N.V. DE PHOENIX, ervern DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De Diamantenschat, 45ste Jaargang. Zaterdag 11 Maart 1922. No. 13282. A d v e r t e n't i n|: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren.^Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARK T|4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen ©n een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offJcleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. STANDPLAATSEN STERREBOSCH. Op Maandag 20 Maart 1922 zal een openbare inschrijving plaats hebben naar het gebruik van 3 standplaatsen in het Sterrebosch voor tentjes waar alcoholvrije dranken benevens bier, cho colade en dergelijke kunnen worden verkocht en 1 standplaats voor een roomijswagen. De voorwaarden liggen ter inzage ter Gemeen te-Secretarie, Afdeeling Algemeene Zaken. Inschrijvingsbiljetten, vermeldende naam, be roep en woonplaats van den inschrijver, de ver langde plaats en het bedrag waarvoor ingeschre ven wordt, moeten in gesloten enveloppe op den 20 Maart 1922 vóór des namiddags ten 2 uur ten stadhuize bezorgd zijn in de daarvoor be stemde bus. Buitenlandse!» Nieuws, FINANCIEELE CONFERENTIE. Men meldt uit Parijs De taak der 4 geallieerde ministersvan finan ciën, vermeerderd met een Amerikaans dienen een Japanschen waarnemer, blijkt moeilijker dan werd verwacht. Reeds wordt gemeld, dat het overleg verscheiden dagen zal uun. n er daad bestaan er eenige verschilpunten, in e eerste plaats over het financieele accoord van 13 Augustus 1921 en dat van Cannes. Het eerste Werd niet bekrachtigd door de Fransche regee ring, het tweede niet geteekend, daar het minis- terie-Briand aftrad. Eenige deelnemers houden echter aan die hesluiten vast, Poincaré, en in overeenstemming met hem, De Lasteyrie, staan daarentegen p hetstandpunt,datFrankrijk door het,eennoch het ander is gebonden. Nu doet zich het vreemde Voor.datBelgië dc voorloopige overeenkomst van Cannes als elementen voor de huidige discussie beschouwt, terwijl Poincaré juist rian P 'iet vallen, omdat ze zijns inziens te kort dee aan den Belgischen voorrang. De Lasteyrie heeft zijn ambtgenooten een memorie aangeboden, die vooral kwesties der Valorisatie der Saarmijnen en de terugbetaling der bezettingskosten behandelt. Wat de eerste aangaat, gelijk bekend, werd verleden jaar af gesproken, dat de kapitaalswaarde daai7 z°u afgetrokken van al de door ui sc gedane stortingen. Achteraf verzette Frankrj rich daar het aldus niets zou krijgen van het eerste milliard. Toen kreeg het gedaan, dat die 300 millioen van latere Duitsche betalingen zou afgeschreven worden. OA In plaats van volgens het vredesverdrag 20 milliard, bleek Duitschland er echter maai 8 of nog minder te hebben afgedaan. Parijs dringt nu aan dat die waarde het pas op de Duitsche, hons der serie C. in rekening worde gebracht. Welke eerst in de laatste plaatsworden uitgegeven Andere regeeringen zouden hiernaar we oo ren hebben, maar de Italiaansche stelde dade lijk als voorwaarde, dat het zelfde zal gesc. lie en met de waarde der staatsgoederen in door dn land ingelijfd gebied. Omtrent de kosten der geallieerde troepen aan den Rijn, die men niet overeenkomstig hun ne- Icekenis acht, stelt Lasteyrie voor voor de ver- 15 Het zou daar misschien nog heel lang hebben kunnen liggen, ware de aandacht der po i ie naar de plek gedreven door een krij schend gefluit, volkomen gelijk aan de seinklank waar mede deze elkander altijd onderling waarschuwt, gefluit werd voortdurend en altijd scherper schriller herhaald. Eindelijk kwamen een Paar agenten aanrennen en toen zij waren waar rij moesten wezen, zagen zij een man op den grond liggen en een tweeden man bedaard naast hem staan. ..Ik ben blij dat jullie eindelijk gekomen zijt, zeide die tweede, die kalm een sigaar tusschen lljne lippen draaide, als om haar een geschikte Plaats te geven. t Was een geluk voor mij, dat 'k.de kunst versta van op mijne vingers te 'uiten. Hier ligt een vermoorde man. ..Vermoord riepen de agenten uit een mon *haar toch met gedempte toon. „Dood als een pier," antwoordde de vreem 'mg, nog altijd op een toon zoo kalm, a so uj °Ver een vertrapt insect sprak. De agenten inspecteerden het nog warme, maar l?ch doode lichaam. Want de arme Seth Ghicke- rmg was dood. Hij was vermoord op den eers en hv©nd dat hij in de wereldstad was aangekomen. schillende nationale contigenten een vaste som te bepalen. Met ziet hier met leede oogen, dat het grootste deel der vergoeding daaraan opgaat en heeft het theoretische bezwaar, dat de Duitsche be talingen, volgens het verdrag van Versailles voorliet herstel bestemd, aan het onderhoud dier soldaten worden besteed. Voor het vervolg wil Lasteyrie dat veranderd zien. De ministers hebben zich den eersten dag hunner beraadslaging niet gehouden aan de genoemde punten, maar zich ook gewaagd op het voor de commissie van herstel bestemde ter rein door de kwestie van een moratorium te be spreken. Naar men weet, moet die commissie uitmaken wat Duitschland dit jaar moet vol doen, evenals hoe het daartoe kan gedwongen worden. Naar het heet, protesteert ze echter ertegen dat de regeeringen haar met de wereld- constructie willen opknappen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Amerika zal waarschijnlijk een offcieuzen vertegenwoordiger naar Genua zenden, die de conferentie als toehoorder zal bijwonen. Uit Moskou wordt gemeld Lenin heeft op het congres der metaalar beiders een groote rede gehouden, waarin bij alle kwesties der Russische politiek behan delde. Hij betoogde, dat de conferentie van Genua zich op het oogenblik in zulk een on- zekeren toestand bevindt dat niemand weet of zij zal plaats vinden, zelfs zij niet, die de con ferentie hebben uitgeschreven. Rusland is op de uitnoodiging tot deelneming ingegaan om als een koopman met de kapitalistische landen te beraadslagen over geschikte politieke voor waarden voor den handel, dien Rusland en de burgerlijke staten in gelijke mate noodig heb ben. Dat wij de overeenkomsten, die wij aangaan, nakomen, blijkt uit het steeds toenemende aan tal der door ons afgesloten handelscontracten, waaronderzichdozijnen uitvoerbare aanbiedingen bevinden, waarover met solide financieele groepen nauwkeurig is beraadslaagd. Ik hoop persoonlijk in Genua tot Lloyd George te kunnen zeggen „Wij hebben reeds genoeg bedreigingen gehoord, ook bedreigingen mét kanonnen. Wij zijn daarvoor niet bevreesd. De Europeesche diplomaten moeten wel be denken, dat bij ons geen boer en geen arbei der vergeten en vergeten zal, dat hij tegen den bond van de machtigste staten gestreden heeft, die Koltsjak en Deniken hebben ge steund,] en dat hij niet overwonnen is. Ik hoop, dat mijn ziekte, die mij reeds sedert maanden lang heeft belet mij direct met de leiding der politieke zaken te bemoeien, mij zal veroorloven, Lloyd George persoonlijk'te zeg gen dat bedreigingen ons geen angst meer aan jagen. Trotzki heeft den toestand op den dag na het instellen der conferentie zeer juistgeken schetst, toen hij in een legerorder zeide dat alle pogingen om ons als overwonnenen voor waarden op te leggen, nutteloos zijn en dat het geen doel heeft er op in te gaan. Elke roode soldaat weet, wat diplomatiek spel tegenover de macht der wapenen beteekent, welke laatste tot nu toe in alle klassenstrijden de beslissing heeft gebracht. DUITSCHLAND. President Ebert heeft dr. Hermes tot rijksmi nister van financiën benoemd en hem ontheven van de portefeuille van volksvoeding. Alles te zamen was hij slechts zes uren in Londen geweest. Op datzelfde oogenblik verscheen er een com missaris van politie en deze werd in enkele secon de met de vreeselijke geschiedenis bekend gemaakt. Natuurlijk keerden aller oogen zich thans tot .den vreemdeling, die maar altijd even kalm bij het lijk bleef staan. De commissaris was niet verbaasd of ont steld. Moorden komen in Londen te dikwijls voor, dan dat zij de politie nog ooit zouden schokken, en deze commissaris was een man van ervaring. Hij gaf haastig en rustig zijne bevelen. Het voornaamste was geen onnoodig alarm te maken Een paar politie-agenten bleven bij den ingang van het steegje gestationneerd.omde nieuwsgieri gen buiten te houden, die zich daar reeds be gonnen te verzamelen. Doch een kleine verster king van de politiemacht hield het volk op een afstand, en daar de agenten weigerden de hun gedane vragen te beantwoorden, ging de schare van lieverlede uiteen, totdat zij ten laatste op een stuk of wat onverbeterlijke straatslijpers opdunde. Een oogenblik later verscheen er een draagbaar en een dokter. De dokter bevestigde dat het slachtoffer dood was, en het lijk van Seth Chickering werd op de draagbaar gelegd en, natuurlijk gevolgd door een hoop volk, naar het naaste politie-bureau gebracht. Intusschen had de commissaris een gesprek FRANKRIJK. Volgens een vertraagd Havastelegram is in 't jaar 1921 in Frankrijk ingevoerd voor een waarde van 1.487,652.000 frc. hetgeen een vermindering beteekent van 886.681.000 i'rc. vergeleken bij 1920. Uitgevoerd is voor een waarde van 1.638.741.000 frc., dat is 252.520.000 frc. minder dan in 1920. De terug gang is het gevolg van de algemeene prijsdaling immers, in tonnen uitgedrukt, is de invoer met 638.248 ton achteruitgegaan, terwijl de uitvoer is toegenomen met 347.635 ton. ENGELAND. Lloyd George is gistermorgen naar Noord- Wales vertrokken, waar hij eenigen tijd rust zal nemen. Het telegram, door de regeering van Britsch- Indië aan lord Montagu gezonden en waarvan ,1e publiceering geleid heeft tot het aftreden van laatstgenoemde, luidt als volgt „Aan den vooravond van de Grieksch-Turk- sche conferentie achten wij het onzen plicht, nogmaals onder de aandacht van Zijner Maje- steits regeering te brengen het krachtige ge voelen dat in Indië heerscht betreffende de noodzakelijkheid eener herziening van het ver drag van Sèvres. De regeering van Indië is zich volkomen de ingewikkeldheid van het probleem bewust, maar de diensten van Indië in den oorlog, waaraan de Indische Moham- medaansche soldaten zulk een groot aandeel hebben genomen en de steun welken de Indisch- Mohammedaansche zaak door geheel Indië heen ontvangt, geven haar het recht, om de volkomen vervulling van haar rechtvaardge en billijke adspiraties te verkrijgen. De re geering van Indië dringt in het bijgonder, af gezien van de handhaving der neutraliteit van de zeeëngten en de veiligheid van de niet- Mohammedaansche bevolking, op de drie vol gende punten aan 1. Ontruiming van Con- stantionopel. 2. Suzereiniteit van den Sultan over de Heilige Plaatsen, 3. Teruggave van Turksch Thracië 'met inbegrip van Adrianopel en Smyrna. De vervulling van deze drie punten is van het grootste belang voor Indië. FIUME. De Italiaansche ministerraad heeft zich' gister langdurig bezig gehouden met de kwestie van Fiume. De raad was eenstemmig de meening toegedaan, dat deze kwestie dient te worden opgelost, conform de internationale verbinte nissen en met eerbiediging van de bestaande verdragen. De president van het Nationale Comité te Fiume heeft een proclamatie gepubliceerd, waar in het vertrouwen in de voorloopige regeering wordt uitgesproken. Het comité voor Nationale Verdediging zal het gezag in de stad blijven voeren totdat Giuratti zijn functie heeft aan vaard. De fascisten hebben hun partijgenooten ver zocht zich niet naar Fiume te begeven, daar hun tusschenkomst troebelen zou kunnen verwekken. Zanella moet te Lgoeblina aangekomen zijn. ZUID-AFRIKA. Uit Johannesburg meldt Reuter, dat er aan den Oost- en Westrand wetteloosheid heerscht. De stakers hebben te Germiston den posttrein uit Kaapstad van het spoor laten loopen, maar er werd niemand gedeerd. De plaatselijke vakbond te Durban heeft zich aangesloten bij de algemeene staking, die op 10 dezer zou beginnen. Onder de naturellen te Natal neemt de opge- met den vreemdeling gehad, die hem kort en bondig verteld had, hoe hij daar gekomen was en het lijk ontdekt had. „Het grappige van de zaak is," merkte hij °P> „dat ik den armen kerel heel goed gekend heb." 6 „Daar zie ik niets grappigs in, mijnheer," zeide de commissaris, streng. „U zult op Uw eurt zeker in verhoor genomen worden." „Wanneer ik spreek van grappig, meen ik a natuurlijk niet, dat begrijpt u wel. Het spijt UJ vreesehjk voor den armen Seth. Maar het is zoo zonderling dat ik daar juist staan en dat IUJ daar juist moest liggen." „Ja, dat is heel vreemd," zeide de commissaris; oo vreemd, dat ik u vragen moet mij terstond te .verklaren hoe die ongelukkige hier komt en wat u bij hem bracht „Hoe hij hier komt, dat kan ik u in de verste verte niet zeggen, aangezien ik daar al even wei rog van weet als gij zelf, maar hoe ik hier kwam dit is een feit dat zich in een ommezien laat verklaren." „Mijnheer, het is werkelijk geen zaak om mede te spotten", zeide de der. commissaris we- "Ik geloof ook wel getoond te hebben dat ik het geval hoog ernstig opneem, daar ik mijne longen uit mijn lijf heb staan fluiten, terwijl de politie zich liet wachten. Waar waren de heeren aan het patrouilleeren in St. Jamesstreet' wondenheid toe ten gevolge van de gebeurte nissen aan den Rand. Smits heeft Donderdag in het Huis van Volks vertegenwoordigers verklaard, dat het land tegenover een van de ernstigste toestanden stond, die zich ooit in Zuid-Afrika hadden voor gedaan. Reuter seint voorts uit Pretoria De staat van beleg is te Johannesburg afge kondigd. De toestand is voor het oogenblik iets rustiger, doch men kan zeggen, dat de macht op straat vrijwel in handen van de gewapende sta kers is. ALLERLEI. De werkloosheid te Weenen neemt sterk toe. Terwijl in Januari het aantal 30,000 was, be draagt het thans ongeveer 80,000. De minister-president Poncaré heeft gister den nieuwen Italiaanschen gezant Sforza ont vangen, diehem een afschrift van zijn geloof sbrieven ter hand stelde, welke hij dezer da gen aan Millerand zal overhandigen. Het Belgische koningspaar zal eerst 26 dezer een bezoek brengen aan het Italiaansche ko ninklijke familie. De bladen te Marseille zeggen, dat de Fran sche regeering zal beginnen de maatregelen ter hulpverleening aan Rusland ten uitvoer te bren gen, waartoe zij heeft besloten. Verscheidene schepen hebben opdracht gekregen om Roe- meensch graan naar Odessa te brengen. Heden zal het eerste schip 4500 ton laden met die be stemming. Telef. No. 15. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 10 Maart, n.m. 1 uur. Staatsbegrooting voor 192 2. Hoofdstuk Va (Onderwijs). Aan de orde is de stemming over de motie van orde van< den heer Otto en mej. Wester man omtrent het treffen van een voorziening ten aanzien van de bezoldiging van onderwijzers, die in 1919, 1920 en 1921 lessen hebben gegeven buiten de gewone schooluren. De heeren Van der Molen en Bulten achten deze motie overbodig na de voldoende verklaring van den Minister. De motie wordt verworpen met 39 tegen 30 stemmen. Lager onderwijs. De heer Ge r h a r d (S. D.) maakt eenige opmerkingen over beursverleening voor leerlin gen van kweekscholen. Te Amsterdam heeft dit tot onbillijkheden geleid omdat alleen kin deren buiten de stad wonend, die beurzen kun nen krijgen. De Minister van Onderwijs, de heer De Vis ser zegt toe dat hij de beurzenregeling nog eens zal overwegen en daarbij rekening houden met'deze opmerking. De heer Z ij 1 s t r a (A. R.) wenscht punt 191 (subsidie voor ontwikkeling van schoolvrije jeugd) niet te vermeerderen gelijk de Minister doet. Zuinigheid is hier gewenscht. De heer Van Wijnbergen (R. K.) be strijdt deze opvatting van den heer Zijlstra. Hij meent dat dit geld zeer nuttig is besteed. alsof iemand het ooit in zijn hoofd zou krijgen in zulk een drukke straat zijn naaste van kant te maken." De commissaris gaf geen antwoord op die vraag. Hij was begonnen met argwaan omtrent den vreemdeling te koesteren, maar na eenig nadenken begreep hij dat, als deze de aandacht wilde ontgaan, hij terstond het hazenpad zou gekozen hebben.De man die tegenover hem stond was bijzonder knap van uiterlijk.Hij was keurig gekleed, had een zwarten, afhangenden knevel en een paar donkere ogen, die ontzag inboezem den. Geheel zijn uiterlijk bewees dat hij zich over hetgeen hij hier gedaan had, in het minst niet zenuwachtig maakte. „Het is al zeer toevallig," begon hij we der. „Zou ik u mogen verzoeken mij even naar het politie-bureau te vergezellen zeide de commissaris. „Ik wilde u gaarne nog eenige vragen doen." „Zooveel als u wilt," zeide de vreemdeling, „Maar als het u 't zelfde is, zou ik liever in een vigelantc gaan. Het zal zeker vol zijn in de straat en ik loop niet gaarne met een stoet achter mij aan." Het was den commissaris hetzelfde. Hij gaf den vreemdeling te kennen dat hij zich volstrekt niet als onder arrest behoefte tebeschouwen,maar dat hij hem eenige vragen moest doen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1