vestigd doch men wees in verband daarmede op de jongste berichten betreffende aankoopen in Pacific Oil aandeelen en op de financieele trans acties van de Standard Oil Co. in Californie. Binnenland. Wetsontwerp-Binnenvaart. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten Vereenigingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van het ont werp van wet tot vaststelling van bepalingen met. betrekking tot de Binnenvaart. Het stemt ontgetwijfeld verblijdend, dat de mi nister blijkens de Memorie van Toelichting van gevoelen is, dat „belemmeringen van handel en scheepvaart beide zooveel mogelijk vermeden dienen te worden, waardoor de regeling in nor male omstandigheden zich heeft te beperken tot die maatregelen welke bevorderlijk kunnen zijn tot het scheppen van geregelde toestanden in het Binnenscheepvaartbedrijf." De voorge stelde regeling motiveert de minister door erop te wijzen, dat de vrije oganisatie van en in het be drijf niet afdoende bij machte blijkt de belangen van alle partijen te behartigen of tegenover el kaar te waarborgen. In het algemeen kan het Verbond dit stand punt van den minister niet deelen. Het feit, dat feitelijk alle belanghebbenden zich thans voor vrijheid in het binnenscheepvaartbedrijf uit spreken, spreekt in dit opzicht voor zichzelf. Bovendien,het uiterst fijn genuanceerde binnen scheepvaartbedrijf, waarin ook ten gevolge van de zeer oude verhoudingen in zakenverbindingen, den groote verscheidenheid besta,at, laat zich krachtens zijn aard niet aan wettelijke banden leggen. De geschiedenis van de regeling van de Binnen vaart in de crisisjaren 1917 en 1918 heeft dit overduidelijk aangetoond, gelijk is uiteengezet in het adres van de Binnenscheepvaart-Unie dat terzake van het thans ingediende wetsont werp de Kamer is aangeboden. Dit adres roept nog eens duidelijk in herinnering terug de onbe vredigende resultaten, waartoe de staatsin menging in de crisisjaren leidde. Het zal dan ook geen verwondering baren, dat het Verbond uit den aard der zaak Zeer sceptisch staat tegen over de plannen om opnieuw staatsinmenging, met de binnenschipperij in het leven te roepen Ware door de regeering op klemmende gronden aangetoond, dat zonder regeeringsingrijpen in tijden van crisis voor ernstige vervoermoeilijk- heden moet worden gevreesd, dan zou adr. indien de regeering daartegen afdoende maatregelen in uitzicht stelde,zich tegen een wettelijke rege ling betreffende deze materie niet Verzetten. Naar zijn oordeel is de regeering er niet inge- slaagd aan te toonen, dat alleen met haar mede werking in tijden van vervoerstremm.ing een bevredigende toestand in de binnenvaart is te verkrijgen en evenmin is het haar gelukt aanne melijk te maken, dat het middel, dat in 1918 en 1918 faalde, thans tot bevredigende resultaten zal leiden. Adr heeft den indruk gekregen /lat het wets ontwerp er slechts toe strekt „het deskundig or gaan, waarover beschikt wordt, tebehouden.' Adr. vermoedt, dat hiermede gedoeld wordt op het Bureau Vervoer, welks taak hij reeds sedert geruimen tijd geëindigd acht. Wanneer dan ook overigens voor het wetsont werp geen redelijk gronden zijn aan te voeren, zou adr. tegen het permanent worden van het crisisbureau Vervoer zeer ernstige bezwaren heb ben. Het Verbond, betoogt dat aanvaarding van de ten aanzien der vordering, registratie, aan melding, beurzen ontworpen regelingen als on- noodig en ongewenscht te mogen ontraden. Een nieuwe tijdelijke regeling der verzekuing meent het eveneens te mogen ontraden, terwijl een eenvoudige wijziging van de Drankwet een einde kan maken aan het afsluiten van bevrachtings- overeenkomsten in vergunningslokaliteiten. Om. deze redenen sluit adressant zich aan bij de conslusie van het eerdergenoemde adres van de Binnenscheepvaart-Unie en verzoekt hij de Kamer het ontwerp van wet tot vaststelling van bepalingen met betrekking tot de Binnen vaart te verwerpen. Onze spoorwegen. Uit het Zuiden van ons land schrijft men aan „De Tijd": Een leelijke concurrent van de spoor wegen is tegenwoordig de goedkoope in Duitsch land aangeschatte auto-bus, die tegen een veel lager tarief om de twee uren hetverkeertusschen in de buurt liggende plaatsen onderhoudt. Eveneens is het verzenden van vracht- en bestelgoed per spoor den laatsten tijd enorm af genomen. Groote zaken hebben tegenwoordig haar eigen vrachtauto's, die de goederen op de afgelegenste plaatsen bezorgen. Wat er nog overblijft, gaat per expeditie-vrachtauto, per boot of per schuit. Zoo behoelt men geen profeet te zijn, om te voorspellen, dat de Nederlandsche spoorwegen naar hun bankroet rennen. Alleen een man met een helderen kijk op zaken en koopmanschap kan luer redding bren gen. De Vrijz. Democr. Bond. De afdeeling van de Vrijz. Dem. Bond te Franeker heeft besloten, aan de algemeene ver gadering van den Bond op 19 dezer voor te stellen, een nieuw referendum te houden over alle candidaten, op grond dat het onttrekken van de plaatsen no 1 en 2 der lijst aan het refe rendum als de grondoorzaak van het huidige conflict moet worden beschouwd en geacht wordt in strijd te zijn met het democratisch karakter der partij Uit liet bouwbedrijf. Naar „Ons Eigendom" verneemt, zullen de georganiseerde patroons in het bouwbedrijf zich tegen de eischen van de arbeidersorganisa ties schrap zetten, niet treden in het vacantie- voorstel en in plaats van loonsverhooging een niet onbelangrijke verlaging van het contract loon voorstellen. Diplomatie. Uit Christiania meldt men de benoeming van den heer Huitfeldt, gezantschapsraad te's-Gra- venhage, tot, Noorsch gezant te Kopenhagen, als opvolger van den heer J. Irgens, die onlangs tot gezant te Rome is benoemd. Prof. Dr. II. Blink. Zaterdag heeft prof. Dr. H. Blink in Den Haag zijn 70en verjaardag herdacht. Talrijke bewijzen van sympathie zijn hem ten deel gevallen.Zoo heeft de Koningin, die als prinsesje van hem les in de cosmografie heeft gehad, een telegram van gelukwensch gezonden, evenals Prins Hendrik. Ook het Kon. Ned. Aardr. Genootschap heeft door een telegram van zijn belangstel ling doen blijken. Voort hebben de Aardrijkskundige Genoot schappen te Madrid, Weenen en Lissabon prof. Blink ter eere van dezen dag tot eerelid benoemd, terwijl hij van het Aardrijkskundig Genootschap van Portugal juist dezer dagen den gouden De Magalhaes-penning met keten heeft ontvangen. Ingevoerd vleeseh. Op de vragen van het Kamerlid Braat be treffende het sluiten onzer grenzen voor den in voer van vleeseh uit landen, waar tongblaar heerscht, antwoordde de minister van Landbouw dat het hem bekend is, dat in Denemarken mond-en klauwzeer heerscht en eveneens, dat (seder 1920) de grenzen van Zweden en Noor wegen voor vee en vleeseh uit Denemarken ge sloten zijn. Ook vernam hij, dat in Antwerpen genoemde ziekte is geconstateerd bij vee, uit Denero.arken ingevoerd.Op grond daarvan heeft België den invoer van levend Deenscb vee verboden. Hierbij zij opgemerkt, dat de invoer van levend vee in Nederland in het algemeen ver boden is. De Minister acht het, in het belang van den Nederlandschen landbouw, niet noodzakelijk onzï grenzen voor den invoer van vleeseh uit landen, waar tongblaar heerscht, te sluiten, aan gezien de mogelijkheid, dat ons vee, door mid del van dit vleeseh, door mond- en klauwzeer zou kunnen worden besmet,practisch uitgesloten is. Mr. P. L. M. van Ogtrop. f Te Amsterdam is acht en veertig jaar oud, plotseling overleden mr. P. L. M. van Ogtrop. firmant der firma Wijnand Fockink aldaar. De heer van Ogtrop was lid van het Bur gerlijk Armbestuur, regent van het R. K. Ge sticht van Weldadigheid, genaamd Sint Aloys, usgesticht en bestuurder van het comité voor Volkstuinen. De Tabakswet. De Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland heelt een adres gezonden aan de Eerste Kamer, waarin het ontwerp tot wijziging van de wet op den Tabaks-Accijns van 6 Mei 1921 beschouwd wordt als een belemmering voor de nationale nijverheid eenerzijds en als een bron van improductief verspilde arbeidskracht an derzijds (dit laatste niet alleen voor handel en industrie, doch ook voor het departement). Daarenboven is deze wet ontstaan in een tijd van groote welvaart, toen de ambts-voorgangcr van den tegenwoordigen minister meende, dat deze extra last zeer goed zou kunnen worden gedragen en bij het dalen der tabaksprijzen onbemerkt zou kunnen worden verwerkt. Dat is in den huidigen tijd van malaise niet meer het geval en adr. vreest, dat de inkomsten verre beneden de raming zullen blijven en acht het gevaar van opschroeven van het percentage niet denkbeeldig. De wet verzwaart, volgens adr., den bonafiden fabrikanten onnoodig het op het oogenblik toch reeds zoo moeilijke bestaan en geeft aan den anderen kant den kwaadwilligen, ook reeds zonder de voorgestelde wijziging, ampel gelegen heid tot fraude, terwijl bij aanneming van deze wetswijziging de deur tot fraude nog wijder wordt geopend ten detrimente van fiscus en bonafide bedrijven. Verzocht wordt, het ontwerp tot wetswijziging te verwerpen en den minister in overweging te geven de invoering van deze wet uit te stellen tot betere tijden. Electrificatie stoomtram Den Haag—Delft. Men meldt uit Delft d.d. 11 Februari De kwestie van de electrificatie der stoom tram werd in de gisterenavond gehouden ver gadering van devereeniging,,Gemeentebelangen" uitvoerig besproken. De vergadering was eenparig van oordeel, dat de toestand zooals deze thans is behoort te blijven totdat de concessie is afgeloopen. De Ilaagsche Tramweg-Maatschappij behoor de in overweging te worden gegeven voor den afloop der concessie een trambaan voor een electrische tram aan te leggen langs een anderen weg dan het Oude Delft en wanneer zij daartoe niet genegen is, het eindpunt der electrische tram aan de Haagpoort te hou- de tot wanneer de tijd der concessie voor de stoomtram voor bij is. Het gemeentebestuur zal met de meening der vergadering in kennis worden gesteld. Vleeschkeuringswet. In de te Leeuwarden gehouden jaarvergade ring van den Frieschen Slagershond werd een motie aangenomen waarin de vergadering haar volle vertrouwen uitspreekt in de maatrege len door de Regeering met betrekking tot de invoering der Vleeschkeuringswet genomen en er op aan dringt in het belang der volksge zondheid, dat de wet in werking trede op den bij Koninklijk besluit vastgestelden datum van 1 Juni 1922. Consulaten. Bij Kon. besl. is de heer H. J. Goemans, vice- consul der Nederlanden te Gent, benoemd tot consul der Nederlanden aldaar, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat de pro vincie Oost-Vlaanderen. Verhooging staangeld bij de spoorwegen. Met machtiging van den Minister van Wa terstaat is met ingang van gisteren het staan geld voor wagens en het lig- en magazijngeld voor ijl- en vrachtgoederen bij de Ned. Spoor wegen tijdelijk met 50% verhoogd. Generaal Booth. Eergisteren is de leider van het Leger des Heils, generaal Bronwell Booth, in gezelschap van zijn dochter luit-kol. Booth in ons land aan gekomen. Conferenties voor niet-katholicken. De Eerw. Paters Dominicanen zullen bin nenkort te Rotterdam, Bussum en Dokkum eveneens conferenties geven voor niet-katho- lieken. Prof. Bolland, t Zaterdagavond is te Leiden overleden prof. J. Bolland, hoogleeraar in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metaphysica en zielkunde aan de Leidsche universitei. Uitgetrokken typografen. Men seint uit Utrecht aan „De Volkskrant" In het antwoord, dat de samenwerkende vakcentralen aan den Minister van Binnenland- sche Zaken over de steunverleening aan de uitgetrokken typo's verzonden, merken zij op, dat het haar onbillijk voorkomt, dat de steun wordt geweigerd, omdat er in het bedrijf een prijstarief bestaat. Zij vestigen er de aandacht op, dat over wij ziging van het prijstarief tusschen de weder- zijdsche organisaties wordt beraadslaagd. Naar het oordeel der vakcentralen echter is de afloop dezer besprekingen van zeer onderge schikt belang bij de beslissing over de steun verleening aan de betrokken werklooze typo grafen. Een advies om het prijstarief tijdelijk te schorsen is van hare besturen niet te ver wachten, omdat, naar haar overtuiging, ophef fing van het prijstarief de oude anarchie met haar zeer onbehoorlijke arbeidsvoorwaarden, zou herstellen. Ten slotte wordt over deze aangelegenheid nogmaals verzocht om een bespreking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Onderwijs aan vo'wassenen. De commissie voor onderwijs aan volwassenen bericht, dat de wekelijksche lessen als volgt zullen plaats hebben Dinsdag'. Kennis der Natuur en Gezondheids leer. Leeraar de heer F. H. Backer. Donderdag. Rekenen en Boekhouden. Leeraar de heer J. A. Vinks. Vrijdag. Nederlandsch en schrijven. Leeraar de heer R. J. Zuidema. De lessen zullen gehouden worden van 7 1/4 tot 9 1/4 in school G. Lange Nieuwstraat (achter Gymnasium). Donderdag 16 Febr. zal een bijeenkomst van onderwijzers, leerlingen en comm. plaats hebben, waar een en ander gezamenlijk besproken zal worden. Tot dien datum kunnen leerlingen zich nog aanmelden bij den secr. der comm. den heer I). J. Eijsberg. Brielschestraat 21. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur heeren pantoffel, litermaat, sleuteltje, kinderwanten, griffeldoos, ladder, bruine kmderhandschoen, sleutel, rozenkrans, slobkous. Bij vinders bril, A. Rademaker, Groeneweeg- je 15 Lip's sleutel, F. Rensman, Zijlstraat 60/2 portemonnaie met inh., C. v. d. Velde, Verbrande Erven 21 glacé handschoen, C. Semijn, Brand- pad 11 kindermof, H. v. d. Hoek, Lehestraat oorbelletje, D. Klein, Th h Kempistraat 43 portemonnaie, J. v. Geijl, Groenelaan 56 trouw boekje t. n. Spijker, R. v. Oort, L. Achterweg 8/11 kinderbont, J. Meijvogel, Edisonplein 16 zakmes, M. Zwagers, Brugmanstraat 23 kalk- schop, F. Gonlag, Rotterdamsche dijk 1/4 bril in étui, H. Prein, Breedstraat 62 horloge, G. Wijzenbroek, Breedstraat 17 zweep, P. Alblas, Boterstraat 39b damesportemonnaie met inh., P. Paulussen, Nassaustraat 29b medaille, P. Heetman, Kinderbuurt 4 damesportemonnaie met inh., Voorhuyzen, Hoogstraat 121 ceintuur W. Eewijk, Broersveld 37. „Fidclio." Naar men ons meldt, zal de gemengde Zang ver. „Fidelio", directeur de heer A. M. den Draak op Maandag 27 Februari eene enkele wederopvoering geven van „de Remplacant", operette voor Soli en Koor van E. S. Culp. De eerste opvoering alhier, een paar jaar geleden, had zeer veel succes. Dammen. Gisteravond vingen de wedstrijden aan, om het persoonlijk kampioenschap van Schiedam, voor R. K. Dammers, uitgeschreven door de R. K. Damclub „I. D. O." alhier. De uitslag der eerste ronde was als volgt J. NeidJ. W. van Slobbe 20 Nic. v. BaarleA. M. van Slobbe 11 J. Jacquemeyn- seC. Lansbergen 11 Alb. ZuidgeestA. van Geloven 02 A. van EyckZeegers (uit gesteld). Voor Rusland. Naar we vernemen heeft de onlangs gehouden liefdadigheidsuitvoering ten bate der Russische intellectueelen, een netto bedrag van 484.74 V'., opgebracht. UIT ROTTERDAM. De voortvluchtige student .J. B. is te Keulen gearresteerd. Men is zijn verblijf te weten gekomen, doordat hij in een brief naar Ermelo verzocht hem, 15 in marken te zenden, aangezien hij geheel zonder middelen was. De burgemeester van Rotterdam is Zater dag voor korten tijd naar Florence vertrokken. Zaterdagmiddag zijn een mo- torwagen van lijn 1 en een motorwagen van lijn 8 op het Van Hoogendorpsplein te Rotterdam vermoedelijk tengevolge van verkeerden wissel stand nabij de kruising van de beide lijnen, in botsing gekomen. Van beide tramwagens zijn eenige ruiten gebroken. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. UIT VL AARDINGEN. Men schrijft ons uit Vlaardingen Vrijdagavond 10 Februari j.l. trad voor den Katholieken Kring te Vlaardingen op de R. K. Schiedamsche Tooneelclub met het blijspel „Om Papa's Principe" in 3 bedrijven naar den bekenden roman van F. de Sinclair. Dit allerleukst blijspel vol gezonden humor, werd op uitstekende wijze vlot gespeeld, zooals zulks trouwens van deze tooneelclub, die reeds meerdere malen met groot succes voor den Katho lieken Kring te Vlaardingen optrad, te verwach ten is. Den geheelen avond heeft het publiek om het geestige stuk geschaterd van het lachen het krachtige applaus na afloop van elk bedrijf be wees den spelers, dat hun spel door de Vlaarding- sche Kringleden hoogelijk wordt gewaardeerd. Gemengd Nieuws. Draadlooze telefonie met En geland. De Londensche Kamer van Koophan del heeft tot den directeur-generaal der posterij en en telegrafie te 's-Gravenhage een brief ge richt, waarin o.a. wordt gezegd, dat de resulta ten met een onlangs gedane proefneming zoo uitmuntend waren, dat de Kamer, met het oog op de groote behoefte, die zich zoowel bij den goederenhandel als op de effectenbeurs doet ge voelen aan een vlugge telefoonverbinding, bij den directeur-generaal er op wenscht aan te drin gen om ten spoedigste stappen te willen doen om in deze behoefte te voorzien. „Men verzekert ons," aldus de Kamer, „dat een drang Uwerzijds van grooten invloed zal zijn op de actie die van de Britsche autoriteiten uit zal gaan. „Onze Kamer, die reeds sedert 1894 gepoogd heeft om een telefoongemeenschap tusschen Ne derland en Engeland tot stand te zien brengen, hoopt dat zij in deze op Uwe krachtige hulp zal mogen rekenen, nu de verwachtingen, wat de mogelijkheid betreft, verwezenlijkt zijn." De moord in den trein. Naar aanleiding van het bericht, dat de arrestaties, welke in verband met den moord aan den Essen- burgersingel te Rotterdam zijn geschied, in ver band staan met den moord op Mr. Wijsman, deelt de politie mee, dat de onderzoekingen tot dusver niet den minsten grond hebben opgele verd voor de waarschijnlijkheid daarvan. Met zekerheid is te zeggen, dat in het stadium waarin het onderzoek thans verkeert, er zelfs geen schijn of schaduw van aanwijzing aanwezig is,dat de aangehoudenen in zake den Rotterdam- schen moord ook bij den moord op Mr. Wijsman betrokken zouden zijn. Noodlottige brand te Halfweg. Vrijdagnacht ontstond door tot nog toe onbe kende oorzaak brand in de boerderij van Gebr. Bourgonje aan den Zuiderweg in den Houtrakpolder onderHaarlemmerliede en Spaarn woude. De kapitale hofstede is totaal verbrand met uitzondering van een alleenstaande schuur. Een inwonende boerenknecht, een Belg, kwam jammerlijk om het leven. Men heeft nog ge tracht hem te wekken, maar hij was toen reeds vermoedelijk door den rook gestikt. Een inwonende zuster van Gebr. Bourgonje, die zeer slecht ter been is, kon met moeite uit het bran dende perceel worden gered. De paarden en het overige vee konden in veiligheid worden gebracht Kolennood. Jen meldt uit Amsterdam. De D-trein naar Berlijn van 5 uur 50 is Zondag niet vertrokken. Aan het C.S. alher, was tele grafisch bericht uit Duitschland ingekomen dat in verband met het kolengebrek de Hollandsche trein pas weer Maandag I3dezer teBentheim kan worden afgehaald om verder naar Berlijn door te rijden. Weer gepakt. De beruchte V., die in dertijd een juwelier te Venlo een aantal ringen ontstolen heeft, na den man een hoeveelheid pe per in 't gelaat te hebben geworpen, daarna in Duitschland werd aangehouden en in bewaring gesteld, doch uit zijn gevangenschap wist te ontsnappen is, thans naar de N. Venl. Courant meldt, wederom gearresteerd. Inbraak b ij een g o u d s m i d. In den nacht van Zaterdag opZondag hebben nacht-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2