DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Dinsdag 21 Februari 1922. No. 13267. n «n Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommuna plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2. per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Boitenlandseb Nieuws EEN NIEUWE BALKANBONI). Naar verluidt worden er op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen Rome, Sofia en Athene,welke het gevolg zijn van een door de ftaliaansche regeering genomen initiatief. Deze onderhandelingen, die o.a. reeds aanleiding heb ben gegeven tot een gerucht betreffende een ver loving tusschen koning Boris en prinses Yolanthe van Italië, zouden de vorming' van een nieu wen Balkanbond ten doel hebben, onder leiding van Italië. De aanleiding tot deze actie van de zijde der Italiaansche regeering is het sluiten van het geheime militaire verdrag tusschen Roe menië en Zuid-Slavië, waardoor de Italiaansche plannen om Zuid-Slavië te doen insluiten door Roemenië, Hongarije en misschien Oostenrijk verijdeld zijn. Italië zou nu dezen nieuwen Balkanbond' onder zijn leiding wijlen vormen, ten einde het bondgenootschap tusschen Zuid- Slavië en Roemenië te verlammen en zijn eigen internationale positie te bevestigen, te meer, daar Italië zich ook thans nog in de groote entente vrij wel geïsoleerd voelt. De onderhandelingen, welke thans gevoerd worden, hebben onder de streng ste geheimhouding plaats. Sedert eenige dagen vertoeft een buitengewoon Italiaansch gezant te Constant inopel. DE MOORDENAARS VAN ERZ BERGER. Naar uitWeenen wordt gemeld,zijn de moorde- naarsvan Erzbèrger uit Hongarije naar Roemenie gevlucht. Zij waren in het bezit van Hongaarsche passen en een Oostenrijksch en Roemeense i visum en hebben zich naar Temesvar bege ven en zijn vandaar naar Boekarest gegaan. DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas seint int Parijs De Temps" meldt, dat de Fransche regeering die de conferentie te Genua zorgvuldig wil voor bereiden, tot de overtuiging is gekomen, dat de werkzaamheden van haar experts te Parijs zeer waarschijnlijk drie weken in beslag zullen ne men. Bijgevolg heeft zij aan alle mogendheden, die Lot deelneming aan de conferentie zijn mtge- noodigd, laten weten, dat het met mogelijk is, dat de conferentie op 8 Maart bijeenkomt en heeft zij aan de Italiaansche regeering verzocht de conferentie uit te stellen. Sprekende over de Fransche politiek en aanzien van Rusland, schnjit de Temps dat Frankrijk voor de conferentie Lt t.nua ovu geen enkele politieke overeenkomst met de Sovjets heeft onderhandeld en wil onderhan delen, doch getrouw blijft aan de methode van een gemeenschappelijk front. Daarom wil zij het programma van de conferentie zorgvu ïg bestudeeren en weofceht zij, dat de geallieer den van te voren hun houding gezamenlijk bepalen, opdat de vertegenwoordigds der bov- jet-regeering gedelegeerden voor zich vint en, die allen hetzelfden standpunt innemen. Het zou een leugen zijn te beweren, dat Frankrijk in het geheim met de bovjets be sprekingen voert of een geheime overeen oms heeft gesloten. Doch daar Frankrijk zclt de solidariteit tegenover de geallieerden in ar neemt, heeft het 't reeht te eischen, dat ei eensgezind wordt opgetreden. 1 n verband met de onzekere positie van iet kabinet-Bonomi, geven de Engelsche bladen els bun meening te kennen, dat met ten ui stel van eenige weken van dc conferentie ,e Genlia rekening moet worden gehouden. De Daily Chronicle" verklaart elk uitstel te betreuren, hoewel de bezwaren tegen een uitstel van een maand aanmerkelijk geringer zouden Worden, wanneer in dien tijd de voor erei en de werkzaamheden voortgang zouden vinden. RUSLAND. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister voor den Overzeeschen hande oy Creame, in antwoord op een vraag betreffende de steunverleening aan Rusland, dat voor zoover de Britsche regeering bekend is, geen voedings middelen of geld door Groot-Brittannië en andeie landen gezonden, gebruikt zijn voor andere doeleinden dan die waarvoor zij bestemd waren. Er bestond geen twijfel, zeide de minister verder, dat de hongersnood, buitengewoon ernstig was. Sir Benjamin Robertson die pas teruggekeerd was van een inspectie-reis door de hongerge- bieden bad echter verklaard, dat de Russische transportmiddelen niet bij machte waren, om meer goederen te bestemder pkiatse te brengen, dan voorloopig tot midden April gerege d was. IERLAND. De toestand in Ierland wordt voortdurend beter—zoo wordt iuit Londen gemeld. Stephen Dwynn, de bekende Iersche politicus en schrijver zegt Een overweldigende meerderheid in liet Lagerhuis heeft zich voor de Iersche overeen komst verklaard en het besluit der leden van liet Engelsche kabinet, waaronder ook Chamber ^ain, de leider van den unionistischen v eu- gel der coalitie, is een goede waarborg voor ie ernstige voornemen der Engelsche regeering, om haar belofte tegenover Ierland ten volle gestand te doen. Het resultaat der stemming in het La gerhuis heeft, veel er toe bijgedragen, om de po sitie van de voorloopige regeering van Zuid- Ierland tegen de aanvallen van de Valera en de extremisten, wier taktiek er op gericht was, Ier land weer tot den staat van den burgeroorlog te brengen, te beveiligen. In Noord-Ierland is de overheid er in geslaagd weer een ordelijken toe stand te scheppen. De eerstvolgende belangrijke stap in Zuid-Ierland zal zijn het houden van al- gemeene verkiezingen. De Observer is van oor deel, dat hoewel de extremisten zullen trachten, het oude stelsel van intimidatie toe te pas sen, in Cork, Limmerick en andere distric ten, de kans groot is, dat elders een vrije stem ming, die niet, onder eenigen 'invloed staat, ver kregen zal worden. POLEN. Uit Warschau wordt gemeld Van het 200.000 man tellende personeel der Poolsche staatsspoor wegen zijn er 40.000 wegens bezuiniging ont slagen. Het ministerie van Kunsten en Weten schappen is opgeheven, evenals het centraal bureau voor in- en uitvoer. De rijksburcaux in de provincie zijn sterk gereduceerd. Door deze maatregelen zullen de uitgaven jaarlijks met 1 milliard Poolsche mark wor den verlaagd. EGYPTE. Lord Allenby is te Londen door een medewer ker van de „Sunday Express" geinterviewd. Hij weigerde zich uit te spreken over politieke aangelegenheden, en zei slechts het volgende „Ik ben zeer voldaan over mijn besprekin gen met de leden van het kabinet. Woensdag ga ik naar Cairo terug, in vol vertrouwen voor de toekomst van Egypte." De „Sunday Observer" zegt, dat Lord Allen by a.s. (Maandag) Egypte terug denkt te zijn. Het blad zegt verder Toen Allenby, Lloyd George en Lord Curzon eikaars opvattingen eens aan hun eigen toets ten, bemerkten ze dat ze volstrekt niet van el kaar afweken. Toen was de zaak ook beklon ken. Daardoor werd ook bewezen, dat de me thode, om Allenby naar Londen te ontbieden, opdat hij persoonlijk zijn meening kon uitspre ken, de juiste was. Want het zou onmogelijk geweest zijn, om een zoo omvangrijke kwestie schriftelijk af te doen. „Lord Allenby", zegt het blad „keert naar Egypte terug bekleed met buitengewoon gezag. Hij verliet Egypte met het overweldigend groot vertrouwen van dat land immers de aanhangers van Zaghloel legden, als volstrekte minderheid, geen ge wicht in de schaal en hij komt terug met daarenboven nog een even aanzienlijk vertrou wen van de Britsche regeering en van het Brit sche volk." PORTUGAL. Een telegram uit Lissabon meldt De aanhouding der officieren die op de hoog te waren van de voorgenomen moorden op 19 October en die niet belet hebben heeft de vorige week tot een bedreiging met opstand van de re volutionaire elementen der uiterste linkerzijde geleid. Daar de houding van de republikeinsche garde twijfelachtig was, hebben de regeering en de president een toevluchtoord gezocht in het citadel Casias. De crisis duurt nog voort, doch in de stad is het rustig. PERZIE. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche regeering aan het Perzische gouverne ment heeft, meegedeeld, dat de Unie belang heeft bij de verwezenlijking der open-deurpolitiek ook door Perzië. De Vereenigde Staten dringen er dus bij Perzië op aan, dat de Amerikaansche belangen in Perzië op dezelfde wijze zullen wor den verzekerd als die van Perzië. AMERIKA. Reuter seint d.d. 18 dezer uit Indianapolis Het congres van de vereenigde mijnwerkers heeft een resolutie aangenomen, waarin deze zich uitspreken voor het neerleggen van het werk in de brüinkoolvelden op l April. Dit be sluit is een gevolg van een onder de leden van de vereeniging gehouden referendum. De staking zal niet worden uitgeroepen, indien nog voor genoemden datum een nieuwe overeenkomst in zake de lóonen met de werkgevers wordt ge troffen. ALLERLEI. Men meldt uit Boekarest Koning Alexander van Servië is hier gis terochtend aangekomen. De officieele ver loving had in den namiddag plaats in het paleis Contra ceni. Te Vigo loopt het gerucht, dat er in Portugal een revolutionnaire beweging gaande is. Bijzon derheden ontbreken nog. Binnenland. Hooge spoorwegtarieven. E)e besturen van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland en de Nederlandsche Reisvereeniging hebben aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin zij hem zeer dringend verzoeken zóódanige maatrege len te willen nemen, dat de spoortarieven tot meer normale proporties worden teruggebracht en voor langere reizen binnenslands de vroe ger bestaan hebbende verminderde tarieven weder worden ingevoerd. De Tubantia-kvvestie. Hedenochtend om 10 uur zijn de zittingen van de internationale enquete-commissie in zake den ondergang van het Nederlandsche stoom schip TubanUa in het paleis van het Permanente Hof van Arbitrage hervat. De werkzaamheden der commissie zullen aanvangen met het hooren van een aantal Nederlandsche en Duitsche getuigen en deskundigen, welke door de we- derzijdsche regeeringen daartoe zijn opgeroe pen Vermindering van militaire lasten. De bond van roomsch-katholieke kiesvereem- gingen in den rijkskieskring Utrecht heeft de volgende motie aangenomen De bond enz., gehoord de besprekingen, dringt aan op krachtige daadwerkelijke vermindering der personeele en finantiëeele militaire lasten, tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd legt hierop ook bijzonder den nadruk met be trekking tot de ingediende vlootwetverzoekt ten aanzien dezes betuigingen van adhaesie van andere R.K. kieskringorganisaties en van den algemeen en bond, en gaat over tot de orde van den dag. De. V. D. Bond. Op het Zaterdag te Amsterdam gehouden congres van den V.D. Bond, werd de c.andidaten lijst der Tweede Kamerleden van die partij als volgt opgesteld 1/ Mr. Marchant2/ Mevr. Bakker—Nort3/ Mr. Oud 4/ Ketelaar terwijl 'voor plaats 5 en 6 bij referendum met bindend advies nog respect, een landbouwspecialiteit en een arbeiderscandidaat zullen worden aange wezen. De Rijksveldwachl. Met het oog op het feit dat de opleidings brigade der rijksveldwacht te Amsterdam althans voorloopig opgeheven wordt, heeft geen aanstel ling van 25 voor deze brigade bestenideRijksveld- wachters plaats. Dientengevolge wordt op de begrooting 1922 van Justitie het arthcel waarop de gelden voor hun bezoldiging zijn uitgetrokken verminderd met 40,000. De dienst van Zeeland. In aansluiting op het bericht omtrent de over brenging van de Mij. Zeeland van Vlissingen naar Hoek van Holland, verneemt men nog, dat de Zeeland voorloopig nog met één boot een dienst VlissingenFolkestone zal onderhouden. Onderscheiding. H.M. de Koningin, heeft aan den heer Nervo, buitengewoon gezant van Mexico in bijzondere zending, die namens de Mexicaansche Regee ring H.M. kwam dank zeggen voor de bui tengewone vertegenwoordiging ter gelegen heid van het Eeuwfeest der Republiek, bene vens aan den heer Pani, gezantschapssecretaris lste kl. die hem vergezeld heeft, onderscheidin gen in de Oranje-Nassau toegekend. Generaal-majoor de Rochemont. f Te 's-Gravenhage is overleden de gepension- neerdc generaal-majoor der Genie van het Nederlandsch-Indische leger Gh. F. de Roche mont. De gynaecologische kliniek te Utrecht gesloten. De gynaecologische kliniek le Utrecht is gesloten, daar er geen voldoend toezichthou dend personeel is. Pogingen om personeel te krijgen hadden geen resultaat, daar liet salaris onvoldoende Reeds het vorig jaar werden met het oog op het gebrek aan personeel zoo weinig mogelijk Patiënten opgenomen. Thans is de opneming geheel stopgezet. De patiënten worden nu zoo veel mogelijk thuis verpleegd. De Ned.Indische leeuing in Amerika. Naar aanleiding van loopende geruchten omtrent een spoedige plaatsing van een ver der gedeelte der Ned .-Indische leening in Amerika hebben wij te bevoegder plaatse in lich tingen ingewonnen. Men deelde ons mede, dat °P het oogenblik geen onderhandelingen hier omtrent worden gevoerd en dat de bedoelde geruchten dus onjuist zijn. (Hbl.) Audiëntie bij Z.H. den Paus. Naar onze Romeinsche correspondent seint is een der eerste Nederlanders, die door Z.H. Paus Pius XI in bijzondere audiëntie zijn ont vangen, de lieer dr. Alphons Steger, die te Rome vertoeft in verband met zijn zeer gewaardeerde bemoeiingen ten bate van het Internationale Katholicisme. (Tijd.) Het kamerlid Reymcr burgemeester. Naar men verneemt is de benoeming Le ver wachten van mr. Paul Reijmer, lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Hilversum. Nationaal verbond gemeente-ambtenaren. In de algemeene vergadering van bovenge- noemden Bond werd een motie aangenomen betreffende de bezuiniging op overheidsuitgaven. Deze motie luidt als volgt Het Nationaal Verbond enz., kennis genomen hebbende van de actie tot bezuiniging op de uitgaven der overheids lichamen constateert, dat deze bezuiniging thans in de eerste plaats wordt gezocht in de verslechte ring van de bestaansvoorwaarden der ambtena ren protesteert daartegen en wijst met nadruk op de meening, dat de geldende bestaansvoor waarden van het ambtenarenkorps oorzaak zou den zijn der geconstateerde financieele moeilijk heden van de overheidslichamen, spreekt als zijn meening uit, dat hoe nood zakelijk bezuiniging ook moge zijn deze nim mer mag plaats hebben door aanranding van de bestaansvoorwaarden der ambtenaren verklaart zich tot medewerking aan gemo tiveerde bezuiniging bereid, doch verlangt, dat hierbij overleg wordt gepleegd met de ambtena ren. Nederland en de Leuvensche hoogeschool. Gelijk wij reeds meldden zal er op initia tief van den Nederlandschen gezant te Brussel een Nederlandsch-Belgisch Comité gevormd worden met het doel ook van Nederland uit mede te helpen aan het hersted van de verwoeste bibliotheek der Leuvensche Hoogv school. Er zal in Nederland een collectie wer ken ingezameld worden om deze aan de Leuven sche hoogeschool aan te bieden. Binnenkort zullen de leiders der Leuvensche universiteit, met kardinaal Mercier en mgr. Ladeuze aan het hoofd, een bijeenkomst heb ben met de rectoren der Nederlandsche univer siteiten. („Msb.") W crkloosheids-Enq uête. Daar, ondanks het optimisme, dat zicli van velen bij den aanvang van het jaar had meester gemaakt, de werkloosheid in haar vollen om vang bleef voortwoeden, heeft het alg. Week blad „Middenkoers" zich tot enkele Directies van Nederlandsche, industrieele ondernemingen ge wend met enkele desbetreffende vragen. In antwoord daarop deelde de directeur der N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken mede, dat naar de verwachting met de intre ding van de tabakswet, welke omstreeks 1 April zal plaats hebben, de werkloosheid nog belangrijk zal toenemen. Deze werkloosheid, welke in de sigaren- industrie van ongekenden omvang is, zal niet ophouden alvorens er zullen zijn stabilisatie der valuta's een hoogere koers der Duitsche Mark, langere arbeidsduur en daardoor verminderdere loonen en verder een verbetering in de malaise, waardoor een luxe als sigaren rooken zal toe nemen. De Directie der N.V. Koninklijke Pharma- ceutische Fabriek te Meppel zegt, dat de wer keloosheid in hare nijverheid nog niet af- of toeneemt, aangezien van werkloosheid in deze nijverheid tot nu toe nog geen sprake is geweest „Er heerscht", schrijft de directie, „bij ons in plaats van werkloosheid een opeenstapeling van werk, die wij slechts met moeite zullen kunnen te boven komen. Een der redenen daar van is de heerschende griep, ten gevolge waar van wij voorloopig 11 uur per dag mogen wer ken. De directie der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam schrijft o.m., dat de werkloosheid in het scheephouw-bedrijf toeneemt en nog geruimen tijd zal blijven toe nemen. De stand van de vrachtenmarkt en een groot aantal „opliggende" schepen, geeft reeders geen aanleiding nieuwe schepen in bouw te geven, behoudens gevallen, waar speciale vaar tuigen noodig zijn. Voor scheepswerven zal het dan ook eenigs- zins een „survival of the fittest" zijn, m.a.w. die werven, welke over groote reserves en uit gebreide relaties beschikken en door staf, en inrichting van werkplaatsen velerlei soort van werk kunnen maken, zullen zonder te ernstige gevolgen, deze h.i. langdurige crisis door komen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i A /ïrvnfnron 'P. 1,4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1