houden worden, voorstellende de inneming van Den Briel, zooals deze in 1572 heeft plaats ge had en waaraan zeer vele Brielenaars zullen medewerken. Verder zal er een groote histori sche optocht gehouden worden. In verband met de feestelijkheden worden thans opgravingen gedaan onder leiding van den heer Postema, tijdelijk opzichter van de Genie, om tot de juiste plaatsbepaling van de bekende Brielsche Noordpoort te komen, waarop, naar wij vernemen later een gedenknaald geplaatst zal worden. Permanent Hof van Internationale Justitie. Omtrent het programma voor de plechtige openingszitting van het Permanent Hof van Internationale Justitie op a.s. Woensdagmiddag half vier, in de groote rechtszaal van het Vredes paleis, kunnen thans de volgende bijzonderheden worden medegedeeld Nadat de genoodigden hebben plaats genomen, zal het Hof in toga de zaal binnentreden. De vertegenwoordigers van de Carnegiestichting zullen de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins ontvangen en geleiden naar de voor hen gereserveerde plaatsen. Op uitnoodiging van den president zal de griffier van het Hof vervolgens voorlezing doen van het artikel van het statuut, hetwelk eischt, dat de leden van het Hof in openbare zitting voor de aanvaarding van hun functie een plech tige verklaring afleggen van den volgenden inhoud „Ik verklaar plechtig, dat ik al mijn verplich tingen en bevoegdheden als rechter, naar mijn eer en met volle toewijding zal uitoefenen met volkomen onpartijdigheid en naar mijn geweten" Alle leden van het Hof zullen deze verklaring afleggen overeenkomstig de vastgestelde rang orde. De vertegenwoordiger van den Volken bond, bij de plechtigheid aanwezig, zal vervol gens een rede houden na hem zal namens de Nederlandsche regeering de heer Van Karnebeek minister van Buitenlandsche Zaken, spreken. Daarna zal namens het gemeentebestuur de burgemeester van 's-Gravenhage eenige woorden zeggen. Eindelijk zal de president van het Hof, rnr. Loder, de openingsrede van het Hof uit spreken. Terstond daarna zullen de Koningin, de Ko ningin-Moeder en de Prins vertrekken het Hof en zijn genoodigden blijven in de zaal tot het vertrek van de Koninklijke familie. Na afloop van de plechtigheid zal het Hof in een der zalen van het Vredespaleis een thee aan zijn genoodigden aanbieden. Zooals reeds is gemeld, heeft de Senaat der Leidsche Universiteit aan het Permanente Hof van Internationale Justitie een voorzittershamer aangeboden. De griffier van het Hof heeft dezer dagen den hamer ontvangen. Het is een kunst voorwerp, ontworpen door den heer K. P. C. de Bazel en uitgevoerd door den heer, Oorschot en mej. C. Plaet. De hamer is in donker ebben hout, steel en kop met een eenvoudig snijde motief versierd. De ronde kop draagt op een banc! van dof goud het devies van Willem van Oranje, door den Senaat aan het Hof toegedacht. Hooge Raad van Arbeid. In het onlangs verschenen jaarverslag van den Hoogcn Raad van Arbeid over zijn werk zaamheden in het jaar 1921 zijn de wijzigin gen aangegeven, die in den loop van dat jaar in den Raad en zijn commissien hebben plaats gevonden en zijn voorts de persberichten op genomen, die in dat jaar omtrent de adviezen van den raad zijn gepubliceerd. In het verslag wordt er de aandacht op geves tigd, dat deRaad in 1921 advies heeit uitgebracht over twee voor-ontwerpen van wet, die de vrucht waren van onderzoekingen, waartoe de raad in 't daaraan vóorafgaande jaar had aangespoord de proeve van een Ziektewet en het voorontwerp tot herziening van de Arbeidswet 1919, dat be palingen bevat krachtens welke in onderling overleg van werkgevers en Werknemers van en kele vormen van die wet kan worden afgeweken. Bevordering toeristen-verkeer. Men meldt uit New-York Van 25 Maart tot 11 April zal te New-York een belangrijke internationale tentoonstelling tot bevordering van het toeristenverkeer wor den gehouden, waaraan ook een Ilollandsche afdeeling verbonden zal zijn. Het Nederland sche consulaat-generaal te New-York en de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar (adres 44 Beaverstraat), verzoeken alle ver- eenigingen en belanghebbenden bij de bevor dering van het toeristenverkeer naar Holland en Indië, speciaal het Bureau van Vreemde lingenverkeer te 's-Gravenhage en het Koloni aal Instituut te Haarlem om onmiddellijke franco toezending van geschikt expositiemateri aal. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York heeft 540 vierkante voet expositie ruimte afgehuurd. De inzenders hebben geen an dere onkosten dan de retourvracht. Onderscheiding. Naar de „Msb." verneemt, is de Zeereerw. heer H. J. M. Donders, pastoor te Schijndel en redacteur van „Het Rechte Spoor", orgaan van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael", benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het bouwbedrijf. Naar het „Centrum" meldt, vergadert Woens dag 22 dezer de commissie V uit den Hoogen Raad van Arbeid (commissie voor de diamant-, kleeding-, reinigingsnijverheid, bouwbedrijven, houtbewerking en kunstnijverheid) over een voorontwerp Kon. besluit tot wijziging van het overgangsbesluit. Gelijk de Minister van Arbeid in de Tweede Kamer reeds mededeelde, ligt het in de bedoe ling, het overgangsbesluit zoo te wijzigen, dat voor bepaalden tijd in de bouwbedrijven (nieuw bouw) tien uur per dag en 55 uur per week ge werkt kan worden. De betrokken vakorganisa ties zullen worden gehoord bovendien zijn deze door hun centrales in den Hoogen Raad van Arbeid vertegenwoordigd. De Kamerverkiezingen. Als het „Hbld." goed is ingelicht, zal de heer P. J. de Kanter zich niet meer beschikbaar stellen voor een candidatuur bij de a.s. Kamer verkiezingen Het garnizoen te Tilburg. Naar men aan de „N. Tilb. Crt." meedeelde, is het vertrek van de huzaren uit Tilburg binnen drie maanden te verwachten. In plaats van huzaren zou artillerie de cavalerie-kazerne be trekken. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 3 dezer is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw dr. H. Blink, buitengewoon hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagemngen en voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Economische Geographie, wonende te 's-Gravenhage. Opheffing ltijks-schippersbeurzen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Kanter betreffende het vervallen van eenige Rijksschippersbeurzen met ingang van 1 Febru ari 1922 luidt het antwoord van den heer van IJsselsteijn, Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Zooals de Staatscourant van 10 Januari 1922 vermeldt, zijn met ingang van 1 Febr. 1922 9 beurskringen vervallen verklaard en 15 Rijksschippersbeurzen, respectievelijk hulp- schippersbeurzen, opgeheven. Deze maatregel houdt in zooverre verband met het ingediende wetsontwerp, houdende be palingen met betrekking tot de binnenvaart, dat het in het voornemen ligt het aantal schip- persbeurzen te beperken. Om vorenomschreven reden en uit hoofde van bezuiniging achtte ondergeteekende het wenschelijk reeds nu tot opheffing van be doelde beurzen over te gaan. De bezuiniging bedraagt ongeveer /9000 per jaar. Aan de eervol ontslagen ambtenaren wordt na beëindiging hunner werkzaamheden nog 2 maanden salaris uitgekeerd. Gezelschapsbiljetlen. Naar de „Rott". verneemt, stelt de directie der Ned. Spoorwegen opnieuw gezelschapsbil jetten verkrijgbaar. De voorwaarden waaronder zij verkrijgbaar zijn, zijn in hoofdzaak de vol gende A. Voor een enkele reis. Deze gezelschaps biljetten worden afgegeven voor de 2e en voor de 3e klasse, mits de prijs voor minstens 10 personen betaald wordt en de afstand minstens 25 K.M. bedraagt. De prijs is per persoon 4ct. voor de 2e en 21/i ct. voor de 3e klasse per K.M. De voor eiken deelnemer verschuldigde vracht prijs wordt opwaarts op geheele centen afgerond. Voor kinderen wordt geen vermindering van deze vrachtprijzen veileend. Voor tramwegen alleen worden geen biljetten afgegeven. De reis moet gezamenlijk afgelegd worden. De gezelschapsbiljetten moeten uiterlijk daags te voren met het daarvoor bestemde formulier aangevraagd worden aan hel station van ver trek. Gezelschapsbiljetten voor een enkele reis worden niet afgegeven in de maanden Juli, Augustus en September. De Nederlandsche Spoorwegen behouden zich het recht voor, ook op andere door hen te bepalen dagen de afgifte niet te doen plaats hebben. B. Voor een reis heen en terug. Deze gezel schapsbiljetten worden afgegeven voor de drie klassen, mits de prijs voor minstens 20 personen betaald wordt. De prijs bedraagt per persoon anderhalf maal den prijs van een gewone enkele reiskaart de voor eiken deelnemer ver schuldigde vrachtprijs wordt opwaarts op ge heele centen afgerond. Voor kinderen wordt geen vermindering van deze vrachtprijzen ver leend. Voorts onder dezelfde bepalingen als voor een enkele reis. De a. s. Kamerverkiezingen. Zondag had in den Rijkskieskring den Bosch in de R. K. kiesvereenigingen de stemming plaats over de candidaten der definitieve groslijst. Door een combinatie van dagbladen in dien Rijkskieskring is de uitslag gistermorgen vastge steld. De „Meijer. Crt." van gisteravond meldt den uitslag als volgt De stemming heeft plaats gehad volgens het 10 punten-stelsel 1. Jhr. Mr. Basse van Ysselt, den Bosch, 391.692. 2. 1'leskens, Geldrop, 343.419. 3. Dr. Deckers, Den Haag, 310.978. 4. Wintermans, Eindhoven, 310.907. 5. v. d. Putt, Eindhoven, 211.200. 6. Krijgsman, den Bosch, 182,332. 7. mej. Jansen, Den Bosch, 176.762.8. Mr. Dr. J. v. Best, 154.370 9. Belien, Oirschot, 134,419. 10 Mevr. Brouns van Besouw, den Bosch, 118.192.11. M. v. Hout, Hel mond, 81.995. 12. Mr. Swane, Den Bosch, 63.711. 13. Dr. Nuyens, Boxmeer, 57.987. 14. v. Hooff, Eindhoven, 46.901. 15. Ir. Feber, Den Ilaag, 41.435. 16. Mevr. Bronsveld Vitringa te Hoorn, 35.167. In totaal zijn uitgebracht 48.947 stemmen waarvan op het politiek advies 25.130 stem men. In bovenstaande opgave is niet begrepen de uitslag van 20 stembureaux in het district Helmond, waar nog geteld moest worden. Poincaré en Nederland. In een Parijsche correspondentie in de „Ned'.' wordt gezegd, dat wij, Nederlanders, Poincaré misschien meer dank zijn verschuldigd dan wij wanen. Want zijn we al totaal vergeten, hoe hij het was, die, door zijn vonk-telegram uit zee aan Hare Majesteit op Het Loo verzonden, ons in staat stelde vóór alle andere neutralen te mobiliseeren 't Heeft maar weinig uren gescheeld, of de Duitsche legers hadden onze grens onverhinderd kunnen overschrijden. Zoo dit ons bespaard bleef, "mag zeker, naast onze hooge en boven allen lof verbeven leiding, ook Poincaré een plaats in onze erkentelijkheid gegund worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volks badhuis. In de week van 5 tot 11 Febr. 1922 werden genomen 519 baden. Ie klasse kuipbaden 38, regenbaden 70. 2e klasse kuipbaden 47, regenbaden 362. Kinderbaden 2. Gemengd Nieuws. Levend verbrand. Men meldt uit, Spijkenisse aan de „Rott." Zaterdagavond had een ongewoon treurig ongeluk plaats. Een huisje aan den Molendijk wordt bewoond door twee gezinnen. Aan de eene zijde woont de heer W. v. d. Berg, aan de andere zijde de 78-jarige B. Mol en zijn vrouw, de 70-jarige W. Rensink. Omstreeks half twaalf rook Van den B„ een sterke brand lucht en vermoedde de oorzaak te vinden bij de buren. Hij begaf zich naar buiten sloeg een ruit in en bemerkte dat het vertrek vol rook stond, doch ontdekte geen vuur. Direct riep hij de hulp in van een paar andere bu ren, De Hoog en Villerius, en met vereende krachten trok men de buitendeur open. De Hoog wilde de binnendeur openduwen, doch werd daarin verhinderd door een zwaar voor werp, dat er binnen tegen lag. Na nog een poging gelukte het hem dit voorwerp op zijde te schuiven en bemerkte tot zijn schrik het half verkoolde lijk van den ouden man. De kamer stond vol rook, de kachel, een zooge naamde jager, brandde nog en het deksel was er afgenomen. Van de vrouw ontdekte men toen niets. In allerijl stak men een lantaarn aan en na eenig zoeken vond men haar geheel ver koold neergehurkt, in een hoek van de loods, die toegang geeft tot het vertrek. De burgemeester en familie werden direct gewaarschuwd en waren spoedig ter plaatse. Omtrent de oorzaken tast men geheel in duister. De man had sinds enkele dagen de griep, en hield het bed. Vermoedelijk heeft de vrouw de kachel willen opstoken, waarbij haar kleeren hebben vlam gevat. M. zal haar geholpen willen hebben en daardoor zelve in brand geraakt en ge stikt zijn in den rook, daar de bovenkleeren niet verbrand zijn. In haar radeloosheid zal de vrouw naar buiten hebben willen gaan, doch liep in plaats van naar de buitendeur een tegenoverge stelde richting uit. Een wonder is het dat de in boedel niet verbrand is, bij de kachel lagen zelfs nog onverbrande kleeren. Het „hoe" zal wel onopgelost blijven. Het gebeurde bracht zooals begrijpelijk is, heel wat consternatie teweeg. Het echtpaar was kinderloos. V a 1 s c h bankpapier. Men meldt aan de „Tel." uit Berlijn Aan de afdeeling voor valsch geld van de Duit sche Rijksbank, is het eindelijk gelukt, de perso nen op het spoor te komen, die zich in den laat- sten tijd bezig hebben gehouden met het verval- schen van Nederlandsche bankbiljetten van 200 en 300 gulden, welke in Duitschland in circulatie werden gebracht. De schuldigen in kwestie zijn een Turksch koopman, Rabbat geheeten, alsmede een inge nieur uit Wurtemburg, Greter. Beide valsche munters hebben in Duitschland, Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland en Luxemburg een groot aan tal van door hen vervalschte bankbiljetten in circulatie gebracht, tot welk doel zij zich tevens onder verschillende namen in genoemde landen hebben opgehouden. Ofschoon dus reeds de namen der. schul digen bekend zijn geworden, weet men nog weinig naders omtrent hun tegenwoordige ver blijfplaats. Op hun arrestatie is thans een beloo ning van 30.000 mark gesteld. Een doodgraversstaking. Te Brunssum was iemand gestorven en daarde dood graver toevallig afwezig was, werd zijn plaatsver vanger belast een graf te graven. Toen de familie met het lijk op het kerkhof kwam bleek, dat nog niets gedaan was en de plaatsvervangende doorgraver weigerde zijn werk te verrichten, omdat hij een wrok tegen de familie van den overledene koesterde. Het lijk is eerst later begraven kunnen worden. H e t m e s. Op den Parkweg te Enschede werd de 22-jarige arbeider Kolvoort door een messteek boven het hart gedood. De dader, de 22-jarige matrassenmaker K„ is door de politie gearresteerd. Verwaarloosd. De kinderpolitie in Den Haag heeft in een perceel aan de Hildebrand- straat aldaar, bewoond door d. B„ een geval van ergerlijke kinderverwaarloozing vastgesteld.Twee kinderen van 4 jaar en 4 maanden werden in ge heel vervuilden toestand aangetroffen. Het oud ste kind werd naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, het jongste naar het kin derziekenhuis. Inbraken. Te Vlissingen wordt den laat- sten tijd herhaaldelijk ingebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ook deze week weer en wel in het kantoor van de Kon. Mij. De Schelde, waar een lessenaar werd opengebro ken en geld ontvreemd. De daders hebben een ruit met zeep ingesmeerd en daarop ingedrukt. De politie tast in deze zaken in het duister. Vechtpartij. Zaterdag heeft, naar de ,,'s-Hert.ogenbossche Crt." meldt, te Boxtel een vechtpartij plaats gehad tusschen W. B. en v. d. L„ waarbij de laatste zijn tegenstander met een mes levensgevaarlijk gewond heeft. De dader is gearresteerd. Een conflict. Naar de „Tel." meldt, is er een ernstig conflict gerezen tusschen den heer G. H. Koopman en de N. V. Theater Carré te Amsterdam, met het gevolg, dat de heer Koopman Zondagavond door een deurwaarder beslag heeft laten leggen op de recette van Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zondag avond. Gistermiddag is beslag gelegd op het Theater Carré en verdere roerende en onroe rende goederen. De beslaglegging, waartoe toestemming is verleend door den officier van justitie, is ge baseerd op vorderingen van den heer Koopman op de N. V. Theater Carré. Geheimzinnige diefstal. Zater middag heeft bij de huldiging van Prof. Blink, te Den Haag waarbij tal van autoriteiten aanwe zig waren een geheimzinnige diefstal plaats ge had. Mevr. B. die de huldiging bijwoonde en op de eerste rij had plaats genomen had haar hand- taschje naast zich neergelegd. Eenigen tijd later bemerkte ze, dat het hand- taschje verdwenen was. Overal werd gezocht, iedereen gevraagd, maar niemand had het ge zien De verdwijning was daarom van beteekenis, omdat er zich een gouden kostbare ketting in be vond van groote waarde, en verder een porte- monnaie met wat geld. Na veel zoeken werd ten slotte het taschje in den hoek van de zaal onder een canapé terug gevonden, maar de genoemde ketting was er uit verdwenen, benevens de portemonnaie, waarin zich een briefje van 10.bevond en nog wat zil vergeld Deze geheimzinnige diefstal wordt onbegrijpe lijk, wanneer men weet, dat deze receptie alleen toegankelijk was voor genoodigden. De pogingen om in deze zaak tot nu toe eenig licht te brengen bleven vruchteloos. De handel in Rusland. De „Tel." meldt Uit Reval wordt gemeld, dat in het rapport van het Russische Volkscommissariaat voor den Handel wordt erkend, dat de regeerings-organi- satie van den handel op het buitenland niet buigzaam genoeg is om het land den toevoer van alle artikelen te waarborgen, die het noodig heeft. Bijgevolg moet men, zoo zegt het rapport, voor de vrije markt andere handelsvormen scheppen, welke gebaseerd zijn op het particu lier initiatief. De „Ekonomitsjeskaja Zjizn" wijst op den noodzaak om binnenkort maatschappijen voor in- en uitvoer op te richten, waardoor het aan- knoopen van handelsbetrekkingen met het buitenland vergemakkelijkt zou worden. Ingevolge de hervatting der handelsbetrek kingen met andere landen begint men te Moskou den Amerikaanschen dollar te kiezen, die door zijn hoogen koers indruk maakt op de verbeel ding der burgers. Niet alleen de onafhankelijke pers, maar zelfs het officieele orgaan der Sovjets te Moskou, de „Izwestya", noteert verkoops- en advertentie prijzen in dollars. Door de snelle daling van den Sovjet-roebel worden alle handels-transacties in deze munt eenheid onmogelijk gemaakt, en de kooplieden, die zich gedwongen zien, een vreemd devies als basis te nemen, kiezen natuurlijk het meest stabiele. De Sovjet-regeering zelf verbiedt volstrekt niet, dat de dollar op de markt wordt geplaatst, op gelijken voet met het binnenlandsche geld, waarschijnlijk, omdat ze daardoor haar eigen papiergeld tot nul gereduceerd wil zien te krij gen, en om, door een tijdlang vreemd geld te laten circuleeren, een nieuwe munteenheid te scheppen, die onder alle omstandigheden ge zond is. De meeste zaken, die in den laasten tijd met de Sovjets zijn afgesloten, hebben, juist op hun verzoek, den dollar als grondslag. Volgens berichten in de Zweedsche bladen, is het s.s. „Gladiator" der Baltische reederij te Reval met 35 a 40 ton ongemunt goud uit Rusland in Stockholm aangekomen. Het goud is geadresseerd aan twee banken te Stockholm en zal voor een groot deel naar het buitenland worden doorgezonden. Men neemt aan, dat het goud hoofdzakelijk voor Amerika en de rest voor Zwitserland en andere landen is bestemd. Waarom de Russische regeering zoo'n haast aan den dag legt om zulke groote hoeveelheden goud te verzenden, is niet bekend. Vroeger bedroegen de goudzendingen naar Zweden slechts 5 tot 10 ton, en alleen een enkele maal 20 ton. Vliegongeluk. In het Dublin-vliegkamp is een vliegtuig in brand geraakt en stortte, neer. Beide inzittenden zijn gedood. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2