Si DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 25 Februari 1922. No. 13271. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus?: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bj| of krachtens wetten of verordeningen vee»- geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de ge meente Schiedam uit te oefenen controle op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schie- damschen moutwijn, onder controle der gemeen te is gesteld A. BLOM te Rotterdam voor zijne branderijen, gelegen aan de Westerkade nos. 26 en 28 te Schiedam. S c h i e d a m, 25 Februari 1922. Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas seint uit Parijs Naar aanleiding van het gerucht, dat Lloyd George op de conferentie van Genua de kwestie der ontwapening te land aan de orde zou brengen of doen brengen, merkt de Temps" op, dat on derscheid moet worden gemaakt tusschen twee soorten van legers, nl. die, welke het grond gebied der Europeesche staten beschermen en die, welke dienen voor het bezet houden van hun overzeesche bezittingen. Voor de overzeesche legers bepleit het blad een classificatie analoog aan die, welke bij art. 22 van het statuut van den Volkenbond is ingesteld voor de mandaten. Enkele bozit- tingen moeten in verband met hun geografi sche ligging aan dezelfde militaire regelen worden onderworpen als het gebied in Europa. Voor andere bezittingen, zooals die in Afrika, zal het gewenscht zijn, om er een voldoende militaire macht te handhaven. Aan den ande ren kant streeft in sommige overzeesche lan den de bevolking naar autonomie of is daar het stelsel van zelfregeering ingevoerd. Wat betreft den legers, welke dienen voor de bescherming van het gebied der staten in Europa, schrijft de Temps", dat op gevaar af, dat men slechts zal geraken tot een facul tatieve ontwapening, het voor alles noodza kelijk is, dat er een krachtig instrument in het leven worden geroepen, die elke poging om een aanval te ondernemen zal ontmoedigen en het recht verzekert. Het blad herinnert er aan, dat Frankrijk sedert 1919 er op heeft aangedrongen, dat de Volkenbond wordt uit gerust met een militaire organisatie, welke steeds gereed zou zijn om in te grijpen. Dit denkbeeld, dat verworpen is, moet thans weer worden opgevat, indien men een aanvang wil maken met de ontwapening. Het is noodza kelijk, dat men tot overeenstemming komt opdat de bond de beschikking krijgt over een federale troepenmacht. Reuter meldt, dat Lloyd George gisteravond uit Engeland naar Frankrijk vertrokken is. Hij zal Poincaré te Boulogne sur Mer ontmoeten. Men verwacht, dat hij heden weder in Engeland terug zal zijn. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. De leider van het onderzoek in de moordzaak Erzberger, die met den procureur-generaal en den rechter van instructie uit Offenburg te München vertoeft verstrekte onderstaandeauthen tieke mededeelingen over het verblijf te Boeda pest der beide moordenaars Tilessen en Schulz. Op 20 December zag een Duitscher te Boedapest toen hij aan een krantenkiosk een Berlijnsch blad kocht, dat twee jonge mannen, eveneens Duit- schers, hetzelfde blad kochten. Later zag hij hen weer in een café. Toen hij in het blad een mededeeling vond over den moord op Erz berger, kwamen de beide mannen hem in de gedachte. Hij herkende hen uit fotografieën als Schulz en Tilessen en volgde hen. Zij be gaven zich eerst naar het expeditie-bureau van den Pester Lloyd, waar zij naar het loket gingen, waar brieven onder nummer worden afgegeven. Vervolgens gingen zij naar het telegraafkantoor, waar zij om half elf telegram men aanboden. Daarop stapten zij in de tram. De Duitscher, die hen was gevolgd, ging naar het Duitsche gezantschap en vertelde hier, Wat hij had gezien. Hij schreef ook aan het Openbaar Ministerie te Berlijn. Naar aanlei ding hiervan werden een Badensche en een Wurttembergsche politie-ambtenaar naar Boe dapest gezonden, die daar vaststelden, dat Schulz en Tilessen van 7 November tot 22 December te Boedapest hebben vertoefd on der verschillende namen. Op grond van een machtiging van het Openbaar Ministerie te Boedapest kregen de ambtenaren inzage van telegramformulieren, waarop de op den 20en December deer de beide pereonea aangeboden telegrammen waren geschreven. In het schrift van een der telegrammen, dat aan den advo caat dr. Adolf Müller te München geadres seerd was en enkele voor oningewijden on verklaarbare woorden bevatte, herkenden de politiebeambten het handschrift van Tiles sen. Onder de personen, die voorloopig, gelijk met dr. Müller zijn gearresteerd, bevind zich ook een huiseigenaar en diens secretaresse De huiseigenaar is de in den laatsten tijd veel genoemde Sanitatsrat dr. Otto Pittinger, die Escherich is opgevolgd bij de Beiereche Ein- wohnerwehren. DUITSCHLAND. De commissie voor Buitenlandsche Aangele genheden heeft heden de organisatie van de le veringen in natura besproken, welke in den loop van het jaar door Duitscbland ten gunste van de geallieerden moeten worden verricht en waarvan de nauwkeurige vaststelling nog moet geschieden door een overeenkomst met de geallieerden. De onderstaatssecretaris van de ministeries van Buitenlandsche Zaken en Herstel brachten rapport uit over de kwestie. (Draadloos). ENGELAND. Reeds werd gemeld, dat de verkeerde voorstel ling, welke lord Lee in het artikel van den Fran- schen kapitein Castex over den duikbootoorlog heeft gegeven, in het Engelsche Lagerhuis ter sprake is gebracht. Omtrent hetgeen Balfour daarover zeide, bericht Reuter nog, dat ofschoon het hem eenigszins speet, dat Castex artikelen niet geheel aan de vergetelheid waren prijs ge geven, de volgende punten in het oog gehouden dienden te worden met betrekking tot hun in vloed op de besprekingen over het duikboot- vraagstuk te Washington. Het was volgens Bal four duidelijk, dat de verklaring van Castex de Fransche Admiraliteit niet bond, veel minder nog de Fransche regeering en het minst van allen het Fransche volk, en dat Castex voor zichzelf had gesproken. Niettemin kon men de artikelen niet stil voorbij gaan. Zij namen een eereplaats in in een Fransch technisch blad van gezag dat on der leiding staat van den Franschen^marinestai' terwij] Castex instructeur van de Fransche maf,-*' neofficieren was, of was geweest. Een belangrijk deel van het bewuste artikel was gebruikt voor het weergeven van de Duitsche meeningen in zake het geschikte gebruik der duikboo- ten in den oorlog en het was in deze uiteen zetting, dat de bekende passage voorkwam betref ende de unieke waarde der duikbooten voor het verwezenlijken van de eindelijke vernietiging van de Engelsche macht ter zee. Nochtans mocht men niet concludeeren datbastex de vernietiging van Engeland wenschte, doch slechts, dat, indien hij het wenschte, een onbe perkte duikbootoorlog het marinewapen zou zijn, waarop hij zich waarschijnlijk zou verlaten. Castex beginselen zouden de vernietiging van koopvaardijschepen zonder waarschuwing°toela- ten en ook het in den grond boren van passagiers schepen met bemanningen en passagiers en het waren juist deze operaties, welke de Washing- tonsche conferentie voor hoogst immoreel ver klaarde, terwijl zij uitsprak, dat de bedrijvers van deze daden zich blootstelden aan bestraffing als zeeschuimers. Te Ley ten in Essex hebben ernstige werk- loozen-relletjes plaats gehad. Verscheidene werk- loozen en ook een politieagent zijn hierbij gewond HONGARIJE. Nadat het gebleken was, dat er in de na tionale vergadering geen meerderheid bestond voor de door de regeering voorgestelde kiesrecht hervorming, is die vergadering, zooals men weet ontbonden. De regeering stond dan voor de vraag, hoe het mogelijk zou zijn een zoo belang rijke hervorming als die van het kiesrecht door middel van een verordening in te voeren zon der daarbij zijn toevlucht te moeten nemen tot een staatsgreep. Zij heeft dan een aantal ge zaghebbende juristen tot een conferentie uit- genoodigd om die kwestie te bespreken. Die con ferentie heeft thans plaats gehad. De regeering heeft er echter den nadruk op gelegd, dat zij zich geenszins van een deel harer verantwoordelijk heid wil ontdoen ze wenscht niets anders dan een streng wetenschappelijk advies. Met bijna algemeene stemmen heeft de conferentie besloten, dat de regeering niet bevoegd is een rijksdag te laten verkiezen volgens een ander kiesrecht dan dat van 1918. Wel heeft zij echter het recht Om een nationale vergadering bijeen te roepen en in dit geval mag zij de toekenning en de uitoefening van het kies recht regelen naar eigen goeddunken. seint aan zijn blad Zooeven verneem ik, dat een aantal leden uit het gevolg van den prins, terwijl zij per auto vanDelhi naarPatiala terugkeerden, onderweg werden beschoten, zonder dat er even wel iemand werd getroffen. Omtrent den aanval is nog niets naders bekend. De politie stelt een onderzoek in. ZUID-AFRIKA. Reuter meldt uit Johannesburg d.d. 24 dezer Gisteravond had een dynamietontploffing plaats op de spoorlijn nabij het station Noord- Fontein. De baan werd evenwel slechts licht be schadigd. ALLERLEI. Naar de Temps" mededeelt, heeft de contro le-commissie voor de luchtvaart, na tot de erken ning te zijn gekomen, dat de luchtvaartclausules uit 't verdrag vanVersaillesvolledig doorDuitsch- land zijn nagekomen, op advies van de gezanten conferentie aan de Duitsche regeering medege deeld, dat met de fabricage of den import van vliegtuigen van het civiele type op 5 Mei a.s. wederom een aanvang mag worden gemaakt. De speciale commissie uit de Belgische Kamer voor het onderzoek van de kwestie der Donau-concessies heeft een bijeenkomst ge houden. Van verschillende zijden werd opge merkt, dat de conventie voorziet in een Rijn- Donau-kanaal, zoodat zoo spoedig mogelijk moet worden gezorgd voor een verbinding van Antwerpen met den Rijn. De heer Krupp von Halbach heeft ter gelegen heid van een feestviering op de Kruppfabrieken de hoop uitgesproken, dat Amerika het belang van de conferentie te Genua zal inzien en daarom vertegenwoordigers naar Genua zal zenden. Duitschland is bezield van den vasten wil, om door hard werken mede te werken aan den wederopbouw van Europa, doch alleen ver mag het niets, zoodat de medewerking van alle andere naties noodig is, om den economischen toestand in Europa weer te herstellen. Ook sprak hij de hoop uit, dat de Duitsche industrie het voorbeeld van Krupp zal volgen en ook den ar beiders aandeelen in het kapitaal zal geven, waardoor hun werklust zal worden aangewakkerd Binnenland. SPANJE. De moordenaars van Dato zijn gisteren te Madrid aangekomen. ENGELSCH-INDIE. De ,,Times"-correspondent in het kamp van den prins van Wales te Patiala, in Britsch-Indië Verhooging woninghuren. ||De Haagsche redacteur van „Het Volk" meldt: gyWy kunnen ons bericht inzake het advies van den Rijks-Woningraad aan de regeering tot be langrijke verhooging van de woninghuurgrenzen, ondanks de tegenspraak van het „Vaderland," ten volle handhaven. Het door ons gemelde advies is wel degelijk gegeven. Het gaat zelfs verder, dan wij aanvan kelijk mededeelden, want er is bovendien gead viseerd van vastlegging van de huurgrens in de wet, de huizen met hooge huurwaarden geheel vrij te geven. De tegenspraak is waarschijnlijk te verklaren uit wanhopige pogingen om het advies geheim te houden.De regeering had nl. volstrekte geheim- houwing gelast. De typografen. In een te Arnhem gehouden vergadering van de afdeeling Arnhem van den Algem. Nederl. Typografenbond zijn de voorstellen van het hoofdbestuur der patroons (10 pCt. loonsverla ging en 3 uur per week arbeidsverlenging) na ern stige bespreking absoluut enmet algemeene stem men verworpen. Een doorbraak-plan. Te Dordrecht heeft de Mij. van Nijverheid een openbare vergadering gehouden, waarin het lid van den Raad, de heer Van Buuren b. i., een gemeentelijk doorbraakplan heeft uiteengezet, dat de gemeente netto zal kosten 125.000 in 50 jaren, indien althans het Rijk een gelijke som bij draagt en den vrijkomenden grond voor 125.000 Wordt verkocht. Thans heeft de gemeente reeds 80 panden voor 151.000 gekocht, terwijl vele zullen moeten worden onteigend. Door het plan zullen aan Raamstraat, Lange Breestraat en Bagijnestraat vele krotten verdwijnen. Dienst- en rusttijden spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van de voorgenomen beslissing van den minister van waterstaat inzake de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel eergisteren kenbaar gemaakt bij de debatten in de I weede Kamer, heeft de R.K. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel St. Raphael zich telegra fisch tot den minister gewend om een nieuwe be spreking. Tweede Kamerverkiezing. De heer G. Bloemen (R.K.) te Oldenzaal, die als nummer 1 was geplaatst op het advies van de lijst, door eenige fabrikanten en mid denstanders opgemaakt tegen 't Politiek Ad vies, deelt mede dat hij zich niet voor een dergelijke» actie wepscht te leenen. (Msb.) Bezuiniging. Met ingang van 1 Juni wordt in de militaire inspectie Nijmegen op de posten Groesbeek, Beek en Berg en Dal aan alle tijdelijke ambtenaren eervol ontslag gegeven, als zijnde overcompleet. Kleeren voor Polen. De Telegr. meldt,dat het Poolsch-Hollandsch Handels-Syndicaat het rijk een proces heeft aan gedaan. Het beweert, de Poolsche regeering als koopster van een groote partij kleeren te hebben aangebracht, en eischt een commissieloon van ongeveer een half millioen gulden, welk commis sieloon de heer Hersberger zich zou hebben toe gekend. Regeering en Journalisten. De Minister van Justitie nu. Heemskerk, zal zich op de algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalisten Kring, die a.s.Zaterdagavond teRotterdam wordt gehouden en waarin het onderwerp Justitie, Politie en Pers behandeld wordt, doen vertegenwoordigen door den heer mr. P. R. Blok, ambtenaar aan zijn departement. Het Nijverheidslaboratorium. De Minister van Landbouw heeft in aanslui ting aan de voor de nijverheidsconsulenten vast gestelde regeling, ook voor het Nijverheidsla boratorium een reglement vastgesteld en regelen ingesteld omtrent het in rekening brengen van vergoedingen voor verstrekte adviezen en ver richte werkzaamheden. R. K. Leergangen. Reeds eerder dan normaal verwacht kon wor den is de 500ste student voor den cursus 1921 '22 der R.K. Leergangen ingeschreveneen cijfer, dat tot nu toe nog niet bereikt werd en dat tevens in zijn nuchtere veelzeggendheid aan geeft, hoe groote plaats de R.K. Leergangen in de ontwikkeling op het gebied van wetenschap en kunst onder ons Roomsche volk innemen. Maar ook onder de niet-Roomschen blijken de R.K. Leergangen een goeden klank te hebben, zoodat zelfs b.v. de cursussen voor geschiedenis door vele andersdenkenden worden bezocht. Moge nu ook de steun van KatholiekNederland evenredig zijn aan den bloei, waarin de Leergan gen zich verheugen, want het behoeft geen uit leg dat ook hier met de vergrooting van het gezin ook de zorgen vermeerderen. Retraiten voor andersdenkenden. Voor niet-katholieke dames zullen dr. Jac. van Ginneken en pater Kemper een retraite houden in de Goede Week, van 's avonds 8 April tot des morgens 15 April, in het Cenakel te Tilburg. Aan melding bij mej. Julie Alma, Sweelinckstraat 185, Den Haag. Staten-Generassd. TWEEDE KAMER. Ziiling Vrijdag 24 Febr. Interpellati e-W ij n k o o p. Aan de orde is de stemming over de moties van orde van den heer v. Braambeek c.s. in gediend bij de interpellatie-Wijnkoop. De eerste motie (uitsprekende dat herziening van het reglement op de dienst- en rusttijden niet wenschelijk is) wordt verworpen mot 50 tegen 24 stemmen. De tweede motie (geen ontslag aan perso neel uit bezuinigingsoverweging) wordt verwor pen met 48 tegen 26 stemmen. Staatsbegrooting voor 192 2. Hoofdstuk V (Binnenlandse he Zaken). Aan de orde is Hoofdstuk V (Binnenland- sche Zaken) van de Staatsbegrooting voor 1922. Bij de algemeene beraadslaging is tevens aan de orde de interpellatie van den heer Kleerekoper naar aanleiding van het ontslag, door den bur gemeester van Breda verleend aan een politie agent aldaar de interpellatie van den heer Duys in Ver band met de faillissementsaanvraag van de ge meente Wormerveer en in het bijzonder of deze nauw verband houdt met het beleid van een der leden van het college van Burgemeester en Wethouders van Wormerveer de motie van orde van den heer de Jonge betreffende het beschikbaarstellen van een mil lioen gulden uit 's rijks kas, ten einde den hongersnood in Rusland te helpen lenigen. De heer Kleerekoper (S. D.) licht zijn interpellatie nader toe en stelt ten slotte de volgende vragen 1. Beschouwt de Minister een vergunnings lokaliteit, waaraan op grond van art. 197 der Bredasche politieverordening door den burge meester aan een wettig erkende vereeniging vergunning is verleend tot het zich geheel of ge deeltelijk gemaskerd, vermomd of op eenige andere wijze onkenbaar gemaakt vertoonen, en tot welke lokaliteit alleen leden en donateurs zijn toegelaten, als een openbare plaats, Voor het publiek toegankelijk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1