Werktijdenbesluit winkels. Door een|| 26-tal - groot-winkelbedrijven in Nederland is het volgende verzoekschrift ge richt aan den Minister van Arbeid in verband met het werktijdenbesluit voor winkels. „Geven eerbiedig te kennen, ondergetee- kenden dat zij hebben kennis genomen van het voor ontwerp voor een algemeenen maatregel, van bestuur, als bedoeld in art. 44 en artikel 47 der Arbeidswet 1919 en het voorontwerp voor een Algemeenen Maatregel van Bestuur als be doeld in artikel 91 der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft fabrieken of werkplaatsen, win kels en kantoren dat, waar door den Hoogen Raad van Ar beid omtrent de onderhavige voorontwerpep advies is ingewonnen in middenstandskringen, zij het betreuren, dat het groot-winkelbedrijf in deze aangelegenheid tot nog toe niet is ge hoord dat het ondergeteekenden gebleken is, dat de Hooge Raad van Arbeid reeds op 15 Octo ber 1921 advies omtrent de bedoelde voor ontwerpen bij uwe Excellentie heeft uitgebracht dat zij zich daarom rechtstreeks tot uwe Excellentie wenden, om als hunne vaste over tuiging uit te spreken 1. dat zoowel algemeen- en bedrijfsecono mische als maatschappelijke en sociaal-econo mische omstandigheden er toe dwingen de ar beidswet 1919 in het winkelbedrijf voorshands niet in werking te laten treden. 2. dat bij een eventueele invoering der Ar- beidwet voor het winkelbedrijf, de arbeidsduur voor vrouwelijke en mannelijke arbeiders be hoort te worden gesteld op 10 uur per dag en 55 uren per week. 3. dat, waar de eischen, welke de winkel- arbeid stelt aan de physieke en psychische krachten van den arbeider, ontzaggelijk ver schillen naar aard van bedrijf, en in eenzelfde bedrijf, naar stand van drukte in den win kel, er zeer ernstige bezwaren tegen bestaan, een algemeen geldende norm voor rusttijden vast te leggen en dat de vaststelling hiervan beter aan de betrokkenen zelf kan worden overgelaten, subsidair, dat bij algemeenen maat regel van bestuur, dient te worden bepaald „de arbeidstijd van een arbeider moet op eiken dag, waarop hij meer dan zes uren 'in winkels arbeid verricht, worden afgewisseld door een rusttijd van tenminste anderhalf uur, welke rusttijd moet zijn gelegen, tusschen 2 uur na begin en 2 uur vóór beëindiging van den arbeid en waarvan minstens een vol uur onafge broken ineens moet worden genoten." Deze be paling geldt niet voor mannelijke arbeiders wier werkzaamheden hoofdzakelijk bestaan in het transporteeren van goederen 4. dat zelfs bij handhaving van alle bepalin- lingen van het eerstgenoemde Voorontwerp de in artikel 9, alinea 5 bedoelde grens ver anderd dient te worden van 3x/2 uur in 4 uui 5. dat het noodzakelijk is aan artikel 7 van dezen ontworpen maatregel van bestuur toe te voegen „d. op den vooravond van dagen, waarop in de plaats of gemeente, waarin een winkel gelegen is, de winkels over het algemeen ge sloten zijn" 6. dat art. 1 sub. b van den Algemeenen Maatregel van Bestuur, als bedoeld in artikel 91 der arbeidswet 1919, moet luiden „personen, die niet zijnde hoofd of bestuur der der onderneming, aan het hoofd staan van een winkel of van een afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding daarvan zijn belast, alsmede personen, die uitsluitend met toezicht op een winkel zijn belast." 7. dat bij de aanstaande wijziging der arbeids wet 1919 art. 47 2de lid, sub e zal moeten worden: „dat een arbeider bovendien op één dag per week geen arbeid mag verrichten vóór of nét 1 uur des namiddags. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Nieuwe wetsontwerpen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend,inhoudende le:hetvoorschrift, dat uit sluitend notarissen bevoegd zijn tot het hou den van openbare verkoopingen van onroeren de zaken, en 2e. strekkende tot wijziging der Ouderdomswet 1919. De verzekeringen worden uitgebreid, zonder dat zulks geldelijke offers voor den Staat meebrengt. Minister König. Naar de „Tijd." uit de beste bron verneemt, is het bericht, dat de heer König, Minister van Waterstaat, indien de verkiezingen in het nadeel van de rechterzijde mochten uitvallen en de Regeering zou moeten heengaan, niet in de politiek zou blijven, onjuist. Nederland en Servië. Blijkens mededeeling van Minister Van Kar- nebeek in zijn Memorie van Antwoord ziet hij gaarne de hervatting van het diplomatiek ver keer met het Rijk der Serven, Kroaten en Slo- venen, dat hij van belang acht, tegemoet. Zijn aandacht is gevestigd op den weg, welke daar toe zal kunnen leiden. Corps diplomatique. In Hotel des Indes te 's-Gravenhage is aan gekomen Zijne Excellentie Jhr. Melvill van Cornbee, Nederlandsch gezant te Madrid en Voorts de heer John Basselt Moore, rechter Van het Permanente Plof van Internationale Justitie voor de Verce'nigde Staten van Amerika. Wijziging Arbeidswet. Het wetsontwerp tot wijziging van de At- beidwet, waarover onlangs de Hooge Raad van Arbeid advies heeft uitgebracht, is thans naar den Raad van State verzonden. Vloot-commissie. Naar men aan het Haagsch Correspondentie bureau mededeelt, is binnen eenige dagen de instelling van een vlootcommissie te ver wachten. Tekort aan bouwvakarbeiders. Aan den Minister van Arbeid is namens de Hoofdbesturen van den Alg. Ned. Stucadoors- bond, den Alg. Ned. Grondwerkersbond, den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, de Landelijke Fed. van Bouwvakarbeiders, don Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond, den Ned. Chr. Bouw vakarbeidersbond, den Ned. Chr. Nat Bouwvak arbeidersbond, en den Neutr. Ned. Timmerlie- denbond een adres gezonden waarin wordt te kennen gegeven, dat zij met belanstelling hebben kennis genomen van het adres der „Sociaal Tech nische Vereenigingvan Democratische Ingenieurs en Architecten," waarin bij den Minister werd aangedrongen op het wegnemen van elke belem mering tegen het- toelaten van buitenlandsche bouwvakarbeiders hier te lande en het daarop door Ewe Excellentie gegeven antwoord dat hun evenwel is gebleken, dat het aan tal werklooze Hollandsche bouwvakarbeiders, ook onder de geschoolde groepen toeneemt, ter wijl de vooruitzichten ten opzichte der werkgele genheid in het bouwbedrijf ongunstig zijn dat ongeregelde invoer van buitenlandsche bouwvakarbeiders nu reeds ongewenschte toe standen in het leven roept, daar de ter plaatse gevestigde bouwvakarbeiders genoodzaakt wor den, zich in andere plaatsen van werk te voor zien, wat veelal bezwaarlijk is, terwijl dit voor hen groote moeite en kosten medebrengt en hun werkloosheidsrisico hierdoor aanmerkelijk wordt vergroot dat door hen geen enkel bezwaar wordt gemaakt tegen het te werk stellen van bui tenlandsche arbeiders, in die plaatsen en bran ches, waar een tekort aan bouwvakarbeiders valt waar te nemen reden waarom door hen wordt verzocht, aan het voornemen om met 1 Februari a.s. alle beletselen tegen tewerkstellen van buitenland sche bouwvakarbeiders weg te nemen, geen gevolg te geven, doch het daarheen te leiden dat buitenlandsche arbeiders alleen te werk worden gesteld in plaatsen en branches waar een tekort is gebleken en met medewerking der arbeidersorganisaties aan het tewerkstel len van buitenlandsche arbeidskrachten een zoodanige leiding wordt gegeven, dat deze krachten op de meest economische wijze wor den te werk gesteld. Iln verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke CitroeDjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal Vrijdag 3 Februari, des n.m. 2 uur, een vergadering houden. Alb. Thijm. Gaarne verwijzen we bier naar een in ons blad voorkomende annonce van de tooneelclub „Alb. Thijm" die morgen avond in den R. K. Volks bond (bij de sluiting van het nationaal tooneel- concours) 't kluchtspel „De Keizer komt" op voert. De gladheid. Door den commissaris van politie werd ons verzocht, onze lezers er op attent te maken, dat in verband met de gladheid allen zich de moeite geven, hun stoep (trottoir) met zand of kolenasch te bestrooien, 't Beste is nog steeds, eventueele ongelukken te voorkomen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 3 tot 2 uur 's middags handschoen, keeshond, kinderportemonnaie. Bij vinders wasdoeken taschje met inh., J. van 't Zelfde, Brouwerstraat 3b. portemonnaie met inh., A. de Vogel, Villastraat 27scheeps- boot, Havenmeester kinderschoen, W. Sprong, Pernisschestraat 12kinderwant, C. Grootveld, Rotterdamschedijk 176/3 papieren geld, P. v. Breen, Emmastr. 26 herdershond, Vateeman, Baan 60/3 sol datenjekker, A. v. Uden, Grof- baan 23 hemd, U. v. d. Graaf, Otterbuurt 6 beursje met inh., J. de Jong, Brugmanstr. 37 tasch, H. v. Tol, Grofbaan 25/22 hond, A. Oos terling, Oude Sluis 11 beursje met inh., M. v. d. Vlies, Burg. Knappertlaan 90 heerenring, S. de Jong, L. Achterweg 22/2 heerenhorloge, C. den Dunnen, Broersveld 170 lantaarn, Eisberg, L. Kerkstraat 56. Door de politie zijn gisteren aangehouden de gebr. T. en J. S. die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 2 zakken eier kolen ten nadeele van den kolenhandelaar H. A. V. S. Proces verbaal wordt opgemaakt. Door mej. v.. G. is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een porte monnaie inh. een bedrag van ongeveer 6. T0 ITT HOTTERDAjU. ,;JL.-t. «v De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft na uit voerige gedachtenwisseling het voorstel om 150 barakken (houten noodwoningen) te doen bou wen aan de Brielsche Laan goedgekeurd met 20 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de socia listen en de heer Stulemeijer. Wethouder De Meester toonde tevoren aan, dat de woningen dringend noodig zijn, en hij verdedigde zich tegen het verwijt, dat van hem geen voorstellen inkwamen voor den bouw van permanente woningen. UIT DELFT. Nadat deze week door de betrokken assuran tie-Maatschappijen in totaal 82.027.62 is uit betaald voor de schade aan de Oude of Hippo- lytuskerk, te Delft, is Donderdagmorgen een begin gemaakt met de voorloopige werkzaam heden voor de herstelling. Gemengd Nieuws. Een markenkwestie. De gemeente raad van Almelo heeft met 16 tegen 1 stem den heer G. Daams op verzoek eervol ontslag ver leend als directeur der stedelijke gasfabriek. De heer Daams had dit verzoek gedaan, omdat men hem had verweten, dat hij in 1919 bij de Incasso- bank voor 26.000 aan marken had gekocht zonder toestemming of medeweten van B. en W. Dit geld was bestemd voor het koopen van bui zen in Duitschland, doch daar de firma slechts één in plaats van tien wagons heeft geleverd is hem slechts ongeveer 4500 mark betaald De rest is voor rekening der gemeente blijven staan. Dat is voor haar een schadepost, daar de Mark voor ongeveer 15 cent is aangekocht. Na een uitvoerige bespreking, waarbij de heer Hilbrink een aantal vragen stelde, die de betrokken wethouders slechts gedeeltelijk konden beantwoorden, is aan een commissie van drie leden een nader onderzoek opge dragen. Zij zal haar rapport aan de pers mede- deelen. Gestikt. Donderdagavond omstreeks 9 uur brak in een perceel aan de Weitenstraat in Den Haag bewoond door H., een binnenbrand uit, tengevolge van het dicht bij de kachel te drogen leggen van een matras en beddengoed. De brandweer bluschte met een straal op de waterleiding. Een twee-jarig kind, dat zich in de kamer bevond, is tengevolge van den rook gestikt, terwijl een der buren, zekere B., die trachtte het kind te redden, ernstige snijwonden bekwam aan den rechterarm, bij 't inslaan van een der vensterruiten. Per auto van den Genees kundigen Dienst werd hij naar het Gem. Zie kenhuis Vervoerd om verbonden te worden De bewoner van het perceel H., bekwam brandwon den aan zijn armen en moest naar den Centralen Post worden overgebracht. Dakloos! Onder Onstwedde verkeert reeds sedert drie maanden een arbeidersgezin onder den blooten hemel, d.w.z. onder eenige opgesta pelde pakken stroo eten en drinken de leden van het gezin, terwijl in de. .strooholen wordt geslapen. Huls gesprongen. Te Blijham (Gron.) had P. Pras een patroonhuls op de kachel gezet. De huls sprong en P. werd in oog getroffen, 't Zal wel verloren zijn. Ongelukken Te Frederiksoord is door het op hol gaan van het paard een 15-jarigmeis- je van den wagen gevallen en overreden. Zij is aan de gevolgen overleden. Te Meers-EIsloo )L.) viel een tweejarig kind over een gloeiend deksel van de kachel, dat pas op den grond was gelegd. Onder jammerlijk lijden is de kleine aan de bekomen brandwonden overleden. Ontsporing. Te Bennebroek is eergis teravond een locomotief van de stoomtram Haarlem-Leiden ontspoord. De locomotief kwam in de Benneb roekervaart terecht. De machinist wist er af te springen en kwam er met een lichte verwonding af. Vermoord. De „Libre Belgique" meldt dat een Belgische missionaris, genaamd pater Adous, O. F, M., uit Hasselt, alsmede meerdere Christenen in China zijn vermoord, Zeldzamekwestie, Bij een geneesheer te Huis ter Heide (Utr.) had zich een rijksveld wachter als patiënt aangemeld de politieman vertoefde eenige oogenblikken in de wachtkamer en werd daarna in de spreekkamer van den ge neesheer toegelaten. Daar ontpopte de patiënt zich als veldwachter, met de mededeeling, dathij de gewichten kwam controleeren in verband met de ijkwet. De dokter weigerde inlichtingen te geven. De politiebeambte wandelde naar het gewichtenkastje, constateerde dat 10 gewichten niet geijkt waren, constateerde voorts dat er een gewicht van 1 K.G. ontbrak, en maakte van deze overtredingen (niet geijkt en ontbreken van een gewicht) proces-verbaal op, waarna de zaak voor het gerecht kwrm, De rijksveldwachter verklaarde ter zitting onder eede, dat hij zich niet bij den dokter als patiënt beeft laten aandienen, om zich later te ontpoppen als politieman. Het O.M. eischte 10 maal 0.50 boete, subs. 10 dagen hechtenis, plus een boete van 3 voor het ontbreken van het eene gewicht. Oplichterstruc. Een juwelier te Bour- ges is, naar het „Petit Journal" meldt het slacht offer geworden van een handige oplichterstruc. Op 18 Januari j.l. vervoegde zich een boersch gekleed man bij hem, met het verzoek, een gou den armband te repareeren. In den loop van het gesprek stelde de „boer" zich voor als Dibois, afkomstig uit een dorpje nabij Bourges. Hijvertel de, dat zijn vader kort geleden gestorven was, en hem achtduizend francs in goudstukken had nagelaten. Dubois verzocht den juwelier, de helft van dat goud over te nemen, daar hij het volgens zijn zeggen niet naar de bank durfde brengen uit vrees, dat hij er moeilijkheden door zou krijgen. De juwelier weigerde echter, hierop in te gaan. Den volgenden dag kwam Dubois opnieuw bij den juwelier aan. Hij koos een gouden collier uit, en betaalde het contant met driehonderd francs. Daarna begon hij opnieuw over het goud te praten. De juwelier, verlekkerd door den aankoop van het collier, had er thans meer ooren naar. De mannen begaven zich naar een vertrek achter den winkel Van onder zijn wijden overjas haalde Dubois een linnen beurs te voorschijn, waarin zich eenige rollen van duizend francs bevonden. De juwelier maakte er een paar open. Er was geen twijfel moge lijk, het waren echte Louis d'or. Hij kon niet langer weerstand bieden aan het verzoek van Dubois om voor twaalfduizend francs goud stukken over te nemen, en ging naar zijn geld kast om twaalf biljetten van duizend francs te halen. Van dat oogenblik maakte de oplich ter natuurlijk gebruik om den zak met goud te verwisselen tegen een anderen zak, die er juist zoo uitzag. De juwelier overhandigde de twaalfduizend francs aan Dubois, die het geld bij zich stak. Juist op dat oogenblik ging de winkelbel, het geen ongetwijfeld door Dubois met een mede plichtige was afgesproken. De juwelier nam de zak mede en begaf zich naar zijn winkel. In middels was Dubois verdwenen. Eerst 's avonds, na het sluiten van den win kel, vond de juwelier gelegenheid, den inhoud van de beurs te onderzoeken. Het waren negen stukken lood. De juwelier durfde aanvankelijk de politie niet waarschuwen, omdat de handel in goud drukken verboden is. Hoewel het reeds nacht was, ging hij met een rijtuig naar het dorp, dat door Dubois was genoemd. Onnoodig te zeggen, dat deze daar niet bekend was. Eerst om twee uur 's nachts waagde de bedrogene het, de po litie met het gebeurde in kennis te stellen. De oplichter had inmiddels echter ruimschoots ge legenheid gehad, zich uit de voeten te maken. Opgravingen in Syrië. De „Kunst kroniek" geeft een kort résemé van de opgra vingen, die het laatste jaar in Syrië zijn verricht. De opgravingen welke men in het jaar vóór den oorlog op de plaats van het oude Sidon, het te genwoordige Saida, aanving, werden voortge zet. In het Zuiden van Tyrus werd de arbeid hervat. De archaeoloog Lorey legde de acro polis bij Omm-el-Amad bloot en stelde vast, dat het belangrijke, met zuilen versierde gebouw dat tot tempel of paleis heeft gediend, uit den tijd der Seleuciden stamt. Zijn medewerkster, madame Le Lasseur ontdekte de sporen van oud-phoenicische bouwwerken en een begrafenis- hol uit den Romeinschen tijd die versierd was met merkwaardige schilderijen, die zeer goed be waard waren gebleven. In Damascus heeft Lorey verscheidene Mo hammedaansche gedenkteekenen van zeer groo te waarde gevonden, en een kleine begrafenis moskee uit de 13de eeuw. Bij de opgravingen kwamen groote hoeveelheden pottebakkers- werk van Arab'schen oorsprong aan het bcht. Het belangrijkste werk van 1921 is door de Fransche archaoologen m het Zuiden van Hom bij Tell Nebi Mend verricht. Deze streek, waar men vermoedt, dat de plaats Kadesch van de Hetieten heeft gelegen, is systematisch onder zocht men heeft hier de oude stadsmuren gevonden, met een groote kanaalaanleg, waar door de vesting van 't Zuiden en 't Oosten door water werd omgeven en zoo onmogelijk ingeno men kon worden. Onder de vele gewichtige ge denkteekenen die gevonden werden, is van de grootste geschiedkundige waarde een grafzuil van Seti I, een der groote tegenstanders van het Hetietsche rijk, wat hij in ong. 1350 voor Chr. bestreed. Hierdor is een zeer gewichtig document van de geschiedenis van Syrië bewaard. Het oudste ,,drukwer k".Bij de opgraving van het Oude Phaistos op het eiland Greta vond men in de ruines van het paleis o.a. een leemen tafel, die spiraalvormig met oud- Kretisch beeldenschrift bedekt is. Tot nu toe was het nog niet mogelijk dit schrift te ontcijferen, maar het schijnt een godsdienstig lied weer te geven. Nu is het echter bij een nauwkeurig on derzoek gebleken, dat de enkele teekens in vorm en grootte precies met elkaar overeenstemmen, zoodat ze wel met stempels in het nog weeke leem gedrukt moeten zijn. Men moet daartoe meer dan honderd verschillende „druktypen" hebben gehad. Als dit het geval is geweest, heeft men thans het oudste en eenige monu ment van „drukwerk" uit voorhistorischen tijd gevondeh. Nog goed afgeloopen. Een bekend Londensch geneesheer, dr. Norman Gilchrist, heeft een zonderlingen val gedaan. Na een Ver- moeienden dag werd hij Vrijdagavond bij een ernstigen zieke te East Briton ontboden. Hij ging aan Victoria Station in den trein en viel in slaap. Opeens schrikte hij wakker toen het station Briton bereikt was en de trein dat sta rion reeds weder Verliet. De dokter dacht dat de trein het station binnenliep en sprong er ui t, maar deed dat juist toen zijn waggon over een viaduct reed. Door de vaart van den trein viel de dokter over den randvan hetviaduct enkwam terecht op den kap van een beneden in een open

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2