DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Dinsdag 28 Februari 1922. No. 13273. 1 os p„„ik„oi. on Advertentiën: 1—5 regels 1-75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal »5. os plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlindsih Nieuws. DUITSCHLAND. De besprekingen over het belastingcompromis zullen vermoedelijk Donderdag a.s. worden her vat. Men hoopt nog voor het einde der week een oplossing in deze kwestie te vinden. Vertegen woordigers der Duitsche Volkspartij hebben Zaterdag een onderhoud met den rijksminister van financiën gehad, en uit hun onderhoud bleek duidelijk, dat de volkspartij geen principieele oppositie tegen de regeeringsontwerpen zou voeren. DE CONFERENTIE TE GENUA. Reuter meldt dat Tittoni de conferentie te Genua, die 10 April bijeenkomt, zal presideeren. FINLAND. De Kamer heeft den militairen diensttijd op één jaar gesteld, in afwijking van het advies van de legercommissie, die zich voor een dienst tijd van negen maanden uitgesproken had. OOSTENRIJK. De Raad van Gezanten heeft van Oostenrijk de levering van locomotieven en wagons aan Italië geëischt. Het gaat hier om Duitsche locomotieven en eenige honderden wagons, die na het sluiten van den wapenstilstand door de Italiaansche regeering verlangd worden. Men hoopt, dat Italië zal inzien, dat Oostenrijk, met het oog op het gebrek aan locomotieven, niet in staal is, bed rij f sma teria a 1 te leveren. GRIEKENLAND. Een aantal leden der Venizelistische partij hebben onlangs een manifest verspreid. Zij wor den thans vervolgd, en verscheidene der onder teekenaars van het manifest zijn in hechtenis genomen. ALLERLEI. Duitschland zou vandaag voor de vijfde maal 31 millioen gouden marken voor het herstel storten. Totaal zal Duitschland dan reeds 155 millioen mark hebben betaald. bestuur van het internationaal ar beidsbureau zal 5 April te Rome bijeenkomen De bijeenkomst der Fransche, Engelsche, Italiaansche en Belgische ministers van financiën te Parijs is op 8 Maart bepaald. Zij zal zich in het bijzonder bezig houden met, de verdeeling der Duitsche stortingen en de kosten der bezet tingstroepen. Bij decreet heeft de regeering het invoer verbod van graan en meel in Spanje gehandhaafd Binnenland. Nederl. Jaarbeurs. De minister van Landbouw Nijverheid en llandel heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Z. E. was vergezeld van den chef der aid. Handel aan zijn departement, den heer Heringa. De minister besprak met verschillende perso nen den huidigen toestand in de nijverheid. Ook bezichtigde de minister de voorloopige plannen voor de Nederl. tentoonstelling tf o penhagen. De minister betuigde zijn instemming mi hetgeen door de voorloopige commissie reeds was voorbereid. 5 Al pratende verdween het brood en liet de vreemdeling weder groote stukken zalm in zijn maag glijden, een bezigheid die geen oogenb den loop van het gesprek scheen te storen. „En wat nog grappiger is, dit is de eerste maal dat mijne oogen dit kleine eilandje aanschou wen. Eerst hedenmorgen ben ik te Liverpool aan- gekomen De nieuwsgierigheid kreeg bij Gerard de over hand op zijn beleefdheid. Bovendien bemerkte hij aan de gemeenzame wijze van spreken des vin in delings, dat deze zich niet beleedigd zou voe en, als hij eenigszins met de gewone weten schappelijke etiquette afweek. Op den minzamen toon, die hij gewoon was aan te nemen wanneer hij den een of anderen staatsman ten bate van „De Steenwerpei m er viewde, vroeg hij den vreemdeling hoe deze lie van de Toeristenclub was geworden en wat hem toe gebracht had, reeds zoodra hij m -.on en was aangekomen, hierheen te gaan. „Wel, dat zal ik je vertellen," zeide deze, in het minst niet door al die vragen van Gerard uit liet veld geslagen. „Ik heb het plan opgevat, toen ik daar ginds op het Yeldt was, op den afse iuw t lijkst heeten dag dien wij daar ooit gehad he en De Nederl. leening in Amerika. Reuter seint uit New-York De heele Nederlandsche leening was in een paar minuten volteekend tegen een koers van 940 dollar per obligatie van 2500 gulden. De „Tubantia". Ter aanvulling van het reeds gemelde over de „Tubantia" kwestie De Internationale Enquête-Commissie in zake den ondergang van het Nederlandsche stoomschip „Tubantia" heeft, blijkens haar gister in het Paleis van het PermanenteHof van Arbitrage, het Vredespaleis, voorgelezen rapport de overtuiging gekregen dat de „Tubantia" op 16 Maart 1916 tot zinken is gebracht door de ontploffing van een torpedo afgeschoten door een Duitschen onderzeeër. De vraag of de torpedee ring opzettelijk is geschied of tengevolge van 'n vergissing van den commandant van den on derzeeër blijft onopgehelderd. Het is niet kunnen worden vastgesteld dat de ondergang van de „Tubantia" is veroorzaakt door den schok van een torpedo die was blijven drijven. Ofschoon niet te ontkennen valt, dat een aantal aanwijzingen ten gunste van deze mogelijkheid pleiten, kan de Commissie niet erkennen dat deze aanwijzingen voldoende be wijskracht bezitten. Geen enkele aanwijzing is kunnen worden aangevoerd waaruit zou kunnen worden ge concludeerd, dat aan een andere oorzaak de ondergang van de „Tubantia" moet worden toegeschreven. Van hel Hof. De Koningin zal Maandag 6 Maart een maal tijd aanbieden aan de civiele autoriteiten in Den Haag. Het museum Bredius. De Gemeenteraad van Den Haag heeft gister met 4 stemmen tegen goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Prin segracht 6 in Den H.aag en het in bruikleen aan vaarden van de kunstverzameling van dr. Bredius. Amerikanen op bezoek. Generaal William Mitchell, sous-chef van den luchtvaartdienst van het Amerikaansche leger, en de Amerikaansche luitenant Bissell, die een studiereis in Europa maken en hier te lande het vliegkamp te Soesterberg zullen bezoeken, heb ben gisterochtend, vergezeld van den militairen attaché bij de Amerikaansche legatie, majoor James B. Ord, een bezoek gebracht aan den mi nister van oorlog minister, van marinead interim den heer Van Dijk. De ü-amdienst te Amsterdam. Bij wijze van proef zal met ingang van 1 Maart op de tramlijnen 11, 16 en 17 aansluiting worden gegeven op de treinen, welke vóór den aanvang van den tramdienst van het Centraal Station vertrekken, alsmede op die, welke na het einde van den dienst aldaar aankomen. De vroegtrams zullen ongeveer 10 minuten vóór het vertrek van de treinen het Stationsplein bereiken het ver trek van de laatste tram van het Centraal Sta tion wordt gesteld op uiterlijk 1 uur na midder nacht. Zomertijd. Het dagelijksch bestuui van het Centraal Industrieel Verbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van de beide thans aanhangige wetsvoorstellen tot Gerard wist in de verste verte niet waar het Veldt lag, doch de veelkleurige vreemdeling- scheen het er voor te houden dat de ander volko men van de ligging dier plaats op de hoogte was. Ten minste hij ging kalm met praten en eten door Ofschoon hij van elk gerecht een tweede portie bestelde, verorberde hij zijn voedsel zoo snel, dat hij Gerard reeds met eten had ingehaald,die juist een ansjovis met geroosterd brood op zijn bord legde. „Bah 1 Het was razend heet.Zelfs Noach kreeg het te kwaad, ofschoon geen blakende zon hem ooit te warm was. Die Noach scheen zelf altijd wel in volle vlam te staan." Dit laatste werd er vertrouwelijk tot Gerard bij ingelascht, alsof deze Noach persoonlijk kende maar toch niet op gemeenzamen voet met hem omging, om metal zijne eigenaardigheden bekend te zijn. De naam echter, wekte in de ziel van Ge rard herinneringen op aan houten poppetjes, met blauwe jasjes aan en bruine hoedjes, en aan vrouwtjes en kindertjes van die heertjes, die allen sprekend op elkaar geleken. Hij stelde zich tevreden met te knikken en de vreemdeling ging voort „Ja, mijnheer, het was heet, dat zeg ik je. Ik was juist in de tent gegaan, om een beetje scha duw te zoeken en mij wat te verfrisschen." De vreemdeling hield een oogenblik op, om in één teug een glas whisky met sodawater te ledi gen, waarna hij den knecht' wenkte hem een twee- afschaffing van den z.g. zomertijd. Het bestuur is van meening, dat de voordeelen, welke voor de overgroot,e meerderheid van het Nederland sche volk aan de handhaving van den zomertijd verbonden zijn, ruimschoots opwegen tegen de bezwaren, welke de tegenstanders daartegen aanvoeren. Naar zijn meening rechtvaardigen de tegenwoordige tijdsomstandigheden geenszins een prijsgeven van de voordeelen, in het bijzon der de economische, aan den zomertijd verbon den. Waar thans de geheele maatschappelijke samenleving de grootst mogelijke zuinigheid dient in acht te nemen, hebben naar de meenirg van het bestuur deze voordeelen hun groote waarde nog in het geheel niét verloren. Die voor deelen kunnen zijns inziens in dezen malaise? tijd zeker niet gemist worden. Het ondersteunt dan ook geheel het reeds bij de Kamer inge komen adres van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en dringt ook zijnerzijds er bij de Kamer op aan, zoowel het voorstel van wet van de heeren Deckers c.s„ tot afschaffing van de jaarlijksc.be vervroeging, gedu rende den zomer, van den wettelijken tijd, als het voorstel van wel van den heer Braat tot, intrekking van de wel, van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd te ver werpen Een afschrift van dit adres is gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken. In aansluiting daaraan dringt het bestuur er bij dien minister op aan, zoo spoedig mogelijk de nöodige stappen te doen, opdat ook ons land zich aansluit bij de door België, Engeland en Frankrijk getroffen uniforme regeling voor den duur van den zomertijd. Het schrijft dienaan gaande Het 'verschil in duur, dat tot nog toe heeft bestaan in ons land en de aangrenzende landen, waarmede wij een geregeld verkeer onderhou den, maakt steeds een wijziging in de geldende dienstregeling voor het internationale spoorweg verkeer met al de daaraan verbonden lasten noodzakelijk. Sluit ook ons land zich bij de door genoemde landen getroffen regeling aan, dan zal dit leiden tot wegneming van een groot ongerief, hetwelk zich vrijwel algemeen doet ge voelen en dat zich bij bestendiging van de tol nog toe bestaande regeling ieder jaar eemge malen zal herhalen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 25 dezer zijn benoemd lo. tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw de referendaris P. W. Oosterhoff, van het departement van oorlog 2o. tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de Zwaarden, kapitein van den generalen staf C. J. H. van der Harst, werkzaam bij het departement van oorlog. Bij Kon. besluit van 25 dezer is dr. J. Lam- merts van Bueren, president-directeur der Hel dringgestichten, benoemd tot officier in deOrde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit van 23 dezer is J. G. Verhoe ven, secretaris van den bij zonderen Raa d der St. Vincenl.iusvereeniging te Arnhem, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tweede Kamerverkiezing. Bij de Zondag gehouden stemming in de af- deeling Arnhem van de gecombineerde kieskrin gen Arnhem en Nijmegen van de R. K. Staats partij zijn slechts elf stemmen uitgebracht over eenkomstig het politiek advies. De volgende candidatenlijst is vastgesteld Mr. J. R. H. van Schaik, mevrouw S. G. L. BronsveldVitringo, mr. A. baron Van Wijnber gen, G. Bulten, A. H. Smulders, L. baron van Voortst tot Voorst, P. J. J. Haazevoet. Deze lijst wijkt, wat haar volgorde betreft, eveneens belangrijk af van den uitslag van de eerste stemming in de kiesvereeniging Recht voor Allen. Daarop stond o.a. mevrouw Bronsveld zls nummer 10, terwijl zij thans als no. 2 op de lijst voorkomt. Huldiging generaal Snijders. Er wordt een huldiging voorbereid aan oud-legercommandant, generaal C. Snijders, door alle officieren, die onder hem hebben ge diend. Deze huldiging zal in Sept. te Rotterdam plaats hebben en onder meer een openluchtfeest maaltijd in den Dierentuin omvatten, waaraan meer dan duizend officieren zullen deelnemen. (Hbld.) Regeeringsjubileum van II. M. de Koningin. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 25 Februari Anetaf verneemt, dat in overeenstemming met den landvoogd een centraal-comité zal ge vormd worden met vertakkingen in heel Indie voor een eventueel huldeblijk aan H. M. de Koningin bij Haar 25-jarig Regeeringsjubileum. Zegelrechten. Afgekondigd is Staatsblad no. 73, besluit van den 21 sten Februari 1922, houdende vrij stelling van zegelrecht. Hierbij is lo. vrijstelling van zegelrecht ver leend voor a. cle in artikel 40a der Zegelwet 1917, onder 2o„ bedoelde stukken, indien deze gedagteekend zijn en de geldigheid, blijkens eene daarin opge nomen en door den afgever ondergeteekende verklaring is beperkt tot, den dag der afgifte en twee daarop volgende dagen. De dagteekening van het stuk wordt als dag van afgifte aange merkt. De Zondag en de daarmede in artikel 92, laatste lid, der Zegelwet 1917 gelijkgestelde dagen, in voormelden termijn vallende, worden niet medegerekend b. de in artikel 401' der Zegelwet 1917, on der lo„ genoemde stukken, als de aan de ver voerders of expediteurs verschuldigde vracht minder dan tien gulden bedraagt en daarvan uit het stuk blijkt 2o. bepaald dat dit besluit in .werking zal treden op den dag, voor het in werking tre den van de wet van den 24sten December 1921 (Staatsblad no. 1409) nader te bepalen. Dit is geschied bij Staatsblad no. 74 besluit van den 21sten Februari 1922, houdende be paling van den dag, waarop de wet van 24 December 1921 (Staatsblad no. 1409) in wer king treedt. (Eenig artikel). De wet van 24 December 1921 (Staatsblad no. 1409), houdende aanvul ling en wijziging der Zegelwet 1917 treedt in werking met ingang van den Isten Maart 1922. de te brengen. „Waar was ik vroeg hij, zijne lippen met een kolossalen zakdoek afwisschende. „In de tent, in de schaduw", zeide Gerard „Juist. Ik frischte mij wat op met een ver koelenden drank en ging een oogenblikje rustig zitten, volmaakt in een stemming om wat lichte lectuur bij de hand te nemen. Het eenige wat ik vinden kon was een oude „Daily News", die reeds een paar maanden in hetVëldt de ronde had ge daan. Ik neem die courant op en het eerste wat mijne oogen zien, is een artikel over de Toeristen club, die te Londen zou worden opgericht. Toen zeide ik tot mij zeiven „Seth, ouwe jongen, het is meer dan waarschijnlijk, dat jij te eeniger tijd "naar Londen overwipt, ja, liet is meer dan waarschijnlijk dat je dit al heel gauw zult doen. Én als je in Londen zijt, is er geen beter manier om deftige kennissen te krijgen, dan een lid van een echte club te worden. Toen schreef ik een brief aan den kerel die deze club op touw had gezet een-man, met den naani van een vogel." ,,De Raaf", opperde Gerard. „Juist, vreemdeling, hij heette Raaf. Die naam bracht mij aan het denken." De vreemdeling zag Gerard zoo vorschend in het gelaat, dat deze, alle beleefdheid ter zijde stellende, onwillekeurig vroeg „Waarom „Waarom Omdat wij in het kamp een mak ker hadden, die precies zoo heette, ofschoon hij Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 24 Februari. (Slot.) De Wilhelminahaven. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 40.000.voor uitdieping van de Wilhelminahaven. Weth. Houtman zegt, dat B. en W. voor stellen dit punt, nog aan te houden, daar de overeenkomst met Volker nog niet tot stand is gekomen. Men wil elders ook nog eens informee- ren. De heer Mr. Kavelaars vraagt of er aan onder een anderen naam bij de jongens bekend stond. Wij noemden den armen kerel altijd „mijnheer Jim". De vreemdeling zuchtte en verviel voor enkele oogenblikken in stilzwijgen. „Waarom zegt u „den armen kerel vroeg Gerard, om eenige belangstelling te loonen. „Omdat hij de arme Jim mijnheer Jim vermoord werd." De droevige herinneringen die den vreemde ling even scheen te beletten met zijn verhaal voort te gaan, waren spoedig weder vergeten. Hij nam een frisschen teug uit zijn glas en hernam „Nu, ik ging naar mijnheer Jim toe en bracht dat artikeltje uit de courant onder zijn aandacht.' „Ben jullie twee vogels van eenerlei veeren vroeg ik. Hij keek op, lachte en zeide „Wel man, dat is mijn broer." „Als dat zoo is, zoudt ge misschien wel een woordje voor mij aan hem willen schrijven," zeide ik. En toen verklaarde ik hem de redenen waarom ik tot een voorname club wenschte te behooren Hij gaf aan mijn verlangen gehoor en ik zond zijn brief en een episteltje van mijn eigen hand aan den ouden Raaf, die hier in Londen woont. En ik gaf hem te kennen dat ik heel wat gereisd had en dat hij mij gerust in zijn club kon opne men. De dagen en weken verliepen, en de zaken op de diamantvelden gingen ook naar wensch. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1