DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 31 Januari 1922. No. 13249. Bur.au KOEMARKT 4. - T.lefoon lMMK.iun.uu.al 05. - PoMbus: 39. JgJjgjC^ „l„ben wórdt °2 maal 'beraS'* SiteUng"? Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. BH of krachtens wetten oi veroidenlnjjen vbof- geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 30 Januari 1922 vergunning verleend aan DE WINTER VAN SLAGMAAT tot uitbreiding van de stoom-, wasch- en strijkinrichting „Edelweiss" in het pand Westmolenstraat nos. 1618, kadastraal bekend in sectie C. onder no. 1265, door bijplaat sing van 2 electromotoren van resp. 10 en 1/-2 P.K., door bijplaatsing van een waschmachine en door bijplaatsing en verplaatsing van een centrifuge. Schiedam, 31 Januari 1922. Buitenlaiidsefa Nieuws, Z. H. PAUS BENEDICTUS XV f. In het herderlijk schrijven van het Doorl. Nederl. Episcopaat wordt o.m. het volgende gezegd „Het zal u reeds bekend zijn, B.G., dat het God behaagd heeft onzen Heiligen Vader Paus Bene- dictus XV tot zich te roepen. Dit onverwacht overlijden aan den beminden Opperherder dom pelt de geheele katholieke wereld in diepen rouw. Maar ook zij, die niet tot de Katholieke Kerk behooren, zullen getuigen dat in den persoon van Paus Bencdictus XV aan de wereld een man ont vallen is die zijn grooten en wereldomvattenden invloed altijd door heeft aangewend om weer vrede te brengen op aarde en te verzachten het lijden door den bloedigen strijd over de wereld gebracht. In het begin van den oorlog tot het opper bestuur der Kerk geroepen, heeft Hij niet op gehouden zijn invloedrijke bemiddeling aan te wenden en zijn stem te doen hooren om de machtigen dezer wereld te bewegen den bloe digen strijd te staken. Betreurend de verwij dering tusschen kinderen van eenzelfden Vader in den hemel door den verschrikkelijken oorlog gebracht, heeft Hij getracht allerwegen verbroe dering te bevorderen door de christelijke naasten liefde te prediken.En aan de wereld een voorbeeld willende geven van het beoefenen dier deugd heeftHij met offervaardige liefde door onbekrom pen vrijgevigheid getracht in alle landen zonder onderscheid nood te lenigen, lijden te verzachten en hulp te verleenen zooveel in zijn vermogen was. Nog in den allerlaatsten tijd heeft Hij herhaaldelijk een beroep gedaan op de mildda digheid van de Katholieken der gansche wereld om den noodlijdenden in Rusland te hulp te komen. Telkens weer heeft Hij er op gewezen, dat alleen wanneer de menschen diep doordron gen werden van den plicht der christelijke naas tenliefde een blijvende vrede aan de wereld zou zijn verzekerd en de sociale strijd kon worde Voorkomen. Nog op zijn sterfbed heeft Hij gezegd dat Hij voor den vrede der wereld gaarne zijn le ven ten offer wilde brengen. Zoo heeft Paus Benedictus XV gedurende de ruim zeven jaren van zijn roemrijk Ponti ficaat voor vrede en liefde onder de menschen ge ijverd, wetend dat Hij zoo bevorderde het heil 29 Maar dit keer had Geoffrey zich inderdaad verrekend, want hij lag nog in diepen slaap ge dompeld, toen de kellner den volgenden morgen op zijn deur klopte. In een oogwenk was hij op gestaan om een blik door het venster naar buiten te werpen. Het was volkomen duister en het regende hard geen aangenaam vooruitzicht voor een zeereis. Maar Geoffrey kon zich nauwe lijks onthouden luid te zingen terwijl hij toilet maakte. Dezen dag, dien zelfden dag nog, zou hij Sibyl terugzien. Slechts enkele passagiers waren er en deze Verdwenen, zoodra ze aan boord waren. Aldut kon Geoffrey haast alleen over het heele dek beschikken. Hij liep zoo lang op en af, dat de man aan het stuur dacht, of hij misschien als een horloge voor den heelen dag was opgewonden en niet stil zou kunnen staan. Tegen den tijd, dat de stoomboot het lieflijke eiland bereikte, was de avond heerlijk, zooals Geoffrey's juichend en jubelend hart dat maar Wenschen kon. Vol ijver zocht hij onder de menig te die zich aan het strand verdrong, naar een bekende gestalte. Maar zij was niet te zien. Haas tig wenkte hij een rijtuig en gaf den koetsier hevel hem zoo gauw mogelijk haar Clematis Pottage te brengen. Het was een aardige kleine vüla met hooge Fransche vensters, die in den liooien tuin voerden. Een van die vensters stond °pen en door dit venster bemerkte Geoffrey de "tralende, lieflijke blozende Sibyl. In de volgende van Kerk en Maatschappij en Hij is alles voor allen geworden om aallen voor Christus te winnen Welnu, B. G„ vergeten wij zijne vermanin gen niet en toonen wij te zijn dankbare kinde ren door voor de zielerust van ons aller Vader in Christus te bidden. Het conclaaf. De „Tijd" verneemt uit Rome De Italiaansche, Duitsche, Spaansche, Fran sche en Engelsche kardinalen, benevens de mees te andere buitenlanders verblijven thans in de Eeuwige stad de Italiaansche regeering stelde een eerewacht te hunner beschikking. De Kardi nalen, Mastin de Herrera, Bégin, Skrbenski en Arcoverde, zullen niet aan het Conclave deel nemen. Evenmin als de reeds vroeger medege deelde Kardinalen, die wegens ziekte of wegens den verren afstand, niet kunnen verschijnen. le deren dag gaan de kardinalen voort te vergade ren in den voormiddag. Ook de nieuw-aangekon- men Kardinalen nemen aan de beraadslagingen deel, welke van geheel vertrouwelijken aard zijn. Deze kardinaalsvergaderingen duren voort Lot aan het begin van het Conclave Er zijn thans in het geheel 60 cellen gereed en ondergebracht in het kwartier der Edclgar- de, de kanselarij, de zalen der congregaties, de Pauselijke vertrekken en in de woningen van den groot-aalmoezenier, den commandant der gendarmerie, den sacrista van den Paus, de secretarissen en ceremoniemeesters van het Pauselijk huis enz. ENGELAND. Op de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van de Londen Joint City and Midland Bank hield de voorzitter, oud-minister Mc. Kenna een redevoering, waarin hij een over zicht gaf van den economischen toestand van Groot-Brittannië, Hij schrijft de tegenwoor dige malaise in de eerste plaats aan de kunst matige deflatie toe, waarbij hij echter ook een inflatie-politiek van de hand wees. De juiste gedragslijn is volgens hem een natuurlijke de flatie, d.w.z. het afstand doen van de ver keerde financieele methoden, die tijdens den oorlog toegepast werden, nl. verkwisting, voort durende uitbreiding van het crediet en veron achtzaming van den productieven arbeid. Wat de Duitsche schadevergoeding betreft, is de heer Mc. Kenna van meening, dat deze op basis van economische overwegingen opgelost dient te worden, waarbij een regeling, die Duitschland tot den enoimen goederen uitvoer zou dwingen, voor Groot-Brittannië, den voor- naamsten concurrent van Duitschland, nood lottige resultaten ten gevolge zou hebben. De meening, dat de werkloosheid door een reductie van de individueele prestatie der ar beiders bestreden kan worden, beschouwt hij als verkeerd. Bij een achteruitgang der pro ductie moet ook de participatie der arbeiders in de opbrengst van de productie afnemen. Een verdere belangrijke oorzaak voor de de pressie is gelegen in de enorme belastingen. De eenige oplossing van het financieele vraag stuk is de reductie der staatsuitgaven tot de uiterste grenzen. DUITSCHLAND. De mededeelingen van de vakvereeniging van Duitsch Spoorwegpersoneel over een eerlang te verwachten spoorwegstaking, heeft aan de andere organisaties van spoorwegarbeiders aan leiding gegeven, deze kwestie op hun vergade ringen te bespreken, Woensdag a.s. zullen zij hieromtrent een beslissing nemen. Inmiddels wordt door de spoorwegdirectie van het district Berlijn een oproep aan de spoorwegarbeiders gepubliceerd, waarin dezen wordt gewezen op de ernstige gevolgen, welke juist op dit oogen- blik door een eventueelen spoorwegstaking zouden worden veroorzaakt. De arbeiders wor den vervolgens aangespoord, trouw aan den staat te blijven en geen gehoor aan den oproep tot staking te geven. EEN KANAAL TUSSCHEN WESTFALEN EN HAMBURG-BREMEN. Tusschen Hamburg en Bremen is overeen stemming bereikt voor een nieuwen kanaal- weg, die de Noordzeehavens met het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied zal verbinden. Het nieuwe kanaal, dat het Llansakanaal zal heeten, zal van Gelsenkirchen tot Bremen 297 K.M., tot Hamburg 384 K.M. lang worden. OOSTENRIJK. Volgens een te Berlijn ontvangen bericht zou Frankrijk Oostenrijk een zelfde leening verstrek ken als Engeland, zoodat het totale crediet dus 5 millioen pond zou worden. HET NABIJE OOSTEN. Uit Londen meldt men, dat de conferentie over het Nabije Oosten, welke op 1 Februari tusschen de geallieerde ministers van Buitenlandsche Zaken zou beginnen, is uitgesteld. De reden hiervan is, dat het Fransche memo randum, waarin het standpunt der Fransche regeering met betrekking tot de kwestie be treffende het Nabije Oosten is uiteengezet, Za terdagavond te Londen is ontvangen, zoodat het voor de Engelsche regeering niet mogelijk is, het memorandum nu voor 1 Februari aan een nauwkeruig onderzoek te onderwerpen. De conferentie, zal naar verluidt, worden uitgesteld tot na de bijeenkomst van het Engel sche parlement, welke de volgende week plaats vindt. ENGELSCH-INDIE. Reuter seint, dat bij ernstige onlusten, waar aan vierduizend arbeiders van een jutefabriek deelnamen in een buitenwijk der stad, de politie van de vuurwapenen gebruik maakte, waardoor twee personen werden gedood en veertig gewond. De ongeregeldheden ontstonden door de arresta tie van twee arbeiders, beschuldigd van mishan deling van den directeurteur der fabriek. Hun ka meraden eischten hun vrijlating, die gewei gerd werd. Daarop wierp de menigte met steenen naar de politie, waardoor dertien beambten ge wond werden. De politie schoot daarop en ver spreidde de menigte, waarbij negentien arres taties zijn verricht. minuut had hij, door zijn gevoelens overmeesterd de teere gestalte in zijn armen gesloten, alsof hij haar nooit weer wilde loslaten. Het duurde eenige minuten alvorens hij spreken kon, toen werd zij onderbroken door het binnen komen van Cecil, die het rijtuig aan de poort had hooren stilhouden. Toen Geoffrey eindelijk vernomen had door welk grof bedrog haast heel haar levensgeluk was verwoest riep hij uit -Als ik dien schurk ooit ontmoet, dan zal hij voor het behoud van zijn leven moeten vech ten, riep hij uit. Morgen, lieveling, moet ge de mijne worden. We willen niet nog eens gevaar loopen elkaar te verliezen. Sibyl bloosde, maar sprak niet tegen. Den volgenden morgen werd in alle stilte in de kléine kerkSt. Clermondhethuwelijkvoltrokken. Het jonge, van geluk stralende paar wilde nog enkele dagen in verschillende deelen van het bekoorlijke eiland blijven, om dan naar En geland terug te keeren. Toen Sibyl bij Richard Lenny binnentrad om hem vaarwel te zeggen, vond ze hem zeer bleek en ernstig uitziende. Ik weet, dat ik mij over uw geluk moet "Verheugen, zei hij, terwijl hij haar zijn bevende hand reikte en ik doe het ook. Maar ik voel al te zeer mijn eigen verlies en dat mijns armen broeders. Hij heeft een verre wandeling onder nomen en mij verzocht u in zijn naam vaarwel te zeggen. U mocht niet zoo somber kijken. Mrs. Elton, Pardon Mrs. Chctwynd. Ik hoop, dat hij het spoedig zal overwinnen, daar hij u eerst korten tijd kenthet kwam hem zoo heel onver wacht. U bent, de eerste vrouw, die ooit indruk op hem maakte, en ik verheugde mij zoo zeer dit te bemerken, dat ik er met hem over sprak. JAPAN. Naar men uit Tokio meldt is bij het onderzoek naar den moord op premier Takahasji een uit- Dit nu heeft de zaak nog erger gemaakt. Wij beiden zullen u vreeselijk missen. Het spijt me zeer, antwoordde ze zacht. Ik had mijn huwelijk moeten uitstellen tot u weer krachtiger waart geworden,maar Mr. Chetwynd drong er te zeer op aan. Dat spreekt van zelf, nadat hij u reeds eenmaal verloren had. Maar ik zal nooit weer krachtiger worden en slechts om wille van den armen Frank beklaag ik het. Ik droom eiken nacht van Mary en den kleine en verlang, o, zoo vurig, bij hen te zijn. Ik weet, dat ik zulk geluk niet waardig ben, maar u hebt me getroost. God zegene u, Mrs Chetwynd 1 U was mijn grootste "weldoenster. Hij trok hare hand aan zijn bleeke lippen en kuste ze bijna eerbiedig, toen viel hij uitgeput in de kussend terug. Sibyl's tranen stroomden rijkelijk. Daar zij vreesde den zieke nog meer op te winden, zeide ze hem haastig vaarwel en beloofde voor haar terugkeer naar Engeland hem nogmaals te be zoeken. Toen zij veertien dagen later hare belofte vervullen wilde, kwam Frank haar bedroefd in de deur tegemoet. -U komt juist op tijd, zei hij. Het loopt vlug ten einde, en hij verlangt zoo naar uw bezoek. Het was een droevig oogenblik, dat Sibyl nooit in haar leven vergat. Uur aan uur zat zij daar zonder eenige beweging, de koude, uitgeteerde hand van den stervende in de hare houdend, luis terend naar den wegstervenden adem en droog de het vochtige voorhoofd. Nog eens wendde de arme zich tot haar en ademde de woorden Ik zal Mary vertellen wat u voor mij gedaan hebt. God zegene u daarvoor Ze was blij», toen de laatste» strijd voorbij was gebreid complot aan het licht gekomen waar van de leden zich ten doel hadden gesteld, meer dan honderd personen uit het openbare leven te vermoorden. Er zijn buitengewone veiligheids maatregelen genomen, terwijl talrijke arrestaties hebben plaats gehad. ALLERLEI. Men meldt uit MosLou, dat de sowjetregeering even voor het begin van de bijeenkomst te Genua volledige amnestie zal afkondigen voor vluchte lingen, die terug willen keeren. Verschillende bladen vertellen als vaststaand, dat er een breuk is ontstaan tusschen Lenin en Troszki en dat Trotzki zich binnenkort uit het openbare leven zal terugtrekken. Volgens een bericht uit Moskou heeft Krysja- nofski, de voorzitter der commissie voor electri- ficatie, medegedeeld, dat de sovjetregeering van plan is aan de conferentie van Genua een plan voor te leggen voor de deelneming van bui- tenlandsch kapitaal aan de electrificatie van Rusland. Het plan is, deze electrificatie in een tijdvak van twintig jaar te doen geschieden. Volgens de voorloopige ramingen zal een bedrag van twee milliard goudroebels noodig zijn. Men wil door de uitvoering van dit plan een afzonder lijke bank in het leven roepen, in welker kapitaal zoowel de desbetreffende landen als Sovjet-Rus land zullen deelnemen. Het plan, omvat ook den aanleg van een electrischen spoorweg van Moskou naar den Altai. De „Times" verneemt uit Washington, dat Harding nog geen definitieve beslissing over de conferentie van Genua heeft genomen. De oppo sitie in het Witte Huis en het Congres verzet zich tegen een bespreking van de verplichtingen der geallieerden tegenover Amerika. De „Nation Beige" meldt dat in het Hotel du Centre te Brussel een ofl'icieele delegatie der Sovjet-regeering haar intrek heeft geno men, onder leiding van generaal Ipatief. Deze delegatie heeft, naar beweerd wordt, ten doel, in samenwerking met zekeren Sjelgoenof, die volgens de „NationBelge" de officieuze vertegen-, woordiger der Sovjet-regeering te Brussel is, de Belgische financiers er toe te bewegen met toestemming van de Belgische regeering een Russische leening op de Belgische markt te plaatsen. Binnenland. yj De huidige handelspolitiek. Het, departement Deventer van de Ned. Maat schappij van Nijverheid en Handel heeft zich in meerderheid uitgesproken voor een wijziging in de handelspolitiek der regeering in den geest van bescherming der industrie gedurende de hui dige crisisomstandigheden. Uit het mijnbedrijf. De aankondiging der loonsverlagingen in 't mijnbedrijf deed het bestuur van den Federa tieven Bond van Werkers in het Bruinkool- en Mijnbedrijf besluiten, een bespreking te houden met het Dagelijksch Bestuur van het Nationaal Arbeids-Secretariaat. Deze bespreking vond gisteren plaats. Eenparig was men van oordeel, dat loons- verlaging onder elke voorwaarde moet worden afgewezen. maar zij verzocht haar echtgenoot hun vertrek tot na afloop der begrafenis uit te stellen. Zij wilde den overledene de laatste eer bewijzen. Zelf zoo gelukkig, kon zij het niet van zich verkrijgen den armen Frank tijdens deze droeve dagen al leen te laten. Geoffrey kon haar geen wensch weigeren ook hij voelde groote deelneming voor Frank Lenny. Zoo werd dan het sterfelijk omhulsel op het kerkhof van St. Clermont voor de laatste rust bijgezet. Toen verliet het pas gehuwde paar voor altijd het plekje. Van Frank Lawrcll hoorden en zagen zij nooit iets meer. Sibyl schreef hem, dat ze hem niet langer zou uitbetalen en als hij de reden wilde weten waarom, dan moest lnj maar persoonlijk komen en hen opzoeken. Het scheen dat hij haar begreep, want hij kwam met en dat bewees zoo duidelijk als maar mogelijk de waarheid van Richard Lenny's verhaal. In het lieflijke dal van Kent, waar ze hun tehuis opsloegen, leefde nu Sibyl aan de zijde van haar hoogst gelukkigen echtgenoot, omringd door een bloeiende kinderschaar, zoo gelukkig, zoo vroo- üjk en onbezorgd als maar weinig stervelingen gegeven is. De morgen van haar leven was bewolkt ge weest maar de overige tijd werd opgehelderd door onveranderlijken zonneschijn. Het zoetste oogen blik was voor haar, toen de oude Chetwynd kort voor zijn dood haar hand in de zijne nam en met bevende stem de woorden sprak Mijn kind, het was een onschatbaar geluk voor mij, dat Geoffrey naar Sandbeach ging. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1