DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Een heerlijk Jubilé. 45ste Jaargang. DinsdagfT Februari 1922. Nn. 13255. Pnathm. Adv ertentiën 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEHAR KT 4. Telefoon Intercommunaal «5. 1 ostbus«J». plaatsen wordt 2 maal' berekend. Ingezonden mededeelragen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Het zal morgen een blij en heerlijk feest zijn voor de St. Vin een tins vereeniging in onze stad. Het was in het jaar 1833 dat de St. Vincentius- vereeniging als een heerlijke boom d.er Christe lijke charitas door 8 jeugdige, vrome en ener gieke mannen te Parijs geplant werd en reeds in 1847 ontsproot hier te Schiedam één zijner kost bare twijgen, welke in al die jaren een schat van Vruchten geworpen heeft in den schoot der ar men. Morgen zal dus het feit herdacht worden, dat dit heerlijk liefdewerk door Schiedams katholie ken met voorbeeldigen ijver en echte christelijke liefde gedurende drie kwart eeuw verricht is geworden. Voorzeker een heerlijk jubilé en tevens een eenige en schoone gelegenheid om het werk en het karakter der St. Vincentius-vereeniging voor de buitenstaanders eens te belichten. Velen toch denken, dat de St. Vincentius- vereeniging er ééne is van heeren, die wekelijks eenige bons voor spijs en kleeding der armen uit deden anderen meenen, dat die vereeniging wel de liefdadigheid beoogt, doch dat zij in zoo verre van andere neutrale vereenigingen \an liefdadigheid verschilt, dat zij over het lichaam hare zorg uitstrekt tot de ziel van den arme. Im mers zij beschouwt in den arme den levenden Christus, dien zij kleedt en voedt, en beoogt dooi hare stoffelijke gaven in te werken op het gods dienstige en geestelijk gehalte van de leden der huisgezinnen. Doch indien dit slechts het doel was der vereeniging, dan zou zij in niets van de andere katholieke liefdadigheids-vereenigingen velschillen dan wellicht in een of anderen vorm van liefdebetoon. Toch is er een diepgaand karakter-verschil lusschen haar en de andere katholieke vereeni gingen van liefdadigheid. En daarom is het bovengenoemde niet het doel der St. Vincentius vereeniging, doch slechts het middel om het doel te bereiken. Wat zou wel de reden zijn, dat onze leeken altijd met een soort reverentie en achting opzien naar de leden der St. Vincentius vereeniging. Zij begroeten den priester met grooten eerbied en achting ook de religieuzen, hetzij broeders of zusters, beschouwen zij als iets hoogers, als men- schen, die boven hen staan maar toch valt het niet te ontkennen, dat ook onze incentianen op bijzondere wijze in de achting en eerbied dee- len onzer geloofsgenooten. Hij is Vincentiaan, dat klinkt in de ooren van ons volk als iets eer biedwaardigs. Is dit alleen omdat zij vele weldaden om zich heenspreiden, omdat zij als barmhartige Samari tanen lichamelijk en zielenleed lenigen. En dan de armmeesters, die eveneens den nood der behoeftigen lenigen, en de dames van St. Elisabeth en St. Catharina, die hunne hulp tot armen en zieken tegelijk uitstrekken, en dan de missievereenigingen, die de arme heidenen door stoffelijke gave.i brengen tot het waarachtig licht des geloofs. Doen deze vereenigingen dan iets anders. En toch ligt er tusschen die vereenigingen en de St. Vincentius vereeniging een diepgaand ver schil, een heel ander karakter. Klaar en duidelijk blijkt dit onderscheid uit den rondgaanden brief, door den algemeenen President, den heer D'Hendecourt, in 1913 aan de leden der vereeniging gericht. De vereeniging, schrijft hij, heeft tot doel de heiliging harer leden, en zij tracht dit doel te bereiken door de beoefening der werken van barmhartighe'd zij is tegelijkertijd een ver eeniging van gebeden van liefdadigheid.Zij is een vereeniging, die uitstekend werkt en die van den aanvang af het huisbezoek als voornaamste liefdewerk heeft aangenomen Ziedaar het doel der St. Vincentiusvereenigim de heiliging harer leden en het middel om tot dat doel te komen zijn behalve de gewone midde len, waardoor de kerk hare kinderen heiligt, de beoefening der werken van barmhartigheid en als voornaamste werk het huisbezoek der armen. Daarom is het, dat ons volk rnet achting en eerbied naar den Vincentiaan opziet als naar een man, die zich zeiven door zijne vereeniging heiligt en dus door deugd, gebed en godsdienstzin boven anderen uitmunt. De Vincentiaan moet onder zijn geloofsbron^ ders staan als een licht, als een baken, dat hun den weg wijst naar den hemel hij moet voor hen z'jn een voorbeeld van vromen en deugdzamen levenswandel, van christelijke plichtsvervulling, dan voert die heiliging van zich zeiven hem zeker der naar het blij Jerusalem, de stad Gods, dan is zij tevens een zeker middel om met vrucht werkzaam te zijnonder de armen desvolks en ook ben des te zekerder naar dat blij Jerusalem op te Voeren. De Vincentiaan gaat de ongelukk'gen bezoe ken, helpen, troosten en redden. En dat kan hij beter dan anderen, omdat hij d:e troost en kracht eerst zelf gezocht en ontvangen heeft aan de Voeten van het kruis, in de schaduw van het D. Tabernakel. Hij gaat de armen leeren, dat niemand het buiten God kan stellen, doch zijn woord zal warm en vruchtbaar zijn, omdat het geloof in God levendig en de liefde brandend is in zijn hart. Hij tracht de verbintenis de armen te heili gen door het sacrament des huwelijks en hij slaagt des te zekerder, omdat hij zelf dat huwelijk heilig doorleeft. Hij leert de ouders, hoe zij hun kinde en ch is- telijk moeten opvoeden doo hen dikwerf naai den lieven .Jezus te zenden, hun vriend en vader. En zijn woord slaat in want ook hij spijzigt zich dikwerf ja dagelijksmctditgoddelijklevensbrood. Welk een verheven werkkring Welk een edel werk. Zelfs de Pausen hebben de heerlijkheid en zegenrijkheid van datwerkerkend en geprezen en in hun vrijgevigheid hebben een Gregorius XVI, een Pius IX, en een Leo XIII aan de vereeniging van den H. Vincentius verschillende geheele en gedeeltelijke aflaten geschonken, zoowel voor de leden der vereeniging, hunne ouders en echtge- nooten als voor de weldoeners en armen daarvan. En nu wordt dit heerlijk werk reeds drie kwart eeuw in onze stad verricht en voortgezet. Is er dan geen reden om te juichen en te jube len is er geen reden om volop feest te vieren en dit jubilé glorievol te gedenken Het is het streven niet der St. Vincentius vereeniging hare werzaamhed.en publiek te maken en met hare liefdegaven te koop te loopen. Zij verricht haren arbeid bij voorkeur in stilte en in het verborgene, opdat hare werken alleen door God zullen gezien en eenmaal beloond zullen worden. Maar op dezen dag mogen wij niet zwij gen. Op dezen duizendvoud gezegenden dag steken wij de loftrompet en verkondigen wij het luide, welk een schat van vruchten die vereeni ging in al die jaren heeft afgeworpen voor onze arme huisgezinnen. Vijf en zeventig jaar lang staat die heerlijke twijg van dien wonderbaren boom in vollen bloei in onze stad, vijf en zeventig jaren lang heeft de vereeniging hare zegenrijken arbeid in deze plaats voortgezet en op welke wijze Gij leden van St. Vincentius, gij zijt de stulpen en krotten binnengegaan waar nijpende armoede en ellende u tegengrijnsden en daar hebt gij met een liefdevol en grootmoedig hart aalmoes geschonken en stnffelijken steun gebracht en vreugde verspreid in de harten dier armen. En door innig medelijden bezield hebt gij er woorden gesproken van troost en opbeuring, troostwoorden, welke die armen zoo zelden hoor den en waarnaar zij zoo hunkerden, omdat ook zij een menschelijk gemoed bezaten en aldus hebt gij menig zielelijden gelenigd en menig bedroefde opgebeurd. En wie zal ze noemen de geestelijke weldaden, welke gij aan die arme en misdeelde kinderen des volks gebracht hebt wie zal hel. zeggen, aan hoevele diepgevallen broeders en zusters gij de hand hebt toegestoken en hen hebt teruggevoerd tot den God van liefde, dien zij verlaten hadden hoevele huwelijken gij geheiligd hoeveel kinde ren gij naar de z;el gered, voor het geloof behou den en voor den hemel gewonnen hebt God alleen weet het, hoeveel stoffelijk en geestelijk leed gij hebt verzacht en gelenigd Hem alleen is het bekend, hoe menig godlooche nende Saulus gij in een anderen Paulus hebt ver anderd,hoe menige diepgevallenMagdelenagij met zachten drang gevoerd hebt naar Golgotha en ze gemaakt hebt tot een boetvaardige Magdalena onder het kruis. Mocht ik de jaarlijksche ver slagen uwer conferenties eens publiceeren, ik weet zeker, dat zij boekdeelen zouden spreken en uw verheven arbeid in al zijn heerlijkheid zouden doen uitschitteren. Leden van St. Vincentius, wat is uw arbeid schoon, sympathiek en bewonderenswaardig en wat zal uw loon eenmaal groot en heerlijk zijn. Ja, wel moogt gij juichen en jubelen en dank baar zijn op dezen heuglijken dag. Innige dank moge uwe harten bezielen jegens den goeden God voor alles, wat in het verleden door u en uwe vereeniging onder zijn onmisbaren zegen is tot. stand gebracht. Ziet op naar den man, die 75 jaren lang het sieraad uwer vereeniging is geweest en dien God begiftigd heeft met een gezegenden ouder dom en dien Hij ook beloonen zal op den dag der vergelding.Ziet op naar die mannen,die in al dien tijd met en voor u de zaak der armen heb ben gediend op stoffelijk en geestelijk gebied gedenkt hen in uwe gebeden en volgt hun heerlijk voorbeeld en hun voorbeeldigen ijver. Ja, met diepe vereering moet gij degenen ge denken, die tijdens hun leven denzelfden arbeid hebben verricht als gij, die thans de eeuwige rust zijn ingegaan, doch wier geest levend ge bleven is in u en ook levend moet blijven tot in lengte van dagen. Het nageslacht heeft een krans van dankbaarheid om hunne namen gevlochten en God zelf heeft hun namen opgeteekend in het boek des levens. Moge bij uw vaak zoo ondankbaren, maar toch zoo zegenrijken en vruchtbaren arbeid het groot- sche voorbeeld uwer edele voorgangers u een prikkel zijn tot navolging, opdat ook het nage slacht een onverwelkbare krans van dankbaar heid moge vlechten om uwe namen, gelijk om de hunnen en gij daarboven in hun gezelschap en in dat van den H. Vincentius als belooning voor uw heilzamen arbeid moogt omstraald wórden door Gods glorielicht, ook dan nog, als uwe namen reeds lang uit de geheugenis der stervelingen zijn weggewischt. A. W. v. Noord. O. P. Buitenlandse!» Nieuws, Z. H. PADS PIUS XI. Uit Rome meldt men over de plechtige be kendmaking van de verkiezing van kardinaal Ratti tot opvolegr van paus BenedictusXVnader de volgende bijzonderheden De opstijging van witte rookwolken uit den schoorsteen van de Sixtijnsche kapel wasjgist,er- ochtend voor de wachtende menigte op het St. Pietersplein te Rome het teeken, dat het Con claaf een nieuwen Paus had gekozen. Het volk bleef eenige oogenblikken staan, doch begaf zich dadelijk daarna naar den uitgang van de basiliek. Een groote stilte volgde, toen twee sarnpie- trini voor den hoofdingang van het balcon verschenen. Een wit, satijnen kleed met rood- fluweelen hoeken, bestikt met de Pauselijke wapens, werd over het balcon gehangen. Daar op verscheen kardinaal-diaken Bisleti, die door het omhoog steken van de handen de menigte tot stilte aanmaande. Onder doodsche stilte maakte hij daarop de keuze van den Paus door het Conclaaf be kend. Met stemverheffing sprak hij „Ik heb u een vreugdevolle mededeeling te doen. Wij hebben tot Paus gekozen kardinaal-priester Achilles Ratti, die den naam heeft aangenomen van Pius XI. De kjokken van de St. Pieter begonnen te luiden, onmiddellijk beantwoord door die van alle kerken van Rome. Daarop verscheen op de buitenste loggia van de St. Pieterskerk de nieuwe Paus om Zijn eersten zegen te geven. Het is de eerste maal sinds Pius IX, dat de zegen van de bui tenste loggia werd gegeven. De Italiaansche troepen die de orde hand haafden, vereenigden zich met het gejuich menigte en presenteerden het geweer, toen de Paus, omringd door de kardinalen op het balcon verscheen. Zijne Heiligheid gaf dan onder het diepste stilzwijgen Zijn zegen. De woorden werden met groote duidelijkheid en goed verstaanbaar uitgesproken. De Maarschalk van het Conclaaf Prins Chigi, heeft in een communiqué het volgende medege deeld Zijne Heiligheid Paus Pius XI heeft onder voorbehoud van alle onschendbare rechten van de Kerk en den Heiligen Stoel, welke Hij ge zworen heeft te bewaken en te verdedigen, Zijn eersten zegen gegeven van het buitenste balcon van de St. Pieter, met de bijzondere bedoeling, dat deze zegen gericht zou zijn niet, alleen tot de aanwezigen op het plein van de St. Pieter, niet alleen tot Rome en Italië, maar tot alle naties en alle volken, met den wensch, dat, de algemeene vrede, waarnaar allen zoo vurig haken, spoedig zal komen. Omtrent Z.H. Pius XI vernam de lJaag- sche redacteur van de „Msb." van Mgr. Vicentini die den nieuwen Paus meer van nabij kent en Hem eenige malen heeft, gesproken, nog eenige bijzonderheden. Ook Mgr. Vicentini schilderde den nieuwen Paus als een man van groote wetenschap, die pe godsvrucht en wijze voorzichtigheid. Zijn talenkennis is verbazendwekkend onder de moderne talen spreekt Hij ook goed het Slavisch, terwijl Z.H. ook een zeer grondige kennis der oude talen bezit. Als historicus kwam Hem Zijn kehnis en ervaring in het ont cijferen van oude handschriften zeer te stade. Toen Mgr. Ratti benoemd werd tot prefect van de Vaticaansche bibliotheek, benoemde Z. H. Pius X hem tegelijkertijd tot kanunnik van Sint Pieter. Als man van wetenschap werd Hij in de we tenschappelijke kringen te Rome zeer geacht. Tijdens den oorlog schreef Mgr. Ratti een aller wegen zeer gewaardeerd werk over de beslech ting van internationale geschillen door de Pau sen van Rome. Dit werk geeft blijk van diepe historische kennis en is rijk gedocumenteerd met gegevens, uit de Vaticaansche Bibliotheek geput. Met Pius XI heeft het IJ. College of liever de IJ. Geest, een man aangewezen, voor den Pauselijken troon, die, meende Mgr. Vicentini, het program van Paus Benedictus XV zal voort zetten en afwerken. Mgr. Vicentini gaf twee redenen aan, waar om, naar hij meende, de nieuwe Paus den naam van Pius heeft aangenomen. A Op de eerste plaats om een historische reden. Zijn Eminentie Kardinaal Ratti was aartsbis schop van Milaan, nadat Hij daar vroeger ook als gewoon priester had gearbeid. T ïus e oom van den IJ. Carolus Borromaeus, was uit Milaan geboortig en uit piëteit voor dezen grooten Paus zou Pius XI diens naam hebben aangenomen. Verder is er nog een persoonlijke reden, nl. deze, dat mgr. Ratti door Pius X zeer werd geacht en Zijn werk door dezen Paus zeer werd gewaardeerd. Door den naam van Pius aan te nemen heeft de nieuwe Paus ook Pius X z.g. willen eeren. De „Times" verneemt uit Milaan: De verkiezing van kardinaal Ratti tot Paus is een groote gebeurtenis voor de stad Milaan, waar hij jarenlang bibliothecaris van de Ara- brosina-bibliotheek en sedert beptemher j.l. aartsbisschop was. Maar nog grooter gebeurte nis is deze verkiezing voor het dorp Desio, ge legen op 32 kilometer afstand van Milaan, waar de nieuwe Paus werd geboren. Toen ik gistermiddag aldus de correspon dent rnjj per auto naar dat dorp had begeven, trof ik de inwoners allen op straat aan, in leven dige gesprekken met elkander gewikkeld over het verheugende nieuws, terwijl de torenklokken beierden. Een groote schare boeren, vrouwen en kinderen had zich verzameld voor een huis van twee verdiepingen, het geboortehuis van den nieuwen Paus. In dat huis heeft langen tijd zijn vader gewoond, die ter plaatse directem van een zijdefabriek was. Hij was niet rijk, doch vrij bemiddeld. Pius XI was de derde zoon van zes kinderen, van wie er nog drie in leven zijn, n.I. zijn oudste broer Ferno en Camilla, het jongste kind. De nieuwe Paus bracht zijn jeugd door, waar hij ook de school bezocht. Kardinaal Ratti hield veel van zijn dorp en bracht er geregeld een bezoek. Hij logeerde dan bij zijn vriend, een rentenierend procureur. Deze vertelde mij o.a. het volgende: Achilles en ik waren goede vrienden. Ik zou u veel kunnen vertellen over de spelen en avonturen uit ons beider jeugd. Sedert zijn jeugd was hij een liefhebber van boe ken en het is moeilijk te zeggen, welke van beide het meest zijn belangstelling mocht wegdragen. Als tienjarige knaap maakte hij reeds tochten naar de naburige heuvelen. Later strekten deze tochten zich uit tot de Alpen en werd hij een koen bergbeklimmer. De kroning. Nu de Pauskeuze is geschied, zal binnen enke le dagen in de basiliek van S. Pieter de plechtige kroning plaats hebben. Over het Ceremonieel bij de kroning van een Paus meldt „De Tijd" het volgende Op den kroningsmorgen worden de poor ten van de St. Pieterskerk geopend en kan het volk, onder toezicht van enkele troepen, de basiliek binnengaan. Ook in de kerk zelve zorgen de pauselijke garden voor de goede orde De Paus begeeft zich dan, gekleed in bisschop pelijk gewaad, den mijter op het hoofd, met de waardigheidsbekleders en de edelwachten te voet tot aan den ingang en neemt plaats op den voor de Heilige Deur opgerichten|troon. Dekardi- nalen plaatsen zich daartegenover, geschaafd om den kardinaal-aartspriester der basiliek, die, mede omringd van het kapittel en van de gees telijkheid van het Vaticaan, gewoonlijk in het Latijn een korte rede houdt ter huldiging van den nieuwen Paus. Daarna wordt het kapittel en de geestelijkheid toegelaten tot den voetkus. Onder- tusschen zingt het koor der Sixtijnsche kapel het „Tu es Petrus" (Gij zijt Petrus). Z. IJ. de Paus neemt vervolgens plaats in de „sedia gestatoria" (plechtige draagstoel), omringd door de wuiwende struisvogelveeren, en komt, voorafgegaan door de kardinalen en andere waardigheidsbekleeders de St. Pieterskerk bin nen, terwijl van de loggia bij de eerste zegening het geluid van zilveren trompetters weerschalt. Terwijl de Paus vervolgens door de kerk wordt rondgedragen, zegent hij de aanwezige me nigte en stijgt van den draagstoel a voor het Altaar van het Allerheiligste Sacrament waar hij eenige oogenblikken voor het uitgestelde Aller heiligste blijft knielen. Daarna begeeft de indruk wekkende stoet zich, nadat de Paus ïmusschen weer op den draagstoel heeft plaats genomen, naar de Kapel van den IJ. Clemens, waar Z. IJ., gezeten op een rooden troon uit naam der kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen een betuiging van hulde ^J^r, zaamheid ontvangt. Na afloop hiervan ontvangt het volk andermaal den Pauselijken zegen en trekt de stoet, de Paus wederom gezeten op den dmgstoel, naar het Alt,ar der Belijden* waar Z. H„ de kardinalen en de overige prelaten ziel kleeden in het priesterlijk gewaad, in dien stoet gaat onm.iddel.ijk voor den Paus uit een ce- remoniarus, die tot driemaal toe ®en bosje vlas verbrandt, terwijl hij tot Z. H. roept. Sic transit gloria mundi (zoo vergaat we relds roem.) Het koor zingt, terwijl de stoet het altaar nadert, het „Eece Sacenlos Magnus. In de absis der kerk, terzijde van den troon zijn tribunes opgericht voor de familieleden en den Paus, het Corps Diplomatique en den Romein- schen Adel. Vóór deze tribunes worden sierlijke banken geplaatst, waarvan de kardinalen, pa triarchen, aartsbisschoppen, lusschoppen en de andere prelaten gebruik maken. Dan begint de H. Mis welke opgedragen wordt aan het Altaar der Confessio, boven het graf van den IJ. Petrus. Na het zingen van het Epistel en het Evan gelie bidt de oudste kardinaal-diaken de gebeden, bijzonder voor de kroning van den Paus voorge- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1