DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Donderdag 16 Maart 1922. Ko13286. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal {berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!} Nieuws. IN ZUID-AFRIKA. De gevechten aan den Rand. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Kaapstad meldt, dat de revolutionairen Fords burg hebben overgegeven, nadat zij gedurende 75 minuten aan een bombardement waren bloot gesteld. De strijd om Fordsburg moet nog al heet ge weest zijn. Overal waren machinegeweren opge steld, en ambulances ingericht. Granaten en kogels floten over de toeschouwers. Te Fordsburg zijn vele gevangenen gemaakt. De regeeringstroepen blijven druk uitoefenen. Zij vallen thans de stakerscommando's in M a- r i t z b u r g aan. In een te Pretoria gepubliceerd communi qué over den toestand op Maandagavond wordt gezegd, dat volgens de mededeelingen der in boorlingen bij de bommenraid van Zondag vele stakers werden gedood, terwijl twee of drie aanvoerders ernstig werden gewond. De sta kers wisten 86 gevangen genomen kameraden te bevrijden. De politietroepen konden aan den Oost-Rand een mijn bezetten, waarbij 158 stakers werden gevangen genomen hun aan voerders konden evenwel ontsnappen. De regeeringstroepen hebben thans het ge- heele Oosten en Westen benevens de streken om Pretoria en Germiston volkomen van sta kers gezuiverd. In het centrum weten de sta kers zich evenwel nog staande te houden. Niet alleen is thans de recruteering stop gezet, doch men heeft de beschikking over een aanzienlijk aantal reservetroepen. Naar de „Daily Telegraph" uit Kaapstad verneemt, heeft de leider der Transvaalsche nationalisten, Tielman Roos, zich in verbin ding gesteld met den minister van Verdedi ging, Mentz, met hét verzoek, of hij een bezoek aan het hoofdkwartier van de stakers zou mo gen brengen. De minister antwoordde hem, dat hij dat op eigen risico wel mocht doen. Tielman Roos vroeg daarop, of hij zekere waarborgen zou mogen aanbieden, b.v. dat er geen dood vonnissen over eventueele schuldigen zouden worden geveld. De minister antwoordde echter, dat de regeering geenerlei voorwaarden stelde. Daarna begaf Tielman Roos zich naar den bevelhebber van de troepen. Hij legde dezen een document voor, dat hij had opgesteld, en dat o.m. de belofte van een wapenstilstand be helsde. De commandant weigerde zijn goedkeu ring aan dit document te hechten, waarop Tiel man Roos van zijn reis naar Pretoria afzag. De „Daily Mail" bevat, van de hand, van Lewis Rose Macleod, die tien jaar lang uit gever was van kranten in Johannesburg, een beschrijving van ligging en karakter dier stad, welke thans zoo veel van zich doet spreken. De heer Macleod zegt o.m. Het geratel van de geweren in de straten van Johannesburg is niets nieuws. De groote goudstad, centrum van ruim 60 mijl goudrijk gebied, dat de laatste dertig jaar de grootste producent ter wereld van het edele metaal is geweest, was altijd min of meer een storm achtig punt. Er waren dagen van opstootjes en bloedver gieten bij de staking van 1913, toen het station en de bureaux van de „Star" werden in brand gestoken, toen er scherpschutters in den in gang van winkels op den loer stonden of niets kwaads vermoedende vreemdelingen vanaf de daken neerlegden, en toen de „Rand Club", een der aanzienlijkste gebouwen der stad, een tijd lang in de macht der stakers was, die ook het leven der aanwezigen bedreigden. Men heeft Johannesburg tal van leelijke na- 18 „Is u vermoeid, lieve lady Scardale vroeg het jonge meisje. „Neen, mijn kind" antwoordde Lady Scar dale, hare hand op die van het meisje leggende, „ik ben volstrekt niet moede. De partijtjes bij mevrouw Seagreave zijn altijd onderhoudend en gezellig." „Waarom zuchtte u dan want dat deedt U. U kunt dit niet ontkennen." „Niet Goed, dan zal ik dat ook niet doen. Ik geloof dat ik zuchtte omdat ik zat te soe zen." „Zoo waarover „Over allerlei, voornamelijk over kapitein De Raaf." „Maar, lady Scardale, waarom zoudt u zuchten als u aan kapitein De Raaf denkt. Ik geloof dat die man volkomen gelukkig is." Uit den toon waarop de jonge dame dit zeide, klonk een zweempje minachting, dat het oor v&n Lady Scardale niet ontging. „Juist omdat hij volkomen gelukkig is, doet het mij zuchten.' Ik vind het zoo jammer, dat een man zooals hij, zulk een doelloos leven leidt." »,Zijn leven is niet doelloos, Lady Scardale, men gegeven „het moderne Sodom en Go- morrha", „een universiteit voor de misdaad" „de anti-chambre van de hel", en dergelijke. Maar geheel onverdiend. Johannesburg is al net als andere groote steden in jonge landen. Het heeft geen noemenswaard nachtleven. Zijn winkels zijn groot en even goed voorzien als de Europeesche zaken. Het heeft prachtige openbare gebouwen en groote kantoren. Voor een verblijf is het heerlijk gelegen. Het ligt 6000 voet boven de zee, en heeft een der meest versterkende klimaten ter wereld. Ook de mijnen zelf zijn gewoonlijk niet zulke helsche oorden als men er graag in zien wil. Niet alleen is de directeurswoning geriefelijk en ruim ingericht op kosten van de maat schappij, en houdt hij er, naast een royaal sa laris, een vrijen auto op na, maar ook de mijn werkerswoningen zijn zeer comfortabel, en er zijn uitstekende sportterreinen en ontspannings gelegenheden voor de arbeiders. De inboorlingenbevolking, die in de mijnen arbeidt, wordt van de blanken afgescheiden gehouden en staat onder een aparten direc teur, die ter zijde wordt gestaan door een aantal inlandsche politicagenten. De gekleurde mijn werkers mogen alleen op vertoon van een pas poort buiten hun terrein. Over 't geheel zijn het heel geschikte, veel van een grapje houdende menschen, die het vroolijkst zijn als ze een glas bier voor zich zien. De huidige epidemie van gewelddaden is aan verschillende oorzaken te wijten. Eén daarvan is deze dat het karakter van de blanke mijn werkersbevolking de laatste jaren sterk is veranderd. Hollanders hebben de vroegere plaats van Engelsche mijnarbeiders ingenomen, en zij zijn hevig in actie gekomen tegen de pogingen om de loonen te verlagen en meer inboorlingen aan het werk te zetten. Een andere oorzaak is dat de politiek er bij is gedaald. Tal van jonge Hollanders zijn vol gelingen van den nationalistenleider generaal Hertzog, en zien nu een kans voor zich om de Boerenrepubliek weer in 't leven te roepen, waarvan ze vanaf de politieke spreekgestoelten zooveel hebben gehoord. Ook de overgang van de menschen van de rustige farms en dorpen nèür de koortsige arbeidscentra doet zijn in vloed gevoelen. De jeugdige hoofden worden daar volgepropt met syndicalistische redeneeringen. Waar nog bij komt, dat Johannesburg, met zijn vele gele genheden voor speculatie, er met zijn groote inboorlingenbevolking die een gemakkelijke prooi is, altijd een welkom oord is geweest voor Russi sche vluchtelingen van de allerlaagste soort GEHEIME MILITAIRE ORGANISATIE IN DUITSCHLAND. Volgens Havas heeft de sociaal-democraat Schoplin zijn verwondering er over te kennen gegeven, dat de rijksweerbaarheid één kapitein voor 85 manschappen, één officier van den gene- ralen staf voor 45 en één generaal voor 2000 manschappen bevat. Hij protesteerde tegen den monarchistischen geest der officieren. Küstler (onafhankelijk) zeide, dat de Orgesch onder aridere namen voortbestaat. In Brunswijk bestaat zeide hij een geheime militaire organisatie, waartoe leden van de rijksweer be- hooren. Onlangs heeft zich een soortgelijke orga nisatie gevormd, onder den naam troepen van de Duitsche garde, die door den rijksweerminis - ter wordt gesteund. met Krassin over den buitenlandschen handel verschenen is. Volkomen vrijheid van handel blijft uitgesloten, zeide Krassin. De regeering moet in ieder geval het monopool van den bui tenlandschen handel behouden. Daarom kan Rusland dan ook uitsluitend met werkelijk groote firma's zaken doen. Dit zal het makke lijkst gebeuren door bemiddeling van een con sortium, dat voor de helft Russisch en voor de helft „Eu.opeesch" zou zijn. De regeering te Moskou heeft niet alleen met Engeland maar oor reeds met Frankrijk belangrijke handelsovek- eenkomsten gesloten. DE HANDEL MET RUSLAND. B. T. A. verneemt uit Moskou dat er in de „Isvestia aldaar een belangrijk interview Gaat hij tegenwoordig niet geheel op in de Toe ristenclub Bovendien is er geen bal of concert waar hij niet haantje de voorste is." „Juist dat is het. Geen bal of concert. Maar hij is een man zonder ernst. Hij heeft geen grootsch levensdoel, geene hooge idealen." „Waarom verlangt u, dat hij dit alles zal hebben, Lady Scardale „Omdat ik veel van hem houd. Maar toch „Welnu Toch zou t mij leed doen, als gij bijzonder op hem gesteld waart." Fidelia begon te schateren van lachen. „Maakt u daaromtrent niet ongerust, glady Scardale. Ik zal mijn hart niet aan den Kapi tein verliezen." „Nu. Fidelia, hij is een man met. een knap uiterlijk, en innemende manieren. En, tenzij ik mij zeer vergis, is hij wel op jou gesteld." „Dat knn wel zijn." antwoordde Fidelia, „maar hij is toch geen man, die mij bijzonder aantrekt." „Hoe moet de man dan wel zijn, die jou aan trekt, Fidelia Jij hebt zoo'n zonderlingen smaak." „Mij kan alleen een man behagen die een bepaald levensdoel heeft. Mijn idéaal moet zelf idealen hebben het moet een man zijn, zooals mijn wader was." „Ach, jij denkt aan je vader, en ik denk aan iemand, die mij eens dierbaar was en aan wien WEST-HONGARIJE. Uit Weenen meldt men Europa staat misschien voor een hervat ting van den schandelijken bendenoorlog in West-Hongarije. In de zitting van het Oostenrijksche parlement hebben vertegenwoordigers van alle Oostenrijk sche partijen, evenals de Oostenrijksche bonds kanselier, de berichten der laatste dagen over nieuwe territoriale eischen van Hongarije, beves tigd. Zooals reeds gemeld werd, heeft de regeering te Boedapest onder voorwendsel van grens- verbetering, zeer ver strekkende eischen voor de commissie, welke met het vaststellen der grens belast is, ingediend. Volgens de verdragen heeft die commissie opdracht om ter plaatse na te gaan of de thans getrokken grens wellicht eenig economisch nadeel oplevert, doordat zij gemeen ten of bijeenhoorende stukken grond doorsnijdt, en, zoo ja, voorstellen te doen betreffende de aan te brengen verbetering. Wat de Hongaren nu echter voorstellen, heeft een veel verder reikende strekkingzij willen heele Duitsche dorpen bij Hongarije inlijven en wanneer men hun voorstellen aanneemt, zou er een strook land van tien kilometer breedte aan Oostenrijk ontrukt worden. Met dit optreden voor de grenscommissie gaat een felle agitatie door Hongaren, wel ke geen verantwoordelijke ambten beklee- den, in de grensstreek gepaard. Men wil de bevolking blijkbaar terroriseeren, opdat zij de bewering over den economischen samen hang van hun streek met het reeds aan Hon garije toegewezen land voor de commissie niet zou tegenspreken. Men dreigt met een nieuwen overval van Hongaarsche benden, met vernietiging van het bezit der boeren en met de deportatie hunner familie. De verbittering in het Burgenland, dat toch al meer dan een half jaar onder een guerilla te lijden had, is zeer groot en heeft er alle Oos tenrijksche partijen toe gebracht om gezamenlijk den wensch uit te spreken, dat de regeering geen enkel dorp meer aan Hongarije zal afstaan men is van meening,dat men zich bij de onderhan delingen te Oedenburg reeds veel te zwak getoond heeft. Schober, de bondskanselier, heeft in naam der regeering eveneens een zeer energieke taal laten hooren hij deelde mede, dat er al reeds protest aangeteekend is bij de Entente-mogendheden.Hij liet zich daarbij meesleepen tot de meer impul sieve dan diplomatische bewering, dat de hou ding der Hongaren zoodanig is, dat een mensch met Europeesche opvattingen ze niet begrijpen kon. Te Weenen wordt in sómmige kringen gezegd, dat de Italianen achter die nieuwe actie van Hongarije zitten de regeering te Rome tracht de Kleine Entente op die wijze te treffen. Er is misschien wel eenig verband tusschen de her nieuwde activiteit der Hongaarsche benden in het Burgenland en de laatste gebeurtenissen in Fiume. kapiten De Raaf mij altijd herinnert mijn ar men schoonbroeder Robert. Evenals De Raaf, was hij een zwerver, koen, onbevreesd een man, die eerder gevaren zoeken zou dan ont wijken." Lady Scardale zuchtte en de beide dames be waarden het stilzwijgen totdat het rijtuig voor de deur harer woning, bij den botanischen tuin te Chelsea, stilhield. Niet ver van deze wandelplaats ligt een ander park, zoo geheel door hooge muren om sloten, dat de voorbijganger nauwelijks gissen kan dat er een landgoed achter is verscholen. Dat landgoed, met zijn kasteel, behoorde in een vroegere eeuw aan een rijk edelman. Jaren bij jaren bleef het in 't bezit der nazaten van dien edelman. Eindelijk echter ging het in andere handen over, om van lieverlede allerlei veran deringen te ondergaan. Het werd achtereenvol gens een jongenskostschool, een gebouw voor tentoonstellingen en een sanatorium voor dronk- aa-ds.Al deze inrichLingen gingen op hare beurt Weder te met, totdat er emdelijk werd besloten het terrem voor bouwgrond te verkoopen. D't zou ook ongetwijfeld gebeurd zijn, als het met plotseling opgekocht was door de rijke en wel dadige gravin Scardale, die het in een geheel modern ingerichte om niet te zeggen nieuwmodi sche school voor vrouwen had herschapen. De gravin Scardale was geer weduwe. Haar eóhtgeno ot was nog wel deugdelijk in het land FIUME. De Italiaansche nationale held en dichter, Gabriele d'Annunzio, heeft zoo juist, volgens een bericht uit Rome, twee proclamaties uit gevaardigd. Den legionairen, die het raad huis te Fiume bestormden en de regeering van Zanella ten val brachten, brengt hij hulde, evenals allen, die de onderneming zoo krachtig ter hand hebben genomen. Wat veroverd werd blijft behouden. Aan de vrijscharen van Venetië verklaart hij Ik geloof dat het thans mogelijk is den strijd te hervatten en teneinde te voeren. Gabriele d'Annunzio staat met zijn geheelen invloed en die is in Italië niet gering achter den wel voor het groote publiek, maar niet voor de Italiaansche en Zuid-Slavische regeeringen onverwacht gekomen aanval der vrijscharen. In breede kringen van het Italiaansche volk tot in de gelederen der fascisten, heeft men echter bemerkt, dat de Fiume-geschiedenis in Italië niet zooveel sentimenteele instemming vindt als vroeger en dat een omverwerping van het verdrag van Rapallo en do annexatie van Fiume ten eenen male onmogelijk is, om dat dit in Zuid-Slavië en wellicht ook in den ge heelen Balkan noodlottige gevolgen zou hebben. DE PAUSKEUZE. De „Osservatore Romano" bevat een Motu Proprio, waarin Z. H. Paus Pius XI vast stelt, dat de conclaven in de toekomst eerst vijftien dagen na den dood van den Paus zullen aanvangen. ENGELSCH-INDIE. Naar de „Daily Mail" verneemt, heeft Lord Derby, wien de post van staatssecretaris voor Indië is aangeboden, heden over de al of niet aanvaarding van die post met de conservatieve leiders overlegd. EGYPTE. Sultan Foead zal heden tot koning van Egypte worden uitgeroepen. Deze belangwekken de gebeurtenis zal het onmiddellijk gevolg zijn van de jongste verklaring der Engelsche regee ring, waarbij het Britsche protectoraat over Egypte wordt opgeheven en het land als een onafhankelijke soavereine staat wuidt erkend. Bij de discussie over de Egyptische politiek der regeering verklaarde Chamberlain in het Engel sche Lagerhuis, dat Zagloel pasja geen verlof zou krijgen om terug te keeren zoolang hij een gevaar zou zijn voor den vrede in Egypte en voor de krachtige bescherming van Britsche belangen. Zou Allenby te eenigertijd van meening zijn, dat men hem zou kunnen toestaan terug te kee ren, dan zou dit een ander geval zijn, doch de regeering zou geen druk op Allenby uitoefenen tot het doen terugkeeren van een man, wiens optreden zoo noodlottig was en wiens terugkeer waarschijnlijk alle hoop op vrede, die wij thans redelijkerwijze kunnen koesteren, zou vernietigen GRIEKENLAND. Het kabinet is thans geconstitueerd. Gounaris heeft behalve het premierschap ook de portefeuille van justitie op zich genomen. Baltazeni wordt ministers van buitenland- sche zaken. Theotokis krijgt 't departement van oorlog, Protopapadakis beheert financiën. Het nieuwe ministerie zal zich Maandag aan de Kamer voorstellen. ALLERLEI. Naar officieele gegevens, bedraagt de be volking van Belgisch Congo thans 8 lj2 millioen zielen. De blanke bevolking telt 8221 inwoners, waaronder 4721 Belgen. der levenden. Toen Lady Scardale nog de rijke, eenige dochter van den bankier James Estropp was, had zij kennis gemaakt met den jongen graaf Scardale, een man, die bezig was het kleine kapitaal, dat zijn vader hem nagelaten had, stuk te slaan in de speelzaal, op wedrennen enz. Juffrouw Estropp verliefde zich op hem, hij maakte haar wijs, dat hij haar eveneens beminde. Zij had een aangeboren neiging tot bekeeren en Lord Scardale bood haar zichzelven en zijn ziel ter bekeering aan. Zij nam die taak op zich en ofschoon haar vader zich tegen het huwelijk ver zette en zijn dochter onder het oog bracht, dat geen losbol ooit door een rijk huwelijk bekeerd was, had zij volgehouden met te zeggen „Hij heeft mij lief en om mijnentwil zal hij een ander mensch worden." Haar vader, bemerkende dat het vruchteloos was haar tot betere inzichten te brengen had eindelijk toegegeven en het huwelijk werd voltrokken. Kort daarop stierf de bankier en werd hem het leed ontnomen van te moeten zien, dat zijne voorspellingen uitkwamen. Lord Scardale joeg al het geld van zijn vrouw, dat hij meester kon worden er door, en eindigde met van haar weg te loopen en nooit weer terug te komen. Toen bracht Lady Scardale hare toegene genheid voor hem op een jongeren broeder van den graaf over, die toen "zij trouwde nog slechts een kleine jongen was. Zij nam de opvoeding van den knaap tot zich. Maar ook hij beantwoordde niet aan de verwachting. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1