schreven. Onder de opheffing der H. Hostie weer klinken uit den hoogen koepel der kerk de zilve ren trompetten en werpen de troepen der Pause lijke wachten zich op de knieën. Als de H. Mis ge ëindigd is, neemt Z. H. weer plaats op de sedia gestatoria en wordt hij onder een baldakijn gedragen tot voor een verhooging, speciaal voor de kroning opgericht vóór het Altaar der Confessio. Nadat de gebeden voor den nieuwen Paus zijn verricht, neemt een diaken den mijter Van 's Pausen hoofd en plaatst een kardinaal diaken daarop de tiaar of den pauselijken drie kroon, terwijl daarbij de woorden der plechtige kroning worden uitgesproken. Met den zegen van den Pgus aan het.volk wofdt deze indrukwekken de plechtigheid besloten. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter seint uit Washington De slotvergadering van de ontwapeningscon ferentie heeft een belangstelling gewekt, grooter dan ooit te voren. De voornaamste leden wer den zeer krachtig toegejuicht. Onder daverend applaus heeft minister Hughes aangekondigd, dat het Chineesch-Japansch verdrag nopens Sjantoeng :s geteekend. De gedelegeerden teekenden daarop de vier nog overgebleven verdragen. In een overzicht van den arbeid der confe rentie heeft Harding verklaard, dat een terug blik op het werk, dat deze conferentie heeft volbracht, de schoonste belooning is van het geheele leven. De conferentie is daarop sine die verdaagd. DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas seint uit Parijs. In de Engelsche pers schijnt men de Fransche nota in zake de conferentie van Genua verkeerd te hebben opgevat. Verre van de conferentie te willen doen mislukken bedoelt deze nota te voor komen, dat de conferentie geen succes zal opleve ren, hetgeen te betreuren zou zijn. Wat Rusland betreft, acht Frankrijk het eigendom zijner onderdanen alleen gewaar borgd door de erkenning van dit eigendom. Ten slotte zou de conferentie van Genua haar succes in de waagschaal stellen, indien niet de zekerheid wordt gegeven, dat de bestaande verdragen in geen geval zullen worden aangetast. DUITSCHLAND. De staking breidt zich uit en de gevolgen worden steeds meer voelbaar. Weliswaar heeft de technische noodhulp hier en daar goed werk gepresteerd, vooral bij het waterleidingbedrijf en op de electrische centrale. De watervoorziening is iets beter. De scholen zijn gesloten in verband met den kolennood. Een aantal schouwburgen heeft verbod ge kregen t» spelen zoolang de staking duurt, uit vrees voor brandgevaar, wijl er in de huidige omstandigheden niet zou kunnen gebluscht worden. De gedelegeerden der groote broodfabrieken hebben aan de gemeente-overheid medegedeeld, dat de broodvoorziening ernstig bedreigd wordt. De tramstaking speelt daarbij een groote rol, alsook het feit, dat vele kleine bakkerijen met electrische drijfkracht werken. Particuliere telefoongesprekken zijn niet meer mogelijk er is te weinig electrische kracht. Een groot aantal werklieden verkeerde giste ren in de onmogelijkheid om naar de fabrieken te gaan, tengevolge van het stilleggen van alle spoorweg- en tramverkeer. Vele fabrieken ook moeten het werk stilleggen uit kolennood. De bij den Duitschen vakvereenigingsbond aangesloten organisaties in Baden hebben een protestmotie aangenomen tegen de door de machinisten, aangesloten bij de Reichsgewerk- schaft, met 56 tegen 35 stemmen afgekondigde spoorwegstaking in Baden. De werknemers van den vakvereenigingsbond worden opgewekt niet aan de staking mee te doen. IERLAND. De pogingen om de tegengestelde eischen be treffende het vaststellen van de grens tusschen Noord-Ierland en den Ierschen vrijstaat tot el kaar te brengen, zijn moeilijker gebleken dan de vertegenwoordigers der beide regeeringen tevoren meenden. Het Iersche verdrag zegt, dat een uit eenige leren bestaande commissie met een onpartijdig voorzitter benoemd wordt ter vaststelling der grenzen, maar Craig en Collins geloofden, dat een bijeenkomst tusschen hen beiden zulk een commissie zou overbodig maken, en dat ze in onderling overleg de grens wel konden vast stellen. De bijeenkomsten echter, in den loop der vorige week te Dublin gehouden, vermochten echter niet tot een schikking te leiden, en de daaraan deelnemende partijen bevinden zich thans, naar het schijnt, te Londen, ten einde hulp te vinden bij de Engelsche ministers. Collins was gisteren met twee andere mi nisters van de voorloopige regeering aan het beraadslagen, vermoedelijk over dit punt, met een lid van het Britsche kabinet, en gister avond presiteerde Lloyd George een speciaal voor deze gelegenheid bijeengeroepen verga dering van zijn collega's, waarbij vertegen woordigers van Zuid-Ierland tegenwoordig wa ren. Men verwacht voor heden een nieuwe bij eenkomst, en de bladen beschouwen het als een gunstig teeken, dat Arthur Griffith, de president van Dail Eireann, en Craig, de pre mier van Ulster, beiden in Londen zijn. DE DARDANELLES Uit Parijs meldt men Naar gemeld wordt, zal men bij de onderhande lingen omtrent het herstel van den vrede in het Nabije Oosten een voor Turkije en Griekenland bevredigende regeling onder het oog zien van de kwesties betreffende Smyrna en Thracië en de bescherming der minderheden. In zake het vraagstuk der zee-engten zou men voornemens zijn de bestaande commissie te ver vangen door een orgaan van den Volkenbond. Turkije, dat vraagt om de terugtrekking dei- vreemde garnizoenen van den Zuidelijken oever en opheffing van den geallieerde controle, zou hiervoor de vereischte waarborgen geven. ALLERLEI. Te Londen is bericht ontvangen dat de gewe zen keizerin Zita uit Zwitserland te Fun,c hal,op Madeira, terug is gekeerd. Binnenland. Corps Diplomatique. De nieuwbenoemde gezant van Letland, de heer Olgerd Grosvald is eergisteren te 's-Graven- hage in hotel den Ouden Doelen aangekomen. Prof. dr. G. Blink. Den 12en Februari a.s. zal Prof. Dr. H. Blink den zeventig-jarigen leeftijd bereiken. Er heeft zich hier te lande een comité gevormd om hem ter gelegenheid daarvan een huldeblijk aan te bieden, als bewijs van waardeering voor het vele dat hij gedurende zijn werkzaam leven heeft verricht in het belang van landbouw,nijverheid en handel van de economische voorlichting om trent ons vaderland. Dit huldeblijk, waaraan door velen in den lande werd bijgedragen, zal Prof. Blink op Zaterdag 11 Februari te 4 uur worden aangeboden in een der zalen van het restaurant ,,De Twee Steden" te 's-Gravenhage. Er zal dan tevens gelegenheid zijn den jubilaris te complimenteeren. Het kamerlid Mr. J. Ankeruian. Naar wij vernemen heeft de heer Ankerman aan het Hoofdbestuur van de Christ. Hist. Unie bericht, dat hij voor die partij 'geen candidatuur voor de Kamer meer wenscht te aanvaarden. (Vad.) De conferentie te Washington. Het Ned. Corr. Bureau meldt, dat in zake de verhouding van Nederland tot het Vier-mogend- hedenverdrag met betrekking tot Indië, de mi nister van buitenlandsche zaken bij de behande ling van de begrooting mededeelingen zal doen. A. van Hoboken. Te Rotterdam ^s op 82-jar'gen leeftijd over leden de heer A. van Hoboken van Cortgene, oudste deelgenoot van het bekende |handels- hu'S A. van Hoboken en Co. Hij ;s ook eem'gen tijd I'd der Provmc'ale Staten geweest. Hij was toch de bez'Lter van het u'tgebrekle terrem langs den N'euwen Binnenweg, dal meer dan een ménschenleeftijd lang door zijn, ongerepte maagdelijkheid een zekere bekoring heeft ge oefend, en wilde niet weten van exploitatie van dit ,,land van Hoboken" als bouwterrein, waar de gemeente het oog op hield geslagen. Zij had reeds een plan van bebouwing als villapark op gemaakt en nu de heer Van Hoboken dood is zal het terrein wel den langsten tijd. als weide Hebben gediend. De heer v. Hoboken, die een der vermogendste Nederlanders was, zijn belastbaar inkomen werd door de Rotterdamschen fiscus, op circa 2 mil- lioen geraamd, had zich een jaar geleden zoo wel uit de leiding van de importeurs- en ban kierszaak Ploboken Co, als van de distilla teurs Floboken, de Bie Co., teruggetrokken, na 58 jaren aan het hoofd van eerstgenoemde firma te hebben gestaan, welke hij een wereld naam heeft bezorgd. Uitvoer van goud. De Minister, van Landbouw Nijverheid en Handel heeft van het verbod Lot uitvoer van goud, vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in eiken Vorm, ingesteld bij Kor>. besl. van 7 April 1917, en van het verbod tot uitvoer van gouden munt en goudmuntmate riaal ingesteld bij Kon. besl. van 8 Augustus 1914, tot nadere aankondiging dispensatie ver leend, met dien verstande, dat deze dispen saties alleen gelden voor alle gevallen, waar in die uitvoer geschiedt, door of vanwege de Nederlandsche Bank, mits in elk dier geval len blijke, dat de Minister van Financiën te gen den uitvoer geen bezwaar heeft. Nieuw Retraitenhuis. Voor het nieuw op te richten retraitenhuis in Twente schonk Z.Em. Kardinaal van Ros- sum de som van 5000 en Z.D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht een be drag van 2000. Coliju en de politiek. De heer Colijn heeft meegedeeld, dat hij 31 Maart e.k. al zijn betrekkingen in het industrieele leven zal neerleggen om zich geheel te geven aan den arbeid voor de partij Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 2 Februari. Drankbestrijding. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie ad 100.aan het Schiedamsch Drankweer-Comité De heer Scheffers wenscht, dat deze ver- eeniging op gelijken voet behandeld zal worden als andere vereenigingen, welke subsidie ontvan gen. Hij wil slechts 50 der contributie aan subsidie geven. Deze vereeniging haalt slechts 17.38 aan contributie der leden op. Weth. Houtman verklaart, dat hij deze vereeniging in het geheel niet wil steunen. Hoe wel weth. tegen drankmisbruik is, meent hij dat het gebruik van 'n borrel den mensch niet zal schaden. Waar thans zeer actieve stappen worden ge daan om onze nijverheid te steunen - twee afge vaardigden van het gemeentebestuur zijn naar Den Haag geweest, om de regeering te vragen stappen te doen, de Schiedamsehe jenever weder om ingang te doen vinden in de Engelsche Koloniën - zou het vreemd zijn indiende gemeen te dergelijke vereenigingen als het Drankweer- comité steunt. Aangezien deze vereenigmsr optreedt tegen het gebruik van sterken dranlt ontraadt hij het voor stel. Weth. m r. van V e 1 z e n zegt dat hij tot de minderheid in het college van B. en W. be hoort, die tegen dit voorstel is. Spr. stelt er prijs op dit uitdrukkelijk te verklaren. Den -héér Sch reuder doet het genoegen dat zelfs de heer Scheffers bereid is, subsidie te geven aan de vereeniging.Hij stelt de vraag: waar komen de dronkaards vandaan? Spr. antwoordt daarop, dat, deze menschen voortspruiten uit die personen, die den eersten stap op den weg naar dronkenschap hebben gezet. Iemand, die geen sterken drank drinkt, zal vanzelf geen mis bruik van drank maken. In tegenstelling met het gesprokene door weth. Houtman, ziet spr. in de subsidieering een goed werk, vooral nu de ver eeniging ook verongelukten hulp verleent. De gelden komen met rente weer in de gemeentekas terug. Spr. wil niet 100, maar 200 subsidie ge ven. Weth. B o d d e s zegt, dat hij en de voor zitter niet tot de minderheid in het college vanB. en W. behoorden, die tegen de subsidie was. Het streven van B. en W. is op bezuiniging gericht, maar men kan toch bezwaarlijk een sub sidie geven naar den maatstaf door den heer Scheffer aangegeven. De vereeniging zou dan on geveer 8.50 subsidie krijgen. Het vorig jaar heeft zij 200 gehad, maar uit zuinigheidsoogpunt is thans 100 subsidie voorgesteld.Het aangevoerde principieel bezwaar tegen deze subsidieverleening acht weth. niet ernstig.De vereeniging zal in haar doel om het misbruik van sterken drank te be strijden slagen door het gebruik tegen te gaan. Het moge waar zijn dat het gebruik van ééi bor rel niet zal schaden, daar tegenover staat, dat niemand het als iets ongeoorloofds kan beschou wen als het door de vereeniging beoogde doel door de overheid bevorderd wordt. Spr. meent, dat de gemeente de subsidie gerust kan verleenen De heer Schreuder wijst er op,dat hij 200 subsid'e w;l geven, welk bedrag door de vereem- g-ng ;s gevraagd. De heer Scheffers meent, dat er nog noo't van het standpunt 's afgeweken om aan een ver- eemgmg een hooger bedrag aan subs'd'e te geven dan de helft der contpbuUegelden. Weth. B o d d e s merkt op, dat de Raad m deze vrij staat; geen enkele verordening verzet z'"ch er tegen. Weth. De Bruin verklaart, dat de houding van sommige sprekers hem heeft verbaasd vooral hetgeen de heer Houtman heeft gezegd acht hij in hooge mate onvoorzichtig. Hoewel weth. zich nooit bij een drankbestrijdersvereeniging heeft aangesloten, meent hij dat voor het doel van deze vereenigingen toch veel iste zeggen. Spr. ziet in liet optreden dier vereenigingen niet het spook der drooglegging. Hij let alleen op de feiten waarvoor we nu staan. Op Zaterdagen en Zon- dagenistotnogtoe het drankgebruik en -misbruik te Schiedam verschrikkelijk geweest. De politie kon er niet veel aan doen. De ambtenaren bij het Burgerlijk Armbestuur weten wel welke personen het eerst tot hen komen met het verzoek om steun en voor welke wanhopige gevallen men vaak komt te staan. Bekend is ook dat onder de krankzinnigen een zeer groot per centage personen is, dat misbrwk maakte van sterken drank. Er kleven aan de drankbestrijding misschien enkele fouten, maar haar fanatisme teverwijten, acht weth. met juist. Er wordt uit de gemeentekas een zeer matig offer van 200 gevraagd. Die subsidie zal z.i. ten goede komen aan alle uitgaven, welke de ge meente thans heeft te dragen. Een bedrag van 8.50, hetwelk de heer Scheffers als subsidie wil toekennen, acht weth. een dwaasheid. De vereeniging wil o.a. ook een consultatiebu reau voor drankzuchtigen stichten. Indien men deze zaak afzonderlijk beziet, zal men hel een gemeenschapsbelang vinden de subsidie toe te staan. Weth. Van Vel zen bestrijdt het betoog van weth. Boddeüs, en acht het een gevaarlijk argument om de subsidie toe te staan, omdat de vereeniging er toch voorloopig niet in zal slagen haar einddoel te bereiken. In verband met het gesprokene door den heer Schreuder zegt weth., dat men in allerlei zaken door onmatigheid tot misbruik kan komen. Zelf- bcheersching is ook een groote gave Weth. staat op het standpunt, dat hij misbruik wil tegengaan, maar dat wil niet zeggen, dat men nu de geheele wereld in beugels moet laten loo- pen. Dit laatste acht hij uit den booze. Dat de geheele drankindustrie te Schiedam zal verdwijnen, zal men toch nietwillen. Zelfsdeheer de Bruin zal zich nog weieens tweemaal beden ken alvorens hij er toe zal meewerken om maat- rege'en te treffen, welke moeten leiden tot het verdwijnen van de geheele alcoholindustrie. De heer Schreuder zegt, dat hij mr. van Velzen wel eens anders heeft hooren praten. Toen hij voor de rechtbank pleitte voor iemand die een misdaad had begaan, liet hij zich anders uit over het drankmisbruik dan hier. De voorzitter stelt thans voor tot stem ming over het voorstel-Schreuder 200 over te gaan. De heer v. d. Hoek verklaart, dat de be trokken commissie alleen uit een oogpunt van zuinigheid een subsidie van 100 heeft voor gesteld. Het voorstelSchreuder 200 subsidie) alsnu in stemming gebracht wordt verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren Schreuder, v. d. Tempel, v. Pelt (S.D.A.P.), Korpel, de Bruin, Collé, v. d. Most en mevr. Koeten-Ooms. Het voorstel van B. en W. 100 subsidie) wordt aangenomen met 12 tegen 9 stemmen Tegen de heeren v. d. Toorn, Scheffers, Swar- tjes, Brounts,v. d. Schalk, mr. Kavelaars, Hout man. mr. v. Velzen en Hijman. Diaconessenarbeid. Voorstel van B. en W. tot, het verleenen van een subsidie ad 399.30 aan de Commissie uit den Kerkeraad der N. H. Gemeente tot behartiging van den Diaconessenarbeid. Het crediet wordt verleend. Huishoud- en Industrieschool. 7. Voorstel van B. en W. tot het verhoogen der vergoeding toegekend aan de Huishoud- en Industrieschool, voor het gebruik van lokalen en benoodigdheden voor het onderwijs in koken ten behoeve van het Herhalingsonderwijs. De toelage wordt verhoogd en gebracht van 108.— op 300.—. O n d e r w ij s. 8. Voorstel van B. en W. a. tot het verleenen van een crediet van 15.400.— in verband met de splitsing van de Scholen F, J, E en H b. tot in trekking van de reeds verleende credieten van 25.800, 4600 18.700 en 500, voor de splitsing resp. van de scholen H, B, E en J. Deze credieten worden overeenkomstig de voorstellen verleend. Grondbedrijf. 9. Voorstel van B en W tot het verleenen van een crediet van 500.voor de inrichting van het Bureau van Grondbedrijf in verband met in gebruikneming van meerdere lokaliteit. Nadat weth. H outman op vragen van de heeren H ij m a n en Kavelaars eenige nadere inlichtingen had gegeven, wordt bet voor stel goedgekeurd. Straataanleg. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 8.250.voor den aanleg van het gedeelte van de Aleidastraat tusschen de West Frankelandschestraat en de van der Elststraat. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet ten laste van het Grondbedrijf van 22.500.— voor het omleggen en verbeteren van den weg naar het terrein van de Scheeps bouwmaatschappij Nieuwe Waterweg. Goedgekeurd Grondaankoop in Ou d-M athenesse 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van eenige perceelen in Oud-Mathenesse, te zamen groot 30.35 H.A., van het Hoogheemraadschap ,,Schieland"te Rotterdam, tegen/4 per M2. Dit voorstel houdt verband met de r e g e 1 i n g der wederzijdsche belangen Rot- t e r d a mS chicdam. Het lijkt B. en W. wenschelijk, dat ook eenig perceelen, eigendom van Schieland en liggende midden in het complex gronden, door de gemeen te te verkrijgen, door de gemeente Schiedam wor den overgenomen. De heer Swartjes vraagt of de prijs van 4.per M2. niet te hoog is, daar de gemeente Schiedam in Oud-Mathenesse pas grond gekocht en verkocht heeft voor 2.50 per M2. Weth. H ontman antwoordt, dat bij de on derhandelingen met Schieland geen lagere prijs kon worden bedongen. Dit kleine stukje grond heeft Schiedam noodig. Waar met koopmans talent, bij Schieland niets te bereiken valt, zal men den prijs moeten betalen. Hij moet den Raad dan ook adviseeren het crediet van ruim 12.000 toe te staan. In verband met den breederen verkeersweg heeft Schiedam dien grond noodig. Met zulke lichamen als Schieland valt niet gemakkelijk te onderhandelen. Het. voorstel wordt alsnu z.h.st. aangenomen. Grondverkoop. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan P. Huyskes alhier van een perceel bouwterrein aan de Prins Mauritsstraat hoek Louise de Col- lignystraat, ter grootte van 88 M2. tegen 16 per M2. Met 12 tegen 7 stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Achtereenvolgens worden (met de stemmen der voorstanders van erfpacht tegen) goedgekeurd: 14. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van het Al- lerh.Hart van Jezus van een perceel grond aan de Lekstraat voor den bouw van een R. K. kerk, ter grootte van 1100 M2., tegen 15 per M2. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. W. Blokland en Zn. van 2 perceelen bouwter rein gelegen op de hoeken van de Zwartewaalsche en Geervlietschestraat. tot een gezamenlijke grootte van 3200 M2. tegen 18.p. M2. Het voornemen is om op dit perceel met Rijkspremie en hypotheek 52 arbeiderswoningen te bouwen. 16. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan Joseph van Gelderen van een strook grond aan de Willem de Zwijgerlaan tegen 15.per M2. Erfpacht. 16. Voorstel van B. en W. om aan J. Broek- zitter te Rotterdam alsnog in erfpacht uit te ge ven een perceel bouwterrein, ter grootte van pi. m. 644 M2., met dien verstande, dat deze uitgifte een geheel zal uitmaken met het hem bij raads- beslmt van 2 December 1921 voor de opr;cht:ng van een schaftlokaal en logement in erfpacht uit gegeven terrein in het Sterrebosch. De totale oppervlakte wordt nu 1344 M2. Voor gesteld wordt den meerderen grond op dezelfde voorwaarden als de reeds in erfpacht uitgegeven grond af te staan, evenwel met dien verstande, dat voor den meerderen grond inplaats van 70

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2