dat de kinderen dezen zomer reeds zullen zijnon- der de goede zorgen dezer eerw. Zusters. Onge twijfeld gaat de R. K. Vacantiekolonie te Eg- mond aan Zee nu een goede toekomst tegemoet. Rapport der subcommissie uit de commissie voor de econ. politiek. Door den heer Bomans is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de vol gende vraag gesteld Wil Zijne Excellentie mededeelen welke ge volgen hij zich voorstelt te verbinden aan het gepubliceerde rapport der subcommissie uit de Commissie voor de Economische Politiek Het huwelijk van prinses Mary. Tot de vele huwelijksgeschenken, welke prin ses Mary heeft ontvangen, behoort ook een fraaie japon van oranje en goud-brocaat, haar geschon ken door mevrouw De Marees van Swinderen, de echtgenoote van den Nederlandschen gezant te Londen. Ned. Hoogeschool. Tot gewoon hoogleeraar in de economi sche geschiedenis, inzonderheid van den nieuwe- ren tijd en in de economische beschrijving van handel, nijverheid, landbouw en scheep vaart aan de Ned. Handelshoogeschool is be noemd dr. Z. W. Sneller te 's-Gravenhage. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag23 Februari. Interpellatie - W ij n koop. Voortgegaan wordt met de interpellatie van den heer Wijnkoop over de bestaande dienst en rusttijden inclusief de overnachting en over de voorgenomen wijziging van de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel en over de rechtspositie van het spoorwegpersoneel. De heer Wijnkoop (C.. Fr.) gaat thans verder met de toelichting van zijn vragen. De Minister van Waterstaat, de heer K n i g zegt dat de voorstellen tot wijziging van hei. reglement door de directie ingediend, spr's. goedkeuring niet kunnen wegdragen. Spr. h eft overleg gepleegd met den Minister van Arbeid en twee spoorweg-organisaties, en hij is tot een definitief resultaat gekomen. De kritiek op het ontwerp kan spr. dus voorbijgaan. Spr. heeft in overweging gegeven in de voor stellen verandering aan te brengen. In de eer ste plaats moet de diensttijd weer als arbeids tijd gelden een diensttijd van zestien uur op Zondagen zal niet worden voorgeshhrevenDe rusttijden zullen van 10 op 12 uur worden ge bracht. Behalve twee maal per veertien dagen. De machinisten-diensttijd wordt op 12 uur ge bracht en zal slechts 4 maal in de 14 dagen 14 mogen bedragen. Voor het locomotief-per soneel wordt de diensttijd van 102 op 108 uur gebracht. Voor het onderhoudspersoneel blijft de toe stand vrijwel gelijk met een maximum van 102 uur in 14 dagen. De vrije dagen blijven zooals zij zijn, alleen wordt de duur van 48 op resp. 54 en 60 uur gebracht. De praktijk heeft uitgewezen dat een enkele diensttijd van 14 uur onvermijdelijk is, echter als hooge uitzondering. Het inwinnen van adviezen zal spr. doen ge lijk hij dit het beste achthij zag het nut er niet van in om de organisaties tegelijk met de directies te hooren. Aan de rechten der or ganisaties is niet getornd. De minister erkent verder, dat er wel eens te lange diensttijden zijn voorgekomen, dit waren echter uitzonderingen. De kwestie van dienst- en rusttijden heeft spr. onderworpen aan het oordeel van den Minister van Arbeid. Deze heeft zich ge heeld vereenigd met spr.'s voorstel en hij moet dus aannemen, dat zijn opvatting juist is ge weest. Van de 48 duizend man personeel is er 2 dui zend man te veel. Door overlijden en vertrek vermindert het per jaar ongeveer met twee dui zend. Veel zullen er dus niet ontslagen worden. De nieuwe regeling zal 5 millioen gulden voor deel geven en dus zal spr. aandringen op niet- ontslaan. Int. heeft geen enkele aanwijzing voor bezui niging gegeven. De Regeering is van meening, dat het in strijd is met het grootste economische belang van het land om het treinverkeer stop te zetten en dat dus een staking onmogelijk moet zijn De heer Van Braambeek (S. D.) dient om te beginnen een motie in, luidende, dat de dienst- en rusttijden bij wettelijke regeling die nen te worden vastgesteld. In eèn tweede motie vraagt spr. uit te spre ken, dat het niet wenschelijk is de regeling der dienst- en rusttijden te veranderen. In een derde motie wil hij uitspreken, dat het niet wenschelijk is personeel te ontslaan om te bezuinigen. Hij wenscht dat alleen vaca tures niet zullen worden aangevuld. Verschillende leden dringen aan op een prac- tische arbeidsregeling. De heer Hermans (R. K.) meent dat in deze slechte tijden wel iets meer van het per soneel mag worden gevraagd. De heer Schaper (S. D.) adviseert intrek king der eerste motie. De heer Lely (V. B.) acht de beide eerste motie's niet gewenscht. De Minister verklaart zich tegen de drie motie's. De heer Van Braambeek (S. D.) trekt zijn motie voor wettelijke regeling in. De stemming over de beide andere moties heeft heden plaats. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde houdt heden-avond 8^2 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond een algemeene'leden vergadering. Met het oog op dé'belangrijke agenda is een flinke opkomst der leden zeer gewenscht. Scheepsbouw. Gister werd van de Werf Gusto,firma A. F. Smul ders te Schiedam, in tegenwoordigheid van Ma rine- en andere autoriteiten, te water gelaten de stalen romp van den mijnenlegger*Douwe Au- kes," in aanbouw voor de Köhiriklljke Neder- landsche Marine, zijnde het laatste van twee dergelijke schepen, welke de Werf Gusto voor de Nederlandsche Marine in aanbouw heeft. Het schip wordt gebouwd onder toezicht van de Kon. Ned. Marine en heeft de volgende af metingen lengte over alles 54.82 M., grootste breedte op spanten 8.70 M., holte tot het boven dek 6.30 M. Het schip wordt voorzien van twee triple- expansie machines met oppervlak condensatie, in staat het vaartuig een snelheid te geven van 13 mijl, waarvoor de benoodigde stoom zal wor den geleverd door twee waterpijpketels met een verwarmend oppervlak van275 M2.bij een stoom druk van 12 atmospheeren. Het schip wordt verder voorzien van een elec- trische lichtinstallatie, draadlooze telegraphie, twee stoomlieren voor het verhalen van het schip en het behandelen der mijnen, stoomankerspil en stoomstuurmachine. Onderwijs. Op de aanbeveling van curatoren van het Gymnasium ter benoeming van een leeraar in lichamelijke oefening aan het Gymnasium alhier zijn geplaatst de heeren 1. J. Stammers, te Helder 2. M. de Regt, te Purmerend 3. A. de Jong, te Amsterdam. Ter benoeming van den gymnastiekonderwij- zer aan de Scholen A. en G„ worden voorge dragen de heeren 1. M. de Regt, te Purmerend 2. B. Florijn, te Rotterdam 3. J. Stammers, te Helder. Curatorium Gymnasium. Door de heeren Ds. P. C. A. Ilalffman, H. R. M Geerdes, Mr. M. M. v. Velzen en Mr. J. H. Welc- ker, die naar aanleiding van 's Raads benoe ming van een leeraar aan het Gymnasium, buiten de aanbeveling, om, als Curator van het Gym nasium hun ontslag namen en thans op hun be sluit zijn teruggekomen, is den Raad het volgen de schrijven toegezonden. „Van den E. A. heer Burgemeester uwer Ge meente mochten wij onder dagteekening, dd. 10 dezer, een schrijven ontvangen, waarbij ons werd medegedeeld dat Uw Raad met algemeene stemmen hun verzocht had een poging aan te wenden om alsnog op, ons besluit, waarbij wij ontslag namen als leden van het College van Curatoren van het Gymnasium alhier, terug te komen. Met genoegen zagen wij u>t het bedoeld een- stemm:g beslu-t van Uw raad dat het vertrou wen in ons als Curatoren ongeschokt is, waarvan door ons nota werd genomen. Ofschoon wij de geheele gestie en benoeming welke door den Raad is geschied en aanleiding werd tot onze ontslagname, onjuist blijven ach ten, deelen wij U mede in uw votum en onder de bovenstaande omstandigheden aanleiding te vinden, onze ingediende ontslagname in te trek ken Wij geven u de verzekering ook verder onze beste krachten en kennis naar ons inzicht aan de belangen van het Gymnasium te zullen wijden. Secretarie. Door B. en W. is benoemd tot Commies-Re dacteur de heer Mr. N. J. Post, thans adjunct commies van de Secretarie-afdeeling Algemeene Zaken. G. A. J. Beukers, f Dezen morgen werd in de Frankelandsche Kerk de plechtige Rouwmis gecelebreerd voor wijlen den heer G. A. J. Beukers. De kleinzoon van den overledene, de zeereerw. pater Vine. Jansen O.P. droeg het IJ. Misoffer op. 't Koor zong op zeer voortreffelijke wijze Lorenzo Perosi's „Missa da Requiem." Onder de vele belangstellenden was ook tegen woordig, het lid van den Hoofdraad den H. Vin- centiusvereeniging, de heer Roozenboom, uit Den Haag. Om half elf had de plechtige begrafenis plaats. R.K. Scliied. Tooneelelub. Voor een zeer matig bezette zaal heeft gister avond de R.K. Schied. Tooneelelub in de zaal van den Volksbond een reprise gegeven van het de vorige week met zoo schitterend succes opge voerde blijspel „Om Papa's principe." Met gróöte welwillendheid had het gezelschap zich voor dezen avond beschikbaar gesteld en de opbrengst zou worden besteed ten bate der ver bouwing van de groote zaal. 't Bestuur van den Volksbond had dan ook de grootste verwachtingen ervan en moeite noch kosten waren gespaard, om de leden op te wekken, in groote getale te komen, maar jammerlijk is het goede doel mis lukt en ondervond het bestuur een fiasco,zooals het misschien zelden heeft meegemaakt. We willen ons hier niet verdiepen in gissingen om trent de oorzaak van die bar slechte opkomst, we begrijpen 't eenvoudig niet. Men wist toch, dat men tegen een zeer billijken prijs een hoogst genotvollen avond zou meemaken en dat het geld weer ten gerieve van eigen Bondsgebouw zou worden besteed. Voor de heeren en dames tooneelisten was het natuurlijk ook lang niet alles, om voor zoo'n handje [vol menschen te spelen, maar ze zullen zich wel getroost hebben met 't ware gezegde Aangeboden diensten worden zelden gewaar deerd, en ondanks alle teleurstelling, hebben ze een spel gepracsteerd, waarop bijna niets valt aan)te merken. In menig opzicht was deze uitvoering nog correcter dan de vorige jammer was 't alleen maar, dat 't succes niet door een overvolle zaal werd toegejuicht. Voor onder de pauze was voor 't zelfde reeds genoemde doel een verloting op touw gezet, waar voor zeer aardige prijzen (o.m. een taart, doos bonbons, Eau de Cologne) waren beschikbaar gesteld. Ondanks hel kleine aantal aanwezigen bracht deze attractie nog ruim 100 op, maar hoe schitterend zou deVolksbond er mee gebaat zijn geweest, wanneer 600 k 700 menschen waren opgekomen. Enfin, genoeg hierover gedane zaken nemen geen keer. 't Utile Dulci-strijkje verdient zeker weer een extra woord van lof voor zijn belangelooze mede- Werking, terwijl we ook den bekwamen regisseur der Tooneelelub, den heer Louis Vervoorn, niet willen vergeten, met lof te vermelden. Zondag a.s. trekt 't gezelschap naar Dordrecht, om daar ten bate van den R.K. Vrouwenbond, in een zaal, die ruim 1400 personen kan bevatten, 't blijspel nog eens te herhalen. Volgens de vooruitzichten belooft de uitvoe ring daar een succes te worden. Gev. en Verk. onroer. goederen. Notaris D. Boddeüs. Veiling 24 Febr. I. Een Woonhuis met erf en open grond aan de Maasstraat no. 27 te Schiedam,,groot 54 c.A., geveild voor 850. II. Een woonhuis en erf met open grond en zij uitgang aan de Gasstraat no. 9 te Schiedam, groot 57 c.A., geveild voor 1600. III. Zes in een perceel te veilen woonhuizen en erven aan de Maasstraat nos. 32, 34, 36, 38, 40 en 42 kadastraal bekend als gem. Schiedam, samen groot 2 aren 91 c.A., geveild voor 5950. Afslag 3 Maart. Notaris W. A. v. Dolder. Veiling 24 Febr. I. Een woonhuis en erf te Schiedam aan de Broersvest no. 25, groot 60 c.A., uit de hand ver kocht. II. Een woonhuis en erf te Schiedam aan de Broersvest no. 151, groot 38 c.A., geveild voor ƒ1800 III. Een winkel- en woonhuis met loods, be nevens een woonhuis en open grond te Schiedam aan den Langen Achterweg no. 20, 22/2 en 22/4, groot 1 A. 56 c.A., geveild voor 3000. IV. Een woonhuis en erf te Schiedam aan den Langen Achterweg no. 22/6, groot 41 c.A., ge veild voor 900. V. Een woonhuis en erf te Schiedam aan het Bagijnhof no. 6 groot 70 c.A. geveild voor 1800. VI. Een woonhuis en erf te Schiedam aan het Spinhuispad no. 3/2, groot 75 c.A., geveild voor 650. VII. Een woonhuis en erf te Schiedam aan de Raam no. 23, groot 33 c.A., geveild voor 1000. VIII. Een woonhuis verdeeld in beneden- en bovenwoning en erf te Schiedam aan de Raam no. 25, groot 70 c.A. met aandeel in een gang, geveild voor 2500. IX. Vijf in een perceel te veilen woonhuizen en bergplaats en erven te Schiedam aan de Raam nos. 21/2,21/4,21/6, 21/8 en 21/10, tezamen groot een are, 54 c.A. met een onverdeeld aandeel in den gang, geveild voor 2500. X. Een woonhuis verdeeld in beneden- en bo venwoning, te Schiedam, Achter de Teerstoof no. 24a en b, groot 56 c.A., geveild voor 2250. Afslag 3 Maart. Gister deed de R'd amsche boter- haiidelaar K. C. B. bij de politie aangifte van een diefstal van ca. 40, ontvreemd alhier uit een geldtasch, liggende achter op zijn boterwagen. Gistermorgen had op de werf Gusto alhier een doodelijk ongeluk plaats. De 26-jar. voorman J. J. v. W„ ongehuwd, wonende Hagastraat 45, was bezig met een hel per, op een lorrie drie zware ijzeren platen, we gende ca. 400 K.G., van 't terrein naar de schéep- helling te vervoeren,waar ze met een kraan moes ten worden opgetakeld. Op een hoogte van 1 M. boven de lorrie helden de platen plotseling over en gleden uit de klauwen der kraan,met 't droevig gevolg,dat v. W. de pla ten tegen de borst kreeg en tusschen lorrie en pla ten bekneld geraakte. De ongelukkige werd spoe dig 't kantoor binnengedragen, maar de inmid dels ontboden en toegesnelde dr. Ris kon helaas slechts den dood constateeren. Gistermiddag werd door B.en W. aanbesteed het maken van glas- en uitvoeren van verfwerk voor de uitbreiding en verbouwing van de Ahda Bewaarschool aan de Leliestraat, alsme de het verven der verschillende meubelen. Ingekomen 13 biljetten. A. Wagner, Maassluis 1967.B. H. Hoogendam ƒ3040.-, P. Duk 3240.— Gebr. Dries 3366.—F. R. Naring 3376.J. v.d. Hammen ƒ3500.allen te Schiedam. P. J. van Schadenburg te Dordrecht 3850.G. van Meurs ƒ3945.N. J. Markx 4075.J. Polderman ƒ4150.J. J. Huiho ven ƒ4400, allen te Schiedam en Tuyl en van Wijk te Vlaardingon 4700. UIT ROTTERDAM. Het reeds gepubliceerde voorstel van B. en W. om dé overplaatsing der Koninklijke Lucht vaart Maatschappij van Amsterdam naar Rot terdam te bevorderen door tegen redelijken prijs de hangars op het vliegveld Waalhaven te harer beschikking te stellen en in het centrum der stad bouwgrond voor een passagebureau hier is voorgesteld een deel van den tuin van het Ziekenhuis-Coolsingel, liggende aan den Boulevard) kwam in discussie De architect, de heer Verheul, was er tegen het aspect van het Ziekenhuis te bederven door al is hejt.dan ook een laag bouwwerk er vóór te plaatsen. Hij diende een motie in, waarin de wenschelijklieid wordt uitgesproken, dat voor het passagebureau een nader door den Raad goed te keuren plaats wordt aangewezen. Dr. van Ravesteyn vond dat wat Rotterdam hier wide doen een verkapte subsidieering van de luchtvaart was en dat.,nog wel van yen maatschappij, die reeds door het Rijk gesub sidieerd wordt. Bovendien geeft men die subsi die alleen uil militaristisch oogpunt, omdat voor den afweer men iets verwacht van de K. L. M. Spr. was er tegen. Er bleek intusschen in den Raad meer oppositie tegen bebouwing van den Ziekenhuis-tuin, dan tegen de overplaatsing der K.L.M. zelve. Wethouder de Jong wees er op, dat men slechts een zeer klein stukje grond van den Coolsingel-tuin wil hebben. Hij zal echter re kening houden met de hier geopperde bezwaren. Spr. wees dan op het groote belang, dat Rotter dam heeft bij de overplaatsing der K.L.M. van Amsterdam naar Rotterdam. We hebben hier nu eenmaal een groot vliegveld, dat veel geld kost. Komt er nu een gelegenheid dat terrein productief te maken, dan moet men daar ge bruik van maken. Voor het aanwijzen van de plaats van het passagebureau in het centrum der stad is een nieuw raadsbesluit noodig. Het voorstel van B. en W. om de hangars van het vliegveld Waalhaven aan de K.L.M. te verhuren werd aangenomen met 38 tegen 2 stem men. (Tel.) INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge plaatst wordt de kopy niet teruggegeven I)e doodsklok luidt Was er geen liefde, dan lag het zieleleven in levenlooze verdorring de mensch stond een zaam en op zichzelf en de menschelijke gemeen schap viel uit elkander. Zij is de sterke band, die de menschen met elkander verbindt en de ziel vereenigt met God, de eeuwige levensbron. En van deze onloochenbare waarheid over tuigd, verzoeken wij thans deze korte regelen in uw blad te mogen plaatsen, tot. bee voor honge rend en stervend Rusland. Door Z.H. Paus Benedictus XV z.g. voorge gaan in Zijn vaderlijke zorg voor 's werelds nooden en door het Centraal Bureau voor de K.S.A. in Nederland gevolgd, is 'n steun-actie onder ons Katholieken begonnen om leniging, opbeuring en troost te brengen in de geweldige ellende van het groote Russenrijk. Talrijke plaat sen gingen reeds voor en zonden belangrijke bedragen naar 't Centraal Bureau, hetwelk deze ter beschikking van Zijne Heiligheid stelt Schiedam zal niet onder willen doen. Waarlijk ontzettend en gruwelijk is de toe stand in Rusland op het oogenblik. De ontzaglij ke rampen, die over dit diep beklagenswaardige volk zijn losgekomen, zijn zóó huiveringwekkend, dat iedere poging om in woord of beeld den om vang dezer ellende te schetsen, noodwendig te kort schiet. Hulp, en spoedige hulp is noodza kelijk; iedere dag, ieder uur, ja iedere minuut te late hulp kost talrijke onzer naasten het leven. Laat jong en oud, rijk en arm dien steun niet weigeren. En gij moeders vooral, die een zóó verheven kroon der moederliefde draagt, dat God de Heer zelf op haar wijst, om ons een begrip te geven van de grootheid Zijner eigene liefde „Kan wel een moeder haar kind vergeten, dat zij het niet gedenken zou?" Ach geeft, geeft veel om dat schrijnend har- teleed te stillen dier duizenden Russen-vrouwen, die machteloos het hartverscheurend leed hun ner wegstervende kinderen moeten toezien. Schiedams Katholieken, hoort ten slotte de kreet der Russische vrouwen in den aanhef van haar bekenden brief „In den Naam des Vaders en des Zoons en des heiligen Geestes, moge de wereld de kinderen van Rusland helpen." De doodsklok luidt reeds, laten wij spoedig ter hulp snellen Gelden kunnen worden gezonden aan onder staand adres en zullen in dit blad worden ver antwoord Wij vestigen tevens de aandacht op de brochu re „De ellende in Rusland",welke door ons ten verkoop zal worden aangeboden. Namens het plaatselijk Com. v.d. K. S. A. H. J. Steens. Secr. Dam 21. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 24 Februari 1922 des na middags 2 uur Voorzitter: de burgemeester, de heer A. J. Gij sen. Aan de zitting gaat een comité-gene raal vooraf. Om 2.55 uur opent de voorzitter de openbare veigadering. Tegenwoordig zijn 23 leden. Vastgesteld worden de notulen van 16 Dec. 1921. De voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. St. van eenige Raadsbe sluiten. Kennisgeving. Van B. en W. is ingekomen een voorstel om aan de Wed. P. Schrooten eervol ontslagen werkster van school C. over het tijdvak van 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2