Om een schat. SonSiahi^ep DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Maandag 6 Februari 1922. No. 13254. rm-rm A d v e r p e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Teleloon Intercommunaal 85. Postbus: 39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. BwitenJandselt Nieuws. HET CONCLAAF. Een particulier telegram aan ,,De Tijd" meldt over de opening van het Conclaaf de volgende bijzonderheden Even voor de sluiting van het Conclave ver klaarde kardinaal Dubois aan de vertegenwoordi gers van de pers „Gij kunt er u van verzekerd houden, dat zoodra de poorten van het Conclave achter ons dicht gaan, alle leden van het G. Colle ge alleen het diepe bewustzijn overhouden kar dinalen en prinsen der Kerk te zijn en dat zij zich onder het afbidden van het licht des H. Geestes alleen zullen laten leiden door de waar achtige belangen der Kerk zonder politieke bij oogmerken." Ook Z. Em. Kardinaal Merci er, die geenszins ziek is, moet zich in dezen geest hebben uitgelaten. Terwijl mgr. Sincero, secretaris van het Con clave de deuren met een looden zegel ver zegelde, begon de klok van den Damasushof te luiden, het teeken der begonnen af zondering van de kardinalen voor de Pauskeuze, De poort bij de trap van Pius IX werd dooi de kardinalen van binnen, door den Gouverneur en den Maarschalk van buiten gezegeld. Onder de leden van het Corps Diplomatique, die in de Koningszaal aanwezig waren, toen de kardinalen naar de Sixtijnsche kapel schre den, om daar op ieder der voor hen bestemden zetel plaats te nemen, bevond zich ook jhr. van Nispen tot Sevenaer. Als geleider van kardinaal van Rossum naar diens cel in het Conclave fungeerde graaf Salimei, pauselijk edelwacht. Tijdens het Conclave patrouilleeren gendar mes rondom de Vaticaansche gebouwen, 's Nachts wordt het bewaakl door Pauselijke Garden, die voortdurend hun rondgang houden door het Vaticaan. Gelijk ik reeds seinde, ontvangen de Kardi nalen, vooral de buitenlandsche, nogal veel correspondenties per post en telegraaf. Om deze over te reiken, gingen de Maarschalk en de Gouverneur van het Conclave om negen uur over tot de opening der draai-deuren, welke aan de zijde van den Damasushof zijn aangebracht en die mede dienen tot uitreiking der spijzen. Tijdens deze bezigheid, welke een klein half uur in beslag nam, verleenden as- sistent-bisschoppen bij den Pauselijken troon, kamerheeren en protonotarii apostolici hunne diensten. Een der leden van het H. College, Kardinaal Marinim wordt doorde gcneesheeren van het Conclave verzorgd, daar hij ijijdende is aan in fluenza. Ook aan de openingsplechtigheden van het Conclave heeft hij geen deel kunnen nemen. Hij bleef in zijn cel, maar zal zooveel mogelijk deelnemen aan de handelingen van het Conclave. DeAmerikaansche kardinaal O'Connell is thans aangekomen, de kardinalen Begin en Doughrty, aartsbisschoppen van Quebec en Philadelphia, zijn nog niet te Rome gearriveerd. In de vertrekken van den Gouverneur van het Conclave is het onophoudelijk een va-et- viens van diplomaten en kerkelijke waardig- heidsbek-leeders, die over den gang van zaken inlichtingen komen inwinnen." De eerste stemming in het Conclaaf heeft Vrijdagochtend om 10 uur plaats gehad. Des middags geschiedde de tweede stemming. Beide leidden niet tot een beslissing. Zaterdag is er opnieuw gestemd, doch ook dezen dag kon er nog geen meerderheid verkre gen worden. Toen Vrijdagmorgen om tien uur de eer- ste stemming van het Conclave voor de keuze van den nieuwen Paus plaats had, was een groote menigte op het St. Pietersplein samengestroomd en wachtte in de grootste spanning. Zelfs op sommige daken hadden belang- ste'lenden post gevat. Nieuwsgierig zag men uit naar het opstijgen van den rook (sfumata), waarvan de lichte kleur moest aanduiden, dat de verkiezing van den nieuwen Paus had plaats gehad of een donkere kleur het tegendeel aan geven. Na een paar uur wachtens zag mer uit den schoorsteen boven de Sixtijnsche kapel een rookwolk zich verheffen, die bijna een minuut aanhield. Ofschoon zij vrij donker van kleur was en dus aanduidde, dat de eerste stemming nog geen resultaat had, opgeleverd, meenden sommige uit enkele verdeelde wolk jes van dunnere en meer doorzichtige, witachtige kleur af te leiden, dat de verkiezing reeds re sultaat had opgeleverd.. Toen men op dat oogen- blik een nieuwsgierige naar de basiliek van St. Pieter zag loopen, werkte dit suggestief op de gespannen verbeelding der menigte, die evenals in een wervelwind derwaarts drong. Er gebeurde echter verder niets en redetwistend onderhielden sommige groepjes zich over de twijfelachtige kleur van den rook. Eindelijk verscheen een bediende op het dak van het Vaticaan om met gebaren aan te geven, dat er nog geen nieuwe Paus was gekozen. En toen begrijpend, dat er loos alarm was gemaakt, ging de men>gt.e langzaam mteen. DUITSCHLAND De' spoorwegstaking. Zondag heeft het rijkskabinet een bijeenkomst gehouden om den toestand in verband met de spoorwegstaking te bespreken. Bij deze bespre kingenwaren ook de verschillende afdeelingschefs van de spoorwegen, alsmede een aantal Pruisi sche ministers aanwezig. Tevens maakten de Ber- lijnsche politie-president, de opperburgemees ter van Berlijn en de commissaris voor de Openbare Orde van deze besprekingen deel uit. Bovendien waren in het regeeringsgebouw nog eenige vertegenwoordigers van de leidende vakvereenigingen, benevens parlementsleden der democratische, meerderheidssocialistische en on afhankelijke partijen verschenen. In de kabinets-zitting bracht de minister voor het Verkeerswezen verslag U't over den toestand. Hij toonde zich vol vertrouwen in de door de regeering genomen maatregelen, om het allernoodigste verkeer op gang te houden. Aangezien de in deze zitting gevoerde bespie- kingen echter streng vertrouwelijk waren, kon men omtrent deze maatregelen niets te weten komen. De regeering blijft echter op haar stand punt staan, om niet met. de Reichsgewerkschaft te willen onderhandelen, zoolang de staking voortduurt. Wel zal de loonkwestie in het ka binet zelf verder worden besproken. Boven dien zal de regeering morgen de besprekin gen met de leiders der andere organisaties voeren. Vooral de kwestie van het standaard- loon der arbeiders zal een belngrijk onder werp dezer besprekingen uitmaken. De minister van verkeerswezen heeft de direc ties opgedragen door aanplakking aan de ar beiders en beambten den eisch te stellen hetwerk te hervatten. Wie aan dezen oproep geen ge volg geeft, kan zich ontslagen beschouwen. De hoofdmachinist Scharfschwert, die als voornaam ste leider van de rijksvakvereeniging de staking heeft opgezet is met nog een leider ontslagen. Scharfschwert was voorloopig aangesteld. Te Berlijn verzekerde men Zaterdag dat de Ik bevond mij in Clinton's privé-bureau. Hij ontving mij beleefd, maar met dien balf-ver- borgen spot, die mij reeds den vorigen avond zoo pijnlijk had aangedaan. Na mij een oogenblik scherp te hebben aangezien, begon hij Ik zeide u gisterenavond, dat ik belang in u stel en iets voor u doen wil. Gisteren hebt ge de meening uitgesproken, dat niemand in staat zou zijn u van een millioen te berooven, indien u er een bezat. Zoo was het immers mr. Hugh Ik begreep niet best, waar hij heen wou en vergenoegde mij met bevestigend te knikken. En toen gebeurde er iets, waarop ik wel het aller minst voorbereid was. Clinton opende een lade van zijn schrijftafel, nam er een vrij groot pakket uit en zeide, alsof het de gewoonste zaak van de wereld ware Ziehier het millioen, mr. Hugh neem maar mee. Ik dacht met een krankzinnige te doen te hebben. De heer Clinton las deze gedachte op mijn gelaat en glimlachte. Zi e mij maar niet voor krankzinnig aan, sprak hij. De bankbiljetten zijn echt en ik ben goed bij mijn verstand. Maar laat ik mij nader verklaren. spoorwegstaking onmogelijk nog lang kon duren, omdat de machinisten die lid van de rijksvak- vereenigingen zijn, thans geheel geisoleerd in den strijd staan. Men verwacht thans dat het grootste gedeelte der stakers heden (maandag) het werk zal hervatten, zelfs indien de leiders nog niet daartoe de nood.ige opdrachten mochten hebben gegeven. In hoever dit optimistisme van officieele zijde reden van bestaan heeft, zal moe ten worden afgewacht. Volgens sommige berichten zou de regeering zich tot onderhandelingen met de stakers be reed hebben verklaard d't is evenwel onjuist. De rijksminister van arbeid heeft vandaag nog uitdrukkelijk verklaard, dat hij met over der gelijke onderhandel ngen denkt en ook n et zal onderhandelen, zoolang hij aan hel bewind blijft. Op het rijksdepartement van verkeerswezen verwacht men ook, dat heden het werk zal worden hervat. Het zal intusschen nog wel een week duren, voordat het verkeer weer normaal zal zijn. Het besluit van de groote organisatie van vak vereenigingen om de rijksververeenig'rg alleen in den strijd te laten staan, heeft den toestand in elk geval aanzienlijk opgeklaard. Nog meldp men De drie gearresteerde leiders der Reichsge werkschaft Deutscher Eisenbahnbeambter umi Anwarter zijn weer in vrijheid gesteld. Ook de in beslag genomen banksaldi zijn vrij gegeven. Als reden voor dezen maatrege1 wordt opge geven, dat de aanhouding en de inbeslagneming verder zijn gegaan dan de verordening van den president.. Te Berlijn hebben de gemeente-arbeiders in de electrische centrales en gasfabrieken den ar beid neergelegd. De stedelijke autoriteiten hebben beslag ge legd op alle brandstoffen die te Berlijn voorradig zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE. De vakvereenigingen melden, dat het aantal s takende mijnwerkers 135,500 bedraagt. De staat 1 ijdt door de staking per dag een schade van on geveer 4,000,000 kronen. De spoorwegen missen aan vracht 4,500,000 kronen per dag en het loons- verlies bedraagt 7,500,000 kronen per dag. Tot dusver heeft de staking overal een rustig ver loop. In het bekken van Ostrau omvat de staking 45 mijnen met 40,000 arbeiders. Het onvermij delijk werk in de mijnen is overal op gang geble ven. De electrische centrales, inrichtingen van menschlievenden aard en ziekenhuizen krijgen door bemiddeling van de districtsraden der mijn werkers de kolen, welke zij noodig hebben. MAROKKO. De Spaansche ministerraad heeft den toestand in Marokko onderzochtHij beschouwt den veld tocht als in principe geëindigd. De genomen be- sluiten^zullem worden medegedeeld aan Berengu- er, die Zondag naar Malaga gaat, waar hij met Maura en twee andere ministers zal beraadsla- over het resultaat, dat zal afhangen van den loop der gebeurtenissen. POLEN. Ponikowsky, de Poolsche minister-president, is lijdende aan griep. Zijn toestand baart zorg. ZUID-ARFIKA. Generaal Chr'st'aan de Wet. f U't Bloemfontein meldt Reuter het overlijden van den ook in ons land uit den Boerenoorlog welbekenden generaal Ghristiaan de Wet. Ik doe niets liever dan iemand een weldaad be wijzen maar ik mag ook graag eens een grap hebben Ik verzoek u dus dit millioen niet als een geschenk, maai* als een premie te beschouwen. Wanneer ge vandaag over drie maanden, dus op 27 September a.s. 's morgens om 10 uur in staat zijt mij te bewijzen, dat het millioen u nog niet afhandig gemaakt is, dan zijt gij op dat oogenblik de rechtmatige eigenaar. En als ik diat niet kan Dan zal er niets anders op zitten, clan dat ge maar weer piano gaat spelen in de „Admiraal Jackson." Maar waarvan moet ik dan in dien tijd le ven O ja, dat is waar ook. Hier hebt ge een cheque van 2000 dollars. Dat zal wel voldoende zijn voor drie maanden. Ik stamelde eenige woorden van dank maar Clinton wees de:ze af. Het is eenvoudig een overeenkomst, die we sluiten, sprak hij- Ik heb u verder nog een en ander te zeggen. Beproef niet met het millioen over zee te vluchten, want mijn agenten zullen u overal bewaken. Poog ook niet dit kapitaa geheel of gedeeltelijk uit te geven, want over een uur zullen alle bankinstellingen der Veree- nigde Staten een nummerlijst dezer banknooten in handen hebbem, met verzoek ze bij aanbieding in beslag te nemen. Indien ge ook maar een De Wet woonde de laatste jaren op zijn boer derij in De Wetsdorp, waar hij thans is over leden. Christiaan Rudolf de Wet werd geboren den 7den October 1854 op de plaats Leeuwkop, in het district Smithfield in de Oranje Vrijstaat. In 1880 vocht hij als veldcornet in den eer sten vrijheidsoorlog mee. In 1885 werd hij lid van den Transvaalschen Volksraad. In 1887 werd hij lid van dien van den Vrijstaat. Onmiddellijk bij het begin van den Boeren oorlog in 1899 trok gij in 't veld om na de overgave van Cronjë bij Paardenberg, benoemd te worden tot Opperbevelhebber. In 1902 ondernam De Wet met Louis Botha en Oom Koos de la Rey een reus naar Europa om steun te verkrijgen voor de rampzalige be volking van de beide gewezen Boeren-republi- ken. Zij werden op geestdriftige wijze in ons land ontvangen. Teruggekeerd in Zuid-Afrika, werd De Wet, lid van de verantwoordelijke regeering en nam de portefeuille van Minister van Landbouw op zich. Later trok hij zich uit het openbare le ven terug en wijdde zich aan het landbouwbe drijf, evenwel zonder ..ich geheel ios te man,.!, van de politiek van zijn land. Bij het uitbreken van den wereldoorlog, toen de Zu;d-Afr;kaansche Unie geheel van Engel- sche bezettingstroepen ontdaan was en dooi de Ume-verded'g'ngstroepen een veldtocht tegen Dmtsch Zu'd-West Afrika geopend zou worden, verzette Chr;stiaan de Wet z'ch tegen deze politiek, die hij in strijd achtte met de belangen van Zuid-Afrika. Wederom trok hij in 't veld aan het hoofd van talrijke opstandelingen.Verschillende plaat sen werden door hem bezet, doch aangevallen door de strijdmacht van de Unie,moest hij voor de overmacht wijken en zich ten leste overgeven. Op 30 November 1914 werd hij gevangen gezet en in 1915 veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstra] en pd. st. 2000 boete. Nadat door de geheele Unie een sympathiek- beweging voor den grijzen generaal ontstaan was, door z.g. „Helpmekaarvereenigingen" de boete betaald werd, werd de Wet na elf maanden gevangen te hebben gezeten, vrijgelaten, na de belofte te hebben afgelegd, z-ch gedurende de rest van zijn straftijd met meer met Afrka s bmnen en bivtenlandsche pol'Dek te bemoeien, noch zijn district zonder toestemins te verlaten. banknoot te gelde zoudt willen maken vóór 27 September 's morgens te 10 uur, zoudt ge on middellijk als dief gevangen genomen worden. Op den afgesproken datum zal ik de uitnoodiging tot beslaglegging intrekken en verklaren, dat gij de rechtmatige eigenaar zijt van het millioen. Wilt ge misschien een glas morgenwijn Ik kon het niet langer uithouden. Meneer Clinton, riep ik uit, ik weet niet, waardoor ik uwe belangstelling verdiend heb. Maar uw edelmoe dige handelwijze is werkelijk zonder voorbeeld. Want ten slotte is die voorwaarde toch maar een grap en staat het vast, dat u mij een millioen schenkt. Schenkt Dan kent ge mij slecht,meneer Hugh Ik schenk nooit iets. Dit millioen is een premie, niets meer en niets minder. Vragend zag ik hem aan. Ja, sprak de milliardair toen, een kleinigheid moet ik hieraan toevoegen. Eigenlijk behoefde ik bet u niet eens te zeggen maar ik houd nu eenmaal van open kaart spe len. Het millioen, dat hier voor u ligt en aan welks echtheid gij nog steeds schijnt te twijfelen, heb ik ook aan een ander beloofd onder vooi - waarde, dat hij er in slagen zou u ei van te berooven. Nu, ge m ogt dan ook wel oppassen, want Guilliam is een ondernemende kerel, vo u geen klein geruchtje vervaard. En hij heeft een uitstekend revolver, die om zoo te zeggen, vanzelf afgaatNu, mr. Hugh, het ga u ALLERLEI. Men verneemt uit Kopenhagen De scheepvaart in de Deensche wateren goed Op straat gekomen, vroeg ik mij al, ol a les niet een droom was. Maar de cheque en het pakket banknooten bewezen het tegenovergestelde. In tusschen waren beide wel echt Het was be kend dat Clinton bij zijn grappen met aan over maat van kieschheid leed. Ik besloot dus terstond mij op dit pun zekerheid te verschaffen en richtte mijn schre den naar de Bank, waarvan mijn naam en adres op de cheque te lezen stond. Daai aangekomen, presenteerde de de cheque. De kassier zag mij wantrouwend aan, sprak een oogenblik met een zijner college'as en zeide eindelijk. Wilt even wachten? Er wordt naar meneer Clmton getelefeoneerd, of u inderdaad de persoon zijt, in de cheque bedoeld. Eenige minuten later werden mij onder her haalde verontschuldigingen van den kassier de twee duizend dollars uitbetaald. Ziet u, meneer, sprak de kassier,wij moeten wel hoogst voorzichtig zijn. U kunt niet gelooven, hoeveel pogingen tot bedriegerij er worden aan gewend en hoe handig de misdadigers zijn. Iedere schade van dien aard wordt op ons zelf ver haald en. het inkomen is niet zoo bijster groot. Daar schoot mij een gedachte door den geest. Mag ik u na sluiting der bank om een onder houd verzoeken? vroeg ik. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT K|o.« ik ^unlyht Zeep cebn.ik .Kbik op wssohdag ton: minst»; tjjd. om op mn oomnk noo voi ondcfsie Joon! OG LEVEa*5 ZEEPMtL VUAACDIIQO-SN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1