A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 De Mgi n i s t e r zegt dat de Kamer deze aan gelegenheid reeds eerder principieel heeft be slist toen zij inging op het verzoek van den Jeugdraad. Hij ontraadt dus verwerping van dezen post. De heer Z ij 1 s t r a (A. R.) dient een amende ment in om dezen post met 30.000 gld. te ver minderen. De heer Gerhard (S. D.) verdedigt den post. Het belang dat* de gemeenschap heeft bij een goed-opgeleide jeugd, moet hier den door slag geven. Het amendement-Zijlstra wordt verworpen met 50 tegen 12 stemmen. De heer Deckers (R. K.) verdedigt de toe kenning van een subsidie' aan 't gesticht St. Michiels-gestel. De heer Van der Molen (A. R.) steunt de algemeene toekenning aan idioten-gestichten enz. De M i n i s t e r wijst er op,dat er tal van ge stichten zijn die onder deze algemeene bepaling vallen en dat dus de kosten van subsidieering zeer hoog zullen zijn. Intusschen is het punt nog in onderzoek, juist omdat de kosten enorm zullen zijn. De scholen voor schipperskinderen, idioten, achterlijken vallen alle onder deze ru briek. De Regeering dient nauwkeurig op de hoogte te zijn alvorens zij een beslissing neemt. De heer Deckers (R. K.) bespreekt bij art. 193 de subsidieeringvan de school voor schip perskinderen met internaat te Zwartsluis. De Vereeniging voor die school heeft groote kosten gemaakt en heeft toen een subsidie van 25 mille gevraagd. Hij hoopt dat de Minister tegemoet komend zal zijn tegenover deze aanvrage. De Minister zegt dat de oprichting van scholen voor schipperskinderen zijn volle aan dacht heeft en dat hij ook het door den heer Deckers behandelde punt zal overwegen. Kunsten en Wetenschappen. De heer Van Beresteijn verdedigt nog maals meer steun aan noodlijdende kunste naars, die niet beperkt moet blijven tot de ouden van dagen onder hen. Vervolgens bepleit hij steun aan de Holland- sche Opera. Hij wijst hierbij nogmaals op de funeste gevolgen, die de belasting op de open bare vermakelijkheden heeft gehad op het be zoek aan de theaters. Bij de verhooging der be lasting van 10 pGt. tot 20 pCt. daalde het ge middelde bezoek van den duursten rang te Rot terdam van 162 tot 81, in Amsterdam van 155 tot 101 in den Haag van 88 tot 58. Deze cijfers typeeren den invloed der belasting. De heer Kleerekoper (S. D.) zegt, dat het onmogelijk is de belasting op de vermake lijkheden te heffen met onderscheid-maken van wat kunst is en wat niet. Het eenige systeem is een uniformiseering van alle instellingen en een steunverleening aan enkele daarvan. De heer Van Beresteijn: Hoe sorteert u die dan en waarom doet u dat vooraf niet De heer Kleerekoper (8. D.) zegt dat de beoordeeling achteraf wel mogelijk is en niet van te voren. Het Amsterdamsche subsi dieringsstelsel -door den heer van Beresteijn geprezen berust op dit beginsel. Spr. betreurt het, dat alle aaWragen om subsidies of om. hooger subsidies zijn afgewezen. In totaal bedragen de kosten van deze afdeeling 3 millioen 3 ton, terwijl voor gevangenissen 26 millioen noodig is en voor materieel van de vloot 28 millioen. Voor de kunst wordt even veel uitgegeven als voor de paarden in het legerSpr. zal geen amendementen indienen tot verhooging, omdat dat toch niet helpt, maar hij wenscht nog eens zijn leedwezen over den geringen steun uit te spreken. De heer Van Raveste ij n (G. Fr.) be treurt ook den geringen regeeringssteun. Spr.meent dat het niet eer beter zal worden voor de" kapitalistische maatschappij is ondergegaan. De Minister erkent dat er te weinig voor de kunst wordt gedaan. Tot zijn genoe gen ziet spr. in zijn eigen kring een symptoom van een beweging, die een geest van inèer waardeering bevat. Van christelijk standpunt bezien acht bij steun aan de kunst zeer ge- wenscht. Hoe meer het aesthetisch element in den raensch toeneemt, des te meer zwijgen lagere instincten. Met den Minister van Binnenlandsche Zaken zal spr. overleg plegen in zake de belastingen op de publieke vermakelijkheden. Eenige leden pleiten voor locale kwestie's. De heer Drion (V. B.) dringt aan op be houd van het museum bij de Koninklijke Bibliotheek, dat thans gedeeltelijk is gesloten bij gebrek aan lokaliteit. De Mi n i s t e r zegt, dat de heer Drion van een museum spreekt maar er is geen museum alleen maar een zeer mooi-ingerichte kamer, waarvan 't misschien de bedoeling was wel eens een museum in het klein te maken. Wat de heer Drion echter op het oog heeft, blijft bestaan, alleen wordt de inwendige in richting eenigermate veranderd. Art. 261 (Museumraad). De heer Visser van IJ zendoorn (V.B.) verklaart zich tegen den post van een museum-raad. Hij vreest vooral, dat de kosten van dezen raad zeer zullen toenemen en dat die raad met allerlei plannen zal komen, die duur zijn. De Raad zal niet een adviseerend maar wel een besturend lichaam zijn. De heer Kleerekoper (S. D.) verdedigt den post. De Raad moet leiding geven bij de oplossing van de moeilijkheden hoe de musea weer aan hun doel kunnen beantwoorden. De heer Van Beresteijn (V. D.) spreekt ook vóór de instelling van den museum-raad. De heer G e r r i tson (G.-H.) is voor de instelling van een raad, maar wil uitdrukkelijk verklaren dat het een adviseerend lichaam zal zijn. De heer Van Ravensteijn (C. Fr.) heeft geen bezwaar tegen een raad. Do Minister meent dat 'de heer Visser van IJzendoorn de zaak niet in het juiste licht ziet. De Minister heeft herhaaldelijk ad vies noodig en kiest een lichaam dat advies kan geven. Spreker heeft geen bezwaar tegen verande ring van den naam tot Commissie van advies, opdat duidelijk blijkt dat het een adviseerend lichaam is. Spr, wil ook desnoods de vacan- tie-gelden laten vallen en den chef van de af deeling temporair voorzitter doen zijn. Alle schijn van een ambtelijk college moet vermeden worden. De vergadering wordt dan verdaagd tot Dinsdag. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Binnenland. De ontwatcringsplannen in Zuid-Oost Drente. In verband met de werkgelegenheid, welke binnenkort open komt bij de uitvoering der ontwateringsplannen in Zuid-Oost-Drente, zal, naar wij vernemen den jeer Jongbloed, burge meester der gemeente Steen, de leiding worden opgedragen van de werkverschaffing en steun regeling voor de gemeenten Emmen en Sleen. VVestlandsche drinkwatervoorziening. Naar wij vernemen, zal weldra verschijnen het derde rapport betreffende deWestlandscheDrink- watervoórziening, samengesteld door het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening. In dit rap port wordt aangenomen, dat dé gemeenten Naald vvijk, Monster,Wateringen en De Lier wel en de gemeente 's-Gravenzande niet aan de combinatie zullen deelnemen. Naar wij vernemen, is de minister van financiën niet genegen een bijdrage te verleenen in de betaling van de annuiteiten, terwijl bet voorts twijfelachtig is of het rijk een voorschot zal verleenen. Een eandidatuur-Van Beresleyn. Naar de „Msb." verneemt zal voor de candida- tuur-Van Beresteyn, vroeger lid der Vrijz.- dérii. partij, een afzonderlijke lijst worden in gediend. Verzekering van den accijns op het gedistilleerd. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nade re bepalingen Lot verzekering van dén accijns op het gedistilleerd. Blijkens de memorie van toelichting strekt, het aangeboden wetsontwerp tot liet tegengaan van de in den laatsten tijd toegenomen ontduiking van den gediltilleerdaccijns. Terwijl vroeger de ontdekking van een geheime branderij een .zeld zame gebeurtenis was, zijn in 1921 niet minder dan acht personen in verschillende plaatsen op clandestiene bereiding van gedistilleerd betrapt. Het te daarom noodig aan het bezit, van distillêertoestellen, buiten de bij administratie, bekende en mei, liaar medeweten in exploitatie zijnde branderijen, meer aandacht te wijden dan de bestaande wetgeving doet. Volgens art. 14 der wet van 20 Juni 1862 wordt het bezit van een distilleertoestel gedekt door een blopte aangifte, die vóór de verkrijging bij den ontvanger der accijnzen moet worden gedaan, en zelfs die aangifte wordt, niet altijd vereischt. Het verdient aanbeveling, ten dezen eenstap verder te gaan. De bevoegdheid om een distil leertoestel te hebben zou kunnen afhankelijk worden gesteld van een bijzondere machtiging van het openbaar gezag. Wordt dit als beginsel aanvaard, dan volgt hieruit verder, dat ook de vervaardiging en het vervoer van distilleèrtoestellen aan beperkende bepalingen moeten zijn onderworpen, opdat het heimelijk bezit daarvan niet alleen verboden zij, doch ook zooveel mogelijk kunne wórden belet. De machtiging om een' distilleertoestel voor handen te hebben, zal natuurlijk voor een be- paald doel zijn te verleenen. Bovendien echter zal zij aan, een bepaalde plaats moeten worden gebonden, anders zou een toestel, dat voor een wettig doel is toegelaten, ook indien het later op een andere, misschien op een verborgen plaats werd opgespoord, nog altijd gedekt zijn door de eenmaal verkregen machtiging, terwijl het in middels voor ongestoorde accijnsontduiking kan hebben gediend. Dat een toegelaten distil leertoestel niet mag worden overgedragen aan een ander, die niet bevoegd is het voorhanden te hebben, behoeft nauwelijks te worden ge- zegd. Uit, het persoonlijk en locaal karakter der machtiging vloeit dus nog voort, dat een toestel, op de bij de machtiging genoemde plaats aangekomen, daarna op die plaats niet alleen aanwezig mag zijn, doch ook aanwezig moet zijn, zoolang het niet met medeweten der admi nistratie is gesloopt of met haar goedvinden naar elders is overgebracht. Ten slotte moet de administratie het recht hebben, om, tot verzekering van de eenzelvig heid, de bij haar bekende toestellen van merktee- kenen te doen voorzien. De voornaamste strekking van het, wetsvoor stel is hiermede aangekondigd: Het, ontwerp be vat in de laatste hoofdstukken nog enkele be palingen dié, zonder verband met het vorenstaan de, eveneens bescherming van het fiscaal be lang beoogen. Uit de toelichting op de artikelen blijkt nog, dat het ontwerp het afstoken zonder meer straf baar stelt, onverschillig welke middelen daar voor worden gebezigd. Voorts is het noodzakelijk gebleken, voor het overhalen van gedistilleerd, dat door vermenging ongeschikt, is gemaakt om tot inwendig gebruik te dienen, strengere be straffing mogelijk te maken dan de wet thans toelaat. De grondwetsherziening en de Eerste Kamer. Naar wij vernemen, wordt in parlementaire kringen waarde gehecht aan het gerucht als zou het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer op de ontwerpen tot wijziging der Grondwet met name ten aanzien van de hoofdstukken III en IV zeer ongunstig luiden) zoodat voor deze veranderingen in ohs Hóogerhüis geen meerderheid zou te vinden zijn. Wij brengen in herinnering, dat bedoelde hoofdstukken omvatten de samenstelling der Staten-Generaal en de artikelen die op de Provinciale Staten en Gemeentebesturen be trekking hebben. O.m. zijn in deze wijziging begrepen het vrouwenkiesrecht, de even redige vertegenwoordiging voor Eerste Kamel en Staten, den 4-jarigen zittingsduur der eerste Kamer, de schadeloosstelling en pensioen regeling der Tweede Kamerleden, de 2 jaar- lij-ksche begrooting en de ontbindbaarheid der Staten. („Msb.") Wijziging Arbeidswet. Men meldt ons, dat, een ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet thans bij den Raad van State is, en de indiening ervan bij de Tweede Kamer waarschijnlijk binnen eenige dagen kan worden tegemoet gezien. Er zou volgens dit ontwerp een groote vereenvoudiging komen in de admini stratieven rompslomp, vooral wat betreft de vergunning voor overwerk. Het Katholiek Program. Naai' wij vernemen, is het concept-katholiek program, met de samenstelling waarvan mgr. dr. Nolens, in de tweede, helft van Februari gereed kwam, door het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Rond aan de leden van het Bondsbestuur toegezonden, om, na een bespre king in de vergadering van het bestuur op 18 Maart a.s. aan de kieskringen ter beoordeeling te worden gezonden. In de in Mei te houden Bondsvergadering zal het program dan definitief worden vastge steld. (Msb.) Verlaging van de woningbouwpremie. De minister van Arbeid maakt bekend, dat in verband met het groóte aantal aanvragen, om de premie, welke ingevolge 't K.B. van 8 Novem ber 1920 ten behoeve van den bouwvanwoningen wordt verleend, het bedrag van de premie, die zal worden toegekend, voor zoover de beschik bare middelen dat toelaten, opnieuw wordt Verlaagd, voor die plannen waarvoor het verzoek op 10 Maart 1922 het bureau van den hoofdin specteur den heer v.d. Kaa niet hadden bereikt. In het algemeen wordt zij voorgesteld op ten laagste 8 per vierk. M. woningoppervlakte; in geval een kostbare fundeering noodig is, kan de premie tot 10 per vierk. M. worden ver hoogd.Zij zal een bedrag van 600 per woning niet mogen overschrijden. Voor industrieelen, die voor hun personeel bouwen bedraagt de premie ten hoogste 7 per vierk. M. met een maximum van 500 per woning. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 10 Maart des avonds 8 uur. Voorzitter: de burgemeester, de heer A. J. Gij sen. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de heer v. d. Most. Goedgekeurd worden de notulen der vergade ring van 21 Dec. '21. Mededeelingen. Devoorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende Raadsbesluiten. Voorts zijn ingekomen Van B. en W. hun advies op het adres van J. de Keijzer e.a., allen werkzaam bij de gemeen telijke werkverschaffing om verhooging van het uurloon. In hun advies zeggen B. en W.: het loon voor deze bedraagt voor de georganiseerden 57 cent en voor de ongeorganiseerden 54 cent per uur of per week 22.80 en ƒ21.60 per 40-urige werk week. Vergeleken met de verschillende steun- uitkeeringen zijn deze cijfers niet te laag te noemen, bovendien staat het de gemeente niet vrij het maximum loon dat door het Rijk op 57 et. is vastgesteld te verhoogen en om de 40 uren werkweek te verlengen. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. Conform het voorstel wordt besloten. Idem hun advies op het adres van de Ned. Fed. van transp. arbeiders om bij den Minister v. Binn. Zaken krachtig te steunen haar verzoek, om alsnog opname te verkrijgen van verschillen de categorieën van transportarbeiders in de steunregeling voor uitge trokkennen en eventueel zelfstandig als gemeente een steunregeling in te stellen. B. en W. zeggen Steeds is als beginsel aan genomen, dat de gemeente zich beperkt tot het verleenen van medewerking van door het Rijk getroffen steunregeling. Herhaaldelijk zijn dan ook onzerzijds bij den Minister pogingen aange wend om deze steunregeling uit te breiden tot andere categorieën van werkloozen. Zoo hebben wij verzocht de haven- en trans- portatbeiders, die door de malaise in de glas industrie werkloos zijn geworden, in de steunre geling op te nemen, doch ontvingen bericht dat aan dit verzoek geen gevolg kon worden ge geven. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat in deze geen verdere stappen kunnen worden gedaan en stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van de Wed. W. F. v. d. Beek om de haar verleende toelage van ƒ7.50 p. week te verhoogen. Overeenkomstig het voorstel wordt afwijzend beschikt. Van B. en W. aanbieding van het verslag 1921 van de Volkshuisvesting, alsmede over de werkzaamheden van den Woningdienst. Idem aanbieding der staten van oninvorder bare posten der begrooting op Gebouwde eigendommen ƒ75.15, Precario- belasting 29.50. Hondenbelasting /7l.371/2. Schoolgeld M.U.L.O. 5170.44V2- U.L.O. 3215.64x/2. Gem. Handelsavondcursus 67.23 en Burger avondschool cursus 22.50. Deze staten gaan om advies naar B. en W. Van de Commissie voor de openb. leeszaal het verslag over 1921. Van de Commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen het jaar verslag en de rekening van 1921 en van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim mede het jaarverslag over 1921. Van de Bouwvereeniging „Eendracht" aan bieding van de Bouwrekening van blok B, N. Maasstraat. Van de Vereen. „Volkshuisvesting" aanbieding der gewijzigde Balans- en Exploitatierekening van de Blokken D. E. en F. van het kalenderjaar 1920, de exploitatierekeningen van de woningen I en II over de annuiteitsjaren 19191921. Worden gesteld om advies in handen van de Commissie tot nazien der rekeningen. Van de Muziekvereen. „O.B.K." verzoek om subsidie van 150 om dit jaar weer 5 Concerten zooals het vorige jaar te kunnen geven. In handen van B. en W. om advies. De heer K o r p e 1 vraagt hierover spoedig advies. De voorzitter hoopt het in de volgende raadszitting te geven. Van M. de Regt bericht dat de benoeming tot onderwijzer in de Gymnastiek wordt aangeno men. Kennisgeving. Van het Hoofdbestuur van het Nat. Verb. v. Gem, Ambtenaren een schrijven, waarbij ter kennis wordt gebracht een door het Verbond aangenomen motie met betrekking tot bezuini ging op de uitgaven der Overheidslichamen en de salarissen der ambtenaren. Kennisgeving. Voorts ingekomen van B. en W. een voorstel tot wijziging van het profiel van den Rott. dijk vanaf de Rotterd. Poort tot aan de nieuwe grens met Rotterdam, met verlegging van het tram spoor van lijn 8 naar de noordzijde van den dijk, met machtiging van hun college om daar omtrent regelingen te treffen met de gemeente Rotterdam, de Rott. Elec. Tramw. Maatschap pij en het Hoogheemraadschap „Schieland" en beschikbaarstelling van een crediet van ƒ85.000 ten laste van het grondbedrijf voor het gedeelte vanaf het Roode hek tot aan de nieuwe grens en van ƒ45.000.ten laste van den buitenge- wonen dienst der gemeente voor het gedeelte van af de Rotterdamsche poort, tot aan het Roode hek. De voorzitter zegt, dat dit voorstel nu niet behandeld zal worden, doch de volgende maal op de agenda zal worden geplaatst. Wordt vervolgt). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden zitting is de Gemeen teraad eindelijk gereed gekomen met de ont- werp-verordening ter handhaving van de openb. orde enz. Een aantal wijzigingen werd nog aangebracht o.a. werd de maximumsnelheid waarmede met motorrijtuigen of rijwielen binnen de bebouwde kom der gemeente gereden mag worden bepaald op 15 K.M. voor vrachtauto's en 20 K.M. voor andere auto's. Een voorstel om de L. Nieuwstraat niet op te nemen onder de straten welke voor het door gaand verkeer met motorrijtuigen en rijwielen, meer speciaal vrachtauto's, openblijven, werd met 11 tegen 10 stemmen verworpen. De bestaande commissie t.w. van schoolver zuim werd ontbonden en een nieuwe commissie benoemd, bestaande uit de afgetreden leden. De heer C. Scherpenisse werd in de plaats van den heer Fritsma tot lid dier commissie benoemd. Tot hoofd van school B II werd benoemd de heer C. K. Minderhoud en tot hoofd van school K. de heer J. J. Rozendal te Rotterdam. De Raad benoemde den heer M. Horn tot 2e gedelegeerd lid van de vereen, de Ambachts school v. Schiedam e. o. Aan de Schied. Gezondheidskolonie verleende de Raad een subsidie van ƒ449.25. Bij punt 6 is de Raad blijven steken. Dit punt betrof de vaststelling der rooilijn van de Gerrit Verboonstraat. Een buitengewoon heftige discussie had over dit onderwerp plaats, waarbij vooral wethouder Houtman scherp werd aangevallen en die zich op zijn beurt verweerde in verband met door ver schillende sprekers geuitte protesten over uit drukkingen van beleedigenden aard. Het werd kortom een geweldig rumoerige de bat, waarbij de een den ander allerlei verwijten naar het hoofd slingerde. Weth. Mr. Van Velzen zag zich zelfs genoopt de vergadering te verlaten en niet meer aan 't debat deel te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2