DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Dinsdag 21 Maart 1922. No. 13290. Buitenlandsek Nieuws NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT rl xr o r f f» n t. i P T) 1!T> TfiÉTPta 1 .7o clkö TGSffil Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordenlnaen voor geschreven en andere officieele af- en aoo kondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden dat tengevolge van de sluiting der kantoren der Rijksbetaal meesters van Vrijdag 14- tot en met Maandag 17 April a.s. de uitbetaling van de gagementen over het 2e kwartaal 1922 reeds den 13 den APRILa.s. plaats zal hebben en dat in verband hiermede de afgifte van attestatien de vita over het 2de kwartaal dezes jaars bij uitzondering op 12 of 13 April a.s. zal geschieden. S c h i e d a m, 20 Maart 1922. DE PLANNEN VAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. H. N. verneemt d.d. 20 dezer uit Londen De Commissie van Herstel zou gisteren beslis sing nemen over het voorstel tot betaling der Duitsche schadevergoeding van 1922. Naar de „Daily News" schrijft, verluidt dat de commissie zal beslissen, dat Duitschland dit jaar de bedragen moet betalen die bij benadering 'te Cannes vastgesteld zijn, nl. 720.000.000 mark goud in contanten en 1.450.000.000 m natura. Dit beteekent een belangrijke vermindering bij het cijfer van 2.000.000.000 goudmark, vastge steld volgens de overeenkomst vanLonden, waar bij nog zou komen 26 pet. van de waarde van den Duitschen uitvoer, plus de betalingen in natura, overeenkomstig het, verdrag van Wiesbaden. Met de opmerking dat er geen financieele stabi liteit in Europa of in de wereld mogelijk is tot een volledig schema der Duitsche betalingen op draagkracht is vastgesteld en door de verschil lende belanghebbenden is aanvaard, betoogt de Daily News verder, dat een plan om dit te ver werkelijken in de jongste conferentie der gealli eerde minister van financiën te Parijs gehouden werd vastgesteld. In groote trekken ziet het plan er uit als volgt De schadeloosstelling, die Duitschland nog heeft te betalen, en geraamd is op 110.000 millioen goudmark, wordt verdeeld in twee gedeelten, een van 65 en een van 35 milliard. De hoofdzaak van deze schikking is, dat die 65 milliard Onge veer het bedrag voorstellen van de schulden, die de Geallieerden aan Frankrijk hebben, natuurlijk met inbegrip van Amerika alleen. Wanneer d( ze schulden betaald moeten worden, zouden de schuldenaarslanden de Duitsche schadeloosstel ling noodig hebben om daarmede aan hun eigen verplichtingen te kunnen voldoen. In dat geval zullen zij verplicht zijn Duitsch land om betaling van die uitgestelde 45 milliard te vragen. Maar tot dien tijd kunnen zij zich met de overbl. 45 milliard tevr. stellen. De voord, van dit plan liggen voor de hand. De verplich tingen die Duitschland heeft te voldoen worden dus teruggebracht tot een bepaald bedrag en bovendien zou Duitschland, wanneer er een overeenkomst betreffende wederzijdsclie schul den der Geallieerden zou komen, daarvan even eens de voordeelen trekken. Als dit plan of iets wat er op lijkt aangenomen wordt, meent de „Daily News" dat een herzie ning van het thans van kracht zijnde verdee- lingsplan der schadeloosstelling noodzakelijk zal zijn. Onverschillig, hoe die herziening tot stand komt, bestaat ei volgens genoemd blad grond om aan te nemen, dat Engeland in het belang van het herstel der stabiliteit en van een blijven de regeling zich zal houden aan het voorstel, dat zij in Cannes heeft geopperd, nl. Frankrijk eenige concessies te doen ten laste van Enge- land's eigen aandeel in de schadevergoeding. Ten slotte meldt het blad, dat de hoofdlijnen van het ontworpen plan zijn uitgewerkt door de En- gelsche schatkist met medewerking van den in Londen vertoevenden ltaliaanschen deskundige Gianini POLEN EN RUSLAND. Op de jongste nota van Tsjitsjerin aan de Poolsche regeering, waarin hij er de aandacht op vestigde dat er contra-revolutionnaire complot ten worden gesmeed op Poolsch gebied en waarin hij vroeg de onmiddellijke ontbinding der witte organisaties, is thans het antwoord verzonden. Daarin wordt de groote verwondering van de regeering te Warschau uitgedrukt over de. strekking van de Russische nota, welke op geen enkel feit berust. Aangaande het verdrag van Riga, waarvan geen enkele bepaling volledig werd nageleefd, brengt de Poolsche regeering in herinnering, dat de commissie tot het liquideeren der rekeningen niet functionneert, en zulks door de schuld der sovjets. Voorts somt de nota verschillende clausules op, die eveneens niet volkomen zijn nageleefd. Ondanks al die grieven doet de Poolsche re geering haar best, om goede betrekkingen met Rusland te onderhouden, en laatstelijk heelt zij zelfs getracht, bij haar geallieerden een gunstiger oordeel nopens Rusland t< doen postvatten. De Poolsche regeering wijst met veront waardiging de beschuldigingen der Sovjets van zich, daar die volstrekt zonder grond zijn. Zij verzekert nogmaals, dat Polen niets kwaads tegen Rusland in den zin heeft. Zij nam beslag. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal jjjberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. munitie, wapens en seinmiddelen in 22 Toen de gasten alles bezichtigd hadden wat er te zien was en zij hun dorst naar kennis ge- lescht hadden, werden zij naar den grooten tuin achter het huis gebracht, waar Lady Scardale hen ontving en waar tenten stonden, in welke de dorstigen zich laven konden met thee en verkoe lende dranken. Lady Scardale stond op een gras perk, omringd door een groep vrienden en vrien dinnen terwijl Fidelia Locke hier en daar het toezicht hield, of de jongere dames bij het thee schenken de behulpzame hand bood. Opeens trad een der jongere meisjes naar Lady Scardale toe.Zij had een visitekaartje in de hand en zij gaf de gravin te kennen, dat de persoon wiens naam op dit kaartje stond,haar noodzake lijk een oogenblikje onder vier oogen moest spreken. Lady Scardale las den naam Mr.B Ge rard Aspen. 24 Villiers street en Toensten-club, St. Jamesplein." Lady Scardale had den naam nog nooit ge hoord, het adres „Toeristenclub gaf haar wat te kennen. Een lid van de Toenstencluh kwam haar misschien berichten brenge om i en i e ia s vader en zij kreeg een voorgevoel dat er iets akeligs moest gebeurd zijn. „Heeft deze heer," vroeg zij aan het jonge ENGELAND. De politieke toestand blijft nog altijd eenigs- zins geheimzinnig. Echter moeten alle berichten omtrent een regeeringswisseling onder voorbe houd worden aanvaard, zoolang Lloycl George, die nog steeds in het Noorden var. Wales ver toeft, zelf niet meedeelt, dat een wijziging in de regeering aanstaande is. In ieder geval zal de binnenlandsche politieke toestand vermoedelijk weinig invloed uitoefenen op de meeste vraag stukken der buitenlandsche politiek, en zooals de „Observer" schrijft, is men onder de deskundi gen, die bezig zijn geweest met de voorbereidin gen voor de conferentie van Genua, van opvat ting dat deze werkzaamheden thans zoover ge vorderd zijn, dat het nauwelijks mogelijk zal zijn, de conferentie te verhinderen of uit te stellen, welke richting de politiek ook moge uitgaan. Het resultaat der tusschentijdsche verkiezin gen te Inverness, dat zoo juist bekend is gewor den, wordt eenigszins als een aanwijzing, hoe de openbare stemming ten opzichte van den poli- tieken toestand is, beschouwd. Inverness is steeds een bolwerk van het liberalisme geweest en de strijd ging dan ook feitelijk tusschen de vertegenwoordigers van het onafhankelijke en van het coalitie-liberalisme. De aanhanger der coalitie behaalde ten slotte met een kleine meerderheid de overwinning. IERLAND. De politie deed een inval in een gebouw te Belfast, hetwelk het geheim hoofdkwar tier van het republikeinsch leger bleek te zijn. BELGIE. Het gaat blijkbaar slecht met de Lloyd Royal Beige, de Antwerpsche scheepvaart maatschappij, die tijdens den oorlog, dank zij den steun der regeering een enorme uit breiding genomen had. Er is vroeger al eens spra ke geweest van een crisis nu schijnt de situatie zoo dreigend, dat de hulp der regeering noodza kelijk wordt geacht. De maatschappij lijdt onder de gevolgen der algemeene crisis, welke voor haar bijzoncle hard zijn, daar ze in den goeden tijd een groot aantal harer schepeu zwaar gehypothcceerd heeft en wel in dollars en in pon den st. Heden zal de ministerraad de kwestie be spreken de maatschappij vraagt o.rn. dat de regeeringen de door haar geslote leeningen zou waarborgen. Van verscheidene kanten is er reeds tegen een tusschenkomst ten gunste van de Lloyd Royal Beige geprotesteerd. In dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging, zoo redeneert men, mag de regeering geen nieuwen last op zich nemen om een particuliere onderneming te redden. De onderneming moet overigens zelf maar de gevolgen dragen van de roekeloosheid, waarmede zij te werk is gegaan. Daarenboven, merkt de Etoile Beige op, is het nog zeer de vraag of 't heil van de Lloyd Royal inderdaad een noodzakelijke voorwaarde van de ontwikkeling der Belgische scheepvaart is. ROEMENIE. De kroningsfeesten, die aanvankelijk op 10 Mei zouden plaats hebben zijn uitgesteld tot 14 Augustus, den dag, waarop Roemenië in 1916 den oorlog verklaarde. Het uitstel was overigens noodzakelijk daar het onmogelijk is gebleken, voor 1 Mei met dc voorbereiding der kronings feesten gereed te komen. FIUME. D'Annunzio heeft den militairen raad van Fiu- me een boodschap doen toekomen, waarin hij hem ertoe oproept om al zijn krachten aan te wenden ten einde de orde te herstellen, en hem, D'Anniuiziu, het bewind over don vrijstaat op te dragen. Hij zei daarin voorts, dat de regeering van Fiume tegelijk Italië behoort te zijn maar Fiume zal dan ook van Italië krijgen datgene was het reeds zoo lang op wacht. „Daar sta ik borg voor," zoo besluit de boodschap. MAROKKO. Uit Madrid meldt men De vliegende colonne uit Taza is den lOden dezer opgerukt in de rich ting Teniet Msamir zes K.M. ten Westen van Missoer waar zij zich nestelde ondanks den feilen tegenstand. In de streek van Khenifra hebben de aan onzen kant strijdende stammen den stam der Ichkern's aangevallen, welke zich bevindt ten Zuiden van onze voorposten bij Mosreujkhen. Zij verdreven de Ichkern's uit die streek. GRIEKENLAND. Belga meldt d.d. 18 dezer uit Athene, dat het kabinet Goenaris zich aan de Kamer heeft voorgesteld. Goenaris gaf een overzicht van de omstandig heden, onder welke de crisis uitgebroken en op gelost is. Hij was overtuigd, dat de regeering, zooals hij die thans heeft samengesteld, op de hoogte is van het werk, dat hij met het vorige had ondernomen een moeilijk werk, waarvan niemand de beteekenis kan ontkennen. Het politiek program van de regeering, dat reeds werd uiteengezet, beschouwde Goenaris als het juiste. De regeering zal dezelfde gedragslijn volgen in de nationale kwestie en is bereid aan het oordeel der Kamer een reeks economische maatregelen voor te leggen, welke in overeen stemming zijn met dat program. De regeering besloot spr. heeft uw vertrouwen noodig, om haar taak te volbrengen. De Strattisten deelden mede, dat zij zich van stemming zouden onthouden, om geen nieuwe crisis uit te lokken. De Macedoniërs zeiden, dat zij de voorkeur gaven aan een coalitie-regeering en eveneens blanco zouden stemmen. De Kamer nam daarop de motie van ver trouwen aan met 184 tegen 86 stemmen en 53 onthoudingen. De ministers stemden niet. Vij- tien Goenaristen waren afwezig. AMERIKA. Naar uit Washington aan de „Chicago Tri bune" wordt gemeld, zal volgens de ontwerp- begrooting voor de Amerikaansche marine wel ke in den loop dezer week gereed zal komen om door het Congres in behandeling te worden genomen, de bemanning der vloot verminderd worden van 97.000 tot 65.000 man, in weerwil van de pogingen van den minister van Marine, Edwin Denby, om een dergelijke vermindering te voorkomen. De marine begrootingscommissie deelde Vrij dag jl. mede, dat de bezuinigingen op de vloot, waartoe zij besloten heeft, in den loop van het komende begrootingsjaar een besparing van minstens .175 millioen dollar zullen medebren gen, waarvan 90 millioen dollar rechtstreeks in verband staat met de overeenkomsten, welke op de conferentie van Washington zijn gesloten. JAPAN. De Washingtonsche bladen vernemen uit Tokio, dat Zaterdag des namiddags voor den hoofdingang van het keizerlijk paleis een individu is gedood door het te vroeg ontploffen van een bom, die hij onder zijn jas verborgen hield. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat deze persoon de bom had willen werpen in het keizer lijk paleis want op het oogenblik, dat hij werd gedood, was hij op weg naar den hoofdingang, om een poging te doen, het paleis binnen te dringen. Men vond op het lijk een brief, waarin de leden der regeering hevig worden aangevallen. Verscheidene hooge persoonlijkheden van de politieke wereld hadden de laatste dagen dreig brieven ontvangen. meisje, „bepaald mij te spreken gevraagd „Ja, Lady Scardale' Hij vroeg of Juffrouw Locke hier woonde, en toen ik hierop beves tigend geantwoord had, vroeg hij of hij u een oogenblik kon spreken." „Het is zooals ik dacht," mompelde Lady Scardale in zichzelve. Toen keerde zij zich tot de kleine groep om haar heen en zeide Over een paar minuten ben ik, naar ik hoop, weder bij u." Daarop het jonge meisje naar haar boudoir volgende, vond zij daar Gerard Aspen." Lady Scardale bleef langer weg dan zij ge dacht had. Eerst na een kwartier kwarn zij in den tuin terug, en toen zij dat deed, was zij niet al leen. GerardAspen was bij haar. Zij zag er bedroefd en ernstig uit, en ook het gelaat van Gerard stond droevig. Hij had Lady Scardale daar juist bekend gemaakt met de zonderlinge geschiedenis, welke hij dien morgen gehoord had, en zij was tot het besluit gekomen, dat het 't best zou zijn, als hij zelf alles aan Fidelia vertelde. Zij keek in het rond of zij Fidelia ook ergens zag en hare oogen ontdekten haar achter in den tuin, waar zij met een paar gasten stond te praten. Bijna allen hadden thans den tuin verlaten, want het werd kil, en de meesten waren naar binnen gegaan of reeds vertrokken. „Wacht hier een oogenblik," zeide Lady Scar dale tot Gerard. Toen liep zij haastig over het gras naar de plek, waar Fidelia stond. „Fidelia," zeide zij zacht, „ik moet je even BULGARIJE. De New-York Herald" verneemt uit Weènen, dat volgens een daar ontvangen bericht de mi litaire partij in Bulgarije het ministerie Stamoe- lünski omver geworpen en een militaire dicta tuur ingesteld zou hebben. Men kent nog geen verdere bijzonderheden. Een later ontvangen bericht ontkent echter weer alles. spreken." De lieden met wie Fidelia stond te praten, namen afscheid en vertrokken. Lady Scardale en hare jonge vriendin werden alleen achterge laten. Fidelia bemerkte dat Lady Scardale haar iets te zeggen had van ernstigen aard en haar hart begon sneller te kloppen, daar zij voelde wat het zijn zou. „Fidelia", zeide Lady Scardale zacht, „ik moet je spreken." Zij nam de hand van het meisje in de hare en drukte die teederlijk. Fidelia zag haar met oogen vol tranen aan. Mijn vader is dood, zeide zij. „Ja, lieveling," zeide Lady Scardale, „hij is van u weggenomen." „Hoe weet u dit „Ginds staat een jongmensch," antwoordde Lady Scardale, „die het mij juist is komen zeggen Het is een zonderlinge geschiedenis. Voelt ge je sterk genoeg om het ergste te hooren, of wil je misschien liever wachten tot mor gen"" „Neen, neen," antwoordde Fidelia, vast beraden. „Ik zou nu liever alles willen hoo ren." Lady Scardale keerde zich om en gaf Gerard een teeken. Hij was op de plek waar zij hem ver laten had, blijven staan, en terwijl hij de oogen over de beide vrouwen liet dwalen, peinsde hij over het zonderlinge toeval, dat hem zoo plot seling in vertrouwelijke betrekking bracht mei ALLERLEI. Reuter seint uit Washington Staatssecretaris Weeks heeft gisteren een bevel uitgevaardigd, dat op 1 Juli a.s. alle Amerikaansche troepen aan den Rijn naar de Vereenigde Staten moeten terugkeeren. Het terugtrekken van de troepen aan den Rijn is slechts een gevolg van de reeds vroeger aangekondigde politiek. Het heeft niets te maken met een geschil over de betaling van de bezet- tingskosten der geallieerden door Duigschland. de tw»e dames, die hij den vorigen avond voor het eerst ontmoet had. Aan het teeken van Lady Scardale gehoorzamende, voegde hij zich bij de beide vrouwen. „Fidelia," zeide Lady Scardale, „dit is de heer Gerard Aspen, die u een droevige tijding komt brengen. Mijnheer Aspen, dit is juffrouw Locke." Gerard boog. Indien het meisje er den vo rigen avond lief uitgezien had, was zij heden in het heldere licht der ondergaande zon, nog veel schooner, ofschoon haar gelaat een diep droevige uitdrukking had. „Ga zitten, Fidelia," zeide Lady Scardale, haar naar een tuinbank leidende. „Ik zal u een oogenblik met mijnheer alleen laten ik kom dadelijk terug." Lady Scardale vertrok. Fidelia wendde den blik tot Gerard. „Vertel mij alles," zeide zij. Gerard zag haar aan en vertelde haar de geheele geschiedenis het tooversprookje, dat hij dienzelfden dag in de bewuste portefeuille vermeld vond, en dat haar naam en den zijne zoo geheimzinnig bij elkander bracht. Iiij ver telde haar van den moord van Seth Chickering, ontvouwde haar de enkele bijzonderheden, die hem ontrent haars vaders dood waren bekend, en maakte haar bekend met het zonderlinge testa ment, waarin zij beiden betrokken waren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1