DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Donderdag 23 Februari 1922. No. 13269. Bureau - KOEMARKT <4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordenlnjien v#o« Beschreven en andere officieel® af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van SCHIE DAM gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85), iege- lende de samenstelling, inrichting en bevoegd heid der gemeentebesturen gelet op de bepalingen der wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. 51) doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer ge meente, het dienstjaar 1921 betreffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering cener geregelde administratie, alle voi eringen ten spoedigste, en dus niet op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Schiedam, 22 Februari 1922. Buitenlandse^ Nieuws ENGELAND EN FRANKRIJK. Men verneemt, dat de bijeenkomst van Lloyd George en Poincaré waarschijnlijk te Calais ot te Boulogne plaats zal hebben, inplaats van te Pa- 's'ir Robert Horne, de kanselier van de schat kist, zal ook eerlang een bijeenkomst hebben mtt de Lasteyrie, den Franschen minister van finan ciën. De particuliere vertrouwelijke samensprekmg, die tusschen Poincaré en Lloyd George zal plaats hebben, zal niet te Parijs plaats hebben, omdat Lloyd George het zoo druk heeft, en spoedig weer te Londen moet zijn met het oog o-p liet hu- welijk van prinses Mary. Plaats en tijd van de bijeenkomst zijn nog met vastgesteld. Lloyd George zal slechts door één secretaris zijn verge- zeld. De bijeenkomst der geallieerde deskundigen is uitgesteld. ENGELAND. Naar Reuter uit Londen seint, is de Ardfheis (het congres der organisaties van Sinn Fein te Dublin) voor drie maanden verdaagd als gevolg van een compromis tusschen de beide partijen, eenerzijds de gematigden onder Griffith en Col lins, anderzijds de extremisten van de Valera. Nader wordt uit Londen aan het H. N. ge meld Tusschen Griffith en Michael Collins, de leiders der voorloopige regeering van den Ierschen vrijstaat en De Valera, den leider der republi keinen, is een overeenkomst getroffen voor een wapenstilstand. Op de gisteren gehoir en vu gadering der Ardfheid deelde De Valera mede dat een overeenkomst met Collins en Griffith was gesloten, dat de Ardfheis voor 3 maanden ver daagd zou worden ten einde den ondertee kenaars van het Engelsch-Ierschc verdrag gele- genheid te geven een constitutie voor een er •chen vrijstaat op te stellen. Verder is men over eengekomen dat verkiezingen voor het Iersctie parlement slechts gehouden zullenworden, indien Hij kende de wereld toen hij de club °PJ 1 en bij had ook geleerd dat men in de werelo geven en nemen moet. De collega's van de nog ongc boren club waren dit volkomen met hem eens en bij gevolg was men tot een schikking ge o men Door middel van de pers werd aan het publiek bekend gemaakt, dat men zich als toerist moe laten inschrijven, ook al had men Midden-Afn- ka niet geexploiteerd, noch den grond betreden van Beloetchistan. Ieder die duizend Engelsche mijlen van Londen verwijderd was geweest, mocht als lid van de club worden opgenomen. Deze schikking was verstandig en droeg vruchten. Het aantal lieden die toeristen verlangden te worden bleek groot te zijn en m korten tijd was de hooge entreeprijs vastgesteld en nam c I'oeristenclub hare plaats in onder i oeien ste jongere genootschappen in Londen. Gerard Aspen was bijzonder met deze c u mge nomen ten deele misschien omdat het de eenige club was, waartoe hij de eer had te belmoren, maar hoofdzakelijk om den naam en alles waf er aan verbonden was.Hij was dankbaar a er een schikking was gemaakt waardoor hij m s aa gesteld werd zich bij den bond aan te sluiten, want, eigenlijk gezegd, had hij weinig o me gereisd. Natuurlijk echter had hij ree i op de ontworpen constitutie in haar eindredactie ingediend kan worden. Deze overeenkomst is door de Ardfheis goedgekeurd, die daarop voor drie maanden uiteen ging. ITALIË. Naar de „Giornale d'Italia" meldt, hebben Orlando en de Nicola, na de weigering' van Facta om in hun combinatie te I r. d n. aan Gioiitti ge vraagd, Tittoni en de Nava aan te wijzen, maar Gioiitti had geantwoord, dat hij voorshandsniet meer wensehte mede te werken aan het ineen zetten van eenige ministerieele combinatie. Bo vendien heeft Gioiitti verkaard, dal hij als reserve voor de toekomst wil blijven. ALLERLEI. De bekende groote industrieel Reinhard Man- nesmann is te Remscheid op 63-jarigen leeftijd overleden. Het departement voor gezondheidswezen deelt mede, dat de Rockefeller stichting een be drag van 2 millioen dollar heeft aangeboden voor den bouw en de inrichting van een school voor hygiëne te Londen, indien de Engelsche Regee- rirg in het noodige personeel voorziet en het on derhoud op zich neemt. Het aanbod is dankbaar aanvaard. Uit Madrid maldt men De beide van moord op den minister-president Dato beschuldigde personen, die zich te Berlijn bevinden en wier uitlevering de Spaansche Regee ring krachtens het Spaansch-Duitsche uirlevé- ringsverdrag heeft verzocht, zijn thans uitgele verd. Zij bevonden zich sedert 29 October van het., vorige jaar in een gevangenis te Berlijn. Binnenland. Maatregelen tegen de depressie. Verschenen is het rapport der subcommis sie van de commissie voor de Economische Politiek, wier taak het was te adviseeren over maatregelen, te nemen tegen de huidige depressie. Zij bestond uit den Minister van Landbouw en de heeren mr. W. A. Bonger mr. L. G. Kortenhorst, mr. M. YV. F. TreuK mr. G. Vissering en mr. C. J. Heemskerk, van vvie laatstgenoemde als secretaris fungeerde. Haar opdracht was een onderzoek in te stellen naar hetgeen kan geschieden om de huidige depressie in het bedrijfsleven te ver zachten, m.n. na te gaan, of daartoe een der volgende maatregelen kan en moet worden ge nomen le. het instellen van invoerverboden en/of bet verhoogen van invoerrechten 2e. het verleenen van credieten 3e. het toekennen van bijzondere voor rechten aan Nederlandsche firma's of industrieën voor Regeeringsleveringen. De oorzaak der malaise. Bij de beoordeeling van de vraag, wat geschieden kan om die depressie te verzachten, acht de subcommissie het noodig op den voorgrond te stellen, dat de heerschende malaise voor het grootste deel een gevolg is van de vermindering der koopkracht, zoodat werkelijk heil alleen is te verwachten van verlaging der prijzen, naast vermeerdering van productie, speciaal ook in het verarmde buitenland. Het is een gelukkig verschijnsel, dat een daling der prijzen zich begint af te teeke nen en, zij het langzaam, ook tot Nederland doordringt. Waar mogelijk, moet deze prijs daling worden bevorderd. Voor zoover de buitenlandsche concurrentie daartoe bijdraagt het lidmaatschap, in zooverre, dat hij de ver- eischte duizend mijlen had afgelegd. Wanneer een jong mensch een maand verlof neemt om heen en terug te reizen naar NewYork om inlichtingen te nemen naar een verloren vader, is hij veel meer dan duizend mijlen van Londen verwijderd geweest. Dit was echter de eenige groote reis die hij ooit had ondernomen. VYrel had hij veel in het buitenland gezworven, maar dat waren al tijd kleine pleiziertochtjes geweest, zonder be paald doel. Maar toch zou hij zich misschien niet als lid van de club hebben laten inschrijven, als de Zwarte Kapitein niet tot baar comité had be hoord. Hij had te Praag met Jan de Raaf kennisge maakt en hem kort daarop weder te Weenen ont moet. Daar hadden de heeren van lieverleede een vriendschapsverbond gesloten, zooals men dit in don vreemde geneigd is met landgenooten te doen Toen hij zich een paar jaren later als journalist in Londen kwam vestigen en zich, met zijn inkomen van vier pond 's weeks, de weelde durfde veroor loven lid cener club te worden, koos hij die dei- Toeristen. In zulk een club had hij kans in aanraking te komen met lieden uit alle landen der aarde, en kon hij wellicht den een of ander ontmoeten die hem iets van zijn lang verloren vader kon vertellen. Dit was tenminste niet on mogelijk. Men een paar woorden gaf hij aan de Raaf zijn voornemen te kennen en kort daarop werd hem geantwoord, dat hem vergunning werd gegeven zijn acht pond entreegeld bij den secreta ris der club te komen neertellen. is zij toe te juichen, niet alleen in het belang der consumenten, maar ook in dat der producen ten, die op den duur bij vermeerdering der koop kracht slechts haat kunnen vinden. Daling van winsten. Defproducenten hier in den ruimsten zin geno men en mitsdien ook omvattende den handel, in het bijzonder den tusschen-en kleinhandel,zullen zich echter aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen.De belooning hunner diensten zal in geld uitgedrukt, moeten dalen om echter in reëele waarde weder te stijgen, naarmate de prijsdaling, doorwerkt. Het loonvraagstuk. Doch ook het loonvraagstuk zal onder de oogen moeten worden gezien. Staan de geld- loonen in landen met gedeprecieerde valuta verre beneden de Nederlandsche, ook in landen met hooge valuta, met name Engeland, Zweden en Denemarken, zijn of worden zeer belangrijke loonsverminderingen doorgevoerd. Het is duide lijk, dat Nederland op dezen weg zal moeten volgen. Daarnaast zal een verlaging der verdere productiekosten moeten staan; een verbetering- der werkmethoden zal die in vele gevallen moge lijk maken. Tusschenhandel. Ook het winstpercentage van den tusschen- en kleinhandel is, mede in verband met het groote aantal vertegenwoordigers dezer groep, abnormaal hoog. Op den weg der regeering ligt het te doen, wat in haar macht staat, om de koopkracht te vermeerderen, mitsdien de duurte te bestrijden. Woningnood. Hier komt in de eerste plaats naar voren de wijze, waarop de voorziening in den woning nood wordt aangevat. De tot dusver gevolgde methode heeftgeleid tot een bui tengewone op voering der bouwkosten. Naast de hooge materiaalprijzen en de groote winsten van vele aannemers staan hier de loonen der bouwvakarbeiders. Deze loonen zijn gestegen verre boven die der arbei ders in andere bedrijven de huurprijzen der gebouwde woningen zijn, in overeenstemming met de bouwkosten, buitensporig hoog twee factoren, die een aanpassing van de loonen .der andere arbeiders aan den werkelijken toestand van het bedrijfsleven belemmeren. De subcommissie is dan ook van meening, dat met de tot dusver bij de bestrijding van den woningnood gevolgde methoden behoort te worden gebroken. Steun werkeloozen. Een andere factor, die den terugkeer tot normale toestanden belemmert, wordt ge vormd door te hooge uitkeeringen aan wer keloozen, hetzij in den vorm van steun of bij werkverschaffing. Deze uitkeeringen zul len in vele gevallen moeten worden verlaagd, opdat niet de steun aan werkeloozen ontaarde in bevordering der werkeloosheid. De Arbeidswet. Verlichting zal voorts kunnen worden ge geven door een ruimer en soepeler toepassing van de Arbeidswet, met name van de bepalingen betreffende den werktijd. De duurte. De strijd tegen de duurte in den tusschen- cn kleinhandel zal in hoofdzaak moeten uit gaan van het publiek en de pers. De regeering kan daarbij steun verleenen, b.v. door zich op de hoogte te stellen van engros- en detailprijzen en deze geregeld te publiceeren. Ook in Zweden heeft de regeering het publiek op deze wijze voorgelicht. Over dit alles was nu bijna een jaar heengegaan en Gerard behoorde thans reeds tot de oude leden Hij kwam er eiken dag. Een jongman die op kamers woont en in Londen geen betrekkingen en weinig vrienden heel't, hecht zich natuurlijk aan zijn club. Daar vond hij gezelligheid en al de gerieflijkheden van een goed hotel. Hoewel Aspen van een beperkt inkomen moest leven, had hij 'ttoch naar hij meende, bijzonder gelukkig getroffen. Toen vele jaren geleden zijn vader plotseling verdwenen was, werd hij aan de zorg van een oude tante overgelaten, bij wie hij tot aan haar dood bleef inwonen. Daarna was hij naar Londen getrokken met het dubbele doel zijn vader op te sporen en fortuin te maken. Tot nu toe had hij nog het een noch het ander gedaan, maar hij was medewerker geworden van een weekblad der nieuwe school. ,,De Steenwer per" was de vertegenwoordigster van vooruitstre vende journalistiek, evenals de Toeristenclub de vertegenwoordigster was van vooruitstrevend reizen. Dit medewerkerschap gaf Gerard genoeg te cjoen, want de jonge man was ontwikkeld en belezen en hij had een vloeiende, aardige manier van schrijven, zoodat hij de zes pond 's weeks, waartoe hij thans bevorderd was, en die hij met vergefelijken trots als een ontzaglijk groot in- men beschouwde, dubbel waard was. Te schrijven voor ,,De Steenwerper", te behooren tot de Toeristenclub, op gezellige kamers te wonen wat kan een jongmensch meer begeeren Ja, wat Niets, als hij slechts geweten had waar zijn vader was of wat er van hem was ge- De belastingen. Als een der onmiddellijke oorzaken van de bestendiging der malaisse moet nog worden vermeld de zware belastingdruk. Rijk en ge meenten absorbeeren een groot deel van het volksinkomen, deels ook van het kapitaal, waar door de koopkracht wordt verminderd en kapi taalvorming belemmerd. Aan den anderen kant prikkelen de hooge belastingen tot het opvoeren der prijzen van goederen en diensten, hetgeen weder het con sumptief vermogen der bevolking vermindert. Naar belangrijke vermindering der publieke uitgaven zal derhalve moeten worden gestreefd. Bestrijding der duurte in de verschillende gedaanten, waarin zij zich vertoont, moet alzoo, naar de meening der sub-commissie, het wachtwoord zijn. Moeten daarnaast de andere in haar op dracht met name genoemde maatregelen van overheidswege genomen le. V e r h o o g i n g van invoerrecb- t e n. De grootst mogelijke meerderheid der sub commissie staat op het standpunt, dat verhoo ging van invoerrechten, ter bescherming der industrie, ook in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden niet gewenscht is en zij moti veert dat uitvoerig. 2e. Invoerverboden. De subcommissie is van meening, dat een bevoegdheid van de Regeering, om invoerver boden uit te vaardigen, aan de Regeering niet kan worden onthouden, al stelt zij zich daarvan niet te veel voor en al zag zij liever die bevoegd heid ongebruikt blijven. Het tijdelijk karakter er van zou in ieder geval sterk moeten uitkomen door haar duur te beperken, b.v. tot één jaar en de wet zou duidelijk moeten omschrijven de gevallen, waar in het uitvaardigen van een invoerverbod moge lijk is. Invoerverboden zouden voorts moeten be perkt worden tot eindproducten, waarvan de prijs geen belangrijken invloed op den levens standaard der bevolking heeft. De kleinst mogelijke minderheid der subcommissie wensclit invoerverboden als re torsiemaatregel gebruikt te zien. 3e Credietverieening. De subcommissie meent niet, dat aan cre dietverieening van Staatswege groote behoefte bestaat. Niettemin is de subcommissie van mee ning, dat zich bijzondere gevallen kunnen voordoen, waarin ondernemingen, door de cri sisomstandigheden in moeilijkheden verkeeren. In zoodanige bijzondere gevallen zou het Rijk steun kunnen verleenen door een gedeelte van de benoodigde credieten te verstrekken of daar voor garantie te geven. Dat verschillende landen met h,et geven van Staatscredieten zijn voorgegaan is, naar het oordeel der Subcommissie, voor Nederland een reden te meer om zich ten deze niet geheel onbetuigd te laten. 4 e B ij z o n d e r e voorrechten aan Nederlands he firma's toe te kennenbij Regeeringsleveringen. Met betrekking tot de vraag, of en in hoe verre bij bestellingen of opdrachten door het Rijk of openbare lichamen aan de Nederland sche nijverheid de voorkeur boven de buiten landsche behoort te worden gegeven, kwam de subcommissie tot de volgende conclusies 1. Bij gelijke kwaliteit en gelijken prijs behoort aan de producten der Nederlandsche nijverheid de voorkeur te worden gegeven, worden Doch aan den anderen kant had, daar hij zijn vader nooit gekend had, die vraag hem nimmer zoo gekweld dat zijn leven er door ver duisterd werd. Hij had een voorgevoel dat hij hem te eeniger tijd zou vinden. En zelfs al deed hij dit niet, dan was dit nog niet zoo heel erg. Zijn ver dwijning was een raadsel, dat hij geroepen was op te lossen, maar dat hem toch geen slapelooze nachten bezorgde. Hij betreurde zijn gemis ook alleen in het afgetrokkene en hield zich voor het oogenblik veelmeer bezig met zijn werk voor ,,De Steenwerper" en met het bestudeeren van Londen en van de leden der Toeristenclub. II. De man uit verre landen. Het was avond in het einde van April. Ge- raad Aspen zat aan 'n tafeltje in de eetzaal van de Toeristenclub een plaatsje, dat zoo mogelijk altijd door hem in beslag werd genomen. Het tafeltje stond voor het raam, en daar de gordij nen dien avond niet waren neergelaten, kon hij de oogen naar buiten wenden en zich in den aanblik van het groote plein verlustigen, met zijn gordel van fonkelende lichten, die als zoo vele diaman ten in de duisternis schitterden. (YVordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1