de Prance en onlangs in de Académie des Sciences te Parijs nog eens besproken en ten slotte door prof. W. W. Campbell, directeur van het Lick Observatorium in Galifornië verbeterd en aangevuld. Campbell-Armelin's voorstel komt op het volgende neer. Het jaar bevat twaalf maanden en is verdeeld in 4 kwartalen welke volkomen aan elkaar gelijk zijn. De eerste en tweede maand van elk kwar taal hebben 30, de laatste 31 dagen, totaal 91 per kwartaal of 364 per jaar. De overblijvende dag wordt weer Nieuwsjaarsdag genoemd, be hoort tot geen enkele week of maand en begint het jaar de daarop volgende dag is 1 Januari. In schrikkeljaren is er nog een extra dag, de schrikkeldag volgende op 31 Juni of 31 Decem ber. 1 Januari valt op Maandag en dus even zoo 1 April, 1 Juli en 1 October en wel voor altijd, 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November vallen steeds op Woensdag en 1 Maart, 1 Juni, 1 September en 1 December steeds op Vrijdag. De eerste, vijftiende en der tigste van iedere maand zijn nooit Zondagen, doch de 31e altijd de maanden van 30 dagen hebben dus steeds 4 zondagen die van 31 vijf. Het aantal werkdagen is voor alle maanden gelijk en wel 26. De voordeelen van deze regeling zijn wel duidelijk de maanden zijn zoo gelijk mogelijk gemaakt, een bepaalde dag van de maand valt steeds op denzelfden dag van de week ieder een kan in een paar minuten de geheele kalen der leeren en dus voor altijd de dagen van de week voor eiken dag in het geheele jaar weten. Een feestdag valt steeds op denzelfden dag van de week, zoo is le Kerstdag steeds Maandag, de in geallieerde landen gevierde Armistice- Day (11 Nov. steeds Zaterdag, 1 Mei altijd een Woensdag. De overgang van onzen Gregoriaanschen ka lender tot dezen nieuwen behoort natuurlijk te geschieden op een tijdstip dat 1 Jan. op Maan dag valt welk feit plaatsheeft in 1923 en 1934. Vrijdwel het eenige nadeel van deze regeling is, dat de tijd van Zondag 31 December tot Zondag 7 Januari geen 7 dagen, doch 8 in gewone 9 in schrikkeljaren telt; van deze 9 of 9 dagen zijn slechts 6 werkdagen, de andere zijn feest dagen. Tegelijk met de discussie over deze kalen derhervorming zal ook de vaststelling van Paschen op het congres te Rome ter sprake ko men hier zal echter het initiatief van de kerk moeten uitgaan. Iets nieuws. In Aalten een gemeente van 10.000 zielen,waar 6 luxe- en 5 vrachtauto's worden gehouden (van de luxe auto's zijn er 2 voor verhuur bestemd)werd inde raadsveradering van 28 Februari door B. en W. een voorstel ingediend om in beginsel te besluiten de kos ten van het wegenonderhoud voortaan te verhalen op houders van automobielen. Uit het raadsverslag blijkt, dat niet alleen Aal- tensche auto-eigenaars zullen worden getrof fen door de nieuwe soort gemeentebelasting, doch dat ook voor passeerende auto's moet worden betaald. Het voorstel werd aangenomen. Tijdens de behandeling werd nog door een der leden de opmerking gemaakt, dat de wegen eigenlijk uitsluitend voor voetgangers bestemd zijn Aalten heeft een mooie omgeving en dat niet meer vreemdelingen het dorp „aandoen" in den zomer, komt door de ongunstige lig ging. De eigenaardige begrippen omtrent de voordeelen van verkeersbelemmering zullen uiter aard oorzaak zijn dat de plaats voortaan nog meer gemeden wordt. (Msb.) Ramp te Koetoardjo. Den 24en Januari 1,1. 's avonds om 7 uur begon het zwaar te regenen van 10 uur tot 2 uur 's nachts was de bui zoo hevig, dat van bestuurswege reeds ge vreesd werd voor een catastrofe het B.B.ging er op uit om inspectie te houden, voornamelijk van de bruggen cri doorlaten, om zoo noodig maatregelen te kunnen nemen. Tegen 3 uur werd de toestand plotseling zeer kritiek, daar het water zijn weg door de stad nam en tot 2 me ter en 2x/j meter hoogte steeg. Sommige doorla ten waren verstopt geraakt, zoodat het water uit de woeste Kali Djali voor een groot deel in de Soedagaranleiding kwam en zich zoo een weg baande dwars door de stad. Rondom de telefooncentrale stond het meeste Water; het gebouwtje moest een druk van onge veer 2 meter water weerstaan, Op het stations emplacement stond Vs meterwater, op het plein voor het station echter ruim2 meter. De Chinee- sche wijk had het zwaar te verantwoorden, even als de passerbamboeloodsen en pakhuizen werden geheel uit elkaar gerukt en de opgesta pelde producten overal heen verspreid. Om en bij 3 uur had het water zijn hoogsten stand be reikt, begon toen te zakken, om elf uur den vol genden dag geheel te verdwijnen, met achterla ting van dikke modderlagen, die zich zelfs in de huizen op alles hadden afgezegt en vooral de voedingsmiddelen bedierven. V»n bestuurswege werden onmiddellijk maat regelen genomen voor de voedselvoorziening (de meeste menschen hadden niets te eten), Met de Chineesche rijsthandelaren werd o.a. over eengekomen, dat zij zooveel mogelijk rijst be schikbaar zouden stellen tegen verlaagde prijzen. De telefoon- en telegraafverbindingen, die verbroken waren, werden zooveel mogelijk her steld. Het postkantoor was dien ochtend bijna niet te openen vanwege de modder en het door elkaar gesmeten meubilair. Door het kantelen van 3 spoorbruggen en het wegslaan van eenige gedeelten van de baan (van 300 en 700 meter lengte) was de treinver binding verbroken en daardoor geheel in dé war. In totaal moeten iOmc-nsehen omgekomen zijn, niet mede geteld zij, die in de omstreken ver ongelukten. De aangerichte schade zou volgens voorloopi- ge raming van den controleur van Koetoardjo ongeveer 350.000 bedragen. In enkele uren is in dien nacht 200 in.M. regen gevallen. Bios'co o"p op klaarlichten dag In het „Baudoum-paleis" te Brussel, had Vrij. dagmiddag eene interessante demonstratie plaats van bioscoop-vertooningen bij klaar lichten dag, uitgaande van de in wording zijnde naamlooze vennootschap „Cinéojour", aldus bericht de „Standaard" De uitvinding, welke ongetwijfeld een heele omwenteling in de cinema-wereld zal verwekken, en een groot succes tegemoet gaan, is op zich zelf heel eenvoudig. De ge schiedenis van het ei van Columbus Het depositief, daartoe gebruikt, dat door Bertron werd uitgevonden gelijkt grootendeels op de gewone „donkere kamer" van een photo- toestel. Het bestaat uit een open kamer, waar van de wanden, heelemaal in het zwart, voorzien zijn van eene reeks dito zwarte schermen.Door dit procédé wordt de duisternis, binnen de kamer, volledig gehouden, al komt ook het daglicht er vrij binnenstroomen. Op den achtergrond van deze groote „Camera obscura" nu wordt het lichtdoek aangebracht, een soort matte, glazen plaat, en achter die plaat opereert het gewone Cinema-apparaat. De beelden worden aldus op de plaat bij middel van doorschijning getooverd, en zij krijgen meer relief en minder getril, door het feit, dat zij, zich bewegend op den achter grond der „Camera obscura" omgeven zijn van een zachte fuweelige duisternis, welke ze nog eens zoo intens maakt. Het getril wordt vermeden doordat het cinema-apparaat heel dicht bij het doek staat, en de projectie, zooals wij hierboven meldden, geschiedt bij doorschij ning. Zulk een cinema nu kan,- om het even waar, in een zaal, in een park, in een bosch, opgesteld worden, en opereert even goed bij het felste zonnelicht als bij elk ander licht. Dit brengt dus heel wat voordeelen mede, niet het minste voor conferentiën en zal het cinema-wezen stellig in nieuwe banen sturen. De enkele demonstraties, wezen nog hoe genaamd op geene perfectie, maar laten toch toe te voorspellen dat deze mooie uitvinding, in de toekomst, een diep ingrijpenden invloed op het cinema-leven hebben zal. Zonnevlekken. „Holl. Nb." meldt uit Christiania Stoermer, professor aan de uni versiteit te Christiania, heeft medegedeeld, dat hij een groep zonnevlekken ontdekt heeft van 200.000 kilometer, bestaande uit groote en kleine vlekken. Groote bakkerij. Te Lissabon is men doende met den bouw van een bakkerij, die de grootste ter wereld worden moet. In 16 uren tijd zal men in deze bakkerij in staat zijn 300.000 KG. brood en 16.000KG. broodjes te produceeren Het eigenaardige is, dat bijna al het werk auto matisch zal worden gedaan. Brief van Golumbu s.Tusschen boeken van een bibliotheek der Brown Universiteit te Providence (V.S.) is een brief van Columbus uit 1494 gevonden. De brief was gericht aan Ferdi nand en Isabella en werd op het eiland Hispanola geschreven. Ook is er een handschrift van acht bladzijden gevonden, door Columbus in 1493 te Rome geschreven. Landru's graf. Slechts een houten kruis met de namen Henri Desiré zal op een der kerk hoven van Versailles de plaats aanduiden, waar Landru na zijn onthoofding is begraven. Na de executie waB door de familie gevraagd het lijk op een andere plaats te mogen begraven. Wegens de hooge kosten van opgraving en opnieuw be graven werd daarvan echter afgezien. Toegestaan werd een palmhouten kruis op te richten, mits daarop niet meer voorkwam dan de voornamen. Een Robinson Crusoe. Te Parijs is teruggekeerd een vroeger Fransch zee-officier genaamd Marillot, die achttien jaar lang als een tweede RobinsonCrusoe op een der Gezelschaps eilanden, Tahaa, heeft geleefd.Deze kluizenaar, die zich indertijd in de eenzaamheid had terug getrokken uit een gevoel van tegenzin van de wereld, heeft zich onledig gehouden met schil deren. Thans heeft hij verschillende schilder stukken, meest landschappen, ten toon gesteld. Mooie vondst. Naar een Reutertele- gram aan de Engelsche bladen meldt, heeft een bekend archeoloog, professor Lanciani, mede- deelingen gedaan omtrent het vindenvan authen tieke schilderijen van de HH. Apostelen Petrus en Paulns, ongeveer uit den tijd van hun leven. Deze schilderijen zijn gevonden in een hypogeum uit den vroegeren Romeinschen tijd. Het hypogeum werd ontdekt bij de uitgra vingen voor het bouwen van een groote garage. Volgens professor Lanciani zouden beide schil derijen naar het leven zijn gemaakt. De oudste afbeeldingen van dc beide Apostelen, tot nog toe bekend, dateeren van het einde der tweede en het begin der derde eeuw. Zij komen voor op een bronzen me daille, welke in een Vaticaansch museum worden bewaard. De H. Petrus had volgens deze medaille een rond hoofd, uitstekende jukbeenderen, plat ten schedel, dik krullend haar en baard. De H. Paulus wordt voorgesteld als een breedgeschou derd, forsch man met licht gebogen arendsneus en een dikken grijzen baard. Een hypogeum is een soort onderaardsch ge welf, dat in verbinding staat met de catacom ben en dikwijls werd gebruikt voor familiegra ven. Pr ij s berekeningen. Nu verschillende Duitsche industrieën besloten hebben bij leve ringen naar het buitenland in buitenlandsche geldswaarde te factureeren, blijkt, dat bij de toepassing van dit systeem zich moeilijkheden voordoen. In het bijzonder geldt dit voor bedrij ven, die sterk gespecialiseerde artikelen ver vaardigen, welke door hun individueel karakter niet in een wereldmarktprijs kunnen worden uitgedrukt. Voor zoover bekend, hebben thans 2 industrieën in deze aangelegenheid een regeling getroffen. De verlichtings-artikelenindustrie heeft besloten als normaalprijs te nemen de prijs op 1 Mei 1921. Voor Nederland wordt de gulden berekend op 23 Mark, alle latere wijzigingen in Markenkoers, inlandsche prijsdaling, of prijsstij ging enz. worden buiten beschouwing gelaten. De Aussenhandelstelle voor ijzer en staal- producten heeft eveneens voor speciale artikelen b.v. machines en werktuigen in distilleerderijen en branderijen, als normaal prijs aangenomen, de prijzen van den afgeloopen zomer. De gulden werd hier berekend op 22 Mark. Latere prijsda lingen of prijsverhoogingen zijn dus ook hier geheel buiten beschouwing gelaten. De Whalley-abdij. In het Whalley-dis- trict (Lancashire) hebben naar de „Manch. Guard." meldt de katholieken het nog overge bleven gedeelte van de Whalley-abdij van een boer teruggekocht. Men zal trachten het gebouw tot een kerk in te richten. Voor deze nieuwe paro chie is reeds een geestelijke aangewezen. Met den aankoop van dit gedeelte der Whalley- abdij, zijn de katholieken weer in het bezit gekomen van een eigendom, dat hun 3V2 eeuw geleden tegelijk met zoovele andere kloosters was ontnomen. Aangekocht is 't oude dormi torium van de kloosterkerk bestaan nog alleen de fundamenten dat nu werd ge bruikt als hooibergplaats en stal. Architecto nisch is het een schoon en kunstzinnig ge heel, de muren zijn echter zeer vervallen. Gesticht is het klooster in 3308, hoewel het 128 jaren later eerst werd voltooid. In de 16e eeuw werd het stille klooster, dat aanvankelijk aan de aandacht der „hervormers" was ontgaan, door dezen in bezit genomen, na eerst den abt en verschillende paters te hebben opgehangen, wijl zij niet tot het nieuwe geloof wilden overgaan. De aankoop van deze abdij-ruine, door de katholieken, is zooals te begrijpen, een feit van beteekenis niet alleen voor Lancashire maar voor het geheele land. De fundamenten van de vroegere kapel zijn hecht, materiaal der oude ruine voldoende, en men kan dus be trekkelijk op goedkoope wijze een behoorlijke kerk bouwen. Opgravingen. Een draadloos telegram uit Stockholm meldt De kroonprins van Zweden kreeg bij zijn be zoek aan Griekenland in het najaar van 1920 verlof van de Grieksche autoriteiten om een onderzoek in te stellen naar de resten van het slot te Asine in de streek tusschen Myhene en Nanplia op den Peleponesos. In Zweden stelt men in deze onderzoekingen veel belang, wijl een dergelijke expeditie veel zou bijdragen iot de kennis van de bescha ving in deze omgeving en van het ouder bron zen tijdvak in Zweden. De Myheensche bescha ving was van groot belang voor de ontwikke ling der Scandinavische cultuur. De Zweedsche expeditie van opgravingen in Asine is thans uitgerust en de twee leiders vertrekken dezer dagen. De regeering, we tenschappelijke instellingen en andere instel lingen hebben geld beschikaar gesteld. De kroonprins zal later wellicht een werk zaam aandeel in de opgravingen nemen. Luchtverkeer. Louis Brequet, de Fran- sche vliegtuigenbouwer, is nu met een ontwerp bezig van een enorm vliegtuig, dat 24 motoren zal tellen en een totaal van 12.000 P.K. zal kun nen ontwikkelen. De „Oceaan-luchtexpress" ge naamd, zal dit monstervliegtuig zulke gewel dige breede vleugels hebben, dat het niet slechts de motoren en tanks kan bergen, maar er tevens nog voldoende ruimte overblijft voor ruime passagierscabinesde afstand tusschen de vleugels zal meer dan een manslente zijn. Ofschoon het geheele gevaarte een gewicht zal hebben van 155 ton, zal de snelheid 3 mijl per mi- nuur bedragen (maximum). Schematisch wordt geschat dat de overtocht van den Atlantischen oceaan, voor de lijn ParijsNew-York, ongeveer 24 uur zal duren. Intrekking van bankbiljetten. De door de Ned. Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van 1000 en de z.g. hulpbiljetten van 1000, gedateerd 1 Aug. 1914, worden ingetrokken en moeten voor 6 Maart 1923 worden ingewisseld. Van de coupure van 1000 zullen derhalve alleen nog in omloop blijven de door De Ne- derlandsche Bank uitgegeven nieuw-model biljetten, waarvan de uitgifte is bekend gemaakt in de Staatscourant van 12 December 1921, no. 241. De v 1 i e g. In een rapport van Roubaud aan de Fransche academie, handelende o.a. over de vlieg, werd o.m. gezegd, dat een vlieg ongeveer 100 eieren per week legt. Het „Ned. T. van Geneesk." teekent hierbij aan Aange nomen dateen vlieg een week leeft ende tijdsduur van ei tot ei tusschen de verschillende generaties 18 dagen is, kan de nakomelingschap van een vlieg van 1 Mei tot 3(TSeptember 1000 millioen bedragen. Nu heeft de vlieg gelukkig vele na tuurlijke vijanden, waarvan de gevaarlijkste een schimmelsoort „Empusa muscae" is. In onze woningen treft men herhaaldelijk op deze wijze gestorven vliegen aan. Rondom het achterlijf vormt zich een cirkelvormige plek,bestaande uit de sporen door de schimmel uitgezaaid. Dergelij ke vliegen moet men niet verwijderen, daar zij dood en verderf onder haar soortgenooten ver spreidt. De eenzame vlieg echter, die elke huis kamer 's winters wel zal herbergen, moet afge maakt worden, daar zij in het a.s. voorjaar het uitgangspuntwordtvan4.000.000.000.000.000.000 nakomelingen. Te veel gemeentebelasting be taald. Het „Dagbl. van N.-Br." schrijft: Naar aanleiding van loopende geruchten om trent te veel geheven gemeentelijke inkomsten belasting over het belastingjaar 1921/22 volgens het door d,en gemeenteraad vastgesteld ver- menigvuldigingscijfer 1.4 vernemen wij dat bij nader onderzoek gebleken is, dat werkelijk een veel Le hoog bedrag (men noemde ons een cijfer van 330.000) van de belastingplichtigen in de gemeente Breda zou zijn geheven. Men had dus, verzekerde men ons, met het vermenigingsvuldigingscijfer 1 kunnen volstaan, waaruit zou volgen dat 4/10 of 2/5 te veel is geheven. Boefjes. Te Versailles zijn dezer dagen drie jeugdige misdadigers nog kinderen de oudste was 15, de jongste 12 jaar aangehouden, op het oogenblik, dat zij een villa wilden bin nendringen. Het blijkt, dat dit droeve groepje reeds meer dan 30 diefstallen gepleegd heeft, meest met inbraak. De jongste deed daarbij dienst als verkenner, terwijl de twee anderen met een volledig stel inbrekerswerktuigen ge wapend, naar de gegevens van hun makker werkten. Hevige pokken -epidemie. Uit Washington wordt aan de „ChicagoTribune"ge- meld, dat volgens telegrammen uit San Domingo aan het departement van Marine en aan het Roode Kruis, zich in de afgeloopen week 22.000 gevallen van pokken hebben voorgedaan in de republiek. Hiervan hadden 225 gevallen een doodelijken afloop. Het Roode Kruis heeft voedings- en geneesmiddelen ter beschikking gesteld tot een bedrag van 2 millioen dollar. Het vermogen van ex-keizer Karl. Volgens de mededeelingen van den beheerder van Kari's vermogen bezit deze aan on roerende goederen een villa in de nabijheid van Weenen en een slot in Stiermarken. Verder bezit de ex-keizer ongeveer 6 1/3 millioen kronen in baar geld en ongeveer 11/3 millioen kronen in effecten. Men zal moeten erkennen, dat dit bij den huidigen kronenkoers niet te veel is om in het buitenland te leven. Dit particuliere vermogen staat echter niet te zijner beschikking, wijl het door den staat met een hypotheek, als waarborg der belastingen bezwaard is. De kroonjuweelen, welke de ex-keizer mede genomen heeft, hebben wel een aanzienlijke waJk-- de, doch zijn niet zijn part;cuher eigendom, doch familie-bezit en mogen daarom niet voor zijn levensonderhoud gebruikt worden. Rechtzaken. Valse he merken. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gister de beide goudsmeden, die gouden voorwerpen, waaraan een valsch keuringsmerk was aange bracht, ten verkoop in voorraad hebben gehad, ieder veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf. De eisch was geweest onderscheidenlijk 14 dagen en één maand gevangenisstraf. Bedrog met eau de Gologn e.— De heer H. Baggelaar, die de algemeene vertegen woordiger is van de eau de cologne, merk 4711, kreeg in Januari 1922 bericht dat in een parfu meriewinkel op den Willemsparkweg 218 te Amsterdam niet echte eau deCologne 4711 werd verkocht. Hij kocht een fleschje en nadat hem, gebleken was, dat het niet heelemaal in den haak was, deed hij een klacht bij de politie Deze nam eenige fleeschen in den winkel en de uitstalling in beslag, alsmede een aantal losse roode sluitzegels en een hoeveelheid staniol, soortgelijk aan de sluitzegels en de .staniol, waarmede de door den winkelier verkochte flesschen 4711 waren afgesloten (de echte4711 wordt verhandeld in flesschen, die met capsules zijn afgesloten). Bij scheikundig onderzoek kwam ook aan het licht, dat de vloeistof van de niet echte 4711 geen eau de cologne 4711 was. De winkelier, die de niet echte 4711 ver kocht, stond heden voor de Vijfde Kamer der A'damsche Rechtbank bij verstek terecht. In de instructie had hij ontkend en beweerd,de 4711 gekocht te hebben van een onbekenden mail- Hij had altijd gedacht, dat hij echte 4711 ver kocht zei hij. Het O.M. mr. Massink, meende, dat déze ontkentenis niet houdbaar is, omdat de afslui ting der door hem verkochte 4711 anders was dan de echte 4711 en staniol en kosse sluitzegels bij beklaagde in beslag genomen zijn Met het oog op het zeer ergerlijke van het feit, eischte spreker veroordeeling tot drie maanden gevan genisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6