloopen. De bladen bevatten optimistische stukken omtrent de regeling van deze moeilijke kwes ties, waaronder ook het vraagstuk van Sjan- toeng. Met betrekking tot dit laatste verwacht men te Washington ieder oogenblik instructies uit Peking voor de Chineesche delegatie. De correspondent van de „Times" zegt, dat hij op goede gronden kan verklaren, dat zoo wel de Ainerikaansche als de Britsche delega tie gelooven dat de Japansche voorstellen aan nemelijk zijn. DE CONFERENTIE TE GENUA. Reuter seint uit Washington Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering tegen deel neming aan de conferentie te Genua is, indien deze op den vastgestelden datum wordt gehou den, maar dat zij een economische conferentie, welke tater gehouden wordt, wanneer Europa meer tijd heeft gehad om tot stabiele toestan den te geraken, in gunstige overweging zou nemen. Men vreest, dat de voorgestelde confe rentie te Genua zal worden gebruikt voor de bevordering van individueele belangen en niet van de algemeene belangen. BELGIE EN LUXEMBURG. In de Belgische Kamer is gister de behandeling van het economisch verdrag met Luxemburg voortgezet. Van Hoegaerden, de liberale Luik- sche fabrikant heeft het bestreden, omdat Luxem burg al sinds 75 jaar deel uitmaakt van het Duit- sche douaneverbond en in dien tijd een groot fabrieksland is geworden, dat relatief nog sterker staat, doordat de oorlog het gespaard heeft. Hij vreest daarom van het verbond een verderen ondergang van de Belgische nijverheid,welke door den oorlog al zoo veel heeft geleden. Strauss (lib. Antwerpen) heeft het ontwerp verdedigd al kan hij er niet geestdriftig over zijn, hij zal voorstemmen. te laten, dat haar geen keuze overbleef. Terwijl ze hem zoo dag in dag uit met nooit vermoeiende zorg verpleegde, kwam de vraag bij haar op, of hij gewetenswroegingen voelde over het be drog, waaraan hij had meegeholpen, en dat voor haar de oorzaak van levenslange schande had kunnen worden. En als dan de herinnering bij haar opkwam aan dien vreeselijken avond, waar op haar echtgenoot als van de dooden verrezen plotselingvoor haar verschenenwas.dan wendde zij zich met een gevoel van afkeer en verachting van hem af. Zijn broer Frank beviel haar van dag tot dag beter. Het was als een zonnestraal als zijn vriendelijk gelaat in de deur van de zie kenkamer verscheen met de gewone vraag Slaapt hij Mag ik binnenkomen Hij maakte met Cecil aardige wandelingen, kocht hem speel goed en leerde hem nieuwe spelen, totdat het kind zoo aan hem hing, dat zijn moeder, ter- wille van de gedachtenis aan Geoffrey, haast jaloersch werd. En toch vroeg zij zich af of het zoo niet beter ware, thans, nu het eenig doel van haar leven was, hem verre te houden Op zekeren avond, ongeveer 10 dagen ge leden sinds zij haar werk van ziekenverpleegster had aanvaard, zat zij, met haar naaiwerk bezig, bij den patiënt. Hare gedachten zweefden terug naar die gelukkige dagen van Sandbeach. De zieke zat, door kussens ondersteund, rechtop en volgde droomerig de bewegingen van haar behendige vingers. De dokter denkt, dat ik morgen eens het bed met de sofa kan verruilen, begon hij thans, OOSTENRIJK. De geweldige daling van de Oostenrijksche kroon, waarvan er thans 43000 in een pond ster ling gaan, is onvermijdelijk gevolgd door een groote prijsVerhooging, en men vreest een herha ling van de relletjes van begin December, indien er niet ten spoedigste hulp wordtverschaft. De Oostenrijksche regeering heeft zich plech tig en bij herhaling gewend tot de geallieerde regeeringen met de verklaring, dat wanneer niet binnen een paar dagen hulp wordt gezon den, zij niet kan zeggen, welke de gevolgen zullen zijn. Dit hulpverzoek heeft thans de grootste aandacht der Britsche regeering en de „Times" zegt, dat het mogelijk is, dat nog vandaag of morgen een voor Oostenrijk gunstige beslis sing zal worden genomen. Het geldsbedrag waaraan Oostenrijk voor het oogenblik het eerst behoefte heeft, is 2x/8 millioen pond ster ling. Het blad zegt, dat het grootste struikel blok voor Oostenrijk bij het zoeken naar cre- diet is, dat, tot het moment dat Mellon's wet tot het fundeeren van de vreemde schuld aan Amerika door den Senaat te Washington is aangenomen, de Vereenigde Staten geen af stand kunnen doen van hun aanspraken op de Oostenrijksche activa. Het lijdt geen twijfel of door de gunstige beschikking der Ver. Staten en van de andere belanghebbende staten op dit voorstel, zou Oostenrijk worden in de gelegenheid gesteld om een leening op te nemen op b.v. zijn uit gaande rechten e.d. ten aanzien waarvan de Commissie van Herstel heeft toegestemd om de rechten, die ze er op kan doen gelden voor den tijd van twintig jaar op te schorten. Dan zal Oostenrijk ook ongetwijfeld in staat zijn om meteen, uit zijn eerste crediet dat het op zijn bezittingen krijgt, de som van 21/2 mil lioen pond sterling terug betalen, die het nü zoo dringend behoeft om een verdere ineenstor ting van de kroon te voorkomen. „Dit argument", zegt de „Times", „is met nadruk onder de oogen gebracht van de offi- cieele kringen in Engeland, omdat men ge voelt, dat, nu de belangstelling van particu lieren zóó flauw is gebleken, het eenige mid del is een regeeringsleening aan Oostenrijk". De „Daily News" zegt, dat de kwestie nood zakelijk aan Lloyd George moet worden voor gelegd, dat men een spoedige beslissing zal mogen tegemoetzien. FRANKRIJK EN ENGELAND. Gisteravond zijn de besprekingen tusschen lord Curzon en De Saint Aulaire, den Franschen ge zant te Londen, in zake de Fransch-Engelsche overeenkomst aangevangen. De politieke medewerker van de „Daily Tele graph" zegt, dat Poincaré volledige, maar be trekkelijk rekbare instructies heeft gezonden welke den Franschen gezant in de gelegenheid zullen stellen, om naar bevind van zaken en ongedwongen met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken te kunnen onderhande len. Speciaal kan van den nieuwen Franschen premier worden gezegd, dat hij zich heeft ont popt als een politiek realist in den besten zin des woords, die ten volle den onverwinlijken afkeer van de Engelsche openbare meening ten aanzien van bindende militaire conventies beseft. „Het is mogelijk," aldus genoemde medewer ker, „dat de vertegenwoordiger van Poincaré bij den aanvang der onderhandelinen zal aan dringen op militaire Verplichtingen, die verder en hij zegt mij, dat slechts uwe voortreffelijke zorg mij aan den dood ontrukt heeft. Hoe kan ik u behoorlijk danken. Mrs. Elton Wat zal ik zeggen Niets. Ik wensch geen dank, te meer daar ik slechts een gewonen plicht van menschelijk- heid vervuld heb. Op Mrs. Legros verzoek ben ik hier gekomen en de arme vrouw is heel knorrig, onidat u haar heel duidelijk hebt laten zien, dat u aan mijn verpleging boven de hare de voorkeur geeft. Hoe kon ik anders vroeg hij met doffen glimlach. U kunt u nauwelijks voorstellen, hoe weldoende het voor mij was, weer eens, na lange jaren, de teere zorgen eener dame te ondervinden. Het is, zooals Frank terecht zegt, een genoegen, slechts uwe bewegingen te volgen. Hoe bevalt u Frank, Mrs. Elton Heel goed,antwoordde zij met warmte en toen zwegen beiden. Terwijl ik hier lig, heb ik zulk een mooien droom gedroomd, begon de zieke eindelijk ,met eenig aarzelen. Kunt u hem raden Ik ben niet bijzonder sterk in 't raden, antwoordde zij, terwijl ze glimlachend met het hoofd schudde. Vertel u me eens dien droom. Nu, u moet niet kwaad zijn, als hij u nar bevalt. Frank is zoo'n goede jongen, zoo heel verschillend met mij, dat ik dacht, u zoudt hem misschien leeren beminnen hoe t met hem s aau dat is duidelijk genoeg. Sibyl liet haar werk in den schoot vallen een hooge blos bedekte haar wangen en haar oogen gaan dan eenige denkbare Britsche regeering bereid zou zijn te verleenen. Maar tusschen een permanente en formeele beraadslaging tusschen de beide generale staven, welke vol gens den Franschen wensch een bijna alge- heele volmacht zouden moeten bezitten, en de bereidheid om eventueel gemeenschappelijk de middelen te bestudeeren ter bestrijding van onvoorziene gebeurtenissen, bestaat een groote speelruimte, waardoor het mogelijk zal zijn de verschillende inzichten met betrekking tot Europa's toekomst met elkaar in overeenstem ming te brengen. DUITSCHLAND. Gisternamiddag heeft rijkskanselier Wirth zijn aangekondigde rede gehouden. Hij herinner de er aan dat de rijksregeering haar belofte tot vervulling van de aangegane verplichtingen tot de grens van Duitschlands capaciteit, heeft ge houden. Die grens is onlangs bereikt, toen de Bank of England het verzoek om een leening op langen termijn te verschaffen, van de hand wees. De vrees dat Duitschland zou willen trachten het vraagstuk van herstel aan het gezag van de bevoegde instantie te onttrekken en dit vraag stuk aan een Internationale conferentie voor te leggen noemde de rijkskanselier ongegrond. De Rijksregeering wil integendeel slechts de be handeling van het vraagstuk van herstel in samenhang met de groote internationale eco nomische vraagstukken bevorderen en daarmede niet alleen Duitschland, doch geheel Europa die nen. De Duitsche gedelegeerden, aldus de kanse lier, zullen niet met een dolk verborgen in hun kleederen te Genua komen, doch inte gendeel met open vizier en met de opdracht te werken voor een overleg tusschen de ver schillende naties zooals dat noodig ia tus schen armen en rijken, tusschen overwinnaars en overwonnenen. De kanselier sprak de ver wachting uit, dat ook van Fransche zijde het vraagstuk van herstel niet gekoppeld zal wor den aan dat van de schuld aan den oorlog. Hij hoopt ook, dat de conferentie zich met der gelijke vraagstukken evenals met dat van de ontwapening, ten opzichte waarvan Duitsch land zijn plichten geheel is nagekomen, zal be zighouden, noch dat de conferentie niet dienst baar gemaakt zal worden om het stelsel van garan ties en sancties weder in te voeren. Want daar door zou slechts een definitieve regeling der tegenstellingen, die tusschen Duitschland en Frankrijk nog bestaan, verhinderd worden. Ten bewijze dat de regeering al het mogelij ke doet om den markkoers te stabiliseeren door het evenwicht in de bepaling te brengen, wees de kanselier op de financieele wetten, over welke thans een afspraak met de partijen tot stand is gekomen en die een sterke belasting van het bezit door de vermogensbelasting, beoogen. Te vens voorzien de nieuwe wetten in de omzetbe lasting evenals in allerlei nieuwe en verhoogde indirecte belastingen op kolen, brandewijn en luxe artikelen. Voorts zullen door een binnen- landsche gedwongen leening Van 1 milliard mark goud, de leveranties in natura voor den wederopbouw van Frankrijk mogelijk worden gemaakt. Met nadruk wees de kanselier er op, dat behalve de regeeringspartijen, ook de Duit sche Volkspartij heeft toegestemd in deze ont zaglijke belasting van het bezit en hij sprak de hoop uit, dat ook de Rijksdag zijn toestemming zal geven opdat door deze plannen te verwezen lijken, Duitschland opnieuw het overtuigend be wijs van vast besluit zal geven, dat het door herstel Van het evenwicht in zijn binneniandsche fonkelden. Mr. Lenny, hoe durft u het wagen zoo iets tot mij te zeggen zeide ze met een stem, die hij nauwelijks herkende.Is dat uwe dankbaarheid voor alles wat ik voor u gedaan heb Ik weet zoo goed als u, dat mijn echtgenoot nog in leven is en ik kan nauwelijks het gruwelijk bedrog ver geven, waarbij u medehelper was. Blijft, Mrs. Elton 1 riep hij, u mag niet gaan, alvorens mij uwe laatste woorden nader uitge legd te hebben. Ik zweer u, dat ik niet wist, dat u weer m het huwelijk was getreden. Ik heb aan geen bedrog deelgenomen, ik had slechts de mooie hoop ge koesterd, u als de echtgenoote van mijn broer te zien. Ze ging weer zitten, want de opwinding deed haar over al haar ledematen beven. Ik weet niet, wat u daarmede bedoelt, dat ik weer gehuwd zou zijn, zei ze, terwijl ze hem recht in de oogen keek. Maar u deelde toch aan Mr. Chetwynd mede die heer, die in opdracht van mij tot u kwam dat mijn echtgenoot John Lawrell voor uwe oogen den dood had gevonden, alhoewel u wist, dat het zijn broer Frank was. En had niet John mij trachten geld af te persen en was hij niet met dat doel persoon lijk bij mij gekomen, dan zou ik thans de echt genoote van een ander zijn. Het was een afschu welijke daad, die u hebt uitgehaald en thans maakt u het nog veel erger. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1