DMGBLAO EN OMSTREK Om een schat. FEUILLETO 45ste Jaargang. Donderdag 2 Februari 1922. No. 13251. Bureau K 0 EMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus|: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandse!* Nieuws, DUITSCIILAND. De spoorwegstaking, is thans een voldongen feit, In het bezette gebied en in Beieren wordt echter niet gestaakt. De onderhandelingen tusschen de regeering en de leiders van het spoorwegpersoneel da teeren reeds van October. Eind November werd er zelfs een belangrijke loonsverhooging toegestaan. Onmiddellijk nadat de desbetref fende wet verschenen was, kwamen de spoor- mannen echter met nieuwe eischen voor den dag. De onderhandelingen werden hervat De regeering liet een onderzoek instellen naar de .toestanden van hej, spoorwegpersoneel in ver gelijking met de aibeiders der particuliere bedrijven. Daaruit bleek, dat men op het plat teland en in de kleine steden in de particuliere industrie minder betaalde dan bij den staat in de groote nijverheidscentra zijn de arbeiders uit de industrie er echter iets beter aan toe dan het personeel der spoorwegen. De regeering beslootdannaar middelen uit te zien om voortaan rekening te kunnen houden met dit feit en dus plaatselijk verschillende loonen te betalen vanwege sommige landsregeeringen werd er tegen dit plan geprotesteerd de vertegenwoor digers van den centralen vakbond wilden er overigens ook niet van weten. De onderhandelingen waren nog volop in gang, toen plotseling op het einde van verleden week het ultimatum aan de regeering gezonden werd onmiddellijke loonsverhooging tot een gezamenlijk jaarlijksch bedrag van 50 a 60 mil liard antwoord binnen 5 dagen. .of de sta king. Die eischen zijn onzinnig. Wat de regee ring heeft voorgesteld, zou een paar milliard gekost hebben, men vraagt dus zoowat dertig maal meer De regeei'ing heeft zich echter niet laten intimideeren. Toegeven zou in de huidige economische omstandigheden niets anders be- teekenen dan dat men een zekere klasse, die van haar monopolie gebruik maakt om voor rechten af te persen, ten koste van het volk in zijn geheel een welstand laat genieten, die ver uitgaat boven het gemiddelde dat thans mogelijk is. Uit Berlijn meldt men dat de spoorwegdirec tie maatregelen genomen heeft voor den onge- hinderden terugkeer van de buitenlandei's, welke op dit oogenblik in Duitschland verblijven. Men hoopt ook het postverkeer met het buitenland te kunnen in stand houden. Het conflict zal zeer waarschijnlijk niet spoedig tot een oplossing komen, daar beide partijen tot het uiterste ver bitterd zijn. Onmiddellijk nadat de staking was uitge vaardigd is de verordening van den rijkspre sident, waarover wij reeds een bericht hadden, verschenen het heet daarin het spoorwegper soneel, evenals alle andere ambtenaren, hebben volgens het geldende recht op den staatsdienst, geen recht om in staking te gaan. Wie het daar toe aanzet kan met gevangenisstraf en met een boete van 50.000 marken gestraft worden. Ook zullen alle feiten van sabotage gestraft worden. Verder machtigt de verordening den mi nister om de noodige maatregelen te nemen fen einde den noodarbeid, welke zal worden ingericht, te beschermen. De werkw'lhge arbeiders mogen niet benadeeld Worden w'e d't doet ;s strafbaar. Op grond van de verordemng van den rijks president heeft het hoofd der Berlijnsche pol't'e last gegeven beslag te leggen op al het geld, dat 1 Mijne heeren, gij weet, dat ik wat men noemt «en „selfmade man" ben. Maar zeker weet ge niet, dat de heer Clinton den eersten grond heeft gelegd voor mijn vermogen. Ik was een der slacht offers van zijn beruchte grillen en weinig scheelde het, of zijn grap had mij het leven gekost. Intus- schen, de uitkomst zijner proef viel hem tegen, en hij ergerde zich daarover zóó, dat hij nooit meer met mij wilde omgaan, en toen ik hem later het millioen terugbracht, dat zijn grap hem ge kost had, was hij daar zóó boos over, dat hij het geld aan zijn kamerdienaar gaf, die er met zijn speculeeren gauw doorheen was. Als om de nieuwsgierigheid zijner toehoorders ttog wat te prikkelen, zweeg mr. Hugh eenige °ogenblikken. U wilt zeker mijn avontuur met Clinton gaan hooren vroeg hij. Welnu dan. En de heer Hugh begon Op mijn vijf en twintigste jaar had ik het ver mogen, dat ik van mijn vroeg gestorven ouders geërfd had, er nagenoeg doorgemaakt, loen ik °P zekeren dag mijn balans eens opmaakte, ont dekte ik tot mijn grooten schrik, dat er na beta ling van al mijn schulden nauwelijks 500 dollars Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. MMimui—i «vMBBBaaeamaamMaii in miHmnniH— tot doorvoering der staking bij elkaar gebracht is verdei verbiedt hij oproepen, waarin voor de staking gepropageerd wordt, te drukken. Alle propagandamateriaal moet eveneens worden in beslag genomen. Peisonen, welke de staking aanbevelen of die art. 336 van het strafwetboek overtreden (molestatie van werkwilligen enz.) dienen op staanden voet gearresteerd te worden. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De vijf mogendheden hebben thans formeel hun goedkeuring van het vlootverdrag uitge sproken. Het verdrag is ook aangenomen, waarbij het gebruik van vergiftigde gassen wordt verboden, en de oorlogvoering met duikbooten wordt beperkt. DE OOSTERSCHE KWESTIE. Te Parijs wordt een nieuwe Britsche nota over de Oostersche aangelegenheden verwacht. De niet-officieele gedachtenwisseling, welke tus schen Parijs, Londen en Rome gevoerd wordt., brengt de oplossing nog niet veel nader. De Britsche ambassadeur eischt voor Grie kenland compensaties, indien dit Smyrna op geeft het moet waarborgen hebben niet alleen voor het bezit van Thracië, maar ook tegen een mogelijken Turkschen aanval. De Fransche re geering acht het onmogelijk Griekenland mili taire zekerheid te verschaffen, hetgeen de hand having v. sterke strijdkrachten inSyrië en gewel dige uitgaven zou vereischen. In dezen geest lie ten zich de militaire en technische deskundigen uit, welke Pomcaré gisterenavond heeft geraad pleegd in verband met de vraagstukken, op geworpen door de Engelsclie en Italiaansche voorstellen. Aangezien de besprekingen nog moeten voort-» duren, betwijfelt men of de bijeenkomst der drie ministers van buitenlandsche zaken 9 Febr. zal kunnen plaats hebben. FUNDEERING GEALLIEERDE SCHULD. De Amerik. Senaat heeft 'n wetsontwerp m. 39 t. 25 st. aangenomen, waarbij machtiging wordt verleend voor de fundeering van elf milliard ge allieerde buitenlandsche schuld in fondsen ver vallende niet later dan over 25 jaar. Alvorens het ontwerp wet wordt moeten de geschillen tusschen het ITuis en den Senaat worden opgelost. Volgens de bepalingen van het ontwerp zou eene commissie van vijf leden onder voorzitterschap van den schatkistminis ter machtiging hebben, afhankelijk van de goedkeuring van den president, betaling van hoofdsom en rente of beiden te regelen. De vervaltijd der obligaties kan niet verlengd worden Lot na Juni 1947. De interest kan niet minder zijn dan vier en een half procent. De obligaties van een buitenlandsche regeering kunnen niet worden aanvaard voor die van een andere, noch kan eenig deel van buitenlandsche schuld worden geannuleerd. ALLERLEI. In een artikel over de Duitsche kapitaal- vlucht naar het buitenland schrijft de „Tagh'che Rundschau," dat alleen in Zwitserland de op korten termijn geplaatste deposito's tusschen veertig en vijftig milliard mark bedragen. Wat den op langen termijn geplaatsten gel den betreft, het bedrag hiervan is niet te schat ten. Dezer dagen begint de Kamer met de be handeling der verschillende wetsontwerpen tot reorganisatie van het leger. Naar uit Parijs wordt geseind, heeft thans de houding van de financieele overbleef. Valsche schaamte weerhield mij mijn vele relatiën te gebruiken, om een betrekking te krijgen ik besloot dus mijn vaderland te verla ten, om de in Vereenigde Staten mijn geluk te beproeven. Ik kocht in het Verre Oosten een stuk grond en werd paardenfokker. Maar al spoedig moest ik ervaren, dat zelfs het drukste bezoek aan alle renbanen van Europa en de meest uitgebreide kennis van alle sportuitdrukkingen nog niet vol doende zijn om iemandtot 'n goed paardenfokker te maken. Ik was dus alweer een^ondervinding rijker, maar tegelijk ook het laatste overschot van mijn vermogen kwijt. Het was nog niet druk in de deftige conver satiezaal der Piccadilly-club. De klok had juist zes uur geslagen. Hier en daar zag men eenige gasten op hun gemak in de groote leunstoelen zitten met hun krant en een sigaar. Langzamerhand kwam er meer leven. De gewone bezoekers traden de een na den ander binnen en en werden groepjes gevormd waarin de politiek en de gebeurtenissen van den dag werden besproken. Mr. Hugh nam een nummer van de „Evening Times" en begon het blad met de vaardigheid van een geroutineerd courantenlezer na te zien. Op eens werd hij bleek, haalde diep adem en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Wat scheelt u, mr Huhg, klonk het van ver schillende kanten Is u niet wel Wilt u een commissie in verband met deze ontwerpen eenige beroering gewekt onder de afgevaar digden. Het ontwerp-complex zou n.l. een ver hooging van uitgaven meebrengen van 500 mil lioen. De radicalen protesteeren tegen een ver hooging der militaire uitgaven, welke de regee- ring beloofd heeft juist te zullen verminderen zij dreigen een campagne op touw te zullen zetten Waar tegenover dient te worden opgemerkt, dat de ontwerpen tevens een vermindering be oogen van het aantal soldaten, terwijl de eerste oefeningstijd wordt teruggebracht op 18 maan den. De vermeerdering der uitgaven vindt haar verklaring in zekere maatregelen ten gunste van behoefLige gezinnen van militairen. De nieuwe uitgaven dragen een sociaal en geen militair ka rakter. De oud-minister Viviani gaf gisteren uiting aan zijn vrees, dat de anti-Fransche propaganda deze zaak zal exploiteeren en Frankrijk zal be schuldigen te streven naar verhooging der mili taire krachten. Hij verzocht de regeering een be teren inlichtingendienst van het buitenland te organiseeren. Binnenland. Staatscommissie voor het alcohol-vraagstuk. Uit de Mem. v. Antwoord op het afdeelings verslag der Tweede Kamer De meening, dat deze commissie na een be staan van bijna 3 jaar nog slechts in het aller eerste begin harer werkzaamheden zoude zijn, moet ten stelligste worden weersproken. Haar arbeid is thans zoo ver gevorderd, dat een ont- werp-regeling inzake de producten van gedis tilleerd is voorbereid, welk voorstel, naar ver wachting, weldra in de aigemeene vergadering der commissie overwogen zal worden. Voor ont binding der commissie bestaat derhalve aller minst reden. Uit het Houtbedrijf. De Nederlandsche Vereeniging van werk gevers in het kuipers- en kistenmakersbedrijf heeft, evenals de afdeeling „Isea" van den Ned. Houtbond, tegen 1 Mei, het collectief contract opgezegd. Deze vereeniging heeft over de heele linie een loonsverlaging van 10 pet. voorgesteld. Het onderofficieren-ontslag. Aan de „Avp." deelt men ter plaatse waar men zulks moet weten, mede, dat van een ont slag van alle onderofficieren boven de 50 jaar binnen drie maanden na de inwerkingtreding der nieuwe pensioenwetten, zooals door de „Tel." was bericht niets bekend is. De a.s. Kamerverkiezingen. De heeren G. Bulten en Ghr. Jansen, die op de candidatenlijst van den rijkskieskring Lei den waren geplaatst, hebben zich teruggetrokken Vrij vervoer van dienstplichtigen. Naar aanleiding van het gerucht, dat het Vrij vervoer van dienstplichtigen op de spoor wegen aan 's lands kas ongeveer 2 millioen kost, heeft het Kamerlid Bijleveld den Minister van oorlog gevaagd, of dit juist is en of het niet mogelijk zou zijn het vrij vervoer tot het onver mijdelijke te beperken. Windmolens. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall betreffende de exploitatie van windmolens in verband met de bepalingen der Arbeidswet en omtrent de afbraak van Nederlandsche mo- glas sodawater met whisky Neen, dank u Het is al over. Neen, of eigenlijk toch wel. Ik lees hier een telegram uit New-York, dat de milliardair Clin ton is overleden. Clinton O, die zonderling, van wien men zulke buitengewoon vreemde dingen vertelt Kent u hem Ja, zeer goed, ofschoon ik hem maar driemaal m mijn leven gezien heb. Dat is vreemd En kent u wellicht eenige zijner grillen Want de faam wil, dat Clinton op geen geld zag, als hij zich een grap wilde ver oorloven, Hij moet heel wat zonderlinge dingen hebben uitgehaald. Zóó zonderling, antwoordde de lieer Hugh, dat er meermalen menschenlevens mee gemoeid Waren. U schijnt dus heel wat van Clinton te weten, mr. Huhg, sprak een der aanwezigen. Is het onbescheiden, als we U verzoeken, daarvan iets te vertellen Mr. Hugh dacht een oogenblik na en sprak toen Nu ging voor mij het spreekwoord: twaalf ambachten en dertien ongelukken, pas ieen in vervulling. Na veel wederwaardigheden kwam ik eindelijk te New-Orleans terecht waar ik m een herberg aan de haven als pianist gehuuid Werd. Het krot voerde den weidschen naam. Ad- lens, luidt het antwoord van den Minister van Ar beid als volgt Het is den minister bekend, dat het bepaalde in art. 16 van het Werktijdenbesluit voor l'a- bi ieken of werkplaatsen 1920 den gang van het bedrijf bemoeilijken in molen, die op dagen van windstilte of onvoldoenden watertoevoer door een motor worden gedreven. In verband hiermede is, in afwachting van de totstand koming van een in voorbereiding zijnde her ziening van gemeld besluit, toegestaan dat voor de toepassing daarvan molens, als in de vraag bedoeld als uitsluitend door wind of water gedreven worden beschouwd, gedurende de tij den waarop van den motor geen gebruik wordt gemaakt. Als gevolg hiervan is geen molenaai verplicht geworden het windbedrijf ter wille der wettelijke bepalingen uit te schakelen. Om de bijzondeie bezwaren te ondervangen, die de combinatie van wind- of water- en kracht- bedrijf in het molenaarsvak van de wettelijke beperking van den arbeidsduur ondervindt, is een herziening van de Arbeidswet 1919 niet noo- dig. Beperking schoolbouw. De Memorie van Antwoord is verschenen over het wetsontwerp houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijk heid bouwen van scholen voor lager onderwijs. 't Volgende is er aan ontleend Het is de bedoeling het „zonder noodzake lijkheid" bouwen van scholen te verhinderen. Zoowel besluiten tot den bouw van scholen voor openbaar onderwijs als die voor het bouwen van nieuwe bijzondere scholen zullen onder de toepassing van de voogestelde regeling vallen. Hoe daarin nu een reactie tegen de in 1920 tot stand gekome onderwijspacificatie kan worden gezien, is den Minister niet duidelijk. Belem mering van het bijzonder onderwijs ten gunste van de openbare school is Len eenenmale uit gesloten. Vergelijking met den toestand van voor 1848 gaat bovendien niet op, omdat de destijds vereischte autorisatie noodig was voor de oprich ting van geheel uit eigen middelen bekostigde bijzondere scholen en thans toch wel niemand zal twijfelen aan de vrijheid om zulke scholen te stichten. Noch die vrijheid, noch de aanspraak op de vergoeding uit de publieke kassen worden door dit wetsontwerp aangetast. De Minister kan niet aannemen, dat de le den, die verklaarden hun stem aan dit wets ontwerp te zullen onthouden, van oordeel zijn, dat het begrip onderwijspacificatie identiek is aan vrijheid om zonder deugdelijk gebleken noodzakelijkheid nieuwe scholen te bouwen ten koste van de publieke kassen. Voor zoover de bezwaren gericht zijn tegen het feit, dat het wetsontwerp geen richtsnoer bevat voor de te nemen beslissingen, wil de Minister daar aan door aanvulling van het wetsontwerp als nog tegemoet komen. Het ligt in de bedoeling slechts dan te bevorderen, dat de koninklijke machtiging wordt geweigerd wanneer die stich ting van nieuwe schoollokalen in verband met bestaande schoolruimte inderdaad niet noodza kelijk is te achten, alsmede wanneer het school gebouw weelderig is ontworpen, waardoor het aan andere en hoogere eischen zou beantwoor den dan in den desbetreffenden algemeenen maatregel van bestuur zijn gesteld. Ook zal bij de meubileering en verdere inrichting der nieuwe lokalen gepaste zuinigheid zijn in acht te nemen. In dezen zin is het wetsontwerp dan ook thans aangevuld. De meer definitieve regeling na afloop van den in het wetsontwerp genoemden termijn zal moeten leiden tot beperking van uitgaven miraal Jackson, en was bij een diepte van 15 meter zoowat 4 meter breed, dus, wat men noemt een pijpenlade. Rechts en links stonden tafeltjes en stoelen, en achteraan op een ver hooging de toonbank zoodat de waard met één blik heel zijn lokaal kon overzien. Vlak bij het buffet stond de piano, een ellendig slecht in strument, dat ik tegen een dollar per avond bespelen moest. Het was een raar volkje, dat dagelijks in de „Admiraal Jackson" bijeenkwam, Matro zen van alle natiën, havenarbeiders, koeien drijvers, uit de prairie, kortom het minste goed je dat men zoo gewoonlijk in Amerikaansche havensteden aantreft. Tegen II uur 's avonds hing er geregeld zulk een dikke rooklucht m het zaaltje, dat men bijna niets meer zag dan de vage omtrekken der kaartspelers en dobbelaars. Zelden ging er een avond voorbij, zonder dat het tot hooggaande twisten kwam, en de gering ste aanleiding was voldoende voor de meeste bezoekers om van mes en revolver gebruik te maken. Jim, de herbergier, liet de lui meestal maar rustig hun gang gaan. Werd het hem te erg, dat zette hij eenvoudig met behulp van zijn knecht, een herculisch gebouwden neger, de vechtersbazen buiten de deur. Het meest geliefde doelwit van de ruwe scherts en dikwijls gevaarlijke grappen der gas ten was ik, arme pianist. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1