f^dVmam i n t-Ta b letten I regen Besmetting^ Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 2. Zoovee! mogelijk openbaarheid inzake hel. buiteniandsch beleid. Geen geheime verdragen. 3. Meer invloed der Volksvertegenwoordi ging op het beheer der Bnitenlandsche betrek kingen. 4. Bevordering der oplossing van internatio nale geschillen door middel van scheidsgerechten en rechtspraak. 5. Uitbreiding der economische voorlichting uit het buitenland, o.m. door het aanstellen en uitzenden van meer beroepsconsuls. II. J u s t i t i e. 1Handhaving der christelijke beginselen in de huwelijkswetgeving. 2. Vereenvoudiging der rechtspleging. 3. Hervorming van de handelswetgeving in het bijzonder met betrekking tot de naamlooze vennootschappen het wissel-, zee- en merken recht de rechtspositie van de handelsreizigers en de handelsagenten. 4. Wettelijke regeling van de administratieve rechtspraak. 5. Herziening der Kinderwetten. Uitbreiding der Overheidszorg voor het onderbrengen en opvoeden der misdadige en verwaarloosde jeugd, waarbij zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van het particulier initiatief. Sneller rechtsple ging en doelmatige bestraffing der misdadige jeugd. Regeling van wettelijke gevolgen voor de ouders, die hun opvoedingsplicht verwaarloozen. 6. Algemeene regeling der rechtspositie van de burgerlijke en militaire landsdienaren. 7. Bevordering van veiligheid en bestrijding van landlooperij ten platten lande. 8. Spoedige invoering van de nieuwe militaire strafwetten. 9. Herziening van het huwelijksgoederen recht. 10. Afschaffing van art. 449Sr. en van art.136 B.W. III. Defensie. 1. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te blijven tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de ver dediging der onafhankelijkheid. 2. Bevordering van maatregelen tot verheffing van het zedelijk leven bij de land- en de zee macht. 3. Meerdere en aanhoudende zorg der Over heid voor de geestelijke en stoffelijke belangen van hen, die onder de wapenen zijn, ook in vre destijd. IV. Financiën. 1. Krachtiger doorvoering van het beginsel van belasting naar draagkracht in het belasting systeem daarbij rekening houdende met de grootte van het gezin. 2. Tugschen directe en indirecte belastingen worde eene rechtvaardige verhouding in acht genomen. 3. Bij belasting van het vermogen worde het roerend en het onroerend vermogen zooveel mogelijk, gelijkelijk getroffen. 4. Herziening der financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten. 5. Geleidelijke afschaffing van indirecte be lastingen op eerste levensbehoeften. V. Onderwijs. 1. Verdere uitvoering van de L.O.-Wet met behoud van de vrijheid der bijzondere school. 2. Bezuiniging en vereenvoudiging in hef onderwijs op gelijken voet voor openbaar en bijzonder onderwijs. 3. Doorvoering van de rechts- en financieele gelijkstelling, ook voor het voorbereidend, het middelbaar en het hooger onderwijs. 4. Steun van Overheidwege ter bevordering- van de jeugdorganisatie. 5. De overheid bevordere de mogelijkheid, dat begaafde minder bemiddelde leerlingen zich verder kunnen ontwikkelen. VI. Koloniën. 1. Voorbereiding van staatkundige zelfbe schikking, binnen het Rijksverband, van de deelen des Rijks buiten Europa, o.a. door krach tige ontwikkeling van plaatselijke autonomie en zelfbestuur. 2. Ruime uitbreiding der personeels-opieiding in Nederlandsch-lndië. 3. Behartiging der geestelijke en stoffelijke belangen van de inlandsche bevolking inzonder heid door krachtige ondersteuning der missiën. Bestrijding van het opiumgebruik. 4. Ontginning van delfstoffen en ontwikkeling van de productiviteit der natuurlijke hulpbron nen, mede met aanwakkering van het particulier initiatief. 5. Wijziging van art. 123 Regeerings-Reglc- ment. Het artikel luidt De Christen-leeraars, priesters en zendelingen moeten voorzien zijn van eene door of namens den Gouverneur-Generaal te verleenen bijzon dere toelating, om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Nederlandsch-lndië te mogen verrichten. Wanneer die toelating schadelijk wordt bevonden, of de voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den Gou verneur-Generaal worden ingetrokken. 6. Krachtige ontwikkeling van onderwijs, dat beantwoordt aan de behoefte der bevolking. Financieele gelijkstelling van het particulier en het gouvernementsonderwijs. 7. Aanpassing, rekening houdend met het verschil in omstandigheden, van in Nederland heilzaam gebleken arbeidswetgeving VII. Onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang. 1. Bevordering der Zondagsrust. Bestrijding van openbare onzedelijkheid. Steun aan vereenigingen, die verheffing dei- openbare zedelijkheid beoogen. Maatregelen tegen het bioscoop- en schouw burggevaar en tegen het alcoholisme. 2. Wijziging van de wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract maatrege len tot voorkoming en beslechting van geschil len tusschen werkgevers en werknemers. 3. Erkenning van Overheidswege van de organisaties van belanghebbenden als adviseeren- de colleges bij het voorbereiden van sociale wet ten en verordeningen. 4. Wettelijke regeling inzake het deelnemen van belanghebbenden aan de uitvoering van sociale wetten en algemeene maatregelen van bestuur. 5. Wettelijke regeling van het Vakvereenigings wezen. Wettelijke regeling van de bindendver klaring van collectieve Arbeidsovereenkomsten. De Wet scheppe, in aansluiting aan art. 191bis van de voorstellen tot herziening der Grondwet, de gelegenheid dat, onder Rijkstoezicht, de regeling der Overheid, voorzoover deze regeling voor het algemeen belang en voor de bescher ming van kinderen en jeugdige personen ge- eischt wordt, - bij het bedrijfsleven belanghebben de groepen hunne verhouding zelf regelen, die regelingen, alsmede de onmisbare wettelijke regelingen zelf uitvoeren of aan de uitvoering deelnemen, en deelnemen aan de berechting der daaruit gerezen geschillen. 6. Maatregelen ter voorziening in den woning nood, waarbij vooral dient gelet op de behoeften van groote gezinnen, en bevordering van het streven naar eigen woning. 7. Bevordering der technische ontwikkeling in landbouw, nijverheid en handel. 8. Bevordering van afwatering, ontginning en landaanwinning. 9. Bevordering der middelen van verkeer en vervoer, vooral ten platten* lande. 30. Bevordering van eigen nijverheid. 31. Hervorming van de Departementen zoo danig, dat aan de afdeelingen van Handel en Nijverheid de volle aandacht kan worden ge wijd. VIII. Landbouw. 1. Zoodanige hervorming van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat het zich onverdeeld kunne wijden aan de belangen van den landbouw en aanverwante takken van volksbestaan. 2. Herziening der wettelijke regeling van het pachtcontact ter verzekering vaii de belangen en rechten der pachters. 3. Herziening derjachtwet ter verzekering van de rechten en belangen der grondgebruikers. 4. Opheffing der Heerlijk jachtrechten. Afkoopbaarstelling van het recht van beklem ming. 5. Wettelijke regeling der ruilverkaveling. 6. Bevordering van eigendomsverkrijging dooi den gebruiker, in het bijzonder door uitbreiding van overheidssteun bij het stichten van boerde rijen op woeste en andere niet, of niet voldoende ontgonnen gronden, vooral met het oog op de versterking en uitbreiding van den kleinen boe renstand. 7. Bevordering van landbouwonderwijs.. 8. Wettelijke regeling van financieele onder-j, steuning der landbouworganisaties bij het stre ven naar ontwikkeling en opleiding der beoefe naars, zoowel mannelijke als vrouwelijke, dei- verschillende takken van land-en tuinbouwbedrijf IX' Middenstand. 1. Verbetering en uitbreiding van den mid denstands-voorlichtingsdienst, en het leggen van duurzaam verband tusschen dezen dienst en den georganiseerden Middenstand. 2. Instelling van eene afdeeling voor den Middenstand aan het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. 3. Wettelijke regeling van financieele onder steuning der Middenstandsorganisaties bij het streven naar verbetering van de vakopleiding in het algemeen en van het leerlingwezen in 't bijzonder. 4. Beschermende maatregelen tegen vliegende winkels. X. Arb ei d. 1. Bevordering der arbeidsgelegenheid. Bestrijding van de werkloosheid. Wettelijke regeling van de arbeidsbemiddeling. 2. Verbod van den arbeid der gehuwdevrouw in fabrieken en werkplaatsen. 3. Wettelijke regeling van den arbeid in de huisindustrie. 4. Bescherming der landarbeiders. 5. Uitbreiding der ongevallenverzekering tot landbouw, zeevaart en zeevisscherij. 6. Moederschapsverzekering in te gaan bij het sluiten van het huwelijk, en krachtigen steun aan het particulier initiatief voor andere maat regelen tot bescherming van het moederschap. 7. Invoering van de ziekteverzekering. 8. Ziekteverzorgingswet. 9. Wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering. 10. Codificatie en reorganisatie der arbeiders- verzekeringswetten met toepassing van het be ginsel, dat, waar mogelijk, de uitvoering onder controle der overheid wordt in handen gelegd der georganiseerde bedrijven. Itijkskleeding voorziening. Naar aanleiding van het verslag der commissie uit de Kamer betreffende het verslag der Al gemeene Rekenkamer nopens hare werkzaam heden over 1919 heeft de minister van landbouw aan de Kamer een brief doen toekomen, waarin met betrekking tot de Rijkskleedingvoorziening wordt meegedeeld, dat van meet af aan de be doeling heeft voorgezeten de overeenkomst met den heer Hertzberger te Rotterdam inzake de voorziening der volkskleeding een meer defi nitief karakter te geven dan deze had ingevolge het schrijven van 3 Mei 1918 van den toenmaligen minister. In verband hiermede en met de om standigheden, dat de kennis van de bepalingen der aangegane verbintenis voor de Algemeene Rekenkamer uit den aard der zaak practised eerst dan beteekenis zou verkrijgen als zij met haar controle op het betreffende geldelijk beheer een aanvang zou kunnen maken, werd bedoelde brief niet aan de Algemeene Rekenkamer mede gedeeld. Met de bedoelde controle kon door genoemd college begrijpelijkerwijze niet aanstonds na de oprichting van liet rijkskantoor op 15 Mei 1918 een begin worden gemaakt. Voorstellen daartoe konden eerst aan het college worden gedaan nadat het bedrijf op gang was gebracht, de ad ministratie was ingericht en de positie en de bevoegdheden van den heer Hertzberger defini tief waren geregeld. Die definitieve regeling is neergelegd in het schrijven, dat de minister op 21 Oct. 1918,tot den heer Herzberger richtte. Nadat uit een door het departement ter plaatse ingesteld onderzoek was gebleken, dat het in verband met den omvang der betreffende ad ministratie bezwaar zou opleveren den heer Hertzberger ter voldoening aan liet bepaalde bij de wet van 5 October 1841 (Staatsblad no. 40) aan de Algemene Rekenkamer op de gebruike lijke wijze een schriftelijke rekening en ver antwoording van zijn geldelijk beheer te doen af leggen, werd op 30 November 1918 aan de Al gemeene Rekenkamer in overweging gegeven, ten aanzien van dit beheer de* wet van 23 Mei 1917 (Staatsblad no. 442) toe te passen. De brief van 21 Oct. 1918 komt in hoofdzaak overeen met dien van 3 Mei 1918. Het verschil tusschen deze twee stukken bestaat ondermeer hierin, dat het schrijven van 3 Mei 1918 uitgaat van de gedachte, dat de hoofdleiding in zake de voor ziening der volkskleeding zou berusten bij den directeur-generaal van den arbeid, en dat aan het schrijven van 21 Octber 1918 de bedoeling- ten grondslag ligt den heer Hertzberger in zijn functie van directeur van het Rijkskantoor voor Kleedingvoorziening rechtstreeks ondergeschikt te doen zijn aan den minister van landbouw, nijverheid en handel. Ook bepaalt de brief van 21 October, dat de heer Hertzberger zal moeten nalaven de voorschriften van de door de Al gemeene Rekenkamer uit te oefenen controle. Toen, mede in verband met den wapenstil stand, het publiek zoo goed als geen gebruik maakte van de gelegenheid de volkskleeding te koopen, heeft de minister den heer Hertzberger uitgenoodigd den verkoop ter hand te nemen,hem werd daarbij een commissieloon van 3 pet. van de verkoopssom der goederen toegekend Het spreekt van zelf zegt de minister dat de verkoop niet zou hebben mogen geschieden dan op door den minister goed te keuren voor waarden. Toen de heer Hertzberger de bedoelde uitnoodiging aanvaardde, kwam daardoor uit den aard der zaak te vervallen diens recht, om de in voorraad of in koop zijnde goederen over te nemen. Van een en ander werd geen schriftelijke overeenkomst opgemaakt. Etalage-tentoonstelling. In een gister gehouden vergadering van „de Hanze" is besloten tot het houden van een etalage-tentoonstelling, vermoedelijk in de twee de helft van de maand Juni. 10 leden gaven zich reeds op voor deelname. Met de besturen der beide ZusLerafdeelingen is reeds van gedachte gewisseld om deze tentoonstelling gezamenlijk in den R.K. Volksbond te doen houden. B ij de verbouwing van het pand Hoek Korte Kerkstraat en Nieuwstraat 43, waar in de zaak van den heer A. v.Noort is gevestigd, heeft men tusschen de muren gevonden een twee tal zeer oude schilderijtjes, ongeveer 8 X 1272 c.M. groot, waarin afbeeldingen vermoedelijk van pausen, waren aangebracht. Deze afbeel dingen zijn echter grootendeels vergaan. Verder vond men er een paar 17e eeuwsche prentjes, voorstellende Montfoort en Woerden. e Gisteren in de middaguren be gaf zich de heer P. J. P. van zijn werkzaamheden naar huis. Ter hoogte van Pandora wilde hij voor een aankomenden vrachtauto wijken, door op 't trottoir te vluchten, maar ongelukkigerwijze gelukte hem dit niet. Doordat de stoep pas glad geboend was, kwam hij te vallen, en had de chauffeur niet juist op tijd met alle kracht ge remd, dan zou een ernstig"ongeluk niet zijn uit gebleven. Thans kwam P. met den schrik vrij. UIT DELFT. De werkloosheid is hier ter stede in de laatste weken sterk gedaald. Bedroeg het aantal werk zoekenden, ingeschreven bij de arbeidsbeurs half Februari 724 thans is dit aantal verminderd tot. 488. In Tirol doodgeschoten. Men schrijft uit Weenen, d.d. 16 dezer aan de „N. R. Crt." Bij den hoofdcommissaris van politie is van daag bericht ingekomen, dal de koopman A.A. Valkenburg van der Kreke, afkomstig uit, Rotter dam, die wegens verduistering door het gerechts hof in Den Haag bij vonnis van 28 Juli 1921 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld is doch spoe dig na zijn insluiting uit ijle gevangenis ontvlucht te, in Tirol was aangehouden. Hij zou naar de gevangenis te Innsbruck worden gebracht, maar wist uit den rijdenden trein te springen. De gen darmes vervolgden hem en hebben hem, toen hij zich bij zijn wederaanhouding krachtig ver- zett?, doodgeschoten. Reeds voordat bij de Weensche politie uit Nederland bericht over de vlucht van v. d. K. was mgekomen, was de man in Weenen gez-en. Een koopman rut Rotterdam had hem, m een restaurant, waar hij zich de champagne goed liet smaken, herkend. De koopman wilde toen de po litie waarschuwen, maar Valkenburg scheen ook hem herkend te hebben en vreesde blijkbaar vernietigen de bacteriën van I verkoudheid, influenza, angina, roodvonk enz., in Itifllw 'keel en beschermen 1147 9 ziju inhechtenisneming. Hij wierp althans een handvol bankbiljetten op tafel en verdween, voordat men er de politie bij had kunnen halen. Nadien bleek, dal hij onder verschillende valsche namen in Oostenrijk rondreisde, meestal in eén automobiel reed en allerlei voordeelige zaken deed in den ketlinghandel. Men kon hem evenwel niet te pakken krijgen. In den vroegen ochtend van 4 Maart waren er op het grensstation Kufstein, tusschen Tirol en Beieren, een heer en een dame, die biljetten naar Beieren genomen hadden. Toen zij bemerke ten, dat ze door een tolbeambte weiden gadege slagen, verlieten zij echter snel het station. D- beambte ging hen na en verzocht hun koffers te mogen onderzoeken. De man zei, dat hij zijn plan, naar München te gaan, had laten varen, en dat er dus geen reden was, zijn bagage na te zien. De beambte riep toen de politie, en deze vond in een kleinen koffer een bedrag van zes millioen Oostenrijksche kronen. Bij fouilleering werd op den man bovendien een bedrag van bijna een milliard kronen aan Scbeine gevonden. Over de herkomst hiervan wilde hij zich niet uitlaten. Hij toonde een pas op naam van den Nederlan der J. G. de Otter, geboren te Delfshaven, en wei gerde verdere inlichting. Zijn metgezellin had een pas op naanpvanKornelieValkenburg van der Kreke. Zij vertelde de vrouw te zijn van den voortvluchligcn V. v. d. K. uit Rotterdam. De laatste maanden had zij met haar begeleider in Oostenrijk vertoefd, had eenigen tijd in een ho tel in Salzburg gelogeerd en vandaar telkens reizen naar Weenen en Beieren ondernomen. De politie begon te vermoeden, dat J. G. de Otter in werkelijkheid de gezochle V. v. d. K. was, en al spoedig bleek, dat zij zich niet vergist had. Toen werd ook een zekere Isakover, die veel met het paar omging, gearresteerd, en ver volgens werd het drietal op transport naar Innsbruck gesteld. Valkenburg sprong uit den in volle vaart rijdenden trein hij kwam er zonder- letsel af en kon dus een goeden voorsprong op zijn vervolgers krijgen, iriaar tenslotte heeft hij deze vlucht met den dood moeten bekoopen. Meneer Isakover en de vrouw, die in waarheid vermoedelijk Neeltje Kaptayn heet, zijn in Innsbruck aan de justitie overgeleverd. Men zal er thans achter zien te komen, hoe Valkenburg aan al die millioenen kronen gekomen is. Hel Nederlandsche gezantschap is intusschen van hel gebeurde in kennis gesteld. Dahlia s. Het Bestuur van de Nederland sche Dahlia-vereeniging heeft door tusschenkomt van den Nederlandschen Tuinbouwraad van den directeur der Royal Heticultural Society Gardens te Wisley het verzoek ontvangen in dien proef tuin de nieuwe Dahlia-verscheidenheden, waar voor in 1920 liet getuigschrift der Vereeniging werd gegeven, als proef te willen opplanten. Het wordt voor de Nederlandsche Dahlia- kweekers en voor de Dahlia-vereeniging als 'n groot succes beschouwd dat de voornaamste Engelsche tuinbouwvereeniging aan deze aan winsten een dergelijke aandacht schenkt en het getuigschrift der vereeniging erkent. ®D e malaise. Aan de Constructiewerkplaat sen van de firma De Vries Robbé Co te Go- rinchem wordt wekelijks een aantal arbeiders en kantoorpersoneel ontslagen. Indien de malai se blijft aanhouden, zullen nog meer ontslagen volgen. Sneeuwval. In het Schwarzwald en liet Reuzengebergte heeft gisternacht en hevige sneeuwval plaats gehad, zoodat op sommige plaatsen de sneeuw eenige voeten dik ligt. In het Reuzengebergte is de wintersport dan ook wederom in vollen gang. Groote brand te Rome. Een ernsti ge brand heelt den grooten molen Pantanella te Rome verwoest. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De schade wordt op twee millioen lire geraamd. De hotelmoor d te Londen. De moord op Lady White, een welgestelde weduwe die verleden week Dinsdag des morgens in een Londensch hotel stervende werd gevonden met ingeslagen schedel, heelt een sensationeele op lossing gekregen.De misdaad isgepleegd door een 18-jarige bordenwasscher uit het hotel, waar het slachtoffer logeerde. De dader, Jacobi geliee- ten, beeft zijn daad bekend. Aanvankelijk viel de verdenking allerminst op hem. Bij het politieonderzoek had hij verklaard, des mor gens wat geritsel te hebben gehoord en den portier daarop te hebben gewaarschuwd, die evenwel niets had kunnen vinden. Inmiddels had Jacobi zijn misdaad reeds bedreven Dief stal is hier niet het motief geweest, want een som gelds en eenige bijouteriën werden latei- in de kamer op de tafel teruggevonden. De verraders van Miss. Ca veil- Aneta meldt uit Batavia De „Indische Courant" meldt, dat twee verraders van Miss Cavell mo menteel in Indischen staatsdienst zijn.De Belgi sche consul telegrafeerde aan de Belgische regee ring, dat, indien België hun uitlevering niet wensCht aan te vragen,Engeland zulks doen zal, aangezien Miss Cavell een Engelsche onderdane was. De „Ind. Crt." acht het gewenscht, dat de regeering beide verraders in elk geval uit den staatsdienst ontslaat. Het blad wijst er op, dat hieruit blijkt de onverantwoordelijke wijze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2