In een speelhol. 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feüTlletoim. 45ste Jaargang. Maandag 20 Februari 1922. No. 13266. Adv ert ent iën 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal »5. loslbus: JJ. plaatsen wordt 2 maalj berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor|herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens watten of verordeningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 16 hebruan J~ vergunning verleend aan J. M. BONGERS tot uitbreiding van de smederij in het pand binge 226, kadaster Sectie I. No. 340, met een electro motor van 1 P.K., drijvende diverse werktuigen en een electromotor van 1/3 P.K., drijvende een aanjager der smidse. S c h i e d a m, 17 Februari 1922. Buitenlandsefe Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Parijsche avondbladen meenen te weten, dat de Italiaansche regeering van plan zou zijn aan de mogendheden voor te stellen de conferen tie, die te Genua plaats zou hebben, te Rome te houden in het begin van April. De Temps" zet uiteen, dat er tegen de keus van Genua inderdaad veel bezwaren zijn, onder meer het groote aantal communisten, flat ei in die stad en omstreken woont en er telkens stakin gen en troebelen verwekt. De „Information" verneemt echter uit Genua, <lat de voorbereidselen voor de conferentie even koortsachtig aanhouden, alsof er van uitstel geen sprake was. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft zich gewend tot de Italiaansche regeeiing om te wijzen op de noodzakelijkheid, dat bij de beraadslagingen over het economisch herstel van Europa ook de arbeidersklasse vertegenwoordigd zij De bij het Internationaal Christ. Vakver bond aangesloten organisaties zijn ook uitgenoo- digd, zich in denzelfden geest tot hun regeering te wenden In Nederland hebben het R. K. Vak bureau en het Chr. Nat. Vakverbond een derge lijk verzoek aan de Regeering gericht. Volgens tot nog toe binnengekomen be richten hebben ook de Chr. Vakverbonden in België, Duitschland,Italië en Zwitserland derge lijke stappen gedaan. FINLAND. Men verneemt uit Helsingiors Blijkens de statistieken over de werkeloosheid in Finland is het aantal werkeloozen in verhou ding Lot andere landen vrij laag te noemen. Op 31 Januari stonden 2593 mannen en 978 vrou wen als werkeloos ingeschreven. Al zou dit geta 2 of 3 maal zoo groot zijn,dan zou het nog niets verontrustends hebben bij een bevolking van 3 j% millioen. In sommige districten worden zeils klachten gehoord over gebrek aan arbeiders. ZWEDEN. Naar Wolff uit. Stockholm meldt, houdt het handelsverdrag tusschen Zweden en Rusland de verplichting' voor Rusland in, voor 400 mi - lioen kronen Zweedsche waren te koopen. us- land zal 65 pCt. van dit bedrag in goud betalen, de Zweedsche staat en de banken garandeéren de rest. Vrijdag werd in de verdediguigscommissn van den Zweedsehen Rijksdag door de rechterzijde een voorstel ingediend, waarbij jaarlijks o< millioen kronen voor leger en vloot uitgetrokken worden. Een voorstèl der linkerzijde is 8 millioen kronen lager.In het voorstel dcrrechterzijdewordt een landstorm ingesteld, waarin alle manschap pen na twee maanden opleiding bij ingedee worden. Er wordt verder algemeene dienstplicht bij ingesteld met jaarlijksche opleiding van tien duizend man, waarvan 6000 bij de infanteiie. Men verwacht, dat de rechter- en linkerzijde tot, een vergelijk zullen komen. IERLAND. Volgens Reuter zijn alle gevangen geno men burgers van Ulster thans vrijgelaten, doch bi Zuid-Ierland houdt men nog twnt'g man van de poliUetroepen gevangen. Aan Col lins heeft komster Churchill gcsemd, dat volgens zijn opvatting bet werpen van een bom onder kin deren te Belfast op 14 Februari het ergste is, dat gedurende drie jaren van onlusten in Ierland is voorgevallen. Hij sprak er zijn afgrijzen over uit. Collins antwoordde verheugt te zijn dat Churchill de daad afkeurde. Craig en zijn mede leiders in Ulster konden, volgens hem, zulke din gen voorkomen, indien zij een voldoend strenge houding aannamen. Officieel wordt aangenomen, daL de toe stand te Belfast is verbeterd. Vrijdag was het tamelijk rustig. VAN HET VATICAAN. Bolga seint uit Rome De leden van. het corps diplomatique bij het Vaticaan hebben gezamenlijk aan den Paus hun geloofsbrieven overhandigd. De Spaansche gezant hield een rede, waarin hij uitdrukking gaf aan de vreugde, die de verkiezing van Pius XI over de geheelc wereld verwekt heeft. De Paus antwoordde hierop In een geest van bijzonder vertrouwen aanvaarden wij uw hulde.en uwwen- schen voor het groote werk vanden wereldvrede, het levensdoel van onzen voorganger. Wij weten door een aangename ervaring, dat dit corps diplomatique kan medewerken tot het tot stand komen van den wereldvrede, waar alle volken naar streven. De Paus gaf zijn zegen aan alle aanwezige di plomaten. ITALIË. Men seint uit Rome, dat het kabinet zijn ontslag heeft ingediend ten gevolge van de Vrijdag gehouden stemming in de Kamer. De koning heeft op de ontslagaanvraag van minister-president Bonomi geantwoord, dat hij zich een aanvaarding van dit ontslag voorbe hield. Het kabinet blijft belast met de afdoening- der loopende zaken. DUITSCHLAND. Te Berlijn zijn twee leden der Fransche Kamer, Paul de Cassagnae en Provot de Launay aange komen. De beide heeren zijn lid van de parlemen taire legercommissie. Hun reis staat ui 'verband met de bestudeeiing van den militairen en eco- nomischen toestand in Duitschland. Zij hebben reeds besprekingen gehad met den rijkskanselier Dr. Wirth, den minister van Buitenlandsclie Za ken Dr. Rathenau en den rijksweerminister Dr. Gessier. Ook zijn zij in verbinding getreden met verschillende Duitsche parlementariërs. In de laatste dagen bevatten de Duitsche bla den berichten over Duitsch-Russische bespre kingen. Dat dergelijke besprekingen worden ge voerd schijnt juist te zijn. Resultaten heb ben zij echter nog niet opgeleverd. Een groot aantal Russische gedelegeerden, die zich geduren de langen tijd te Berlijn hebben opgehouden zijn reeds naar Moskou teruggekeerd. Dr. Rathenau, de rijksminister van buiten landsclie zaken, zal vermoedelijk Dinsdag a.s. in de parlementaire commissie van bnitenland- sche zaken inlichtingen over de met Rusland gevoerde onderhandelingen verstrekken. Deze inlichtingen zullen echter streng vertrouwelijk voor de leden van de commissie zijn. EGYPTE. Lord Allenby neemt bij zijn terugkeer naar Egypte niet alleen een nieuw voorstel mede, dat volgens zijn eigen overtuiging en die der au Uit het dagboek van een Londenschen speurder 6 Ik had de politieman gelast, dat twee van hen. in burgerkleeding, aan de voordeur zouden klop pen, zich door midel van het wachtwoord, da ik hun gegeven had, toegang verschaffen en zoodra zij binnen waren, den portier te vatten en den mond te stoppen. Ik had hen ook onder licht, hoe zij de signaalbei moesten antwoorden drie rukken, eene poos na elkander, aan de schei- draad, die naar de eerste verdieping liep. /aj 'hoesten vervolgens hunne makkers binnenlaten dan gezamenlijk den trap opkomen, en op e portaal wachten, tot ik hun het teeken gaf om kinnen te komen en de spelers te vatten. De achterdeur van het huis werd ook zeker, maar uict in het oog vallend, bewaakt. De eenige vrees, die mij verontrustte, was, dat de boeven nog tijdig genoeg het gevaai zout en bemerken, om.de lichten uit te draaien, de valse ie Papieren te vernietigen, en mogelijk langs een geheimen uitweg, die zonder mijn weten e- toriteiten te Londen door de Egyptcnaren goed gekeurd zal worden, maar de beste wenschen van zijn landslieden. Algemeen wordt aangenomen, dat de Egyptische regeering ook gevraagd zal worden om toestemming te geven tot het benoe men van twee adviseurs, een voor financiën en een voor rechtspraak. Over deze beide pun ten, zegt de „Daily News", zullen nieuwe on derhandelingen tusschen de Engelsche regeering en de Egyptische delegatie, welke naar alle waar schijnlijkheid voor dit doel benoemd zal worden, gevoerd worden. Intusschen blijven de Engelsche strijdkrachten in Egypte. Het blad voegt er nog aan toe, dat de hoofdreden tot vertrouwen in de toekomst is gelegen in het feit, dat Lord Allenby reeds tot een overeenkomst met de meest verantwoordelijke Egyptenaren is geraakt en dat het kabinet en' Lord Allenby eveneens accoord gaan. Sprekend over de wijze, waarop Lord Al lenby de laatste gebeurtenissen aan het ka binet heeft kunnen voorleggen, zegt de „Times" Toen de feiten hem eenmaal volkomen duidelijk waren geworden, was de eerste minister het geheel eens met Lord Allenby's voorstellen en uit eigen beweging stelde hij nog eenige wijzigin gen voor, die nog meer effect verleenden aan de oorspronkelijke voorstellen, welke door Allen by waren gedaan. Het blad voegt er bij, dat door de nieuwe regeling zoowel de vrijheden van Egyp te als de Engelsche belangen beter beveiligd en bevestigd zijn dan mogelijk was bij eenige metho de, welke men vroeger beproefd heeft. De verant woordelijkheid voor het bestuur van Egypte zal nu op de schouders van de Egyptenaren zelf worden gelegd. De politiek, welke gevolgd zal worden, is de leiding der verschillende de partementen meer en meer in handen van de Egyptenaren te leggen en dit zal een geleidelijke vermindering van Engelsch personeel ten gevolge hebben. De correspondent van de „Times" te Kairo seint, dat het nieuws, dat Lord Allenby en de Engelsche regeering tot een vergelijk waren gekomen, in Egypte een levendige voldoening heeft veroorzaakt. Overal 'waar de openbare meening iets waard is, zoo meldt hij, geeft men uiting aan een gevoel van groote verlichting en tevredenheid. Als Lord Allenby naar Egypte te rugkeert kan hij verzekerd zijn dat hem een zeer hartelijke ontvangst wacht. Naar de „Chicago Tribune" meldt, zal Lord Allenby, de militaire gouverneur van Egypte, Dinsdag naar Kairo terugkeeren. Hij hoopt, dat het hem gelukken zal Sar wat Pasja te overreden om een regeering te vor men, welke het vredesverdrag ten uitvoer zal leggen en tevens een vriendschappelijke houding jegens Engeland zal aan den dag leggen ALLERLEI. Naar de Berlijnsche bladen melden, is Krassin uit Berlijn naar Moskou vertrokken, waar hij ver slag zal' uitbrengen aan de Russische Sowjet- regeering over zijn indrukken van zijn onder handelingen te Londen en Berlijn. Met hem gaan mede Radek en het hoofd van de Sowjet-handels- commissie te Berlijn, die aan de onderhandelin gen hebben deelgenomen. Naar het Poolsche correspondentiebureau meldt, bestaan er plannen om een kanaal te graven, dat Opper-Silezië met Danzig zal ver binden. Dit kanaal zal langs Lodz gaan. Naar Reuter uit Londen seint, ondervindt de scheepvaart to Liverpool groot ongemak van een staking onder het personeel der sleepbooten, waarbij 800 man zijn betrokken. De prins van Wales heeft te Delhi een standbeeld van koning Edward VII onthuld. In een bericht uit Moskou wordt als een zeer opmerkelijk feit gemeld, dat, vijf Fran sche bankiers aldaar zijn aangekomen. Uit Berlijn meldt men De onderhandelingen tusschen de rijksregee- ring en de rijksvakvereeniging van spoorweg beambten zullen begin der volgende week wor den voortgezet. Op de vergadering van het bestuur der rijks vakvereeniging is de motie Frankfort, om on middellijk een nieuwe staking te proclameercn, ingetrokken. Binnenland. staan kon, zich uit de voeten te maken. Ik schudde, zoodra het spel hervat werd, de herinneringen ,die mij als het ware bedwelmd hadden, met kracht van mij el', en na mij eerst verzekerd te hebben, dat ik de kolven van mijne pistolen gemakkelijk grijpen kon want ik wist, dat ik op een gewaagd spel met wanhopige menschen speelde stond ik op, trad naar de deur, deed deze even open, en boog mij voorover, alsof ik luisterde naar een herhaling van het gerucht, dat het gezelschap zoo zeer veront rust had. Tot mijn vreugde zag ik het portaal en den trap vol politie-beambten staan stil en roerloos als dooden. Ik trok mijn hoofd terug, en ging aan de tafel, waaraan Merton zat. Men speelde om den laatsten inzet een ontzettend hoogen. Merton verloor.Hij sprong op doodsbleek wanhopig, verpletterd, en een vetwensching dron schor tusschen de opeengeklemde tanden door. Sandford en zijn medestanders schraapten be daard den buit bijeen, met een gloed van duivel- sche vreugde op hun gezicht. „Schurk verrader bedrieger gilde Merton, alsof hij plotseling razend werd, en vloog Sand ford naar de keel. „Gij duivel, die gij zijt, gij hebt mij geruineerd, bedorven „Zonder twijfel," antwoordde Sandford koel, terwijl hij De dienst op Engeland. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om de Maatschappij Zeeland, die den dienst Vlissingen—Folkestone, onderhoudt, over te brengen naar Hoek van Holland, en de verbin ding van Vlissingen te wijzigen in een dienst Hoek van .Holland Harwich. De Great Eastern en de Zeeland zouden dan dezelfde route gaan varen, maar met dien ver stande, dat er tusschen den Hoek en Harw;ch zoowel een dag-, als een nachtdienst zou wor den ingesteld. (Tel.) De aankomst van Nansen. Met den trein van 7.51 uur, is Zaterdagavond aan het H. IJ. S. M. station in den Haag aangekomen dr. Tridtjof Nansen De secretaris van het Ned. Roode Kruis, jhr. Mazel, heeft hem verwelkomd. Er was een aantal belangs tellenden. Gister hield hij in de groote zaal van den die rentuin een zeer boeiende rede waarin hij op roe rende wijze den ellendigen toestand schetste, waarin Rusland zich bevindt en ten slotte met klem aandrong op steun van regeering en volk. Ontslag grensambtenaren. Tegen 1 Juni a.s. is allen tijdelijken grens ambtenaren in de inspecties Nijmegen en Den Bosch ontslag aangezegd. De ambtenaren der belastingen, invoerrechten enz. worden dan van het toezicht op de grensbewaking ontheven. Voor de intellectueelen te M eenen. De heer Van Es, honorair consul van Oosten rijk te Rotterdam, heeft 2 millioen kronen ge schonken voor de intellectueelen te Weenen. (N.R.Ct.) Vooronderzoek en preventieve hechtenis. Het „Weekblad van het Recht" schrijft Alweer trekt een moordzaak algemeene aan dacht zij is aanleiding tot velerlei berichten in de dagbladen. Zoo lazen wij, dat de recher che aanleiding heeft kunnen vinden iemand als verdacht aan te houden. Wij kunnen voor de recherche nergens een dergelijke bevoegdheid in het wetboek van strafvordering vinden. Voorloopige aanhouding kan geschieden op be vel van den rechter-commissaris, in uitzonde ringsgevallen op bevel van den officier van justitie of van een hulp-officier. Een recher cheur, ook een hoofd-rechercheur, behoort niet tot de hulp-officieren. Aan de recherche ook als instituut komt het recht tot voorloopige aanhouding niet toe. Wij krijgen steeds meer en meer den indruk, dat bij ons opsporingson derzoek, en bij veel wat daarbij gebeurt, met de voorschriften van het geldend recht niet zeer nauwkeurig rekening wordt gehouden. de hand van zijn slachtoffer wegstiet „en mij dunkt het is volgens de kunst en behendig ge daan ook. Huilen, mijn lieve jongen, zal u niet veel hdpen." Merton zag den schaamteloozen boef, in sprakelooze woede, met gloeiende oogen aan. „Niet zoo haastig, Cardon, als het u blieft 1" riep ik, terwijl ik op hetzelfde oogenblik het pak valsche banknoten greep. „Het schijnt mij toe, dat mijnheer Merton niet met gelijke kans ge speeld heeftwant er is geen twijfel of dit papier is niet echt." „Hond brulde Sandford, geeft gij zoo weinig om uw leven En hij vloog op mij toe, alsof hij de valsche banknoten grij pen wilde Ik was even vlug als hij, en de op hemgeriebte pistool stuitte plotseling zijn woedenden aan val. De geheele bende had zich om ons verzameld gloeiend van opgewondenheid. Merton zag ver- beisterd nu den een, dan den ander aan, zoo het scheen nauw bewust van hetgeen er om hem heen voorviel. „Ruk hem die papieren uit de hand schreew- de Sandford, zijne tegenwoordigheid van geest hernemende. „Grijp hem steek hem dood worg hem!" „Zorg voor uzelven schurk bulderde ik met. de zelfde kracht. „Uw uur is Benoemingen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot commis saris van politie in den Haag de heer P. Kramer, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. In verband met de benoeming van den heer P. Kramer tot commissaris van politie is in diens plaats benoemd tot chef van de centrale recherche de inspecteur van politie de heer H. K. Bosma. gekomen Dienaars, binnen en doet uw plicht. In een oogenblik was de kamer vol politiebe ambten en verrast, van panisch.cn schrik ge troffen, verlamd door het onverwachte der ont knooping, werd de bende, zonder den minsten tegenstand, hoewel de meesten van hen gewa pend waren, in hechtenis genomen en in bewaring gebracht. Drie, waaronder Sandford of Cardon (want hij had een half dozijn aliassen), werden voor hun leven gedeporteerd de overigen werden voor kortere en langere gevangenisstraf veroordeeld. Mijn taak was gelukkig volbracht. Het behaagde mijn superieuren hunne goedkeuring te betuigen over de wijze, waarop ik mij van mijn taak ge kweten had en ik bekwam kort daarna mijn bevordering, die ten laatste tot mijn tegenwoordi ge betrekking in een ander vak van 's lands dienst leidde. Merton kreeg zijn schuldbekente nissen, acceptation, juweelen en geld terug, en door zijn ondervinding wijs geworden, zette hij nooit weder den voet in een speelhuis. Zoowel hij als zijn moeder toonden zich niet ondankbaar voor den dienst, dien ik het genoegen gehad had hun te bewijzen. EINDE. SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1