Om een schat. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 11 Februari 1322. No. 1325». Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonneménten per 3 maanden ƒ2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ,:'Ad verte natiën $1—5 regelsf/ 1-75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandse!» Nieuws, Z. H. PAUS PIUS XI. De Rome:nsche correspondent van ,,De Tijd" meldt Z. H. de Paus gebruikt voorloopig de kleine troonzaal als slaapvertrek de werklieden zijn bezig met op de derde verdieping de pauselijke vertrekken in orde te brengen Pius XI zal de slaapkamer van Pius X z.g. in gebruik nemen en de particuliere huiskapel van den overleden paus Benedictus XV overnemen. De H. Vader geeft audiënties in de zalen van de tweede verdieping. De werklieden brengen de basiliek in gereed heid voor de kroning.Op den achtergrond komt een troon te staan. Verder worden de tribunes voor de diplomaten, den Romeinschen adel en andere genoodigden, en de plaatsen voor de kardinalen, bisschoppen en pauselijke dignita rissen in orde gebracht. Van alle zijden der wereld komen telegram men van gelukwenschen toegestroomd, zoo van de meeste staatshoofden, o.a. Poincaré en een groot aantal hooggeplaatste personen uit de verschillende landen. De Amerikaansche kardinalen zijn te Rome aangekomen en logeeren in het hotel „Quirinal." Voor de kroning op Zondag wordt een enor me menigte verwacht men heeft o.a. reeds een grootsche bedevaart uit Milaan aangekon digd. De geheele pers brengt voortdurend hulde aan den nieuwen Paus. De H. Vader heeft een audiëntie verleend aan het nationaal Lourdes-comité. Naar verluidt, zal de basiliek Zondag met groo- te draperieën in rood en goud versierd worden. In zekere kringen spreekt men van de mogelijk- hied, dat de Paus na Zijn kroning de St. Pieter zal verlaten, om het volk op het groote plein, dat de colonnaden van Bernini omringt te zegenen. (Welk bericht echter later weer is tegengesproken) (Red.) Het schijnt dat 200.000 personen gevraagd hebben de plechtigheid te mogen bijwonen. De St. Pieter kan 50.000 menschen bevatten. POLEN EN LITAUEN. De Litausche minister van Buitenlandsche Zaken, Jurgitis, heeft den derden Februari aan zijn Poolschen ambtgenoot een nota gezonden, waarin gewag wordt gemaakt van de gewisselde correspondentie, terwijl wordt gevraagd, of de Poolsche regeering zich er mee kan vereenigen, in het Zeligowski-gebied van Wilna den status quo ante te herstellen en of zij bereid is, om vóór den aanvang der directe besprekingen, hare troe pen en bestuursambtenaren uit bedoeld gebied terug te trekken. In haar antwoord verklaart de Poolsche re geering, dat het vóór alles van belang is, de practische kwesties te regelen, hetwelk tot een wederzijdsche toenadering zou kunnen leiden en dus voor beide landen slechts wel dadige gevolgen zou kunnen hebben. Geleid door deze vooropgezette overweging, heeft minister Skirmunt in zijn nota van 30 Januari getracht, de bespreking te vermijden van iedere aangelegenheid, welke ernstige hin derpalen in den weg der verdere afhandeling zou kunnen zetten, Dit is trouwens geheel in overeenstemming met de wijze raadgevin gen van den Volkenbond. Hopende, dat de Litausche regeering zich met deze zienswijze zal kunnen vereenigen, voorziet het Poolsche Intusschen had de voortdurende omgang met Harvey's dochter nog andere plannen in mij doen rijpen. Ik gevoelde spoedig, dat ik het jonge meisje liefhad en aarzelde niet, mr. Harvey om de hand zijner dochter te verzoeken. Met een droevigen glimlach hoorde hij mij aan. Waarde heer, gaf hij ten antwoord, ik zou mij gelukkig achten, u mijn schoonzoon te kun nen noemen. De omstandigheden nopen mij ech ter tot een zekere voorzichtigheid. Niet de geld zaken houden mij terug, maar de overtuiging, dat ge u in voortdurend gevaar bevind, en ik zou mijn dochter niet gaarne weduwe zien, nog vóór zij gehuwd was. Herhaal uw aanzoek op den 27en September en met of zonder millioen zultge mij als schoonzoon hartelijk welkom zijn. Tot zoolang echter verzoek ik u dringend, den vrede des harten bij mijn dochter niet te verstoren, en hoe gaarne ik u hier ook zie,zou het toch misschien goed zijn, als go eenigen tijd op reis gingt. De woorden van mr. Harvey maakten een diepen indruk op mij. Onrustig dwaalde ik door de straten tot de avond vieleindelijk begaf ik töjj weer naar mijn kamers en trachtte mijn antwoord ten slotte nog in directe besprekin- g en binnen zeer korten tijd. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men Gisterochtend zijn voor het station van de tram te Weissensee ongeveer 400 man tramperso neel en op de Antonsplatz aldaar ongeveer 500 man bijeengekomen om het herstel van het tram verkeer te beletten. De veiligheidspolitie zond dadelijk een sneltram met 20 man, die de betoo- gers uiteen dreven. Te Moabit kwamen verscheidene duizenden trammannen bijeen en trokken de stad in. Onder weg hielden zij de trams aan, mishandelden de conducteurs en koetsiers en dwongen de passa giers uit te stappen. Een auto met 20 politieagen ten reed daarop naar de buitenwijken en een an dere naar de Invalidenstrasse om het verkeer vrij te houden. Gistermiddag hielden honderden trammannen een betooging voor het stadhuis. IERLAND. De eerste minister van Ulster deelt mede, dat de Engelsche regeering waarborgen heeft ge kregen voor de veiligheid van de ontvoerde loya listen. Zij hoopt, dat zij spoedig hun vrijlating zal kunnen bewerkstelligen. Hij voegde er aan toe Ik ga van middag naar Belfast terug en als de actie van de regeering faalt, zal ik mijn eigen plannen uitvoeren. Lloyd George en Chamberlain hebben gisteren gesproken met Griffith, den president van Zuid- Ierland. Zij wezen met klem op den ernst van den toestand, die door de ontvoeringen is ont staan. Griffith gaat vanavond naar Dublin om te trachten, het in vrijheid stellen der ge vangenen te verhaasten. ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dat twee van de bezuinigingsvoorstellen der commissie Geddes, welke een besparing van 80 milioen pond Ster ling beoogen, vandaag zullen worden bekend gemaakt, terwijl het debat over de nationale economie in het Lagerhuis op Maandag zal plaats hebben. ITALIË EN RUSLAND. De Italiaansche Staatscourant maakt een be sluit openbaar, waarbij een buitengewoon kre diet van 6 millioen geopend wordt ter ondersteu ning van de hongerlijd ,nde bevolking in Rusland. OOSTENRIJK. Dr. Rosenberg, de technische financieele adviseur der Oostenrijksche regeering, schrijft in de ,,Neue Freie Presse", dat Oostenrijk volko men levenskrachtig zal zijn, zoodra de hervatting van de volledige productie en de verzorging van de overbodig geworden ambtenaren in het werk zullen zijn gesteld, als de staatsbegrooting door buitenlandsche hulp in zijn evenwicht wordt gebracht, de inflatie van bankbiljetten ge staakt en de Oostenrijksche kroon gestabili seerd zal zijn. De douanerechten, het tabaksmo nopolie, de spoorwegen en andere bezittingen van den staat zullen na consolideering van den valutatoestand van Oostenrijk volkomen waar borgen voor de toekomstige buitenlandsche cre- dieten bieden. Rosenberg zegt verder dat de buitenland sche credieten uitsluitend gebruikt moeten wor den om de kroon op een bepaalden koers te sta- biliseeren, waarbij de kroonkoers exportmoge lijkheden voor de Oostenrijksche industrie moet bieden. Hij verklaarde zich tegen financieele geweldmaatregelen en verlangt dat alle staats- gemoedsrust terug te vinden. Toen ik de hand in mijn zak stak, om er een sigareUuit te nemen, voelde ik een rolletje papier, waarvan ik de herkömst niet kende, ik deed het open en las tot mijn groote ontzetting deze geheimzinnige woorden Neem u in acht, want ge wordt voortdurend bewaakt, Het gevaar is veel nader dan ge denkt, en men volgt u op uw schreden. Waarom, dat weet ge zelf Een onbekende vriend. Ik stond verslagen. Alle middelen, om het mij dreigend, maar onbekend gevaar te ontkomen, ontbraken. Nu en dan voelde ik den wensch bij mij opkomen, het millioen maar kwijt te zijn, om ten minste mijn rust terug te hebben, maar telkens onderdrukte ik dit opkomend verlangen weer, trachtte mij zelf gerust te stellen en op urenlange wandelingen mijn vrees te vergeten. Langzaam gingen de dagen voorbij en naar ma te de 26e September naderde, werd mijn opge wondenheid grooter. Eindelijk bleven mij nog zeven dagen over, maar ik vreesde krankzinnig te worden van angst en spanning. Ik voelde, dat het zoo niet langer gaan kon en besloot deze dagen een reis te doen door de Vcreenigde Staten, opdat ze sneller zouden voorbijgaan. Drie dagen later bevond ik mij te St. Louis, waar ik onder een valschen naam in een der voornaamste hotels monopolies zullen worden gebruikt tot veref fening van de staatsbegrooting. Mogelijk zou het overige tekort door een gedwongen leening gedekt moeten worden. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld, dat er tus- schen de Hongaarsche regeering en een Fransch consortium een overeenkomst gesloten is, vol gens welke aan de firma Schneider te Creusot de aanleg van een vrijhaven te Soroksar, aan een zijtak van den Donau bij Boedapest, opgedragen is. Er zal hiervoor een maatschappij opgericht worden, in welke de Hongaarsche staat voor 60 pCt. van de aandeelen vertegenwoordigd zal zijn. Met den aanleg van de haven zal reeds binnen kort begonnen worden. Het werk zou in vier jaar voltooid moeten zijn. EGYPTE. Gister heeft Lord Allenby met enkele leden van het kabinet de Egyptische aangelegenheden besproken. ENGELSCH-INDIE. Over de onlusten in zekere deelen van Engelsch Indie heeft minister Montagu gisteravond in het Lagerhuis meegedeeld dat de Engelsche regee ring de gedragslijn volgt die in 1917 is vastge steld en ten doel heeft Indië geleidelijk op te voe ren tot eenige vorm van zelfbestuur en deelge nootschap met de andere deelen van het rijk. Engeland dient het volk van Indië de bevoegd heid te geven, zijn wenschen kenbaar te maken over een regeeiingsvorm die 't meest geschikt is voor zijn behoeften. Zelfsbestuur kan echter slechts geleidelijk worden verleend naarmate de volksontwikkeling op hooger trap komt te staan. De regeering hoopt Indië zonden rampen en zonder ongewenschte overijling te leiden, tot het zijn plaats als gerijkrechtend deelgenoot van het Britsche rijk kan innemen. Indien dit mocht mis lukken zou de wereld er schade van hebben, indien het gelukt zal het den arbeid in het belang van de menschheid en de beschaving, door het Britsche rijk verricht, opnieuw in een helder licht stellen. Montagu waarschuwde het Lagerhuis tegen de voorstelling dat de onlusten in Indië het geheele uitgestrekte gebied zouden omvatten. Zulks is evenmin het geval als dat bijv. geheel Europa be trokken is bij onlusten te Lissabon. Indië is niet éen land, doch een reeks van landen. Een van de hoopvolste teekenen inlndië is de warme aanhan kelijkheid der bevolking aan den koning-keizer. JAPAN. De Japansche regeering heeft besloten, dat de belangrijke vlootbasis Maizoeroe zal worden te ruggebracht tot Marinehaven, terwijl de vloot basis Port Arthur binnenkort zal worden open gesteld als gewone handelshaven. ALLERLEI. De Poolsche Landdag heeft met 136 tegen 61 stemmen een wet aangenomen, betreffende den 10-urigen werkdag in de handelsbedrijven. Binnenland. De „betere standen." In „Plet Patroonsblad" wordt er op ge wezen, dat onze „betere standen" maar steeds afzijdig blijven, waar de belangen, de eer, de vooruitgang van het Katholiek geloof en het katholiek leven, van de Kerk ook, in het open baar moeten verdedigd of bevorderd worden „De toestand is zóó, dat men de goede zaak overlaat aan de massa van arbeiders of daar- mijn intrek nam. Onder voorwendsel van onge steldheid verliet ik mijn kamers bijna niet. Alles echter scheen mij verdachtde directeur scheen mij toe een pruik te dragen en zijn stem te ver anderen, als hij tot mij sprak het voorkomen van den kcllner boezemde mij de hoogste onge rustheid in en ik haastte mij dan ook, ten spoe digste mijn hotel te verlaten en naar San Fran cisco te vertrekken. Op weg daarheen bezocht ik het Rotsgebergte de frissche, gezonde bosch- en berglucht werk ten weldadig op mijn geschokte zenuwen, en toen ik op den avond van den 26en September te San Francisco aankwam, dreef ik bijna den spot met mij-zelf, dat ik New Orleans verlaten had. Waar ben ik eigenlijk bang voor geweest zei ik tot me-zelf. Wie zou er ook maar het ge ringste belang bij gehad hebben, mij leed tedoen Zelfs mijn dood zou den moordenaar nietin het bezit van mijn millioen hebben gesteld. Het gezond verstand zeide mij dus, dat ik niets meer te vreezen had, en dat de onderge- teekende waai schuwing niets anders dan een grap van Clinton geweest was. Ik besloot dus, mij te beheerschen en de uren, die mij nog overble ven, als verstandig mensch door te brengen, zon der mij door iets te lagen beangstigen. Ik had altijd een afkeer gehad van eten aan een table d'hote, en bestelde dan ook een afzon derlijk diner. Er werd in een hoek van de zaal mede naast verwante standen, en dat de zoo genaamde hoogere standen van hun katholici teit in het openbaar nauwelijks doen blijken, tenzij het zuiver godsdienstige manifestaties zijn, zooals processies, onthullingen van H. Hartbeelden enz., en dus noch een sociale noch een politieke kant aan het geval te ontdekken is In dit laatste geval laat men de zaak aan „het volk" over. En de eenling, die dat niet doet, die voelt, in die katholiekénvergaderin- gen op zijn plaats te zijn, ook al hangen de lange kapstokken vol petten, en al zitten er ook werklieden aan de groene tafel, die een- lmg wordt, zij het niet letterlijk, met den vin ger nagewezen. Zijne bedoeling wordt ver dacht gemaakt, en gaat het niet, welnu, dan is hij tenminste een idealist, dien de bittere ont nuchtering wel tot andere gedachten zal bren- gen. Nu zal met pinksteren in Nijmegen de twee de algemeene Nederlandsche Katholiekendag worden gehouden. In eere- en andere comité s zal wel hier en daar een of ander kathohek werkgever zitten. Maar het zal ons toch wel eens verwonderen, hoeveel van die werkge vers, ook zonder speciaal baantje, aan dien Katholiekendag zullen deelnemen. Zullen ook bij deze grootsche katholieke bij eenkomst, waar het niet zal gaan om het be lang van een of andere groep uit de katho lieke bevolking, maar om het algemeen katho liek beginsel, de straat en de zaal aan „de arbei ders" worden overgelaten Zullen de meer gesitueerden, de hoogere standen, ook ditmaal alléén op het podium en op de eerste rijen in de kerk onder de pontificale diensten, te vinden zijn? Of zullen zij zichvoor gelegenheden alsdeze einde lijk losmaken van hun isolement en de breede rangen der actieve katholieken komen verster ken Zullen zij zich ook ditmaal weer schamen, om in Nijmegens straten als katholieken voor den dag te komen; of zullen zij den zedelijken moed hebben, aan den optocht mee te doen Het zal ons benieuwen. Maar eerlijk gezegd, er moet in hunne mentaliteit ietwat veranderd zijn, zal de deelname eenigszins bevredigend blijken. Op de diocesane Katholiekendagen heb ben zij het terrein steeds aan andere volks groepen, vrijwel zonder strijd, overgegeven. Als dat nu met den algemeenen Katholiekendag weer zoo gaat De forcnsenbelasting. De heer Hermans heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de toepas- ring van art. 244a, sub. 3e, van de Gemeente wet (forensenbelasting) ten aanzien van ar beiders, die buiten de gemeente hunner inwo ning werkzaam zijn, tot onbillijkheden leidt dat bijv. arbeiders, die even over de grens hunner „woongemeente", over een slijkweg, zich naar een kolenmijn begeven, gelegen onder hun „woongemeente", en anderen, die zooals in Breda het geval is, werkzaam zijn in een vlak op de grenzen van twee gemeenten gelegen fabriek, genoemde belasting moeten betalen Is de Minister niet van oordeel, dat het ver melde wetsartikel zijn ontstaan te danken heeft aan het feit, dat meer vermogende inge zetenen zich metterwoon vestigden buiten de gemeente, waarin zij zaken dreven, om zoo te ontkomen aan hoogere belastingen van die ge meente Kan de minister dus toestemmen, dat de rechtsgrond van genoemde belasting hierin gelegen is, dat zij, die proliteeren van de lus ten, zich niet mogen onttrekken aan de lasten eener gemeente gedekt, waar ik alles zien kon, wat er gebeurde, zonder zelf gezien te worden. Ondanks mijn heldhaftig besluit voelde ik mij na al de aan doeningen niet erg op mijn gemak en atzougauw mogelijk, om spoedig weer alleen op mijn kamer te kunnen zijn. Toen de kellner mij vroeg, welken likeur ik bij de koffie wenschte, hief ik het hoofd op om te kiezen uit de batterij flesschen, die hij op zijn bord had staan. Plotseling zag ik daar iets, dat mij met zulk een schrik en ontzetting vervulde, dat ik maar nauwelijks een schreeuw van angst kon onderdrukken. De kellner keek mij verbaasd aan en vroeg, of ik ongesteld was. Ik wendde dui zeligheid voor en verzocht hem, mij alleen te laten. Ik wilde mij overtuigen, of datgene, wat ik gezien had een droombeeld dan wel werkelijk heid was. Neen, het was waar; er was geen twijfel meer mogelijk In den achtergrond der nis, door het licht der gaslamp zeer zwak verlicht, een man, die op mij geleek als twee droppelen water. Begrijp eens, heeren, welk een indruk het op mij maken moest, iemand te zien, die juist een ge stalte, haren en oogen had als ik een dubbel ganger in de letterlijke beteekenis van het woord. Bliksemsel schoot mij de gedachte door den geest, deze man, deze dubbelganger van mij, is de eenige, die er belang bij zou kunnen hebben, mijn kwitantie te stelen. (Wordt vervolgd) UWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1