DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ÖW OMSTREKEN. F EÜTu. ETON. Geboeid.. 45ste Jaargang. Zaterdag 28 Januari 1922. No. 13247. OQ A dv ertentiën 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. jfê' toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Naar uit Washington gemeld wordt, be staat thans het vooruitzicht, dat het Sjan- toenggeschil nu spoedig zal zijn uit den Weg ge ruimd. De gedelegeerden verwachten spoedig een volledige openbare zitting en denken einde van de volgende week naar huis te kunnen gaan. Volgens de berichten van gisteren werd aangekondigd, dat overeenstemming bereikt is inzake de Sjantoengkwesties uitgezonderd wat betreft het beheer over den spoorweg, welke kwestie nog op afdoening wacht, hangende Har- dings bemiddeling. De Chineesch-Japansche re dactie-commissie komt heden bijeen voor het op maken van de spoorwegkwestie, indien die dan nog niet opgelost zou zijn. Daarna staat niets meer aan de officieele sluiting der conferentie in den weg behalve de benoeming eener com missie van onderzoek, in zake de telegraafver bindingen van China, waarop besprekingen met China ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling dier vert indingen moeten volgen. De „Times verneemt uit Washington, dat de Siberische kwestie nu is uit den weg geruimd, ondanks het feit dat Amerika eenige onbehage lijkheid gevoelt over de voortduring der bezetting van de strategische centre, hetgeen een onbepaal de controle door Japan over Wladiwostok en an dere belangrijke punten in Siberië beteekent. Niettemin heerscbt de opvatting, dat Amerika verder niets zal doen, tenzij nogmaals de hoop uit te spreken, dat Japan zijn voornemens om in de naaste toekomst zijn troepen terug te roepen ook zal uitvoeien. Volgens het plan dat Woensdag door president Harding bij den Chineeschen gedelegeerde Tsje is ingediend voor de regeling der Sjantoengspoor- kwestia, zou Japan niet langer volharden in de verstrekking van een leening aan China en zou China toegestaan worden, den spoorweg te koopen, met betaling in vijf of vijftien jaar. China zou op zijn beurt toestemmen in handha ving van den Japanschen verkeerschef en den Japanschen boekhouder, gedurende den termijn der betaling. De Cbineezen telegrafeerden het voorstel naar Peking, met de mededeeling dat de Chineesche delegatie Harding's voorstel zou willen aan vaarden. NOORWEGEN. Het Storting is Donderdag met het gebruike lijke ceremonieel geopend. De door den koning voorgelezen troonrede kondigt wetsontwerpen aan tot invoering van verplichte arbitrage bij arbeidsgeschillen en tot instelling van een staats monopolie op den invoer van graan, meel en bloem. In verband met de inbezitneming door Finland van de Petsjenga-districten, die aan Noorwegen grenzen zal aan Finland worden voorgesteld on derhandelingen te openen over de daaruit voort vloeiende grenskwesties. De onderhandelingen met Finland over de weidplaatsen van rendieren in de grensdistric ten zijn zoo goed als afgeloopen, zoodat eerlang een wetsontwerp dienaangaande het Storting zal bereiken. De staatscommissie, benoemd om het vraag stuk van trustvorming na te gaan en maatregelen daartegen voor te stellen, heeft haar rapport ingediend. Het is thans bij de regeering in over weging. Tijdens de opening van het Storting hielden werkeloozen een betooging voor het gebouw. De communistische Stortingleden waren bij de opening van het parlement afwezig. 28 Richard Lenny streek langzaam, als uit een droom ontwakend, met de hand over de oogen. Ben ik niet bij verstand of u vroeg hij. Ik heb geen streek uitgehaald. Ik zweer u, dat ik met eigen oogen gezien heb, hoe John Lawrell, uw echtgenoot, tijdens een aanval van delirium, Uit een venster van de derde verdieping sprong, dat ik zijn lijk in het huis heb helpen dragen, dat ik bij het gerechtelijk onderzoek de eerste getuige was en dat dit alles in October jl. heeft plaats gehad. Frank heb ik reeds langer dan een jaar niet meer gezien. Dat is de zuivere waarheid, Zeg me slechts, wat u bedoelt. In weinige woorden verhaalde zij hem het bezoek van haar echtgenoot. Mr. Lenny zweeg enkele oogenblikken en barstte toen in een lach uit. Ik begrijp thans alles, zei hij snel, het is oen slim uitgedachte streek.Uzag den manslechts m den maneschijn en hij gelijkt voldoende op John, om hem met dezen te verwisselen. Het was Frank, die u opzocht Frank L.awrell, die we gens verschillende oplichtingen, waaraan hij zich schuldig maakte, voortvluchtig is. Hy wilde zich op die manier een mooi sommetje verzeke ren, wat hem ook haast gelukt zon zijn. Maar als ik ia verzoeken raag, stuurt hc,ro dan bo richt, DUITSCHL AND Wolff meldt uit Berlijn, dat de meeste bladen de rede van den Rijkskanselier in den Rijksdag als een parlementair succes van dr. Wirth be schouwen. De „Vossische Ztg." schrijftDe zeer uitvoe rige polemiek van den kanselier tegen de regee- ringsverklaring van Poincaré was wat den toon betreft zeer gematigd, in den zakelijken afweer echter zeer beslist. Wij hopen, dat nu eindelijk rustig overleg der economie op den voorgrond treedt tegenover de hartstochtelijke opwinding en de partij-politieke belangen van degenen die niets dan politici zijn. De „Germania" zegt in verband met de op merking van dr. Wirth, dat zijn politiek streeft naar de bevrediging van Frankrijks wenschen, voor zoover dit in Duitschlands macht staat Meer heeft het vredesverdrag niet bepaald en meer kan Frankrijk niet verlangen. Des te groo- ter wordt echter ons recht, op dit gebied de er kenning van onze werkelijke prestaties te verlan gen. De financieele inspanning die wij ons ge troosten, bewijzen voor ieder, die zien wil, dat Duitschland geenszins een hindernis, maar veeleer een pionier is. De „VorwSrts" zegt, dat de kanselier in gelukkig gekozen bewoordingen zeer juist den aard der vervullingspolitiek uiteenzette. De „Freiheit" schrijft over de verklaring van den kanselier betreffende de buitenlandsche politiek Het is eigenlijk de politiek, die wij in haar hoofdtrekken steeds hebben aanbevolen, een politiek van openhartigheid eerlijkheid en ge zond verstand. OOSTENRIJK. Aan het einde der vergadering van den Natio- nalen Raad heeft de president gister de mededee ling gedaan, dat het Kabinet Schober is afgetre den. De Nationale Raad zal morgen overgaan tot de verkiezing van een nieuw ministerie. Gisteren hebben groote hongerbetoogingen plaats gevonden. Voor het parlementsgebouw kwam het tot heftige tooneelen. De toestand is zeer ernstig en men is voor nieuwe onlusten be vreesd. Gisteren hebben groote hongerbetoogin gen plaats gevonden. Voor het parlements gebouw kwam het tot heftige tooneelen. De toestand is zeer ernstig en men is voor nieuwe onlusten bevreesd. SPANJE. De Spaansche minister van financiën schat het deficit voor het afgeloopen dienstjaar op onge veer 1200 millioen pesetas. Dit tekort wordt voor bijna de helft veroorzaakt door de expeditie in Marokko. mede, dat hij en de heer Spanjaard een bespre king hebben gehad met den heer Hoofdingenieur, directeur van 's Rijks Waterstaat te Arnhem,ov r het Twente-Rijnkanaal. Deze deelde hun mede, dat met de voorloopige plannen geregeld wordt doorgegaan, doch dat alvorens met de defini tieve plannen begonnen wordt de contrac- tueele schriftelijke bereidverklaringen tot bij dragen in de kosten door belanghebbenden in het bezit van het Rijk moeten zijn. De Voorzitter voegde er aan toe, dat er aan de vereischte som nog 125.000 gulden ont breekt. ENGELAND EN FRANKRIJK. De „Matin" vestigt er de aandacht op dat de Britsche Staatsbegrooting voor 1921/1922, waar bij de militaire uitgaven der dominions niet zijn inbegrepen, 5,365,895,600 francs voor het leger, .4,280,908,000 francs .voor de vloot en- 957,372,000 francs vóór de luchtvaart zullen bedragen, dus in totaal 10,612,175,600 francs. Over hetzelfde jaar bedraagt de Fransche legerbegrooting, met inbegrip van de uitga ven voor koloniën, protectoraten en de gen darmerie 3, 709, 345, 454 francs, met inbegrip van de uitgaven voordeluchtvaartad254,652,440 francs. De begrooting voor de vloot bedraagt 843,618,295 francs, zoodat de totale oorlogsbe- grooting 4,552,963,749 francs bedraagt. De „Matin" maakt uit deze cijfers de gevolg trekking, dat Frankrijk minder d,an de helft uitgeeft van het bedrag der Engelsche oor- logsbegrooting, en dat het Engelsche leger al leen, dus zonder de luchtvaart reeds meer kost dan het leger, de vloot, de luchtvaart en de koloniale troepen van Frankrijk te zamen. FRANKRIJK. Volgens Parijsche bladen is Poincaré van plan een Geelboek uit te geven met documenten over den Balkanoorlog en den oorsprong van den grooten oorlog. Dit is blijkbaar het antwoord op de ont hullingen, die laatstelijk in Rusland over de rol van Poincaré als president der Republiek zijn gedaan. ENGELSCH-INDIE. Een Reutertelegram uit Calcutta luidt Niettegenstaande het verbod tot het houden van openbare vergaderingen in sommige distric ten van Bengalen heeft het congres zijn politiek van ongehoorzaamheid jegens de regeering voort gezet, en opnieuw een bijeenkomst gehouden. Er zijn 273 personen gearresteerd. OORLOG TUSCHEN MEXICO EN GUATEMALA De Parijsche avondbladen melden dat tusschen Mexico en Guatemala de staat van oorlog is afgekondigd. De gezant van Mexico is teruggeroepen. ALLERLEI. De „Times" verneemt uit Brussel, dat de be handeling van de zaak tegen Armand Jeannes, den vermoedelijken verrader van Miss Cavell pas 20 Maart zal aanvangen. Binnenland. Eerste Eucharistisch conjjres te Amsterdam. Onder hooge goedkeuring van Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid Monseigneur Augustinus Josephus Gallier, Bisschop van Haarlem, zal in October van dit jaar te Amsterdam een Eucha ristisch Congres gehouden worden. Het thans geconstitueerd hoofdbestuur hoopt gedurende drie dagen een grootsche hulde tc brengen aan Jezus Christus in de Allerheiligste Eucharistie, terwijl sectie- en generale vergade ringen zullen bewerken, dat kennis van en liefde tot den God onzer Tabernakelen dieper en inten ser worden. Amsterdam, de stad van het H. Mirakel, en het geheel Bisdom, en iedere Katholiek zal zoo vertrouwen wij op waardige wijze dat eerste Eucharistisch Congres doen slagen. Een permanent comité hoopt meerdere con gressen voor té bereiden. Mogen op ons eerste Eucharistisch Congres liefde en geestdrift, kunst en wetenschap, en alle menschelijke krachten eerbiedig nederknielen bij den Eucharistischen Koning en Hem geven de hoogste gaven, die zij van Hem ontvingen dat u hem dringend spreken moet en zijn geld, dat thans j uist. weer geind moet worden slech.ts aan hem persoonlijk zult betalen. Mrs. Elton, hoe gelukkig maakt het mij uwe goedheid in iets te kunnen vergelden Buiten adem en uitgeput door het lange spre ken, viel hij in de kussens terug. Sibyl, die haar eigen aangelegenheid vergat en slechts dacht aan den haar toevertrouwden zieke, druppelde hem met bevende hand een versterking in, schudde zijn kussen op en opende het venster, opdat hij gemakkelijker adem zou kunnen halen. Eerst toen zij zag, dat hij zich weer beter voelde, drong het tot haar door, wat het ontvangen bericht feitelijk voor haar beteekende een geluk, dat haar nog een uur geleden onbereikbaar had geschenen de ver- eeniging met Geoffrey En niet in staat haar ge voelens te onderdrukken, zonk zij op haar knieën neer en dankte den hemel met tranen van blijd schap voor zulke belooning van haar eenvoudig werk van barmhartigheid. Maar Richard Lenny wist, dat zijn gelukkige droom voorbij was. XVI. Geoffrey Ghetwynd had op zoek naar Sibyl half Europa afgereisd en was teruggekeerd als een levensmoede man, voor wien alle vreugden der wereld geen bekoring meer hebben. Het Twenthc-Rijnkanaal. In een te Hengelo gehouden vergadering der Kamer van Koophandel, deelde de Voorzitter In harden uitputtenden arbeid zocht Geoffrey afleiding en vergetelheid. Slechts nu en dan gelukte het zijn vrienden hem tot een kleine wandeling te overreden. Zoo slenterde hij op zekeren dag van een wandeling door het park terugkcerend op zijn woning aan. Hij was somder gestemd, want Tom Lee, dien dierbaren vriend, had hij ontmoet en deze had hem met stralend oog en haast jubelend van geluk, de Verrassende mededeeling gedaan, dat Eva Dayrell eindelijk had ingewilligd de zijne te worden. Het zien van Tom's geluk, bracht hem zijn eigen ellende wéér levendig voor oogén en in de diepste neerslachtigheid betrad hij zijn aardig woonvertrek Daar viel zijn blik op een oranje-kleurig couvert op de tafel en mechanisch,zonder eenige belangstelling, nam hij het op en opende het telegram. „Kom aanstonds tot mij op Clematis Cottage, op Jersey. Ik heb goed nieuws voor je," en toen wierp hij een blik op den. naam van den afzender Sibyl Elton aan Geoffrey Chetwynd. Met kloppend hart greep hij een spoorboekje om na te zien, wanneer de eerstvolgende oo naar Jersey vertrok. Te vijf uur in den morgen zou de eerste Southampton verlaten. Eenkwar tier later holde hij in volle galop naar ie 10 JerseyTüat hij daaraan ook niet gedacht had Engeland en het vaste land had hij afgezoch naar Ierland en Schotland waren zijn gedachten ge vlogen maar aan Jersey, daar had hij nooit aan Vertrek Dr. Moresco. Dr. E. Moresco, benoemd vice-president van den Raad van Indië, is gisterochtend uit 's-Gravenage vertrokken om over Genua zijn bestemming te volgen. Aan het Hollandsche Spoorwegstation wa ren, behalve verscl illende familieleden en ken nissen van dr. Moresco, als vertegenwoordiger van het Departement van Koloniën, waarvan dr. Moresco gedvicnde ge uimen tijd sec eta is gene aal is geweest, aanwezig de sec-etaus-ge- neraal (de Minister was verhinderd) en de che s der verschillende ahieelingen. Ook de Japansche gezant was gekomen om van dr. Moresco af scheid te nemen. Drukkerstarief. Naar wij vernemen heeft het onderzoek van regeeringswege, aan de Rijksnijverheids- consulenten opgedragen in zake de werking van het minimumtarief der boekdrukkerijen, in de eerste plaats ten doel den Minis er van Landbouw gegevens te \erschaffen in verband met de leve ring v an drukwerk aan een regeeririgsdepartement De consulenten 1 ebben opdracht zich nauw keurig op de hoogte tc st, llen omtrent de verhouding lussclen het uitbetaalde loon en de door de drukkers voor hun producten be rekende prijzen. (Vad.) De millioeneuzaak. De heer M. Susan, lid van de firma De Vries Susan te Amsterdam deelt aan de „Tel." mede Zijn mijn informaties juist, dan liggen de des betreffende goederen in Polen nog onverkocht en in kisten verpakt en de Nederlandsche re geering zou een daad van wijs beleid p egen indien zij deze goederen dan maar denzelfden weg liet opgaan van de bedorven bouillonblok jes die aan Rusland geschonken zijn. En anders zou een gedeelte daarvan misschien kunnen dié nen tot leniging van den nood in de veenstre- ken. Nederlandsche Verceniging van Distillateurs en Likeurstokers. Op de algemeene vergadering gehouden te Amsterdam op Woensdag 25 Januari j.l, is als definitief bestuur dezer vereemgmg gekozen de heerenW. Hasekamp, firma W. Haselcamp en Co., J. H. Moltzer, firma Erven Lucas Bols en mr. M.' M. van Velzen te Schiedam. Leening Amsterdam. Naar men meldt zal de nieuwe leenmg ad. 10 millioen der gemeente Amsterdam een 6pct. leening zijn. gedacht. En thans leek het hem de meest waar schijnlijke plaats, waar zij zich had. kunnen verbergen, en hij was kwaad om zijn eigen domheid. Goed nieuws Wat kon ze daarmee bedoelen. Slechts het bericht van den dood van haar el- lendigen echtgenoot kon goed voor hem zijn en was dit het geval dan zou ze zich duMel ker heb- ben uitgesproken. Tijdens den langen toch kwe de bij zijn verstand met gissingen wat toch Sibyl's boodschap zou beteekfenfen Hij^had^- ken dag met de meeste zorg de fc deerd in de hoop, ergens een spoor van l aar te vinden" in de doodenlijst naar den gehaten naam John Lawrell gezocht, maarsteeds ver geefs En toch sprak zij van „goed nieuws. Hij kon de onzekerheid nauwelijks dragen.Ze was haast nog erger dan de wanhopige ellende van de laatste drie maanden. Hij lachte den kellner haast uit toen deze hem vroeg, wanneer hij den volgenden morgen wenschte gewekt te worden, zoo weinig waar schijnlijk hield hij het, in deze opwinding, waarin hij zich bevond, zich te verslapen. Ik vertrek met de boot van vijf uur naar Jersey, antwoordde hij, breng mij dus om vier uur warm water en houd tegen half vijf mijn ont bijt gereed. De man ging weg en trachtte zich een uitleg te geven van den zonderlingen reiziger. (Wordt vervolged.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1