|N.V. m PflOENIXJ Stoom ververij, i A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 voorstel betreffende de exploitatie van bet veer MaassluisRozenburg na 1 Mei 1922 en van ver zoeken tot vaststelling van de tarieven voor verschillende veren krachtens de nieuwe veren- wet. Overtredingen der dislributiewet. In de distributiejaren 19161918 zijn bij ver schillende ingezetenen goederen in beslag geno men, terwijl thans nog niet alle schadeloosstel lingen daarvoor uitgekeerd zijn. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans een onderzoek ingesteld naar eenige overtre dingen der distributiewet, welke nog niet wegens die wet zijn afgehandeld. Uit- en doorvoer van gedistilleerd. De minister van financiën brengt in verband met het bepaalde in de Koninklijke besluiten van 10 December 1921 (St. bl. no. 1350) en 2 Februari 1922 (St. bl. no. 39) het navolgende ter kennis van belanghebbenden Bij uitvoer ter zee van gedistilleerd met af schrijving of teruggaaf van den accijns langs een der uiterste wachten Helder, Vliereede, Ameland, Oostmahorn. Delfzijk en Termunterzijl met een zeeschip van geen grooter inhoud dan van 100 registerton van 2.83 M3. of met een binnenschip van geen grooter laadvermogen van 1 van 300.000 kilogram, moet voor het verkrijgen van afschrij ving of teruggaaf van den accijns door den belang hebbende een bewijs van aankomst van het ge distilleerd in het land van bestemming worden overgelegd. Als zoodanig bewijs zal worden gevorderd een verklaring van de douane-auto riteit in het land van bestemming, inhoudende dat het gedistilleerd behoorlijk ten in- of door voer is aangegeven. Het bewijs moet inhouden namen van afzender en van geadresseerde, plaats van afzending en van bestemming, zoomede het aantal en de soort, het brutogewicht en de soort der colli. De handteekening van dengene die het bewijs heeft, afgegeven moet zijn gelegali seerd door den Nederlandschen consul of con- sulairen ambtenaar ter plaatse. Bij doorvoer van gedistilleerd, zal, wanneer de wederuitvoer langs de landzijde plaats heeft of ter zee langs een der bovengenoemde uiterste wachten met een vaartuig als vorenomschreven, het document waarop de wederuitvoer geschiedt, alleen dan als gezuiverd worden beschouwd, wanneer een bewijs van aankomst in het aan grenzende land of in het land van bestemming wordt overgelegd. In geval van doorvoer langs de zeezijde zal een gelijk bewijs van aankomst worden gevor derd als bij uitvoer van gedistilleerd ter zee. Voor zoover doorvoer langs de landzijde be treft, aal overlegging van bewijzen van aankomst op dwwlfde wijze worden gevorderd, als thans geschiedt ten aanzien van gedistilleerd, dat langs de rivieren en te lande wordt uitgevoerd. (St.Ct.) De hulp van Poincaré. Naaraanleiding van het bericht van den Parij- schen corr. der Ned., dat Poincaré, die door zijn vonk-telegram uit zee aan Plare Majesteit op Het Loo verzonden, ons in staat heeftjgesteld vooralle andere neutralen te mobiliseeren, zegt de oud- opperbevelhebber van land- en zeemacht gene raal C. J. Snijders, goedé redenen te hebben om dit voor zuivere fantasie te verklaren. Ik kan niet aannemen, zegt hij, dat detoen- inalige regeering in de dagen van groote span ning in 't einde van Juli den chef van den gene- ralen staf, dien zij op 31 Juli tot opperbevelheb ber van land- en zeemacht zou benoemen (d.i. hemzelf) en met wien zij voortdurend in nauw overleg stond over de te treffen maat regelen, te eenen male 'onkundig zou hebben gelaten, van een zoo gewichtige waarschu wing. Evenmirt kan ik gelooven, flat Poin caré, die blijkens zijn eigen werk Les Origines de La Guerre (1921) in zee zeer onvolkomen ver binding met zijn ministers had en dan ook ge brekkig was ingelicht, een in het diplomatiek verkeer zóó ongewonen stap zou hebben gedaan, als een rechtstreeksche waarschuwing te richten tot een vreemde souvereine. En nog minder aannemelijk acht ik het, dat onze regeering, die zich op het standpunt van volkomen on zijdigheid wenschte te plaatsen, op een zoo eenzijdige waarschuwing hals over kop Lol mo biliseeren zou hebben besloten. Ik moet er overigens op wijzen, dat Poincaré met zijn schip „France" mede volgens voren genoemd werk 28 Juli de Noordzee bereikte en dat eerst Loert les communications devinrent un peu plus régulieres et des renseignements assez précis furent enfin recueillis par les anten nes de La France (pag. 221) Maar onze regeering had reeds op 26 Juli L.v. de strategische voor zorgen ingeleid ter beveiliging van onze spoor wegbruggen en havens, terwijl op 27 Juli de persoonlijke waarschuwingen aan de landweer mannen der grens- en kustwacht werden ver zonden, om zich voor opkomst gereed te houden. Onze regeering had, zooals hieruit blijkt, geen enkele waarschuwing ttoodig om waakzaam te zijn en ortze tijdige gereedheid tegen bedreiging onzer grenzen danken wij uitsluitend aan haar doorzicht en besluitvaardigheid. de ook de er'minologie, als leervak dat zich zelfstandig ontwikkeld beeft uit dc sociologie. B. en W. stellen den Raad voor tot de be noemingen over te gaan, onder bepaling lo. dat zij zullen ingaan op nader door ons vast te stellen data 2o. dat de aanvangs-jaarwedde en de pensioengrondslag van nir. Van Dijck 9000 zullen bedragen. Universiteit Amsterdam. B. en W. van Amsterdam leggen den Raad voorstellen over van Curatoren der Universi teit om te benoemen, tot gewoon hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de cri minologie Mr. J. V. van Dijck, raad-adviseur aan het Departement van Justitie, en tot ge woon hoogleeraar in de sociologie en de cri minologie Mr. W. A. Bonger te'Amsterdam. Eerstgenoemde zal, ingeval van benoeming door den Raad, de criminologie doceeren, van psychologisch standpunt bezien laatstgenoem- Radenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Radenwet. Volgens de bestaande wet is aan den Ver zekeringsraad het toezicht opgedragen op de Raden van Arbeid voor zoover betreft de uit voering van wetten en algemeene maatrege len van bestuur betreffende arbeidersverzekering De noodzakelijkheid is gebleken, dat de Ver zekeringsraden ten' behoeve van het door hen uit te oefenen toezicht, zij het met zeker voorbehoud de bevoegdheid bezitten, een of meer hunner bezoldigde leden, hun secretaris of een of meer onder dezen werkzame ambtenareó te machtigen bij de Raden van Arbeid inlich tingen in te winnen of een onderzoek in te stellen, het onderzoek der boeken en kassen inbegrepen. Zoodanige bevoegdheid zal in de eerste plaats aan de uitoefening van dat toe zicht zelf ten goede komen, doch zal het in de tweede plaats mogelijk maken, dat ter uit oefening van het toezicht niet altijd de Verze keringsraad zelf inlichtingen inwint en onder zoek instelt enz. Waar voornoemde machti- gingsbevoegdheid van den Verzekeringsraad in de praktijk met algemeen wordt erkend, komt het gewenscht voor haar in de wet zelf vast te leggen. Voorts geeft tot eene ongewenschte vertra ging aanleiding de bestaande gang van zaken, volgens welke de leden van den Verzekerings raad bij de uitoefening van de 'aan dien Raad opgedragen taak steeds gezamenlijk optreden en dat de Raad in zijn geheel de geheele taak afdoet. Daarom heeft zich in de praktijk een verdeeling van werkzaamheden gevormd, waar bij de in de artikelen 78, 79, en 80 der Radenwet neergelegde taak verricht wordt door de be zoldigde leden, krachten uitdrukkelijke of stil zwijgende machtiging van den Raad, met dien verstande, dat, zoo daartoe aanleiding bestaat, daarover in de vergaderingen van den Raad, hetzij vooraf, hetzij later wordt beraadslaagd of mededeelingen worden gedaan. Tegen deze methode kan naar de meening van den Minister van Arbeid geen bezwaar bestaan. Het komt nu gewenscht voor in de wet uitdrukkelijk te .be palen, dat den Verzekeringsraden de bevoegd heid toegekend wordt hunne gezamenlijke be zoldigde leden te machtigen af te doen de zaken of groepen van zaken in de machtiging omschre ven. Ten einde het uit te oefenen toezicht bot zijn recht te doen komen is het voorts ge wenscht, dat aan de Raden van Arbeid, hunne organen en ambtenaren van het toezicht aan de bezoldigde leden en ambtenaren van de Verze keringsraden de gevraagde inlichtingen te ver schaffen, hun desgewenscht gelegenheid te geven tot het instellen van een onderzoek en hun inzage te geven in de boeken en beschei den den dienst van den Raad van Arbeid be-» treffende, zoomede in gelden en waarden, web ke vanwege of door den Raad van Arbeid wor den beheerd of bewaard. Het aangeboden wetsontwerp strekt nu om aan het vorenstaande wettelijke basis te ver- leenen. 5 Vooxis worden hierbij nog enkele andere, het stelsel der wet onaangetast latende, wij zigingen in de Radenwet aangebracht, waarvan de praktijk de wenschelijkheid heeft doen blij ken. Zoo wordt o.a. nog voorgesteld te doen wegvallen de beperking dat slechts gedurende de eerste vijf jaren een wijziging Lij algemee- nen maatregel van bestuur kan worden ge bracht in de verdeeling van het Rijk in gebie den, welke wijziging daarna dan bij de wet zou moeten geschieden. Het wegvallen van deze beperking wordt wenschëlijk geacht., aan gezien immers valt te voorzien dat ook na afloop van dien termijn wijziging in de verdee ling nader noodig zal blijken. Nog wordt voor gesteld weg te nemen het beletsel tegen de combinatie van de functie van secretaris van den Raad van Arbeid met die van ambtenaren van dien Raad. Telef. No. 15. t Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 28 Febr. Staats begrooting voor 192 2. Hoofdstuk V (B i n n e n 1. Zake n). Voortgegaan wordt met de behandeling van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken. Bij de algemeene beraadslaging is tevens aan de orde De interpellatie van den heer Kleerekooper, naar aanleiding van het ontslag, door den bur gemeester van Breda verleend aan een politie agent aldaar de interpellatie van den heer Duys in verband met de faillissementsaanvraag van de gemeente Wormerveer en in het bijzonder of deze nauw verband hou.dt met het beleid van een der leden van het college van B. en W. van Wormerveer de motie van orde van den heer De Jonge be treffende het beschikbaarstellen van een millioen gulden uit's Rijks kas, ten einde den hongers nood in Rusland te helpen lenigen en de motie-v. d. Laar waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd tot een openbare inzameling voor Rusland. De heer Van R a v e s t e ij n (C. Fr.) dient een motie in, waarin 10 millioen voor Rusland wordt gevraagd. De heer K o 11 h e k (S. P.) bespreekt de vragen die hij had willen stellen over den in houd van de brochure van v. Buuren, waarin deze beweert dat de antirevolutionnairen in Novenber 1918 voor soldaten hebben gezorgd waardoor de Regeering gered is. Hij wenscht te weten of dit juist is. Indien het niet juist is moeten de antirevolutionnairen dezen propa gandist den mond snoeren. De heer Van Beresteijn betoogt dat de belastingen op vermakelijkheden de kunst te zwaar drukken. Vervolgens betoogt spr. dat het wenschelijk is verandering te brengen >in het stelsel van evenredige vertegenwoordiging aangezien het nu onmogelijk is dat een Kamerlid een beroep doet op de kiezers. De heer Ter Hall (V. B.) behandelt de tooneeleensuur. Vele burgemeesters gaan maar rustig door met de censuur zonder dat daartegen eenig beroep bestaat. De heer Schaper (S. D.) komt op tegen het betoog van den heer van Beresteyn in zake de e- venredige vertegenwoordiging. Hij begrijpt niet, wat. die afgevaardigde eigenlijk wil van den Mi nister. Voor de gemeente Emmen vraagt spr. nog meer steun. Met den heer v. d. Laar is hij het eens dat de burgemeester van Gendringen niet als zoodanig had behooren benoemd te worden. De Minister neemt 't woord. Wat November 1918 betreft, zegt spr. dat er zich toen een groep vrijwilligers aanbood, wiens hulp de regeering natuurlijk aannam. De kwestie Rusland besprekend, verklaart de minister, dat de regeering niet bereid is staats hulp te verleenen. Ze wil echter wel 't particulier initiatief in deze in goede banen leiden. De benoeming van burgemeesters is een on dankbare taak. Hoe moet de regeering kiezen als 'er drie minderheden zijn, gelijk het in Am sterdam het geval was De gekozene is een voortreffelijk man. Wie wenscht dat iedere bur gemeester in alle opzichten een voortreffelijk man is, vraagt iets onmogelijks. Ten aanzien van de tooneeleensuur wil spr. overwegen het openstellen van beroep op de beslissing van den burgemeester. Het denkbeeld lokt hem. aan. Nopens het geval van ontslag te Breda zegt de Minister, dat het verboden was aan politie agenten om in uniform te verschijnen. Daaren boven heeft deze agent zijn uniform verminkt en een papier op den rug gedragen, waarop stond „Weg met art, 197 van de Politieverordening." Art. 197 is het artikel over de carnavalsviering. Met dat artikel dreef de politieman den spot. Spr. acht dit ontoelaatbaar. Vervolgens verdedigt de Minister den burge meester van Weert, die de bewuste advertentie afkeurde. Zij was geplaatst tijdens zijn afwe zigheid. Het gebeurde te Gendringen betreurt spr. De inlichtingen over dien burgemeester waren in dertijd gunstig. Het is echter tegengevallen. Inzake Wormerveer zegt spr., dat sedert 1919 een stelselmatige oppositie is gevoerd tegen den burgemeester, die als minderheid werd be schouwd. Beide partijen, de burgemeester en de wethouders, hebben schuld en beiden waren niet toeschietelijk. Met meer tact was men ver der gekomen en was wellicht ook de financieele moeilijkheid achterwege gebleven. Volgens Ge deputeerde Staten is Wormerveer niet altijd even zuinig geweest. Spr. zet uiteen, dat Wormerveer zal gehol pen kunnen worden door uitkeering uit de O. W.-belasting of door de Gemeentelijke Cre- dietbank. De heer K I e e r e koper (S. D.) dient een motie in waarin een onderzoek naar het geval van den agent te Breda wordt gevraagd en een tweede motie waarin hij afkeuring wil uitspre ken over de wijze waarop burgemeesters de too neeleensuur uitoefenen. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gisteren avond is door de pol i- t i e in bewaring gesteld een chauffeur, die in beschonken toestand met een auto reed op den Rotterdamschedijk alhier, en tegen een wagen aanreed. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, is hij heengezonden. B ij de politie z ij n inlichtingen te bekomen omtrent een paar zoo goed als nieuwe 'gevonden matrassen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1922. Brieven Binnenland: W. v. Dort, Schiedam J. M. Haasteren, Rotterdam Kamer v. Koophandel, Vlaardingen A. Zeeuw, Over- schie. Briefkaarten Binnenland: K Bas Liaan, Utrecht J. v.d. KaaijAmsterdam H. J. v.d. Linden, Maasland. Brieven Buitenland: J. P. Albers AntwerpenJ. Kloos, Dreisbach K. Weigel, Klein Linden Jean Sir Jansens, Liege. Briefkaarten buitenland: M. IJ Meijjes, 4e Blachpeuth S.K. 3. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Lloofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij UIT OVERSCHIE. De gemeenteraad besloot tot verkoop van een uitgestrekt terrein aan de Rotterdamsche Bouw onderneming-Mij. De Maasstad, voor den bouw van ruim honderd middenstandswoningen in den huurprijs van 350 tot 550 's jaars. Deze woningen zullen worden gebouwd zonder finan- cieelen steun van rijk of gemeente. Verder werd besloten tot aankoop van een boerenhofstede met landerijen, groot ruim 10 H.A., liggende aan den Delftweg, voor exploita tie van bouwgrond. Het ligt in de bedoeling, de aangekochte plassen zooveel mogelijk intact te laten, om een uit aesthetisch oogpunt mooie landelijke bebouwing tot stand te brengen. Het voornemen bestaat, zoo spoedig mogelijk met het aanleggen van de straten en de beplanting te beginnen. Vervolgens werd besloten tot een belangrijke verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis en tot den bouw van een ambtswoning voor den burgermeester. Met algemeene stemmen is voorts besloten tot het aanbrengen van een bestrating met gra nietkeien in den straatweg OverschieRotter dam, waarvan de kosten begroot worden op ongeveer 125.000, mits het Rijk in de helft van de kosten bijdraagt. UIT DELFT. Naar men verneemt hebben ook de afdeelingen van den R. K. en Chr. Fabrieksarbeidersbond aan de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft besloten geen loonsverlaging te zullen aanvaarden zóodal het waarschijnlijk daar tot een conflict, zal komen Gemengd Nieuws. De malaise. Men meldt aan de „Tel." uit Maastricht De malaise in de verschillende fabrieken te Maastricht neemt hand over hand toe. Reeds maandenlang heerscht er groote werkloosheid in de tabaks-, sigaren-en sigarettenfabrieken, wel ke gedeeltelijk zijn stop gezet of de loonen ver laagd hebben. Thans heeft weder de groote sigarettenfabriek van Philips de loonen verlaagd en aan ver schillende arbeiders ontslag aangezegd. Het aantal werkloozen stijgt met den dag. Vooral de malaise in de glas- en aardewerkindustrie neemt toe en in verband daarmede loonsverla ging en verslechtering der arbeidsvoorwaar den. Aan de vloertegelfabriek Alfred Regout moest in verband met de lage verkoopsprijzen de kostprijs verminderd worden en werd met 1 Januari de arbeidstijd verlengd tot 50 uur en tegelijk een loonsverlaging van 10 inge voerd. Intusschen is de vraag zoo klein geworden, dat thans wellicht op 15 Maart de werkzaam heden zullen worden stop gezet en de fabriek waar 100 menschen arbeiden, gesloten. Bij de aardewerkfabriek De Géramique, waar thans circa 1600 werklieden zijn, doch waar vroeger eenige honderden werklieden méér werk vonden is met 1 Februari het loon ver- laqgd met 5 en zal met Maart wederom een 5 procentsloonsverlaging plaats vinden. Tevens verviel de gewone loonsuitkeering met de car navalsdagen. Verschillende categoriën van werklieden wer ken bovendien slechts 4 a 5 dagen per week Aan de kristal-, glas- en aardewerkfabriek dc Sphinx, v/h P. Regout en Co., is de toestand eveneens ernstig. Ook hier is een loonsverlaging ingevoerd van 5% met Febr. en 5 met Maart. Verschillende groepen van arbeiders werken 4 5 dagen per week.Voor de glasbewerkers is momen teel de toestand iets beter geworden, doch wel een jaar lang hebben deze 2 a 3 dagen pér week moeten verzuimen. Het aantal arbeiders bedraagt hier 2400, terwijl voor den oorlog 4000 personen arbeid vonden. De gemiddelde loonen aan de Céra- mique en de Sphinx zijn thans gedaald tot circa 40 per 14 dagen, terwijl voor de arbei ders, die een of meer dagen moeten verzuimen de inkomsten nog minder zijn, doordat het Rijkswerkloozenfoncls bij gedeeltelijke werk loosheid den eersten verzuimdag van de week niet betaald. Verschillende arbeidersleiders, waarmede wij een onderhoud hadden, noemden den toestand hoogst ernstig en zien de toekomst voor hunne leden zeer donker in. Op een gemaskerd bal. Te Haarlem stak op een gemaskerd bal een der gemaskerden, voorstellende een sneeuwman en gekleed in watten costuuin ondanks het rookverbod een sigaret aan met het gevolg dat dewatten van zijn costuum vlam vatten. Weldra werden de vlam men gedoofd, doch het slachtoffer had zulke brandwonden bekomen dat hij ter verp'eging in het Ga--thuis moest worden opgenomen. De Chineezen te Rotterdam. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbl." schrijft over het groot aantal Chineezen, die sedert 1912 op Katendrecht zijn komen wonen- Volgens opgave van de politie bedraagt hot aantal daar gevestigde Chineezen ongeveer 600 De politie heeft niet veel last van die Chinee zen, maar het is de in 1919 verscherpte Opium- AAAAAAAAAAA/iAAAAAAAAAAAAAAA/VAAAA^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2