DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Om een schaL FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 4 Februari 1922. i\o. 13253. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Inleruumnuraaal 05. Postbus 39. puief 2 ™a. Abonnementen per 3 maanden f 2. per week lo cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Binnen land. Locaalspoor in Noord-Brabant. In het verslag over het wetsontwerp ^.ot toe kenning van een renteloos rijksvoorschot ten behoeve van den aanleg en het in exploitat'e brengen van een net van tramwegen in Lim burg wordt gezegd, dat sinds enkele jaren in Noord-Brabant een plan van locaalspoorwegen in voorbereiding is, in welks op 26 millioen gulden geraamde kosten het rijk en de naast belanghebbenden elk 421/a pet. en de S. S. 15 pCt. zou bijdragen, welke 15 pCt. de waarde van het door haar te leveren rollend materieel en verdere uitrusting zou vormen, zoodat in de eigenlijke kosten van aanleg den Staat en de streek elk voor 50 pet. zouden bijdragen. Is het voornemen der regeering ook voor dit plan, waarbij geen mijnbelangen zijn betrok ken, de toezegging van rijkshulp terug te brengen tot 1/3? Loonsverlaging kleedingindustrie. De onderhandelingen tusschen werknemers en patroonsbonden over het nieuwe contract, dat 16 Februari in werking zal treden, hebben volgens de „Ned." tot heden niet tot een re sultaat geleid. De besprekingen duren nog voort. Men hoopt, dat de patroons alsnog gunstiger toezegging kunnen doen. Belgische onderscheidingen. L'Etoile Beige meldt, dat de Nederlandsche regeering haar goedkeuring gehecht heeft aan de toekenning van Belgische onderscheidingen aan Nederlanders, waarmede de Belgische regeering haar dankbaarheid wenscht uit te drukken aan Nederlanders voor de diensten, welke zij aan Belgische vluchtelingen in de oorlogsjaren hebben bewezen. De talrijke onderscheidingen zullen eerstdaags bekend worden gemaakt. Het permanent Internationaal Gerechtshof. Mr. B. C. J. Loder is gekozen tot voorzitter van het Permanent Hof van Internationale Justi tie. De Deensche boter. Op de vraag van den heer Braat betref fende uit vreemde landen ingevoerde boter, heeft Minister van IJsselsteyn geantwoord, dat de invoer van boter uit vreemde landen valt onder de bepalingen der Boterwet, welke verbiedt boter in te voeren, welke een vetge halte bezit beneden 80 pet. Het watergehalte zal derhalve, in verband met de aanwezigheid van zout- en eiwitstoffen, niet veel boven 16 pCt. kunnen bedragen. Voorts moet uit het onderzoek aan het Rijkszuivelstation te Leiden blijken, dat de boter geen aanleiding geeft tot verdenking van te zijn vervalscht. Intusschen kan in afwijking van het voren staande boter uit vreemde landen vrij worden ingevoerd, mits de partij is voorzien van een bewijs van herkomst en afkomstig uit het land, alwaar, naar het .oordeel van den Minister van Landbouw, van Staatswege voldoende zorg Wordt gedragen voor de zuiverheid der waar. Tot dusverre is slechts één land, namelijk Henemarken, aangewezen als beantwoor dende aan laatstgenoemde voorwaarde, en wel voor zooveel boter betreft, voorzien van het Heensche rijksmerk. Andere boter wordt daar overigens niet ten uitvoer toegelaten. Daar ik met mijn rug naar het publiek zat, eh dus niet op mijn hoede kon zijn, werd ik ieder oogenblik het slachtoffer van een of anderen deugniet. Nu eens goot men mij spuitwater in den nek, dan weer stortte men een vracht schil len van oranjeappelen over mij uit of door groot geraas trachtte men mijn spel te overstemmen, °m zich dan later te beklagen, dat ik mijn plicht niet had gedaan. Als de uitgelatenheid ten top steeg, moest 'k altijd de „Yankee Doodle" spelen, terwijl Let geze'schap mij-acoompagneerde door het afschieten der revolvers. En de herbergier ver oorloofde zich dan de aardigheid boven mijn hoofd een opschrift te hangen Men wordt ver zocht niet op den pianist te schieten!! Op den avond, toen de geschiedenis begon, die ik u vertellen zal, ging het in de herberg betrek kelijk rustig toe. Er waren nauwelijks een do zijn gasten, die in een hoek van het zaaltje zaten te whisten. Jim vond, dat ik het pianospelen ■wel kon laten, tod'at er wat meer menschen Waren, en ik gebruikte deze vrije oogenblikken om even gauw een avondblad te lezen, dat een Watroos op de piano had laten liggen. Het in Denemarken toelaatbare maximum watergehalte is 16 pCt. Een eigenaardige Raad. Dezer dagen is te Rotterdam een vergade ring van zeelieden gehouden, waarin als spre ker optrad de heer Peter Wrights, lid van het hoofdbestuur der Nationale Sailors and Fire men's Union. Blijkens het verslag in de pers, zeide deze spreker onder meer, dat, hoewel de Engelsche zeelieden genoodzaakt zijn geworden onder ze kere omstandigheden een loonsverlaging te ac cepteeren, dit in geen geval moet worden aan gemerkt als een reden voor loonsverlaging op schepen van Nederlandsche of andere nationa liteiten. Hij wekte de Nederlandsche zeelieden op niet te berusten in een eventueele loonsver laging en deelde zelfs mede, dat, indien in de toekomst door de Nederlandsche zeelieden de strijd tegen een loonsverlaging wordt aange bonden, zij op den moreelen en financieelen steun der Engelsche zeelieden zullen kunnen vertrouwen. Gaarne gelooven wij zegt de „Rott." dat de Engelsche broeders in dezen volkomen te goe de trouw zijn. Maar het zou toch wel vreemd zijn, indien noch bij hen, nöch bij iemand in de vergadering, de gedachte was opgekomen, dat, als de Engelsche zeelieden wél in een loonsverlaging toestemmen en de andere niet, dit ten gevolge moet hebben verruiming van werkgelegenheid voor de Engelschen ten koste van de anderen Buitcntoxidseh Nieuws. HET CONCLAAF. Uit Rome meldt men, dat gister (Vrijdag)- reeds een tweetal stemmingen in het conclaaj heeft plaats gehad. Er is nog geen nieuwe Paus gekozen. Men verwacht dat heden (Zaterdag) de Paus keuze bekend zal zijn. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit Londen wordt gemeld In politieke kringen verluidt, dat ten ge volge van het aftreden der Italiaansche re geering de conferentie van Genua zal worden uit gesteld DENEMARKEN. Uit Kopenhagen meldt men d.d. gister De uitsluiting die vanavond zou begin nen en waardoor ongeveer 250.000 arbeiders ge troffen zouden worden, zal naar alle waarschijn lijkheid worden uitgesteld. De vertegenwoordi gers dei werkgevers en der arbeiders hebben van gistermiddag twee uur tot vanmorgen negen uur onafgebroken besprekingen gevoerd. Kort na vijf uur is bekend gemaakt, dat de laatste van de kleinere moeilijkheden, welke tot nog toe in den weg hadden gestaan vooi het indienen van een voorstel der van staatswege benoemde bemidde laars tot regeling van de grootere moeilijkheden, overwonnen was en dat het voorstel ingediend zou worden. Om negen uur is dit voorstel inge diend met een voorstel, dat de werkgeversorga nisatie de uitsluiting zou uitstellen tot het tijd stip, dat de antwoorden der vakvercenigings- bonden zal zijn ontvangen, voor welk antwoord de 1 le Februari als termijn is vastgesteld. Komt men dan niet tot overeenstemming, dan zullen de werkgevers met een aanzeggingstermijn van vier en twintig uur tot uitsluiting kunnen over gaan. Het voorstel der bemiddelaars zal vanmor gen aan de organisatie der arbeiders worden over gebracht en algemeen wordt verwacht, dat het uitstel der uitsluiting zal worden toegestaan. ENGELAND EN FRANKRIJK. De „Times" zegt, dat in Britsche officieele kringen de meening wordt geuit, dat, naar de uit latingen van de Fransche pers te oordeelen, het doel van de Britscheregeeringtenaanzienvan de Levant in sommige kringen in Frankrijk ec- nigszins misverstaan wordt. Dat doel is, en is al tijd ge weest-, een spoedigen en duurzamen vrede tot stand te brengen, voor welken overeenstem ming tusschen Engeland, Frankrijk en Italië als een voorafgaande noodzakelijkheid wordt be schouwd. Daarna zouden Turkije en Grieken land wel voor de besbssmg der mogendheden bu;gen. ITALIË. Nu het Italiaansche kabinet is afgetreden, wordt hog uit Rome gemeld, dat het kabinetnog vóór de opening van de Kamer is afgetreden, om dat de meeste partijen tot een votum van wan trouwen hadden besloten. De sociaal-democraten hebben reeds met de clericale volkspartij onder handeld deze verlangt, dat het aanstaande mi nisterie uit alle partijen met inbegrip der clericale partij, zal bestaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Praag meldt men De vereenigde bonden van mijnwerkers in Tsjecho-Slowakije hebben een verklaring gepu bliceerd waarin wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen, welke op het ministerie van Openbare Werken tot beëindiging van het conflict in het district Falkenau zijn gevoerd, niet tot een resultaat hebben geleid. Dientengevolge kondigden de vereenigde mijn werkersorganisaties, in overeenstemming met het besluit van het rijkscongres, de algemeene mijn werkersstaking af in de geheele Tsjecho-Slowaak- sche republiek. MAROKKO. Volgens de „Matin" bespreekt men te Madrid levendig de meeningsverschillen, die in den laatsten ministerraad zijn uitgebroken in ver band met de Marokkaansche kwestie.De bladen melden, dat het conflict is ontstaan tusschen den minister van Oorlog La Cierva en den minister van Buitenlandsche Zaken Conzalez Hontoria. De meeste ministers zouden zich aan de zijde van Hontoria hebben geschaard, en men vreest, dat indien op de volgende zitting geen overeen stemming wordt verkregen, La Cierva genood zaakt zal zijn om af te treden, hetgeen een alge meene crisis zou kunnen veroorzaken. Plotseling werd mijn aandacht getrokken door een bericht over een millioenendiefstal die in den1 posttrein van New-York naar San Fran cisco had plaats gehad, Een rijk landbouwer,die naar het binnenland reisde, had in zijn brieven- tasch een som van een millioen. Bij een klein station traden twee vreemdelingen den coupé binnen en begonnen een levendig gesprek met den landbouwer. De vreemdelingen gaven voor grootc parfumeriefabrikanten uit Parijs te zijn zij lieten hun reisgezel aan een fleschje ruiken de reuk was heerlijk, maar vijf minuten later sliep onze reiziger den slaap der rechtvaardigen. Toen hij ontwaakte waren de vreemdelingen spoorloos verdwenen en met hen de brieventasch en het millioen. Toen ik het bericht geheel gelezen had, kon ik niet nalaten tegenover Jim mijn meening uit te spreken omtrent de zorgeloosheid van sommige menschen vooral in geldzaken. Ik zou wel eens willen zien, riep ik uit dat iemand mij, als ik een millioen bezat, deze som ontstal. Tot mijn groote verbazing hoorde ik op eens een stem achter mij, die zeide Zoudt u dat denken Toen ik mij omkeerde, zag ik achter mij een klein, glad geschoren heer van middelbaren leeftijd, dm mij door zijn lorgnet spottend aan keek Zou hij het zijn, die mij had toegespro ken AMERIKA. Generaal Pershing, heeft als chef van den generalen staf aan het Congres een wetsont werp doen toekomen, dat de strekking heeft het aantal officieren bij het leger terug te brengen op 12.000 inplaats van 17.000 welke er op het oogenblik mogen wezón. D UITSCHLAND. In een bericht d.d. gister uit Berlijn wordt gezegd, dat hoewel de staking in het spoor wegbedrijf grooteren omvang heeft aangeno men dan oorspronkelijk verwacht werd, toch niet het geheele verkeer is stop gezet. De spoor wegdirecties slaagden er in, nog enkele treinen te doen loopen en men heeft zelfs vertrouwen, dit aantal in de eerst volgende dagen nog eenig- zins te kunnen uitbreiden, door het in dienst stellen van de technische noodhulp, terwijl het Ja, want de onbekende herhaalde Zoudt u dat denken Blijkbaar wenschte de oude heer een gesprek met mij aan te knoopen en ik maakte van deze gelegenheid des te gretiger gebruik, daar ik in de Admiraal Jackson" nog nooit een zoo nette, deftige verschijning gezien had. Ik sprak als mijn meening uit, dat de heele diefstal zoo plomp was uitgevoerd, dat het slachtoffer nauwelijks aanspraak kon maken op medelijden als men een millioen bij zich heeft, zei ik, moet men ook maar op zijn hoede zijn en niet met den eersten den beste een gesprek aan- knoopen. De ander hoorde mij oplettend aan zonder mij in de rede te vallen. Dat klinkt goed, vriend, sprak hij eindelijk. Ge schijnt beter te kunnen praten dan piano spelen Want als ik u dat ongelukkige instrument hoor bespelen, acht ik de waarschuwing, die de waard boven uw hoofd liet zweven, volstrekt niet overbodig. Ik achtte het noodig op te merken, dat ik eigenlijk geen pianist van beroep ben, maar slechts door den nood gedwongen werd. Van het een kwam het tot het andere, en spoedig kende de vreemde heel mijn levensgeschiedenis. Toen ik uitgesproken had, riep hij uit Ge schijnt mij een flinke kerel toe ik zal u helpen. Kom morgen ochtend precies tien uur aan mijn bureau dan praten we verder. Hier ia mijn ook mogelijk is dat een gedeelte der machinisten hun taak hervat. Het verkeer te Berlijn zelf is zeer gering daar de ceintuurspoorweg den dienst geheel heeft moeten staken. Uit Zuid-Duitschland luiden de berichten bevredigender. Het locale verkeer in Wiir- temberg en Beieren is vrijwel in bijna zijn geheelen omvang gehandhaafd, doch ook hier- zal de staking, indien zij lang duurt, tot aanzien lijke inkrimping van het spoorwegverkeer moe ten leiden, daar de aanwezige voorraden kolen zeer gering zijn, zoodat men voor de sporen nog ten hoogste voor tien dagen kolen heeft. Het is echter mogelijk, dat eenige foevoer uit het bezet te gebied plaats vindt, wat den toestand aan merkelijk zou verplichten. Wat de stemming onder het personeel be treft, is het zeker, dat deze vrij verdeeld is en dat lang niet. alle stakers het met de gevolgde taktiek eens zijn. Het is dus geenszins onmoge lijk, dat de gematigde elementen zich zullen bedenken en velen het werk binnenkort zullen hervatten. Ook het publick staat geenszins ge heel aan de zijde van de stakers, hoewel erkend wordt, dat de salarisregeling in verband met de jongste daling van de mark niet meer in over eenstemming is met de tegenwoordige omstan digheden en een verhooging dus noodzakelijk is geworden. Uit Essen meldt men In het Rijnsch-Westfaalsche nijverheidsge- bied heeft de staking zich aanmerkelijk uitge breid. Eerst staakte in hoofdzaak slechts het locomotief-personeel, doch gisterochtend heb ben zich alle wisselwachters en rangeerders bij de beweging aangesloten. Onder deze omstandigheden lijkt het onmo gelijk, zelfs met behulp van de technische nood hulp het ontworpen beperkte verkeer in stand te houden. Gister stond het geheele verkeer stil, zelfs voedsel- en melktreinen rijden niet en de kolen- zendingen uit het Roergebied hebben opgehou den.De mijnen krijgen geen leege wagons meer en de volle worden niet gerangeerd. Ook de kolen- levering aan de Entente staat stop. Natuurlijk wordt ook geen post meer verzonden. Jn Midden-Duitschland staat het passagier- verkeer vrijwel stil. Het centraal station te Leipzig is als uitgestorven ofschoon hier slechts machinisten staken. Op de lijnen staan overal treinen zonder locomotief. Ook de melktreinen zijn uitgebleven. Te Dresden en Chemnitz is de staking vrijwel algemeen. Men hoopt echter een beperkt goede renverkeer voor de noodzakelijke levensmiddelen op gang te kunnen brengen. Daar er geen ko- lentreinen meer rijden, zal Dresden weldra zonder licht zitten. De hoofdstations te Leipzig, Dresden en Chem nitz zijn door politie bezet. Uit Frankfort a.M. meldt men Stakers houden hier het hoofdstation bezet en beletten het vertrek van eiken trein. Niettemin is Frankfort tot het bezette gebied gemakkelijk bereikbaar, daar uit Mainz en Wiesbaden de 'treinen tot de voorsteden rijden. Er dreigt echter een verergering van den toestand. De Nederlandsche treinen over het bezette gebied (NijmegenWiesbaden-Mainz) naar Ba zel rijden ongestoord door. Uit Stuttgart meldt men Volgens de Staatsanzeiger für Württcmberg is gisteren in de tunnelvan Feuerbach eenaanslag op een arbeiders trein gepleegd door het plaatsen van handgraten op de rails. Een handgranaat ontplofte en nog een andere werd, met scherp 'geladen, op de rails gevonden. De dader van den kaartje. Hij stond op, wierp den herbergier een geld stuk toe en verliet het lokaal. Kerel, je moogt van geluk spreken, riep de waard mij toe. Weet je wel, wie die heer is, met wien je daar meer dan een uur hebt zitten pra ten Kijk maar eens op dit kaartje Clinton, de milliardair, de koperkoning is het. Je fortuin is gemaakt hoor. Ga maar gerust naar huis en slaap eens goed uit, in plaats van eerder te gaan spelen, Neen, je dollar geef di je van avond niet iemand, die met Clinton m betrek king staat, hoeft op zoo'n ellemhgen c'ollai niet eens te zien. Wel te rusten, hoor I Den volgenden morgen precies 10 uur stond ik voor het huis van den heer Clinton in de Me- tairie^traat en drukte op den knop der electri- schen schel. Een gegalonneerde bediende deed open en nam mij van het hoofd tot aan de voeten op, als vroeg hij zich af, wat zulk een verloopen individu, als ik er uitzag, toch wel bij zijn mees ter te doen mocht hebben. Ik noemde mijn naam. Mijnheer Clinton verwacht u sprak hij nu veel beleefder en geleidde mij door een lange gang naar een vertrek, waarvan hij de deur zon der gcdruisch te maken opende. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1